WATERWEG Voor één wethouder twee opbouwwerkers Het ABC van de huisvrouw Grotere markt slaat aan 14 Koop net beste, hetaa! het minste. pfettópkx waalwijk w:~ zanddonkbji Tel. 04160-36981 De achtergrond van de voorpost V 1 www P^Worr-tn g N«Cv» woensdag 8 februari 1984 RW Schiedam 'Een wethou der heeft honderden amb tenaren tot zijn beschik king. Mogen honderden Schiedammers niet één .opbouwwerker hebben? Aan schampere opmerkingen .•ontbrak het Ulferd Bruseker 'niet. Met zijn vraag br.'cht het gemeenteraadslid twee actue le, netelige kwesties met el kaar in verband. Enerzijds be pleit de PvdA/VVD-coalitïe de aanstelling van een vijfde wethouder. Anderzijds schrapt .dezelfde coalitie mankracht in het opbouwwerk. Voor de vier oude wijken in Schiedam (Oost, West, Zuid en Centrum) blijven twee op bouwwerkers over: Anton van Bijnen en Armand van Puy- velde. Eventueel mag Bené de .Jongh als Vliegende keep' aanblijven van de PvdA, maar dat zal gezien de bezuinigin gen alleen mogelijk-zijn, als de andere twee bereid zijn om ar beidstijd (en dus salaris) in te leveren. De oppositie in de Schiedamse gemeenteraad verwijt de PvdA en de VVD nu, dat zij het opbouwwerk in' de oude wijken hebben gehalveerd, in Nieuwland verhinderd en in Schiedam-Noord gedegra deerd. Zestig Wethouder Luub Hafkamp Ulferd Bruseker (CPN) Zezijn bekender dan de plaatselijke politici. Ze staan dichter bi] de mensen. Ze zijn een doorgeefluik, een intermediair, een schakel tussen wijkbewoners en ge meente. Opbouwwerkers worden ze genoemd. Zij pro beren dat'wat de mensen willen' te vertalen in poli tieke realiteit. Daar is de politiek vaak nog niet aan toe. Opbouwwerkers staan dan ook op een voorpost In Schiedam heeft de gemeente er niettemin flink on bezuinigd. Dat wordt wel 'de afbraak van bet op- nowwerk genoemd. In een korte serie schetst het notterdarns Nieuwsblad de achtergronden. heeft dat tegengesproken. Het is volgens hem een kwestie van betere werkverdeling en taakafbakening. Organisatie dus. Hafkamp heeft tussen neus en lippen door geconsta- door Kor Kegel teerd. dat de opbouwwerkers hun taak niet goed uitvoeren, omdat zij zestig uur per week maken hoewel zij volgens hun arbeidscontract met de opbouwwerkstichting SSWQ slechts voor een 'gewone' week van veertig uur worden betaald. Terzijde: behalve de twee full timers Van Bijnen en Van Puyvelde maakt ook René de Jongh overuren. Hij heeft in tegenstelling tot zijn twee col lega's geen langdurig arbeids contract, want hij is slechts in valler voor Kees van Mil, ooit met ruzie uit Schiedam-West weggegaan en sindsdien for meel 'ziek'. De Jongh moet er 1 april mee stoppen. Ook terzijde: het opbouwwerk voor het Schiedamse woonwa genkamp en voor de culturele minderheden blijft buiten be schouwing. Hiervoor gelden de bezuinigingen van dit mo ment niet. Dat heeft te maken met de aparte financiering: het ministerie van WVC geeft doelgerichte subsidies voor het opbouwwerk voor woonwa genbewoners en buitenlanders. Maar terug naar de overuren van opbouwwerkers in de oude wijken. Volgens Haf kamp vormen de2e geen argu ment om alle banen in stand te houden. De opbouwwerkers moeten gewoon beter hun prioriteiten stellen, zegt de wethouder laconiek. De ge meenteraad hoorde het aan. Met als belangrijkste spreek buizen Ulferd Bruseker (CPN), Bart de Leede (PSP/PPR) en Riet van Lam balgen (CDA) vond de oppositie, dat de wet houder met zijn opmerking flink door de bocht ging. Statuten In de eerste plaats is het niet aan wethouder Hafkamp om een oordeel te geven over de manier van werken van de opbouwwerkers, redeneerde men. Want het is niet de wet houder die het uitmaakt, maar het zijn de door de gemeente erkende wijkoverleggroepen die uitmaken wat een opbouw werker moet doen, Zo is dat in de statuten van de Stichting Schiedams Werkge versinstituut ten behoeve van Opbouwwerk (SSWO) be paald. Dat leek bij de oprich ting vijfjaar geleden het meest democratisch. En op die basis subsidieert de gemeente de SSWO, waarvan overigens ook het bestuur zich niet inhoude lijk met het werk bemoeit. Want dat doen statutair de wijkoverleggroepen. De stichting is er feitelijk alleen, omdat de opbouwwerkers er gens bij in dienst moeten zijn. En gezien de aard van hun werk konden zij beter niet bij de gemeente in dienst komen, vond men destijds, de gemeen te incluis. Consequent In de tweede plaats vond de oppositie Hafkamp niet conse quent. Ook wethouders laten wel eens weten, dat zij enorm veel overuren maken. Als Hafkamp nu overwerkende opbouwwerkers verwijt, dat zij het 'dus1 niet goed doen, geldt dat dan niet voor wethouders, die bovendien zoveel ambtena ren onder zich hebben? Een kwestie van prioriteiten stel len, in plaats van een extra wethouder aanstellen, consta teerden CDA en klein links na afloop nuchter. Vooral PSP/PPR, CPN en D'66 stel len het simpel: „Voor één wet houder heb je twee, misschien wel drie, opbouwwerkers." Daar is misschien de PvdA/VVD-coalitïe niet, maar rijn wel de bewoners van Schiedam bij gebaat, aldus de oppositie, CDA en klein links mochten zich om Hafkamps 'open deur' weliswaar verkneukelen, maar de ironie werd geboren Uit boosheid boosheid om dat uiteindelijk de bewoners van de oude wijken de dupe zijn van een verminderd op bouwwerk. De dupe? Waarom? Is opbouw werk dan belangrijk? Wat is dat eigenlijk? Als je willekeu rige voorbijgangers op straat vraagt wat een opbouwwerker doet, weten maar weinig men sen het. Weten zij het van een wethouder? En: weet verant woordelijk wethouder Haf kamp wel wat opbouwwerkers doen? Daarover gaat deel twee van deze serie over het be dreigde opbouwwerk in Schie dam. Luub Hafkamp (VVD) Vlaardingen De afdeling Vlaardingen van de Nederlandse Vereniging van huisvrouwen start volgende maand een cursus, waarbij drie aspecten van de vrouw aan de orde komen. De huisvrouwen zelf noemen het een emancipatori sche cursus, die de naam ABC-project heeft meegekregen. Bij de A komt de vrouw als Ander aan de orde. Er wordt ingegaan op kwesties 'als vrouw en gezondheid, relaties man-vrouw en feminisme. B staat voor -vrouw als Burger. „Wat betekent het kiesrecht voor ons en wat doen de politie ke partijen voor de vrouw", zijn daarbij vragen waarop zal worden getracht een antwoord te geven. Bij de C, tenslotte, zal de rol van de vrouw als Consu ment worden behandeld. Er wordt ingegaan op rechten en plichten van de "consument en ook zal worden stilgestaan bij de onderwerp vrouw en reclame ■en de financiële (on)afhankelijkheid van de vrouw. De cursus wordt gegeven in een serie van tien bijeenkomsten. De kosten bedra gen 25 gulden, voor leden en niet-leden van de vereniging van huisvrouwen. Voor inlichtingen kan men bellen met de dames Derks (749907) en Van de Kuil (349613). Maassluis De plannen om de weekmarkt in Maassluis een wat ro buuster aanzien te geven, dateren al van zo'n kleine tien jaren geleden. De laatste jaren hebben vooral de winkeliers van Koningshoek de boot afgehouden op momenten dat een uitbreiding van het aantal marktkramen weer eens te berde werd gebracht. Zij waren bang voor de concurrentie die de markt hen 'zóu kunnen geven. Met name de laatste maanden is de .scepsis echter omgeslagen in en thousiasme. Gisteren was het dan zover. Een door de gemeente, 'marktkooplieden en publiek lang .gekoesterde wens ging in vervul ling: het aantal kramen werd van 22 'naar 33 uitgebreid. JZonder veel bombarie of offieële toestanden. „We hebben er alleen wat extra stuntprijzen tegenaan ge- .gooid", zegt de man van de kaas. Ie- *mand die voor het eerst het markt- gebeuren op de parkeerplaats bij De Koningshoek bezoekt, kan dan ook ;aan niets merken dat 7 februari een -heuglijke dag is. ~De vaste bezoeker weet wel beter. 'De opstelling van de kramen is heel anders geworden en het aantal par keerplaatsen is sterk verminderd. „Maar wat belangrijker is, je bent de markt nu tenminste niet in een vloek en een zucht over. Het begint wat voor te stellen", meent één van hen. Het overstag gaan van de Konings hoek-winkeliers is niet de enige re den waarom de markt uiteindelijk meer 'body' heeft gekregen. De plaatselijke marktcommissie heeft de 'consumentenbond een onder zoekje laten verrichten waarin de levensvatbaarheid van een grotere markt centraal stond. „De resulta ten gaven alle aanleiding de plan nen door te zetten", aldus een woordvoerder van de gemeente. Winkelende dames stellen hem maar al te graag in het gelijk. „Het is gelijk een stuk gezelliger gewor den, vindt u ook niet", zegt een dame bij het stalletje van de bloe men. „Ja, en nu ga je tenminste voor meer artikelen naar de markt", vult haar buurvrouw aan. Sfeer en een uitgebreider assorti ment zijn inderdaad de ingrediënten die het waf zielig ogende marktje tot een volwassen winkelgebeuren moeten verheffen. Ook de markt kooplieden zijn wat dat betreft een sluidend in hun oordeel. Gisteren hadden zij in ieder geval over klan- I dizie niet te klagen. -* Eiken toogkast met massief front. ,Yi.- 'n Fijn meubel met veel - berging. Goed van vorm en opvallend laag geprijsd «I Ronde eiken (0110 cm) en spijltjesstoelen gecapitonneerde Compleet gestoffeerd *r"-i -* Luxe uitgevoerd bankstel met gebloemde 1 velours en met een eerste kwaliteit binnenwerk, zittingen. Tafel en 4 Nu, drie- en tweezltter met meer dan stoelen Het echte rustieke eiken Met T.V.-ruimte, glas vitrine, bar, ingebouwde verlichting en een breedte van 240 cm. Nu voor Zwaar massief bankstel in eiken en leer. Compleet als afgebeeld t 3465,-, als twee- en dnezitter voor echte Piet Klerkx-prijs. Reiskosten Rii aankopen V' Stijlslaapkamer in roomwit lacquè. Ledikant (140x200 cm), 2 nachtkastjes en ombouw met Eiken eetkamer. Ruime eiken tafe en 4 bijpassende eiken stoelen. Compleet voor "weggeetpnjs verlichting Helemaal echt leer. Een zitgroep die op ontspannen zitten gemaakt rs. In 2 kleuren leverbaar; havannabruin af eierschaal-wit. Drie- en tweezitter VRUDAG KOOPAVOND TOT 9 UUR □ne- en tweezitsbank fauteuil 3295, Franss charme (met een cadeau) Klasse bankstel met fantastische velours bekleding. Compleet als afgebeeld Wandmeubel m noten uitvoering Breedte 220 cm Perfecte kwanten voor weinig geld Bij aankoop van deze zitgroep een salontafel met marmeren blad en 2 dames- of haardfauteuïls helemaal gratis! spreiding oetaling mogelijk njaaq hoops Bijpassende sierlijke ronde tafel eveneens in noten uitvoenng. Nu, in combinatie met 4 elegante veloursbeklede stoelen nederlands grootste interieurverzorgingscentrum

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2