'Nog veel onbegrip voor depressie na bevalling' -f De mensen durven de straat niet meer op' SPORT 'VDL heeft voldoende mogelij kheden' i BEJAARDE BEWONERS KLAGEN AL JAREN PPD-enPMS- Jifdsters moeten vaak door hel Huisvesting spaart tijd Klaarovers helpen padden oversteken Werkloosheid afgenomen Ruud van Dijk contra SVV A art Trees wil dolgraag in Maassluis aan de slag Kroos wacht af Groenoord: te weinig spelers Leen Torn is er bijna Hans van den Broek: stage in Zweden Geen eer voor De Ooievaars jilsiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiMuiiMiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuNiiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiianiiiiiiniMiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i Vervolg van pagina 13 Vlaardingen De infor- matie-avond over postpar- u tum-depressie en het pré- s, menstrueelsyndroom l stond vooral in het teken van het grote onbegrip, dat de meeste vrouwen fe daarmee ondervinden, t Beide stoornissen zijn een f gevolg van een hormoon- verstoring in het lichaam van de vrouw. Vooral het hormoon progesteron, dat eën belangrijke rol speelt h tijdens de zwangerschap en. voor de menstruatie, tr: wordt door bepaalde oor- zaken te weinig aange- maakt ^{iiiifiiitiiii»ii»iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimHnnMini»iii[iiiiiniiniit?Hiii[iii]ij»iiiiiiii[iiMii[iiiiii[niiiiiin»uiMiiiifii[niiiHi»ii»iiiiiiiiiMiiuiii»HiHiiiiiiiiiii[»i»iuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiutiii»uiiiiiiiiiiiiiiiniiiiBiiiiiiiiiiiiii»]iiiiiiiiMiitiiiiiiii»i Dat tekort veroorzaakt, zeker als het om een groot tekort gaat, grote psychische en li chamelijke problemen. Het probleem wordt echter door vele artsen nog steeds niet herkend. Veel vrouwen krij gen dan ook reacties als: „Het hoort erbij; je moet er maar mee leren leven." Annemie Constandse vertelde tijdens de informatie-avond in ontmoetingscentrum West veel over haar eigen ervaringen. Zij leed jarenlang aan de hor monale stoornis, maar het duurde tien jaar voor ze zelf ontdekte wat er aan de hand kon zijn. Voor die tijd ging ze samen met haar man door een hel: ze functioneerde nauwe lijks meer thuis, werd agres- Annemie Constandse: van de ene psychiater naar de andere. Die konden haar echter niet helpen met het hormoontekort sief en zeer depressief, kwam op de zenuwafdeling van het Noletziekenhuis terecht en uit eindelijk zelfs in het St. Joris gasthuis in Delft. Het hielp allemaal niets, want psychiaters kunnen lijdsters aan PPD en PMS niet helpen- Het hormoontekort moet wor den aangevuld en de productie ervan op gang gebracht: daar is de behandeling van gynae cologen die zich met de stoor nis bezighouden ook op ge richt. Het verhaal van de familie Constandse maakte onder de vele belangstellenden die naar de Westwijk waren gekomen en waarvan vrijwel iedereen zelf met PPD of PMS te kam pen had, heel wat emoties los. Velen herkenden elementen van de eigen problemen, die men had doorgemaakt en veelal nog steeds doormaakt. Velen lieten daarom weten, dolgraag mee te willen doen aan gespreksgroepen, en ande re activiteiten, waarmee de nieuwe vereniging gaat star ten. Opvallend was tijdens de in formatieavond de betrokken heid van de mannen. Het bleek dat ook die zeker be hoefte hadden aan ondersteu ning en onderling contact. „Natuurlijk hebben die vrou wen het 't moeilijkst, maar wij mannen moeten er toch ook maar mee leven, met al die psychische ert lichamelijke problemen van de vrouw. Wij moeten meestal toch de klap pen opvangen", zo drukte éen van hen het uit fj Vlaardingen Er heerst angst onder vele bewo ners van het bejaarden flat aan de Re nesse hoe ve. Veel van de oudere mensen, waarvan som migen de tachtig jaar al ruim gepasseerd zijn, durven zich vooral 's avonds niet meer buiten de deur te vertonen, uit angst gemolesteerd te worden. Groepen jonge ren maken de omgeving onveilig. Die terreur, zoals het maan dagavond in de commissie voor algemene zaken werd ge noemd, is al maanden aan de gang. Vooral in de zomerperio de ondervonden de ouderen enorme overlast van de jonge ren, die zo nu en dan uit pure provocatie bezig waren. Op een van de binnenplaatsjes van de woningen werd toen door Paul Houkes zelfs een grote tent neergezet De jeugd vermaakte zich uit stekend, op een wijze die voor al voor bejaarden, die nog op vattingen hebben die onder la tere generaties wat zijn afge zwakt, als schokkend werd er varen. Het gevrij was niet van de lucht. „Het is werkelijk te gek wat hier allemaal gebeurt, me neer", vertelt een bejaarde dame die uit angst voor re- pressailles absoluut niet wil dat haar naam wordt ge noemd. „Er worden mensen ronduit bedreigd. Als je ze aanspreekt kun je meteen een grote mond krijgen. Er wor den kluiten tegen de ramen gegooid, de zaak besmeurd, op de deuren gebonkt. En altijd maar die herrie: dat is ver schrikkelijk." Ook de planten, die in de voortuintjes van de bejaarden staan, moeten het nogal eens ontgelden. Wat 's middags liefdevol is gepoot, begoten en afgedekt, wordt 's avonds ruw uit de grond ge trokken en vertrapt. De dochter van een van de be jaarde gezinnen in het com plex vertelt, dat ze al vaak 's* avonds bij haar ouders de wacht is gaan houden, om te zien of ze er niet zelfstandig een eind aan kon maken. „Maar het lijkt wel alsof ze het zien, dat er een jonger iemand op bezoek is. Dan laten ze zich namelijk niet zien. En het ge beurde onlangs nog, dat ik 's avonds laat naar huis was ge gaan, omdat het rustig bleef rond de flat, en dat ik nog maar net thuis was toen mijn vader al belde dat ze weer be zig waren. Als ik er eens een in mijn vingers krijg dan loopt het slecht met hem af, wat voor mij ook de gevolgen zul len zijn." Enorme spijt De dochter, die zelf in ,de Oostwijk woont, waar ook haar ouders het belangrijkste deel van hun leven hebben doorgebracht, heeft inmiddels een enorme spijt dat ze haar ouders enkele jaren geleden zo'n woninkje heeft aange praat. „Mijn moeder is nogal ziek en ik had tegen haar ge zegd: joh, een schitterend huis je, alles gelijkvloers, een tuin tje om in de zon te zitten... Dat is ideaal als je zo oud bent. Nu denk ik: had ik ze er maar nooit naar toe laten gaan." De politie kent de klachten van de bewoners maar al te, goed. Zoals deze week ook in de commissievergadering werd meegedeeld surveilleren agenten met grote regelmaat bij het complex. Ook dan geldt echter, dat de groep jongeren Een week geleden was het weer raak: enkele deuren en ramen van de bejaardenwo ningen werden volgesmeerd met bisonkit. die met de terreur-actie bezig is, zich gedeisd houdt. Com missaris Ton Spel heeft inmid dels aangekondigd, de zaak rond de bejaardenflat scherp in het oog te zullen blijven houden. De bejaarden hebben daar echter weinig vertrouwen Sn. „De politie doet er vrijwel niets aan. Ik snap best dat ze hier niet de hele dag een poli tieman neer kunnen zetten, maar voor ons is dit toch geen leven zo?" Schiedam Woningzoeken den, die geregistreerd staan bij het bureau huisvesting en van wie de inschrijvingstermijn van twee jaar verloopt, kun nen zich niet opnieuw laten inschrijven. Dat is niet zo schokkend als het klinkt. De inschrijving blijft gewoon wat langer geldig. De reden is. dat het bureau huisvesting het administratief niet meer aan kan om alle in schrijvingen vlot te verwer- ken. De huidige maatregel spaart tijd uit. De woningzoe- kenden krijgen nu thuis be richt, wanneer de inschrijving verlengd moet worden. Schiedam De padden- werkgroep in Schiedam zoekt klaarovers om de na derende oversteek, die Uit jaar waarschijnlijk van on geveer 24 maart tot en met 15 april plaatsvindt, zo goed mogelijk te begeleiden. Pad den, bruine kikkers en waarschijnlijk ook groene kikkers trekken dan vanuit het winterverblijf naar hun geboortesloot om te paren en eieren af te zetten. Het is de bedoeling in drie groepen in die periode dagelijks telkens anderhalf uur lang wacht te lopen vanaf Noordeinde, Harreweg, kruising Scheep vaartweg, Harreweg tot Woudweg en vanaf de Dorpsstraat en een deel van de Kerk weg. Het wachtlopen gebeurt al leen bij vier graden boven nul of meer. Alle padden en kikkers zullen worden opge meten. Daarna worden zij over het gaas aan de oost kant van de Harreweg gezet. Op het stuk Dorpsstraat- Kerkweg worden de amfi bieën in die richting overge zet waarheen de neus wijst, weet de werkgroep te mel den. Op weggebruikers wordt een dringend verzoek gedaan de polderwegen in die periode zoveel mogelijk te mijden. De oversteek van de bruine en groene kikkers gaat rela tief snel, omdat zij springen. De pad daarentegen is een trage kruiper en blijft graag even stilzitten op het warme asfalt. Mensen die gedurende de periode van de trek toch de polderwegen berijden, wordt gevraagd tussen nalf acht en twaalf uur 's avonds zo lang zaam mogelijk te rijden. Vrijwilligers voor het klaar- over-werk kunnen 2ich op geven bij mevrouw Vqn Hoek, Bachplein 555, tel. 712582. Financiële steun kan worden verstrekt door geld over te maken op Rabobank rekeningnummer 12.54.46.810 ten name van Paddenwerkgroep Schie dam, p/a Bachplein 555, Schiedam. Silent report In café Westpoint aan de Vlaardingse Westhavenkade treedt morgenavond de Dor- dreehtse funkformatie 'Silent Report' op. Deze vijf musici spelen pas vijf maanden sa men, maar zijn individueel al tien iaar aktief in muziek. Het begint om 21.00 uur en de toegang is gratis. Belastinghulp De Sehiedamse afdeling van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) wil zijn leden graag van dienst zijn bij het invullen van hun belas tingbiljet. Wie hulp wil kan dat zaterdag tussen 10.00 en 12.00 uur laten weten in de FNV-zaal aan de Stadhouders- weg 119. Spreekuren verzet Wijkpost Oost van de Sehie damse Raad voor het Bejaar- denwerk aan de Lorentzlaan 32 heeft zijn spreekuren van maandag en dinsdag aanstaan de verzet naar de woensdag. Van 8.30 tot 10.30 uur. Modern humanisme Vanaf 28 februari houdt het Humanistisch Verbond in Schiedam een serie van vier avonden om de geïnteresseer den kennis te laten maken met het moderne humanisme. De avonden zullen worden ge leid door Ellen Winkler, stu dente aan het Humanistisch Opleidingsinstituut. De serie kennis makïngsavon- den vinden plaats op 28 febru ari, 13 en 27 maart en op 10 april. Ze worden gehouden in ontmoetingscentrum Striklede en de kosten bedragen 17,50 gulden, inclusief materiaal en koffie. Meer inlichtingen bij de familie Tijsen: 703811. Schiedam De werkloosheid in het gebied Nieuwe Water weg-Noord is in de maand ja nuari gedaald met 160. Nadat het werkloosheidcijfer het af gelopen jaar al was gestabili seerd zette de daling zich de afgelopen maand voort van 11295 werklozen tot 11135. De daling werd voor het grootste deel veroorzaakt door het flinke aantal (vooral vrou welijke) schoolverlaters dat aan een baan kon worden ge holpen. De jeugdwerkloosheid vermt nu 32,9 procent van het totaal. Een jaar geleden was dat nog 35 procent Het aantal vacatures steeg in de maand januari. Begin janu ari waren er slechts vier vaca tures, terwijl er bij het afslui ten van de maand 50 vacatures bij het arbeidsbureau bekend waren. De meeste vacatures zijn voor kantoor- en metaal- personeel. Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 22 februari 1984 Schiedam Eén dag verschil vormt de inzet van het geschil tussen het bestuur van SVV en oud-contractspeler Ruud van Dijk. dat medio vorige week heeft gediend voor de Raad van Arbitrage van de KNVB. Van Dijk meent, dat SVV vo rig seizoen één dag te Iaat is geweest met de opzegging van het contract. Het bestuur van SVV zegt evenwel, dat alles precies volgens de reglemen ten is verlopen en dat Van Dijk die dag niet aanwezig was om het aangetekende schrij ven in ontvangst te nemen. Twee jaar geleden diende ook al een soortgelijke zaak, waar in het aan Jan den Tuinder aangezegde ontslag ter discus sie ontstond, SVV werd toen gedwongen Den Tuinder over een periode van vier maanden te betalen (circa zesduizend gulden). De raadsman van Van Dijk heeft nu de eis neer gelegd, dat SVV de huidige speler van 's-Gravenzandse SV tot 1 juli van dit jaar moet doorbetalen. Met andere woor den, een gewoon éénjarig con tract (ongeveer 15.000 gulden). SVV en Van Dijk vernemen binnen tien dagen wat het oor deel is van de arbitrageeom- Maassluis Gesollici teerd heeft hij nog niet, maar VDL kan zijn ge loofsbrieven verwachten. Aart Trees, nu nog selec tiespeler bij de zondagse derdeklasser, zou best zijn trainersloopbaan aan de Maassiuisse Sportlaan wil len beginnen. „Als het moment er is, wil ik mijn kans wagen. Ik heb erg veel ambitie om trainer te worden". Zodra VDL zich op de markt meldt om in het aangezegde vertrek van trainer Ger Rob- bemond te voorzien, ligt de sollicitatie van Aart Trees (29) op de mat. Het zou zijn eerste club als hoofdtrainer zijn, na dat hij bij stadgenoot Excelsior M al twee seizoenen jeugdtrai ner is geweest. „Maar VDL maakt het natuurlijk uit", wil Trees alle zaken nadrukkelijk gescheiden houden. Mocht VDL met Aart Trees als opvolger van Robbemond in zee gaan, dan haalt het in ieder geval een zwaar kaliber trainer in huis, In de meeste letterlijke zin wel te verstaan, want de inmiddels weer uit Maassluis naar Rotterdam ver huisde Trees weegt liefst 113 kilo. Desondanks is hij als voetbal ler sterk in de lucht, kan hij goed overweg in de zaal (dit seizoen nog in het eerste van Excelsior M) en kan hij boven dien aardig keepen. In zijn jongere jaren stond hij ook bij Feyenoord C en Excelsior C tussen de palen en afgelopen zondag zowaar nog een poosje in het eerste van VDL, als vervanger van de geblesseerde John van der Mey. Met een aantal knappe reddingen voor kwam hij dat Excelsior20 met nog meer dan 2-0 van zijn club won. Blessure Trees was er als spits ingeko men, maar omdat Van der Mey's blessure net viel, nadat VDL zijn twee wissels had ge bruikt, verhuisde Trees al snel naar het doel. „Ik moest er even inkomen", verklaart hij zijn eerste losgelaten redding, „maar daarna ging het wel lekker". Terugkomend op zijn kandida tuur bij VDL zegt ae in het be zit van het oefenmeester Il-dï- ploma zijnde Trees net te we- Aart Trees hoopt volgend jaar als trainer aan de slag te kunnen bij VDL. ten of de selectie helemaal achter diens eventuele komst staat. Aanvoerder Harrie Hui zing ziet het in hem echter wel zitten. „Hij kent de mogelijk heden bij VDL en wij kennen zijn capaciteiten". Hoewel het tussen Robbemond en de selectie niet goed meer klikt —zowel de A- als B-se- lectie vroegen het bestuur om het contract niet te verlen gengelooft Huizing toch niet in degradatie. „We gaan het dit seizoen toch weer red den", weet hij heel zelfverze kerd. De positie van VDL is echter uiterst penibel. „Zakje naar de vierde klasse, dan kom je er met dit ploegje niet zo gauw meer uit", is de visie van Aart Trees. De kandidaat-oefen- meester wijst erop, dat de ma tige prestaties niet nieuw zijn. „Al vier jaar is het vechten te gen degradatie, want ook in het laatste iaar van Nieuwen- huizen en het jaar onder Gijs de Jong had VDL het moei lijk". Aandacht „VDL is een club", weet Trees van heel nabij, „die veel aan dacht nodig heeft. Vooral indi vidueel zal er veel tijd aan be steed moeten worden. Ik zie hier beslist mogelijkheden, maar twee avonden per week en een wedstrijd op zondag zijn te weinig. VDL heeft ca paciteiten, die er nu niet vol doende uitkomen". Hoe Aart Trees de opbouw graag zou willen hebben, weet hij ook al. De vergelijking met Excelsior'20 volgt, alwaar hoofdtrainer Eric Gudde het eerste elftal en de A-selectie traint en tweede trainer Gijs de Jong het tweede elftal en de B-selectie. „Zo groeit alles naar elkaar toe", meent Trees. „Dat vind ik een ideale situa tie. Een tweede trainer aan trekken is niet nodig, want daar zijn bij VDL de mensen wel voor". Zwïjndrecht De KNVB heeft nog altijd niet haar fiat gegeven aan de door Jan Kroos tussentijds aange vraagde overschrijving naar Zwïjndrecht. De ex-SVV'er, die ai enkele weken geleden tegen Sparta dacht uit te ko men, laat het hele gebeuren een beetje gelaten over zich heen komen. „De zaak had allang behan deld moeten zijn, maar er komt steeds iets tussen", bromt de 24-jarige spits, die weet dat er door verschillen de clubs in Zeist tegen zijn overschrijving protest is aan getekend. „Erg kinderachtig allemaal", vindt Kroos, „maar ja het is nu eenmaal niet anders. Ik wacht maar af. Als ik geen toestemming krijg, zal ik helaas tot augus tus moeten wachten". Schiedam Zaalvoetbal vereniging Groenoord zit dringend verlegen om nieuwe leden. Door blessures, schorsingen en contributieschuld is het aantal inzetbare spelers drastisch verminderd en het bestuur van de vereniging kam dan ook voor alle teams (zeven in totaal) nieuwe leden gebruiken. Het bestuur van Groenoord is ook op zoek naar een coach voor het eerste zaalteam. Groenoord neemt een uiterst be scheiden positie In op de ranglijst zit verlegen om een goede begeleider. Tijdens de algemene ledenvergadering van de specifieke zaal voetbal vereniging ruilden voorzitter Theo Ranke en pen ningmeester Frans van Krugten van positie. Secretaris bleef Fred de Langen, terwijl het wedstrijdsecretariaat in handen is van Jan de Ridder. Vlaardingen Met nog twee ronden te gaan heeft Leen Torn de beste kansen om dam- kampioen van Vlaardingen te worden. Hekkesuliter Eric de Heide hield zich in zijn partij tegen Torn lang staande, maar moest in de slotfase toch zijn meerdere erkennen in Tom. In een klassieke partij lieten Wim Niestadt en Gerrit van Mastrigt fraai spel zien. Van Mastrigt dreigde via een com binatie schut winst te verove ren, maar Niestadt hield het hoofd koel en wist zelfs nog een Temsse uit het vuur te sle pen. Wim Heuvelman vocht tegen Ton Burgerhout voor zijn laatste kans op een hoge notering. Niet zonder succes, want laai, heel laat, capituleer de de jeugdige Burgerhout In de eerste klasse won Ron Bolderheij van Kees van Oud- heusden en wist Dirk Mast zijn eerste overwinning te ha len op Van Woerden. Koes Vermeulen en Cor van Veelen kamen uit op een remise. In de tweede klasse won Gel dof van Wisse en verloor Wei- sc^er van Moerman. Schiedam Tijdens de jaar lijkse bekendmaking van de jeugdige sporttalenten die op kosten van het sportfonds Leo van der Kar hun kwaliteiten verder mogen ontwikkelen, dook ook de naam van de Sehiedamse tafeltennisser Hans van den Broek op. In het Amsterdamse Apoilohotel kreeg hij gistermiddag te ho ren, dat hij binnenkort een stage kan volgen in Zweden. Van den Broek speelde vorig jaar nog voor het Sehiedamse NO AD. Hij verliet die vereni ging toen NO AD degradeerde naar de tweede divisie. Hij aanvaardde toen een aanbod van 't Hoge Huys uit Alkmaar. Eerder in zijn carrière speelde Van den Broek voor De Ko renbeurs. Na een conflict met Hans Lingen stapte hij toen over naar concurrent NOAD. Schiedam Tegen de koplo per in de eredivisie. Aalsmeer, was er voor de basketballes van invalidensportvereniging De Ooievaars geen eer te be halen. De Schiedammers leden de grootste nederlaag van de competitie: 14-143. In het begin ging het nog re delijk met De Ooievaars, maar toen Aalsmeer halverwege de eerste helft overschakelde op een full-press, was het gedaan met het team van Huib Nelis- se. Aalsmeer, met viif internatio nals, scoorde er lustig op los. De Ooievaars had aanvallend niets in te brengen en kon slechts tot 14 punten komen. Aalsmeer passeerde zonder moeite de 100 punten en de ^ore stokte pas bij 143 punten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3