WATERWEG SPORT Van Tilborg en de zwaarden van Damocles Spuithal Gusto favoriet voor Schiepop-festival Nationaal kampioenschap goede test voor Peter Voshol Overlegorgaan akkoord met migrantenprogramma Grondonderzoek in Broekpolder Eindelijk renovatie veld Vlaardingen Holy Terrein scheepswerf gunstige locatie Schiedam krijgt fonds voor minima 'Verhulsdonk roept geesten op' 'Als hij terug moet, wordt het zijn dood' Inhalen De Ooievaars vol zelfvertrouwen Schleurholtz Boerma blijft Van Leeuwen alweer weg Rotterdams Nieuwsblad woensdag PW 25 januari 1984 Schiedam De roep om de gemeentelijke reserves aan te spreken is volgens 'schatkist- bewaarder' Cor van Tilborg terecht verstomd. De wethou der financiën constateerde dat gisteravond naar aanleiding van de algemene beschouwin gen van maandag. „We zullen die reserves nog hard genoeg hebben om tegenvallers in de toekomst te kunnen afwen te- Schiedam B en W van Schiedam staan sympathiek te genover de suggestie van PvdA-leider Gé Brouwer om een fonds in het leven te roepen, waaruit individuele Schiedammers kunnen worden gesteund, die noch door de sociale dienst noch door de Volkskredietbank gehol pen kunnen worden. Wethouder Posthoorn zegde gisten avond toe het idee te zullen uitwerken. Hij verwachtte dat het aantal mensen dat een beroep zal doen op het fonds vrij hoog is. Binnen twee tot drie maanden worden de uitkomsten verwacht van het onderzoek naar de minima in Schie dam dat enkele tijd geleden is gehouden. Posthoorn denkt dat de gemeente dan met name in de sfeer van ver laging van woonlasten met concrete suggesties komt. len. Ik denk bijvoorbeeld aan de hoge kosten die uit de bo demsanering 2ullen voort vloeien". Ook wees hij op de bonte ver zameling 'Zwaarden van Da mocles* die Schiedam boven het hoofd hangen. Allereerst is daar de claim van het hoog heemraadschap Delfland. Ver der noemde hij: de dalende uitkering uit het gemeente fonds. het steeds slechter wor dende betalingsgedrag van burgers en bedrijven, de zorg wekkende ontwikkeling bij de sociale dienst en de daarmee verband houdende 10 procent eigen bijdrage 'die ons als een molensteen om de nek hangt' en het beleidsuitgangspunt om de lasten voor de burgers niet nog meer te verzwaren. Over dat laatste onderwerp nam Van Tilborg alvast een Voorschot op de begroting 1985. „We streven er naar ook dan een verhoging van het ogb-tarief te voorkomen. Trendmatige verhogingen van andere tarieven moeten ook achterwege blijven". Ondanks allerlei belemmerin gen wil Van Tilborg die nieu we gemeentebegroting al in november aan de raad voor leggen. Hoe somber de financiële posi tie van Schiedam in de toe komst wordt is moeilijk te be palen. In juni is het de bedoe ling de 'zwaarden* ie rang schikken en een totaalbeeld te ontvouwen. Dan kan ook de jobstijding worden meegenomen die bur gemeester Scheeres gister avond laat deed. De financiële resultaten van de nutsbedrij ven zijn vorig jaar. blijkens de voorlopige cijfers, namelijk enorm tegengevallen. Schie-, dam had gerekend op een winst van één miljoen. Daar van is slechts drie ton gereali seerd. Schiedam De opmerkingen maandag van VVD-leider Ge rard Verhulsdonk over het enorm grote aantal Schiedam mers dat intolerant staat te genover buitenlanders, is na enkele raadsfracties gisteren ook burgemeester drs. Reinier Scheeres in het verkeerde keelgat geschoten, „je moet niet de geesten oproepen, die je juist wilt bestrijden", hield hij de liberaal voor. De benaderingswijze van de CPN-er Ulfred Bruseker om een actief voorlichtingsbeleid te voeren tegen fascistische tendensen, kon in zijn ogen evenmin genade vinden. „Met folders, alarmtelefoons en aan plakbiljetten roep je ook gees ten op*vond Scheeres. Hij pleitte voor een afgewogen en gericht voorlichtingsbeleid. Samen met andere collegele den voelde hij het meest voor het beperken van het aantal uitzonderingsgevallen voor buitenlanders. Zo moet er geen wildgroei komen in het aantal organisaties dat speciaal v.>or culturele minderheden werkt. Daarmee zou de integratie-ge dachte niet zijn gediend. J&A4 De vijf jongerenwerkers met hun 'adjudanten', in een van de hallen op het Gustoterrein. Eritreër Abraham moet land uit Vlaardingen/Krimpen aan den IJssel De 25-jarige Eri- trese vluchteling Kebrom Abraham, die twee jaar in Vlaardingen heeft gewoond, wordt over de grens gezet. De man, die nu in Krimpen aan den IJssel bij een familie in huis woont, verblijft bijna vijf jaar in Nederland. Op 7 januari van dit jaar ont ving Abraham het bericht, dat hij niet erkend wordt ais poli tiek vluchteling en dat de Raad van State zijn verzoek - in hoger beroep - van de hand hëcft gewezen- De hervormde en gerefor meerde kerken in Krimpen zijn een handtekeningenactie gestart om de uitzetting van Kebrom Abraham tegen te houden. „De toestand is niet erg hoopgevend", zegt initia tiefnemer Bert van Willigen uit Krimpen aan de IJssel. „Maar als er niets wordt on dernomen, weten wij bij voor baat wat er gaat gebeuren". Voigens Van Willigen moet Abraham terug naar één van de vluchtelingenkampen in Soedan. Het wachten is nu op dé beslissing van staatssecreta ris Korte. Van de Krimpense kerken heeft zij een petitie met vijfhonderd handtekenin gen aangeboden gekregen. Daarbij is het LTS-diploma van Kebrom Abraham toege voegd. Van Willigen: „Op humanitai re gronden is het onmenselijk hem terug le sturen. Er zijn onvoldoende aanwijzingen dat hij gevaar loopt, zegt de over heid. Een giller. Als hij terug moet wordt 't zijn dood..." Vlaardingen Het Overleg orgaan voor Migranten heeft hel sociaal-cultureel program ma voor migranten in Vlaar dingen goedgekeurd, dat is voorbereid door een werk groepje. In dat groepje zit on der meer ook de stichting Hulp aan Buitenlandse Werk nemers. In totaal is dit jaar voor activiteiten 50.000 gulden beschikbaar, waarvan 15 mille van Vlaardingen komt en 35 mille van het rijk. welk be drag formeel aan de stichting Hulp aan Buitenlandse Werk nemers is toegekend. Met het ter beschikking zijnde bedrag zullen activiteiten wor den uitgevoerd in de eigen centra van de Turken en Ma rokkanen, maar ook in enkele algemene buurtcentra. Zo functioneert in buurthuis De Haven al geruime tijd een Turkse jongerengroep, die nu een bijdrage krijgt. In de toekomst staan de nodige veranderingen op stapel in de subsidiëring van het migran ten werk. Het ministerie is van plan dat werk, net als het soci aal-cultureel werk en de maat schappelijke dienstverlening, te gaan decentraliseren. Dat zal onder meer inhouden dat de subsidiëring van WVC van bijvoorbeeld de Turkse en Ma rokkaanse centra via de ge meente gaat lopen. Ton Huoze- mans, ambtelijk secretaris van het overlegorgaan voor mi granten, verwacht niet dat die decentralisatie met bezuinigin gen gepaard zal gaan. Het bedrag van 50.000 gulden, dat dit jaar beschikbaar is, is niet al te groot Maar het hele bedrag kan worden aange wend voor activiteiten, omdat het migrantenwerk tot nu toe vrijwilligerswerk is. Er is wei sprake van ondersteunende beroepskrachten voor het mi grantenwerk, die in de toe komst zullen worden aange steld, maar daarvoor zal dan extra geld ter beschikking moeten komen. Vlaardingen Als de Rijnmondraad akkoord gaat zal de Heidemij een onderzoek houden naar de kwaliteit van de grond in de Broekpolder. De uitslag van het onderzoek, waar mes een bedrag van ilü.000 gulden is gemoeid, is van belang voor de vraag of er in de toekomst woningen kunnen worden gebouwd in de met havenbagger opgespoten polder. Bekeken zal wor den welke maatregelen nodig zijn om een verantwoord woonmilieu te realiseren. Ook zal worden onderzocht of in de toekomst nog meer havenbagger in de Broekpolder kan worden gestort. Zoals bekend wil het openbaar lichaam Rijnmond dat er in het gebied wordt gebouwd, terwijl Vlaardingen op het standpunt staat dat de Broekpolder behouden moet blijven voor recreatie. De diverse betrokken commissies van advies en bijstand van Rijnmond hebben inmiddels al ingestemd met het voorstel, warover de Rijnmondraad zich in de vergadering van 30 januari zal buigen. Bijstandsvrouwen in 't Nieuwelant Vlaardingen De Vlaarding- se vereniging Vrouwen in de Bijstand houdt met ingang van morgen onlmoetingsochtenden in wijkcentrum "t Nieuwelant, De bijslandsvrouwen hebben al een wekelijks spreekuur in het Weeshuis, waar tegelijk de wekelijkse vergadering van de "vereniging wordt gehouden. Nu is gebleken dat veel bij standsvrouwen daarnaast nog behoefte hebben om met lotge noten van gedachten te wisse len over hun specifieke pro blemen. De ontmoetingsbneenkomsten in 't Nieuwelant (Uoudsesingel 87a), waar ook informatie kan worden gekregen, over de bij standswet en andere sociale voorzieningen - en verzekerin gen, worden gehouden iedere donderdag van kwart over ne gen tot half twaalf. Schiedam Een groepje van tien personen loopt met opgestoken kraag en de handen diep in de zak ken door het gure weer over het grote en verlaten Gustoterrein in Schiedam- Zuid Een enkele vasthoudende hen gelaar. die eveneens goed in de kleding is gestoken, wacht tot de vis wil bijten. Hij kijkt wat verstoord naar de bezoe kers. die het met de rust aan het water iets minder nauw nemen dan hij en geivoon doorkletsen. Het zijn de vijf jongerenwer kers van Schiedam, die met hun 'adjudanten' op werkbe zoek zijn op het Gustoterrein. Ze hebben het er met elkaar over welke hal het meest ge schikt is om ie gebruiken voor Schiepop, het popfestival dat zij eind april willen houden. De locatie Spinhuispad, die vo rig jaar is gebruikt, hebben de organisatoren vaarwel gezegd en op het terrein achter het station Schiedam/Rotterdam- West is door een andere orga nisatie al een claim gelegd voor die periode. Daarom bleef voor de jongerenwerkers niets anders over dan het Gustoter rein, waarover ze al vaker hadden gesproken. Cees te Gussinklo van De Dijk zegt voorkeur voor dit terrein te hebben om een aantal rede nen. „De tent, die we vorig jaar hadden is een prima idee geweest, maar voor en na het festival moet die bewaakt wor den. En als er wal gebeurt, zo als vorig jaar, is een tent snel beschadigd en zijn de kosten aanzienlijk. Aan deze bedrijfs hallen kan maar weinig be schadigd worden. Het is steen en staal," F rans Ekel van jongerencen trum Aladdin noemt als groot voordeel de ligging van het terrein in een industriewijk. „Er zijn weinig woningen in de buurt en het ligt aan het water. Kortom niemand heeft last van het geluid. Een ideale plaats voor het festival", zegt hij. Na enig zoeken hebben de vijf de voorkeur gegeven aan de voormalige spuithal op het Gustoterrein. Het is de eerste hal op het terrein na het pas seren van de Koningin Wilhe- minasluis. De hal is vanaf de openbare weg gemakkelijk te bereiken. De jongerenwerkers verwachten dat de aanleg van electra en water op niet a! te grote problemen zal stuiten. Bovendien staat de hal er bouwtechnisch het beste voor van alle gebouwen op het ter rein. De hal zelf moet worden schoongemaakt en voor een klein gedeelte worden afge dekt met dekkleden. „Dat kost we) wat, maar nooit zoveel als het huren van de tent", weet Te Gussinklo als penning meester van de organisatie te melden. De acoustiek van de spuithal is overigens alierbe- labbertst. Er wordt op gegokt, dat hot weer eind april goed is en de grote deur wagenwijd open kan worden gezet. „Dan is die enorme galm verdwe nen", oordeelt Nico Curfs. De kraampjes met etenswaren, die vorig jaar in de tent stonden, kunnen nu op het plein voor de hal worden opgesteld. Vlaardingen De renovatie van het honk- balveld van Vlaardingen Holy gaat, als de gemcentraad tenminste tijdens de raadsver gadering van februari a cc oord gaat met de kredietverlening, begin augustus van start- Het veld aan de Zwaluwenlaan verkeert mo menteel in een zeer slechte staat. Hét veld ligt ongelijk, terwijl door wateroverlast en samen- kitting van de toplaag het op redelijke wijze af werken van de competitie in gevaar komt. Met het herstel van het veld is een bedrag van 143-000 gulden gemoeid. Tot vreugde van het bestuur van Vlaardingen Holy, gaat de renovatie dan eindelijk wel door: „We hadden er vorig jaar al opgerekend", aldus secretaris Ab Bruinekool. „Het is echt hard no dig. want het veld ligt er hopeloos bij". De honkbakompeiitie loopt dit jaar tot eind augus tus. Het is evenwel de bedoeling om al in de- eerste week van augustus met de renovatie te beginnen. Dat levert geen problemen op voor de vereniging. Bruinekool: „We zuilen het pro gramma in overleg met de comeptitieleider om moeten gooien. Geen probleem, want vorig jaar. toen we dachten dat de renvatie dat jaar uitgevoerd zou worden, was ook alles al gere geld. De laatste thuiswedstrijden van de compe titie moeten we dus elders zien af te werken." De dienst gemeentewerken van Vlaardingen start het liefst zo spoedig mogleijk met het kar wei. De heer Kalfsbeek: „Er moet natuurlijk een nieuwe grasmat komen en voor 1 septem- oer moet die ingezaaid zijn. Hoe eerder wij kunnen beginnen, hoe beter natuurlijk. Vorig jaar hadden wij al een schema opgesteld en ik denk dat we dat ook nu weer kunnen hante- Maassluis Excelsior* M komt het komende weekeinde toch voor de competitie in actie. Het elftal van Fer Groene weg speelt dan de eerder dit seizoen uitgestelde wedstrijd tegen Nieuw Lekkerland. In Nieuw Lekkerland wordt om 14.30 uur begonnen. PPSC haalt ook in. De Schiedammers gaan naar Klaaswaal om daar aan te treden tegen SSS. Aanvang 14.30 uur. Peler Voshol in actie tijdens de wereldkampioenschappen in Birmingham, februari 1983, waar hij goed was voor een twaalfde plaats. Niewerkerk aan den IJssel Peter Voshol kan zondag 29 januari in het Brabantse Oss onomwonden aantonen, dat hij na een ernstige buite ling vorig seizoen in Baren- drecht Weer helemaal tot de juniorentop in het veldrij den behoort. Hoewel de wielrenner, die uit komt voor de Vlaardingse wie lervereniging De Coureur, de afgelopen weken al diverse veldritten, waaronder het dis trictskampioenschap, op zijn naam schreef, is het Neder lands kampioenschap in Oss, waar later dit jaar ook de mondiale titelstrijd wordt ver reden, in feite de eerste grote test. En Voshol, ogenschijnlijk weer helemaal de oude, heeft er alle vertrouwen in. „Ik ben er zeker van", neemt hij zich geen blad voor de mond, „dat ik bij de eerste vijf of zes moet kunnen finishen. Uiteraard gopk ik op oen plaats op het podium. Als ik rij zoals afgelopen zaterdag in Gemonde, moet dat zeker kunnen lukken. Ik voel me op dit moment erg sterk en weet zeker, dat ik de concurrentie daar een gevoelige tik heb uil- gedeeld". Als belangrijkste tegenstrevers op het nationale kampioen schap veldrijden voor junioren in Oss ziet Peter Voshol Jac ques Fitters, Martin Hendriks en John van Gessel, De Nieu- werkerkei- „John van Gessel rijdt het hele jaar al erg sterk en die vrees ik ook een beetje. Met Martin Hendriks ligt het wat anders. Die maakt mo menteel een terugval door, maar met hem weet je het nooit. Jacques Filters is on langs naar Tsjechoslo wak i je geweest en sindsdien rijdt hij geen meter meer. Fitters is he lemaal leeg teruggekomen, niet te geloven. Dan zijn er nog wat outsiders, zoals Eddy Kouiss, René Vos en Rekers, die —als ze de vorm van de dag hebbengevaarlijk kun nen zijn". Voorbereiding Peter Voshol, vorig jaar nog beste Nederlander tijdens de wereldkampioenschappen voor junioren in het Engelse Birmingham (twaalfde plaats), verschijnt in Oss goed voorbe reid aan de startlijn. Niet al leen kent hij zijn naaste bela gers als zijn broekzak, ook het parcours is de Nieuwerkerker niet onbekend. Hij zegt te we ten, wat hem tussen 13.00 en 13.40 uur en de daaropvolgen de ronde staat te wachten. „Het is een parcours, dat mij wel ligt, Je moet er van alle markten thuis 2ijn. Het is door. de klei wel erg zwaar cn het kent bovendien erg veel moei lijkheden. Een zwaar traject dus, waarop je veel moet stij gen en dalen, zowel op de fiets als lopend. Gelukkig zit er ook een vrij lang stuknormale straat in, dat vrij breed is. Daardoor loop je niet de kans te worden opgehouden door achterblijvers". De laatste dagen voor de titel strijd, die mede geldt als selec tie voor de Europese en mon diale verdeling van de lauwer-, kransen, houdt de Nieuwer-, kerker de benen wat meer stil.' „Ik ga veel rusten en verder goed op mijn eten letten. Niet te vel en met veel zetmeel. Dus macaroni en rijst en dat soort dingen. Als ik dan bij do loting voor de startposities een beetje geluk heb geef ik me zelf best een goede kans op een medaille", is de renner van Ue Vlaardingse wielerclub De Coureur vol vertrouwen. Schiedam Het zelfvertrouwen van de basketballers van in va- lidensportvereniging De Ooievaars is weer heimaal terug. Niet dat de wedstrijd tegen Hengelo in winst kon worden omgezet, dat niet, maar het spel van de Sc hi edammers was in ieder geval erg hoopvol. De overwinning van Hengelo (41-63) vlei geflaneerd hoog uit. In de eerste helft ging de wedstrijd gelijk op. De Ooievaars had den steeds een kleine achterstand en tegen het einde van de eer ste helft kwam het zelfs tol mee punten van Hengelo door en kele zeer goede scores. Hengelo nam direct een time-out en wist voor de rust toch nog enkele molen te scoren: 21-29. Ook in de tweede helft wogen beide ploegen goed tegen elkaar op. De Schiedammers speelden mc-t veel inzet en gaven de gas ten weinig kans, Vijf minuien voor het einde keek De Ooievaars tegen een achterstand aan van 12 punten. De ploeg van trainer Huib Nelisse besloot alles of niets te spelen en besloten tot een full-pres. Dat pakte echter niet al te goed uit en Hengelo profi teerde alsnog door veel te scoren. Het einde van de wedstrijd kwam uiteindelijk bij een 41-63 stand. Vlaardingen Roon Schleur holtz Boerma heeft zijn con tract met de vv Vlaardingen met een jaar verlengd. Het be stuur van Vlaardingen wilde unaniem met de oefenmeester, die aan zijn eerste jaar bezig ts, doorgaan. Ook de trainer zelf is uitermate te spreken over de vereniging en verlengde graag zijn contract. Geruchten al zou Adrie Wan der aan het einde van het sei zoen w Vlaardingen alweer verlaten, wijst voorzitter Sjaak Maat vooralsnog naar het rijk der fabelen: „Adrie is lange tijd uitgeschakeld door een armblossure en komt natuur lijk niet zo vaak bij ons. Maar hij heeft het hier, evenals zijn broer Cees, uitstekend .naar zijn zin. Ik heb het vorige week nog aap Cees gevraagd en die bevestigde mij dat het ze uttstekend bevalt bij ons. Maar je weet het natuurlijk nooit in de voetballerij. Wc» wachten rustig af en zien tij dens de uverschrijvingsperiode wel wie cr komen en gaan". Schiedam SFC en trainer Hennie van Leeuwen gaan aan het einde van de competitie uit elkaar. Van Leeuwen, die vorig jaar bet roer overnam van Bert van Hees, was aan zijn eerste jaar als" hoofdtrainer bezig. Daarvoor was hij werkzaam als jeugdtrainer bij de Thurlede-vereniging. Aad Gudde, elftalleider van SFC: „Wij willen volgend jaar een trainer met meer routine. Met het spelerspotenticel wat we nu hebben moeten we gewoon kunnen promoveren naar de vierde klsse van de KNVB. Dit jaar zit het er waarschijnlijk niet meer in. We staan vier punten op de kop achter. Volgend jaar moet het dus wel gebeuren", DRZ en Harry van Haaren gaan ook uit elkaar. Van Haaren had de afdclingsclub drie jaér onder zijn hoede. Het bestuur van Olympus Schiedam verlengde het contract met Wim Poulus niet. Poulus, die ook het Vlaardingse Satelliet traint, was drie jaar actief voor Olympus.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3