'Ware terreur rond Renessehoeve' Schiedam ziet voorlopig af van vijfde wethouder Scheeres dreigt met acties gemeente ...■li V VlftARDiNGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT VNFG:9Als wij nou Delft waren...' Bewoners praten mee over bestemmingsplan Ook tweede deel MUWL- renovatie nu akkoord fr Nel Kester stelt vragen in commissie Auto te water: geen inzittenden Vijf maal te veel op ff Bungalowgebied weer in discussie Alleen PvdA zelf verdeeld Politie zoekt tasjesrover Als Van Aardenne draalt met Wilton: Geen stroom in Ambacht Start werk 12 maart Een goede vriend met jjeki - Scheepswerf De Haas gaat praten met bonden DINSDAG 21 FEBRUARI 1984 Vlaardingen Al maan den vindt rond de bejaar denwoningen aan de Re- nessehoeve in Holy-Noord een ware terreur plaats. Groepen jongeren zitten de bejaarde bewoners dwars met allerlei balda digheden, vernielingen en pesterijtjes. Veel van de bewoners durven al lang geen aangifte bij de politie meer te doen, uit angst voor represailles. Een ou dere man, die woest zijn woning uitstormde om de jeugd vermanend toe te spreken, liep flinke klap pen op. Het D'66-raadslid Ne! Kester heeft de kwestie gisteravond aan de kaak gesteld in de raadscommissie voor algemene zaken. Zij ergerde zich al ge ruime tijd aan de berichten, die ze vanuit het buurtje in Holy ontving en vooral aan het feit dat de politie er tot nu toe niet in geslaagd is de ter reur te stoppen. „Die ouwetjes durven 's avonds gewoon hun huis niet meer uit. Het wordt hoog tijd dat daar nu eens krachtig tegen wordt opgetre den", aldus Nel. Veel van de bejaardenwonin gen aan de Renessehoeve zijn gebouwd langs besloten bin nenplaatsjes. Het zijn vooral die besloten gedeelten van de bejaardenflat, die het meeste last van de plagende jongeren ondervinden. Regelmatig wor den de huizen besmeurd met viezigheid; ruiten van ge meenschappelijke deuren sneuvelen herhaaldelijk, er wordt constant heen en weer gereden met brommers en vooral in de zomermaanden- op andere manieren een hoop herrie gemaakt. Wie er wat van zegt kan flinke problemen krijgen, zo is al een paar keer gebleken. De politie is van de problemen rond de bejaardenfiat op de hoogte, maar is tot nu toe niet in staat gebleken er een einde aan te maken. Hoofdinspec teur Gijs Rlerling: „We zijn er al geruime tijd mee bezig; ook de wijkagent gaat regelmatig kijken. Tot nu toe is het ons niet gelukt om te 2ien, wie er achter zit. Zeer regelmatig, soms wel enkele avonden per week, houden we er toezicht, maar als we er zijn gebeurt er niets." Houdt dat in dat het om een goed georganiseerde groep gaat, die in de gaten noudt wanneer de politie in de buurt is? Bierling: „Ik heb geen idee. Het zou ook hap-snapwerk kunnen zijn; de ene avond weer eens wel, en dan weer eens een paar dagen niet. Daar zijn we nog niet achter." Ook gisteravond heeft de poli tie de bejaardenwoningen weer in de gaten gehouden. Het dagrapport vermeldde vanmorgen: „Toezicht gehou den geen resultaat." Or a nj e-herdenking in z n eigen laan Schiedam Er gaan stemmen op om de herdenking van de moord op Willem van Oranje ook in Schiedam te vieren, en wel op de enige plek waar Schiedam een relatie met de stichter des vaderlands heeft: in de Wil lem de Zwijgerlaan. Schiedam Politie en brand weer' van Schiedam hebben gisteravond geruime tijd te vergeefs gezocht naar inzitten den van een personenwagen, die even voor half negen te water was geraakt. De wagen kwam toen door nog onbeken de oorzaak achter Hilton-meu- belen in de Schie terecht. Aangezien zich niemand bij de politie meldde als getuige, werd in allerijl een duikploeg ingezet om te zoeken naar mo gelijke inzittenden. Dat lever de niets op. Enige tijd later meldde zien op het bureau de eigenaar van de auto. Hij had zijn wagen aan de Lange Haven geparkeerd en had die later niet meer terug- ;evonden. Wellicht heeft de landrem geweigerd. De politie sluit baldadigheid evenmin uit. Schiedam De dokter heeft vannacht heel wat uurtjes op het Schïedamse politiebureau moeten doorbrengen om bloedproeven af te nemen. Voor een maandagavond werd hij op het ongebruikelijke aan tal van vijf gevallen van rijden onder invloed getrakteerd. Op de Burgemeester Van Haaren- laan reed gisteravond een 27- jarige Amerikaan tegen een lantaarnpaal. De man was ach ter het stuur in slaap gevallen. De naar hem genoemde laan zou afgezet kunnen worden voor straatspelen en fanfare en dergelijke, waarbij bus 54 om te leiden valt via de Wes terkade en de Nieuwe Haven. Eventueel, zou deze herden king kunnen samenvallen met de viering van koninginnedag op 30 april, hoewel het eind mei was dat Balthasar Ge rard ts in 1584 toesloeg. De slichting tot viering en herdenking van nationale feest- en gedenkdagen (VNFG) is er nog niet uit, hoe de moord op Willem van Oranje herdacht zat worden. „Zover zijn wij nog niet," roept VNFG-voorzitter Piet Drenth al, voordat hem de vraag gesteld wordt. Probleem is volgens Drenth, dat de prins niet bepaald een binding met Schiedam had. „Als wij nou Delft v/aren, de plek waar hij zijn dood vond, dan was het wat anders. Logisch dat je daar dan veel ophef over maakt," aldus Drenth. Hij weet echter nog niet, of er in Schiedam belangstelling zal bestaan voor zulk een jubi leumviering. De VNFG heeft dat nog niet kunnen uitzoeken, want het verzoek van B en W om Oran je in het programma voor 1984 op te nemen ligt nog maar net op het bordje van Piet Drenth. Hij wil eerst de Schiedamse Gemeenschap polsen, of er animo bestaat onder de cultu rele verenigingen om mede werking te verlenen. Met name is Piet Smit van het mannenkoor Orpheus bena derd. Voorlopig denkt Drenth aan een Oranje-concert in het Passagetheater of de Grote Kerk. Vlaardingen Bewoners van Holy-Noord zijn uitge nodigd om morgenavond mee te praten over het be stemmingsplan 'Platanendreef' voor het bungalowge bied in Holy-Noord. Het is de bedoeling dat de belang hebbenden samen met ambtenaren een ontwerp-draai- boek samenstellen, waarin wordt geregeld hoe de in spraak zal moeten verlopen en wat de randvoorwaar den zullen zijn. Het gaat dus eigenlijk om een bijeenkomst, die een louter formeel en procedureel karak ter heeft, maar de verwach ting is dat er toch al uitgebreid gesproken zal worden over de inhoud van het bestemmings plan zelf. Er is van omwonen den vooral veel kritiek op het bouwplan van 42 premiewo ningen, die bouwbedrijf Van der Waal in het bungalowge bied wil realiseren en waar voor als er geen nieuwe vertraging optreedt het bouwbedrijf begin maart de eerste paal wil slaan. Teger die bouw zijn de bewoners in 1 beroep gegaan, onder meer omdat ze vinden dat in de bungalowwijk goedkopere hui zen niet erg passen. In het stadhuis wordt er reke ning mee gehouden, dat de be woners zich juist vanwege dat bouwplan flink teweer zullen stellen tegen het ontwerp-be- stemmingsplan. Als dat er uit eindelijk toe zou leiden, dat omwonenden het ontwerp- d raai boek zouden afwijzen, dan zou de zaak volgens de in spraakverordening eerst weer in de commissie voor stadsont wikkeling behandeld moeten worden, voor de procedure voortgezet kan worden. Dat zou nieuwe vertraging voor de bouw van de huizen aan de Platanendreef kunnen opleve ren. Schiedam De gemeenteraad van Schiedam is gister avond zonder discussie akkoord gegaan met het PvdA- voorstel om 'voorlopig' geen vijfde wethouder te be noemen. Alleen vier leden van de dertien man sterke PvdA-fractïe zelf waren tegen, en zelfs in zeer felle be woordingen. 'Kiezersbedrog'. noemden Lou van der Stel en Plans van Kleef het om zonder dat iemand het vraagt politieke macht in te leveren. De twee PvdA'ers, die zelf overigens genoemd zijn als belangrijk ste kandidaten voor het wet houderschap, kregen de steun van Cees Huisman en de gisteravond als raadslid geïnstalleerde Arie van Loe- nen. Hoewel er over het PvdA- voorstel niet gedebatteerd werd, kwam het wel tot indi viduele stemverklaringen. Gerard Verhulsdonk (VVD) zei dat het voorstel zijn voor keur niet had hij had lie ver een linkse PvdA'er erbij gehad in het college van B en Wmaar hij wilde zich begripvol opstellen tegen over zijn coalitiepartner. Herman Noordegraaf (PSP/PPR) vond het voor stel 'onzorgvuldig geformu leerd'. Hel rammelde enigs zins, zei hij. Maar omdat er mee bereikt werd, wat klein links wil, namelijk geen vijf de wethouder, ging hij ak koord. Dat gold ook voor CPN. D'66 en CDA. De stemverklaring van Van der Stel kwam fel over. „Schiedam schenkt meer dan u denkt, zelfs ongelofelijke dingen. Wie heeft er ooit van gehoord, dat een politieke partij zomaar macht inlevert. Dat is van de onnozele." Ook Hans van Kleef ging fel tegen het voorstel van zijn eigen fractie in. Hij noemde het volstrekt onjuist om 'linkse' macht uit handen te geven. Die uitspraak ontlok te interrupties van VVD'er Verhulsdonk en CPN'er UI- ferd Bruseker. De laatste vond dat "linkse macht' in de gemeenteraad wordt bepaald en niet door het aantal wet houders. Verhulsdonk viel hoongelach van het CDA ten deel, toen hij liet weten dat „de VVD in Schiedam nooit meer macht zal en wil ne men". dus dat Van Kleef wat dat betreft niet bezorgd hoef de te zijn. De vier tegenstemmers in de PvdA zijn na gisteravond niet uitgesproken. Er volgt over twee weken een leden vergadering van de PvdA, waar het voorstel van de fractie bekritiseerd zal wor den. Indien dat ertoe leidt dat de PvdA-achterban toch een vijfde wethouder wil, krijgen zij alsnog hun zin. De VVD zal ook een dergelijk besluit respecteren. Vlaardingen De Vlaarding- >e politie zoekt getuigen van een tasjesroof, die gisteravond omstreeks kwart over zeven op het trottoir van de Amster- damiaan werd gepleegd. Een bromfietsbestuurder probeerde toen een 68-jarige vrouw haar handtasje afhandig te maken. Aangezien de vrouw het tasje vasthield, mislukte de poging. De man reed verder in de richting van de Lissabon weg. De vrouw viel en liep enkele pijnlijke ledematen op. Iedereen die inlichtingen kan verschaffen over het voorval wordt verzocht contact op te nemen met de recherche van de Vlaardingse politie, tel. 342355. Burgemeester Scheeres na zijn 'harde' toespraak ontspannen in gesprek met onder anderen onderneminqsraadsvoorzitter Van Schellebeek Schiedam Burgemeester Reirüer Scheeres wil niet zeggen, welke acties het Schiedamse gemeentebestuur in petto heeft m de politieke strijd-rond het voortbe staan van Wilton-Fijenoord. Tijdens de massaal bezoch te Wilton-manifestatie, gisteren in de Rotterdamse Doelen, kondigde hij „ongebruikelijke acties van het gemeentebestuur" aan, als de minister een bevredigen de oplossing voor de Schiedamse scheepswerf in de weg blijft staan. stellen om dat te voorkom*.». aldus Scheeres. „Het is duide lijk dat de druk op de ketel nu in Den Haag tot de grootst mo gelijke hoogten moet worden opgevoerd." „Het is echt niet zo dat we al een actie-draaiboek op de plank hebben liggen", aldus Scheeres na afloop van de ma nifestatie. „Er zijn wel ideeën. Maar daar zeg ik nog niets over. Acties hebben nu een maal meer effect als er een verrassingselement in zit." Vlaardingen Vermoe delijk door een defect aan een kabel onder de RoZcfi- laan heeft een groot deel van de wijk Vlaardingen- Ambacht gisteravond laat geruime tijd zonder stroom gezeten. Om het ongerief voor de bewoners tot een minimum te beperken is een noodoplossing getrof fen. Vanmorgen vroeg is het gemeentelijk energie bedrijf met acht monteurs op pad gegaan om de sto ring definitief te verhel pen. Wel kondigde Scheeres aan met hei voltallige college van burgemeester en wethouders naar de minister te gaan, als die op korte termijn geen gun stige beslissing neemt. „De tijd van mooie praatjes is voorbij. Het moet de minister duidelijk zijn dat er nu wat moet gebeu ren", aldus Scheeres, die gis termiddag vergezeld van alle wethouders en gemeentesecre taris Gorissen de manifestatie in Rotterdam bijwoonde. Gis teravond opende hij de verga dering van de Schiedam ge meenteraad met een samen vatting van zijn 'Rotterdamse' betoog. De eisen die minister Van Aardenne op tafel heeft gelegd —een technisch faillissement en geen marine-orders ten koste van RDM en De Schel denoemde hij ronduit schandalig. „Wat voert de regering toch voor een beleid, waardoor een in de kern gezond bedrijf en de daarmee verbonden lokale samenleving op onterechte gronden kapot worden ge maakt? Dit is onverteerbaar en wij zullen alles in het werk Vlaardingen Het ministerie voor ruimtelijke orde ning heeft geld beschikbaar gesteld voor het tweede deel van de renovatie van de 694 MUWI-I-woningen in de Babberspolder. Dat betekent, dat alle woningen nu in één bouwstroom kunnen worden gerenoveerd. Aan vankelijk was er nog maar toestemming voor de eerste 240 woningen. Het ziet er naar uit, dat met die goedkeuring alle belem meringen voor het karwei nu uit de weg zijn geruimd. Op 12 maart zal eindelijk worden begonnen met de uitvoering van de plannen. Dat is dan drie maanden na de symbolische start van het karwei, eind vorig jaar. Be gonnen zal worden met de eengezinswoningen op de hoek van de Klaproosstraat en de Goud en regen straat. Aansluitend zal ook aan de andere eengezinswoningen begonnen worden. Met de flats wordt pas na de bouw vakvakantie begonnen. Hoe de volgorde van aanpak bij die flats zal worden is nog niet bekend, In deze huizen zitten diverse bewoners die niet meedoen aan de renova tie. Over de opknapbeurt voor de 694 woningen in de Bab berspolder wordt al jaren ge sproken. Er zijn in de loop der tijd al diverse plannen opgesteld, maar vaak stuitten die op het strijdpunt, of het ging om een renovatie (die een huurverhoging zou mo gen opleveren) of om het wegwerken van achterstallig onderhoud. Uiteindelijk moest er zelfs een rechterlij ke uitspraak aan te pas ko men voor de partijen bij el kaar konden komen. Uitein delijk is meer dan driekwart van de bewoners met de plannen die nu zuLlen wor den uitgevoerd akkoord ge gaan. Ook die plannen leve ren overigens een huurver hoging op. ADVERTENTIE /T m Spaardeposito's2jaarvast T-k Spaardeposiiü's 3 jaar vast 7% jaarlijkse rente. Minimum-inleg f 1,000,-. Spaardeposito's2jaaryast 7% Spaardeposito's3jaarvast 7% maandelijkse rente. Eff. rente 723%. Minimum-inleg f 10,000,-. U maakt het bedrag over op onze postgiro 1117570 of bankgiro22.5i.75.002 met vermelding van de door u gewenste spaarvorm, looptijd en het kantoor van uw keuze. E van Lanschot Bankiers. Sinds 1737. Hoge Steenweg 29,5211 jN 's-Hertogenbosch.TeL 073-153461. Westülaak 2,3012 KK Rotterdam, lel. 010-33 25 44. Spaaragentschap van f van lanschot Bankiers NV is gevestigd ten kantore van. Administratie- er» Assurantiekantoor W vd Ree. Binnenweg 6,3245 AB MJDDELHARNIS rel 01870 2390 wijzigingen voorDe houden Over mogelijke afslanking: Maassluis Nog deze week hoopt de directie van scheepswerf De Haas in Maassluis een gesprek met de vakbonden te heb ben over de moeilijke si tuatie in het bedrijf. De problemen in de scheeps- reparatiesector hebben ook het oude bedrijf van De Haas aangetast. Voor de tweede maal in vrij korte tijd ziet het er naar uit, dat het meer dan 110 jaar oude bedrijf moet af slanken. Onlangs moesten 15 mensen verdwijnen uit de machinefabriek. Directeur De Haas junior hoopt nog deze week 'spijkers met koppen' te kunnen slaan. Als het gesprek met de bonden geen problemen oplevert wil hij de ondernemingsraad en het personeel zo snel mogelijk inlichten. „De geruchten gaan al enige tijd door het bedrijf en dat is een slechte zaak. Er moet nu duidelijkheid komen", meent hij. De Haas is erg bedroefd over de ontstane problemen. „We staan er erg onwennig te genover, het is helemaal nieuw voor ons. In al die jaren hebben we nog nooit mensen hoeven ontslaan, en dan is het een hard gelach."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1