PvdA: gemeente moet geld in Wilton steken M i Anne Frank: emotioneel, maar niet zwaarmoedig Leden vallen over hakken in opbouwwerk Fonds gemeentelijk kunstbezit bijna leeg 'Werk weer mee aanprogramma Harmonie' m VIAARDINGS DAGBLAD SCHKDAMSCHE GODDANT NIEUWE WATERWEG CODRANT Technisch faillissement ramp voor kleinere bedrijven'' Inbrekers actief WaïTOV^ Minder geld voor stads vernieuwing Achter de sjoelbak Maarleveld jaloers op Schiedam Marten Putman nodigt VKS uit: Ook Wonen en Leven niet bij opening VRIJDAG 10 FEBRUARI 1984 Schiedam De PvdA-top in Schiedam gaat op zeer korte termijn bekijken welke mo gelijkheden het gemeentebe stuur heeft om Wilton Fije- noord financieel te helpen. Het moet mogelijk zijn dat de gemeente een kapitaal- deelneming krijgt in de noodlijdende werf. Met die suggestie kwam het socialis tische Eers te-Kamerlid Jan Simons gisteren op een le denvergadering van de PvdA in Schiedam. Het voormalige gemeenteraads lid staat te boek als finan cieel deskundige. Daarom is er alle reden zijn plannetje serieus te bel oken, vonden de leden gisteren, k~ Simons zei er van overtuigd te zijn dat, als' de gemeente niet btj machte is 40 miljoen gulden op te brengen wat hij zeer waarschijnlijk achtte de Schiedamse bevolking zeker wil bijspringen. „Van die zijde mogen geen miljoenen worden verwacht, maar er moeten ini tiatieven worden ontplooid om B02;e brief Wilton te helpen. Ik schud nu een paar mogelijkheden uit de mouw. Als we er met een groep over brainstormen, ko men we ongetwijfeld op meer ideëen." Aan het overleg zul len verder fractievoorzitter Gé Brouwer en burgemeester drs. Reinier Scheeres deelnemen. Het gemeentebestuur heeft gisteren opnieuw een brief aan minister-president Lubbers ge schreven. Daarin wordt het onaanvaardbaar uitgesproken over de extreem lange duur van de surcéance en onbere kenbare handelswijze van de regering. De voorwaarden verbonden aan de steun van 40 miljoen zijn volgens de ge meente strijdig met nog on langs gewekte verwachtingen. De boosheid richt zich vooral op het technisch faillissement dat nu wordt uitgelokt. „Het betekent een ramp voor de tientallen kleinere bedrijven waarbij Wilton nog in het krijt staat. Onbehoorlijk is het om dat een dergelijk faillissement inhoudt dat schulden van voor de surcéance nu in feite wor den gebruikt om de expansie van een ander bedrijf te finan cieren." Met klem dringt Schiedam er in de brief op aan alles in het werk te stellen faillissement te vermijden en de toekomstmogelijkheden van Wilton - het verkrijgen van export-orders niet in de waagschaal te stellen. Scheeres oogste gisteren waar dering. van zijn partijgenoten voor zijn inzet voor Wilton. Minder lof viel de eigen Twee de-Kamerfractie ten deel. Ge meenteraadslid Arie Verlinde zei het ongelofelijk te vinden dat 'de Haagse broeders' zich zo weinig gelegen laten liggen aan de Schiedamse problemen. „Het is een gezond bedrijf, dat nu voor een appel en een ei aan particulieren wordt ver kwanseld. Wilton wordt moed willig de vernieling ingehol- pen", taxeerde hij de dans om WF. De kritiek op de kamerfractie werd zeker niet alleen ingege ven door zorgen om de toe komst van Wilton. Verlinde schetste het neveneffect. „Als we straks goede gemeente raadsverkiezingen willen heb ben, moeten we met opgehe ven hoofd Wilton kunnen aan schouwen." De klappen die de Schiedamse PvdA boven het hoofd hangen, zijn inmiddels als signaal doorgespeeld naar Den Haag. Den Üyl komt over die handelswijze binnenkort verantwoording afleggen. Vlaardingen Bij drie inbra ken in woningen hebben on bekenden gisteravond een vi deo-recorder, geld en girobe taalkaarten buit gemaakt Het §aat om' huizen in de Van iaeriestraat, Madoerastraat en Chopinstraat, Omdat in alle gevallen gde' woning met een valse sleutel werd binnenge drongen, vermoedt de politie dat net om dezelfde daders gaat. Een school aan de Van der Duyn van Maasdamlaan mist na ongewenst bezoek een draagbaar elektronisch orgel en een versterker. i i Rij kswat erstaat wil tweede tunnel Schiedam De gemeente Schiedam krijgt volgend jaar minder geld voor stadsver nieuwing. als staatssecretaris Brokx het nieuwe advies van de werkgroep Sleutel Stads vernieuwing opvolgt. Omdat grote en middelgrote gemeen ten er aanvankelijk slecht af kwamen is de verdeling onder druk van de Tweede Kamer bijgesteld. Schiedam blijkt ruim 3.1 ton minder te krijgen dan de aanvankelijk geplande 11,7 mdjoon gulden. Eur* D ft 9 r VXAAgÖNQEN De vier tunnelalternatïeven: rechts een tweede Beneluxtunnel, midden de Blankenburgtunnel fn twee varianten, links de Oranjetunnel en uiterstlinks de Eurotunnel. Mogelijkheden voor een nieuwe oeververbinding over de Nieuwe Waterweg voor de jaren negentig. iitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitririiiiiiiiiiiiiiififjJiiiiiiiJiiiiiiiniiiiiiiitiiiiiiiiiitiniitiiiiitiiifiiiiuiiiiiitiiiiiiiiiniiiitifituiiJiiriijiiiiiiiiifimiiiimiirienfiHiiiiiiifjiiitiitiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiuiiiriiiiniiiiiiiiii Vlaardingen Naar schatting 600 belangstellenden hebben gisteravond de allereerste uit probeer-voorstelling gezien van het Amerikaanse stuk JThe diary of Anne Frank' in een vertaling en bewerking van Mies Bouhuys. Het stuk. dat in het midden van de jaren vijftig voor het eerst in Nederland op de plan ken werd gebracht, is ditmaal geregisseerd door Jeroen Krabbé. Het gezelschap heeft onder zijn leiding de afgelopen anderhalve week in de Vlaar- .dingse Stadsgehoorzaal gere peteerd. Voor het stuk zijn 'losse' acteurs gekozen en geen bestaand gezelschap. Daardoor 'werd het eenvoudiger de juiste speler voor de juiste rol te kie zen. Sacco van der Made (me neer Dussel), Luk van Mello (meneer Van Daan), Frank Rigter (Peter van Daan), Jïp van Wijngaarden (Anne Ulllllllll!lll(ltIUUlIlUUlllillHlllil!lIIII[lllliI11IUIl1IIUtlUIIlllimi[|IElllE<U[[ltlllIIIUHIimUlllltUlllllUmiaEIIIIIUnillUIUilUlllltllUlllllilllllltUUtmilllUUll[lltULIllim>UI(lttllHMUlHEIIEIIIIUUUUU!l Frank) en Krabbé zelf (Qtto Frank) zijn goede keuzes ge weest. Ze kwamen gisteravond tijdens de try-out geloofwaar dig over en maakten met hun spel reacties los bij het pu bliek: onmiskenbare resultaten van lange repetities. Aan een zwaar stuk als dit, met emotionele uitersten, moe ten de spelers bij het instude ren een flinke kluif hebben gehad. Met name Jip van Wijngaarden, die door haar rol als Anne Frank toch al op de voorgrond treedt, weet met haar spel het publiek te boeien en trekt alle belangstelling naar zich toe. Dat geldt voor de andere spelers in iets min dere mate. Maar Krabbé heeft zijn medespelers weten te in spireren tot knappe prestaties. Het is eigenlijk een triest stuk, maar er zijn door de schrijvers zoveel komische scènes inge bouwd, dat het niet naargees tig wordt. Het verschrikkelijke einde komt, hoewel de toe schouwer weet dat onvermij delijk is, als een schok. Je hoopt dat het met de onder duikers beter afloopt, omdat ze je in een periode van twee uur dierbaar zijn geworden. Als het stuk als waarschuwing te gen het opkomende fascisme is bedoeld, dan is het gezelschap daarin uitermate goed ge slaagd. Het dagboek van Anne Frank is nog driemaal te zien. De voorstellingen worden gege ven in het Passagetheater in Schiedam op dinsdag 14 febru ari om twee uur en woensdag 15 februari om twee uur en kwart over acht. Waterweg Rijkswa terstaat wil toch een tweede tunnel onder de Nieuwe Waterweg. De voorkeur wordt gegeven aan een tunnel tussen Rozenburg en de Zuid- buurt, het groene land schap tussen Vlaardin gen en Maassluis. Voor deze tunnel heeft rijks waterstaat al in de jaren zestig de naam Blankenburgtunnel gereserveerd. Het alternatief voor de aanleg van die nieuwe tunnel is verbreding van de Beneluxtunnel. Dit valt op te maken uit een studie van rijkswaterstraat over de oeververbinding ten westen van Rotterdam. Het betreft een tussentijds verslag, als vervolg op een inleidende notitie van medio 1982. Een afgeronde nota wordt in de tweede helft van dit jaar ver wacht. Wordt de Blankenburgtunnel gebouwd, dan ligt de door Vlaardingen en Schiedam ge vreesde aanleg van rijksweg 24 in het verlengde hiervan. En in beide gevallen (Blan kenburg en Benelux) is rijks weg 19 een door rijkswater staat beoogd traject. Uit onderzoeksresultaten valt op te maken, dat behalve een verbrede Beneluxtunnel of een Blankenburgtunnel ande re alternatieven minder voor keur verdienen. Zeker is dat er een oplossing moet worden gevonden, want „het hoofdwe gennet rond Rotterdam wordt reeds nu zwaar belast en ge deeltelijk zelfs overbelast. Te verwachten is dat deze situatie in de toekomst eerder zal ver slechteren dan verbeteren. Voorat de Van Brienenoord- brug en de Beneluxtunnel vor men knelpunten", staat in de nota. De problemen bij de Benelux tunnel worden voornamelijk veroorzaakt door de overgang van drie naar twee rijstroken. Gemiddeld moet deze tunnel zo'n twintigduizend motor voertuig-eenheden meer ver-' werken dan als capaciteit staat aangegeven. Bij de aanleg van de nieuwe tunnel zou de Beneluxtunnel aanzienlijk worden ontlast. De Blankenburgtunnel zou dage lijks 41.000 voertuigen te ver werken krijgen. De beslissing voor de aanleg van de nieuwe tunnel zou omstreeks 1987 ge nomen kunnen worden. De aanleg zou in 1990 moeten zijn afgerond. Schiedam De PvdA-raads- fractie heeft in de welzijnssec tor WD-politiek bedreven. De bezuinigingen op club- en buurthuiswerk en opbouw werk, waaraan de socialisten loyaal hebben meegewerkt, zijn juist voor de doelgroep van de PvdA een nauwelijks te verteren zaak. Die forse kritiek werd gister avond tijdens een ledenverga dering door verschillende par tijgenoten op het bord van fractievoorzitter Gé Brouwer ''gedeponeerd. Twee opbouw werkers op vier wijken is domweg ontoereikend, vonden verschillende sprekers. „De fractie zou eens een week met een opbouwwerker moeten optrekken. Dan zul je zien hoe nijpend de situatie is", vond één van hen. De herschikking van het op bouwwerk moet volgens Brou wer wel degelijk mogelijk zijn. Het in een nota vervatte alter natief van één opbouwwerker per wijk noemde hij veel te star en nauwelijks werkbaar. De suggestie dat de PvdA het opbouwwerk zou hebben laten vallen als' een baksteen, wees hij dan ook nadrukkelijk van de hand. Sterker nog, de fractie zou zich binnen de wetenschap dat er bezuinigd moet worden, juist sterk hebben gemaakt voor een sociaal beleid. „Bij het club- en buurthuiswerk hebben we er voor gezorgd dat het profijtbeginsel niet verder wordt doorgevoerd. Er zal in die sector op andere manieren moeten worden bezuinigd. We hebben ook niet geaccepteerd dat het opbouwwerk bij club- en buurthuiswerk wordt on dergebracht Dat zou inder daad de doodsteek voor het opbouwwerk betekenen." Als derde succesje noemde Brouwer de toezegging dïe hij heeft weten lospeuteren bij wethouder Hafkamp om de noodzakelijk geworden reorga nisatie bij -de SSWO "met kalmte en rust' te realiseren. Dat betekent dat de gestelde bezuinigingen voor dit jaar niet per se gehaald hoeven te worden. Die soepelheid is vol gens Brouwer belangrijk, om dat al te rigoureus en snel in grijpen het werk in gevaar kan brengen. Het vrouwengroepje van het wijkcentrum De Heipaal In Holy-Zuid bracht de activiteiten mid dag van gisteren voorna melijk achter de sjoelbak door. De aangekondigde fancy fair werd niet zo'n enorm succes: veel spul len voor de rommelmarkt had men niet binnenge kregen. Toch lopen de activiteiten, die het wijk centrum elke donderdag voor vrouwen organi seert, erg aardig, vindt medewerkster Willy Mal- lee. Gisteravond behandelden de vrouwen het thema 'Opvoeding'. Tien vrou wen discussieerden over de verschillende ontwik kelingsfases van kinderen en over de problemen, die de ouders bij de op voeding kunnen onder vinden, De gespreksa- vond was bedoeld als voorbereiding voor het gezamenlijk bezoek bfn- nenkort aan een theater productie over opvoe ding. Vlaardingen De bodem van het fonds ge meentelijk kunstbezit komt in zicht. Het fonds, waaruit de gemeente de aankoop van kunst werken betaalt, bevat nog slechts iets meer dan een ton. Er zal in de nabije toekomst gepraat moeten worden over eén aanvulling van dat fonds, vindt wethouder Arij Maarleveld. „Want ik vind dat een stad als Vlaardingen kunst moet kopen, al zal niet iedereen dat met me eens zijn." Vlaardingen heeft nu zo'n zeventienhonderd kunstwerken in zijn bezit, waarvan een groot deel de laatste twee jaar is verworven door een voorlopige aankoopcommissie. De culturele raad besprak gisteravond de richtlijnen die voor het aankopen van kunstwerken moeten gelden, Die richtlijnen zijn niet zo duidelijk, vond een deel van de culturele raad. „Die com-" missie wordt het bos ingestuurd." Ton Stolk had daar wel een oplossing voor: „Als we nou besluiten, dat we alleen werk van Vlaardingse kunstenaars aankopen, alleen uit Vlaardingse galeries, zwart-wit, in zwarte lij sten van 45 bij 45 centimeter en alleen van kunstenaars wier naam begint met een Q." Om aan te geven dat hij al die strakke richtlijnen niet zo nuttig vond. Maarleveld sloot zich daar, in wat minder cyni sche bewoordingen, bij aan. „We moeten de lij nen niet te scherp stellen." En om aan te geven» dat het ook zonder die regels kan: „Ik ben niet vaak jaloers op de gemeente Schiedam, maar als het over beeldende kunst gaat wel. Daar hebben ze een eigen museum, een schitterende collectie en die is op uiterst ondemocratische wijze tot stand gekomen." Vlaardingen „Als het de bedoeling van de Vlaarding se kunststichting is om mee te werken aan het program meren van alternatieve kunst in zaal Harmonie, dan staat de deur open." In dïe duidelijke taal gaf Marten Putman, directeur van de Stadsgehoorzaal. gister avond aan dat hij de ruzies met de VKS graag wil ver geten. Putman deed de uit nodiging ondanks scherpe kritiek op zijn beleid van de VKS-leden Dick Molenaar en Pieter van Dorp. Kritiek waar vooral wethouder Arij Maarleveld woedend om werd. Volgens Putman gaat het met zaal Harmonie, die moet wor den omgetoverd in een cultu reel centrum, lang niet zo' slecht als de kunststichting wil doen geloven. „Vergeleken met andere filmhuizen mogen we niet klagen", zei hij, nadat Dick Molenaar juist had be toogd, dat Vlaardingen wel «re den tot klagen had. „Er zijn veel voorstellingen, die kwalitatief op hoog niveau staan", zei Molenaar, „maar die worden niet of nauwelijks gezien door het publiek. En daar gaat het toch om." Vol gens Molenaar heeft Putman te weinig contacten met het Vlaardingse publiek. De direc teur zou teveel theater in het cultureel centrum programme ren. Het ontbreken van pop concerten in de Harmonie ziet de VKS nog steeds als een ernstig gemis. ,,Een ordinaire ruzie", was de beoordeling van een boze Maarleveld van de conflicten tussen de kunststichting en Putman. „De VKS brengt keer op keer de directeur van de Stadsgehorzaal in discrediet. Het is buitensporig", brieste hij. Een van de leden van cul turele raad verliet op dat mo- 7 ment zelfs de vergadering, omdat hij geen zin had naar persoonlijke aantijgingen aan het adres van Putman te luis teren. „Ik heb geprobeerd om met de VKS samen te werken en dat is niet gelukt", zei Putman. Maar hij wi! het best nog een keer proberen. „Mijn opdracht was het continueren van het aanbod en een brug slaan naar nieuwe publieksgroepen. Dat doe ik nog steeds met plezier. Ik bruis van de ideeén, en dat we aan het begin van een hoopvolle toekomst staan, dat" weet ik zeker." De culturele raad nam de richtlijnen die zijn opgesteld voor de programmering van het Stadsgehoorzaalcomplex aan. Op aandrang van de VKS-leden werd besloten, dat er binnenkort meer inhoude lijk op de functie van dat com plex wordt ingegaan. Maarle veld was voorlopig al tevre den, dat er voorafgaande aan het seizoen '84-'85 over de pro grammering is gesproken. „Dat is nog nooit gebeurd." Schiedam Ook het wijkor- gaan Wonen en Leven Nieuw- land laat morgen verstek gaan bij de officiële opening van het wijkcentrum. Het wijkorgaan is boos over de manier waarop de gemeente het opbouwwerk behandelt. Eerder gaf de werkgroep Wijkcentrum Nieuwland al te kennen niet bij de opening te zullen zijn, De grootste grief van secreta- ris J. Schlarmann van Wonen en Leven is dat de gemeente onvoldoende aandach^ be steedt aan wensen van groe pen bewoners. 1' f T

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1