ROTTERDAM GRAAG4SEDAAN 'SSSS.Ïi.; Twee ton voor beeld Willem de Kooning aaii het; Weena "V" Politiebond overweegt royement CP-leden Educatie volwassenen POLITIEMAN ONTSNAPT AAN ERNSTIG ONGELUK Akkoord in stukgoed doorstaat krachtproef INoordam 8 april in de vaart Klacht conciërge in tuchtcollege Mart ine speelt 'Geen derde directeur voor Deltaziekenhuis' Ontslagen waren te voorzien' Evenwichtig onderwijsaanbod door samenwerking van zuilen Conflict over fruit-terminal Rotterdam Dankzij het Rotterdamse sprei dingsplan voor het onderwijs kunnen maxi maal tien basisscholen worden gered. Die scholen zouden anders door het rijk worden gesloten, omdat er te weinig leerlingen zijn. Waardevolle postzegels weggenomen Rotterdams Nieuwsblad 20* januari 1984 RZ/EV/RY/RW Rotterdam De afdeling Rot terdam van de Nederlandse Politiebond (NPB) denkt eraan leden, die lid zijn van de Cen trumpartij, te royeren. Woens dag komt dit plan aan de orde tijdens een vergadering van de afdeling Rotterdam. „Het gaat daarbij niet om het als zodanig lid zijn van de Centrumpartij, want het is een democratisch erkende partij en dus kunnen we daar niets tegen doen", zegt Tjeerd Dou- ma, voorzitter van de afdeling Rotterdam. „Maar het gaat ons om de politiemensen, die in strijd handelen met de grond wet, met het normale functio neren van een politieman. Als dat zo is, handelen die perso nen tevens in strijd met de doelstellingen van onze bond. Want tendenzen van racisme en fascisme zijn natuurlijk on toelaatbaar." Tot een royement kan pas worden overgegaan, als er zeer concrete aanwijzingen zijn te gen bepaalde personen. Vol gens Douma zijn die er op dit moment nog niet bij de bond. „Er zijn wel namen bekend, die juist zouden zijn. Maar in hoeverre deze mensen actief zijn, is moeilijk aan te tonen." Voor zover bekend zou een aantal Rotterdamse politie mensen kaderfuncties vervul len bij de Centrumpartij. Dou ma: „Als dat zo is, kunnen we er wel achter komen. Als ze gewoon lid zijn, niet. Voor een royement hangt echter alles van hun gedragingen af." Rotterdam Het nieuwe crui seschip Noordam van de Hol land Amerika Lijn komt 8 april in de vaart. Het op dit ogenblik nog in Frankrijk in afbouw liggende schip ver trekt die dag vanuit Le Havre, via stops op de Azorcn en de Bermuda's, naar Tampa in Florida, om van daaruit aan het cruiseprogramma in Noordamerikaanse wateren te beginnen. De reis over de Noord atl an tisehe Oceaan wordt als een normale cruise gevaren. Rotterdam Het medisch tuchtcollege in Zwolle heeft de klacht van de Rotterdammer L. Schilderman tegen de Amersfoortse zenuwarts dr.H. Herngreen in behandeling ge nomen. De voormalige con ciërge van de Nicolaas Witsen- scholengemeenschap beschul digt de zenuwarts ervan de grenzen van de medische ethiek, behoorlijke behande ling van cliënten en objectivi teit te hebben overschreden door een vertrouwelijk rapport te laten circuleren. Tijdens het ontsmetten van de schoolgebouwen door de Roteb tijdens een muggenplaag in december 1980 kwam de con ciërge onwetend in contact met de giftige stof lindaan. Eehilderman diende hierop een claim in bij de gemeente Rotterdam van 100.000 gulden. Ren verzekeringsbedrijf gaf hierop dr. Herngreen opdracht Schilderman te onderzoeken. Het rapport van de zenuwarts kwam hierna terecht in een dossier van het Algemeen Ber- gerlijk Pensioenfonds. Daarna werd het rapport terugge stuurd naar de bedrijfsgenees kundige dienst van de GG en GD. Omdat de ex-conciërge vindt dat ook deze dienst niets met - het rapport te maken heeft, is het stuk uiteindelijk doorgestuurd naar de huisarts van de; Rotterdammer. Wegens de grote belangstelling voor het optreden van Martlne Bijl morgen en zondag in het Hofpleintheater (beide avonden zijn uitverkocht) is er voor maandag 23 januari een extra voorstelling ingelast. Aanvang ook dan 20.15 Rotterdam De gemeente Rotter dam komt voor het eind van het jaar met een plan voor de volwassenene ducatie. De gemeente denkt, na toe zeggingen van het rijk, meer greep te kunnen krijgen op deze vorm van onderwijs. Dat heeft wethouder Hans Simons gisteren meegedeeld. Volgens de wethouder is de situatie in het volwassenenonderwijs uiterst onoverzichtelijk. Doordat de onder wijssoorten te maken hebben met verschillende ministeries, is een se rieuze afweging van het aanbod nau welijks mogelijk. Juist nu de belang stelling sterk toeneemt, acht Simons het van het grootste belang dat de gemeente greep krijgt op deze onder wijssoort Personeel: Rotterdam - De medezeggen schapscommissie van het Deltazie kenhuis voelt niets voor het voor stel van wethouder Wim van der van v°lksgezondheid om te bekijken of de aanstelling van een derde directeur de gerezen proble men over de medische eindverant woordelijkheid in het Deltazieken huis kan oplossen. Van der Have heeft inmiddels drs. J.van der Vaart, beleidsmedewerker geestelij ke gezondheidszorg op het stadhuis, aangesteld als tijdelijk directie-coör dinator. De medezeggenschapscom missie heeft gisteren het personeel een alternatief voorstel voorgelegd. Er zou een besluitvormend college moeten komen, dat bestaat uit de beide directeuren en vier sector- hoofden. De directie vindt dit voor stel 'bespreekbaar'. Industriebond FNV: Vervolg van voorpagina Rotterdam Volgens vak bondsbestuurder Herman Berk hout van de Industriebond FNV waren de ontslagen bij Verol- me-Botlek en Boele te voorzien. „Daarom hebben we aange drongen op de arbeidspool", al dus Berkhout. Aan minster Van Aardenne heeft de vakbond eerder deze week het.plan voorgelegd om de pool zo snel mogelijk 'op te tuigen'. „Wanneer de mensen rechtstreeks geplaatst kunnen worden nog tijdens de opzeg termijn betekent dat een be sparing op de afvloeiingskos- ten", aldus de vakbondsbestuur der, die voor Boele op deze ma nier een bezuiniging van vijf tot zes miljoen gulden verwacht Volgens de personeelsvertegen- woordigers van de beide wer ven zullen de ontslagen niet be perkt blijven tot de werkvloer. Ook bij de subtop zijn pijnlijke ingrepen niet te vermijden, zo luidt de verwachting. Bij Boele wordt aangenomen dat een van de twee directeuren zich zal te rugtrekken. Offer De ondernemingsraad van Boe- le-Bolnes die gistermiddag werd ingelicht over de nieuwe plan nen, heeft grote moeite met de voornemens van de directie. 'Aad Haubrïch: „Het is een kei hard gegeven, maar toekomst perspectief ontbreekt nog altijd. Toch kan het niet anders, om dat politiek Den Haag dit offer vraagt." In- zijn rapport had Langman de directie van Boele al gesugge reerd het aantal ontslagen op te schroeven. Rotterdams plan redt wellicht tien scholen „The Seated Woman" komt op de hoek van het Weena en het Hofplein te staan. Rotterdam De gemeente raad van Rotterdam heeft gis teren twee ton beschikbaar ge steld voor de plaatsingskosten van een beeld van de in Rot terdam geboren, maar thans in Amerika wonende, kunstenaar Willem de Kooning. Het aan koopbedrag voor het werk werd al eerder bijeengebracht door particuliere sponsors. Het bronzen beeld, 'The seated woman' genaamd, is drie bij vier meter groot en komt te staan op de hoek van het Wee na en het Hofplein. Tegen de kredietverlening stemden gisteren twee leden van de PvdA en de CPN en de PSP/PPR. Met name 'klein links' vond het onverantwoord in een tijd van bezuinigen zo'n fors bedrag, waarvan het par ticuliere deel bovendien angst vallig geheim wordt gehouden, aan een kunstwerk te beste den. De CPN en de PSP/PPR vonden dat wijkverfraaïing uitgevoerd door werkloze Rot terdamse kunstenaars in de huidige malaise de voorkeur verdiende. Het geld komt per slot van rekening ook uit het fonds voor wijkverfraaiing, re deneerde men. De meerderheid van de raad vond echter dat de mens, zelfs in een tijd van economische recessie, niet bij brood alleen hoeft te leven, en dat het ge oorloofd is een uniek beeld van de wereldvermaarde en van oorsprong Rotterdamse kunstenaar naar de Maasstad te halen. Rotterdam De deélnemende bedrijven, die aan de Merwe- haven de nieuwe Rotterdam Fruit Terminal gaan exploite ren, zijn met het gemeentelijk havenbedrijf in conflict over de huurprijs van de grond. Rotterdam vraagt zes gulden per vierkante meter per jaar, maar de bedrijven willen niet meer betalen dan wat Antwer pen voor vergelijkbare grond vraagt: 3,30 gulden. Directeur ir.H.Molenaar van het gemeentelijk havenbedrijf noemt de huur van zes gulden een 'gebruikelijke prijs'. Het prijsverschil dat er tussen Rot terdam en Antwerpen zou be staan, maakt volgens hem nog geen half procent uit van de overslagkosten van fruit op de nieuwe terminal. Een eventue le vertraging van de terminal schuift hij volledig op reke ning van de partners ïn het project. Het Rotterdamse plan regelt de spreiding van basisscholen over de stad en is tot stand ge komen in een nauwe samen werking tussen de vier onder wijszuilen: openbaar, rooms- katholiek, protestants-christe lijk en algemeen bijzonder on derwijs. Volgens wethouder Hans Simons is daarbij sprake geweest van een bijzonder goede samenwerking. Zestien fusies In het spreidingsplan wordt uitgegaan van zestien fusies tussen twee of meer scholen. Drie scholen zullen helemaal worden opgeheven, terwijl voor de handhaving van vier scholen een negatief advies zal worden gegeven aan het mi nisterie. In totaal zullen de ko mende vier jaar zestig scholen verdwijnen, door fusie of op heffing. Het is voor het eerst dat een femeente zélf greep krijgt op aar onderwijsvoorzieningen. Tot nog toe werd alles door het rijk beslist. Volgens Si mons was er sprake van een „rigide en fijnmazige bemoeie nis die uitermate nadelig bleek voor de gemeenten." Verdeling Bij de rijksbesluiten werd zel den rekening gehouden met een evenwichtige verdeling van de scholen over de stad. Wijken konden zo verstoken blijven van onderwijs in de ge wenste richting. In het Rotter damse plan is dat evenwicht wel nagestreefd en in de mees te gevallen ook bereikt In bijna alle wijken behouden ouders nu dankzij het Rotter damse plan een keus. Daar waar dat niet is gelukt, pro beert men een oplossing te vinden in een iets ruimere omgeving, maar toch op rede lijke afstand. Vier plaatsen Op vier plaatsen is de stad is nog geen overeenstemming bereikt tussen de zuilen. Het gaat om Pendrecht, Feije- noord-Noordereiland en Mid delland en Nieuwe Westen. Twee katholieke en twee pro testants-christelijke scholen zitten in die wijken op de wip. Wethouder Simons zal in na der overleg met de schoolbe sturen een oplossing zoeken. Nog niet bekend is boe het met de schoolgebouwen moet gaan in de stroom fusies/op heffingen. Men verwacht aan het einde van hét jaar een ge detailleerd plan te hebben voor die gebouwen. Rotterdam Uit een woning in de Beverstraat hebben on bekenden negentien postzegel albums gestolen met een cata- loguswaarde van zeventig mil le. De inbrekers kwamen bin nen met een valse sleutel. Meer werklozen Rotterdam De werkloosheid in Rotterdam is vorige maand wederom toegenomen en is ge komen op 51.496. Het Gewes telijk Arbeidsbureau heeft honderdvijftig nieuwe werk zoekenden ingeschreven. De vraag naar werk daalde van 509 naar 480. otterdam Een Rotterdamse politie agent is gisteren ternauwernood ontko men aan een ernstig ongeluk bij een ra dar-snelheidscontrole op de Grintweg. Dat gebeurde toen de bestuurder van een aan gehouden personenauto plotseling weg reed. De rijkspolitie van Bergschenhoek kon de 42-jarige Rotterdammer later aan houden. Deze verzette zich daarbij heftig. De bestuurder had bij de controle een stopteken gekregen en volgde dit. De be trokken politieman ging gehurkt naast het geopende portier zitten en vroeg de automobilist naar zijn papieren. De poli tieman had de band van zijn portofoon om zijn pols gewikkeld en legde het" apparaat zelf in ce personenauto. Toen de agent de bestuurder meedeelde dat hij een proces verbaal kreeg, reed de man weg. De politieman kon nog net opzij springen, maar moest wel enkele meters meehollen met de auto, die met geopende deur vaart maakte. De band van de portofoon schoof echter van zijn pols af. Kor-ifi tijd later werd de bestuurder met de portofoon in zijn auto aangehouden. De man kreeg ook nog een proces-verbaal wegens verzet te gen de politie. Er zijn mepsen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even -Naam verandering in. Adres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst V PostC0d en goed beloond! Want voor die kleine* yy e;-- moeite krijgt u een verzilverd m nPwats:_ miniatuur van het Rotterdamse f fuuralsdani. Stadhuis. een I «a ve^ivtS d«KwÜT - t ^°sfcode.' W°oaplaats; Telefoon: ^hmrdeijo Gemeente geeft Felshaven garantie van 3,5 miljoen Rotterdam Het in juli vorig jaar gesloten akkoord in de stukgoedsector van de haven heeft de eerste krachtproef doorstaan. De gemeenteraad besloot gisteren voor 3,5 mil joen gulden borg te staan voor het noodlijdende stukgoed be drijf Felshaven B.V., waardoor de werkgelegenheid van de tweehonderd personeelsleden voorlopig is veiliggesteld. Door de garantie kunnen 67 perso neelsleden vrijwillig overgaan naar de 'stukgoedpool' van de Stichting Samenwerkende Ha- venbedrijven_ (SHB). De 'pool' is êen van de belang rijkste onderdelen van het stukgoedakkoord, omdat daar in een teveel aan persooneel in de stukgoedsector voor enkele jaren kan worden opgevangen, zonder dat er gedwongen ont slagen vallen. De kosten wor den deels betaald door dë be drijven (53 procent) en deels uit ww-uitkeringen (47 pro cent). Hoewel het CDA en de VVD gisteren - ernstige, twijfels had den over het uiteindelijke re sultaat van de borgstelling, gingen ze samen met alle an dere partijen toch akkoord. Rust Havenwethouder drs. R. den Dunnen concludeerde dat de gemeente hiermee haar be reidheid heeft getoond om de financiële consequenties te trekken uit de sociale ver plichtingen, die 2e vórig jaar is aangegaan. Den Dunnen: „We betalen nu voor de rust die we vorig jaar in de haven hebben gekocht De PSP/PPR en de CPN be dongen als voorwaarde voor de garantie dat er bij het Fels haven een ondernemingsraad wordt ingesteld. Ook vroegen zij scherpe financiële controle, zodat er geen geld kan weg vloeien naar andere poten van het bedrijf. Door de garantie kan Felsha ven extra krediet tot een be drag van 6,5 miljoen bij de bank krijgen. Het bedrijf krijgt ook enig uitstel voor het beta len van aan de gemeente ver schuldigde huren en erfpacht. Wethouder Den Dunnen gaf het CDA en- de VVD toe, dat het nog maar de vraag is of het Felshaven nu definitief uit de problemen is. „De containe- risatie gaat door en dat kast op termijn zeker vijftienhonderd arbeidsplaatsen. Maar gedu rende dat proces hebben we rust gekocht, die we nodig hebben om het stukgoed te herstructureren." Voorwaarde In die opzet past ook de voor waarde van de gemeente dat Felshaven gaat samenwerken met het stuwadoorsbedrijf Rot terdam Terminal. Ook bij die samenwerking hadden CDA en-VVD kritische vragen. De positie van Rotterdam Termi nal is eveneens uiterst wankel, gaf de wethouder toe. Ook dit bedrijf heeft de gemeente uit stel moeten verlenen bij het betalen van huur en erfpacht. De wethouder hoopt, dat de samenwerking zal leiden tot modernisering. Daarvoor zul len de bedrijven moeten ver huizen naar een multi-purpose terminal, waarvoor binnen kort terreinen vrijkomen. Den Dunnen verwacht dat het eventuele verlies aan arbeids- - riaatsen door de samenwer king, opgevangen kan worden door natuurlijk verloop.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 4