Schiedammers spelen nepgemeentetj e Onderzoek bij SSSW: voorzitter treedt af Vrouw meters door de lucht gezwiept 'Storm kwam twee weken te vroeg' W>' Nog geen verdeling uren van bewonersdeskundige Vivaldilaan afgesloten VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE GODRANT NIEUWE WATEDWEG COURANT ter meulen Gigantische tekorten bij grond bedrijf Scholieren krijgen gifles batiu- strade waait naar beneden BenW wacht procedure tegen ontslag af Nationale Woningraad copieert alle stukken sm#nrn mssMM. Boom verspert rijksweg 20 MAANDAG 16 JANUARI 1984 Schiedam Wat was dat maf, om Bob den Uyl als wethouder te zien. De actieve wijkbewo ner van Schiedam-West zag er zaterdag net zo uit als anders, dat wel, maar hij praatte zo raar. Zei hij niet, dat er bezui nigd moest worden in het wel zijnswerk? Was die man gek geworden? De clubhuizen pro testeerden er fel tegen en Den Uyl was de gebeten hond. Na.vijf uur deed Den Uyl ge lukkig weer gewoon. Het was allemaal maar spel geweest: Schiedam Scholieren van twee lagere scholen in Sehie- dam-Zuid doen van de week mee aan een project van club huis Zuid over gif. Door het project wil het clubhuis de kinderen van de scholen De Gorzen en Koningin Wilbel- mina er van doordringen dat zij niet moeten spelen op het met gifstoffen verontreinigde GTB-terrein in de wijk. Hoewel hel wegens de veront reiniging verboden is het te betreden, spelen kinderen re gelmatig op het terrein. Door de kinderen in hun eigen taal op de gevaren opmerkzaam te maken, verwacht het clubhuis dat ze het terrein wel zullen mijden totdat het is schoonge maakt. Aan het eind van het project zullen de kinderen 2elf waar schuwingsborden maken, waarop staat dat ze niet op het terrein mogen spelen. een simulatiespel. Vijftien Schiedammers, actief in bewo nersverenigingen en buurthui zen. waren naar wijkcentrum" De Bever in Sehiedam-West gekomen om aan het spel mee te doen, Het is uitgedacht de stichting Werkcentrum Opbouwwerk Zuid-Holland. Na een voor proefje op een sociale acade mie in Den Haag vond zater dag in Schiedam de landelijke première plaats van dit simu latiespel, dat meer leek op een 'doktertje speten" voor volwas senen, maar dan politiek: ge meen tetje spelen dus. Een soort kadercursus. Bob den Uyl mocht de dras tisch bezuinigende wethouder uithangen van de gefingeerde gemeente Krimperwoude ('krimp', woordgrapje» Als er zaterdag in De Bever meer Schiedammers aan het spel hadden meegedaan, had de 'wethouder' meer ambtenaren naast zich kunnen krijgen; nu had hit er maar één. Toch viel de belangstelling niet tegen, zei Ruud Boer, die samen met Peter van Zaanen en de absen te Peter Smit het simulatiespel bedacht had. Het spel werd gespeeld, alsof het om het behoud van De Be ver zelf ging. De deelnemers verplaatsten zich in de rol van bestuursleden van drie buurt huizen, Christoffel, Het Baken, en Algraven. Zij hadden van de wethouder te horen gekre gen, dat er bezuinigd zou moe ten worden. „Dat willen wij helemaal niet," foeterde me vrouw Bogcrd uit Schiedam- Zuid, „wij zouden niet weten waarop." Ook opbouwwerker René de Jongh, zelf door werkelijke bezuinigingen in Schiedam met ontslag bedreigd, speelde goed mee: „Uitholling van het welzijn is als een olievlek, de neerwaartse spiraal wordt al leen maar groter. Als je gaat bezuinigen op noodzakelijke voorzieningen, blijft er op den duur van het buurthuiswerk niets over." Diny Bons, redactrice van. het maandblad van de bewoners vereniging Schledam-Zuid, had de,rol op zich genomen, van journaliste van De Nieuwe Bode, het periodiekje van Krimperwoude. Ook hier gold: als er meer mensen aan het spel hadden meegedaan, had ook iemand de 'newsgetter' van de Volksstem kunnen uit hangen, een blaadje met een wat progressiever karakter. Diny Bons was niet zo tevre den met haar rol: „Bah, ik moet een neutrale krant ma ken. Nauwelijks abonnees, jo." Nochtans legde zij haar oor stevig te luister in de buurt huizen. Zelfs op het spreekuur van wethouder Den Uyl was de pseudo-jcairnaliste aanwezig om de problemen van wijkbe woners aan te horen. Ja, in Krimperwoude mocht dat... Spelbegeleider Ruud Boer noemde tussen Ap bedrijven door hetr voordeel van het spel, dat mensen, die in een ge meente actief zijn in organisa ties, gedwongen zijn zich te verplaatsen in de positie van bijvoorbeeld het gemeentebe stuur zelf. Het was geen spel, waar dobbelstenen of kaarten aan te pas kwamen. De deel nemers moesten hun hoofd er bij gebruiken en de wethouder proberen te overtuigen, dat be zuinigingen onverantwoord waren. Dat lukte pas na vijf uur. Toen was het spel uit. Een flink stuk galerijhek kwam in het weekend naar beneden door de storm, die volgens bouw- en woningtoezicht twee weken te vroeg kwam. ADVERTENTIE Oersterke fietstas... met lederen hoeken en sluit werk van waterdicht maten aaf in bruin Afm 58'b x 51 x 14 cm Met 2 war garantie Géén .24750. Kanvas shopper... Grote shoooei met 3 afsluit bare voorvakken en stevige ihandvatten in Avart. marine, rood of beige Van 3-2^95 voor Viaardingen Een veertien verdiepingen hoog flatgebouw aan de Dirk de Derdelaan heeft de brandweer en de dienst bouw- en woningtoe zicht in het weekend nogal wat werk gegeven. Door de storm werd vrijdagmiddag een stuk van de ballustrade aan de achterzijde van het flatgebouw van negen hoog naar beneden geblazen. Niemand raakte ge wond, maar voor de zekerheid werden rond het flatgebouw dranghekken geplaatst om te voorkomen, dat iemand nog iets op zijn hoofd zou krijgen. Door de hevige wind onder vond de brandweer nogal wat moeilijkheden bij naar poging, de galerij af te zetten. De galerijhekken en een aan tal betonplaten van het flatge bouw verkeren in slechte staat. De particuliere eigenaar was al bezig, om het een en ander aan de flat te doen. Over een week of twee zouden nieuwe galerijhekken worden aangebracht. Het flatgebouw is destijds voor rekening van een inmiddels failliet gegane aannemer neer gezet. Volgens bouw- en wo ningtoezicht zijn er bij de bouw dingen gebeurd, die niet helemaal in de haak waren. „Dat betrof niet de gebruikte materialen, maar de verwer king ervan. We hebben tijdens de bouw de zaak gecontro leerd, maar als je achter je rug beduveld wordt, dan doe je daar niet zoveel aan", aldus een woordvoerder van bouw en woningtoezicht. De gevol gen van die problemen van destijds zijn sinds enige tijd op en aan het flatgebouw goed te zien. Betonplaten aan de zij kant zitten niet goed vast, en de galerijhekken verkeren m zeer slechte staat. De eigenaar van het flatge bouw is van deze problemen op de hoogte. Er was inmid dels opdracht gegeven om de nodige reparaties aan het flat gebouw te verrichten. „Over twee weken zou de fabriek nieuwe galerijhekken afleve ren. Dan zou ook meteen het nodige beton reparatie werk worden gedaan. Die storm kwam dus eigenlijk twee we ken te vroeg: als die nog wat was uitgebleven was zoiets niet gebeurd", aldus de ambte naar van bouw- en woningtoe zicht. Dat het flatgebouw in zo'n slechte staat zou vekeren dat de woningen onbewoon baar zouden moeten worden verklaard, zoals dit weekend in de Dirk de Derdelaan werd gefluisterd, verwijst hij naar het rijk der fabelen. „Dat is onzin. Er zijn wel problemen met dat flatgebouw, maar die zijn heel goed op te lossen." Nog in het weekend hebben medewerkers van bouw- en woningtoezicht het flatgebouw gecontroleerd. Menselijkerwijs gesproken kan er sindsdien niets meer afvallen, maar voor de zekerheid heeft men de af zetting nog even^ laten staan. „Je v/eet natuurlijk nooit wat er met zo'n storm gebeurt", al dus de dienst. Ook vandaag gaat bouw- en woningtoezicht in het flatgebouw weer op in spectie. De verwachting is, dat de af zetting rond de flat binnen korte tijd weer kan worden weggehaald. Als de reparatie- werkzaamheden voorspoedig verlopen zijn over enige tijd alle problemen rond het flat gebouw achter de rug. Wethouder Den üyt houdt spreekuur: buurthuizen protesteren de pers mag erbij zijn. Het was maar spel, in wijkcentrum De Bever Viaardingen Het college van B en W voelt er niets voor om morgenavond tijdens de vergadering van de commissie voor stadsontwikkeling en stadsver nieuwing te spreken over de verdeling van de vrijkomende 32 uur, die VOP- bewonersdeskundige Geert ten Hertog ter beschikking zou hebben voor andere stadsvernieuwingsgebieden in de stad. Het college wil eerst de uitkomst van de procedure afwachten, die Ten Hertog tegen zijn gedeeltelijke ontslag heeft inge diend. Schiedam De Nationa le WoningTaad heeft een onderzoek ingesteld naar de gang van zaken bij de stichting Samen werkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW). Voorlopig voor de duur van het onder zoek is Anton Wiegel te ruggetreden als voorzit ter. Zijn functie wordt waargenomen door het SSS W-bestuurslid John de Keijzer. Het onderzoek spitst zich toe op twee zaken, die onlangs in het nieuws kwamen via de woningbouwvereniging Sint Jozef en de CPN-fractie in de gemeenteraad. In het eerste geval is er sprake van, dat in 19B1 een rijkssubsidie van 123.000 gulden niet is aange wend voor de renovatie van 213 woningen m Schiedam- West, maar in plaats daarvan voor aanschaf van apparatuur in het SSSW-kantoor aan de Kerklaan. Een Rotterdamse aannemer zou hiervoor een gefingeerde factuur hebben geleverd, zoals Sint Jozef voorzitter Douwe Zeeman be weerde. In het tweede geval zou de re novatie van 305 woningen m Schiedam-Oost via een onei genlijke procedure aan de Viaardingse aannemer Van der Waal gegund zijn. Dit ver onderstelde de CPN-fraetie. In beide gevallen zouden de huurders van de betrokken SSSW-woningen door de situ atie zijn benadeeld. Het SSSW-bestuur, inclusief de nu teruggetreden voorzitter Wiegel, heeft zelf aangedron gen op een onderzoek door de Nationale Woningraad, welke instantie inmiddels de comple te administratie van de SSSW gecopieerd heeft. Het SSSW- bestuur heeft een onderhoud gehad met de Rotterdamse aannemer die de gewraakte factuur leverde en kreeg, al dus een insider, te horen „dat zoiets wel meer gebeurt". Men is hiervan geschrokken. Het SSSW-bestuur sluit dan ook niet uit, dat de Nationale Wo ningraad (NWR) meer kwes ties in het onderzoek betrekt. Volgens een bestuurslid van één der bij de SSSW aangeslo ten woningbouwverenigingen is de zaak aan het rollen ge bracht door het ontslagen hoofd van de technische dienst van de SSSW. De man werd volgens dit bestuurslid ontsla gen omdat hij voor 35.000 gul den aan steekpenningen zou hebben ontvangen van de in middels failliete aannemer BV Kuypers. Het voormalig hoofd, was belast met toezicht op de renovatie van de Sint Jozef woningen in Schiedam-West. Deze renovatie bleek later zo slecht te zijn uitgevoerd, dat een nieuwe renovatie nu reeds noodzakelijk is. De woningen zijn slechter dan zij vóór de re novatie waren, aldus de bewo nersvereniging Schiedam- West. In het SSSW-bcstuui hoopt men, dat de geruchten niet waar zijn en beschouwd moe ten worden als een wraakactie van het ontslagen hoofd van de TD. Mocht één en ander echter berusten op feiten en dat moet de NWR aan het licht brengen dan zal men niet schromen directeur G. Prins verantwoordelijk te stel len. Volgens een insider hoopt men het bij een berisping te kunnen laten, maar Sint Jo zef-voorzitter Zeeman heeft reeds verklaard dat volgens hem Prins ontslagen dient te worden. Volgens een fractiemedewer ker van één der politieke par tijen moet het NWR-onder- zoek aan het licht brengen, of de huidige wethouder voor fi nancien, Cor van Tilborg, een rol in dit alles speelt. Van Til borg was voorheen penning meester van de SSSW. De wethouder heeft eerder al in het openbaar verklaard, dat volgens hem de zaak zeer overtrokken wordt. 3? SWJfVÏ - Door een omgewaaide boom raakte het verkeer op rijksweg 20 in de rcihting Rotterdam korte tijd gestremd. Schiedam/Viaardingen De storm heeft ook in het gebied Nieuwe Waterweg-Noord flink huisgehouden. Hoewel de storm gedurende het hele weekeinde aanhield, werden de politiekorpsen vooral vrijdagmiddag over spoeld met meldingen van rondvliegende dakpannen, omgewaaide bomen en losge slagen boten. Een 50-jarige vrouw uit Schie dam moest zelfs naar het Schielandziekenhuis vervoerd worden, nadat zij door een windstoot werd opgetild en te gen de straat gesmakt. Zij liep vrijdagmiddag in haar woonplaats over de Monseig neur Noienslaan, toen zij zich door de sterke wind niet meer staande kon houden en enkele meters werd meegesleurd. Op de Eduard van Bemuni- laan in Schiedam raakte een bromfietser verstrikt in een stuk vloerbedekking dat door de wind op de rijbaan terecht w-as gekomen. Hoewel hij een flinke smak maakte, kwam hij er zonder verwondingen vanaf. Voor zo ver bekend deden zich verder geen persoonlijke ongelukken Bushaltes tijdelijk verplaatst Schiedam Het verkeer kan de komende we ken niet normaal gebruik maken van de Vival dilaan. Tussen hei Johann Strausspiein en de Mozartlaan wordt een nieuwe rinlenng aange legd. Het werk is vandaag begonnen en duurt ongeveer drie weken. De omleidïngsroute loopt via de Mozartlaan, Borodinlaan en de Peter van Anrooylaan. Om' het Dirk Seh&ferplein en het Sem Dresdenplein toegankeljk te houden zal de busbaan tijdelijk worden opengesteld voor ander verkeer. Ook de bussen zelf kunnen de Vivaldilaan niet over. Lijn 52 gaat nu via de Mozartlaan naar Viaar- dingen-Holy en via dezelfde route terug. Lijn 58 en de nachtbuslijn N3 gaan over de Laan van Boi'es door tot aan het Van Beethovenpiem om vandaar via de Peter van Anrooylaan aan te sluiten op het normale traject. De werkzaamheden worden in twee fasen uit gevoerd: vanaf ongeveer 25 januari is ook de T- kruising Eduard van Beinumlaan/Vivaldilaan afgesloten. Dan zullen de buslijnen 52 en 53 dé Churchillweg uitrijden om vervolgens aan te sluiten op hun normale route. In verband hier mee zullen enkele haltes tijdelijk vervallen. In de bussen zelf kan men hier folders over krij gen. Afhankelijk van de weersomstandigheden zul len de werkzaamheden voor zowel ae eerste als de tweede fase ongeveer anderhalve week du ren. Op rijksweg 20 ter hoogte van de Viaardingse YVestijk viel een boom over de rijbaan in de richting Rotterdam Er deden zich geen ongelukken voor, omdat er op dat moment geen verkeer was. Het verkeer moest korte tijd worden omgeleid totdat de boom van de rijbaan was ver wijderd. Ook in de Beneluxtunnel dreigde een gevaarlijke situa tie toen een groot stuk plastic de tunnel was ingewaaid De politie was er snel bij en haalde het plastic weg voordat cr ongelukken konden gebeu ren. Op de Schiedamseweg in Schiedam waaide ook een boom om. Verder werd de Lange Singel- straat in Schiedam gedurende korte tijd afgezet, omdat er re gelmatig dakpannen naar be neden kwamen. In de Boter- straat in Schiedam kwam een dakpan terecht op een perso nenwagen. En zaterdagavond kwant de Schiedamse politie in actie om twee losgeslagen plezierbooijes in de Sehie ter hoogte van de hulpbrug weer vast te maken. Verder kwamen bij de politie tallo/e telefoontjes binnen van bijna omgewaaide bomen en dakpannen die naar beneden dreigden te vallen. De bewonersdeskundige van de VOP. die formeel in dienst is van het Stedelijk Instituut voor Samenlevingsopbouw (SISO), heeft in november in opdracht van het gemeentebe stuur te horen gekregen dat zijn werktijd van 40 naar 8 uur per week wordt teruggebracht, omdat de stadsvernieuwmgs- projecten in de VOP vrijwel zijn afgerond. Het college was daarbij in de veronderstelling, dat in het contract van de be wonersdeskundige geen opzeg termijn was opgenomen. Dat was ook niet het geval in het model-contract, dal het college aan het SISO had voorge schreven. Nu is echter geble ken, dat het contract dat het SISO heeft afgesloten wel de gelijk een opzegtermijn bevat. Ónder meer op die grond heeft Ten Hertog een procedu re aangespannen tegen de ver mindering van het aantal uren. dat hij als bewonersdes kundige in de VOP werkzaam is. Daarnaast heeft het SISO zelf. via een advocatenbureau, een procedure tegen de ge meente aangespannen om de subsidie voor de bewonersdes kundige ie kunnen behouden. Binnen hei SISO en de bege leidingscommissie voor de be wonersdeskundigen werd in middels gesproken over de verdeling van de 32 vrijko mende uren, die nu voor ande re wijken ter beschikking zou den kunnen komen. Het colle ge wil hier echter niet over beslissen voor de beroepspro cedures zijn afgerond. Uit overzicht blijkt: Viaardingen Het bedrag van 1,9 miljoen gulden, dat de gemeente jaarlijks uit de alge mene middelen aan het grond bedrijf overmaakt is verre van voldoende om de tekorten op de zogenaamde sancringsgron- don tc dekken. Uit een overzicht van de ad ministrateur van het giondbe- u'njf. J. van Drie!, blijkt dat de eerstkomend" 15 jaren vier miljoen gulden zou moeten worden bijgepast om die te korten weg te werken Als dal bedrag m de gemeen te- eri de rijkskas niet te vin den is, dan worden de grond problemen in de komende ja ren nog veel groter. Volgen» het overzicht van ad ministrateur Van Dnel is> er, als rekening wordt gehouden met bouwplannen die in ont wikkeling zijn, een totaal te kort in de sanenng-sgebieden van bijna GO miljoen gulden. Die te Korten zijn de laatste ja ren steeds verder gestegen „Vroeger had je met die grond met zoveel problemen, omdat toen de grondprijzen nog re gelmatig stegen. Als er exploi tatielasten bijkwamen, dan vielen die meestal geheel weg tegen de hogere waarde van de grond Nu is van zo'n stijging geen sprake meer, en daardoor zijn de problemen ontstaan", aldus de administrateur desge vraagd. In Den Haag wordt gewerkt aan een nieuwe subsidierege ling, die allerlei bestaande re gelingen zoals de locatiesubsi die en sloopbijdragen moet vervangen. Het zou er op neerkomen, dat de gemeenten voortaan op ba sis van bepaalde normen één bedrag zouden ontvangen, dat ze zelf zouden moeten verde len. Of die nieuwe regeling soelaas biedt voor de grondtekorten betwijfelt het grondbedrijf. „Tot nu toe is gebleken dat ie dere nieuwe regeling je geld kost", zegt Van DricI aarze lend. "i uil vw

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1