'Aardig dat ze aan mi hebben gedacht' Drie vrije kwesties in nieuw beleidsprogramma SPORT 15, Spelers willen Groeneweg voor Excelsior behouden Damkampioenschap zonder ereklasse Pauselijke onderscheiding voor 83-jarige Schiedammer 'Met heel Maassluis een ramp nabootsen' PvdA en WD: geen volledig akkoord Van Tilborg staat buiten SSSW-rel Burgemeester Scheeres bezorgd over politie Arie Kurver twijfelt nog Roel Jan Abbas: Wij zijn niet op hem uitgekeken Nieuwe kansen badmintonclub SVV kan ook winnen Voetballen blijft taboe Schiedam „Het is net zoals iemand die veertig jaar bij de zaak is. Die krijgt ook een lintje opge speld. Alleen ik heb het niet van de koningin, maar van de paus," Nadat hij zijn bolknak terzijde heeft gelegd in de asbak, rela tiveert Jacobus Alijk de pause lijke onderscheiding die hem ten deel is gevallen. Het was een blijk van waardering voor de functies, die hij jarenlang in katholieke organisaties ver vulde, en het administratieve werk dat hij op zijn oude dag nog steeds doet voor de paro chie Onze Lieve Vrouwe Visi tatie in Schiedam. „Ach, ik ben vanzelf in al die functies gerold. Ik vind het wel aardig dat ze aan mij heb ben gedacht. Maar als ik hem niet had gekregen was het ook goed geweest, hoor." Iedere dinsdagmorgen is de 83-jarige Schiedammer in de pastorie van de kerk in Nieuwland bezig met de admi nistratie van de gezinsbijdra gen, Dat doet hij al sinds 1968, toen de oprichter van de paro chie pastoor Oudshoorn hem daarvoor vroeg. Dat was enkele jaren na zijn pensione ring als chef van de debiteu renadministratie bij Levers Zeep Maatschappij. De pastoor vroeg hem indertijd niet voor niets om bij te springen. Zijn hele leven lang was de krasse heer Alijk al actief geweest in het roomse sociale leven in Schiedam. Vergaderen Zo was hij onder meer be stuurslid van de katholieke bond voor kantoor- en han- delspersoneel, voorzitter van de katholieke bouwvereniging Sint Jozef en van 1953 tot Ï969 lid van de gemeenteraad voor de toenmalige KVP. „Verga deren en nog eens vergade ren", typeert hij die periode uit zijn leven. Tot 1976 heeft Alijk in het bestuur van de bouwvereniging gezeten. Toen vond hij het welletjes en'zei dat de jongere garde het maar van hem over moest nemen. De vieve Schiedammer zegt echter van plan te zijn de ad ministratieve bezigheden voor de parochie voorlopig nog vol te houden. „Je moet actief blij ven en niet in een hoekje gaan zitten suffen. Als 2e zeggen: het wordt tijd dat je ophoepelt, dan ga ik. Maar ik denk dat ik zelf wel aanvoel wanneer ik er het beste mee kan stoppen." Bromfiets „Gelukkig heb ik nog een goe de gezondheid. Voorlopig wil ik mijn hersens nog blijven ge bruiken", verklaart de heer Alijk, die nog regelmatig op de bromfiets stapt om naar zijn volkstuin te rijden. Ook zit nij nog af en toe achter het stuur van een auto. „Tja", verzucht de bejaarde Schiedammer, „de parochie wordt steeds kleiner. De oude ren sterven, veel mensen ver huizen en de jongeren gaan minder naar de kerk. En hier Jacobus Alijk met de versier selen op de revers: „Voorlopig wil ik mijn hersens nog blijven gebruiken." in de buurt komen veel bui tenlanders wonen, die niet ka tholiek zijn. Gelukkig zijn er nog veel mensen die niet naar de kerk komen, maar wel een hijdrage leveren. We kunnen het nog steeds redden." Burgemeester Van Es legen commissie Maassluis Burgemeester Hans van Es van Maassluis wil het gemeentelijk rampenplan niet stoffig laten worden in een archiefkast op het'•stad huis. Als het financieel en or ganisatorisch haalbaar is, wil hij ooit met de hele Maassluïs- se bevolking een rampsituatie nabootsen. Pas dan zal kunnen blijken of het plan inderdaad zo goed is als de commissie al gemene zaken maandag ver onderstelde. Het lijvige boekwerk, waarin uitvoerig uit de doeken wordt gedaan hoe en door wie welke acties moeten worden onder nomen in geval van een ramp in de Waterweggemeente, gaf de commissie deze week nau welijks aanleiding commen taar te leveren. Zonder aan passingen wordt het concept plan dan ook dinsdag 31 janua ri aan de gemeenteraad ter goedkeuring voorgelegd. Waar veel gemeenten het op zetten van een dergelijk scena rio bij calamiteiten als een door de wetgever voorgeschre ven verplicht nummer erva ren, is burgemeester Van Es wel degelijk van plan ermee aan het werk te gaan. Als re actie op de opmerking van en kele commissieleden dat het plan hopelijk nooit gebruikt hoeft te worden; reageerde hij 'dat wat hem betreft er juist frequent geoefend moet wor den. Eerst moeten er deeloefe- ningen' warden gehouden. In een tweede fase staat Van Es een exercitie met een deel van de bevolking voor ogen. Als een vrome wens houdt hij dan tenslotte nog een oefening met heel Maassluis achter de hand. Gemeentelijk voorlichter Koos - Delhaas gelooft nauwelijks dat zo'n grootse aanpak kans van slagemheeft. „Ik denk ook niet dat de burgemeester het als een reële mogelijkheid ziet", aldus Delhaas. Wat de bevolking betreft is vooral van belang te weten hoe gehandeld moet worden wanneer voor een ramp of een dreigende ramp wordt ge waarschuwd. Bij de alarme ring zal gebruik worden ge maakt van BB-sirenes en ge luidswagens. De' bedoeling is dal de mensen vervolgens di rect de radio aanzetten en op Hilversum I afstemmen. In zeer bijzondere gevallen war den televisieprogramma's on derbroken om mensen te in formeren. i fr Vlaardingen Uit het nieuwe beleids- program van PvdA en VVD blijkt, dat de beidë raadsfracties niet over alle punten overeenstemming hebben weten te berei ken. In het coalitieprogramma zijn drie zaken bestempeld tot zogenaamde vrije kwestie: aangelegenheden waarbij beide partijen vasthouden aan hun eigen opvat tingen en die, indien ze ooit in de gemeen teraad in stemming zouden worden ge bracht, een afwijkend stemgedrag zouden iaten zien. Het gaat om het beleid ten aanzien van Zestienhovert, dc vestiging van kerncen trales en de aanleg van rijksweg 19. Over de kwestie-Zestienhoven zijn PvdA en VVD het in de onderhandelingen on eens gebleven. De PvdA vindt, dat de «luchthaven in verband met de geluidshin der moet worden verplaatst, maar de VVD houdt vast aan de-formulering: „In. dien het vliegveld Zestienhoven moet worden verplaatst, dient dit binnen de Rijnmond-regio te geschieden". Ook over de vestiging van een kerncentrale staan twee verschillende meningen in het be leidsprogramma tegenover elkaar. De PvdA heeft hierover laten optekenen: „De vestiging van een kernenergiecentra le in of in de on middellijke' nabijheid van het Rijnmondgebied is uitgesloten", ter wijl de VVD daar geen enkel oordeel over wenst uit te spreken: „Besluitvorming ten aanzien van de bouw van kerncentrales is voorbehouden aan de landelijke over heid." Overeenstemming is ook niet bereikt over de rijkswegenkwestie. De PvdA houdt vast aan de formulering uit het oude be leidsprogramma: „Er wordt geen mede werking verleend aan het reserveren van Afzwakkingen ruimte voor de aanleg van de rijkswegen 63 19 en 24", terwijl de VVD die formulering alleen voor rijksweg 24 hanteert. Voor rijksweg 19, door Midden-Delfland, moet volgens de VVD dus wel ruimte gescha pen worden. worden bijgesteld, „teneinde de uitgifte van industrie- en bouwterreinen verder te bespoedigen". Grontlpoliliek In diverse hoofdstukken in het nieuwe beleidsprogramma zijn punten te vinden, die flink afwijken van. de overeenkomst die anderhalf jaar geleden tussen PvdA en CDA was gesloten, en die op 5 oktober vorig jaar werd opgezegd. In het hoofd stuk stadsontwikkeling bijvoorbeeld is bij de paragrafen over de grondpolitiek de stelling verdwenen, dat een beleid moet worden gevoerd dat erop is gericht alle grond in handen van de gemeenschap te brengen. In de nieuwe versie wordt ge steld, dat de overheid een evenwichtige grondpolitiek moet voeren, waarbij met zoveel mogelijk belangen rekening wordt gehouden. Wel wordt ruimte geschapen voor het gericht aankopen van grond in saneringsgebieden. Vooral op aandringen van de VVD is ingebracht, dat in overleg met onder meer het bedrijfsleven moet worden nagegaan, op welke punten de voorwaarden voor gronduitgifte moeten Op -vele punten in de tekst van het pro gramma zijn afzwakkingen ie vinden van het vorige coalitieprogramma, Bij de pas sage over de verkoop van woningwetwo ningen bijvoorbeeld wordt nu gesteld dat die 'in beginsel' niet worden verkocht. Volgens de vorige tekst was dat onder geen enkele omstandigheid mogelijk. Op diverse plaatsen in de tekst worden zin sneden als '...worden voorwaarden ge steld...' gewijzigd in 'kunnen voorwaarden worden gesteld'. Dergelijke afzwakkingen zijn ook te vinden in de verkeerspara- graaf, waarin vroeger bijvoorbeeld ge sproken werd over het uitgangspunt, dat gemotoriseerd verkeer uit Midden-Delf land moet worden geweerd. In de nieuwe tekst is het woord 'weren' vervangen door 'beperken'. Veel meer aandacht is in het nieuwe pro gramma geschonken aan de maatschappe lijke dienstverlening, vooral ten aanzien van het ouderenbeleid. De zinsnede dat aan de onafhankelijkheid van het JAC niet getornd mag worden is in het nieuwe beleidsprogramma niet meer terug te vin den. Dat geldt ook voor het beleidsvoor nemen, dat medische en paramed:sehe be roepsbeoefenaren bij voorkeur in loon dienst moeten werken: ook dat is onder druk van de VVD verdwenen. Schiedam Wethoudei Van Tilborg heeft er na drukkelijk op gewezen, dat hij geen penningmeester is geweest van de stichting Sa menwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW). Dat werd hier en daar aan genomen. Voor Van Tilborg kwam dat naar over, omdat hierbij een verband tussen zijn vermeende penning meesterschap en ae finan ciële SSSW-perikelen niet werd uitgesloten. Van Tilborg zat alleen in het bestuur van de christe lijke woningcorporatie Onze Woning en namens deze bouwvereniging ook in het SSSW-bestuur. „Maar niet als penningmeester. Ik heb, van wat er nu speelt, alle maal geen weet gehad," al dus Van Tilborg. Of de geruchten over ge sjoemel in de administratie waar zijn, wil hij overigens eerst wel eens bevestigd zien. SSSW-woord voerder John de Keyzer zei giste ren, dat het onderzoek door de Nationale Woningraad juist is aangevraagd „om alle indianenverhalen voor goed de kop in te drukken, of om maatregelen te ne men." Van Tilborg is slechts pen ningmeester geweest van de Schiedamse Gemeenschap. 'Minister onbuigzaam9 Schiedam Meteen al na zijn installatie is burgemeester Scheeres stevig van leer getrokken. Hij heeft minister van bin nenlandse zaken Koos Rietkerk onbuigzaamheid verweten, om dat de bewindsman vasthoudt aan inkrimping van het Schie damse politieapparaat. Het inwonertal van Schiedam is gedaald tot onder de 70.000. Dat betekent volgens wettelijke normen, dat het politiekorps in sterkte teruggebracht moet worden met een overigens gering aantal formatieplaatsen. Burgemeester Scheeres gaat er echter van uit, dat het korps voor een stad als Schiedam al te klein is en dat elke inkrimping dan zwaar weegt. Schiedam neemt als middelgrote gemeente een bijzondere positie in, volgens het ge meentebestuur. De stad zou te maken hebben met 'grootstedelij ke crisisverschijnselen' door de nabijheid van Rotterdam. Hier toe behoort een hoog misdaadcijfer. „Het afgelopen jaar is bij herhaling de onaanvaardbaarheid van inkrimping bij de minister aangetoond", aldus Scheeres, „maar de bewindsman lijkt een zeer onbuigzame opstelling te kiezen. Ik ben dus heel boos op Koos. In een tijd, waarin van de politie steeds meer wordt gevergd, soms te veel, betekent dat een ern stige belemmering voor de goede voornemens, die mijn voorgan ger Te Loo in een beleidsnota heeft uitgesproken", aldus burge meester Scheeres. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW jg januari 1984 Schiedam Arie Kurver is aan twijfel ten prooi gevallen. Het bestuur van PPSC wil best nog een jaar doorgaan met de ambitieuze oefenmeester, maar Kurver heeft zelf nog geen besluit genomen. „Ik heb het er erg moeilijk mee, maar ik besef wel dat ik op korte termijn een beslissing moet nemen", aldus de oefenmees ter. „Het is met deze ploeg zo hard knokken, iedere week weer moet ik het onderste uit de kan halen. Het is moeilijk om de motivatie vast te houden. Je weet ook niet wat er met een aantal spelers gaat gebeu ren. Maar ik weet wel, als deze ploeg intact blijft, dan boud ik ze ook volgend jaar In de eer ste klasse". Kurver is er voor zichzelf dus nog niet uit. „De groep is ont zettend hecht. Ik denk niet dat er een andere vereniging in Nederland is, die zo sterk is qua mentaliteit. Dat is heel erg positief en het maakt het wer ken voor mij ook plezieriger. Als je dan ziet onder welke omstandigheden je moet wer ken, dan word ik er wel eens moedeloos van." PPSC is in ieder geval aan een zeer sterk seizoen bezig, al waakt Kurver voor al te veel optimisme. „We krijgen het nog zwaar genoeg. ASWH gaat punten pakken en ook Altenaj sluipt langzaam onhoog-Maar- het gaat tot nu toe geweldig." PPSC heeft het oefenprogram ma als voorbereiding op de nieuwe comeptitie ook rond. Gespeeld wordt onder meer tegen eredivisionis Excelsior. De oefenreeks van de eerstel klasser ziet er als volgt uit:4 augustus deelname NCRV- toernooi, 7 augustus Excelsior R—PPSC. 11 augustus deelna me NCRV-toernooi, 15 augus-. tus DCV—PPSC, 16- augustus Xerxes (za}—PPSC, 18 augus tus ScheveningenPPSC, 21 augustus HVGPPSC, 25 au gustus MVV '27—PPSC, 28 au gustus PPSC—Schipluiden, waarna op 1 september PPSC uitkomt voor de bekercompe titie. Maassluis Fer Groene weg is er nog niet uit. De oefenmeester van Excel sior M maakte vorige week bekend aan het ein de van dit seizoen te ver trekken bij de eersteklas ser, waar hij aan zijn vier de seizoen bezig is. Een moeilijke beslissing, maar na diep beraad achtte Lij het toch de enige juiste. Het bestuur had moeite met zijn besluit. Het wilde nog dolgraag minimaal één jaar doorgaan met Groeneweg, Immers, het door Chris Woerts hoofd van een Maassluise basisschool maakte jaren zelf deel uit van de hoofd macht en kent de vereni ging dcor en door. Zijn werkwijze wordt hooglijk gewaardeerd. Het bestuur respecteerde de beslissing van de trainer echter en vervolgens werden de spelers ingelicht. Beduusd vernamen zij het nieuws en ondernamen ver volgens een unieke actie. Una niem, zelfs de mening van de in Duitsland voor zijn werkge ver verblijvende Ron van Straten werd nog gepeild, werd door de selectie besloten om alsnog een poging te doen Groeneweg te behouden. Za terdagmiddag, na de training, sprak een spelersdelegatie met hem. Het werd een lang, heel lang gesprek, waarin de spe lers hun trainer probeerden over te halen om niet te ver trekken, om nog een jaar te blijven. Emoties Fer Groeneweg had de actie vanuit de spelersgroep niet verwacht. „Ik had niet ge dacht dat mijn besluit bij de spelers zoveel emoties zou op roepen. Vier jaar vond ik lang genoeg, de spelers schijnbaar niet. Ik heb lang over mijn be sluit moeten nadenken, maar als je dan de reacties op je ver trek hoort, dan ga je toen twij felent We hebben lang met el kaar gesproken en ik ben er voor mezelf nog niet uit. Ik i De spelers wilien trainer Fer Groeneweg graag voor Excelsior M behouden. weet niet of ik op mijn besluit terug kom. Ik moet er nog eens goed over nadenken." De deur staat dus weer op een kter. Gerard Wiegmann, be stuurslid en belast met publici taire aangelegenheden: „Als bestuur hebben we alles ge probeerd om Fer over te ha len. De teleurstelling was bij ons groot toen wij vernamen dat hij alsnog had besloten om ons aan het einde van het sei zoen te verlaten. Maar, zo'n besluit moet je natuurlijk wel respecteren. Hoe jammer wij het ook vinden, want wij had den dolgraag nog met hem door gegaan. Natuurlijk hopen wij dat Fer op zijn besluit te rug komt en bij ons blijft. Dat zou het meest ideale zijn." Spontaan „Het is een spontane actie van ons geweest,' laat doelman an nex aanvoerder Roel Jan Ab bas weten. „Wij zijn nog lang niet uitgekeken op Fer en wil len het liefste dat hij als trai ner blijft. Ik denk dat het het beste voor de groep en voor de vereniging is als Fer gewoon als trainer in dienst blijft. We hebben er met de groep lang over gepraat en iedereen, zon der uitzondering, was van me ning dat we actie moesten on dernemen. Het is nu afwach ten wal er gaat gebeuren. Ho-, pelijk komt Fer terug op zijn besluit." Vorig jaar al wilde Fer Groe neweg bij de club die hem zo na aan zijn hart ligt vertrek ken. Drie jaar, met twee kam pioenschappen, hij wilde er een streep onder zetten. Toen ook ondernamen de spelers ac tie. Met succes, want de oefen meester verlengde alsnog zijn contract. Dit jaar is het al niet anders, want ook nu willen de spelers dat Groeneweg blijft. Het bestuur wil ook niet an ders. Of Groeneweg nu op zijn besluit terug komt, dat is ech ter nog maar de vraag Maasland Niet in de laatste plaats door de komst van een sporthal willen Engelien van Leeuwen en Ans van Arum andermaal proberen een bad mintonclub in Maasland op te richten. In de in het laatste kwartaal van het jaar gereed komende sporthal, zou de bad mintonclub zich verder kun nen ontplooien. Het bestaan van badminton club Floriant was tot voor kort bij slechts weinig mensen be kend. De club werd een paar jaar geleden opgericht met als doel naast het leveren van een sportieve prestatie ook een paar gezellige uurtjes te heb ben. Van de aanvankelijke zestien leden zijn er echter niet veel meer over. Het betekende het inkorten van speeltijd en ver volgens werd er helemaal ge- Stopt. Beide dames vragen zich nu af of er nog mensen zijn die een avondje willen sporten, maar niet wisten dat badmin ton in Maasland ook tot de mogelijkheden behoort. Het plan bestaat om van maart tot en met juni iedere donder dagavond vanaf half acht de gymzaal van de Aloysiusschool te huren. Het aantal uren hangt daarbij af van het aantal leden. De kosten bedragen tien gulden per maand, wat met het inschrijfgeld er bij neer komt op 45 gulden. „De mogelijkheid Bestaat om in de toekomst verder te gaan in de nieuw te bouwen sport hal", aldus Engelien van Leeu wen. Informatie- en inschrijf formulieren zijn verkrijgbaar bij Ans van Arum, Slot de Houvelaan 2, en Engelien van Leeuwen, Ingeland 45, tel: 10303. Vlaardingen De Vlaarding- se damkampioenschappen zijn van start gegaan zonder dat er gespeeld wordt in de ereklasse. Op het laatste moment zagen Coen Biel en Dik van der Kerkhoff af van deelneming in verband met hun gezond heid. Reden voor het bestuur van de Vlaardingse damvere niging (VDV) om de strijd in de ereklasse uit te stellen tot een nader te bepalen datum. Er wordt nu gespeeld in de hoofd-, eerste, tweede, en der de klasse met in totaal 33 deel nemers. In de eerste ronde werd er in de hoofdklasse geen enkele remise geboekt. De eerste 2ege kwam op naam van Leen Torn, die Ton Bur gerhout met een eenvoudig slagzebe op achterstand zette. Dirk Tamboer versloeg na een grillige stelling Eric de Heide en na enkele afruilen was het Wim Niestadt die in zijn partij tegen Wim Heuvelman voor deel kreeg en na een hardnek kige strijd wist hij de partij in winst om te zetten. Gerrit van Mastrigt was de eerste ronde vrij. De overige uitslagen: Eerste klasse: Van OudheusdenScholsberg 0-2. Mast—Van Vesten 0-2, Boldertietf— Vermeulen 0-2 en Henk AutarVan Woerden 1-1. Tweede klasse: Harry Autar—Wisse 0-2. Broek—Weisscher 1-1, Geldof—Voerman 0-2 en Mars Metzger 0-2. Derde klasse: tmro Au tarVuyk uitgesteld. Rob Autar Veldhoven 1-1. Gorter—Smith 0-2 en MosterdSmid 2-0. Vlaardingen Eindelijk heeft SVV weer eens het zoet van de overwinning mogen sma ken. Tegen eersteklasser Ex celsior Maassluis op het veld van Vlaardingenwerd het gisteravond een 3-1 zege. Het was geen partij op hoogstaand niveau. De felle wind was daar mede verantwoordelijk voor. De door trainerspen ke len achtervolgde semi-profs van SVV spanden zich boven dien ook niet bovenmatig in. Excelsior speelde frank en vrij en was bij vlagen de gelijke aan SVV. Voor de rust scoor den voor SVV Jan Konemann en Richard Dercks, voor Ex celsior deed Wim Put dat. Na de rust behaalde Harry van Kapel de eindstand op 3-1. De reserves van Sparta won nen met 4-2 van DHS. Aan de Schiedamseweg ontspon zich een heel aantrekkelijke wed strijd. Beide ploegen kozen voor de aanval en zo werd het voor het karig opgekomen pu bliek een goede wedstrijd. Voor DHS scoorde Clarence Engelhagen tweemaal. Vlaardingen De turnzalen in Vlaardingen blijven verba-:* den terrein voor voetballers/ De gemeente acht de turnzaJ len niet voor deze sport ge-, schikt, omdat er veel schade kan ontstaan. Een verzoek van Vlug van' RKWIK om de turnzalen wel beschikbaar voor voetbal te stellen als alleen ouderen aan het spel zouden deelnemen werd door de gemeente afge-T wezen. Vlug meende dat de ouderen het voetbalspel rustig en technisch speelden, zodat er geens schade aangericht zou- worden. De gemeente ging op die sug-; gestie niet in. Het wil de mo gelijkheid van willekeur ou deren wel en jongeren niet uitsluiten. Voorts is de ge meente Vlaardingen van me-' ning dat de leeftijden van dè' deelnemers moeilijk contro-- leerbaar zijn.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1