Achterban PvdA kan conflict voorkomen Stadsgehoorzaal luidt noodklok 'Molens hebben Schiedam in greep Nieuwe voorzitters voor commissies If ssa MUSS DAGBLAD SCHIEDAMSCHI COURANT I NIEUWE WATERWEG COURANT tó Technische staf gehalveerd Prof. Coenen officier Oranje Nassau Getuigen gezocht Nat avontuur Weer inbraak in Lindehof Zakkenroller aangehouden Brandende pan op straat gegooid «ser-- Ballonen de lucht in m m Bij vier wethouders: Fiets terug dankzij postcode Inbraken opgelost Hond gestolen uit asiel H ft "I.J MAANDAG 6 FEBRUARI 1984" Vlaardingen Directeur Maarten Putman van de Stadsgehoorzaal heeft de noodklok geluid in een brief aan het college van burge meester en wethouders. „Een levensgroot probleem vormt het personeelsbe stand", schrijft de theaterdi recteur, die daarbij vooral doelt op de situatie bij de technische staf. Ook het ge mis aan een adminstratiel/ en publiciteitsmedewerker doet zich volgens Putman in toenemende mate voelen. Het afgelopen jaar had de Stadsgehoorzaal twee tech nische mensen in dienst vol gens de werkgelegenheids- verruimende maatregel (WVM), maar dat contract is begin deze maand afgelopen. Daardoor is de technische staf gehalveerd. Een "woordvoerder van de gemeentelijke personeels dienst onderkent het pro bleem met WVM-krachten. „Het arbeidsbureau betaalt die mensen maar voor een jaar. Het is ontzettend jam mer dat, als ze zijn inge werkt, ze al weer weg moe ten." De personeelsdienst heeft inmiddels van het ar beidsbureau vernomen dat dit jaar weer gerekend kan worden op twee WVM- krachten voor de Stadsge hoorzaal. Maar wannner die in dienst kunnen treden, is onduidelijk. Ook heeft een van de ontslagen technische mensen het verzoek aan het GAK gedaan of hij met be houd van uitkering bij de Stadsgehoorzaal mag blijven werken. Burgemeester Bloemendaal reikt prof. Coenen de versierse len uit die behoren bij zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Maasland Professor dr, ir. j. W. E. Coenen uit Maasland is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De versier selen werden hem tijdens een bijeenkomst in het Maaslandse g®i* meentehuis opgespeld door burgemeester Bloemendaal. De reiking werd behalve door familie, naaste vrienden en oua-coi-, t lega's door vier van de vijf directeuren van het Unilever-con-f - cern bijgewoond. Professor Coenen (61) is 1 januari met vervroegd pensioen ge gaan. Hij was als intern wetenschappelijk adviseur vertinden aan het Unilever Research Laboratorium te VlaardïngenBij dat bedrijf trad hij op 1 november 1950 in dienst. In 1958 behaalde hij aan de TH te Delft met lof de graad van doctor in de technir, sche wetenschappen. Zes jaar later werd hij buitengewoon hoogr* leraarschap aan de Nijmeegse universiteit. t1 Prof. Coenen is Limburger van geboorte. Hij woonde tijdens zijn jeugd in Sittard, waar hij buurjongen was van cabaretier Toon Hermans. De laatste achttien jaar woont hij in Maasland. <- Schiedam De politie in Schiedam zoekt ge tuigen van een ongeval, waarbij vorige week dinsdag twee bejaarde dames gebroken armen opliepen. Om kwart voor drie raakte één van de vrouwen op de Broers vest met haar tasje bekneld tussen de deur van een wegrij dende RET-bus. Omdat zij weigerde het tasje los te laten, viel zij. De andere vrouw was een zelfde lot beschoren, omdat zij haar vrien din bleef vasthouden. De buschauffeur kwam met een andere versie van het voorval op de proppen. De politie zoekt daarom getuigen. Schiedam De brandweer moest zaterdag bij de brug op De Dam met een rubberboot te water om een 14 jaar oude blinde en dove hond te red den, Het dier was op de brug uitgegleden, zijn bazin liet de halsband los en de hond kwam in het water terecht. Ondanks zijn hoge leeftijd hield het dier behalve een natte vacht niets over aan het natte avontuur. Schiedam Inbrekers heb ben, evenals vorig weekend, een bezoek gebracht aan het pand van de stichting De Lin- dehof aan de West vest in Schiedam. Uit de kluis werd dit keer 2.000 gulden ont vreemd. Uit een motorjacht werden scheepsbenodigd heden met een totale waarde van 4.000 gulden meegenomen. Een in braak in een woning aan de Ampèrestraat leverde een vi deorecorder en 28 bijbehoren de banden op. De politie betrapte zaterdag nacht twee 17-jarige Schie dammers, toen zij probeerden uit de etalage van een winkel aan de Gerrit Verboonstraat goederen te stelen. De schade bleef beperkt tot een kapotte ruit. Vlaardingen De Vlaarding- se politie heeft zaterdagmid dag een 20-jarige Rotterdam mer aangehouden, die even te voren in een winkel op de Hoogstraat de portemonnee van een wïnkeldende vrouw had gerold- Toen de vrouw merkte dat haar portemonnee uit haar tas werd gegrist, renden vijf jon gens de winkel uit. Aan de hand van een signalement kon de politie twee er van later op het Veerplein aanhouden. De verdenking viel Op de twintig jarige Rotterdammer, omdat die een even groot bedrag op zak had, dat de vrouw miste. Na een nacht op het bureau bekende hij. Vlaardingen Een voorbij ganger heeft er in de nacht van zaterdag op zondag voor gezorgd dat een keukenbrand in een huis in de Johan de Wittstraat snel was geblust. Toen hij voorbij liep, zag hij dat de vlam in een pan met vet was geslagen. Door het ge opende raam greep de man de brandende pan en gooide het ding op straat. Daarbij liep hij aan beide handen derdegraads brandwonden op. De bewoner zat in de woonkamer en had niets gemerkt. De brandweer bluste het inte rieur van de keuken, dat on danks het snelle optreden van de voorbijganger vlam had ge vat. SSSN opgelucht na uitspraak rechter 9&tr .v r>: kr i Marianne Smits probeert de molens te laten leven in het museum. Schiedam „Die molens hebben Schiedam in de greep. Ze staan overal en een aantal draait nog ook. Dat heb ik tot uitdrukking proberen te brengen." ïn het wit gekleed als een chirurg, grapte ze zelf was de Rotterdamse kunstenares Marianne Smits zaterdag en zondag aan het werk in de aula van het Stedelijk Mu seum. Op pakpapier, dat bijna de hele vloer van de zaal be sloeg, gaf ze met verf een im pressie van de stad, waar ze haar jeugd heeft doorgebracht. Ze deed een poging haar in drukken van vroeger te bun delen met die zij onlangs heeft opgedaan tijdens wandelingen door de stad. De in 1941 in Oud-Beijerland geboren kunstenares woonde van 1946 tot 1963 in Schiedam. Daarna verhuisde ze naar Rot terdam. „Mijn ouders zijn weer terug gegaan naar Oud-Beijer land. Omdat ik in Schiedam niets meer had te zoeken, kwam ik er ook nooit meer. Het leek mij leuk de herinne ringen van toen te vergelijken met indrukken van nu en daar iets mee te doen." Ook met de plaats waar dat gebeurde de aula van het Stedelijk Museum heeft ze een speciale band. „Ik wilde het graag hier doen vanwege mijn herinneringen aan de le zingen van de toenmalige di- recteur Pierre Jansen over kunst. Van mijn vader had ik daarvoor een abonnement ge kregen." Aan de hand van de wandelin gen door de stad maakte Mari anne Smits tekeningen, die af gewisseld met dia's van Schie dam waren te zien- Ook mon teerde ze cassettebandjes van stadsgeluiden, die ze lardeerde met ingesproken herinnerin gen. „Schiedam 1963. Het Ster retje, de Buitenhavenweg. Cees van der Geer, het stad huis," Zelf noemde Marianne Smits het gebeuren in de aula van het museum een handeling-in stallatie. Op meterslange stro ken pakpapier, beplakt met de tekeningen van en herinnern- gen aan Schiedam, was ze druk in de weer met verf. Door een soort centrifuge-ef fect, alsof de verf vanuit het midden in de rondte was ge slingerd, riep ze het beeld van de draaiende wieken op: het facet van Schiedam, dat haar nu het meest had gegrepen. Dat draai-effect versterkte ze door twee stroken papier in bogen aan de balustrade op te hijsen. „Vroeger zag ik die molens natuurlijk ook. Maar pas nu maakten ze zo'n geweldige in druk op me. Ze overheersen de stad", zei Marianne Smits. Op haar wandelingen door de stad noord-zuid en oost west met het museum als mid delpunt had ze geen dingen van vroeger gemist, zo vertel de ze. „Het was alsof ik mijn jeugd voor de tweede keer be leefde. Ik stel het me voor zo als een demente bejaarde dat heeft." Schiedam Opgelucht heeft het bestuur van de stich ting samenlevingsophouw Schiedam-Noord (SSSN) ge reageerd op de uitspraak van de kantonrechter, dat het ontslag van opbouwwerker Jos van der Lugt te recht is geweest „Wij hebben telkens de zwar tepiet toegeschoven gekregen. Een hele groep wijkbewoners had geen vertrouwen meer in het bestuur. Nu is duidelijk ge worden dat wjj het bij het rechte eind hadden", zegt SSSN-voorzitter Paul Ver speek, die over 'rehabilitatie van het bestuur' spreekt. Hoewel de rechter nog geen definitieve uitspraak heeft ge daan over de vijftienduizend gulden die de SSSN van de ontslagen opbouwwerker eist, doet het het bestuur vooral deugd dat het niet in de fout is gegaan door de opbouwwerker op staande voet de laan uit te sturen. De rechter betwijfelt al wel, of de opbouwwerker te recht bestrijdt dat hij privé- uitgaven heeft betaald met giro-betaalkaarten van de stichting. In totaal gaat het om vijftienduizend gulden. De ko mende tijd zuilen de afschrif ten van de giro worden opge vraagd, zodat de rechter daar over ook een definitief oordeel kan geven. Wel concludeert de rechter al dat de opbouwwerker grote uitgaven heeft gedaan, zonder dat hij daarvoor toestemming had van het bestuur. Dat gaat onder meer over de aanschaf van een foto-copieerapparaat en airconditioning, die Van der Lugt op eigen houtje voor het kantoor aanschafte. Ook zou hij het verlies, waarmee Freepop '82 werd afgesloten, ten laste van de stichtïngskas hebben gebracht en verder di verse privé-uitgaven hebben betaald met giro-betaalkaarten van de SSSN. Het SSSN-bestuur verklaart dat Van der Lugt weliswaar toestemming had om de finan ciën van het popfestival via de boekhouding van de stichting te regelen, maar dat nimmer ter sprake is geweest dat het verlies ook zou worden be taald. Van der Lugt zelf is zwijgzaam over de gerechterlijke uit spraak. „Ik heb alleen de ont slagzaak verloren. Die tegeneis van vijftienduizend gulden van de SSSN is opgeschort. De ga eerst met mijn advocaat het vonnis bestuderen", aldus Van der Lugt, die zegt niet te be grijpen waarom de SSSN in eens zo mededeelzaam is over de zaak. Het bestuur, dat de lippen aan vankelijk stijf op elkaar hield als naar de stand van zaken werd geïnformeerd, geeft als verklaring voor die plotselinge openheid dat door alle deining het vertrouwen in het bestuur danig was geschaad en dat daardoor de laatste tijd weinig is terecht gekomen van activi teiten in de wijk. „De bevol king moet weten dat wij voor de wijk bezig zijn en dat het bestuur er borg voor staat dat de subsidie ook wordt gebruikt waarvoor die is bedoeld: voor de wijk. Er is gemeenschaps geld misbruikt en de wijk heeft er recht op dat te we ten", aldus secretaris Henk Ravensbergen. Volgens het voltallige bestuur, dat de stand van zaken vrijdag op een persconferentie uit de doeken deed, is nauw samen gewerkt met de gemeente om de zaak op te helderen. „De gemeente stond achter ons. Zelfs de toenmalige burge meester Te Loo heeft zich met de zaak bemoeid. Enerzijds omdat er gemeentegeld in het geding was en anderzijds om dat het om een raadslid ging. Er is zelfs van ons geeist dat we het geld weer hoven water zouden krijgen. Als we daar niet voor zouden zorgen, zou de gemeente een civiele proce dure starten om Van der Lugt te dwingen het geld terug te betalen." Voorzitter Verspeek zegt dat het bestuur nooit van plan is geweest de zaak in de open baarheid te brengen, maar dat de ontslagen opbouwwerker in het begin zelf ruchtbaarheid aan de zaak heeft gegeven. „Wij hebben hem indertijd voorgesteld ontslag te nemen en een schuldbekentenis te te kenen. Dan hadden we het on derling geregeld en had dit hem bespaard gebleven. Want zoiets is natuurlijk een hele tik. Maar dat wilde hij niet." Vlaardingen Ter afsluiting van de open dag op het scout- centrum in de Broekpolder gingen zaterdag vijfhonderd ballonnen de lucht in. Zo'n honderd jongens en meis jes namen een kijkje op het scoutcentrum en deden mee aan de speciaal voor hen geor ganiseerde activiteiten. Terwijl de kinderen speelden, werd de ouders de achtergronden van scouting uit de doeken gedaan. Ze waren op het gebeuren at tent gemaakt middels een kleurwedstrïjd. Mevrouw C. M- Molenaar, groepsleidster van de Viool- groep, zegt dat ze de laatste tijd van steeds meer mensen hoorde dat ze met van het be staan van scouting wisten. „Dan moet ie laten zien wat het is. Vandaar die open dag." Volgens de groepsleidster is,' scouting reuze afwisselend. „Ik zeg altijd: scouting is iede re week een andere ballon lek prikken. Daarom ook hebben we na afloop die ballonnen op-, gelaten." Over de opkomst ijs, ze tevreden, „Als er honderd., jongens en meisjes met hun ouders op af komen, dan blijkt, dat er toch nog belangstelling is. Ik denk dat we binnenkort wel weer wat nieuwe welpen en kabouters kunnen mschrij-. ven." i lüiiiiiiniiiiiiiiiüiiiuiiiisiiuiiiiiüiiiiiiMiiiiiiKiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii .miiiHimaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimniiiti Vlaardingen Door de wet houders wisseling zullen diverse raadscommissies tijdens de eerstvolgende vergadering een andere voorzitter krijgen. Het gaat met name om commis sies die beleidsterreinen bestrijken, die naar de VVD zijn gegaan. Zo wordt Mariëtte Hoogendijk van die partij voorzitter van de commissie voor economische aangelegenheden en van de commissie voor maatschappelijke dienstverlening. Verder wordt ze voorzitter van de commissie van toezicht voor de gemeentelijke kredietbank, het algemeen bestuur van de Algemene Stichting voor huisvesting en verzorging van bfr- jaarden en de commissie .voor woonruimte verdel intr. Floor Quast zal in het vervolg de vergaderingen~van de commissies voor inspraak, personeelszaken, sport en recrea tie en verkeer en vervoer voorzitten. Schiedam Als de achterban van de PvdA in Schiedam donder dagavond kiest voor het handhaven van het aan tal wethouders op vier, voorkomen de leden daarmee een interne strijd om de kandida ten. Kiest men echter voor een vijfde wethou der, als opvolger van de als burgemeester geïn stalleerde. Beinier Scheeres, dan dreigen diverse fractieleden te gen elkaar uitgespeeld te worden. Tot dusver werden Lou van der Stel en Hans van Kleef als belangrijke kandidaten gezien, maar binnen de par- tij zijn geluiden te verne men dat in de vergadering ook fractieleider Gé Brou wer en Yvonne Siljee kan didaat zullen worden ge steld. Het PvdA-afdelingsbestuur, alsmede een lichte meerder heid van de raadsfractie, zijn voor een vijfde wethou der, wat neerkomt op een derde PvdA-wethouder in een college van B en W, waarin voorts twee VVD'ers zitten. De oppositie in de gemeenteraad, be staande uil CDA en de klei ne linkse partijen, is voor een blijvende beperking van het aantal wethouders tot vier, in verband met de bezuinigingen. De VVD heeft zich ge mengd in de interne partij perikelen van haar coalitie partner door een voorkeur uit te spreken voor een der de PvdA-wethouder, die af komstig zou moeten zijn uit de linkervleugel van de fractie. Daar is behoefte aan in dit college, aldus VVD- leider Verhulsdonk. Hij heeft daar niet bij gezegd welke PvdA'ers hij rekent tot de linkervleugel. Sinds de dramatische ontwikke lingen in de Schiedamse PvdA in 1982 is de oor spronkelijke linkervleugel goeddeels van het politieke toneel verdwenen. De PvdA-achterban verga dert donderdagavond in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Maasland Een 62-jan- ge inwoner van Maas land heeft zijn fiets weer terug dankzij de in het frame geslagen postcode. De fiets was op 10 januari gestolen btj de bushalte bij de oude veiling in Maasland. De politie kreeg de fiets te pakken bij een routi necontrole op verlichting en alcohol. Een 18-jarige inwoner van Maassluis reed zonder licht op de fieis en gaf een andere postcode op, dan in de fiets was gegraveerd. Vlaardingen Een twinügja*-' rige Rotterdammer heeft een, hele reeks inbraken in het centrum van Vlaardingen be- t kend. Bij een routinecontrole door de politie ïn zijn woon- plaats had hij gestolen girobe- i taalkaarten op zak. Bij de irr— braken heeft hij voor zeven duizend gulden sieraden, geld- en girobetaalkaarten gestolen'. Vlaardingen Uit het asiel* I aan de Van Linden van den».. Heuvelisingel in Vlaardingen. is de afgelopen nacht een bou- vier gestolen. Het beest, een' beige/zwarte reu, was daar door zijn eigenaar tijdelijk on'-, dergebracht. De dief forceerde de ruit van een zijdeur van he> dierentehuis. De bouvier is zei "*t venhonderd gulden waard. »- r t I •i (I ïj Si M

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1