Werklozenproj eet De Dijk van start 'Ik was altijd al gek op kampvuren Migranten ontdekken een gat inde markt VIAARDINGS DAGBLAD SCHlEDANISCHi GDDRANT NIEUWE WATERWEG COURANT Man zakt in dri j f zand Schoonmaak ploeg vandaag aan de slag MÈÈM) Door oittk-rliitue verdeeldheid Op weg naai de bouwplaats B en W nog niet uit scholenplan W inkeldie ven aangehouden Eervolle vermelding Maassluis' bedrijf Geen voorrang Forse straffen geëist tegen Schiedamse brandstichters WOENSDAG 8 FEËkuAkï 1984 Schiedam Schiedammers Paul Janson, Leo Mastenbroek en Theo Greven zijn vandaag in de Dwarsstraat in de Gorzen "begonnen met het schoonmaken van een pand, waar in de toekomst hun loodgie tersbedrijfje moet worden gevestigd- De drie werkloze jongeren gaan aan de slag onder leiding van loodgieter Coert Schwagermann uit de DenBommelse- straat, die hen wegwijs wil maken in het 'schoonmaken van geisers. In een later stadium willen de drie ook gashaarden repareren. Het idee een dergelijk bedrijf je op te zetten is een gezamenlijk idee van opbouwwerker Armand van Puyvel- de, begeleider Theo Zom en de drie jon geren. De nieuwe onderneming wordt ge noemd naar jongerencentrum De Dijk. Volgens Theo Zom, die het project bege leidt, wordt nog onderzocht of er subsi diemogelijkheden zijn. „Voor zover- ik weet kunnen we op verschillende potjes aanspraak maken", zegt hij. „Er wordt geprobeerd voor een periode van twee jaar steun van de overheid te krijgen, dan moet het bedrijfje op eigen benen kunnen staan." Een aanvraag voor steun is inmiddels in gediend. Het afhandelen ervan duurt naar schatting drie maanden. Volgens Zom bedragen de aanloopkosten twintig tot vijfentwintigduizend gulden. Hij ver wacht dat het jaarlijkse exploitatietekort ongeveer veertienduizend gulden be draagt. gelijk te schakelen Vlaardingen Het wordt voor de gemeente Vlaardingen een moeilijk karwei om de subsidie voor alle peuterspeelzalen gelijk te trekken. Om die harmonisatie was destijds vanuit de speelzalen zelf gevraagd, omdat er sprake is van grote onderlin ge verschillen. De onderlinge verdeeldheid tussen de diverse speelzalen is echter dermate groot, dat die gelijktrekking vrijwel onmogelijk is. Het gaat voornamelijk om de salarissen van de peuterspeel zaalleidsters. De leidsters van de zogenaamde ingebouwde speelzalen, die in of bij een buurthuis zijn gevestigd, strij- 1 Vlaardingen Tot zijn middel zakte een 30-jarige Vlaar- dinger gistermorgen op het Bolderwerk in de Oostwijk in het drijfzand. De man was op weg naar zijn huis in de Maasstraat, toen hij plotseling de vaste grond onder de voe- ;ten kwijt raakte. Omstanders bevrijdden de wandelaar uit r zijn benauwde positie. De Vlaardinger liep geen letsel op.' Het zand op de kaalslag, dat er los was gestort, was in drijf zand veranderd door de vele regenbuien van de afgelopen dagen. Het zand is inmiddels vastgereden en aangestampt, zodat er geen nieuwe ongelukken kunnen gebeuren. Vlaardingen Een cultureel omschrijf? Frank** Maarleveld het plan van migranten om in Vlaardingen een winkeltje te beginnen in informatiemateri aal en kunst van eigen hand. 'Uprising' is de naam van het project, dat ten doel heeft ménsen te informeren over de achtergronden van migranten. Want dat gebeurt, zegt Iwan Klein, steeds weer op dezelfde manier, rnet steeds dezelfde foldertjes. „Daar is dus een gat in de markt." Met het project zouden, aldus Maarleveld, om te beginnen al zo'xi tien mensen bezig kunnen zijh. Bezig met verkoop in de winkel, het maken van pos ters, folders en kunstzinnige dingen en het bedrukken van t-shirts. In de winkel zouden ook boeken, platen en etens waren uit de landen van Her komst verkocht worden. Frank Maarleveld: „Het is geen traditioneel werk, maar er gaan met zo'n project toch werklozen aan de slag en dat is de bedoeling. Bovendien krijgen ze scholing." De initiatiefnemers, die het triest vinden dat Nederlanders nog maar zo weinig weten van andere culturen, willen in hun 'werkwinkel' ook spullen die door andere werklozen zijn ge maakt tentoonstellen en ver kopen. Uit die verkuop zouden de dingen gefinancierd moeten worden, die de deelnemers aan Uprising belangrijker vin den: voorlichting op scholen over buitenlanders met de bij behorende zelfgemaakte dias en films. Iwan Klein: „Dat winkeltje is een middeL Het doel is om iets aan de werk loosheid te doen en tegelijk onze cultuur uit te dragen. Öp .een positieve manier," oen ai jaren voor betaling vol gens de CAO, maar vier zelf standige speelzalen, waarvan drie in de Westwijk en één in Holy, voelen mets voor die CAO. Als de gemeente het CAO-loon zou gaan subsidië ren, dan zouden die speelzalen een tweede leidster, die ze mo menteel nog in dienst hebben, moeten ontslaan. Daar is dan geen geld meer voor, omdat de gemeente slechts voor één leidster per zaal subsidie geeft. Door de onderlinge verdeeld heid is het-plan,-om de harmo nisatie al over enkele maan den in te voeren, vrijwel zeker van de baan. Subsidie Een groot conflict tussen de gemeente en de diverse speel zalen is er verder over het feit, dat het uitbetalen van het CAO-loon ogenblikkelijk zou inhouden, dat de speelzaaileïd- sters voor minder uren per week zouden worden gesubsi dieerd. Het totale bedrag dat voor de speelzalen ter beschik king is blijft namelijk gelijk. Als de leidsters het hogere CAO-salaris zouden krijgen, dan zou het aantal gesubsi dieerde uren ogenblikkelijk moeten afnemen, redeneert het gemeentebestuur. Gesprek De leidsters, die gisteravond over de kwestie een gesprek hebben gehad met wethouder Arij Maarleveld, zijn daar fel tegen, omdat dat zou beteke nen dat ze naast het leiden van de speelzaal geen tijd meer hebben voor het begelei den van vrijwilligers, het voorbereiden van activiteiten en ouderavonden en andere bijkomende werkzaamheden. Tot nu toe is een speelzaalleid ster van een zaal, die negen dagdelen per week open is, voor vijf dagen per week in dienst. Als er CAO-loon moet worden betaald, dan wil de ge meente de leidsters nog maar voor vier dagen per week in dienst houden. Onderweg naar de volgen de klus. Een complete heis telling. Gedemonteerd en ge laden op een compleet con- vooi zware 'jongens van de weg'. Het transport trok gis teren via de Westlandseweg door Vlaardingen. Klaar op de vorige bouwplaats, en op weg naar de volgende. Voor de ritmische ouverture van een nieuw bouwproject. Met een beetje goede wil davert het heiblok al heel gauw de eerste paal de grond in voor het nieuwe bedrijfsverzamel gebouw, dat aan de Ie Van Leyden Gaelstraat zal verrij zen. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardin gen hebben gisteren geen overeenstemming kunnen be reiken over het nieuwe sprei- dingsplan voor het basisonder wijs in Vlaardingen. Volgens dat plan zou de met sluiting bedreigde Kamerlingh Onnes- school in de Westwijk toch open kunnen blijven. Hoewel het de bedoeling was gisteren de knoop door te hak ken, is het niet gelukt tot een eensluidend standpunt te ko men. Het college blijft ver deeld. Enige tijd geleden heeft het toenmalige PvdA/CDA- coilege besloten dat de openba re Kamerlingh Onnesschool aan het einde van dit school jaar de deuren zou moeten sluiten en samen gaan met de in de buurt gelegen Maerlant- school. Nu is er echter weer sprake van dat de school zelf standig kan blijven bestaan. Vandaag zou „nog overleg plaatsvinden tussen onderwijs wethouder Maarleveld (PvdA) en de VVD-wethouder Mariët- te Hoogendijk. Ze zullen pro beren een raadsvoorstel te for muleren, waarin beide stand punten binnen het college tot hun recht komen. De gemeen teraad zal dan de uiteindelijk keus moeten maken. IKf Vlaardingen Twee Vlaar- dingers van 31 en 44 jaar zijn gistermiddag door de politie aangehouden. De twee hadden zich in vijf winkels in de bin nenstad schuldig gemaakt aan diefstal. Het tweetal ont vreemdde goederen met een waarde van bijna zevenhon derd gulden. Een 48-jarige mevrouw werd in een supermarkt aan het Liesveld van haar geld be roofd. Haar portemonnee werd gestolen uit de handtas die in het winkelwagentje lag. Bleiswijk De firma Hasin uit Maassluis kreeg in de derde energiebesparingswed strijd een eervolle vermel ding voor het door hem ont worpen thermoscherm. Win naar van de wedstrijd was het kassenbouwbedrijf P.L.J. Bom uit Naaldwijk met een speciaal ontworpen energie besparend geveldoek: het zo genaamde Multi-rol gevel- scherm. Naar de firma Hul spas uit Maasdijk ging de tweede eervolle vermelding voor een tweede toepasssing van het gevelscherm. Voorzitter J.van der Veen maakte tijdens de prijsuitrei king op de - Nederlandse Bij energiewedstrijd in Bleiswijk: Tuinbouw Vakkeurs (NTV in Bleiswijk duidelijk dat de jury het niet gemakkelijk ge had heeft. In haar rapport bracht de jury naar voren, dat revolutionaire vindingen ontbraken. Veel van de twintig inzendingen hadden er alleen naar gestreefd om de bestaande middelen te prefectioneren. Daarbij was de variatie beperkt, zo vond de jury. Zij uitte ook haar te leurstelling, dat er zo weinig dingen uitgevonden worden voor het bestaande glasa reaal. De nieuwe vindingen zijn bijna alleen maar ge schikt om te gebruiken bij de nieuwbouw van kassen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iNtiiiiiiiniiiiii!ii!iiiiiiiiMiiMiiiiiiimiiiiinii!iniii!ii!miiiiiiiii!iiiiiiiniiiiiiiiii!ii!iiiiiiiiiMiimiiiiiiiiniiiiMiuiiiiiiiiiii!im Een 61-]arige Schiedammer moest gistermiddag met een gebroken rib naar het Schie- landziekenhuïs worden ge bracht, nadat zijn personenau to van opzij was aangereden door een containerwagen. Zijn auto werd totaal vernield. De Schiedammer reed met zijn auto over de De Brauwweg in zijn woonplaats en gaf op de kruising met de 's-Graveland- seweg geen voorrang aan de containerwagen. Die kon een botsing niet meer voorkomen. De Schiedammer kon na be handeling in het ziekenhuis meteen naar huis. Schiedam/Rotterdam „Het stichten van brand gaf me de spanning, die ik miste sinds ik op een lulli ge manier werkloos ben geworden. En het was leuk om de vlammen uit e.en huis te zien slaan. Ik ben altijd al gek op kamp vuren geweest." Deze verklaring gaf een 31-ja- rige Schiedammer, nadat rechtbankpresident mr. F. Heinen hem vroeg naar zijn aandeel in de reeks brand stichtingen, die Schiedam vo rig jaar enkele maanden lang ih-zijn greep hield. Een 21-jari- ge;stadgenoot, die zich gisteren eveneens voor de Rotterdamse rechtbank moest verantwoor den, noemde als redenen ver veling en het niet onder willen doen voor zijn vrienden. Be halve in slooppanden werd ook brand gesticht in een be drijfspand, waar de bende had ingebroken^' Het- tweetal, dat gisteren te recht stond, maakte deel uit van een groep van totaal vijf Schiedammers. Enkele maan den lang maakten ze de sane- ringswijken Zuid en Oost in hun woonplaats onveilig door talloze brandstichtingen. Eind oktober was het bijna iedere nacht raak. In Schiedam-Zuïd wilden bewoners een brand wacht oprichten, omdat ze zich bedreigd voelden door de branden. Enkele uren voordat de wijkbewoners voor het eerst wilden^ gaan patrouille ren, werden 'de brandstichters echter aangehouden. Bij een brand in de Hoofd straat in Zuid (de panden zijn inmiddels gesloopt) moesten de bewoners van aangrenzen de huizen door de brandweer worden geëvacueerd, toen het hoog oplaaiende vuur vanuit het slooppand dreigde over te slaan. De groep bezorgde de brandweer vorig jaar oktober zelfs zoveel werk dat een te kort aan blusmateriaal ont stond, omdat na iedere brand de slangen eerst moeten wor den gedroogd om rotting te voorkomen. Assistentie De brandweer kwam echt in de problemen toen brand werd gesticht in de Stationsstraat, juist op het moment dat het korps zijn handen vol had aan het blussen van een felle uit slaande brand bij Bottelo BV in het industriegebied. Er stond nog maar één bluswagen in de kazerne. De Vlaardingse brandweer werd om assisten tie gevraagd en later verklaar- door Hans van Reeuwijk de de brandweercommandant dat als de wind uit een andere richting had gewaaid het vuur zeker was overgeslagen naar enkele bewoonde huizen in de buurt. „We redeneerden dat we minder kans hadden om gepakt te worden, omdat de politie de handen vol had aan die brand bij Coca Cola. Bo vendien wilden we de brand weer in moeilijkheden bren gen", zei de oudste verdachte over dat geval. Tegen zijn vrouw vertelde de werkloze steigerbouwer altijd dat hij ging voetballen. Toen die er toch achter kwam, wil de hij er niet met haar over praten. „Ergens schaamde ik me er voor dat je als 3l-jarige man fikkie gaat stoken. Dal komt een beetje kinderlijk over." Hij ontkende dat hij net ais enkele mede-daders had gehandeld uit racistische over wegingen om de overwegend Turkse bewoners in de buurt bang te maken. PoIItieradio De branden werden telkens volgens hetzelfde scenario ge sticht. Van tevoren werd de si tuatie ter plaatse grondig be keken. Als het zover was, klommen 2e met enkelen een slooppand binnen, terwijl er eentje in de auto bleef zitten en onderwijl de politieradio af luisterde. De branden werden gesticht door op een hoop ge gooide kranten en hout te overgieten met benzine en aan te steken. Vervolgens reden ze een paar rondjes en als de brandweer was gearriveerd kwamen 2e terug. De politie kwam ze op het spoor, doordat bij de branden telkens dezelf de mensen vooraan stonden toe te kijken. De 21-jarige Schiedammer, eveneens werkloos, die de hand had gehad in vier bran den en die zich tevens moest verantwoorden voor een in braak in de streekschool voor beroepsonderwijs, was in au gustus van het vorige jaar, vlak nadat hij betrokken was bij de branden, al veroordeeld voor inbraken en brandstich ting. De straf van zes maanden moet hij nog uitzitten. Op de vraag van rechtbankpresident mr. Heinen waarom hïj dan toch was doorgegaan met in breken, antwoordde hij dat hij een beetje te gemakkelijk met geld omsprong en niet met zijn uilkering kon uitkomen. Dagtaak Officier van justitie mr. C. Dettmeyer gaf toe dat jaren lange leegstand van sloopwo ningen tot vernielingen leidt. Zij vond echter niet dat dat moest meewegen bij de straf maat, omdat er grote risico's zijn genomen door de levens van omwonenden in gevaar te brengen. „Ze hebben een ang stige en onrustige sfeer in de stad gecreëerd. De brandweer had er een dagtaak aan", aldus de officier, die twaalf maan den cel eiste tegen de oudste verdachte en acht maanden te gen de jongste. De drie andere verdachten, die vorige week al voor de rechtbank stonden, hoorden straffen variërend van drie maanden voorwaar delijk tot twee jaar tegen zich' eisen. De rechtbank doet in alle zaken uitspraak over zes dagen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1