10 WATERWEG Museum met 9000 flesjes gaat open voor publiek vaak met gemeente kii café m sWoe 69 98 6.M fê» i 2?8 EPkêkmümimmMMWQ. M ,WM ter meulen Worteltjes Groene kool Verse worst Schouderkarbonaden r: 4 TOERISTISCHE KLAPPER VOOR JENEVERSTAD SCHIEDAM mmm 1 '"Ma. lu.' w "k en opbouw Meisjes vechten Tableau met - gouden ringen 5 gestolen Emigratie? 01810-4677 010-165244 vonderenï vefhuisingen Iw, Vereniging toont de beste bakken geschrapt, pak ca. 500 gram panklaar, zak 500 gram of saucijzen, heerlijk gekruid, kiloik9G Rotterdams Nieuwsblad maandag 13 februari 1984 RW Schiedam De grootste flesjesverzameling ter wereld, bestaande uit 9000 likeurflesjes van stichting De Jongh, ver huist vermoedelijk in mei of juni naar de kel der van het Stedelijk Museum aan de Hoog straat. De flesjes staan nu nog op de zolder van het ge bouw De Locomotief, de voormalige distilleerderij van Hein Melchers. De collectie is _in beheer bij de Schiedamse stichting De Jongh, waarvan Melchers de zeer getalenteerde woordvoerder is. Hij weet over elk flesje wel een rijke voorgeschiedenis te vertel len. Het museum of de his torische vereniging Schie dam zouden er goed aan doen ai die verhalen op de band op te nemen. Melchers heeft zijn oude distilleerderij aan de Lange Haven onlangs verkocht. Het is de bedoeling, dat de flesjes nu snel overgaan naar het Schiedamse mu seum. Het gevolg van die verhui zing is, dat de flesjes voor het eerst voor een groot pu bliek tentoongesteld zullen worden. Voor de voormali ge jeneverstad betekent dat een toeristische klapper van de eerste orde. De flesjes waren tot dusver alleen te zien voor kleine reisgezel schappen, die Melchers het verzoek deden hun excursie langs zijn flesjesmuseum te laten lopen. Eén van die gezelschappen was eind '79 de Confrérie van de Hasseltse Genever, de jeneverstad in Belgisch Limburg, waar onlangs een jenevermuseum geopend is. De Confrérie beschikte over een zeer grote verza meling voorwerpen, die met de geschiedenis van het gedistilleerd in Hasselt te maken hadden. Schiedam Het Nationaal Gedistilleerd Museum schuift op naar een ander deel van de catacomben van het Stedelijk Museum Schiedam. beschikt over meer oude gebouwen en monumenten langs de stadsgrachten, die iets van het plaatselijke drankverleden laeten zien, dan Hasselt. Toch was men in de Vlaamse gemeente van mening meer historisch materiaal te hebben om te kunnen exposeren. Nu de unieke flesjesverza meling voor publiek wordt geëxposeerd, loopt Schie dam weer in op die ver meende achterstand. Het museum heeft reeds offer tes de deur uitgedaan voor aangepaste vitrines. Mel chers had zulke vitrines niet. Zijn flesjes stonden ge woon op smalle planken aan de muur. De 9000 likeurflesjes uit alle delen van de wereld komen te staan in de 'witte kelder' van het museum. Dat is het deel waar nu archeologi sche bodemvondsten wor den geëxposeerd. Ook het Nationaal Gedistilleerd Mu seum verhuist compleet met kuiperij en distilleerap- paraten van de 'bruine kelder' naar de witte. Een verbouwing zal door het museum niet uit eigen mid delen kunnen worden be kostigd; die kwestie komt dus nog in de gemeenteraad aan de orde. Is het gedistilleerd museum verhuisd, dan zal de bruine kelder bestemd worden tot proeflokaal, waar toeristen de echte Schiedamse jene ver kunnen, proeven en waar uiteraard ook Schie dammers zelf tegen redelij ke prijzen kunnen eten en drinken. Het is nog niet be kend wie dit proeflokaal gaat exploiteren. Overleg ierover is gaande tussen het museum, de VVV, de stichting Nationaal Gedis tilleerd Museum, de ge meente en de stichting De Jongh. Schiedam Als wille keurige voorbijgangers op straat gevraagd wordt wat een opbouwwerker doet, weten zij het lang niet al lemaal. ïn de bewoners verenigingen denkt men dat dat komt, omdat er re latief maar weinig mensen actief zijn voor een beter woon- en leefklimaat in hun wijk. Kernvraag bij de bezuinigin gen op het Schiedamse op bouwwerk was onlangs: weet de verantwoordelijke wet houder, Luub Hafkamp, wel wat opbouwwerkers doen? Of let hij alleen op de aantal len mensen, die zich als vrij willigers aandienen? Gaat kwantiteit boven kwaliteit? CPN-raadslid UUerd Bruse- ker, die zich presenteerde als politieke tolk van zeventien bewonersorganisaties in de stad, constateerde in de ge meenteraad dat de wethou der bar slecht op de hoogte is. Niet alleen Bruseker deed dat. Hafkamps nota 'Opbouw werk, van nu naar straks' is in de politiek alleen door PvdA en VVD ondersteund en verder in brede kringen van bewonersorganisaties ge kraakt. „Een vodje," aldus SSWO-voorzitter Jaap Nies- waag, die zich ook over zijn eigen partij, de PvdA, ver baast dat deze „zo weinig feeling heeft met de werk vloer." PSP/PPR-raadsiid Bart de Leede vond het, „een kwalijke notitie, beledigend voor het opbouwwerk en de vrijwilligers." mts, n Bart de Leede (PSP/PPR). naar gemeentelijke termen en dan betekent het, dat bij voorbeeld een ambtelijk ac quisiteur van het bureau eco nomische aangelegenheden net zo goed een peuterspeel zaal zou kunnen adviseren en dat bijvoorbeeld een bibliotheekdirecteur even goed bedrijven voor Schie dam kan gaan interesseren. Een kwestie van deskundig heid immers... Hafkamp heeft zich met 2ijn suggestie de hoon op de hals gehaald Deskundig Hafkamp heeft in dit zoge naamde 'vodje* de suggestie gedaan dat een bewonersdes- kundige of een buurthuis- werker deels de taak van een opbouwwerker kan ver vullen. Dan maakt een op bouwwerker meer of minder niets uit, suggereerde Haf kamp. -Vooral om die reden verwij den de: kleïnlinkse fracties, •Jiei CDA en de opbouwwerk- rsjichting SS WO hem, niets te Toegrijpen t van de specifieke jjleskundigheid van elk van die functionarissen. Want j vertaal Hafkamps standpunt van het merendeel der be wonersverenigingen in Schiedam en de voltallige oppositie. Vertaald naar ambtelijke ter men betekent Hafkamps voorstel voor het opbouw werk, volgens zijn tegenstan ders, dat een com mies-A hei werk van een referendaris gaat doen. De wethouder is er namelijk voor, dat in Schiedam-Noord een lager gesalarieerde 'coördinator* het werk van. de 'dure' op bouwwerker gaat doen. Emancipatie Maar wat Is opbouwwerk in houdelijk en waarom kan een clubhuis werker dat niet doen? Bruseker presteerde het in de gemeenteraadsver gadering om het Hafkamp allemaal eens fijntjes uit te leggen, alsof de wethouder het voor het eerst moest ho ren. Een. buurthuiswerker organi seert dansavonden, praatoch tenden, cursussen enzo voorts. Een bewonersdeskun- dige is thuis in stadsvernieu wing, weet alles van renova tie en nieuwbouw en wat be woners kunnen verwachten aan huur en kwaliteit, enzo voorts, en hij rekent het na. Dat is niet het werk van een opbouwwerker. Een opbouwwerker, legde Bruseker uit, heeft een taak die in het verlengde van emancipatie ligt. Groepen van mensen in de stad, of dat nu verenigingen zijn of spon taan ontstane belangengroe pen, kunnen aankloppen bij een opbouwwerker, die goed de weg weet bij de instanties. Bovendien heeft hij meer tijd dan vrijwilligers, die vaak op de avonduren aangewezen zijn, om gemeentelijke proce dures en andere overheids kwesties op hun juistheid te beoordelen. Zo'n opbouwwerker duikt in andere gemeenten vaak aar dige alternatieven op, waar van ambtenaren nog wel eens willen zeggen dat zij niet bestaan. Bewoners kun nen er baat bij hebben, als deze alternatieven besproken worden. Woonbootbewoners in Schiedam-Zuid kunnen daarvan meepraten. Maar ook de bewonersverenigin gen en de huurdersorganisa ties kunnen dat. Het ligt voor de hand dat een opbouwwerker daarom gere geld in aanvaring komt met het ambtelijk apparaat van de gemeente. Hier zal men zo'n opbouwwerker al gauw gaan beschouwen als een 'notoire' dwarsligger, een betweter, een onruststoker. In de oppositie en in het op bouwwerk zelf twijfelt men er niet aan, dat Hafkamp om die redenen het mes zet in de SSWO-subsidie- Men vindt dat echter Onsportief. Bij de aanstelling van opbouwwer kers, drie jaar geleden, zag men die kritische houding van opbouwwerkers juist als een zinvolle taak. Maar een opbouwwerker doet nog meer. Is dat nuttig? Maakt dat vrijwilligers lui of prikkelt hen dat juist tot meer actie? Daarover, gaat deel drie van deze serie. Vlaardingen Een 13-jarige meisje is zaterdag op de Karei de Grotelaan door een één .jaar oudere Vlaardingse van haar fiets getrokken en mishandeld. Het slachtoffer werd met een been worp op de grond gegooid en bij de worsteling die daarop volgde liep zij gekneusde rib ben en een geblesseerde schouder op. Wally Preyll: ....Tutti frutti... Vlaardingen Het Nederlandse antwoord op Shakin' Stevens, zo wordt de Vlaardingse zanger Wally Preyll wel genoemd. Hij presenteerde gisteravond in café de Arepol zijn eerste single: Rollin' in the disco. „We had den het vanavond wel café Sardientje kunnen noe men", zei componist Bob van Vliet, bekend van het Schiedamse trio Mustang in zijn aankondiging. Wie gisteravond nietsver moedend in het café aan de Prins Hendrikstraat te recht kwam, zal zijn ogen uitgekeken hebben. Over al liepen jongens met vet- kuiven, nette pakken en fraaie dasspelden en uit de boxen klonk Be-bop-a- lu-la. Een 20-jarige Vlaar dingse rock roll zanger wiens ster rijzende is zou zijn eerste plaatje lance ren. Wally Preyll werd vier maanden geleden ontdekt op een talentenjacht en' vanaf dat moment trok hij volle zalen in discotheken en bars. Gisteravond zou de bekende disc-jockey Krijn Torringa hem aan kondigen met de woor den: „Dames en heren, hier is dan het Nederland-, se antwoord op Elvis en Shakin' Stevens-.Wally Preyll!" Torringa liet het echter afweten en dus klom Bob van Vliet op het piepkleine podium om aan- te kondigen: „Een van mijn beste vrienden..." De jónge rock Scroll zan ger had een enthousiast en swingend publiek voor zich. Tutti Frutti, zong hij, en natuurlijk de A- en de" B-kant van zijn eerste single. „Hij doet het goed", klonk het hier en daar na zijn eerste optre den van de avond, dat niet het laatste was. Vlaardingen Een man" en- een vrouw hebben vrijdag bij een juwelier op de Hoogstraat' een tableau met vijftig wit- en; geelgouden ringen gestolen. Het stel kwam binnen en gaf. voor een ring te willen kopen; De vrouw hield de verkoopt ster aan de praat en ondertus sen wist de man ongezien het tableau met de ringen te ontf* vreemden. De juwelier ont* dekte de diefstal pas toen d£ dame en de heer al weer ver!» trokken waren. Maandag' 13 februari St. Laurenskerk: 20.15: Orgelconcert door Sander van Marion, organist le Scheveningen. Dinsdag 14 februari Luxortheater: 20.15: De nieuwe the aterrevue van André van Duin "Tele- theater' met André van Duin. Frans van Dusschoten, Corrio van Gorp, Hans Leendertse en de Barrie Ste vens Dancers. Hofpleintheater. 20.15: 'Schijn bedriegt" tragï-komedie van Norman Beim. Met Pleuni Touw, Hugo Metsers, Marijke Veugelers en Ton Kuyl. Piccofolheaten 20.30: Groupe Theütrale de I'Alliance Fran- faise met 'Dossier Antigone' naar Jean Anouilh, regie Kees Wijting. Passagetheater: Schiedam. 20.15: 'Het dagboek van Anne Frank' met o.a. Jeroen Krabbé. Frank Rigter en Sacco v.d. Made. Kunstmin: Dor drecht. 20.15: 'Meters Macht' toneel stuk van Yvonne Petit over de in vloed van vrouwen op de samenle ving. De Doelen: 20.15: Serie be roemde strijkkwartetten en trio's: Trio 5 Cordos Francais (Pariis). Solist Abbic de Quant, fluit. De Klimmen de Bever IJsselmonde. 14.00: Zang en muziekmiddag voor ouderen; Het Seniorenorkest Rotterdam en om streken 'Soreo' oJ.v. Koos de Jong. het bejaardenkoor dienstencentrum Groot IJsselmonde o.l.v. Adrie Sioot- maker en het gemengd koor Sonne- burgh o.Jv. Fred v.d. Berg. Theater Zuiaplein: 20.30: Open Podium, pre sentator Willem Breuker, Bibliot heektheater 12.00: Lunchpauzefilm 'Omar Gatlato'. Jazzcafé Dizzy: 22.00: Lenny Andersen-5. Bioscopen Alhambra 1: 'Breathless* (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Alhambra-2: 'Hitchcock-Festival: woe. 'Rear Win dow' (161, en maandag The man who knew to mutch' (12) dag. 2.00-6.45 en 9,30 u. Calypso The day after* (12) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Calypso 2: 'Carmen' (16) dag. 2.00- 7.00 en 9.45 u. Calypso 3: 'Le Battant' (16) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Centraal: do. ttm ma. 'Erotisch spiegelbeeld' (13), di. en woe. "Zondige melodie' (18) dag. 12.15-2,00-3.45-5.30-7.15 en 9.00 u. Ci neac (Bijenkorf): The wicked lady' (16) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. woe, 7.00 en 9.30 u. Cinerama 1: The sudden impact' (12) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Cinerama 2: 'Never say never again' schommelstoel' (18) vrij. zond. ma. en woe. van 10.00 u. s' morgens lot 24.00 s' avonds. Thalia: 'Staying Alive' (at) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. 't Venster-1: 'Chambre an viiU-' (16) dag. 19.30 en 22.00 u. maandag gesloten, "t Vcn- ster-2; "Naughty Boys' (16) dag. 20.00 en 22.00 u, maandag gesloten, t Ven- ster-3: 'Eraser Head' (16) dag. 19.30 en 22.00 u. maandag gesloten. Kindervoorstellingen Cinerama-5: 'Biilie Turf contra Kwel' woe. 1.45 u, Cineac (Bijen korf): "Robin Hood' woe. 2.00 u. Lu- micre-4: 'Robin Hood' woe. 2.00 u. Passagetheater: (Schiedam) 'Pop- peye" woe. 2.00 u. Diversen Artsen boodschappendienst: Tel: 206611 (ook voor Vlaardingen en Schiedam), Integraal Kankercen trum Rotterdam: Telefoonbaken voor vragen over kanker' I.K.R. Tel: 010-634130. Raad en Daad: Vragen kunnen schriftelijk worden gesteld aan Redactie Sijthoff Pers, rubriek Raad en Daad, Postbus 1605D, 250D AA Den Haag, Op donderdag kan tussen 9.00 en 11.00 uur telefonisch informatie worden ingewonnen op tel: 070-190749. G.E.B. Voorlich tingscentrum Rotterdam: (Rochus- senstraat 198. Tel: 010-575840.) Voor lichting over energie, besparing, CAI, tarieven e.d.. Openingstijden maand, t/m vrij. van 9.00-16.45 uur. Telefo nische Hulpdienst Rijnmond: Rot terdam 010-362244, Schiedam 010- 731161. Voor hulp bij maatschappelij ke en geestelijke noden. Telefoni sche hulpdienst voor jongeren: Tel: 010-552539. dag. van 17.00-24.00 u. Hulp- en Informatiecentrum (Bibliotheek, Hoogstraat 1J0, Tel: 172929), sociale en culturele informa tie, rechtshulp, studie en onderwijs zaken, vacaturebank, loontechnischc dienst enz. Geopend maand. IJ.Q0- 17.00 u. dinsd. t/m vrij. 8.30-1700 u. Anonieme Alcoholisten Werk groep Rotterdam: Bergweg 307a, tel: 673815, voor mensen met alcoholpro blemen, Crisiscentrum Rotterdam.' Mathenesserlaan 270, tel: 763944, Voor mensen met acute problemen op elk gebied- Geopend 24 uur per dag ook zaterdag en zondag. Vlaardingen De 'bes- te bakken van bet jaar', en dan gaat het om aquaria en terraria, worden dinsdagavond getoond op een contact avond van de vereni ging Ons Natuurgenot. Een leerzaam avondje, aldus de aquarium- en terrariu m veren igi ng. Belangstellenden kun nen bijken naar dia's, die gemaakt werden op een keuring van bak ken met vissen en rep tielen. De vereniging hoopt op de avond nieu we leden in te schrij ven. „Zodat we' niet in hetzelfde kringetje van vorig jaar blijven draai en," Aan het einde van de bijeenkomst, die om acht uur begint in een zaaltje van café de Lijn draaier aan de Baan- straat, worden bij vol doende belangstelling vissen verloot. Voor 'n orlkkle... Alle ramen gesierd met deze cretonne gordijnstof van 100% viskose in een bruin of blauw streepdessin. Afm. 120 cm breed, Van £ï5<r voor Een sierraad voor uw ramen... is deze prachtige, nostalgische venster- val van 100% polyester, m een prachtig dessin. 45 cm hoog. In wit. Per meter slechts (12) dag. 2,00-6.45 en 9.30 u. Cinera ma 3: T5e vier vuisten slaan op hol' (al) dag. 2.00-7.00 en 9.30 u. Cinera ma 4: Wargames* (al) dag. 1.45-6.45 en 9.30 u. Cinerama, 5: The curse of the pink panther' (al) dag. 7.00 en 9.30 u, ma. en di. ook 2.00 u. Corso: The man who wasn't here' (16) dag 2.00-7.00 en 9.30 u. Krïtcrioo: 'Anto- nieta' (al) dag. 7.00 en 9.30 u. Lumie- re 1ï 'Schatjes' (16) dag. 2.00-6.45 en 9.30 u. Lumiere 2: Table for five* (aJ> dag. 2.00- 6.45 en 9.30 u. Lumiere 3: "Never say never again' (12) dag. '.45-6.45 en 9.15 u. Lumiere 4Twi light Zone' (12) dag. 145-6.45 en 9.15 u. Oscar: 'Jaws-3' (12) dag 2.00-6.45 en 9.15 u. Rex: 'Huisvrouwenhobbies' (18) zae en di. van 10.00 u. s' morgens lot 24.00 s' avonds, en "Wipjes in de kiloik90 vroom^DREESiviann Aanbiedingen uitsluitend op maandag, dinsdag, iscensdag dar <S smAi*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2