Nieuw college in het zadel Streekmuseum is 'niet sjiek genoeg' Werkgroep 2000 steunt bewoners VUMRDINGS DAGBLAD SCHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Files op Koemarkt nu niet lang meer' Sl i uit p -■ tl r en af bij Sb ihYmsg .klein en Boerltaave plein' Woningen op Land van Ris GEVAARLIJK SPEL Inbrekers laten zich opsluiten 'Wat je positief noemt' SSSN: spreekrecht voor wijkbewoners Girobetaal kaarten gestolen 'PvdA en VVD maken politiek ongeloofwaardig' Burgemeester houdt niet van stiekum gedoe DONDERDAG 2 FEBRUARI 1984 Zijdeveld kondigt verbetering aan Schiedam De Koe markt, sinds de recon structie een bron van er gernis voor snelverkeer, zal over enige tijd minder filevorming veroorzaken. Wethouder Chris Zijde veld kondigde gistermid dag een verbetering van deverkeerssituatie aan. is een kwestie van de verkeerslichten inrege- leni? zei hij. Dat kan ech ter nog enkele weken, zo niet .maanden, duren, Scms';doen autorijders en bus chauffeurs er een kwartier over,4voordat zij komend vanaf de 's-Gravelandseweg, de Rotterdamsedïjk of de Ger- rit Verboonstraat de Koe markt gepasseerd zijn. Vooral in' de spitsuren staat men op een traject van driehonderd meter lang te wachten: het ene verkeerslicht zijn de automo bilisten nog niet voorbij, of het volgende springt al weer op rood. In de ochtendspits ont staan files tot op rijksweg 20. Het gevolg is dat Schiedam- Oost veel doorgaand verkeer krijgt te verwerken, dat sluip wegen door deze wijk verkiest De situatie op de Koemarkt is ontstaan, doordat de rotonde moest plaatsmaken voor een T-kruising in verband met de verlenging van de trambaan. Gisteren beloofde Zijdeveld, dat de eindsituatie op de Koe markt tenminste zoals vroeger zal zijn. Hij sprak van een ge lijke capaciteit: er zal volgens de wethouder even veel en even snel verkeer over kun nen rijden als voorheen, on danks de versmalde rijbanen. Het is een kwestie van goed regelen van de verkeersiich- teninstallatie. Wat het tramproject betreft, met de tweede fase (aan de an dere zijde van de Proveniers- brug) is de gemeente Schie dam inmiddels begonnen. De verlenging van de tramlijn maakt het nodig dat tevoren kabels en leidingen worden omgelegd. In verband hiermee begint de gemeente maandag met de aanleg van buizen in de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Deze mantelbuizen komen te liggen tussen de 's- Gravelandseweg en de Al- phons Ariënsstraat. Het werk kan drie dagen duren, afhan kelijk van het weer. Inmiddels is ook begonnen met het aanpassen van de wa terleiding op de hoek van de Delflandseweg, waardoor een stremming van het verkeer kan optreden op één der rijba nen van de 's-Gravelandse weg. Dit werk duurt drie we ken, Vlaardingen „Niet sjiek genoeg." Jan Anderson kon er achteraf nog wel om la chen, maar echt leuk vond hij het niet. Gistermiddag zouden voor het Franse mo dehuis Viviane Guire foto's worden gemaakt in zijn streekmuseum. Op het laatste moment beslisten de op drachtgevers echter, dat het museum aan de Kezhehveg niet aan hun idee van een mooi, nostalgisch decor be antwoordde. Kinderen, ouders en op- maaksters, die al met de bus uit Amsterdam waren geko men, werden zonder pardon weer teruggestuurd. Kond half twee was de consternatie voorbij. Anderson bleef te leurgesteld achter in zijn mu seum en het reclamebureau kon op zoek naar een nieuwe locatie. Modehuis Viviane Guire is gespecialiseerd in kindermo de. In het nostalgische schooltje van het streekmu seum zouden foto's worden gemaakt voor de Amerikaan se markt. Er waren al ver schillende keren mensen van het reclamebureau, dat de modefoto's zou maken, wezen kijken. Zij vonden het mu seum een geschikt decor, maar de opdrachtgevers wa ren het daar gisterochtend niet mee eens. „Toch iets te hoog gegrepen", zei Ander son laconiek. Volgende keer beter. Vlaardingen Inbrekers hebben in de nacht van dins dag op woensdag de Muis van de Vrije Aeadamie in Vlaardingen gekraakt. Ze namen ruim duizend gulden en video- en geluidsappara tuur ter waarde van zesdui zend gulden mee. Vermoede lijk hadden ze zich de avond tevoren in het gebouw aan de Oosthavenkade laten op sluiten. De inbrekers gingen zeer ge richt te werk, aldus een woordvoerder van de politie. Ze pakten een zaag uit een van de kasten en forceerden daarmee de kluis. Het geld en de apparatuur waren van de Vrije Academie, toneel vereniging De Fakkel en de gemeentelijke afdeling kunstzinnige vorming. Schiedam Wethouder Hafkamp heeft wat overdreventoen hij beweerde dat er tussen alle boze reacties van bewonersorganisaties op zijn opbouwwerkbeleid ook een 'positieve reactie' uit Schiedam-Centrum zat. Dat constateert Jan Hagendoorn, waarnemend voorzitter van de bewonersvereniging Schiedam-Centrum. Het is maar wat je positief noemt,reageerde Hagendoorn gisteren. „Centrum heeft altijd .angedrongen op een fulltime-opbouwwerker. Wij kregen altijd maar een halve. In onze brief aan Hafkamp hebben wij alleen vastgesteld, dat wij in de nieuwe situatie ook een halve krijgen. Voor ons maakt het dus niets uit Maar ik zeg wel: schiet dan toch eens op. Al een half jaar mochten wij van de gemeente die vacature niet opvullen." Nota tegen sluipverkeer Schiedam In een rapport, dat gistermiddag over handigd is aan wethouder Zijdeveld, pleit de ver- keerswerkgToep van Schiedam-Oost voor het afslui ten van een aantal drukke wegen: de Overschiese- weg, de afrit vanaf de Horvathweg naar het Sta tionsplein (behalve voor bussen) en eventueel ook de helling van Rotterdamsedijk naar Boerhaave- plein. Wethouder gjdeveid neemt van de verkeersgroep uit Schiedam-Oost een nota over het sluipverkeer in ontvangst. Schiedam Het bestuur van de SSSN (stichting samenle vingsopbouw Schiedam- Noord) heeft gisteren, na lange tijd achter gesloten deuren te hebben vergaderd, de draad van de openbaarheid weer op gepakt. Over de geruchtma kende ontslagzaak van op bouwwerker Jos van der Lugt wenste het bestuur met geen woord meer te reppen. Voor zitter Paul Verspeek vond dat gewacht moet worden tot de al vijftien maanden slepende af faire voor de kantonrechter is geweest. De zaak werd in ja nuari opnieuw uitgesteld. .De nieuwe openheid van de SSSN voorziet onder meer in de mogelijkheid voor wijkbe woners om voortaan van het spreekrecht gebruik te maken. Tevens kunnen zij inzicht krij gen in vergaderstukken. Die kunnen in de bibliotheek wor den bestudeerd. Vanwege enkele vacatures in het bestuur zullen verenigin gen worden aangeschreven om afgevaardigden te leveren. Het bestuur zal zich bij de gemeen te hard maken om jongeren werker Edgar Kerssenberg voortaan veertig uur in plaats "van - dertig te laten werken. ;Het vele werk zou dat recht vaardigen, De jaarvergadering wordt gehouden op woensdag 2 mei, ^Vlaardingen De bewoner !van een huis aan de Da Costa- ;straat in Vlaardingen ontdekte 'gisteravond dat een inbreker zijn girobetaalkaarten had ge- 'stolen. De inbreker, die bin nenkwam door de keukendeur •aan. de achterkant van het ;huis te forceren, had met een -kaars in de hand het hele huis .'doorzocht. De waarde van het -gestolen goed was vijftienhon- Iderd gulden. Vlaardingen Met eenentwintig tegen twaalf stemmen heeft de Vlaardingse gemeenteraad gisteravond het programma van de nieuwe coalitie van PvdA en VVD aangenomen. Na een "urenlang debat gaven, zoals verwacht, alleen PvdA en VVD hun fiat aan het tussen deze heide partijen bereikte akkoord. De benoeming van de nieuwe PvdA/VVD-wethoudersploeg kostte heel wat minder moeite. Het was een uitgemaakte zaak dat de drie PvdA-wethouders IJsbrand van der Velden, Bas Goudriaan en Arij Maarle- veld zouden terugkeren achter de collegetafel en dat het gezelschap zou worden uit gebreid met de WD'ers Ma- riëtte Hoogendijk en Floor Quast. Na eerst Piet Franken als nieuwe gemeentesecretaris te hebben geïnstalleerd en en kele andere formaliteiten te hebben afgehandeld,'kon bur gemeester Van Lier de nieuwe wethouders achter de tafel be groeten. CDA en SGP/RPF/GPV probeerden nog roet In het eten te gooien door respectievelijk Cees Bot en Rien Lensvelt als wethou derskandidaten voor te dra gen. Beiden kregen slechts een handjevol stemmen. Zowel PvdA als VVD werden ervan beschuldigd de onge loofwaardigheid van de poli tiek in de hand te werken. Beide partijen werden om de oren geslagen met eerder ge dane uitspraken, die strijdig zijn met het bereikte akkoord. Zo herinnerde CDA-leider Schriel wethouder Goudriaan aan diens verklaring dat hij onder geen voorwaarde met VVD'er Mariëtte Hoogendijk in hetzelfde college zou kun nen zitten. Aan het adres van de liberalen: „De VVD speelt spelletjes. Een spel om ten kos te van wat ook op het college pluche te mogen zitten. Want als er in de afgelopen jaren één partij is geweest, die te pas en te onpas de fiolen van haar toorn over de hoofden van de PvdA'ers uitstortte, dan was dat de VVD," „PvdA en VVD zijn niet meer dezelfde partijen als voor de gemeenteraadsverkiezingen", aldus RemI Poppe (SP). „Het verkeerscirculatieplan, het meest omstreden punt van voor de verkiezingen, is op de helling gezet. Dit is dorpspoli tiek op zijn. best." Kon Molenaar (D'66), die er op wees dat de sectorgrenzen niet meer in het beleidsprogramma worden genoemd, maar wel in het verkeerscirculatieplan, schermde met de term 'kie zersbedrog'. „En nu maar ho pen dat de VVD-kiezer van 19B2 dat in 1984 allemaal is vergeten." Rien Lensvelt (SGP/RPF/GPV) vroeg zich af of in de politiek alles moge lijk is. „De grote conclusie is: Hoe is het mogelijk dat twee partijen, die elkaar zo hebben bevochten waarvan de ene partij de verkiezingen grandi oos verloor en de andere zo duidelijk won nu in eikaars armen zijn gevallen?" Hans Poldervaart (CPN) sprak van een onfrisse ontwikkeling in de Vlaardingse politiek. De fractievoorzitters van VVD Jo Schriel (CDA): „Een spel om in het pluche te mogen zitten..." en PvdA bleven vaag in de be antwoording. Ze verwezen voortdurend naar het bereikte akkoord en lieten zich geen duidelijke uitspraken ontlok ken. Vooral Kees van der Windt (PvdA), die voortdu rend in de rede werd gevallen door Jo Schriel, zag kans met veel woorden eigenlijk niets te 2eggen. „Jo Schriel praat de verschillen tussen PvdA en VVD groter dan ze werkelijk zijn. Ik geef toe dat wij conces sies hebben gedaan. We heb ben een goed akkoord met de VVD gesloten en daar gaan we ons voor de volle honderd pro cent inzetten", aldus Van der Windt. George Neijssel (VVD) noem de het een verstandshuwelijk. „Wie met de onderhandelin gen heeft gewonnen vind ik helemaal niet interessant. Het gaat om de uitvoering," Moties De zeven ingediende moties (zes van het CDA en een van de SP) en twee amendementen van de SGP/RPF/GPV wer den geen van alle aangeno men. In de CDA-moties werd gevraagd om het terugdraaien van de aangebrachte wijzigin gen in het verkeerscirculatie plan en het op actieve wijze meedoen van Vlaardingen aan experimenten met de midden school, waarover VVD en PvdA het oneens zijn. De mo tie van de SP was vrijwel de zelfde als die Poppe met steun van de VVD indiende tijdens de roerige vergadering, toen het vorige college opstapte. Daarin wordt van Ben W ge vraagd om regelmatig overleg te voeren met de partijen in de raad over plannen die niet reeds nauwkeurig zijn vastge steld. In de amendementen werd aangedrongen alsnog een studie naar een parkeergarage onder het Veerplein te ver richten en de keuze eigen grond of erfpacht open te hou den. De VVD liet zich echter niet verleiden. Vlaardingen Burge meester Fred van Lier vindt niet dat hij in de fout is gegaan door op een onlangs gehouden le denvergadering van de PvdA uitspraken te doen over het functioneren van het CDA. Zijn ver klaring, dat het CDA een onbetrouwbare part ner was en de vergelij king dat die partij een auto was waarvan een paar cylinders soms niet werkten, waren bij enke le raadsleden in het ver keerde keelgat gescho ten. De raadsleden vinden dat de burgemeester bo ven de partijen hoort te staan en zich niet op een dergelijke wijze met de lokale politiek moet in laten. CDA-fractïevoor- 2itter Jo Schriel sprak gisteravond nogmaals zijn teleurstelling uit over het optreden van de burgemeester. Van Lier antwoordde dat hij volledig binnen zijn eigen partij wil kunnen functioneren en dat dat zijn recht als staatsburger is. „Ik ben me er wel van bewust dat een partijman, die burgemeester is, zekere beperkingen heeft", al- j dus Van Lier. die zei dat hij niet van 'stiekum doen' houdt. Hij liet doorschemeren dat ande- j re burgemeesters derge- I Iijke opmerkingen in het i geheim maken. „Desge- vraagd ben ik voor alle partijen aanspreekbaar i voor advies. Ik sta niet j boven, maar tussen de partijen." In dit laatste geval is het af sluiten te overwegen, ais de Hogenbanweg een aanslui ting krijgt op de Rotterdam sedijk. Ondanks bezwaren van bewoners van de Hogen banweg toont zowel wethou der Zijdeveld als de ver- keerswerkgroep zich voor stander van die aansluiting. Hier is overleg met de ge meente Rotterdam geboden, want deHogenbanweg loopt precies op de grens van beide gemeenten. De verkeerswerkgroep be staat uit bewoners van de drukste wegen in Schiedam- Oost. Dat zijn met name de Boerhaavelaan, de Professor Kamerlingh Onneslaan,'5het Stationsplein en de Lorent- zlaan, hoewel de verkeers problemen zich niet hiertoe beperken. Bovendien veroor zaakt het doorgaande ver keer in de wijk scheuren in de gevels van woningen, vooral in de Boerhaavelaan. Het rapport is tot stand geko men na een gedegen onder zoek, waarbij de bewoners advies kregen van de werk groep 2000 in Amersfoort, de Nederlandse Vereniging Be scherming Voetgangers en de Planwinkel uit Delft Vijftig bewoners van Schie dam-Oost en Oud-Mathenes- se werkten er gedurende drie jaar aan mee. Om aan te tonen, dat er veel verkeer was dat in de wijk. zelf niets te zoeken heeft, werden ken tekenregistraties bijgehou den. Dit is een geijkte me thode, die eerder de Enige Nederlandse Fietsersbond (ENFB) al toepaste op de Harreweg. ENFB-bestuurder Guus dc Mol presenteerde zich gisteren als woordvoer der van de verkeerswerk groep. Hij bepleitte diverse andere maatregelen voor een veiliger Schiedam-Oost, waarbij geprobeerd is de kos ten te drukken. Zo zijn er geen pleidooien voor aanleg van fietspaden. De verkeerswerkgroep kwam tot stand na een hand tekeningenactie, die bewo ners van de Boerhaavelaan twee jaar geleden hielden om iets aan het vrachtverkeer te doen. Dat leidde tot verbods borden, maar de politie ziet niet toe op naleving van de verkeersbepalingen, aldus de bewoners. „De politie was het niet eens met de afslui ting, dus wordt er ook niet gecontroleerd", aldus een woordvoerster van de werk groep. Het overlast gevende sluip verkeer in de wijk is toege nomen als gevolg van de af sluiting van de Singel en de werkzaamheden op de Rot terdamsedijk, de Koemarkt en de Broersvest. 'Er wordt voor anderen gebouwd' Schiedam Als" het aan stuwende krachten achter de stadsvernieuwing in Schiedam-Oost ligt, ver dwijnen de volkstuinen op het Land van Ris. Tijdens de gisteravond ge houden informatie-avond in de Sint dansschool over de Laurens Costerstraat en omgeving is daarover heftig gediscussieerd. Met name de dertig volk stuinders, van wie er enke len aanwezig waren, hebben bezwaren tegen het verrijzen van 135 woningen. Een an der deel van het Land van Ris wordt in de toekomst een groenvoorziening, die niet al leen bestemd is voor de di recte omgeving, maar ook voor het overige deel van Schiedam-Oost. Het plan, dat al in november vorig jaar is gemaakt, werd gisteravond met de bewoners doorgeno- Die vrezen dat de huren van de nieuwe panden zo hoog worden, dat zij na de sioop van de huizen niet meer in 'hun' buurt kunnen terugke ren. „Er wordt voor anderen gebouwd", was een veelge hoorde klacht. Projectleider Jos Verbakei van de stads vernieuwing in Schiedam- Oost denkt dat het nog wel even kan duren voor er wo ningen staan. Hij schat twee tot drie jaar. „Door de plan nen nu vast te ontwikkelen en zoveel mogelijk gereed te maken, willen we de ISR- subsidies veilig stellen", al dus Verbakei. Van de 250 bestaande wonin gen, die binnen het gebied Laurens Costerstraat e.o. val len. moeten er 100 tegen de vlakte. Dat zijn de oudste woningen in het gebied. Ze zijn zeventig jaar of ouder. Verbakei zegt dat de helft ervan binnen een jaar leeg komt en gesloopt wordt. Wanneer en of de overige panden onder de hamer val len, hangt volgens hem af van het aantal \voningen, dat Schiedam in de toekomst van het rijk mag bouwen. Vlaardingen Ballorige jeugd bracht gistermorgen in Vlaardingen het treinverkeer in gevaar, door bij de spoor wegovergang aan de Binnensingel een houten kruis tussen de rails over een wissel te leggen. De politie ontdekte om kwart over elf het gevaarlijke obstakel en haalde het weg Het stuk hout was-zo neergelegd, dat het de wissel had kun nen blokkeren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2