SB Schiedam kwaad op NS V erstekelingen stichten brand a AI dat gejammer is misplaatst' Gemeenteraad laat zich grote oren aannaaien VEMRDINGS DAGB1AD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT UITSPRAAK RAAD VAN STATE: Adviesgroep stoeit met Engels op basisschool Automatiserings- centrum raakt Maassluis kwijt Jongens persen leeftijd genoten af Inbrekers op de vlucht 'Intercity toch al node gemist' Inbreker afgeschrikt Schiedamse fietsen krijgen postcode 'Pyrrus" overwinning'' voor Rijnmond VRIfDAG 3 FEBRUARI !984 gjiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiaiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNimiiiiimiiiiiiiiiuiiiiimiimiiiuiNiiMiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiMiiimè Vlaardingen De kapi tein van het onder Antil liaanse vlag varende schip Project-Orient, dat in de Vulcaanhaven ligt afge meerd, heeft vannacht de hulp van de politie inge roepen, toen drie verste kelingen brand aan boord probeerden te stichten. Het drietal wilde van boord. Maar de kapitein probeerde dat te beletten, omdat hij als gezagvoeder verantwoordelijk is als il legale vreemdelingen op zo n manier ons land pro beren binnen te dringen. De bedoeling van de kapi tein was het drietal weer mee te nemen en ze van boord te laten gaan in een land, waar zij niet als on gewenste vreemdeling worden beschouwd. Toen de verstekelingen daarop aanstalten maak ten om de hut, waarin zij waren opgesloten, in brand te steken, werd de hulp van de politie inge roepen. De mannen, die niet over een paspoort be schikken, zullen op het politiebureau worden vastgehouden totdat het schip weer uitvaart. De kapitein zal vervolgens in overleg met de rederij moeten proberen van de verstekelingen af te ka rnen in een land, waar ze wel worden toegelaten. 'Vlaardingen moet bouwen in polder' Vlaardingen Het Gemeen telijk Automatiseringscentrum (GAC) raakt een opdrachtge ver kwijt. De gemeente Maas sluis gaat per 1 januari 1986 zelf de administratie voor de sociale dienst op de computer verzorgen. Tot nu toe werd dat in opdracht van Maassluis in het Vlaardingse computercen trum gedaan. Al enige tijd geleden is Maas sluis overgegaan tot de aan schaffing van een DPS-4: de zelfde computer waar ook het Vlaardingse GAC mee werkt. Successievelijk worden alle ge automatiseerde werkzaamhe den naar die nieuwe computer overgezet. Begin 1986 is Maas sluis zover, dat ook de sociale dienst van de nieuwe compu ter gebruik kan maken. Maas sluis blijft overigens wel ge bruik maken van de program matuur van Vlaardingen. Het onderhoud van die software zal ook in de toekomst door het Vlaardingse GAC ver zorgd blijven worden. Volgens hoofd J. Vink van het GAC betekent het verdwijnen van de Maassluisse order geen al te groot verlies. „Op een omzet van anderhalf miljoen gulden per jaar betekent dat een derving van een halve ton. Dus daar is wel overheen te komen", meent Vink. In de nabije toekomst zal het GAC nóg een externe klant verlie zen: momenteel doet het Vlaardingse computercentrum nog werk voor de Schledamse Openbare Nutsbedrijven. Ook dat is een aflopende zaak. Het GAC is niet van plan, krampachtig te proberen de verloren gaande orders te compenseren door het aan trekken van ander werk van buiten de gemeente. „We zijn geen commercieel bedrijf; het is niet noodzakelijk hoe dan ook kostendekkend te werken. We werken dus niet echt wer vend." Het gemeentelijke rekencen trum boekt ook zonder wer vend op te treden zo nu en dan wel eens een commercieel succesje. Diverse programma's, die door de eigen mensen voor allerlei toepassingen zijn ont wikkeld, zijn in het verleden doorverkocht aan andere ge meenten. Maassluis Vier Maassluisse knapen van 15 en 16 jaar zit ten momenteel op het politie bureau op verdenking van af persing. Zij zouden er de laat ste tijd een gewoonte van heb ben gemaakt om leeftijdgeno ten te dwingen geld aan hen te geven. Verschillende jongens hebben daaraan al gehoor neb ben gegeven door een greep in hun moeders portemonnee te doen. Een trio uit Hoek van Holland is gisteren in winkelcentrum Koningshof opgepakt voor een reeks winkeldiefstallen. De drie, in leeftijd vanerend van 17 tot 23 jaar, hadden voor zo'n 600 gulden gulden buitge maakt. Schiedam Op het nippertje hebben twee onbekende man nen gisteren hun arrestatie kunnen voorkomen na een in braak in de Alexander-mavo aan de Willem Pastoorstraat, Het tweetal stond gistermor gen omstreeks zes uur voor de ingang van de school. Tóen de bemanning van een langsrij dende politiewagen poolshoog te wilde nemen, sloegen zij op de vlucht. Hoewel de politie de achtervolging inzette wisten zij te ontkomen. Bij de ingang van de school werd later de buit gevonden, die de inbrekers daar hadden klaargezet. Het ging om een kleurentelevisie, een videore corder en stereo-apparatuur. De mannen waren de school binnengedrongen door aan de zijkant een ruit in te slaan. De Broekpolder: huizen in plaats van bos. Rijnmond krijgt van de Raad van State zijn zin. Schiedam Burgemeester Scheeres en wethouder Zijdeveld zijn boos op de Nederlandse Spoorwegen. De NS is een actie be gonnen onder het motto 'vergaderen met de Intercity' en door een vroegere ingreep van de NS valt Schiedam daarbuiten. In de folder, die over dat onderwerp is gemaakt, is Schiedam niet terug te vinden. De NS beveelt via die folder bij het bedrijfsleven en organi satiebureaus van congressen en dergelijke die plaatsen aan, die goede vergaderaccommo datie hebben en waar boven dien elke Intercity-trein stopt. Vroeger was Schiedam voor de NS een 'must', want er stapten op dit station veel rei zigers over op de trein naar Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland. Maar in de loop der tijd ging de kantoor- stad Rijswijk prevaleren. Het komt nu voor, dat treinen wel in Rijswijk stoppen, maar niet in Schiedam. Daar protesteerde de gemeente Schiedam destijds al tegen, te meer omdat Rijswijk zowel vanuit Delft als vanuit Den Haag per tram kon worden be- Schiedam mist node de intercity functie. De NS boycot de gemeente zelfs in een folder over vergader ruimten. reikt. Nu is er weliswaar ook een goede bus- en tramverbin ding tussen Schiedam en Rot terdam, maar niet tussen Delft en Schiedam. Het tiidsverlies is voor reizigers van het open baar vervoer uit de Waterweg- gemeenten onevenredig veel groter. Spiraal De gemeente Schiedam wees al vaker op het gevaar, dat dit treinreizigers kan schelen en dat meer mensen de auto gaan verkiezen- „Nu wordt echter de spiraalwerking naar bene den doorgezet", zegt wethou der Chris Zijdeveld over de NS-actie 'vergaderen met de intercity'. Als de NS nu ook al andere gemeenten dan Schie dam gaat aanbevelen om te vergaderen, valt Schiedam daar alleen maar buiten omdat de stad geen typische Interci ty-halte meer is. „En dat ver oorzaakte de NS zelf", consta teert Zijdeveld. Burgemeester Scheeres beves tigt dat. Hij wijst op een plan, dat een particuliere instantie- enige tijd geleden had voor een hotel en congrescentrum nabij het station. Dat initiatief bleef steken in het praatstadi- um; van uitvoering kwam het met. Het had de betekenis van Schiedam als vergaderstad kunnen vergroten en Scheeres vindt het de vraag, of de NS dan ook verantwoord met zo'n actie had kunnen beginnen. Niettemin beschikt Schiedam al over goede faciliteiten voor vergaderingen, aldus de bur gemeester. Dat de Intercity-re- teling hier niet afdoende re- emng mee houdt, vindt hij een ernstig gemis. „De Interci ty wordt toch al node gemist", weet hij uit ervaring. Vlaardingen De bewoner van een huis aan de Mozartlaan heeft vannacht een inbreker afgeschrikt, die met een breek ijzer de keukendeur probeerde te forceren. De man werd gealarmeerd door de vreemde geluiden. Toen hij polshoogte ging nemen en de inbreker bezig zag, gaf hij een schreeuw. De dief sloeg daarop op de vlucht. Schiedam Ook in Schiedam wordt bin nenkort een project op gezet om fietsen te voorzien van een post code. Commissaris Piet van den Hengel juicht elk initiatief op dit ge bied toe. Meer fietsen diefstallen zullen daar door in de toekomst kunnen worden opge lost, terwijl ook de he ling effectiever kan worden bestreden. In wat voor vorm zo'n graveringsproject moet worden gegoten, weet de politie nog niet. Het korps is van plan vooral een bevorderende en coördinerende rol te spelen. In Schiedam zijn zo'n 36.000 fietsen. In de vorm van een werklozenproject zou den tien man zo'n elf weken werk hebben om het hele fietsenbestand van een postcode te voorzien. Van den Hengel vindt dat vooraf in regiover band afspraken moeten worden gemaakt. „Het heeft weinig zin als onze aanpak niet is afgestemd op bijvoorbeeld die van Rotterdam en Vlaardin gen, De herkomst van een fiets moet ook als die de gemeentegrens over is nog kunnen worden ach terhaald", aldus Van den Hengel. Dat fietsendiefstal een in omvang groot probleem is, blijkt uit de jaarcijfers van de politie. Op het bu reau werden vorig jaar 1135 ontvreemde rijwie len genoteerd. In slechts 92 gevallen kreeg de rechtmatige eigenaar de fiets weer terug, „En dan heb je natuurlijk nog een groot aantal mensen, dat niet eens de moeite neemt om een diefstal bij ons aan te geven." Vlaardingen Rijnmond heeft gewonnen: Vlaardingen moet de Broekpol der een woonbestemming geven. De dubbelbestemming die de gemeente aLs compromis had ontwikkeld een bos aanleggen en na 1986 kijken of er gebouwd zou moeten worden biedt volgens de Raad van State niet vol doende rechtszekerheid. „Een Pyrrusoverwinning voor Rijnmond", zo noemde wet houder Eas Goudriaan in een eerste reactie de uitspraak van de Kroon. Al jaren voeren Rijnmond en de gemeente Vlaardingen een strijd over de bestemming van de Broekpolder. De politieke partijen in Vlaardingen zou den daar het liefst een bos zien, Rijnmond wilde aanvan kelijk dat er 4000 en nu zelfs door Aad Rietveld dat er 6000 huizen gebouwd worden. Het college had als compromis bedacht, dat na "86 nog eens gekeken zou worden of woningbouw in de polder wel nodig was. Aan de beplan ting werd ondertussen rustig doorgewerkt. „Het is natuurlijk wel teleur stellend", aldus Goudriaan. Maar hij ziet Vlaardingen voorlopig nog niet bouwen in de Broekpolder. „Als je de verhalen ten aanzien van de contigentering kent, dan weet je dat we zeker de eerste tien tot vijftien jaar nog in de stad vooruit kunnen." „We kunnen op de open plek ken nog zeker drieduizend huizen neerzetten." Dat argu ment heeft Vlaardingen altijd gebruikt om houw in de Broekpolder tegen te houden, en het is volgens Goudriaan nog onverminderd van kracht. „Als Rijnmond zou zeggen, dat we eerst in de polder moeten bouwen, gaan ze voorbij aan de renteverliezen die we heb ben op de kale plekken in de stad. Bovendien: in de Broek polder moet de hele infra structuur nog aangelegd wor den en dat is ook een ver schrikkelijk dure aangelegen heid." Bas Goudriaan: Pyrrusoverwinning... Baggerspecie De Broekpolder, en dat speelt ook een belangrijke rol in het verhaal, is opgespoten met gif tig havenslib. Gezien de ver ontreiniging van de grond is het volgens Goudriaan nog maar de vraag, of de gemeente in de polder zou mogen bou wen. „Als je ziet wat Rijn mond over de vervuilde Steendijkpolder in Maassluis gezegd heeft...", memoreerde de wethouder gisteravond. „En dan zijn Rotterdam en Rijnmond ook nog aan 't pra ten over het opspuiten van de Broekpolder met baggerspe cie." Goudriaan verwacht niet dat er de eerstvolgende jaren in de Broekpolder, waar de gemeen teraad zo graag een bos ge plant zag, ook maar één huis gebouwd wordt. Toch vindt hij de voortdurende aandrang van Rijnmond teleurstellend. „Ze zouden beter kunnen zeggen: bouw in de stad en knap dan je oude womngbezit eerst maar eens op." Posthoorn kritisch tegen BKR-kunstenaars: Schiedam Wethouder Herman Posthoorn van Schiedam vindt de kritiek op zijn kunstbeleid, en meer specifiek op de aankoop van kunstwerken, van plaatselijke BKR-kuns tenaars zwaar overtrokken. Dertien kunstenaars hebben de portefeuillehouder in een brief de mantel uitgeveegd, omdat hij met zijn impulsieve gebaar het aankoopbeleid van het Stedelijk Museum 20U hebben doorkruist. Dat komt omdat de financiële steun van 38000 gulden moest worden gehaald uit het 'museumpotje'. Het Stedelijk kan daardoor dit jaar zelf geen kunst aankopen. „Ik vind dat ik juist heb gehandeld. Al dat gejammer, alsof we voor de eerstkomende twintig jaar fouten dingen heb ben gedaan, is een beetje misplaatst", probeert Posthoorn de kritiek tol juiste proporties terug te brengen Overigens zal de financiële steun volgend jaar op een an dere manier worden gegeven. Afhankelijk van wat op lan delijk niveau ten.aanzien van hel BKR-beleüd nog wordt uitgedokterd, denkt Posthoorn aan twee manieren waarop de kunstenaars geholpen kunnen worden. „Een deel van de 30000 gulden die we voor dat doel hebben vrijgemaakt zal aan ateliersubsidies worden besteed. Daarnaast zullen we een aanvullende aankoopsubsidic verstrekken." Hoe de verdeelsleutel tussen beide vormen van ondersteuning wordt, zal in overleg met de betrokkenen worden bepaald. Schiedam Vooruitlo pend op de verplichting voor basisscholen om per augustus 1986 Engels in het vakkenpakket op te nemen, wordt nog deze maand in Schiedam een adviesgroep in het leven geroepen. Die club, waarin alle gele dingen uit de onderwijswe reld moeten zijn vertegen woordigd, krijgt tot taak het proces van invoering te be geleiden. „Een. hele klus", meent de heer Van Giessen van de af deling onderwijs. Een groot aantal leerkrachten zal een half jaar durende nascho lingscursus moeten volgen. Die wordt deels op een peda gogische academie, deels thuis 'met behulp van radiom en televisielessen gegeven. „Dat thuis studeren ts tame lijk uniek voor Nederland. Het is nog zelden op zo'n grote schaal gedaan als nu het geval zal zijn". Van Giessen baseert die op merking op de eis van het ministerie dat per basisschool tenminste twee mensen na geschoold moeten worden. Vlaardingen „De gemeenteraad van Vlaar dingen heeft zich door burgemeester en wet houders twee grote oren laten aannaaien." Dat zei Nel Kester (D'66) gisteravond in de gemeen teraad, Ze doelde daarmee op het voorstel om geld, dat is overgebleven omdat Vlaardingse wegen de afgelopen jaren niet zijn geasfalteerd, te gebruiken voor de openstelling van de 'oren* van de Beneluxtunnel in de brede (of 'grote') variant. Het voorstel van B en W werd echter wel aangenomen. Het meest druk om de surprise van wethouder Bas Goudriaan, die onlangs bekend maakte dat uit het asfalteringspotje 745.000 gulden voor de aanleg van de oren' kan worden gebruikt, maakte zich echter het CDA. Die partij liet goed merken de roL van grootste oppositiepartij met verve te willen spelen. Maarten Vermeer kwam met een amendement, waarin gevraagd werd de op wegenonderhoud reserveerde 745000 gulden te storten in een onds 'Asfaltering wegen en straten'. Zo niet, dan moest de nieuwbakken verkeerswethouder Floor Quast maar gauw door heel Vlaardingen borden laten plaatsen die aangeven: 'Uitholling overdwars'. „Het college heeft bespaard op onderhoud van wegen, en wat dat betekent kunnen de automo bilisten elke dag merken", zei Vermeer. „Er komen met voor niets noodkreten van bewo ners", sloot Nel Kester 2ieh bij die woorden aan. Ze vond dat Quast nu maar eens daadwer kelijk moest aantonen, dat,hij het met het Vlaardingse wegennet zo goed meent als hij in de oppositie liet blijken. Een betoog van VVD'er Jan Bul va, die voor het eerst het co'iege van harte ondersteunde, werd door Maarten Vermeer, Willem van der Velden (GPV) en Remi Poppe (SP) voortdurend onder broken. Zozeer zelfs, dat burgemeester Fred van Lier de raadsleden ervoor waarschuwde dat zij de vergadering niet moesten laten ont aarden in een Poolse landdag. Het voorstel var£ het college om 745000 gulden te reservererC voor het project 'Oren Beneluxtunnel' werd aangenomen, mei de oppositie en het PvdA-lïcf Gerard Boender tegen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1