Meer aandacht voor aankopen van kunst Maarleveld in delegatie verontruste wethouders Bomen opt Wibautplein 'Bezuinigen is tot evangelie verheven' BORREL VOOR BUURTBEWONERS VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Pont Vlaardingen/Pernis als werkgelegenheidsproject Vlaardingen is circulaire-beleid voor onderwijs beu Huisvrouwen zoeken een secretaris Jubilarissen tracteren W wÜ Ï-AWJ- Advies Culturele Raad: Hafkamp wijst voorstel van opbouwwerk af Tram knabbelt stuk van buslijn 52 Dode door aanrijding V» VRIJDAG 20 JANUARI 1984 Vlaardingen Met een delegatie van vijf, onder wie de Vlaardingse wethouder Arij Maarleveld, gaan verontruste onderwijswethouders maandag naar Den Haag om bij de vaste kamercommissie te klagen over het steeds kwalijker wordend circulairebeleid waaraan minister en staatssecre tarissen zich schuldig zouden maken. In één jaar tijd is ook Vlaardingen overstelpt met zo'n tweehonderd circulaires over vaak onbeduidende onderwijszaken. De regelgeving geeft het hoofd van de afdeling onderwijs Vlaardingen Zoutendijk om een aantal redenen kopzorgen. „Vaak komt een circulaire bij zonder laat binnen. Perso- heelsmaatregelen worden bij voorkeur eind mei aangekon digd. Dat is uiteraard veel te laat. Onderwijzers hebben een rechtspositieregeling waarmee Den Haag rekening moet hou den, Op zo'n korte termijn geeft het geen pas mensen te vertellen dat ze salaris moeten inleveren of minder uren krij gen toegewezen," Een tweede grief van de ver zamelde onderwijswethouders is dat de circulaires zelfs voor insiders vaak abracadabra be vatten. „Dan moet er telefo nisch worden gevraagd wat de minister precies bedoelt en volgt er enkele weken later weer een nieuwe circulaire. Die onduidelijkheid maakt het ook niet gemakkelijker op plaatselijk niveau doortastend op te treden," aldus Zouten dijk, die er geen geheim van maaktT dat ook hij teleurge steld is in de circulaire-golf die vanuit Den Haag over het land wordt uitgestort. Kwalijk is het volgens hem ook dat de minister nogal eens een voorschot neemt op zaken die nog in de beidé" Kamers behandeld moeten warden. Dan kan het gemakkelijk ge beuren dat er weer een nieu we circulaire nodig is om een eerdere terug te fluiten. Financieel gezien heeft al thans Vlaardingen nog weinig hinder ondervonden van de elkaar dagelijks opvolgende circulaires. Andere wethou ders zien plotseling een geheel uitgewerkt bouwplan voor een school getorpedeerd door een circulaire. „Wij bouwen nau welijks scholen. Dergelijke problemen kennen we daarom niet", aldus Zoutendijk. De wethouders vinden dat de grens van het aanvaardbare inmiddels is overschreden. Hun hoop is gevestigd op de vaste kamercommissie. Van daar uit zou het ministerie on der druk moeten worden gezet om de circulaire-stroom enigs zins in te dammen. Schiedam De Schiedamse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen zoekt naarstig iemand, die het secretariaat van de 400 leden tellende organisa tie wil bemannen. Mevrouw E.NoIen-Rodenhuis stopt er medio februari mee. Er was al een gegadigde voor haar opvolging, maar gistermid dag deelde voorzitter W.A- .Janse-Hermans mee dat deze vrouw alsnog bedankt heeft in verband met de op handen zijnde VUT-regeling van haar echtgenoot. Vol gens mevrouw Janse zijn er in de afdeling reeds 25 vrou wen actief. „Maar dan blij ven er 375 over. Is er onder hen niemand die ons werk wil komen ondersteunen?" was haar oproep aan het eind van de huisvrouwenbijeen- komst. f tiiittf Hiiiiiuiiiif iiiitiri nifi Jinif i rum miff in «hu nninmiiiMiiHHiiiiiiiiiin^ £fifiimiiiiiiiiiiiritiiiiiiiiiiiijiifii]ifiiiii!iiiiiiiiiiiiii!iiriiriiiiiiiirniiiririiiiunijifiiirniiiiiiiiriiFiiiiiiii]iiiiii»iiiiifiJttiiiiiiiiitiiiiiiEiiufiiitiiiiiiiiiiifiriiiiiniiiiiiiifiiffrii!iiiuri g Schiedam Het was gistermiddag feest voor honderd bejaarden, H voorzien van corsages, uit Schiedam-West. Zij waren H 'op de borrel' bij twee bekende wijkgenoten: p caféhouder Rinns van der Most en Jiiles den Boom, j§ beter bekend als Jill es de H F ruit koning. Van der Most vierde zijn zilveren jubileum als caféhouder E en Den Boom was 1 gisteren op de kop af 55 H laar fruit ver koper. be laatste 35 jaar heeft hij fruits talletjes op het Broersveld en de S Broers vest gehad. De twintig jaar dv-arvoor werkte hij als S standhouder. „Ik was een van de beste van Nederland", zegt de 69- jarige fruitkoning monter. Nadat beiden tot de conclusie waren gekomen dat er iets te vieren was, werden de plannen voor het feest voor de bejaarden gesmeed. „Die hebben het niet zo breed", vindt Den Boom. De bejaarden klaverjasten om een grote hoeveelheid fruit, dat de gepensioneerde beschikbaar had gesteld. Accordeonist Maarten Slavenbnrgh luisterde met zijn vrolijke klanken de middag op. Conferancier en goochelaar Wil Vietjè zorgde voor de nodige scherts en luim bij de Feest In het café van Rinus van der Most bejaarde bezoekers. I lij nmond draagt bij aan oeververbinding Schiedam Voor het binnenkort te heropenen wijkcentrum Nieuwland worden momenteel grote bomen in de grond gezet: z© leeft het Dr.Wibautplein weer een beetje op. De plantsoenendienst bezorgt de omwonenden er kleine spektakeitjes mee, want veel mensen blijven even staan om te zien hoe zo'n grote 'woudreus' middenop het kale plein in de flatwijk Nieuwland wordt gepoot Als nu ook nog de grauwe flats in de buurt net zo kleurig worden opgeschilderd als bijvoorbeeld in de Slachthuisbuurt is gebeurd, wordt het Wibautplein voor het eerst in zijn dertigjarig bestaan écht een beetje gezellig. Een grote takel moest eraan te pas komen om de bomen op hun plaats te krijgen Vlaardingen Het dage lijks bestuur van de Culture le Baad stelt in een advies aan het cultuurorgaan, dat meer aandacht besteed moet worden aan de aankoop van kunst door de gemeente. Het uitgangspunt bij het aanko pen van kunstwerken moet zijn, dat beeldende kunst meer moet worden geïnte greerd in de samenleving, om het 'maatschappelijk draagvlak' ervan te kunnen vergroten. Het dagelijks bestuur vindt dat bij de opbouw van de gemeen telijke kunstcollectie moet >orden gezorgd, dat een zo evenwichtig mogelijk beeld 'ontstaat van de ontwikkelin gen in de beeldende kunst, op landelijk zowel als op plaatse lijk niveau. •Volgens het bestuur van de Culturele Raad moet er een kleine commissie van deskun digen worden geformeerd, die aanbevelingen zal moeten aoen voor de aankoop van kunstwerken. Daar zijn mid delen genoeg voor: het fonds gemeentelijk kunstbezit omvat momenteel een bedrag van ruim 115.000 gulden. Volgens het bestuur van de raad is er in de afgelopen jaren weinig samenhang geweest in het aankoopbeleid. De collec tie telt momenteel ruim 1700 kunstvoorwerpen, waarvan het grootste deel in het kader van de beeldende-kur ste- naarsregeling is aangekocht. Veel samenhang zit er niet in: kopen van kunst gebeurde ei genlijk steeds min of meer bij toeval. In die situatie zou een duidelijke verandering moeten kernen, zo vindt het bestuur. In zijn aanbevelingen stelt het bestuur van de Culturele Raad, dat het gemeentelijke kunstbezit van tijd tot tijd in een tentoonstelling bijeen zou moeten worden gebracht, om belangstellenden te kunnen 1 tonen wat zoal de ontwikke lingen zijn geweest. Kritische opmerkingen wor den in het advies gemaakt over het kunstdepot op de zol der van het stadhuis, waar de kunstwerken die niet ergens als wandversiering zijn opge hangen worden bewaard. Die ruimte is daar eigenlijk niet geschikt voor: de kunstwerken ebben nogal te lijden van sterk wisselende klimatologi sche omstandigheden. Schiedam De beroepskrachten en de vrijwilligers van het Schiedamse opbouwwerk zijn gisteravond alsnog in het stadskantoor met wethouder Lutib Haf kamp In discussie gegaan over de bezuinigingen, die zijn voorgesteld in de nota 'Opbouwwerk, van nu - naar straks'. Een eerder belegde bijeenkomst werd door de vertegenwoordigers van het plaatselijke op bouwwerk verlaten, omdat wethouder Hafkamp bij die bijeenkomst niet aanwezig was. Bij de bijeenkomst gister avond zijn de twee kam pen geen stap dichter tot elkaar gekomen. Aan het tegenvoorstel van de SSWO, het overkoepe lend orgaan van het Schiedamse opbouw werk, is nauwelijks aan dacht besteed. Hoewel SSWO-bestuurslid Arie Zwamborn de aanwezi gen er herhaalde malen op attendeerde en wet houder Hafkamp het met toestemming van alle aanwezigen tot onderdeel van de bespreking had gemaakt, bleef het voor stel buiten de eigenlijke discussie. Hafkamp zei dat de on derdelen van het SSWO- voorstel, die „binnen de randvoorwaarden van het beleid vallen", zullen worden gebruikt. De wethouder wilde het SSWO-voorstel niet hele maal overnemen, omdat er dan minder bezuinigd zou worden dan bij zijn voorstel. „Het woord bezuinigen is door het college verhe ven tot evangelie", ver weet een vrijwilliger hem boos. „U mist de wil iets aan de bezuinigingen te doen. Dat is een kwes tie van metaüteit." Wet houder Hafkamp wilde daar niet op ingaan, om dat de avond dan zou eindigen met een 'nietes- well es-discuss ie'. „De ge meente kijkt nu heel an ders naar het opbouw werk dan drie jaar gele den. De gemeente is niet meer het bolwerk van vroeger. Denk maar aan de inspraakavonden, die worden gehouden en de voorlichting die wordt gegeven", reageerde hij. Hafkamp betoogde aan het begin van de avond, dat de werkwijze van het gemeentebestuur niet de schoonheidsprijs ver dient. De inspraakavond had eerder plaats moeten vinden. Het verslag van de avond wordt echter btj de stuk ken gevoegd en kan zo alsnog een rol spelen bij de overwegingen van de raadsleden. Het voorstel van de SSWO, de op bouwwerkers onder te brengen in een pool en die per project uit te be steden aan de wijken werkte volgens Hafkamp drempelverhogend. Het lager inschalen van de opbouwwerkers was volgens de wethouder op grond van de cao voor het welzijnswerk niet mogelijk. Nadat wethouder Haf kamp voor de zoveelste keer door vrijwilligers werd verweten net plaat selijke opbouwwerk de nek te willen omdraaien, werd fcij boos. „Dat is niet waar, maar ik heb meer zorgen dan het op bouwwerk alleen. Ik zie dat we tegenvaller na te genvaller moeten incas seren. Het gaat om het welzijn van de hele stad. In uw voorstel wordt te weinig bezuinigd." De twee partijen hielden aan hun standpunt vast en kwamen geen stap dichter tot elkaar. Vlaardingen Van de commissies verkeer, economische zaken en recreatie van Rijnmond mag het veer tussen Vlaardingen en Pernis weer gaan varen. Het zou dan een werkgelegenheidsproject moeten worden. De sociale diensten hebben met die constructie al ingestemd. Het dagelijks bestuur van Rijnmond praat vanmiddag over het verlenen van een eenmalige subsidie van 30.000 gulden aan de stichting Nieuwe Maas, die de oeververbinding wil herstellen. Onder het beheer van die stichting kan veerboot De Kaag uit de failliete boe del van rederij Steinmann uit Spijkenisse worden ge kocht. Als het dagelijks be stuur van Rijnmond be sluit om subsidie te geven, en daar ziet het wel naar uit, moeten de gemeentelij ke overheden nog over de brug komen. Maar, zei Rob Wark, lid van de Rijn- mondraad namens de PPR en een van de mensen ach ter stichting Nieuwe Maas, optimistisch: „Er zit mu ziek in." „Het is nu of nooit", ver klaarde gecommitteerde Ir. C. J. van Duijn de vliegende haast waarmee de commis sies vanochtend in een extra vergadering een beslissing moesten nemen. De curator van de failliete reder Stein mann had bepaald, dat van daag de laatste dag was waarop Nieuwe Maas de boot kon konen Het plan van Nieuwe Maas is veerboot De Kaag weer tus sen Vlaardingen en Pernis te laten varen met personeel dat werkt met behoud van uitkering. De drie kapiteins van rederij Steinmann heb ben met die constructie inge stemd. Het project zal ook werk bieden aan drie jonge ren, die worden opgeleid tot schipper. „Op die basis kan het zaakje draaien", aldus Van Duijn. Behalve de startsubsidie van Rijnmond zijn daarvoor een malige bijdragen van de ge meenten Vlaardingen en Rotterdam van 10000 en van de gemeenten Schiedam en Spijkenisse van 5000 gulden nodig. De verschillende wet houders voor verkeer en vervoer staan daar positief tegenover, meldde Van Duijn. Schiedam Als de tramlijn naar Schiedam-Noord is doorgetrokken, zal bus 58 op houden te bestaan. De wijk Woudhoek is dan voor open baar vervoer naar Schiedam- Centrum aangewezen op de tram. Van lijn 52 zal een stukje afgeknabbeld worden. Kethel behoudt buslijn 53, maar hoe de route zal lopen is nog onduidelijk. Sehie- dam-Noord moet tenslotte een goede verbinding hou den met de ziekenhuizen in Schiedam-West en daar komt de tram niet langs, evenmin als lijn 52 in de toe komst. Dat werd gisteravond duide lijk tijdens een informatieve avond in boerderij Land- vreugd. De wijk vereniging G roenoord en Omstreken had de gemeente uitgenodigd om een toelichting te geven op de toekomstige verkeers situatie in de wijk en daar waren enkele ambtenaren op ingegaan. Er waren veertig belangstellenden voor op de been gekomen. Het toekomstige begin- en eindpunt van lijn 52 ligt nog niet vast. zei Hans van der Vlist namens de gemeente. De lijn verbindt momenteel het Liesveld in Vlaardingen en het NS-station Schiedam- /Rotterdam-West via de flat- wijken Holy en Groenoord. In de toekomst zal de lijn in gekort worden en ergens in Schiedam-Noord zijn begin- en eindpunt krijgen: of bij station Nieuwland, of m Woudhoek, of sn Kethei- Oost. Vlaardingers, die verder Schiedam in willen, kunnen dan overstappen op de tram. De gemeente Schiedam is met de RET en het ministe rie van Verkeer en Water staat in onderhandeling over deze veranderingen. Rotterdam De 46-jarige A.Tettero uit Schiedam is gis teren om het leven gekomen door een aanrijding tussen een personenauto en een bestelwa gen op de kruising van de El- beweg en de Europaweg. Het slachtoffer was bijrijder in de bestelauto, die werd bestuurd door een 21-jarige man, die on gedeerd bleef, Tettero over leed op weg naar het zieken huis. De bestuurder van de perso nenauto, de 23-jarige D.J.Blundell uit het Engelse Huil, liep een shock. een. ge broken pols' en diverse kneu zingen op. Zijn 21-jarige vrouw had een gecompliceer de beenbreuk en hoofdletsel. De aanrijding ontstond door een voorrangskwestie. De drie slachtoffers werden in een ambulance vervoerd, die echter op weg naar het zieken huis 2elf ook betrokken raakte bij een aanrijding met een per sonenauto. Op de kruising Tienmorgenseweg/Europaweg botste de ziekenwagen, die het zwaailicht en de sirene aan had, op de personenauto. De ambulance reed evenwel ge woon door. De bestuurder (31) van de personenauto bleef on gedeerd. Beide wagens werden beschadigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1