MAASSLUISSER GEWOND BIJ GEWAPENDE ROOFOVERVAL Boeren vrezen aantasting van bedrijven Lifter beroofd van portefeuille B en W voltallig naar Wilton-dag V1AAR0INGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE 60DBANI NIEUWE WATERWEG CODRANT Les voor de ouderbrigade Personeel ziet overlevingsplan niet zitten Poppe krijgt er van langs Buit 1800gulden Ilillllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1IIIIIIII SSSW zwijgt over ontslag van Prins Door reconstructie Midden-Delfland Opbouwwerk aangeslagen na hartaanval Jaap Nieswaag Inbraak overdag: video verdwenen Zuivere koffie in wereldwinkel VRIJDAG 17 FEBRUARI 1984 Schiedam De PvdA-fractie heeft gisteravond met een roy ale meerderheid besloten 'voorlopig' af te zien van een -vijfde wethouder voor Schie- tiam. Fractieleider Gé Brou wer diende vanochtend een initiatiefvoorstel inr waarover gemeenteraad maandag savond vermoedelijk una niem zal beslissen. :Voorlopig' wil zeggen: even tueel tot 1986. Schiedam zou het recht dan behouden op een vijfde wethouder, zonder dat hiervoor toestemming moet worden gevraagd aan het pro vinciale bestuur. Deze voorlo pige situatie is identiek aan die van 1976, toen PPR-wethou- der Hans van der Wilk opstap te en niet werd opgevolgd. Het college van B en W blijft nu bestaan uit burgemeester Scheeres, de twee PvdA-wet- houders Zijdeveld en Post hoorn en de twee VVD-wet- houders Hafkamp en Van Til- borg. Het is de bedoeling, dat Scheeres politieke taken be houdt. Omdat echter de krachtsverhouding tussen PvdA- en VVD-wethouders uitkomt op 2:2, vindt Brouwer het wel verantwoord van de liberale coalitiepartner te vra gen enkele belangrijke taken over te hevelen naar de PvdA. Er is de toezegging van de VVD, dat een herverdeling van portefeuilles bespreekbaar is. Maar Brouwer kon nog niet zeggen, of bijvoorbeeld wet houder Zijdeveld de post stads vernieuwing weer terugkrijgt, want zulke dingen zijn nog niet besproken. Wel zit het er dik in, dat Scheeres economi sche zaken en de ONS blijft 'doenT. Hij had die post als wethouder ook al. Brouwer constateert als nadeel van het niet vervullen van de vacature-Scheeres dat de VVD qua aantal wethouders op de zelfde getalssterkte komt. of schoon de PvdA-fractie twee maal zo groot is. Positief vindt Brouwer echter, dat nu toch volstaan kan worden met vier wethouders, waarnaar feitelijk in 1982 al gestreefd werd. Toen nam de PvdA met 2:2 geen genoegen, Nu Scheeres burgemeester is en politieke verantwoordelijkheid krijgt, is de situatie veranderd. Gè Brouwer diende vanmorgen het voorstel in om toch maar geen vijfde wethouder te benoe men. De dertien ouders, die binnenkort de ouder-verkeersbrigade van de Ba- vinckschoo! zullen vormen, kregen gistermiddag instructie van hoofdagent Koen Rolaf van de Vlaardingse politie, in een van de lokalen van de school bracht de hoofdagent de medewerkers aan de ouderbrigade op de hoogte van de belangrijkste zaken, waar ze in hun werk rekening moeten houden. De ouder-brigade wordt volgende week maandag officieel geïn stalleerd door de nieuwe wethouder voor verkeerszaken, Floor Quast. Op de foto deelt de politieman de gele jassen uit, die de ouderbrigade za! dragen. Maassluis Twee inwoners van Middel burg zijn gisteravond na een achtervol ging door politiekorpsen van Schiedam en Rotterdam aangehouden, nadat zij eerder die avond een inwoners van Maassluis hadden beroofd van 1800 gulden en enke le sieraden. Hei duo belde rond half twaalf aan bij de woning van het slachtoffer aan de Van Beethoven laan. De vrouw des huizes deed open, omdat haar echtgenoot onder de douche stond. De overvallers vroegen of haar man thuis was en noemden zijn voornaam. Zij drongen de woning binnen en dwongen de man, die onder de douche vandaan was gekomen, onder bedreiging van geweld het geld en de sieraden af te feven. De vrouw werd met rust gelaten, fadat de twee de woning hadden verlaten rende de Maassluisser in zijn ondergoed de overvallers achterna. Op de parkeer plaats werd door de overvallers op de Maassluizer geschoten. Zij raakten hem-in hand en rug. De man wist echter het nummer van de auto van de twee onthou den. Ook bewoners van het flatgebouw, die op het geluid van de schoten waren afgekomen noteerden het nummer. De Maassluise politie alarmeerde hierop de politiekorpsen uit de omliggende gemeen ten. De Rotterdamse politie zag de auto van de overvallers rijden op het Kleinpol- derplein. De bestuurder reageerde niet op een stopteken maar reed door. De politie achtervolgde de overvallers loste een ge richt schot op de banden van de auto, toen de agenten constateerden dat een vuurwa pen op hen werd gericht. De overvallers zetten daarop hun auto aan de kant. De overvaller bleken bekenden te zijn van de politie. De Maassluisser werd naar het Ho- lyziekenhujs in Vlaardingen vervoerd. Daar werd geconstateerd dat de pogels geen ernstige verwondingen hadden ver oorzaakt. Onrust bij HVO Vlaardingen De bijna achthonderd werknemers van het scheepsreparatiebedrijf Vlaardingen-Oost (HVO) zien weinig in een overlevingsplan van de directie. De onrust onder het personeel is echter groot, ondanks het feit dat de directie zegt het plan 'pas van de boekenplank te halen als de nood daar is'. De Vlaardingse werf, die het overigens beter 'doet' dan andere reparatiewerven in het Rijnmond gebied, boekte vorig jaar een verlies van vier mil joen gulden. Indien de markt niet aantrekt, wordt ook dit jaar een miljoenentekort verwacht. Om tijdig oplossingen te heb ben, wil de directie nu al we ten welke maatregelen er vol gens het personeel moeten worden genomen. De directie suggereert in een enquête on», der andere loonsverlaging, om daarmee ontslagen te voorko men. Die loonsverlaging kan worden bereikt door verlaging van de vakantietoeslag, afzien van de winstuitkering of een salariskorting van vijf procent. Voorts worden mogelijkheden aangegeven als het invoeren van flexibele werktijden en arbeidstijdverkorting. Een andere oplossing is het ontslag van 75 man, óf een combinatie van ontslag (35 man) en het inleveren van twee procent salaris. Tweehonderd werknemers van de werf hebben de alter natieven gisteravond tijdens een hoorzitting in eerste in stantie afgewezen, Zij vinden dat de bedrijfsleiding eerst moet kijken naar een betere organisatie. Er wordt volgens bet personeel 'veel geld ver morst', omdat zaken niet klop pen. Meer dan eens zitten twee ploegen op één en dezelfde klus of moeten opdrachten, ondanks waarschuwingen vooraf van het personeel, wor den overgemaakt. Onlangs kostte HVO dat nog eens drie honderdduizend gulden, om dat een constructiefout bij een tank toch moest worden uitge voerd. Directeur Blok ontkent via de enquête het personeel 'rijp' te willen maken voor een afslan king van het bedrijf. „Wij wil len alleen maar weten hoe het personeel denkt over bepaalde saneringsmaatregelen als die in de toekomst onverhoopt noodzakelijk zouden zijn", al dus Blok. Volgens Piet Boogert van de kadergroep van de Industrie bond FNV bij HVO is een plan, zoals nu gepresenteerd, er 'niet voor niets'. „Ik hou er rekening mee dat we er vroeg of laat mee worden geconfron teerd". HVO heeft van de eigenaar, Thyssen-Bnrnemis2a, ie horen gekregen dat verliezen niet langer meer worden bijgepast. „Dus draait het personeel op voor tekorten", aldus Boogert. Het personeel is bereid om aan het vooruitschuiven van de in 1985 afgesproken arbeidstijd verkorting te denken, mits de directie de organisatie in be schouwing neemt. „Inleveren en ontslagen zijn onbespreek baar, zo lang er nog andere al- tenatieven op tafel liggen", al dus Boogert. 'Schiedam Het rapport van -de Nationale Woningraad over ;de SSSW is gereed. Hierin zou -yolgens politieke waarnemers worden geadviseerd directeur Gerard Prins de laan uit te -sturen. Hei onderzoek is inge steld, nadat het bestuur van 'Sint Jozef tot het vermoeden was gekomen, dat er te hoge rekeningen waren betaald aan de architect bij de renovatie van 213 Sint Jozef-woningen rin Schiedam-West nu drie jaar 'geleden. Vooruitlopend aan de uitslag van het onderzoek heeft An ton Wiegel, voorzitter van de SSSW, enige weken geleden zijn functie ter beschikking gesteld. John de Keijzer, sinds die tijd woordvoerder van de SSSW, wilde vanmorgen het gerucht, dat directeur Prins als gevolg van het rapport ontsla gen wordt, niet ontkennen of bevestigen. Evenmin wilde hij zeggen of Prins al gedurende weken als gevolg van deze af faire niet meer op zijn werk verschil nt, „Door het bestuur is besloten geen mededelingen te doen, totdat een intern onderzoek is afgesloten", aldus De Keijzer. Hoelang het onderzoek duurt, is niet bekend. Schiedam Tijdens een vergadering over de problemen in het opbouwwerk is Jaap Nieswaag (47), voorzitter van de bewonersvereniging Schiedam-West, getroffen door een hartaanval. Zijn toestand leek zorgwekkend, maar inmiddels is hij herstellende. Nieswaag, die ook voorzitter is van de opbouwwerkstich ting SSWO, zat te wachten op een PvdA-delegatie om te onderhandelen over de bezuinigingen in deze sector van het welzijnswerk, toen hij zich plotseling onwel voelde. Voorlopig zal Jaap Nieswaag zich op de vlakte houden, ondanks de problemen in het opbouwwerk, die hem als vrijwilliger zeer geraakt hebben. In Schiedam-West rea geerde Hans Coster, woordvoerder van de bewonersver eniging: „De wijk is aangeslagen, het opbouwwerk ook. Zo'n offer is ons streven voor behoud van het opbouw werk toch niet waard.'" r 4 Over het onderhoud, dat heeft plaatsgehad met de PvdA, zeet Coster: ,Of die fractie functioneert niet, of ze begrjj-_ pen het njjrt. De helft van de fractieleden wist met eens, wat,opbouwwerk precies is" Maasland Een groot aantal boeren in de Zuidbuurt en de rest van de Aalkeet Buiten polder wijst de mengeling van landbouw en natuurbehoud tussen Vlaardingen, Maasslui- sen Maasland nadrukkelijk af. Bit bleek gis teravond tijdens een forumbijeenkomst van de Midden-Delfland Vereniging in Maasland. Door de reconstructie zou Midden-Delfland beter en economischer moeten worden ingericht. Met het be oogde experiment heeft een klankbordgroep uit de reconstructiecommissie zich de woede van de agra riërs op de hals gehaald. Zij zien hierin een directe aantasting op hun economische bedrijfsvoering. De reconstructie van het agrarisch gebied zou juist bedoeld zijn om de inkomens en de werkomstandig heden van de boeren op peil te brengen", aldus land bouwer S. van der Kooij uit de Zuidbuurt tussen Vlaardingen en Maasland- „De veehouders in het Westen hebben toch al_steeds meer moeite om bij te blijven met de inkomensontivikkeling. Het behoud van natuurwaarden mag daarom niet ten koste gaan van het inkomen van de boeren". Dat de commissie met de boeren nog lang niet klaar is, liet Van der Kooij duidelijk merken: ,,In het betrokken gebied zitten twaalf boeren met pachten en eigendom. Die gaan niet zomaar weg". Namens bet Bureau van Uitvoering stelde plaatsver vangend voorzitter J, van Rheenen, dat er volgens de beheersregeling voor de bescherming van de na tuur en landsschapswaarden toch een goede inko menspositie voor de boeren mogelijk zou zijn. Ge dacht wordt daarbij aan een bedrijfsgrootte van rond de achttien hectare, terwijl de huidige gemiddelde grootte negentien hectare is. Achter de Wetering zou er plaats zijn voor een uit breiding tot ongeveer veertig hectare voor het jong en melkvee. Volgens natuurmonumentenvertegen- woordiger en reconstructieeomniissielid J. van Rijn, kan het betrokken gebied samen met de landbou wers heel goed worden beheerd, „De reservegrond ten zuiden van de Wetering kan eventueel aan de bedrijven worden toebedeeld. De mogelijkheden worden daardoor nog vergroot". Schiedam Een 40-jarige Schiedammer, die in de afgelopen nacht liftend vanuit Rotterdam naar huis is gegaan, is be roofd van zijn portefeuille. De man was meegereden met een auto, waarin een jongen en een meisje zaten. In de Nieuw Mathenesserstraat in Schiedam stopte de bestuurder en trok de lifter uit de auto. Hij kreeg klappen in het gezicht en zijn portefeuille werd afgenomen. Daarna reed het tweetal weg. Het slachtoffer sprak even later surveillerende politiemen sen aan. die het signalement van de auto en het kenteken _pgenblikkelijkrdoorgaven. De daders konden daardoor korte tijd later elders in Schiedam worden gearresteerd. De lifter kon na behandeling van de lichte verwondingen, die hij-bij het avontuur had opgelopen, naar huis. Schiedam Bij een inbraak op klaarlichte dag in een wo ning aan de Stadhouderslaan zijn een videorecorder ;=n gouden sieraden ter waarde van 700 gulden weggenomen. De inbreker kwam binnen door een raampje in de voor deur te forceren, waarna hij de deur gemakkelijk kon openen. Schiedam Het voltallige college van burgemeester en wet houders zal de vakbondsmanifestatie tegen het kabinetsbe leid rond Wilton-Fijenoord bijwonen, die maandag in de Rot terdamse Doelen wordt gehouden. Naast vakbondsbestuurders, werknemers van scheepswerf en kamerleden zal ook burgemeester Reinier Scheeres het woord voeren. Al het personeel van WF wordt in de gelegenheid gesteld naar de manifestatie in Rotterdam te gaan. Het is de tweede keer, dat het werk op de werf een dag stil ligt in de strijd om' het voortbestaan. Eind vorig jaar trokken de werknemers van Wilton-Fijenoord, inclusief directie, massaal naar Den Haag op de dag dat de Tweede Kamer het weigeren van de exportvergunning voor duikboten naar Taiwan besprak. Vlaardingen De SP'er Remi Poppe heeft er gis teravond in de commissie personeelszaken flink van langs gekregen naar aan leiding van zijn kritische vragen over de tijdelijke invulling van de vacature van administrateur bij ge meentewerken. Tot een nieuwe functionaris is be noemd wordt de taak van de administrateur, die is vrijgekomen door het met de VUT gaan van de vori ge functionaris, door een uitzendkracht opgevuld. Poppe maakte daar be zwaar tegen, omdat het ging om een register-ac countant van 66 jaar, die volgens het SP-raadslid de gemeente veel te veel geld zou kosten. Wethouder Floor Quast (personeelszaken) prikte het beloog van Poppe al snel door. Hij liet de com missie weten, dat de geko zen oplossing zelfs erg goedkoop is. De tijdelijke invulling van de vacature kost de gemeente minder dan het salaris dat aan de voormalige administrateur moest worden „betaald. Chef Ton de Mol van de centrale personeelsdienst: „Als Poppe cfat gewoon bij ons even had nagevraagd, dan had hij dat zo aan de weet kunnen —komen. Maar dat doet hij liever niet, want dan is er niets meer om opschudding over teweeg te brengen. Hij schiet liever tien keer, dan is hel altijd wel een keer raak." Poppe had zich ook druk gemaakt over het feit, dat de tijdelijke administra teur de pensioengerechtig de leeftijd al had over schreden. De Mol: „Dat vind ik pure discriminatie. Als je iemand om die re den zou uitkotsen, dan zou dat hetzelfde zou zijn als wanneer je een zigeuner zou discrimineren. Als ie mand van 66 jaar nog vief is, en je kunt hem tijdelijk erg goed gebruiken, waar om zou je dat dan niet doen?" Wethouder Floor Quast kreeg tijdens de commis sievergadering volop steun van de oud-wethouder voor personeelszaken, de CDA'er Cees Bot. Het was immers nog onder Bot's leiding geweest, dat voor de tijdelijke oplossing was gekozen. Vlaardingen Juan Valdez plukt allang geen koffiebonen meer. Zijn zoontje doel dat evenmin. De romantiek in de koffiecultuur is ver te zoeken en de vraag dringt zich op of die romantiek er misschien al leen voor de reclame geweest is. De Vlaardingse Wereldwinkel wijdt tot 4 maart een speciale tentoonstelling aan de interna tionale koffiemarkt. Hoe kof fie verbouwd wordt, in welke omstandigheden koffieboeren van Nicaragua tot Tanzania, van Brazilië tot Sri Lanka moeten leven. Hoe de werels- handel functioneert en er steeds in slaagt de rijken rijker en armen armer te maken. De Wereldwinkel is gevestigd aan de Hoogstraat 39 in Vlaar dingen en is behalve op maan dag iedere middag geopend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1