SPORT Mona Lisa glimlacht nog Nol de Ruiter voornaamste kandidaat SVV Peter van der Waal weggezonden Zwanendans en trappetje waggelen in Vlaardingen mm JiMff Wilton vrouwen geloven er nier meer m Hamlet zal in Vlaardingen weer de postcode vergeten De Kreek bang voor toekomst Fietser (62) bij Bijdorp overvallen I Rotterdams Nieuwsblad dinsdag RW 21 februari 1984 'Veel beloven en weinig geven' Schiedam Ze waren er ook bij, gisteren in de Doelen. Geen enkele de monstratie of manifestatie voor het behoud van Wil- ton-Fijenoord laten ze voorbijgaan: de Wilton vrouwen, het comité van echtgenotes van werkne mers bij de Schiedamse scheepswerf. Hoewel het om een grotere groep gaat, waren er in de Doe- len maar twee vrouwen van het comité. „De rest moest werken of gelooft er niet meer in", zeggen Jannie van de Ree en Riet Boes. 'Ook het actieve tweetal ziet de toekomst somber in. „Op den „duur geloof je nergens meer in", meent Riet Boes. „Veel beloven en weinig geven, doet een gek in vreugde leven. Dat spreekwoord is hier goed van toepassing. We wachten nu ./I meer dan een jaar. Vandgag hebben we ook weer vel mooie woorden gehoord van politici. Maar daar kun je toch niet van eten." - Ze zegt goed te begrijpen dat teleurgestelde mensen op de Centrumpartij stemmen. „De ene politicus heeft een nog mooier verhaal dan de andere, maar ze laten Wilton nog steeds in de kou staan. Wie doet er nou wat voor ons?" Jannie van de Ree en Riet Boes vertellen dat de spanning hen soms teveel wordt. Thuis wordt bijna over niets anders dan over Wilton-Fijenoord ge- af. - is? '.4 Jannie van de Ree (rechts) en Riet Boes: al meer dan een jaar onzekerheid. praat en ook familie en vrien- vind toch dat we door moeten den vragen tegenwoordig eerst gaan", zegt Jannie van de Ree. hoe het op de werf gaat. ,,'t ..We weigeren ten onder te Word je soms teveel. Maar ik gaan zonder van ons af te bij ten. Als het verkeerd afloopt kun je jezelf tenminste niet verwijten dat je niets hebt on dernomen." De vrouwen hebben er soms slapeloze nachten van. Riet Boes:„Plannen maken is er niet meer bij. Je gaat niet een vakantie bespreken als je er niet zeker van bent datje man zijn werk behoudt. Dan zit je te piekeren hoe het moet als je man werkloos zou worden. En die onzekerheid duurt maar voort. Soms denk ik wel eens: laat die klap nu maar ineens vallen. Dan weet je tenminste waar je aan toe bent." In het jaar dat de Wiltonvrou wen nu bestaan hebben ze on dervonden hoe moeilijk het is om vrouwen op de been te krijgen. „Veel vrouwen zeg gen: mijn man heeft nog werk, dus waar zou ik me druk om maken. Er zijn er ook die van hun man niet mogen", zegt Jannie van de Ree. In de bus van de werf naar de Doelen hebben ze het ook weer ervaren. Diverse man nen schamperden waarmee de beide Wilton vrouwen zich ei genlijk bemoeiden en waarom ze niet achter de aanrecht stonden. „Belachelijk", meent Jannie van de Ree. „Zoiets is toch een zaak van het hele ge-, zin. Als een man werkloos wordt, heeft dat ook effecten cp zijn vrouw en kinderen." Beide vrouwen vinden dat de politiek veel te weinig «til staat bij de menselijke kant van de zaak. Na het gloedvolle betoog van de Wil ton-directeur Sluis, die zegt nog hoop te zien, zijn de twee Wiltonvrouwen een van de eersten die uit hun stoel omhoog veren om hem een staande ovatie te geven. Ook voor de Wiltonvrouwen is alle hoop dus nog niet verdwenen. Vlaardingen Gratis zal het zaterdag niet zijn; dat was het alleen bij de première in de Stadsgehoorzaal, maar niet veel Vlaardingers wisten dat. 'Hamlet' nota bene, met 3799 re gels William Shakespea re's langste stuk, was voor nop toegankelijk. Een première! In Vlaardingen! De Amsterdamse theatergroep La Luna kreeg de zaal half ge vuld. Nadien kreeg de regie van Qanei Geraedts in de lan delijke pers heel wat meer be langstelling. Ik heb die première gezien. Marten Putman zag er trots uit. Voor aanvang zei de direc teur van de Stadsgehoorzaal tegen enkele genodigden: „Vanavond kan alles. Zet u -maar schrap, het wordt heel wonderlijk.' En langzaam zag hij een zeer on-Vlaardings pu bliek binnendruppelen; het was publiek, dat theater ge wend is: men acteerde al bij het bestellen van een kopje koffie. Het was 12 januari, een avond, dat veel Vlaardingers waar schijnlijk klaar zaten voor Ne derland 1: eerste deel van 'Willem van Oranje'. Putman heeft het tweede avondje Hamlet beter geprikt: aan staande zaterdag. Shakespea re's Renaissance-prins loopt nu een avondje op de Zwijger vooruit. Het is zes weken na dato. Put- mans wonderlijke avondje be gon pikkedonker. Alleen in de nok van het theater brandden de kleine pitjes, die een ster renhemel suggeerden. Het pu bliek mocht maar aan één kant de zaal in en baande zich in het duister een weg naar de stoelen. Trompetmuziek. Za terdag zal het weer zo zijn. Echter, mag Canci Geraedts dit stuk nu zomaar, vrijelijk, 'Hamlet' noemen? speare-kenners. Putman kreeg dan ook gelijk met zijn won derlijk avondje. Een decor met een ijskast, de koning in een ouwe opoejas; en Ophelia met een beugel, symbool van haar onmondigheid. Gegiechel in de zaal, Wat, la chen om Hamlet? Shakespea re's meest filosofisch genoem de stuk, door T.S. Eliot om schreven als „de Mona_ Lisa van de literatuur"; gooit La Luna daar zulke verbale klod ders verf naar, dat het publiek het uitsehaiert? Tja, „zet u maar schrap," had Putman ge zegd, Het is alsof schoolkinde ren loeien tijdens een stuk over Anne Frank... Zaklantaarns Shakespeare laat zijn stuk be ginnen met een gesprek tussen wachters, die 's nachts hun ronde doen. Op het podium zijn het steltlopers. Vanuit de hoogte klinkt hun gesprek en schijnen de zaklantaarns, en daarmee iaat £anci Geraedts meteen zien dat zij de omstan digheden kent van het Engels toneel, waarop Shakespeare zijn stuk schreef. De in de oor spronkelijke opzet vereiste ni veauverschillen worden hu- moresk opgevangen. De spelers blijken zich in aan vang aan Shakespeare's letter lijke tekst te houden (zij het in 'het Nederlands vertaald). Dat viel bii de première in de Stadsgehoorzaal niet iedereen - Cp, want het was La Luna-pu- bliek en geen zaal vol Shake- Vermoord La Luna heeft Hamlet ver moord. Maar het is een uitvoe ring geworden, die getuigt van goed acteertalent. Alleen voor de modernisten onder het the atervolk ?s het zaterdag dan ook de moeite waard om naar de Sehiedamseweg af te rei zen. Wie Hamlet noog houdt, blijft thuis. Hoog althans, in de zin van Shakespeare's bewer king, want ook in zijn tijd was de hoofdfiguur al een klasste ker. Hamlet komt als Amlodi al voor in de IJslandse Edda. Dat is zolang geleden, dat een nieuwe bewerking geen kwaad kan, moet theater La Luna hebben gedacht. Bovendien had T.S. Eliot het stuk ook betiteld als een 'artis tic failure". Volgens de 'Engel se Gerrit Komrij' was Shake speare er niet helemaal in ge slaagd om Hamlet, verfijnd zoeker van de zin des levens, geloofwaardig te plaatsen in scènes vol uiterlijke brutaliteit, moord, geveins en gifcomplot. Ook La Luna stuit op deze te- door Kor Kegel genstelling, die er overigens alleen is als je alles van 'Ham let* letterlijk neemt dus ver- maatsehappelijkt, exoterisch. Het bracht Shakespeare-ken- ners al vaker in de war. In zijn 'Essays in Applied Psycho analysis* concludeert dr. Er- nest Jones nota bene, dat de schrandere prins aan een Oe- dipus-complex lijdt. Dat is de deskundige ingegeven door de scène, waarin Hamlet met zijn moeder spreekt op een manier, die in de regie van Qanci Ge raedts leidt tot een wulpse po ging tot incest. Dat is als met Ophelia en de beugel; tikje overdreven. Van ander theatereffect is het stuk niet ontbloot, als eenmaal het hek van de dam is. La Luna maakt er een potje van: mu ziek van de Parelvissers, Ham let met een Pinokkio-neus, een stukje Muppetshow achter een lang gordijn, en op het po dium lopen de bloterikken er bij alsof het hartje zomer is. „Én toch is het voor mijn ge voel, dunkt me, erg zwoel en warm," roept Hamlet uit. Hamlet hanteert de floret in de Viaardingse Stadsgehoor zaal. Postcode Dat was frappant, dat het overtuigde. Tenslotte, soms worden flarden tekst overge slagen, andere onverstaanbaar gelispeld, dan weer last La Luna enkele vrijzinnigheden in de Shakespeare-tekst in (zo als na de pauze, als Hamlet zijn boezemvriend Horatio vertelt dat hij een brief wilde posten, met een komische anti climax zoals alleen Freek de Jonge dat kon: „Postcode ver geten"...). En toch overtuigt het. Dat bewijst de kwaliteit van Shakespeare. Al buigt cheater La Luna het inspiralieve ka rakter in 'Hamlet' via geheide theater trucjes nóg zo om tot het niveau van loutere emotie, de zeggingskracht van het stuk kan niet kapot. Om in de beeldspraak van T.S. Eliot te blijven, het is alsof de Mona Lisa blijft glimlachen dwars door duimendikke lagen verf- klodders heen. To be or not to be. Verfklodders deren niet. Het was anders geweest, als La Luna had geprobeerd een nieuwe Mona Lisa te schilde ren, dus als aan Shakespeare's tekst onherstelbaar was ge sleuteld en als de intrinsieke waarde was aangetast terug naar een twintigste eeuwse op pervlakkigheid. Zoiets had be ter gratis kunnen blijven. Schiedam De dagelijk se leiding van centrum De Kreek is er gebelgd over, dat een voor intern gebruik bedoelde brief van de katholieke stich ting voor sociaal-culture le arbeid (KSCA) in de openbaarheid is geko men. De leiding vreest, dat er voor De Kreek nauwelijks een toekomst zal zijn, als de gemeente merkt dat de KSCA zelf een kritische houding aanneemt tegenover haar clubhuis aan de Lange Haven. Zelf spreekt de staf van een groot aantal activitei ten, dat momenteel opge zet wordt. Er zit groei in, meldde de centrumlei ding telefonisch. Op de achtergrond was te ver nemen. dat een vrouw het 'ondemocratisch' noemde dat de brief van de KSCA was uitgelekt. Clubhuisleidster Romy van der Weiden liet we ten, dat het 'lek' moet worden gevonden en dat wat haar betreft de vrij willigers van De Kreek een zwijgplicht krijgen opgelegd naar de pers toe. Dat werd overigens gisterochtend tegenge sproken door de woord voerder van De Kreek. KSCA-voorzitter Ar- mand van Puyvelde con stateerde in zijn brief, dat De Kreek het minst functioneert van de drie clubhuizen, die de KSCA onder haar hoede heeft. Er is dan ook sprake van De Kreek op één of an dere manier te integre ren in het wijkcentrum Schiedam-West, dat ge bouwd zal worden op de punt van Aleidastraat en Jan van Avennesstraat. De Kreek wil echter zelf standig blijven. Die hou ding vloeit voort uit de vroegere 'concurrentie' tusseijfde vrijwilligers in De Kreek en inr het tijde lijke wijkgebouw De Be ver. Schiedam Een 62-jarige fietser is op het pad tussen wijk Bijdorp en sporthal Mar griet overvallen door twee jon gens op een bromfiets. Hij werd om half elf 's avonds in gehaald op een slecht verlicht weggedeelte, waar plotseling de bromfietser zijn licht ont- Vlaardingen Eén ding weet de leek zeken Delftenaar Wouter van de Weijden van boksschool Delft zal de afgelo- pen nacht lekker hebben ge slapen. Van de Weijden ver loor gisteravond in de sfeer volle Lijnbaanhal in Vlaardin gen zijn finalewedstrijd tegen Andre van de Heide door knock out in de derde en laat ste ronde. Het was maar goed, dal er een coach en een ver zorger in de buurt waren, wam Van de Weijden was zelfs niet in staat om op eigen kracht het drie treden hoge trapje af te dalen. Sport, of sport verd wazing. Wanneer je alleen de televisie beelden van het pas afgesloten tijdperk Koopmans bent ge wend. ben je geneigd het laat ste te denken. Toch viel het al lemaal wel mee in Vlaardin gen. De Delftse medicus dr J. Pijl werd maar éénmaal te hulp geroepen. Voor de rest waren alleen blauw omsierde ogen en een dikke lip het eindresultaat van driemaal twee minuten 'rammen'. Observen Het leukste zijn eigenlijk de mensen in de zaal. Het obser veren van een willekeurige boksliefhebber levert dan ook aardige dingen op. Zo werd er kwaad achterom gekeken, om dat de achterbuurman wat al te driftig zat mee te bewegen met zijn benen en daardoor steeds de stoel van de man door Hans Bos voor zich aantikte. Ook de da mes in fraaie bontjassen lieten zich niet onbetuigd. In plaats van de niet aanwezige ronde miss trokken zij de meeste aandacht door hun felle aan moedigingen en soms angstig gegilwanneer een linkse hoek of opstoot wat al te hard leek door te komen, ledereen had zijn eigen favo riet in Vlaardingen, maar wanneer die eenmaal uit de ring was, werd de bokser die het het meest te kwaad had met zijn tegenstander een hart onder de riem gestoken. Dat was soms wel nodig, omdat en kele boksers de grondbeginse len wel eens vergaten en er een soort straatgevecht van maakten. Lang duurde zo iets nooitwant de heren scheids rechters waren consequent in hun beslissingen. De recht sprekers handelden niet altijd naar tevredenheid van bok sers, begeleiding en publiek, maar zij lieten zich niet intimi deren. De negende van de m totaal vijftien af te werken partijen was eigenlijk de meest verma kelijke. C. Utterloo iCroos- wijk) en A. Kallouh (Hougen- bandl hadden zo h tui eigen vredesideeen en weigerden el kaar te slaan. Slechts een dans zonder muziek werd het pu bliek voorgeschoteld. Een ge luk voor de jury was dat scheidsrechter R Schuiein aan Uiterioo drie waarschuwingen uitdeelde Nu was een loten) niet nodig, maar volgde de re glementaire disk walificativ. Het vreemde tras. dat Kallouh er nog heel erg blij mee was ook. De Wesilandse bezoekers, ver uit in de meerderheid tn Vlaardingen, kwamen bedro gen uit. Aleen ii'ilfred Leeks- ma. Nico Kreunen en John Held wisten te winnen. Het kon de pret echter met beder ven. We hebben voldoende mooie klappen gezien en daar kwamen we voor", was de me ning van een supporter Gezel lig. een avondje uit. Schiedam Nol de Ruiter keert naar alle waarschijnlijkheid terug op Harga. Hoewel de thans bij het door financiële zorgen gekwelde SC Veendam werkzame oefenmeester niet offi cieel tot de reeks sollicitanten behoort, moet worden aangenomen, dat De Ruiter de beste papieren heeft om te voorzien in de vacature die is ontstaan door het vertrek van Huib Ruij- grok. Met de rentree van De Ruiter herstelt het bestuur van SVV de relatie, die het vorig sei zoen eigenlijk al voor een langere periode wilde aangaan. Toen ketste een meeijarige verbintenis tussen de Schiedamse eerste divisieclub en de nog al tijd in Veenendaal woonachtige De Ruiter on- door Donald Bax der meer af op zijn persoonlijke voorwaarden. In het seizoen 1982-1983 werd de wedde die hij bij SVV opstreek, gecompleteerd door SC Wa gen ingen, dat het arbeidsgeschil met De Ruiter in een negatieve beschikking zag eindigen. De situatie heeft zich inmiddels dermate veran derd, dat er op het financiële vlak voor De Rui ter niet langer beletsels zijn om opnieuw in Schiedam aan de slag te gaan. „Ik heb niet echt gesolliciteerd", aldus De Rui ter, van wiens werkwijze vooral SVV's voorzit ter Car de Vries bijzonder gecharmeerd was. „Nadat bekend was geworden, dat Ruijgrok zou weggaan, heb ik secretaris Frans Eijkenbroek gebeld en hem verteld, dat ik in principe wel weer bij SVV wilde gaan werken. Ik heb hem uitgelegd, hoe ik er nu precies voorsta en dat er nu voor mjj geen problemen zijn om voor één jaar of langer te tekenen. Daarna heb ik niets meer gehoord. Ook niet van Sparta, waar ik wèl officieel een brief naar toe neb gestuurd". Bezwaar De Ruiter verwacht van het bestuur van SVV, dat zij er deze keer geen bezwaar tegen heeft als hij dagelijks tussen Veenendaal en Schie dam blijft 'pendelen'. „Ik maak daar geen punt van. Ik rijd het in drie kwartier. Het is gewoon zo. dat ik nu meer mogelijkheden heb dan dit seizoen. Financieel ging dat echt niet. En, ik Nol de Ruiter. moet zeggen, dat ik het bij SVV bijzonder naar m'n zin heb gehad, dat ik daar dat jaar ha rel- stikke leuk heb gewerkt. Kijk, dan zou ik toch weer bij een club werken en dat is toch veel plezieriger dan bij een stichting", zegt De Ryi- ter, met een vingerwijzing naar Veendam. Een hernieuwde kennismaking met De Ruiter zou SVV weer op het spoor zenen, dat het eer der al onder zijn leiding volgde. Het is bekend, dat De Ruiter vorig jaar om deze tijd in de ge sprekken over contractverlenging vooral een aantal organisatorische zaken had meegeno men. Als full-timer, zo stelde hij, wilde hij bij voorbeeld een goed werkend seoutings-appa- raat opzetten en wilde hij het produkt betaald voetbal in Schiedam beter verkopen. Ook niet die gedachte in het achterhoofd, lijkt het niet moeilijk te raden, dat wellicht al op korte ter mijn de wederzijdse 'krabbels' onder het con tract worden geplaatst. stak en de duopassagier met een stok een ferme klap gaf op de linkerpols van de man. Dat gebeurde met de bedoeling een tas te roven. De fietser hield er een gebroken midden- handsbeentje aan over. Vlaardingen De heren van basketbal vereniging Green Eagles uit Maasluis gingen in de laatste minuut van de wed strijd ten onder tegen Voorne: 90-89. De dames deden het te gen de gelijknamige vereni ging al niet beter. Hier werd het een 58-54 nederlaag. De heren van Juventus konden het niet bolwerken tegen Dunckers (51-62), terwijl de Schiedamse dames te zwak waren voor de reserves van Voorne; 42-63. BV VoorneGreen Eagles (h) 90-89 De Maassluise ploeg werkte de wedstrijd onder protest af. Het aanvangsuui werd onverwacht met twee uur vervroegd en Aad Klos kon zich niet meer van zijn werkzaamheden vrij maken. Het was in Brielle een uiterst rommelige wedstrijd. De beide scheidsrechters bakten er ook al niet veel van en zo ontspon zieh een heel matige wedstrijd met veel irritatie over en weer. Beide ploegen hielden zich lang evenwicht. Voorne had steeds een kleine voor sprong, maar in de slotfase van de wedstrijd werd de ach terstand omgebogen in een voorsprong. Onder aanvoering van Kees Brugman werd er een 82-85 voorsprong geno men. Green Eagles kon de kleine voorsprong lang vol houden, maar uitgerekend in de laatste minuut van de wed strijd was het Kees Brugman die de bal knullig verspeelde vuspeler van Voorne, ii. ie twee beslissende punten kon binnenschieten: 90-89. In de slotfase werd bo vendien Peter van der Waal met een diskwalificerende fout weggestuurd, zodat hem een schorsing hoven het hoofd hangt. Voorne—Green Eagles <d) 58-54 De dames van Green Eagles begonnen erg sterk. Via Ingrid van der Kuü werd zelfs een royale voorsprong geno men: 2-10. Voorne herstelde zich echter op tijd en buitte het lengtevoordeel in het ver dere verloop van de wedstrijd goed uit. Bij de rust had het al een 32-24 voorsprong geno men. Na de rust kwamen de Maassluise dames nog evne sterk opzetten. Tot twee pun ten naderde Green Eagles Voorne, maar balverlies van Susan de Ligt betekende het definitieve einde van de Maas sluise dames: 58-54. Green Eagles en Voorne zijn beiden gedegradeerd uit de promotie divisie naar de eerste divisie. JuventusDunckers (h) 51- 62 Het was een gelijkopgaandc wedstrijd. Dunckers had wel gedurende de gehele wedstrijd en kleine voorsprong, die pas in de tweede helft echt werd uitgebouwd. Aanvallend ging het zeker niet slecht bij de Schiedammers, maar de ploeg heeft geen specifieke afmaker en scoort zo te weinig. Due- kers profiteerde dankbaar: 51- 62. Juventus—BV Voorne 2 <d) 42-63 Vooral in de eerste helft was het een uiterst gelijkop- gaande wedstrijd. In de twee de omloop kon Juventus het hoge tempo echter niet meer bijbenen en het moest lijdzaam toezien hoe de reserves vi&n Voorne afstand namen: 42-63.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3