Politie laat vechtershaas z'n gang gaan Jeugdclub kan wéér vooruit in De Ark Yogelasiel: meer educatie College op zoek naar drie miljoen 1 ALLEEN ROTTERDAMSE TARIEVEN NOG HOGER VLAABDINGS DAGBLAD SCDIEDAMSCHE GODRANT NIEUWE WATERWEG CODBANT öosthaven- kade wordt opnieuw ingericht Bouwspeel plaats verder met vrij willigers Schoenen gestolen Tegen boom: gebroken been Schiedam- West vraagt De Kreek soepelheid Reeks inbraken in Drevenbuurt Kleine partijen weer in verzet Pé □WRTÏRWÏG MAANDAG 27 FEBRUARI 1984 Schiedam Pas nadat ver sterking uit Rotterdam was komen opdagen, heeft de Schiedamse politie een 33-jarige man aangehou den, die café De Amstel- bron op stelten zette. De wilde man gooide met gla zen asbakken en bier. Bo vendien vocht hij met di verse bezoekers. De Schiedamse politie was tot tweemaal toe in het café geweest om de wild om zich heen slaande Schiedammer te kalmeren, maar liet de man aanvankelijk lopen. Het publiek was witheet op de politie, omdat die zo lang had gewacht om de vechtersbaas tn te rekenen. De wildeman kwam in de nacht van zaterdag op zondag rond middernacht het café aan de Broersvest binnen, dat op dat moment stampvol zat met spelers en aanhangers van SVV, die na afloop van een feestavond in het Passa getheater nog een glaasje •dronken. De vechtersbaas riep tegen de eigenaar dat hij de zaak zou verbouwen als hij geen geld kreeg. Vrijwel direct voegde hij de daad bij het woord en gooide in het wilde weg met glazen asbak ken en bier. Ook enkele bloembakken sneuvelden. Bezoekers, die hem tot kalm te wilden manen, ging hij te lijf. Omdat de man als een razende te keer ging, zochten diverse aanwezigen dekking. Na enkele minuten arriveer den vier politiemannen, die al vrij snel weer afdropen toen ze zagen dat de man naar buiten was gegaan. Na enkele minuten kwam de wilde Schiedammer echter weer terug met een krik, die hij uit zijn auto had gehaald. In het donker zagen diverse mensen de krik aanvankelijk voor een mitrailleur aan. De Schiedamse politie, die weer was gealarmeerd, wachtte met ingrijpen tot twee poli tiewagens uit Rotterdam wa ren verschenen. Acht agen ten in kogelvrije vesten slaagden er uiteindelijk in de man te overmeesteren. Volgens de politie is zo lang gewacht met hei aanhouden van de man. omdat men bang was dat hii een vuurwapen bij zich haa. In het café aan wezige mensen sprake er schande van. „Je zou toch verwachten dat de politie in grijpt als een man zo tekeer gaat in een café dat stampvol zit. Liepen wij soms geen ge vaar?1' Vlaardingen Een gedeelte van de Oosthaven kade zal half volgende maand van een iets ander profiel worden voor zien. Het gaat om het gedeelte tussen de Bleekst raat en de le Van Leyden Gaelstraat. De werkzaamheden hebben als resultaat dat op het betreffen de deel van de kade 18 par keerplaatsen zullen verdwij nen. De belangrijkste wijziging op de kade, tijdens de herinrich ting, betreft het aanleggen van een loopstrook direct langs de Oude Haven. Daarnaast wor den om de bestaande bomen op de kade grote rechthoekige boom kransen gemaakt, en het meest noordelijke gedeelte van het wegvak wordt verkeers technisch aangepast. Op de ge deelten van de kade tegenover de er op uitkomende zijstraten zal in de toekomst niet meer geparkeerd kunnen worden. Volgens het college van B en W levert de vermindering van het aantal parkeerplaatsen op de Oostha ven kade geen pro blemen op. Tot nu toe heeft Theo Eliasberg, de verkeersin- genieur van gemeentewerken, van bewoners of gebruikers van het gedeelte van de Oost- havenkade nog geen protesten vernomen. „Het is een afwe ging; wat krijg je er voor te rug? Ik denk dat iedereen met die herinrichting best tevre den zal kunnen zijn." Half maart wordt met het kar wei ter hoogte van de Bleek- straat begonnen. Het werk wordt in gedeelten uitgevoerd, zodat per keer slechts een ge deelte van de Oosthaven kade afgesloten zal hoeven worden. -Vlaardingen Na enke le maanden gesloten te zijn geweest, gaat de bouwspeelplaats in wijk- park Holy-Noord naast de kinderboerderij weer open. De activiteiten zijn per 1 januari gestaakt, nadat beroepskracht Job Gorree werd ontslagen, als gevolg van de bezui nigingen op het sociaal- cultureel werk. In het vervolg zal met vrijwilli gers worden gewerkt. Sinds het ontslag van Job is de vriendenkring bouwspeelplaats in de weer geweest om de or ganisatie met vrijwilli gers op poten te zetten. Voor het eerst gaan de hekken van de bouw- peelplaats weer open in de krokusvakantie. Van 5 tol en met 9 maart kun nen kinderen er dage lijks terecht van tien tot vier uur. Daarna zal de bouwspeelplaats op woensdagen van twee tot half vijf en op zaterdagen van tien tot vier uur open zijn. Als schadevergoeding voor de periode dat de bouwspeelplaats was ge sloten, zullen de activitei ten tijdens de croeusva- kantie gratis zijn. De vriendenkring, be staande uit ouders en be langstellenden, is mo menteel bezig met de op richting van een vereni ging. In de krokusvakan tie zal een begin worden gemaakt mei de inschrij ving van leden. Het is de bedoeling dat kinderen van leden korting krij gen op de activiteiten. Ook zullen zij middels een clubblad op de hoog te worden gehouden van. het wel en wee van de bouwspeelplaats. Maassluis Uit de etalage van een winkel aan het West einde in Maassluis is dit week end een grote hoeveelheid schoenen ontvreemd. De etala geruit werd vernield. Ook ging men aan de haal met 150 gulden. Schiedam en Vlaardingen duurste randgemeenten Velen namen een kijkje op de rommelmarkt annex bazar in De Ark. Maassluis De wijkagent keek goedkeurend naar de twee vuilnisbakken voor de deur van De Ark, waar de hervormde wijkgemeente zaterdag een bazar annex rommelmarkt hield ten bate van van de jeugdclub. Ter wijl hij zijn fiets op slot zet te, zag je hem denken dat door die twee grijze vuilnis bakken de Rembrandtlaan tenminste vrij bleef van de opwaaiende papieren over blijfsels van de hapjes, die vanuit een oude schaftwa- gen van de gemeente werden verkocht om de kas van de jeugdclubs te spekken. Na een praatje mei de frites- bakkers in de groene houten wagen, trok hij zijn uniform recht en beende naar binnen om een ronde over de bazar te maken. Het was er een drukte van belang. Het overwegend jeugdige publiek maakte een kabaal van jewelste. De man, die vanaf het podium de prij zen aanprees bij het rad van avontuur, had de grootste moeite om boven de herrie uit te komen, die de kinderen produceerden mei zojuist ge wonnen toetertjes en fluiten. „Drie kansen voor een gulden. Kijk eens wat een prachtige handdoek. En wat een prachti ge takelwagen is dat niet." Alle prijzen waren even praehtig. En na iedere draai aan het rad, veerde een van de yele aanwezigen blij op om de prijs in ontvangst te nemen. In een hoek van de zaal dron ken vaders en moeders een kopje koffie met gratis cake of boterkoek, terwijl hun kroost van de ene attractie naar de andere rende. Behalve het rad van avontuur waren er diver se spelletjes. Altijd prijs stond er bij de grabbelton. Voor twee kwartjes kon de naam van een pop worden geraden. En ver der waren er veel marktkra men, waar de koopwaar op een nieuwe eigenaar stond te wachten. Een bontjas voor 25 gulden, een hangklok met ko peren gewichten voor de hoog ste bieder en talloze prullaria. Borrelglaasjes voor een dup pie, en vazen voor een kwar tje. Een echte rommelmarkt. De jeugdclubs kunnen van de opbrengst weer een tijdje vooruit. Schiedam Na viereneenhalf jaar zijn de meeste wensen van het vogelasiel in Schiedam vervuld. Sinds de start in 1979 is de oude Babbersmolen opge knapt en staan er een paar so lide volières op het rietlandje langs de Poldervaart en is de eendenkooi opgeknapt. Mo menteel wordt de laatste hand gelegd aan een wasruimte voor oheslaehtoffers op de be nedenverdieping van de mo len. „Die wasruimte hebben we aan dierenarts Visee te dan ken", zegt voorzitter Hendrik Jan Dijkerman van de Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging, waar het dierenasiel onder resor- teert. „De dierenarts heeft zijn fooienpot beschikbaar gesteld voor die wasruimte. We ziin er reuze blij mee. Want voorheen moesten vogels nog in de keu ken van beheerder Gerrit van de Hoek worden gewassen." Zaterdagmiddag tijdens het open huis, vertelde Dijkerman de belangstellenden dat het vogelasiel de educatieve taak graag zou willen uitbreiden. Wekelijks komen al twee klas sen van Schiedamse lagere scholen naar het vogelasiel, waar ze door de beheerder worden rondgeleid en les krij gen over het vogelleven in de omgeving. Op de bovenverdie ping van de molen is speciaal daarvoor een educatieve ruim te ingericht met een diorama, met daarin opgezette vogels die in de omgeving leven. Maar voorzitter Dijkerman zou behcive scholieren graag ook andere groepen verwelko men, die wat meer willen we ien over het reilen en zeilen van het vogelasiel. Zo denkt hij onder meer aan huisvrou wenverenigingen. „Ik weet ze ker dat ze het leuk vinden om hier een paar uurtjes rond te lopen", verklaart Dijk'erman. Hij voegt er aan toe dat over enkele maanden ook schook- lassen uit Vlaardingen les op het vogelasiel zullen krijgen. „Misschien kunnen we dan ook subsidie van Vlaardingen krijgen. Want nu zijn we al leen aangewezen op Schiedam. Als het eenmaal zover is zul len we zeker een voorzichtig briefje aan de gemeente Vlaar dingen schrijven." In het vogelasiel worden jaar lijks zo n duizend gewonde en uitgeputte vogels verzorgd. Olieslachtoffers, vogels die te gen hoogspanningskabels zijn gevlogen en 's zomers veel bo- tuüsmeslachtoffers. De mees ten komen er weer bovenop nadat ze enige tijd door de be heerder zijn verzorgd. Soms ook wordt dierenarts Visee in geschakeld om bijvoorbeeld een gebroken vleugel te zet ten. Voorzitter Dijkman vertelt dat er vaak hele leuke successen worden geboekt. „Vorig jaar hadden we hier een brume kiekendief met een gebroken vogel. We hadden hem eigen lijk al opgegeven, omdat een stuk bot ontbrak. Maar dieren arts Visee heeft hem toen naar een Rotterdamse collega ge bracht, die een aluminium pen tussen de botstukjes heeft ge zet. Je zag dat beest met de dag opknappen Het ging zo goed dat de beheerder hem al na vier weken kon laten gaar». Hij had hem geringd en enkele maanden later kregen we be richt van de vogelwacht in Marokko dat ze hem hadden gevangen bij een controle. Dat zijn ontzettende leuke din gen", vindt voorzitter Dijkma nerman, die daaraan toevoegt dat ze ook regelmatig bericht krijgen dat een vogel die in het asiel is verzorgd en ge ringd door een jager is gescho ten en opgegeten. Maassluis Een 37-jarige in woner uit Maassluis is met een gebroken been m het Holy zie ken huis opgenomen, nadat hij fis te ren met zijn wagen op de ruising van Westlandseweg en Noorddijk in Maassluis te gen een andere auto was ge botst. en vervolgens tegen een boom gereden. De andere au tomobilist, een 38-jange Schie dammer, verleende geen voor rang. Waterweg-Noord Van de Rijnmondgemeenten met meer dan 20.000 inwoners behoren Schiedam en Vlaardingen tot de duursten, als het gaat over de gemeentetarieven. Dat blijkt uit de pakketvergelij king, die Rijnmond in het jaaroverzicht 1983 heeft opgenomen. De dertien belangrijkste gemeentelijke hemngen zijn bij elkaar opgeteld. Daartoe behoren vuilnisophaal, uittreksel bevolkingsregister, pas poort, trouwerij en begrafenis. Het Schiedamse pakket kost 1.210 gulden, het Vlasrdingse 1.214. Alleen Rotterdam komt daar met 1.335 nog bovenuit. De middenmoot wordt ge vormd door Capelle aan den IJssel (1.050) en Spijkenisse (1.023). In de andere gemeen ten schommelen de bedragen tussen 700 en 900 gulden. Maassluis scoort met 813 gul den relatief laag. Met 10 pro cent neemt Maassluis in '83 wel het hoogste stijgingsper centage voor zijn rekening. Uit de cijfers valt een duidelij ke wetmatigheid te halen; naarmate de gemeenten groter worden, moet de burger meer betalen. De hoge bedragen van Schiedam en Vlaardingen worden vooral bepaald door de tarieven voor trouwen, die schril afsteken bij die in ande re gemeenten. Het geven van het ja-woord kost in Schiedam 345 gulden en in Vlaardingen 260 gulden. Krimpen aan den IJssel scoort daarna met 180 het hoogst. Ook met de grafrechten toe ven Schiedam (508) en Vlaar dingen (472) in de hogere re gionen. Alleen Rotterdam (745) en Capelle (511) brengen meer in rekening. Voor de gemeentelijke belas tingen (ogb. hondenbelasting, riool- en reinigingsrechten) geldt min af meer hetzelfde. Ook hier is Rotterdam met 538 gulden per hoofd van de be volking koploper. Vlaardingen is met 318 tweede en Schie dam met 266 vierde, vlak ach ter Capelle dat precies één gul den meer vraagt. Het hoofdbe standdeel van dat bedrag wordt bepaald door de onroe- rend-goedbelastmg, In Vlaar dingen wordt 197 gulden in re kening gebracht, in Schiedam 189. Rotterdam is met 303 ver uit de duurste en alleen Capel le nestelt zich met 193 gulden lussen de twee Waterweg-ge- meenten. De Maassluissenaar moet gemiddeld 244 gulden aan gemeentelijke belastingen opbrengen, waarvan 164 aan ogb. Rijnmond zit roet de be lastingen toch al veel hoger dan de gemiddelde heffing in Nederland: 235 tegen 163 gul den. De meeste Rijnmondge- meenten steken gunstig af bij het landelijk gemiddelde, maar door het extreem hoge bedrag van Rotterdam wordt het Rijnmondgemiddelde enorm opgeschroefd. Grote verschillen zijn er ook met de zuiveringsheffingen. Maassluis en Vlaardingen, die onder het hoogheemraadschap Delfland vallen, komen er met 38,40 gulden per vervuilings- eenheid goed vanaf. Voor Schiedam, dat onder Schieland resorteert, wordt 54,80 gulden in rekening gebracht. Voor een gezin komt dat op jaarba sis neer op een verschil van 46,80 gulden ten nadele van de Schiedammers. Schrale troost is dat Rotterdamse gezinnen nog eens ruim 21 gulden meer en in andere Rijnmond-ge- meenten zelfs ruim 41 gulden meer moeten betalen Het ver schil tussen het goedkoopste (Vlaardingen en Maassluis) en duurste tarief komt per gezm daarmee op 90 gulden per ge zin per jaar. Schiedam De bewoners ver eniging Schiedam-West voor ziet 'kampvorming" en 'onno dige concurrentie* als De Kreek zich als zelfstandig clubhuis wil vestigen in het toekomstige wijkcentrum aan de Aleidastraat, hoek Jan van A ven nesstraat. Het bestuur van de vereniging gaat ervan uit, dat het wijk centrum vooral bedoeld moet zijn voor bewoners van Schie dam-West. Maar hier onder vindt men weerstand van De Kreek, nu gevestigd aan de- Lange Haven, want volgens de vereniging willen de beroeps krachten en medewerkers van De Kreek hun activiteiten richten op desnoods heel Schiedam. „Wij zijn het daar met mee eens. Het geld is uit getrokken voor West. wijkbe woners moeten daar dan ook van kunnen profiteren," aldus de bevvoner^vereniging Daarom vraagt de vereniging van centrum De Kreek eon soepele houding in plaats van een halsstarrig weigeren om contact te zoeken met de ande re toekomstige gebruikers van het wijkcentrum. Samenwer king is belangrijk, aldus Schie- dam-West. Het bestuur maakt er in het wijkblad de kantte kening bij, dat De Kreek uit eindelijk wel moet. Het ge bouw aan de Lange Haven is oud, het is niet brandveilig ge noeg en zowel de gemeente als de overkoepelende organisatie KSCA zetten De Kreek aan tot een betere werkwijze. Komt die er niet. dan is De Kreek gedoemd te verdwijnen De bewonersvereniging Schie dam-West zet echter de deur open en wil 'graag' met De Kreek in het nieuwe wijkcen trum samenwerken, op basis van een goede relatie en geza menlijke verantwoordelijk heid. Vlaardingen ln vier huizen in de Drevenbuurt in Holy- Noord is zaterdagavond inge broken. Aan de Lariksdreef doorzoch ten inbrekers twee woningen Uit een van die huizen werd foto-apparatuur ontvreemd ter waarde van 28U0 gulden Uit een woning aan de Pijnboom- dreef, waarvan het keuken raam met een schroevendraai er geopend werd, verdwenen sieraden. Een inbraak aan de Kornoeljedreef, waar ook al het keukenraam met een schroevendraaier werd gefor ceerd, werd de poging tot in braak gestaakt, waarschijnlijk omdat de dader onraad speur de. In de nacht van vrijdag op za terdag werd een woning door zocht aan dc- Sluishoeve in Holy-Noord. Omdat de bewo ners in het buitenland vertoe ven kon nog niet worden vast gesteld wal de buit was Vlaardingen Het Vlaardingse college van Ben W gaat deze week in Wassenaar op zoek naar drie miljoen gulden. Dat is het bedrag, dat als te kort staat genoteerd voor de gemeentebegroting voor volgend jaar. Het moet op de een of andere manier, door nogmaals drastisch te snoeien in de bestaande voorzieningen die door de gemeente worden gefinancierd, bo ven tafel komen om er voor te kunnen zorgen dat in november een slui tende begroting is. Burgemeester Fred van Lier en zijn wethouders hebben anderhalve dag uit getrokken om vn Wasse naar, in een etablissement waar ze met gestoord kun nen worden, alle begro tingshoofdstukken nog eens flink door te spitten. De hele dinsdag en de hal ve woensdag zal aan de be zuinigingsoperatie worden besteed. Van diverse zijden is weer protest tegen dit college- uitstapje geuit. Het SP- raadslid Remi Poppe heeft aangekondigd tijdens de raadsvergadering van woensdagavond fcritische vragen over de retraite te stellen. Ook het SGP- raadslid Rien Lensvelt heeft ernstige kritiek op de vergadering buiten de deur. De kleine fracties wijzen vooral op de felle kritiek, die VVD-wethouder Ma- nette Hoogendijk vorig jaar als fractieleider had op het vergaderweekend dat het college toen in het Rot terdamse Hilton-hotel had gehouden, Lensvelt: „De kritiek van de VVD was toen gepeperd, en nu doen ze zelf ook aan dergelijke praktijken mee. Waarom moet het nou op deze ma nier? Als ze rustig willen vergaderen kan dat bij voorbeeld toch ook op de NIVON-boerderij in Vlaar dingen? En dan mogen ze voor mij best een keer in het Deltahotel gaan eten. Het is onzin om zo'n verga dering in Wassenaar te houden; wat kost dat alle maal niet?" Ook Poppe is van plan, de nadruk te leg gen op de kritiek die de VVD de vorige keer had. Hij wil woensdagavond on der meer vragen, wat er m vredesnaam mankeert aan de voorzieningen in het stadhuis. Hij zal ook gaan informeren of het college het toch weer buitenshuis vergaderen met als een po litieke afgang ziet. Poppe- „Het gekke is dat we tijdens het debat over het Hiltonweekend in maart vorig jaar twee mo ties hebben ingediend: één motie die inhield dat men dit soort activiteiten m de toekomst achterwege moest laten, en een andere waar in werd gesteld dat men de kosten maar uit eigen zak moest betalen. Beide moties werden gesteund door de VVD. En nu doet men er zelf aan mee. Dat is toch ongeloofwaardig?" Burgemeester Fred van Lier liet vorige week we ten dat het vergaderen bui ten de deur dit keer 'nog minder' kost dan de vorige keer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1