AYR verliest strij d om vier miljoen Eerste woningen in Emma klaar Werkgroep studeert op structurele steun Visbank weer te huur Ministerie komt af op unieke renovatie V1AAR0INGS DAGBUD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Zeeheldenbuurt bang voor meer vertraging as Smit-Kroes blij niet in Schiedam te spreken Hond bijt Dronken bestuurder tegen gevel Man bedreigd HAFKAMP: GEEN HEIL ÏN ZWEMBAD IN NOORD Schiedam hoeft niet te betalen Einde jeugd- tandverzorging kost Maassluis 125.000 gulden Schiedam reikt BKR-kunstenaars helpende hand Kritische VVD-leden akkoord met program DONDERDAG 26 JANUARI 1984 's-Gra venzande/Scbiedam Minister Neelie Smit-Kroes Van Verkeer en Waterstaat merkte gisteravond tijdens een spreekbeurt voor de VVD in 's-Gravenzande op, blij te zijn dat ze niet in Schiedam was. De opmerking werd geplaatst tijdens een discussie over de weigering van de exportver gunning voor een nieuwe duikboten-order voor Wilton- Fijenoord. De bewindsvrouwe daarover: „We moeten kijken naar de lange termijn. In Chi na vinden wij op lange termijn zeker een markt Het moet me echter van het hart dat ik blij ben dat ik vanavond niet in Schiedam hoef te spreken. Opbouw werkster Tieke Verkerk: „De betalen het gelag Vlaardingen Een Vlaardingse agent is giste ren door een grote her dershond in de hand ge beten. Hij wilde de hond. die in het trappenhuis t van woningen aan de Pa rallelweg drentelde, naar het asiel brengen, maar - het beest was daar niet op 'gesteld. De) politie wérd gewaar schuwd door een bewoon ster. omdat de hond al een hele tijd in het trap penhuis liep. De hond 'werd overgebracht naar -het asiel in het Oranje park. De gebeten agent moest zich laten behande len in het Holyziekenhuis. De eigenaar van de hond meldde zich later op de dag bij het politiebureau. i Bloem en - Gu us maakt nu meeste kans Vlaardingen De historische Visbank staat weer te huur. De Rotterdamse horeca-onder- nemer Simoskie, eigenaar van onder andere de Hazzebazz in de Maasstad, heeft afgehaakt omdat het hem allemaal te lang duurde voor vergunnin gen binnen waren om in de Visbank een café te beginnen. Vooral Monumentenzorg, waar de Visbank onder valt, stelt veel eisen. Er zou echter nog een andere reden zijn waarom Simoskie heeft afge haakt, ondanks het feit dat hij al zo'n 30.000 gulden in de Vis bank had geïnvesteerd. De ho- reca-ondememer is diverse malen bedreigd door Vlaar dingse horeca-mensen, die de nieuwe concurrent niet zagen zitten. Het bericht dat de Vis bank opnieuw in verhuur komt, heeft vooral verdrietige reacties opgeroepen bij de VVV, die ruim een jaar gele den hals over kop uit het his torische gebouwtje moest ver trekken om plaats te nemen in een donker hoekje van het stadhuis. „Toen we er uit moesten, voorspelde ik al dat het niet zou lukken om binnen een paar weken een andere huurder te vinden. We hadden er achteraf gezien nog maan den in kunnen blijven, maar het gemeentebestuur besliste anders", aldus een. reactie van die zijde. Volgens wethouder Bas Goudriaan wordt dinsdag in het college van B en W be slist wie het historische pand nu wel mag gaan gebruiken. Waarschijnlijk wordt dat Bloe- men-Guus, die bij de vorige procedure nummer twee op de lijst was en die inmiddels een brief heeft geschreven waarin hij nog altijd belangstelling toont „Daar kunnen we nu niet meer omheen, denk ik", meent Goudriaan. „Toch had ik persoonlijk liever een café gezien. Maar misschien kan hij er nu een bloemenzaak met een theetuin van maken." Vlaardingen Een dronken automobilist is gisteravond met zijn voertuig tegen de ge vel van een huis aan de Ke- thelweg belarïd. De man, die een slokje teveel ophad, slipte ten gevolge van de gladheid. Hij werd overgebracht naar hel politiebureau. Nadat bloed was afgenomen en proces-ver baal was opgemaakt kon hij weer naar huis. Vlaardingen Vijf Vlaar dingse jongens zijn gisteravond door de politie aangehouden, beschuldigd van bedreiging van een medewerker van zaai Triangel. De man kwam ie mand te hulp, die door dejön- gelui werd" getreiterd. Hij zou bedreigd zijn met een stanley- mes. De Vijf-zitten op het poli tiebureau. De recherche stelt een «nderzoek in. Schiedam Wethouder Lub Hafkamp ziet weinig heil in het CDA-plan am in Schie- dam-Noord een overdekt zwembad te realiseren. Haf kamp vindt dat de jaarlijkse bijdrage van drie ton, dat CD A-leid er Aad van Lingen noemt voor de exploitatie van zo'n bad, nauwelijks reëel is. „Dat bedrag is mis schien voor de helft van een dergelijk zwembad voldoen de. Of je moet er een tradi tionele, rechthoekige bak van maken." Daarvoor zou tegenwoordig echter geen markt meer bestaan, meent de wethouder. De suggestie van de confes sionelen om in Schiedam een jaarlijks terugkerend haring- en jeneverfeest .te gaan hou den, is wel goed ontvangen. Burgemeester drs. Reinier Scheeres zei een dergelijke vorm van Sehiedam-promo- tie toe te juichen, maar kon nog niet zeggen hoe één en ander in het vat moet wor den gegoten. Een horeca-on- dernemer is reeds op het idee ingesprongen en wil graag een gesprek met Scheeres. Een derde plannetje van het CDA, dat voorziet in de bouw van een windmolen park in Schiedam-Noord. wordt voorlopig niet gehono reerd. Scheeres meent dat er geen zicht op een rendabele exploitatie is. „We juichen energiebesparing uiteraard toe, maar het moet niet te veel geld kosten", aldus Scheeres. Binnenkort wordt de ge meenteraad een voorstel voorgelegd om voor de vol wasseneneducatie een coör dinatiepunt in het leven te roepen. betalen gelag voor nieuw college' Vlaardingen „De buurt loopt leeg, alles is grauw en grijs. Het lijkt hier en daar wel of er een bom ingeslagen is." Dat trieste beeld schetsen leden van de bewonersgroep van de Zeeheldenbuurt. Zij vre zen dat het beleid van de nieuwe wethoudersploeg van WD en PvdA op nieuw vertraging zal bete kenen voor de nieuw- 'bouw, die al eerder een paar keer werd uitgesteld. „Laten ze nou eens gaan bouwen", is de noodkreet van bewoner Alex Moret. Kiem van de onrust onder de bewoners is dat in het nieuwe beleidsprogramma geen sprake meer is van een afsluiting van de Schiedamseweg. In het oor spronkelijke, al door de raad aangenomen verkeerscircula tieplan, was dis afsluiting aan de kop van de Schiedamseweg wel opgenomen. Het terug draaien van dat besluit bete kent voor de Zeeheldenbuurt, waar het geluid van industrie, treinen en verkeer toch al hin derlijk is, nog meer geluidso verlast. Opbouwwerkster Tieke Ver kerk: „PvdA en VVD komen zomaar terug op raadsbeslui ten en de bewoners betalen het gelag. Een onverantwoor de zaak." De bouw van 110 huizen op de Van Kinsbergen- plaats komt als eerste in het gedrang. Over de gevolgen voor de nieuwbouw a&p de Piet Hein- en de Trompstraat durft de bewonersgroep maar nauwelijks te dénken. Dat zou weieens '86 of nog veel later kunnen worden. Doodmoe „Je wordt er doodmoe van", verzucht Tieke Verkerk. „Elke keer komt er een nieu we kink in de kabel. Het nieu we college heeft de plannen gewoon weer op zijn kont ge gooid." Het zou, met al het la waai, toch al moeilijk zijn om de plannen bij Rijnmond geac cepteerd te krijgen. Dat wordt nu nog moeilijker, vrezen de bewoners. Alex Moret: „Stads vernieuwing is prioriteit num mer één, ook in het nieuwe beleidsprogramma, maar op deze manier kan dat niet waargemaakt worden. Het col lege gooit z'n eigen glazen in." De gevolgen van het gewijzig de beleid zijn nog niet hele maal te overzien, maar ook projectambtenaar Jan Lands heer verwacht nieuwe vertra ging. Er moeten nieuwe me tingen worden gedaan en er zullen waarschijnlijk extra ge lui dsisolerende maatregelen nodig zijn om het aantal deci bellen in de woningen binnen de perken te houden. Daar over is al overleg gaande met de architect. Mocht het zover komen, dan gaat de huur ook weer omhoog. Wethouder Bas Goudriaan heeft gezegd ook zonder de af sluiting van de Schiedamse- weg wel gat te zien in de on derhandelingen met Rijn mond, maar daar zijn de bewo ners uiterst sceptisch over. „Hij heeft al zoveel verteld", zegt Ina Gerdes veelbeteke nend. De bewoners zijn bang dat de Zeeheldenbuurt nog langer met de kale plekken blijft zitten en dat de Ejfziirt verder verpaupert. Schiedam Het jaren lang touwtrekken tus sen de gemeente Schie dam en de Afvalver werking Rijnmond (AVR) over een bedrag van vier miljoen gul den is in het voordeel van de gemeente be slist. Schiedam had dat be drag moeten betalen om de forse verliezen, die de AVR jarenlang heeft geleden, weg te poetsen. Ook andere Rij nmondg-cmecn ten werden destijds ge maand financieel bij te springen. Van die kant werden geen juridische stappen ondernomen. De Raad van State heeft Schiedam na een zeven jaar durend juri disch gevecht ontheven van de olicht met dat bedrag over de brug te komen. Het verzet van Schiedam werd ingege ven door het feit dat de gemeente zijn vuil niet hij de AVR, maar bij de VAM in het Drentse plaatsje Wijster brengt. Het zou dan ook onre delijk zijn mee te beta len aan het weer slui tend maken van de ex ploitatie van de AVK; dat is steevast de over tuiging geweest van Schiedam. Het behoud van de vier miljoen gulden is in Schiedam met gejuich ontvangen. Het biedt de gemeente de nodige armslag om allerlei te genvallers te compense ren. Omdat het om een eenmalige opsteker gaat, kan Schiedam er geen structurele uitga ven op baseren. De Emmaflat In renovatie: links het opgeleverde gedeelte, In het midden het uitgebroken deel en rechts het nog bewoonde aedeelte uit 1950. Schiedam De dames Groen en De Jong hebben gistermid dag uit handen van wethouder Zijdeveld twee fraai versierde reuzesleutels voor hun nieuwe huis gekregen. „En die kunt u nog gebruiken ook, want ze passen", zei de wethouder in de grote zaal van de 4 Molens, waar zo'n tweehonderd bejaar den uitgenodigd waren. De gemeente Schiedam en aannemer Slavenburg vierden er de oplevering van de eerste gerenoveerde bejaard en wonin gen van de Koningin Emma- fiat, die achter het diensten centrum aan de Burgemeester Stulemeijerlaan staat. Die renovatie is in volle gang, Het is een uniek project in de Nederlandse bouw. Slaven burg 'hangt' aan de flat een compleet nieuw stelsel galerij en. De oude galerijen worden bij de woningen betrokken. „Het is een 2eer ongebruikelij ke manier van herindelen. gaf Zijdeveld toe, „maar als wij het hadden geprobeerd door alleen wat binnenmuren weg te breken, was niet alleen het aantal woningen vermin derd, maar hadden er oplos singen gevonden moeten wor den met trappen van bijvoor beeld keuken naar kamer en dat is bij bejaard en wonin gen de bedoeling niet." Er is daarom even aan ge dacht, voordat het project vo rig jaar startte, om de Emma als bejaardenflat op te geven en er andere categorieën wo ningzoekenden te huisvesten. „Maar dat had zo'n inbreuk betekend op deze typische leefgemeenschap, dat dit zeer onverantwoordelijk was ge weest", aldus de wethouder. Met unieke systeem om de ga lerijen te betrekken bij het in terieur en nieuwe galerijen te- ten het gebouw aan te 'plak- en' was ook voor het ministe rie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu nieuw. Daarom kwam gister middag bij de oplevering van de eerste woningen de hoofd ingenieur-directeur zelf een kijkje nemen. „Dat is voor u een duistere persoon", vertel de Zijdeveld de aanwezigen, „maar voor ons is hij de eerste vertegenwoordiger van het ministerie van VROM, En u weet, ais het ministerie aan dit soort projecten niet meewerkt, gebeurt er niets." Zijdeveld hoopte dat de bejaarde bewo ners van de Emmaflat de hoofdingenieur-directeur met hun bedankjes 'onder de voet zouden lopen*. Het project is zo uniek, dat de gemeente er een voorlïehtings- filmpje over laat maken. Dat zei de man, die de bejaarden tergde met zijn felle schijn werper, terwijl hij de filmca mera in de aanslag hield. De drukte en die verblindende lampen maakten Piet Drenth, entertainer bij officiële feestjes van de gemeente, helemaal nerveus „U hebt met het felle licht in mijn ogen toch nog een plaatsje kunnen bemachtigen", zei hij, alsof het daarvan af hing. De bejaarden riepen Zijdeveld toe, dat hij harder moest pra ten, maar dat viel de wethou der niet mee „met dat ding (de microfoon) zo diep in je strot- tehoofd gedrukt". Hij kondig- Wethouder Zijdeveld reikte gistermiddag een reuzesleu tel uit aan de dames Groen en De Jong. Zij kregen ook een bloemstuk mee voor hun nieuwe huis. de aan, dat na de oplevering van de hele Emmaflat waar schijnlijk meteen doorgegaan mag worden met de renovatie van de ernaast staande Nieuw- landflat Het ministerie gaat daarmee akkoord. Het is de vraag, of er een overdekte gang komt die de twee flats verbindt met het dienstencen trum, zodat zij beschut hun ontmoetingsruimte kunnen bereiken. „Daarmee valt of staat het sociale contact", zei Zijdeveld, „want met deze gladheid valt het voor oudere mensen niet mee." Het gaat bij de twee flats om 168 bejaardenwoningen, die in etappes gerenoveerd worden, zodat telkens een groep bejaar den opgevangen kan worden in de wisseW'omngen in de nabijheid. De flatbewoners krijgen de volle verhuisver- goeding van 4000 gulden Maassluis De gemeente Maassluis verwacht dat zij voor ruim 125.000 gulden moet bijspringen in het liquidatiete kort dat ontstaat door de op heffing van de Stichting ter bevordering van de Jeugd- tandverzorging in het gebied rond de Nieuwe Waterweg. Het ter ziele gaan van" de stichting is oktober vorig jaar aangekondigd. Alle aangeslo ten gemeenten, waaronder Vlaardingen en Schiedam, zei den er toen geen heil meer in te zien het werk nog langer te continueren. Argument voor de opheffing was dat de kosten per kind in de toekomst onaanvaardbaar hoog zouden worden. De ani mo voor de jeugdtandverzor- ging is sinds de oprichting in 1979 namelijk teruggeloj(pn van 9600 naar 5500. v Schiedam Het van het Schiedamsë ge meentebestuur om voor 38.000 gulden kunstwerken aan te kopen van plaatselij ke BKR-kunstenaars heeft hen voor tenminste een jaar uit de financiële problemen gehaald. Een speciale werk groep studeert op de moge lijkheden de ruim twintig kunstenaar^ ook voor ko mende jaren financieel te gemoet te komen. Onder tijdsdruk hebben B en/W eind december beslo ten het geld voor dat doel te besteden. Schiedam wist toen niet beter of de nieu we, door kunstenaars als desastreus ervaren regeling, zou al per 1 januari van kracht zijn. De maatregel van het kabinet heeft geleid tot een groot aantal mu seumbezettingen, waaron der het Stedelijk in Schie dam. Met de aankoop voldoen de kunstenaars aan de eis van het ministerie van WVC om tenminste voor driedui-. zend gulden materiaal te hebben verkocht; zij blijven dus in de BKR-regeling zit ten. Het aankopen is een idee van CPN-raadslid Eef Collê. Het drastische snijden van het kabinet typeert #Bert Steenbergen van de afde ling cultuur, sport en jeugd zaken (CSJ) als uiterst on zorgvuldig. „Ook wij vin den dat de regeling veran derd mag worden, maar de aanpak die Den Haag voor staat strookt niet" met de onze." De gemeente ziet voorlopig drie mogelijkheden om de kunstenaars ook na 1984 te helpen. De huur van ate liers zou kunstmatig laag kunnen worden gehouden, er kan een subsidieregeling komen die de verkoop van kunstwerken stimuleert of de bezuinigingen op kun stenaarspanden kunnen worden geschrapt. Voor welk van deze mogelijkhe den Schiedam opteert zal in de loop van het jaar blijken. „Het is goed denkbaar dat er een mengvorm uit de bus komt", aldus Steenbergen. De aangekochte kunstwer ken zijn eigendom gewor den van het Stedelijk. Het museum wil de werken gaan exposeren. Wellicht wordt een verkooptentoon stelling gehouden. Daar over wordt met de betrok ken kunstenaars nog over leg gevoerd. .fi Vlaardingen Ook de VVD-leden moeten nog een beetje wennen aan het feit, dat in de Vlaardingse ge meenteraad nu met de socia listen samengewerkt zal wor den. Dat bleek tijdens de le denvergadering, die de VVD gisteravond in Vlaardingen hield, en waar heel wat kriti sche opmerkingen werden gemaakt over het beleidspro gramma, dat de PvdA en de VVD hebben samengesteld. Vooral de verkeersparagraaf lokte, ondanks dat de VVD heel wat heeft 'binnenge haald', kritiek uit. Sommigen meenden dat nog teveel van de PvdA-plannen met be trekking tot het VCP over eind waren gebleven. De VVD-leden, die geen recht van veto hadden, gin gen uiteindelijk in meerder heid toch akkoord met de sa menwerking. Daarmee zijn de laatste belemmeringen voor het nieuwe college uit de weg geruimd. Afdelings voorzitter Lenie van Hal te ren: „Ook al is er in onze partij geen recht van veto: als de meerderheid tegen zou zijn geweest, dan zouden we ons als fractie en als bestuur toch nog wel een weekje zijn gaan beraden. Je kunt het niet maken oni zo'n uit spraak naast je neer te leg gen. Maar dat was niet nodig: we hebben zelfs geen echte stemming hoeven houden. De meerderheid ging met het beleidsprogramma ak koord." De ledenvergadering van de VVD had gisteravond een besloten karakter: enkele be langstellenden van buiten de partij werden niet toegelaten. Op die manier konden de VVD-leden vrijuit praten, en het gevolg was dat op som mige punten zeer diep werd ingegaan. De belangstelling van de le den viel overigens wat tegen. Niet meer dan veertig leden waren in de bovenzaal van De Harmonie aanwezig. Le nie van Halteren: „Dat komt waarschijnli|k door het slechte w< 1 denk dat de rest Vdji ...nul nan hei er gewoon mee eens is. Wie zo'n samenwerking echt niet ziet zitten, komt wel naar zo'n vergadering toe." Eén zo'n"kritisch lid kon i..et aanwezig zijn: die had telo ren een pittige brief aan het afdelingsbestuur gezonden. Ook die inbreng kwam tij dens de vergadering ter spra ke. Mariette Hoogendijk, nu nog fractievoorzitter maar vanaf volgende week woensdag een van de twee VVD-wet- houders, is erg tevreden met het resultaat. „Er was geen sprake van reacties als: Je moet hier gewoon niet aan beginnen. We hebben het vertrouwen gekregen, en we kunnen nu aan de slag."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1