ROTTERDAMS NIEUWSBLAD WFGesprek met Damen valt goed GRAAGjGEDAAN. IBon i!KüSSs?/ Minister dreigt Rotterdam met ingrijpen in stroomprijs GER Kantonrechter eens met ontslag opbouwwerker Eenmaal per week huisvuil ophalen of hoger tarief Verolme buiten de poort gezet Bouw van 'schil' om De Doelen heen Motief voor schietpartij nog onbekend Nalatigheid Boele bij ongeval met Texelse veerboot 'Als gemeenteraadslid niet te handhaven' Roteb wil duidelijkheid: wm mmwm Voor conservatorium en congresfuncties Rotterdam - Door om De Doe len heen een nieuwe, hogere 'schil' te bouwen, wil Stadsont wikkeling ruimte scheppen Voor meer activiteiten in Rot terdams concertgebouw, In een voorbouw aan de Karei Doormanstraat zou het Rotter dams conservatorium moeten worden ondergebracht. Ón derhandelingen over een ver huizing van de Pieter de Hooghweg naar De Doelen verlopen vlot. Aan de zijde van het Kruisplein dient De Doelen te worden uitgebreid met zalen ter versterking van de congresfunctien van bet ge bouw. Zo daarvoor bestemmingen worden gevonden, zou Stads ontwikkeling er geen bezwaar tegen hebben, dat ook langs de voorgevel nieuwbouw wordt gej>leegd. Wethouder drs. J. Laan (ruimtelijke ordening) spreekt daarover wat voor zichtiger. Hij vindt een gedeel telijke voorbouw aanvaard baar. Om het behoud van de architectonische kwaliteiten te Waarborgen zal de uitbreiding pi eerste instantie worden be sproken met het architecten bureau Kraayvanger. Wethouder Laan maakte deze .ontwikkeling gisteren bekend fiij het slaan van de eerste paal Voor de bebouwing van de westelijke wand (Rijnhotel) van het Schouwbrugplein wo ningen en winkels. Hij deelde voorts mee, dat al op 1 oktober de eerste paal wordt geslagen j voor het nieuwe Schouwburg complex. De feitelijke bouw van de nieuwe schouwburg beging overigens volgend na jaar. De plannen voor de bouw van een hotel en een parkeergara ge op de plek van het vroegere Hertenkamp aan het Weena zijn overigens na de terugtrek king van enkele gegadigden nog niet van de baan. Het Ge meentelijk Grondbedrijf is in onderhandeling met een nieu we kandidaat voor de hotel- bouw. Rotterdam De gesprekken die de topman van de Oorkumse scheepswerf Damen, directeur Kommer Damen, vandaag op Wilton-Fijenoord heeft gehad zijn goed gevallen. Er is een basis gevonden, waar op de onderhandelingen verder kunnen gaan., Directeur ir.B. Sluis spreekt van 'goede sfeer'. Volgens hem is 'een lichte mate van optimisme op zijn plaats'. Voorzitter Albert Etman van de ondernemingsraad om schrijft Damen 'als een man die recht toe, recht aan is'. Hij omschreef het onderhoud tussen or en Damen als 'be minnelijk, zonder scherpe kantjes'. Damen heeft volgens Etman duidelijk gesteld dat hij roet 750 man op de nieuwbouw- werf uit de voeten kan. Dat betekent dat er bij de 'Damen- optie' van de minister geen ge dwongen ontslagen op die af deling hoeven te vallen. De Gorkumse scheepsbouwer heeft zich wel achter het rap port-Langman geschaard, waarin sprake is van een af slanking. Waarschijnlijk wil mr. H. Langman een opvol ging Van het rapport Horringa De Koning dat spreekt van honderd man. „Maar ook dat houdt geen ge dwongen ontslagen in", aldus Etman. Door natuurlijke af vloeiingen is de Schiedamse werf inmiddels terecht geko men op 'net' tweeduizend man. Alle rapporten gaan uit van 2100 personeelsleden. Met Wilton heeft ook Damen problemen met het weghalen van eventuele marine-op- Schiedam De Schiedamse politie tast nog in het duister naar de aanleiding van de schietpartij, die het leven heeft gekost van de 26-jarige Rotter dammer H.A. Vleggaar. De Rotterdammer werd in de nacht van donderdag op vrij dag in een huis aan de Jozef Oreliossingel in Schiedam in de borst geschoten. Een 21-ja- rige Schiedamse vrouw liep in het tumult diverse steekwon den op. Zij verkeert inmiddels buiten levensgevaar. Rotterdam Het heeft niet veel gescheeld of minister Van Aardenne had eind 1983 inge grepen in de Rotterdamse elektriciteitstarieven voor grootverbruikers. Slechts door de belofte in ieder geval vijf miljoen gulden terug te beta len, heeft Rotterdam had we ten te voorkomen. De ruzie tussen het ministerie en Rotterdam over de tarieven heeft te maken met het dubbel berekenen van rente door het GEB. Landelijk zijn afspraken gemaakt over de manier, waarop de tarieven berekend moeten worden, maar Rotter dam voldeed daar in de ogen van de minister niet loyaal aan. Daarop dreigde hij met ingrijpen in de tarieven. Om aan de afspraken in lan delijk verband te voldoen, heeft de gemeenteraad in sep tember nieuwe tarieven voor grootverbruikers en giganten voor 1984 vastgesteld, die aan zienlijk lager uitvielen dan de eerder gehanteerde tarieven. De minister vond echter, dat Rotterdam de tarieven over 1983 ook moest corrigeren. Hij is-er daarbij vanuit gegaan, dat het GEB op de elektriciteitsta- rjevenm niet meer dan 45 mil joen gulden winst mag maken. ;J„ Afgewend De winst van de elektriciteit safdeling van het GEB over 1983 wordt geschat op zo'n 52 miljoen gulden. Het college van Rotterdam heeft nu beslo ten om alvast vijf miljoen aan de grootverbruikers en gigan ten terug te betalen en wan neer de eindrekening voor 1983 is opgemaakt, ook de winst, die boven de door de minister aangegeven grens van 45 miljoen uitgaat, terug te geven. Voor het bedrijfsleven bete kent de maatregel, dat groot verbruikers over 1983 0,065 cent per kilowattuur terugkrij gen en giganten 0,375 cent per kilowattuur. Eisen Door te dreigen met een prijs- beschikking heeft minister Van Aardenne Rotterdam ge dwongen de berekeningen voor de elektriciteitstarieven over te doen. De minister vindt, dat rendementsverbete ring bij het GEB moet leiden tot verlaging van de tarieven en dat er minder net- en transformatorverliezen mogen worden berekend. Verder eist hij, dat het basistarief omlaag moet, nu de rente op brand stofvoorraden in de brandstof toeslagen wordt verrekend in- plaats van via de basistarieven en dat een versnelde inning van de rekeningen een verla ging van het tarief tot gevolg moet hebben, omdat door ver snelde inning de tarieven fei telijk met driekwart procent stijgen. drachten bij WF. Etman: „Hij wil niet dat de overheid een verbiedt dat wij marinesche pen bouwen". In discussie is echter nog altijd om de overname via een tech nisch faillissement te regelen. Ir. Sluis zegt te hopen dat be windvoerders een redelijk al ternatief vinden. In het afbouwen van de twee Taiwanese onderzeeboten bij de RDM schijnt Kommer Da men niets te voelen. Hij is vol op in gesprek met de Taiwane- zen. Ook vandaag is met hen gesproken. Inmiddels hebben de Taiwanezen Wilton-Fije noord laten weten dat voor hun de RDM op de allerlaatste plaats komt. De Schiedamse werf heeft hun voorkeur. De onderhandelingen met Da men worden maandag voort gezet. Zonder Kommer Damen echter. Hij vloog gisteravond al weer naar het Midden-Oos ten en is pas maandag over een week weer terug, laat een woordvoerder weten. Rotterdam De Texelse veer boot Marsdiep is in oktober 1982 in een dok van de werf Boele in Bolnes omgevallen doordat de werf onvoldoende veiligheidsmaatregelen had getroffen. Het schip was met te weinig steunbalken vastge zet en enkele van de balken waren verrot. Ook zijn fouten gemaakt bij het leegpompen van de ballasttanks. Dit is gebleken uit een onder zoek van de arbeidsinspectie, zo heeft de Rotterdamse offi cier van justitie mr. R.A.F, Gerding vrijdag desgevraagd meegedeeld. De conclusies van de arbeidsinspectie zijn niet eerder bekend gemaakt De officier had vrijdag direc teur O.J. van der Vorm van Boele voor de economische po litierechter in Rotterdam ge dagvaard. De zaak werd ech ter ingetrokken omdat de di recteur vroegtijdig een schik king van 1500 gulden heeft be taald om verdere strafvervol ging te voorkomen. Volgens mr. Gerding is daarmee schuld erkend. De 1.600 ton metende veerboot viel indertijd in het dok 1,20 meter naar beneden. Enkele werfarbeiders raakten licht gewond. De eigenaar van het schip, Texels Eigen Stoom bootonderneming (Teso), raamt de schade aan het schip zelf op op 1,2 miljoen gulden en de bedrijfsschade op zes ton. Teso-directeur T. Hoogerheide zei desgevraagd dat Boele nog steeds geen financiële aanspra kelijkheid heeft aanvaard. Volgens Hoogerheide volgen daarover binnekort nog enkele gesprekken met de werf. Als die niets opleveren wordt een civiele procedure om schade vergoeding.op gang gezet. O? Op de scheepswerf Verol me In het Botlekgebied is sinds kort ook „Verolme met twee van zijn mede werkers" buiten de poort gezet. Deze bekende beel- IMBlM dengroep staat nu niet meer bij het kantoor op de werf, maar buiten de poort. Naar bekend is gaan er bij Verolme binnenkort ook weer mensen uit. Is daar voor de beeldengroep een symboliek of soms toeval? Wie de oorspronkelijke foto van De Kolk kent beseft pas, welke dimensie Pieter van den Doel door zijn schil derijen toevoegt aan de oude 'stadsgezichten', die hij zo bekwaam reconstrueert. Zo'n oude foto van ver voor de eeuwwisseling heeft een geheel eigen schoonheid, niaar pas door de kleuren van het schilderij is het, als of men zélf weer bij die tijd wordt betrokken, inpiaats van er alleen als een stukje historie naar te kijken. Op de achtergrond is als op zovele platen de Laurensto- ren te zien, rechts daarvan de Korenbeurs, West Nieuw-' land. Zoals altijd ontvangen wij graag reacties van hen, die herinneringen hebben aan dit gedeelte van de oude stad. Het adres is redactie Rotterdam Centraal, Post bus 959, 3000 AZ Rotterdam. Schiedam De PvdA in Schiedam zit enorm in de maag met haar raads lid Jos van der Lugt, die als opbouwwerker op staande voet is ontsla gen wegens frauduleuze handelingen. De rechter heeft geoordeeld dat het ontslag terecht is ge weest, „Als raadslid is hij niet meer te handhaven," aldus PvdA- afdelingsvoorzitter Ruurd van der Veer. „Hij heeft de poli tiek in diskrediet gebracht. Het probleem is dat we hem niet uit de fractie kunnen zet ten. Hij heeft formeel niets ge daan dat in strijd is met het partijprogramma. Het hangt van zijn fatsoen af wat er ge beurt." De kantonrechter in Schie dam, waarbij de ontslagen op bouwwerker zijn ontslag (eind 1982) heeft aangevochten, con cludeert dat er sprake is ge weest van frauduleuze hande lingen. Zo heeft Van der Lugt op eigen initiatief, zonder overleg met het bestuur van de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam-Noord (SSSN) waarbij hij in dienst was, een brandkast, een foto-copieerap- Rotterdam Om 2,5 miljoen gulden te bezuinigen moet de Roteb overgaan van tweemaal per week ophalen van huisvuil naar eenmaal per week. Als hetzelfde bedrag via tariefs verhogingen moet worden op gebracht, gaat het ophalen van huisvuil volgend jaar per gezin een tientje meer kosten en in 1986 nog eens vijftien gulden meer. De Roteb dringt er bii de ge meente op aan snel duidelijk te maken of het benodigde be drag er via een tariefsverho- fing moet komen of via een euze voor slechts éénmaal per week ophalen van huis vuil. Tot nog toe heeft de ge meente bij de bezuinigingen juist tariefsverhogingen afge wezen. Momenteel is het huisvuilop- haaltarief 123,25 per jaar. Volgend jaar zou het tarief bij een extra tariefsverhoging in verband met de bezuinigingen komen op 133,20 bij een kos tenstijging van vier procent Het jaar daarop zou het tarief 148,30 bedragen. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even tfaan,. verandering in. m Adr^. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst f PosfCOj en goed beloond! Want voor die kleine» jy e:-— moeite krijgt u een verzilverd aP^atS: miniatuur van de Laurenskerk. tee'u.i.v n *u/oniatiSe*Öe?Znef aPia*ts- TeJefoofl. Stuur il.i.i ®boa i I N**tn:atuurvaoQ Adres.-_ —«««834.5ooS«*3 I paraat en een airconditioning aangeschaft voor het kantoor. Bovendien heeft hij zonder medeweten van het bestuur een girorekening geopend, waarbij hij zich uitgaf als voorzitter van de stichting. Daarmee heeft hij betalingen voor privé-doeleinden gedaan. De kantonrechter doet bin nenkort nog uitspraak over de beschuldiging van het SSSN- bestuur dat Van der Lugt een verlies van zevenduizend gul den, waarmee een door hem mede georganiseerd popfesti val werd afgesloten, uit de stichtingskas heeft betaald. SSSN eist nu van de opbouw werkers terugbetaling van 15001,47 (inclusief rente). Ook zal de rechter zich nog buigen over de aantijging dat etentjes, benzine, caferekenin- gen en taxiritten met giro-be taalkaarten van de stichting zijn betaald. Van der Lugf" ont kent dat het privé-uitgaven zijn. De rechtbank, die over dat punt nog geen definitieve uitspraak heeft gedaan, vraagt zich wel al af of de ontslagen opbouwwerker dat terecht be strijdt. Van der Lugt zelf zegt dat hij wel meer gebruik maakte van de giro-rekening van de stich ting voor privé-doeleinden, maar dat hij dat geld altijd te rugbetaalde. Volgens hem kwam het ten tijde van het vo rige bestuur wel meer voor. Ook dat hij buiten het bestuur om zaken als een foto-copieer- apparaat aanschafte. Sinds eind vorig jaar is Van der Lugt op verzoek van het landelijk secretariaat van de PvdA niet meer actief in de gemeenteraad. Dat gebeurde nadat een speciale onderzoeks commissie van de PvdA, be staande uit een eerste kamer lid, een bestuurslid uit Vlaar- w dingen en de burgemeester van Gorinehem, tot de conclu sie was gekomen dat hij over de scheel was gegaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1