PvdA beraadt zich over 5e wethouder Doorgaand verkeer moet van Kethelweg Mariëtte Hoogendijk: 9Nu snel aan het werkP Levendige discussie over functioneren CDA VMARDINGS DAGBMO SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT 3] Kandidaten: Van Kleef en Van der Stel Bijna onopgemerkt verdween ''n huurt Juridische consequenties worden bekeken Dwerggeit gestolen Vijftienduizend banen weg bij bedrijven MBtnm DONDERDAG 12 JANUARI 1984 Schiedam Als de PvdA een opvolger aanwijst voor Reïnier Scheeres, zijn Hans van Kleef (33) en Lou van der Stel (54) twee belangrijke kandidaten voor het wethouderschap. Aldus een betrouwbare bron. Maandag wordt Scheeres ge ïnstalleerd als burgemeester, maar de PvdA is er nog niet uit of hij als wethouder opge volgd moet worden of dat het PvdA/WD-college nu verder kan met vier wethou ders: twee van de PvdA (Posthoorn en Zijdeveld) en twee van de VVD (Hafkamp en Van Tilborg). Ook is nog niet bekend of Scheeres als burgemeester de taken mag houden, die hij tot dusver als wethouder had. De portefeuilles, die Scheer es krijgt, kan niet los worden gezien van het aantal wet houders. Het ligt voor de hand dat bij benoeming van een vijfde wethouder weinig politieke taken overblijven voor Scheeres. In de profiel schets ging de gemeenteraad uit van een burgemeester, die best een zware porte feuille mocht krijgen. De op positie is daar voorstander van. Gewezen wordt op de bespa ring, die dat de gemeentekas oplevert; ruwweg 60.000 gul den. Dit bedrag ontstaat door een simpel aftreksommetje: een wethouder verdient on geveer 80.000 gulden en een 'gewoon' raadslid krijgt 20.000 gulden. Komt er geen wethouder bij, dan kost de kandidaat altijd als raadslid nog geld. Het PvdA-afdelingsbestuur vraagt zich af of deze bezui niging wijs is. Argument is de verhouding tussen het aantal PvdA-zetels in de ge meenteraad (14) en dat van de VVD (7). De PvdA, twee maal zo stérk, zou geen ge noegen moeten nemen met evenveel wethouders als de coalitiepartner. Een bijko mend argument is dat als ie mand -anders dan Scheeres burgemeester was geworden, ook niemand had geroepen dat er een wethouder af moest. De PvdA-fractie spreekt er zich dinsdag, een dag na de benoeming van Scheeres, over uit of de ontstane wet houdersvacature opgevuld dient te worden. Zoals be kend is fractieleider Gé Brouwer daar geen voorstan der van. Geconfronteerd met de na men van Van Kleef en Van der Stel als kandidaten zei Brouwer vanmorgen: „Ja, er zijn nog wel meer kandida- Hans van Kleef Lou van der Stel ten. Maar het is nog niet zo ver, dat wij het daarover ge had hebben." In de komende fractievergadering komt dan ook nog niet aan de orde wie voorgedragen zullen worden, aldus Brouwer, want eerst gaat het om de vraa,£ of er wel een vijfde wethouder komt. Van der Stel zou volgens een raadslid de voorkeur krijgen van Pvd A-afdelingsvoorzit ter Ruurd van der Veer, ais- mede van Zijdeveld. Hij is vooral thuis in sociale zaken en via een reshuffling van taken zou hij die post van Posthoorn kunnen overne men. Van Kleef is meer thuis in ruimteiijke ordening en vormt als zodanig een 'be dreiging' voor Zijdeveld. Maar in de wandelgangen keren ook andere namen hardnekkig terug: Truus de Nijs, Yvonne Siljee. Joop de Jong en Aad Wiegman, als mede Gé Brouwer. Ledenvergaderingen over twee weken Vlaardingen Half vol gende week wordt be kend hoe het beleidspro gramma van het nieuwe PvdA/WD-college in Vlaardingen eruit ziet. Dan worden de andere raadsfracties en de achter bannen van de coalitie partners geïnformeerd en volgende week woensdag wordt een persconferentie gehouden, waarin uiteen wordt gezet welke afspra ken er uit de bus zijn ge komen. Op dit moment wordt de tekst van het nieuwe beleidsprogramma uitgetikt De fracties van PvdA en VVD zijn met. die uiteindelijke tekst maandag akkoord gegaan;" „Dat was unaniem", bena drukt Kees van der Windt, de fractievoorzitter van de PvdA. „Daar heb ik expliciet naar ge vraagd, en dat zullen we ook nog op papier gaan zetten. We kunnen ons absoluut niet ver oorloven 'dat er op essentiële punten weer uitvallers zijn: daar is in feite de samenwer king met het CDA op stukge lopen. Dat kunnen we ons niet noe een keer veroorloven." Van der Windt is tevreden over het resultaat dat uiteinde lijk is bereikt. Datzelfde geldt voor VVD- fractieleidster Mariëtte Hoog- er.dijk, die wethouder wordt. „We moeten de zaak natuur lijk nog aan de leden voorleg gen. Ik hoop dat daar geen on verwachte dingen meer uitko men, want we moeten nu snel aan het werk: ik denk dat dat erg belangrijk is." De nieuwe oppositieleider, CDA'er Jo Schriel, staat voor alsnog sceptisch tegenover de samenwerking. „We moeten het beleidsprogramma afwach ten. Dat moeten we eerst ken nen, voor we er iets over kun nen zeggen. Maar de samen werking op zich is natuurlijk erg ongeloofwaardig. Ik denk dal er best punten zijn, waar we ze op onderuit kunnen ha len." Schiedam wil in zee met Stadspost Wie buiten Schiedam-Oost woont en er bij voorbeeld alleen met bus 38 of bus 54 door heen rijdt, zal het nauwelijks in de gaten heb ben. De hoge rij woningen aan de Professor Kamerlingh Onneslaan ontneemt het uitzicht op wat er allemaal gaande is in het kader van de stadsvernieuwing. Maar wie over de Horvathweg rijdt, of in de buurt van het Lo- rentzplein wandelt, heeft wel een indruk van Stationsstraat, Reaumurstraat, teijierstraat en Celsiusstraat ligt nu een grote kaalslag. wat er te gebeuren staat: de Stationsstraat is nagenoeg geheel verdwenen. Alleen bij de oprit vanaf het Stationsplein naar de Hor vathweg staat nog een blokje huizen, maar Het terrein blijft niet lang braak liggen. Aan- dat Is ook vrijwel aan het oog van de voorbij- staande dinsdagavond is er in de nabije ganger onttrokken door de korte rij wonin- Kohnstammschool aan de Fahrenheitstraat gen aan het Stationsplein, die ervoor slaat, een bijeenkomst, waar belangstellenden ken- Waar vroeger één van de meest verpauperde njs kunnen nemen van het nieuwbouwplar buurten van Schjedam was gevormd door voor 185 huizen. Aanvang: acht uur. Schiedam Er is geen spra ke van, dat de stichting Open Jongerencentrum Schiedam- Noord zich alleen mag vesti gen in een leegstaande school in dit stadsdeel. Het is de be doeling van wethouder Luub Hafkamp (welzijn) om in het betreffende schoolgebouw ook andere sociaal-culturele activiteiten onder te bren gen, overeenkomstig zijn in tenties met de voormalige Mastenbroekschool in Nieuwland. Daar hoorde de welzïjnscom- mïssie van op. Met name CDA-raadslid Els Hellwig had begrepen, dat het OJC zich zelfstandig vestigt in een schoolpand, dat de stich ting nog toegewezen moet worden. Zij had die indruk gekregen, omdat er in het verleden ook van uitgegaan is, «jat er aan de Poldervaart nieuwbouw zou plaatsvinden uitsluitend ten behoeve van het OJC-Noord. Nu de stich ting zelf heeft afgezien van deze ambitieuze plannen, had Hellwig niet anders ver wacht dan dat bestaande be bouwing ook als geheel door het OJC in gebruik zou wor den genomen. Hellwig vraagt zich af. of het voornemen van Hafkamp niet ten koste gaat van soci aal-culturele activiteiten in de Blauwe Brug. Zij beseft dat het OJC moeilijk onder gebracht kan worden in dit wijkcentrum, maar om ande re activiteiten nu van het Bachplein naar elders over te hevelen lijkt haar niet ver standig. De reactie van Haf kamp; „Wees maar gerust. Ik zeg toch niet dat de Blauwe Brug nu opgeheven .rnoet worden?" Schiedam De gemeente Schiedam over weegt in zee te gaan met de Particuliere Stadspost Vlaardingen/Schiedam. Door de uitgaande post van de gemeente door het particuliere bedrijf te laten bestellen in plaats van door de PTT kunnen per jaar tienduizenden guldens worden bespaard. Chef interne zaken van de ge meente Schiedam, C. Gouw, noemt de aanbieding van.' Stadspost om de gemeentelijke post in Schiedam en Vlaardin gen af te handelen „uiterst in teressant". „We bekijken mo menteel de juridische kanten die eraan vast ritten. Voor zo ver ik het nu 'kan overzien, hoeft het geen enkel probleem te' zijn als een gemeente ge bruik maakt van een particu liere stadspost. We hoeven el kaar als overheidsdiensten tenslotte niet te beschermen." De gemeente besteedt per jaar enkele tonnen aan postzegels. De tarieven van Stadspost lig gen twintig tot vijftig procent lager dan die van de PTT. Volgens de directie van de Stadspost zijn er ook al ge sprekken gaande met Rotter dam om de post van die ge meente in de toekomst te gaan verwerken. Stadspost denkt dat nog dit jaar het werkge bied kan worden uitgebreid met Rotterdam. Binnenkort al hoopt Stadspost, dat is geves tigd aan de Parkweg in Schie dam, enkele filialen te openen in Schiedam en Vlaardingen. Volgens de directeuren Houke en Osinga zal binnen een half jaar het aantal van 2O.Ö0Q brie ven per dag zijn bereikt dat Stadspost nodig heeft om met. winst te werken. Vooral be drijven, artsen en assurantie kantoren maken gebruik van de diensten van Stadspost. Verder bestaat er belangstel ling bij de ziekenfondsen. Het bedrijf heeft momenteel de beschikking over twaalf part-time bestellers, die een maal per dag op stap gaan om post in Schiedam en Vlaarin- gen rond te brengen. Volgens Stadspost is het in de toekomst de bedoeling met vaste krach-'j ten te gaan werken. I Vlaardingen De dierenweide aan de Dillenburgsingel in Vlaardingen moet het met een dwerggeit minder stellen. Het dier is gestolen. De politie heeft aanwijzingen dat de geit ter plaatse is geslacht. Beduidend conventioneler was de reeks inbraken in woningen en bedrijfspanden. Uit een woning aan de Kethelweg werd een kleurentelevisie gestolen. In een winkel aan de Peperstraat werd een tas met inhoud meegenomen en geld uit de kassa ontvreemd. In totaal werd de winkelier voor ongeveer 850 gulden gedupeerd. Een tas met daarin 300 gulden werd meegenomen uit een kantoor aan de Westhavenkade. Uit de dependance van de streekschool aan de L. de .Colignylaan werd geluids- en fotoapparatuur gestolen. Rotterdam In het Rijn mondgebied zijn tussen mei 1982 en mei 1983 vijftiendui zend arbeidsplaatsen verloren gegaan in bedrijven. Gorzaken zijn inkrimping en opheffing. Het jaar daarvoor gingen er vierduizend arbeidsplaatsen verloren. Dit heeft het openbaar li chaam Rijnmond vanmiddag bekend gemaakt aan de hand van de jongste gegevens van het Bedrjjveninstellingen Re gister Rijnmond. Vlaardingse afdeling heeft veel kritiek Vlaardingen „Er wordt véél te weinig naar de achterban geluisterd. Als de coali tie uit elkaar valt, 'dan horen de leden daar uitgebreid over te worden geïnfor meerd. Maar er is ons geen enkele vraag gesteld; nauwelijks enige voorlichting ge geven. Als je dan de leden niet bij elkaar roept, waar ben je dan mee bezig?" Het was een plaatselijk getint zijspronge tje, tijdens de discussieavond die de CDA- afdeling gisteravond hield in De Lijn draaier. Een discussie, die toegespitst was op de landelijke ontwikkelingen binnen het CDA, maar die zo nu en dan heel even onvermijdelijk een plaatselijk karakter kreeg. Het CDA is in beweging. Landelijk zijn dikke rapporten uitgebracht, waarin be langrijke vraagpunten over het karakter en de toekomst van de partij worden be handeld. De bedoeling van die rapporten is, dat ze ook op plaatselijk niveau inten sief worden besproken. Uitzondering Hoewel het dikwijls zo is dat landelijke ontwikkelingen en moeilijke rapporten in de plaatselijke afdelingen niet zo erg spe len, heeft de Vlaardingse afdeling daar gisteravond een uitzondering op gemaakt- Er waren weliswaar minder dan twintig leden voor van huis gekomen, maar die zorgden met elkaar wel voor een zeer le- In de kerk, vendige discussie, waarin de vaak volko men tegengestelde standpunten uitste kend naar voren kwamen. In kleine groepjes werd gepraat over enkele vraag punten, die het afdelingsbestuur uit het rapport had gelicht, met daarin belangrij ke zaken als de loyaliteit ten opzichte van meerderheidsbesluiten, het christelijke karakter van de partij en de belangrijk heid daarvan en de vraag of het fusiepro tocol nog wel moet worden gehandhaafd. Loyaliteit Wat die loyaliteit betreft: de namen Scholten en Dijkman gingen daarbij regel-- matig over tafel. „Het is volkomen terecht dat die uit de fractie zijn gezet", meende een van de afdelingsleden. Anderen dach ten daar anders over. „Nee, het is juist heel eng wat met die mensen gebeurd is." „Joh, maar Schollen stond helemaal niet meer op een" verkiesbare plaats! Die is in de kamer gekomen doordat er CDA'ers in het kabinet terecht kwamen." De discus sie over de loyaliteit kwam ook terecht op lokaal niveau: op de zaak van de 'dissi denten' in' de Vlaardingse gemeenteraad ten tijde van de behandeling van het ver keerscirculatieplan. „Als je met een coali tie akkoord gaat, kun je het niet maken om vier maanden later tegen zo'n plan te stemmen. Dan moet je dat vantevoren kenbaar maken: dan wpet iedereen waar hij aan toe is."! 'Erg tendentieus' werd in een van de groepjes de vraag genoemd, of de teruglo pende kerkelijkheid van invloed is op het CDA. „Of je kerkelijk bent of niet is niet van belang voor het CDA als politieke partij", meenden de meesten. Niet allen dachten daar echter zo over. „Zeker van bestuurders moet je verlangen, dat ze re gelmatig in de kerk komen. Ze moeten toch voeding blijven krijgen", meende een van de deelnemers aan de discussie. „Nee hoor, dat is volstrekt onjuist. Dan zou je weer situaties krijgen dat iemand alleen voor zijn goede fatsoen naar de kerk gaat. Het gaat in de politiek om het program ma." Maar is dat programma voor de CDA-kie- zer wel herkenbaar? Een van de leden: „Als ik zo'n discussierapport lees, of ik luister naar de uitzendingen van de Twee de Kamer, dan denk ik toch: kan er nou niet eens iemand opstaan die kort en dui delijk kan vertellen waar het over gaat?" Het fusieprotocol werd door velen als knellend ervaren: de meeste deelnemers vonden dat dat maar snel moest worden afgeschaft. Hoop Een al wat oudere dame, die zich best kor vinden in de meeste aanbevelingen in de moeilijke rapporten, meende dat het CDA wat meer aan zijn presentatie moet doen „Ik zou willen dat het CDA wat hoopvol ler geluiden zou laten horen. Het is alle maal treurigheid, wat je uit Den Haaf hoort. Geef de mensen toch een beetjt hoof^" Nadere studie naar ontsluiting Oranjebuurt Vlaardingen Door het weren van doorgaand autoverkeer en een ander indeling van de straat moet de Kethelweg vei liger worden. Het aantal auto's dat per etmaal over de Ke thelweg rijdt zal daardoor met dertig procent afnemen. En door een ander wegprofiel zal de straat veel overzichtelijker worden. Het gaat om het deel tussen het Emaus en de Van Linden van den Heuvelsingel. De bewoners van de Kethelweg kla gen al jaren over de verkeers(on)veiligheid bij hen voor de deur. Aanvankelijk stond de ge meente op het standpunt dat de weg pas kon worden aange pakt als het verkeersplan voor Ambacht en de Babberspolder wordt uitgevoerd. Enkele maanden geleden echter is er vanuit de gemeenteraad op aangedrongen, de Kethelweg vooruitlopend op het verkeers plan al aan te pakken. Aanlei ding was een dodelijk ver keersongeluk, dat de bewoner sprotesten weer deed opleven. Het probleem zit vooral in au toverkeer van Holy naar de binnenstad en omgekeerd, dat gebruik maakt van de Kethel weg. Door de Kethelweg bij het Emaus af te sluiten wil de gemeentelijke verkeersdes- kundige Van Loosbroek dat verkeer tegengaan en via de Burgemeester Heusdenslaan leiden. Daardoor zal het aantal auto's al met dertig procent af nemen tot minder dan drie duizend per etmaal. Boven dien moet het omdraaien van de voorrangsregeling op het kruispunt met de Anthony Knottenbeltsingel/Burgemees ter Verkadesingel, waardoor verkeer op de Kethelweg voorrang zal moeten verlenen. de straat onaantrekkelijker maken als sluiproute. De andere maatregel behelst een parkeerverbod aan een kant van de straat, waardoor meer ruimte onstaat voor fietsverkeer. Levert het vrachtverkeer dan nog proble men op, dan kan altijd nog eenrichtingverkeer voor vrachtwagens worden inge steld, Er zal een nieuwe verbin dingsweg worden aangelegd tussen het Emaus en de Voor straat. Een probleem waar verkeersdeskundige Van Loosbroek echter nog geen op lossing voor heeft is de ont sluiting van de Oranjebuurt. De bweoners van dat wijkje zijn voor een verbinding met het centrum aangewezen op het Emaus, maar na de uitvoe ring van de plannen zal dat onmogelijk 'zijn. Voorlopig wordt er aan gedacht de bus baan bij de Burgemeester Heusdenslaan als toegangsweg voor de Oranjebuurt te laten fungeren. Hoe het uitvalsver keer moet gaan lopen is echter nog niet bekend. Daaraan zal nog een nadere studie worden gewijd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1