WATERWEG SPORT 'Herrie nog dichterbij Kom nou!' Schiemond wil normaal bedrijf zijn 'Het is de vraag of SVV wel zo ver komtl rente op die voorwaarden? V Klinkt interessant." bondsspaarbank s r Bewoners willen bredere Van Hogendorplaan niet i:i 'ZOUTE DROP INPAKKEN, DAT IS NIET MEER' Hans Loovens zondag tegenover Richard Dercks [Schiedam koploper in Rij nmondstatistiek Girospaar Extra Rekening kontant en giraal storten f 5.000,- vrij opneembaar per kalendermaand over bedragen boven de f 5.000,-wordt 2% berekend geen minimum of maximum inleg alleen girale opname mogelijk vraag voor meer informatie bij uw kantoor in de buurt ~1 Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand L J Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 23 februan 1984 Vlaardingen Ze kun nen er nóg boos om wor den, de bewoners van de ;flats aan de Van Hogen- dorplaan. Zij zouden aan de gemeente een strook grond moeten afstaan 'om de aanleg van fiets paden mogelijk te ma ken. „We hebben al zo'n last van de herrie van het verkeer en nu zou den we dat verkeer nog ;twee meter dichter bij onze deur moeten halen. Kom nou!", zegt L.vau der Velden, voorzitter van de vereniging van huiseigenaren schamper. Vanwege de verkeersveilig heid op de drukke Van Ho gendorplaan wil de gemeente 'daar aan beide kanten aparte fietspaden aanleggen. Aan de [kop bij de Kesperweg is de ■laan echter niet breed genoeg, [Om dat prpbleem op te lossen -zouden de bewoners van de [flats die daar staan een strook [van anderhalve meter van ihun gemeenschappelijke tuin [moeten afstaan. Dat plan imaakt echter weinig kans, [want een groot deel van de be woners zegt: „Geen haar op [mijn hoofd..." Mevrouw Van id er Velden beweert zelfs: „Die Jtuin is het enige leuke wat we «hier hebben." In huize Van der Velden kun- nen ze er wel uren over pra ten. Over de zware vrachtau- cl t; to's, het slechte wegdek, de dubbele ramen die ze al heb ben laten aanbrengen en de verstoorde nachtrust. Van der Velden vindt de situatie ab surd. „Ik heb nog nooit zo'n door Aad Rietveld weg gezien, met zoveel kuilen. Als ik directeur van gemeen tewerken was zou ik me de ogen uit mijn hoofd schamen. En daar gaat al dat zware ver keer overheen." Vanaf de galerij wijst Van der Velden op de heg tussen het trottoir en de gemeenschappe lijke tuin, die volgens de plan nen van de gemeente meer dan een meter zou moeten op schuiven. „Kijk, dan komt de heg tegen de flats aan." Zijn vrouw zegt, dat met open ra men slapen nu al onmogelijk is in haar flatwoning. Huismees ter C.Zonnenberg, die op het hoekje woont, heeft ook last van het verkeer op de laan. „Als ik teevee zit te kijken en er komt een vrachtauto langs dan zie ik dubbele beelden", bromt de oude man. Kwaad bloed De manier waarop de gemeen te heeft geprobeerd de grond te verwerven heeft bij de be- 9 Van der Velden, Zonnen- berg en Van den Berg op de galerij op de tweede verdie ping: „Kijk, dan komt die heg tegen de flats" woners veel kwaad bloed ge zet Eind november kregen ze een brief, met het verzoek om binnen twee weken te reage ren. ,,'t Is stom om je daar kwaad over te maken, maar het is toch eigenlijk te gek", zegt A.K.van den Berg. Hij spreekt van een overval. „Er wordt al jaren gesproken over reconstructie van de laan en er is nog geen spa de grond a. Nu hadden wij in twee weken een u moeten nemen." De vereni" ging heeft niet op de brief van de gemeente gereageerd. Dat was in feite ook niet nodig, want anderen hadden al laten weten dat ze de grond, die de bewoners in erfpacht hebben, niet willen afstaan. Vuilnisbak Van der Velden kan zich nog goed herinneren dat de make laar destijds, toen hij het huis kocht, vertelde dat het met de geluidsoverlast op de Van Ho gendorplaan snel afgelopen zou zijn. Er waren plannen om de laan te reconstrueren. Dat was vijf jaar geleden en er is nog niets veranderd. „Ze laten ons in de herrie zitten, onze brieven gaan de vuilnisbak in." Van aen Berg is ook aller minst tevreden met het beleid van de gemeente. „Dat zware verkeer moet eraf. De huizen worden verruïneerd. Je zit soms te schudden in de kamer. Ze maken mij niet wijs, dat je huis daar niet van achteruit gaat." Het gaat de bewoners er abso luut niet om, zeggen ze met nadruk, de plannen van het gemeentebestuur dwars te zit ten. Maar eerst moet de ge luidshinder teruggedrongen worden, vinden ze. „Wij moe ten grond afstaan in het alge meen belang", zegt Van den Berg, „maar met ons belang wordt geen rekening gehou den." Schiedam „Vanmorgen heb ik nog even gedacht de vlag uit te hangen en een toespraakje voor het personeel te houden. Om het goede nieuws te ver- tellen. Want slechts een handjevol mensen weet dat niets de nieuwbouw meer in de weg staat. Maar een toespraak spreekt niet zo aan, hè. Daarom delen we van de week maar gebak uit. Dat is veel feestelijker." I Directeur W. van der Veen van Bedrijfsgemeenschap I Schiemond, de sociale werk plaats in Schiedam, is dinsdag- morgen duidelijk in zijn nopjes met de 6,6 miljoen gulden die de gemeenteraad de avond te voren beschikbaar heeft ge steld voor een nieuw pand aan lie Van Berckenrodestraat in het havengebied op de grens met Rotterdam. Want dat is .hard nodig, zegt ook OK-lid -Harrie Smit „Dit pand aan dc Vijgensteeg is veel te klein en deze indeling staat een efficën- ie bedrijfsvoering in de weg." •Hoewel alleen een afspraak is gemaakt voor een interview miet de directeur, heeft die ge vraagd of Smit erbij komt zit ten om misverstanden te voor komen. „Want", verduidelijkt [de directeur, „sommige zaken liggen hier erg gevoelig. Laatst Stond er nog een artikel tn de ■krant, dat wij zo slecht in het [werk zitten. Daarbij stond een foto van de houtafdeling. Uit gerekend die afdeling waar we Jot over onze oren in het werk zitten! Terwijl ik dat er duide lijk bij had gezegd. U begrijpt bet al. De volgende dag ston den de mensen voor mijn deur om opheldering te vragen. [Smit hoort precies wat ik zeg en kan me zo nodig aanvul den." •Van der Veen wijst er diverse [malen op hoe gevoelig sommi ge zaken liggen. Behoedzaam formulerend legt hij uit dat het imago van de sociale werkplaatsen de laatste tijd ge lukkig is verbeterd. „Jaren lang heeft de buitenwereld ge dacht dat we hier mensen zoet houden met zakjes plakken. door Hans van Reeuwijk Ja, tien jaar geleden werd hier zoute drop ingepakt, maar dat is niet meer. Hoewel er van wege dat negatieve beeld nog steeds mensen zijn die liever zeggen dat ze bij de gemeente werken dan bij Schiemond." Ook in zijn contacten met het bedrijfsleven loopt directeur Van der Veen nog steeds tegen dat negatieve imago op. Hij zegt nog te veel te horen dat sociale werkplaatsen goedkoop zijn en het niet zo nauw ne men met kwaliteit en levertij den. „En dat is echt niet zo. Regelmatig komt het nog voor dat wij opdrachten verspelen, omdat we te duur zijn. Naar buiten toe treden wij dan ook op als £en normaal bedrijf. Voor alles probeer ik te voor komen dat de indruk ontstaat dat we maar wat aanromme len om de mensen bezig te hosden." Bij Schiemond werken mo menteel zo'n 420 Schiedam mers, die in het vrije bedrijf niet kunnen meekomen. Van der Veer zegt dat de wet spreekt over persoonlijke fac toren, waardoor ze in het be drijfsleven niet aan de bak ko men. De meeste mensen ko men er terecht via het arbeids bureau en de sociale dienst, maar de laatste tijd zijn er steeds meer mensen die zelf het inititatief nemen en sollici teren. Vaak worden ze afge wezen. De plaatsingscommissie oor deelt dat ze best plaatsbaar zijn in het bedrijfsleven, maar dat ze het door de enorme werk- Op de afdeling houtbewer king worden wandrekken ge maakt. loosheid niet lukt. Harrie Smit denkt dat het ook een aanwij zing is dat het imago van de sociale werkplaatsen ten goede is veranderd. „Als die mensen het idee hadden dat we hier alleen maar gehandicapten be zig houden, zouden ze toch niet komen." Diversiteit Schiemond kenmerkt zich door een grote verscheiden heid aan activiteiten: houtbe werking. het maken van bloc notes, de verwerking van kur ken tegels, administratief werk in opdracht van derden, tuinonderhoud, montagewerk, een drukkerij en inpakwerk- zaamheden. Directeur van der Veer legt uit dat dat komt om dat sociale werkplaatsen an dersom opereren als het be drijfsleven. „Daar heb je werk en vervol gens zoek je personeel. Bij ons is de volgorde omgekeerd. Eerst heb je mensen en daar zoek je passend werk voor." Hij zegt dat de enorme groei, die Schiemond de afgelopen tien jaar heeft meegemaakt vooral heeft bijgedragen aan die diversiteit. „Van 240 naar 420 werknemers. De gemeente had de plicht die mensen aan te nemen dus moest daarvoor werk komen. En dan ontkom je niet aan zoveel verschillen de activiteiten." De laatste tijd wordt het steeds moeilijker om aan werk te ko men. De gemeente bezuinigt op groenonderhoud, waardoor minder mensen bij de plant soenendienst kunnen worden ingezet. En de inpakafdeling ondervindt veel hinder van thuiswerkers en gevangenis sen, die onder de prijs werken. Van der Veer zegt dat Schie mond zich in het nieuwe ge bouw dat volgende jaar zomer wordt betrokken meer zal gaan specialiseren. „We zijn nu veel te breed bezig. Dat is soms wel lastig. Want je moet overal wat van weten. Winst De bedrijfsresultaten zijn de afgelopen jaren steeds beter geworden. „Nee, winst wordt er niet gemaakt. Dat kan en hoeft ook niet", vertelt direc teur Van der Veer. „Dan zou den onze prijzen veel te hoog worden. De productiviteit ligt hier natuurlijk lager dan in het vrije bedrijf. Van het mi nisterie hebben wij de op dracht om marktprijzen te vragen en de verliezen zo klein mogelijk te houden. We kunnen natuurlijk niet failliet gaan net als een normaal be drijf. Maar je weet nooit wat de minister doet als de kosten blijven stijgen. Gelukkig is dat bij ons niet het geval. Integen deel." Doetinchem Hans Loo vens verkneutert zich er nu al op. Het weerzien met de oude getrouwen van welweer beperkt zich zondagmiddag echter tot een klein kringetje, nu ook SVV in de voorbije drie jaren de bezem door de 'spelersstal' heeft laten, vliegen. Van de maten, met wie de vrije verdedi ger van De Graafschap zo'n dikke drie seizoenen geleden lief en leed deel de op Harga, behoren nog slechts aanvoerder Leen Warnaar, Henk Salari, Rob Kiebert en Richard Dercks tot de huidige in ventaris. De Rotterdammer m hart en nieren, als voetballer getogen bij het Crooswijkse HOV en via kortstondige flirts met FC Twente, SVV en Waregem tenslotte in de Achterhoek be land, zal zich zondag dus een beetje moeten behelpen. De contacten zijn er niettemin al door Donald Bax [Waterweg Bijna acht procent van de totale [Rijnmondbevolking woonde begin van dit jaar in [Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Bij elkaar «telden deze drie steden 179.475 inwoners. Van de ■dertien andere Rijnmondgemeenten steekt Rot terdam natuurlijk met kop en schouders boven de [[anderen uit met 555.543. Het hele Rijnmondge bied telde eind vorig jaar 1.051.402 inwoners. [[Evenals in het hele Rijnmondgebied is ook langs •de Waterweg de groei eruit. Zelfs groeikernen als '[Hellevoetsluis, Capelle en Spijkenisse bleven ver .[achter bij de prognoses die de statistici van het [Openbaar Lichaam Rijnmond voor 1984 hadden ^opgesteld. *[In het Waterweggebied vertoonde Schiedam de (Opvallendste achteruitgang. In één jaar verloor de Meneverstad 1438 inwoners en werd daarmee on- "•oetwist koploper van het ontvolkende Rijnmond gebied. Een teruggang van twee procent in Schie dam, 0,6 in Maassluis en 0,8 in Vlaardingen. Op 1 januari 1982 telden de drie Waterwegsteden samen nog 184.268 inwoners, een jaar later 183.643 en eind 1983 nog maar H 9.4X5. Maassluis 33.106, Vlaardingen 76.467 en Schiedam 69.852. tijd gebleven. Vooral met de oudere kern, Ruud van Dijk, Aad van der Vlist en Bas van Noortwijk. Gedachtig de leuze 'laat eens wat van je horen', is immers een simpel telefoontje dè manier om van de afstand DoetinchemSchiedam een niemendalletje te maken. De hernieuwde kennismaking met zijn oude club, die eerder dit seizoen door een fantas tisch doelpuntvan notabene Loovens ('Ach, ik kreeg'm verkeerd op m'n schoen, maar ik wil het zondag toch nog eens proberen') op De Vijver berg met 1-0 onderuit werd gehaald, brengt voor de 24-ja- rige Loovens nagenoeg niets nieuws onder de zon. „Reken er maar op, dat het een leuke partij wordt", zegt hij in dat heerlijke Rotterdamse dialect, waarin geen enkel spoortje Twents of Belgisch is terug te vinden. „Peitsman, Popovics en ik even terug in Schiedam, dat is iets anders dan een ge wone wedstrijd. Dan gaan er weer een paar lampjes bran den". Niveau Het doet hem toch een beetje pijn, dat SVV naar een zo be denkelijk niveau is afgegleden. Met een schamele tien punten uit negentien wedstrijden blij ven de Schiedamse semi-profs ver achter bij het schema, dat in de voorgaande twee jaar gangen een gemiddelde van eén op één te zien gaf. En dat, terwijl De Graafschap op haar beurt na het binnenhalen van de eerste periodetitel niet op de lauweren rustte, maar de positie in de top wonderwel vasthield. Het verschil tussen de nummer drie en de slechtst geklasseerde ploeg in het be taald voetbal bedraagt niet al leen negentien punten, maar ook qua belangstelling ligt SVV mijlenver achter. „Ik kan me wel voorstellen hoe het dit seizoen is gegaan", heeft Loovens medelijden met SVV. „Ieder jaar beginnen met goede bedoelingen, leuke resultaten in het begin en dan komt de klad er in. Dan wordt het steeds erger en ook steeds moeilijker om jezelf te blijven motiveren. Zo'n gevoel van 'het hoort er bij'. Ik denk, dat het dit jaar weer precies het zelfde is". Met die conclusie raakt Loovens meer dan slechts de zijkant van de plank. De trainerswisseling, nodig om SVV niet helemaal op dood spoor te iaten gera ken. leverde slechts twee ne derlagen (2-0 tegen NEC en 5- 2 tegen NAC) op; met weinig direct uitzicht op beter. Hans Loovens (rechts) en Cor Peitsman dragen hun trainer Sandor Popovics op handen. Het trio, dat enkele jaren terug nog op de salarislijst van SW voorkwam, keert zondagmid dag voor Iets meer dan anderhalf uur terug op Harga. het centrum weg te lokken, maar ik moet eerlijk zeggen, dat we daar momenteel het concept niet voor hebben". Rotterdam Voorzichtig filosofeert Loo vens over een mogelijke terug keer naar de Randstad en dan het liefst naar Rotterdam, waar echtgenote Diane en hij zich nog steeds het beste thuis voelen. Een rentree bij SVV, dat de slungelachtige libero heel goed zou kunnen gebrui ken, sluit Loovens evenwel uit. „M'n contract loopt door tot mei 1985 en ik zit hier ook goed. Een transfer zal voor SVV wel een onmogelijke zaak zijn. De Graafschap heeft Waregem wat geld moeten ge ven en dat zal de club natuur lijk terug willen hebben. Naar wat ik er van heb begrepen, heeft SVV nog steeds geen geld. Al is het wel zo, dat ik op den duur terug wil. Daarom heb ik ook de boot afgehouden om hier voor twee jaar bij te tekenen. M'n vrouw is ook het liefste in Rotterdam en als échte Rotterdammer..." Aankopen, van wie alleen Jef frey Oost en Henk Dirven de toets der kritiek kunnen door staan. Een Leen Swanenburg bijvoorbeeld, die zaterdag avond werd weggehoond door het Bredase publiek, dat dc handen op de dijen kapot sloeg uit pure pret, toen de 'blonde pijl' van vroeger weer eens stom balverlies leed. En die prompt vinnig kreeg toege bruld, dat hij daarom bij NAC was weggestuurd. Een Rob van Hemert ook, die zich voor herhalingsoefeningen ziek meldde, omdat hij geen zin had op bivak te gaan en daar door ook min of meer werk verzuimde bij SVV. Hel dal blijkt veel en veel dieper te zijn, dan zelfs Pim Visser moet hebben verwacht. „Ik geloof, dat wij onze slechte periode nu wel hebben ge had", meent Loovens, die met De Graafschap matig scoorde tegen SC Veendam en SC Heerenveen. „We speelden slecht, maar pakten toen toch nog telkens een puntje. Dit weekeinde hebben we geoe fend tegen Borussia Moncnen- G lad bach. Goed. we verloren met 3-1, maar het voetbal was er weer. En een dag later ver sloegen we de een of andere hoofdklasser met 9-1. Als wij maar puntjes blijven pakken, dan heb je een Kans om met een te promoveren. Want in die naeompetitie mag je ner gens van uit gaan, dat is net een loterij. Zes wedstrijden al les of niets spelen, dat is geen doen. En als FC Twente en MVV ook minder blijven pres teren..." Snelheid Waar Loovens zich zondag waarschijnlijk veelal ziet ge confronteerd met Richard Dercks ('We moeten er voor zorgen, dat hij de bal niet krijgt. Dan is hij het gevaar lijkst. Op snelheid kun je hem rustig laten aanspelen, daar zit geen enkel gevar in. Het is trouwens de vraag of SVV wel zo ver komt'), daar lijkt de tweekamp tussen SVVs voor stopper Henk Salari en de stormram Cor Peitsman veel interessanter. De geblokte aanvalsleider, die mede door de tussentijdse terugkeer van Jerry Cooke naar FC Twente, z'n basisplaatsje heeft hero verd, staat uiteraard tegen zijn oude ploeg op scherp. „Misschien stom van me om te zeggen", grinnikt Loovens, „maar ons spel wordt nu voor een groot deel op Cor afge stemd. Het gevaar zit'm bij Cor in z'n hoofd, daar wordt nu op de trainingen hard aan ge werkt", Dus voorzetten van de achterlijn, met twee specifieke vleugelspitsen? „Nee, dat nou ook weer niet, we proberen, het anders", lijkt De Graaf schap voor een viermans mid denveld te kiezen, van welk stramien ook Pim Visser zich de laatste twee wedstrijden heeft bediend. „En, ach", op pert Loovens voorzichtig, „misschien stelt Popvovics Cor zondag niet eens op. We 2uUen moeten proberen om Henk uit Schiedam (9 spaarbank

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2