Monumentenzorg blij met plan Lindenhof 'Emancipatie leidt tot noodzaak kinderopvang' VIAAUUINGS DAGBLAD SCHIEDAM» COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ouderenbonden verbaasd over animo Stijlkamer wordt misschien café Ook Schoolraad tegen sluiting KO-school llfpiSS WLl •MV Pm 4*t&> p w&mpi Autokraker slaat slag Kiki van de Par (Honki-Ponk): Minder auto's in binnenstad Maassluis kan parkeertekort niet opheffen Bagger specie in De Banaan VRIJDAG 13 JANUARI 1984 Schiedam Monumentenzorg heeft toestemming gegeven voor bouwkundige verande ringen aan de voor- en zijge vels van het voormalige wees huis aan de Lange'Achterweg, de Lindenhof. Hier wil de ge meente Schiedam 23 woningen creëren, bestemd voor alleen staanden en duo's. De veranderingen aan de bui tenzijde van het monument moeten worden aangebracht om de woningen licht en leef baar te maken. Het betreft het invoegen van nieuwe raam- partijen in twee blinde muren en het vergroten van raamko zijnen in de voorgevel. Monumentenzorg heeft hier geen moéite mee gehad, ener zijds omdat de rijksdienst al lang blij is dat het zeer ver pauperde gebouw nu gerestau reerd kan worden, anderzijds' omdat voor een deel zelfs een oorspronkelijke situatie in de architectuur wordt hersteld. De Lindenhof is zo zwaar aan getast door vandalisme en zwam vorming, dat de dienst gemeentelijk woningbeheer vorig jaar op het punt heeft gestaan om tot sloop te advise ren. Gekozen werd echter voor een alarmrapportje, waarin aanbevolen werd de verrotte balken te verwijde ren, Dat zou verdere rotting tegengaan, maar bracht wel een bouwkundige staat met zich mee, die niet lang mocht bestaan. Risico's Het gevaar voor verzakkingen bracht gistermiddag dan ook risico's met zich mee voor de genodigden (voornamelijk ambtenaren, raadsleden en de aannemer), die een kijkje kwamen nemen fn het oude weeshuis, waar wethouder Zij develd het startsein voor de verbouwing gaf. „Ik heb reacties gehoord, dat het zo'n vreselijke puinhoop is, dat het nooit wat kan wor den," zei Zijdeveld later bij een korte rede in het Stadsca- fé, dat sinds kort gevestigd is in het Achterhuis van het Pro veniershuis. „Maar ik heb ook reacties gehoord, dat u dit Stadscafé zo mooi vindt. Wel nu, het heeft er hier net zo uit- fezien als de Lindenhof. Daar unt u dus moed uit putten." Zijdeveld voegde eraan toe, dat hij weinig kaas gegeten heeft van de bouwtechnische tekeningen, die naast hem hingen. Hij deelde dikke plui men uit aan het gemeentelijk woningbeheer en aan de aan nemer; dat is de SSN Bouw BV uit Schiedam geworden. Deze maatschappij schreef voor het project zeer laag in, vergeleken met andere aanne mingsbedrijven. Zelfs zo laag, dat SSN-directeur drs. Cees Bokx zich gekscherend af vroeg of zijn personeel soms net zo weinig verstand heeft van bouwtekeningen als Zijde veld. Quasi-ongerust deelde hij mede, dat er „straks om half zes een buitengewone verga dering op ons bedrijf zal plaatsvinden". Bokx had daar mee de lachers op zijn hand. De verbouwing van de Lindenhof is gestart. Wethou der Zijdeveld schetst de toe stand van het mo nument aan kandi daat-wethouder Lou van der Stel en museumsecre taresse Clara Stro man. De tekening laat een vogelvlucht perspectief zien van de toekom stige situatie van het voormalige weeshuis, de Lin denhof. Een deel van de Lindenhof wordt niet verbouwd tot woonruimte. Het betreft hier voöral de authentieke stijlka mer, waarvan de vorige eige naar, stichting De Lindenhof, bij de verkoop aan de gemeen te bedongen heeft dat deze in tact zou worden gelaten. Zijde veld sprak gisteren van een horeca-achtige ruimte, wat mogelijkheden biedt voor een café met een terras op het bin nenplein van het oude monu ment. Vlaardingen Ook de Vlaardingse School raad is van oordeel, dat de lagere Kameriingh Onnesschool en de kleuterschool De Bo terbloem open htoeten blijven. De beide scho len in de Westwijk hebben van de ge meente „te horen gekre gen, dat ze door fusies zullen moeten verdwij nen, omdat op die ma nier het basisonderwijs beter over de wijk ver deeld zou worden. De Kameriingh Onnes school heeft op dii mo ment leerlingen vol doende om te kunnen doordraaien, vindt" de Schoolraad. Al eerder had de ou- dercommisste van de school ernstig geprotes teerd tegen de voorge nomen fusie. Men is vooral nijdig, omdat er na de fusie met de Van Maerlajndtschooldie wethouder Arij Maar- Ie veld-(onder wijs) voor ogen heeft, nauwelijks een vrije schoolkeuze meer is. De gemeente heeft er bij de ouders op aangedrongen, hun kinderen inderdaad naar de Van Maer- landtschool te sturen. De Kameriingh Onnes school heeft op dit mo ment drie gecombi neerde klassen. De school heeft samen met De Boterbloem meer dan honderd, leerlin gen, voldoende om te voldoen aan de norm van de nieuwe wet op het basisonderwijs. De oudercommissie heeft nu ook een brief aan het college van B en W en de gemeente raad gestuurd over de kwestie. Die brief zal binnenkort worden be handeld in de raads commissie onderwijs. De oudercommissie is verder van. plan, tij dens de vergadering van 18 januari van die commissie van het spreekhalfuur gebruik te maken, om hun ar gumenten nog eens naar voren te kunnen brengen. Volgens de gemeente zou de lagere school al bij het eind van het huidige schooljaar moeten sluiten, en de kleuterschool een jaar later. Woontoren plotseling in zwang bij bejaarden Vlaardingen De woontoren voor bejaarden aan de Westha- venkade wordt een minder groot fiasco dan tot heden steeds is verondersteld. De animo voor de twee- en drie kamerwoningen is tegen de jaarwisseling plotseling bedui dend groter geworden. Mo menteel heeft de Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB), die eigenaar is van het wooncomplex, al voor on geveer driekwart van de hui zen een aanvraag lopen. Alleen de galerij-woningen dreigen een flop te worden. Mevrouw Persoon van de ASHVB schrijft dat toe aan het slechte uitzicht in combi natie met de al eerder opge somde bezwaren als hoge huur en ongunstige ligging ver uit de buurt van winkels. De bezichtiging van modelwo ningen zou volgens mevrouw Persoon veel mensen over de schreef hebben gehaald. „De vele negatieve berichten over de toren hebben bejaarden doen twijfelen. De meeste van die twijfels hebben we geluk kig kunnen wegnemen. Er komt bijvoorbeeld onderin de flat een soort supermarktje. Bovendien komt er dagelijks een SRV-wagen langs." Ver der hoopt zij dat er een bus verbinding met andere delen van. Vlaardingen tot stand komt. De aanvraag daarvoor is reeds ingediend. Over het financiële aspect, waarop de Vlaarqjfrigse oude renbonden in hun kritiek nog al hadden gehamerd, wil zij niet te veel kwijt. „Ach, dat verschilt per bejaarde. Je merkt dat de wal jongere be jaarden vaak nog hobby's heb ben die flink wat geld opslok ken. Voor hen wordt het moeilijk de huur op te bren gen. Voor anderen is het nau welijks een probleem. Boven dien mag niet vergeten wor den dat de huurders met de laagste inkomens op een huur subsidie van zo'n driehonderd gulden per maand mogen re kenen." Verrassing Voor de besturen van de oude- 'S' «pw-a n ajSsfajSi wfSafa jïfgg MjSsfa i" *jssf* ummÊF ar itksjf 'd'V. V 'J ''A - ren bonden is de plotselinge animo een volslagen verras sing. De heren A.J. Lammers (secretaris van de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren) en P. de Prielle (voorzit ter van de Protestants Christe lijke Ouderenbond) weten niet beter of er is nog steeds geen interesse voor de woningen. Lammers weet wel dat onder zijn leden veel mensen niets voor de woontoren voelen uit angst voor een verdere afbouw van de huursubsidie. „Als dat gebeurt komen zij onherroepe lijk in de problemen ver woordt hij hun bedenkingen, De Prielle constateert een soortgelijk probleem. „De mensen in wooncentrum De Woudhof weten ervan mee te praten. Zij zitten op lasten van boven de duizend gulden .,en zijn verschrikkelijk bang dat de subsidiekraan binnenkort dichtgaat." Uit die wetenschap verklaart hij waarom er geen massale verhuizing vanuit De Wcuthof naar de woontoren komt. „De huren zijn vergelijkbaar in De bejaardenflat aan de West- havenkade groeit gestaag. 'Hori zon vervuiling', menen sommi gen. hoogte. Bovendien krijg je er in de woontoren minder wooncomfort voor terug." Mevrouw Persoon verwacht dat ruim een kwart van de huurders in de leeftijdscatego rie tussen 55 en 65 jaar zal zit ten. Het gemeentebestuur had al eerder bepaald dat die groep ongeveer 25 procent van de huizen mag gaan bewonen. Vlaardingen Tot twee maal toe zijn in de Van Baerlestraat auto's open gebroken. In beide gevallen werd een radio-cas setterecorder gestolen. De poli tie vermoedt dat het om de zelfde persoon gaat. Op de 2e Van Leijden Gael- straat is de ruit van een grond- verzetmachine met een steen ingegooid. De schade bedraagt 3000 gulden. Schiedam De wethouder voor welzijn, Luub Hafkamp, is inconsequent bezig, als hij enerzijds de voorwaarden wil scheppen yoor emancipatie en anderzijds wil bezuini gen op de kinderopvang. Dat zegt Kiki van de Par, die deze week is opgetreden als woordvoerster namens de kindercentra. Zij is als vrijwilligster betrokken bij kinderdag- Verblijf Honki-Ponk aan de Schiedamseweg, waar zij haar kind een deel van de week aan toevertrouwt. ».In de brede betekenis is emancipatie: vrij maken, gelijkstellen politiek vertaald in voonvaarden scheppen om mensen of groe iden 'vrij te maken en gelijke kansen te bie den. Da ga je er in je visie en beleid toch van uit, dat er zonder die voorwaarden geen of onvoldoende gelijke kansen zijn. Kinder centra zijn zulke voorwaarden, die onont beerlijk zijn. Want hoe kan je je echt vrii- maken, als je je telkens overvallen voelt door de gedachte en aangevallen wordt door personen dat je jezelf vrijmaakt ten koste van je kind, in plaats van ten behoeve van jezelf èn je kind? Hoe kan je nu bijvoor beeld een cursus gaan volgen, als je zónder onderbreking ook voor je kind moet blijven zorgen?", aldus de Honki-Ponk-moeder. Schijn Als de bezuinigingen nu inderdaad ook de acht kindercentra in Schiedam gaan treffen, krijgen de ouders, die voor hun emancipatie een cursus willen volgen, alleen maar be perkingen opgelegd om dat te gaan doen. Volgens Kiki wordt mensen op die manier geen uitzicht geboden op een zinvolle le vensbestemming, maar leidt bezuiniging op kinderopvang tot een schijn-emancipatie, die de ouders, alleen maar inzicht geeft in alle hindernissen op het levenspad en de on mogelijkheid eruit te komen. Met nadruk zegt zij te onderschrijven, wat in het jaarprogramma van sociaal-culturele activiteiten 1984 staat, namelijk dat de uit eindelijke educatieve en financiële verant woordelijkheid voor kinderen door de ou ders gedragen moeten worden. „Daar ben ik het volledig mee eens", aldus Kiki van de Par. In de praktijk gebeurt dat volgens haar ook. maar moet de gemeente niet de nood- zakel-jke ondersteuning gaan aftoppen. Zestig De situatie bij Honki-Ponk is bijvoorbeeld, dat zestig gezinnen er gebruik van maken, waarvan zeventig tot tachtig procent bestaat uit werkende ouders. Een kwart bestaat uit eenoudergezinnen. Tien procent betreft ou ders, van wie de kinderen op medische of sociale indicatie bij een kindercentrum zijn geplaatst; deze ouders worden gestimuleerd zichzelf verder te ontwikkelen ten behoeve van zichzelf en hun. gezin. De resterende ouders studeren of doen vrijwilligerswerk in het kader van emancipatie of welzijns werk. Ouderparticipatie is ver doorgevoerd. Het bestuur bestaat behalve een arts uit ou ders. De financiële bijdrage gaat naar inko men en volgens landelijke normen. Ook worden niet-geldelijke bijdragen geleverd in de vorm van actieve deelname aan activitei ten bij Honki-Ponk. Aldus dragen de ouders dus educatieve en financiële verantwoorde lijkheid voor hun kinderen, zegt Kiki, en. zij wijst erop dat dat niet alleen bij Honki- Ponk in Kethel het geval is. Schiedam De gemeente Schiedam krijgt in toenemen de mate signalen, dat het auto gebruik in de Schiedamse bin nenstad begint af te nemen. Wethouder Zijdeveld zei dat gistermiddag, na'ar aanleiding van een vraag of er voor de toekomstige bewoners van de Lindenhof genoeg parkeer ruimte in de buurt zal zijn. Zij develd wees onder meer op de vrijwel leegstaande parkeerga rage onder een blok nieuw bouwwoningen in de binnen stad, in de onmiddellijke nabij heid van de Lindenhof, en voegde daaraan toe dat, gezien hel verminderde autogebruik, de parkeernorm in het Schie damse stadscentrum niet zo hoog hoeft te liggen als elders. Maassluis Het zal Maassluis niet lukken in de nabije toe komst het tekort aan parkeer plaatsen in de binnenstad op te heffen. Dat tekort is door de afdeling gemeentewerken be cijferd op 234 plaatsen. Met de aanleg van 250 plaatsen in de komende acht jaar kan de ge meente hooguit bereiken, dat het tekort niet groter wordt. Er ziojn maar beperkte moge lijkheden om in het centrum van Maassluis nog parkeer plaatsen aan teleggen, aldus het rapport van gemeentewei- ken. Dat zou de leefbaarheid van de oude binnenstad met z'n leuke grachtjes niet ten goede komen. Voor het ge meentebestuur komt daar nog een reden bij: de miljoenen, die nodig zou zijn om het aan tal plaatsen uit te breiden, zijn er niet. In het rapport van gemeente werken worden plaatsen aan gewezen waar automobilisten in de toekomst hun voertuig kwijt kunnen. Zo zouden er parkeerterreintjes moeten worden aangelegd op het ker- kciland en bij de nieuwbouw op het Verto-terrein. Verder kan een aantal plaatsen wor den gewonnen, door ervoor te zorgen dat automobilisten aan de haven niet meer langs-, maar dwarsparkeren. Het rap port wordt binnenkort bespro ken in de inspraakgroep ver- keersreguleringsplan. Maassluis Binnenkort start rijkswaterstaat met het opspui ten van bagger uit de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg op een buitendijkse terrein - langs de Waterweg in Maas sluis. De bagger, die vrijkomt bij het op diepte houden van de vaar geulen, wordt gedumpt in een gegraven sleuf, die vanwege de vorm de naam 'De Banaan* heeft gekregen. Het terrein ligt evenwijdig aan de Indus trieweg en is eigendom van - Rijksdomeinen. Enige tijd geleden heeft rijks- waterstaat de vergunning voor v het opspuiten al gekregen. Het werk zal ongeveer een jaar du- ren. Bagger uit de Rotterdam- se havens zal niet worden ge- bruikt. Nadat de bagger is in- geklonken, zal het terrein weer een recreatieve bestem- ming krijgen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1