CDA vraagt nu ook naar 'Wassenaar' Samenwerking VKS en Harmonie van de baan Rijnmond kan veel van Schiedam leren Sint Jozef- complex achtervolgd door pech Achterban CDA geeft fractie carte-blanche VLAARKS DAGSLAB SBHIEBAMSGHi COURANT NiEÜWt WATtRWEG EflüBANI Bij De Haas IB banen op de j I tocht 1 Protest tegen fogc gasprijs Brand door vonk EVP wil trein door 't Westland Be j aarden werk is bestolen 'Busbaan moet open!' giiiiiiiiiiiiiiiiiiuimiiiimiiiüiiiiKiiiiiiiiiiiiiif s= Maassluis Bij 2 scheepswerf De Haas 2 2 in Maassluis staan S achttien banen op de tocht. Onder de on- 2 2 geveer honderd per- soneelsleden is grote 3 onrust ontstaan, na- 2 dat de directie dat 2 bekend heeft ge- 3 maakt 5 Hoewel het overleg 2 3 met de vakbonden S nog maar pas op 2 gang is gekomen, 2 3 vreest FNV-bestuur- s 3 der Henk Walraven 3 nu al dat de ontsla- 3 gen onontkoombaar |I zijn. „Het ontbreekt 2 j= aan perspectieven 3 5 voor de toekomst. 2 Het bedrijf staat er jf 5 niets zo best voor. Ik 2 3 vraag me zelfs af of 3 de continuïteit is ge- waarborgd als er 2 3 "achttien uitgaan", al- 3 2 dus de vakbondsbe- 2 stuurder. 2 Volgens Walraven 2 lossen de ontslagen 3 niets op. Hij meent 3 3 dat er eerst een toe- 2 komstplan moet ko- 2 3 men. „Er zal iets 3 moeten gebeuren, 2 3 anders wordt de 3 werkgelegenheid 2 straks nog verder 2 aangetast. Met onge- 2 3 veer honderd werk- 3 nemers is De Haas 2 een flinke werkge- 2 ver in Maassluis, na- 3" dat eerst bij Verto 3 2 alle en bij Verolme 3 3 Elektra ook de nodi- 3 3 ge banen zijn ver- 2 dwénen." 1 3 De vdkbondsbestuur- der wijst erop dat het 3 bedrijf geen geld 3 heeft om een over- s 3 dekte reparatieloods 3 3 te bouwen. De Haas 2 2 zou daarmee zijn 2 2 concurrentiepositie 3 kunnen versterken. Door hel ontbreken 2 2 van overdekte repa- 2' ratiefaciliteiten 'ont- 3 staan veel verliesu- 3 3 ren bij slecht weer. 3 Ook de kwaliteit van 3 3 het geleverde werk 3 3 met name schil- 2 I 3 derwerk kan wor- 3 3 den verbeterd als er 3 i een overdekte loods 2 2 komt. 2 I De komende weken 2 zal overleg tussen di- 2 rectie, onderne- 3 2 mingsraad en vak- 3 3 bonden worden ge- 2 voerd, „Als de men- 3 2 sen hetzelfde gevoel 3 2 hebben als ik, kan ik 2 2 me goed voorstellen dat er acties zullen 3 2 worden gevoerd", 2 zegt Walraven. 2 filltlllllllMllllllMlllllllllllllllllllHIlllllllllIll WOENSDAG 29 FEBRUAEI 1984 ««immuuniimtimintintron» Vlaardingen Namens de CDA-fractie in de Vlaar- dingse gemeenteraad heeft Jo Schriel nu ook vragen gesteld over de twee verga- derdagen, die het college van B en W gisteren en vandaag heeft doorge bracht in Wassenaar. Tij dens deze vergaderingen- bui ten-de-deur heeft het college gezocht naar moge lijkheden, om het tekort van drie miljoen dat voor volgend jaar was ge raamd, te dekken. Fractieleider Schriel van het CDA heeft het college schriftelijk gevraagd, of het besluit om in Wassenaar te vergaderen unaniem geno men is en, als dat niet het geval is geweest, of wellicht één of meer wethouders niet mee zijn gegaan. Als er wel unanimiteit over de zaak was, dan wil Schriel weten of er nu andere motieven aan het besluit ten grondslag lagen dan »n 1982 het geval was, toen een soortgelijke vergadering werd gehouden in het Rotterdamse Hilion- hotel. Tenslotte wil Schriel dat de beide VVD-wethou- ders aangeven, door welke beweegredenen zij zich heb ben laten leiden. De zaak komt vanavond aan de orde in de gemeente raadsvergadering. De SP'er Poppe zal m het vragenhalf uur de 'retraite' afwijzen, zo heeft hij al medegedeeld. Poppe wijst daarbij met name op het feit, dat de V VU m tel gekant was tegen dergelijke vergaderin gen buiten het stadhuis. De VVD'er George Neyssel heeft gistermorgen al laten weten, dat de VVD-wethou ders hun aandeel in de ver gadering in Wassenaar uil eigen zak zullen betalen. .^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiifiitiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimiimuniiiiiimiiiniiiiiiiiiiiMititiitiiiiiiiiitiiiiiiiitiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiitiiiiiiiiüimiiiniiiiiiiniiuiuiiiniiiiuiniiiiimiiHiiifiiiJiiniuiiiimuntfiiiitmiirn Smartegeid geëist na flop renovatie 9 Hans van Kleef; positieve Schiedam Bouwvereniging Sint Jozef is gecon fronteerd met de eis, dat smartegeid betaald wordt aan alle huurders van de 213 woningen in Schie dam-West, die sinds december 1981 te veel huur be taald hebben na de totaal geflopte renovatie. Het gaat in totaal om vele tienduizenden guldens. Enkele tientallen uitkeringsgerechtigden protesteerden vanmorgen bij de ONS tegen de verhoging van de gasprijs. Actie voerder Henk Verkerk, geflankeerd door enkele makkers, had zich demonstratief voor de deur van het incassobureau gepos teerd. Vlaardingen De CDA- fractie in de Vlaardingse gemeenteraad kan zijn gang gaan. De ongeveer dertig CDA'ers, die gister avond de jaarvergadering in Triangel bezochten, hadden nauwelijks iets op of aan te merken, nadat diverse fractieleden uit de doeken hadden gedaan hoe de komende periode bppositie zal worden ge voerd. Na het huishoudelijk deel yan de vergadering mop perden enkelen op ae ach terste rijen of het wel nodig was 'dat gewauwel1 van fractievoorzitter Jo Schriel aan te horen. Maar daar bleef het bij. Vanuil de zaal kwam geen enkele kritiek toen fractievoorzitter Schriel had uitgelegd dat het CDA in de gemeente raad een constructieve op positierol zal spelen aan de hand van het eigen verkie zingsprogramma. „We zui len zeker niet terugvallen op het beleidsprogramma van het college", aldus Schriel. „Want de inbreng van het CDA is daar hele maal niet meer in terug te vinden. Dat betekent na tuurlijk niet dat we automa tisch tegen elk voorstel van burgemeester en wethou ders nee zullen zeggen. Dat mag u niet van ons ver wachten." Schriel hamerde erop dat de realisering van de par keergarages in het centrum niet mogelijk is als de ge meente geen geld bijpast. „Als de VVD daaraan mee werkt verloochent ze haar uitgangspunten. Daaruit blijkt dat de PvdA en de VVD alleen zijn samenge gaan met het oog op de ge talsverhoudingen. De VVD zal steeds meer water bij de wijn moeten doen, wil ze doorgaan met de PvdA." Vanuit de zaal werd erop gewezen dat Schriel zich geen zorgen hoeft te maken over de geloofwaardigheid van de VVD. „Laat ze de komende jaren maar hun gang gaan en uitglijden", was het commentaar van een van de weinigen die zijn mond open deed. Vlaardingen De samen werking tussen de Vlaar dingse Kunststichting (VKS) en de Harmonie is voorlopig van de baan. Het bestuur van de VKS heeft per brief aan B en yj van Vlaardingen laten weten voorlopig geen po gingen te ondernemen om tot een vorm van saraen- werking te komen." Hiermee is een afwijzend ant woord gekomen op het ver zoek van Stadsgehoorzaal-di recteur Marten Putman om toch samen een programma op te siellen voor De Harmonie. Hij heeft hierop onlangs nog eens aangedrongen tijdens een vergadering van de Culturele Raad Vlaardingen. Putman was deze week nog niet op de hoogte van het bestaan van de brief van de VKS. „Ik vrees alleen dat de gebruikte argu menten ef n herhaling van een herhaling van een herhaling zijn", zegt hij. „De VKS wil -nog steeds de pet ophebben, maar-dat"kan niet. Ze zien mij als zwarte piet en maken zich op deze manier onmogelijk. De VKS moeten de handen rit de mouwen steken en werken. Er is nu zoveel jaar gepraat, maar er is nog nooit iemand van de VKS bij mij geweest, die heeft gevraagd ot er sets gedaan kan worden. We moeten samen de Harmonie tot een cultureel centrum maken, maar tot he den ben ik de enige die eraan werkt." Volgens Putman is de belangstelling voor de aktivi- teiten in de Harmonie het af gelopen jaar duidelijk geste gen. „Het aantal bezoekers van het filmhuis ligt boven dat van het landelijk gemiddelde. De belangstelling voor de jazzcon certen stijgt ook. Vlaardingen is op cultureel gebied geen blinde vlek op de kaart." De VKS zegt in de brief alert te blijven op nieuwe mogelijk heden, al is men van de ge meente afhankelijk of die nieuwe mogelijkheden er ooit komen. In de brief, die is on dertekend door J.H. Lugt en J. Groen, wordt de beschuldigen de vinger uitgestoken naar de verantwoordelijke wethouder Arij Maarleveld. „Wij hadden gehoopt dat, wanneer op een moment door de gemeenteraad aan haar wethouder voor cul turele zaken een opdracht wordt gegeven, die wethouder erin zou slagen een zodanig beleid te voeren dat aan die opdracht zou worden voldaan. Dat vereist soms moeilijke of lastige beslissingen. Aan dat laatste heeft het ons inziens ontbroken. Waar mogelijk werden de kool en de geit ge spaard of handen boven hoof den gehouden." Schiedam Ook in Schiedam zijn vanmorgen acties gehou den tegen de hoge prijs van het aardgas. Onder het motto 'We komen afsluiten' hebben ruim dertig uitkeringsgerech tigden vanmorgen de kas van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam bezet gehouden. De actie bij de ONS, die was georganiseerd door de Bond van Uitkeringsgerechtigden Schiedam (BUS) en de WAO- werkgroep van de FNV, maakte deel uit van een lande lijke actie tegen de steeds ho ger wordende woonlasten. De actievoeders eisen onder meer dat de gasprijs niet wordt verhoogd en dat mensen, die hun energierekening niet kun nen betalen piet worden afge sloten van gas en elektriciteit. In Schiedam worden jaarlijks zo'n 150 mensen afgesloten door de ONS wegens wanbeta ling. ONS-direeteur Van Willigen verklaarde desgevraagd dat Schiedam ook tegen de verho ging van de aardgasprijs is. „De gemeenteraad heeft daar over onlangs nog een motie aangenomen, maar de prijs verhoging wordt ons door de landelijke politiek opgedron gen." Vlaardingen De brandweer moest gistermiddag uitrukken om een brand in de huiskamer van een flatwoning aan de Wi- ardï Beckmansingel te blussen. De oorzaak was vermoedelijk een vonk, die van een sigaret op de bank was gevallen. De bewoners waren net wegge gaan. De eis is gesteld door de bewo nersvereniging Schiedam- West, die het 'al te gek' noem de dat extra betaald moest worden voor een verslechte ring van de woning want dat de renovatie een verslech tering was, dat bleek de bewo ners al meteen. Via haar advocaat Peter Vlas winkel heeft de bewonersver eniging de uitspraak losgekre gen, dat de huurverhoging van 75 gulden per maand pas be taald hoeft te worden na 'aan vullende maatregelen' op de renovatie. Een deel van de be woners betaalde die huurver hoging echter reeds en behoort het dus terug te krijgen, rede neert Scbiedam-West nu. Een ander deel van de bewo ners weigerde de huurverho ging. Advocaat Vlaswinkel had voor deze huurders van Sint Jozef al bereikt, dat het bestuur van de rooms-katho- lieke bouwvereniging haar dreigement moest inslikken om de huurweigeraars te ver volgen. „Het laatste woord is er nog niet over gesproken", meldt de bewonersvereniging in haar BVSW-blad. „Wel is het zo, dat het bestuur van Sint Jozef zich nu grijs suft hoe hier nu weer een mouw aan gepast moet worden." De nieuwe renovatie, waarvan het Bouwcentrum de noodzaak aantoonde, is inmiddels begon nen bij vijftien proefwoningen in de Westfrankelandsestraat, hoek Anthonie Muijsstraat. Ook hier ondervindt de wo ningcorporatie tegenslagen. Het blijkt, dat grondmetingen, verricht door de Heidemij, niet bruikbaar zijn. Gemeten was de grondwaterstand aan de voor- en de achterkant van de woningen. Daartussen blijkt de stand van het grondwater echter te varieren, soms met een halve meier verschil. Hierdoor is Volker Bouwmaat schappij, de nieuwe aannemer voor het complex, genoodzaakt alle vloerdelen te verwijderen. Dat betekent ongeveer een maand vertraging van het karwei. De bewoners van de proefwo ningen krijgen alle schade vergoed en hoeven geen nieu we Huurverhoging te betalen. De vraag is, of deze regeling ook getroffen kan worden voor alle andere huurders van het complex van 213 wonin gen. „Dit zal nog wel enige strijd kosten", aldus de bewo nersveren igmg, gelet op het feit dat het ministerie in de gi gantische kosten moet bij springen. Het herstelplan wordt voorbe reid door een team onder voorzitterschap van Hans van Kleef, gemeenteraadslid voor de PvdA. Hij ziet erop toe, dat de belangen van de bewoners niet in de verdrukking komen tijdens het overleg tussen Ie diverse instanties, zeals Sint Jozef, de overkoepelende or ganisatie SSSW, bouw- en wo ningtoezicht en het Bouwcen trum. Volgens Van Kleef speelt vooral het Bouwcentrum een heel positieve rol door de voortdurende pogingen om het vertrouwen tussen de huur ders en het bestuur van Sint Jozef te herstellen. Het is door de bewoners in het 'herstel- team' echter als een nadeel er varen, dal de SSSW-directie onlangs verstek liet gaan en Sint Jozef-voorzitter Douwe Zeeman ook niet altijd komt. „Maar wie weet. 14 maart is er weer een vergadering," aldus Van Kleef. De bewoners vereniging Schie dam-West neemt het overi gens voor Zeeman op; hij is als ex-bewoner van het complex- 213 betrokken geweest bij de eerste renovatie. Sommige be woners van het complex wij zen hem nu beschuldigend na. maar volgens Schiedam-West heeft hij destijds hard voor een goede renovatie geknokt, heeft hij meer voor de buurt over gehad dan menig ander werd ook hij „gewoon het slachtoffer van SSSW-wanbe leid en winstbejag van de aan nemer", aldus de vereniging. De bedoelde aannemer was BV Kuypers, die korte tijd na de renovatie failliet ging. Zoals bekend had deze firma steek penningen betaald aan het hoofd van de technische dienst van de SSSW, die eind vorig jaar ontslagen is. In het ver lengde van deze affaire loopt nu een onderzoek binnen de SSSW naar het functioneren van directie en bestuur. 's-Gravenzande Een trein dwars door het Westland van Rotterdam naar Den Haag. die in Maassluis op het beslaande spoor zou moeten aansluiten. Daarvoor pleit de Evangeli sche Volkspartij (EVP) West land in een brief aan de minis ter van verkeer en waterstaat. De partij neemt het op voor de gebruikers van openbaar ver voer in het Westland. De plan nen voor de spoorweg zijn nog niet uitgewerkt. De EVP-afde- ling doet de suggestie vooral, om de minister aan te zetten tot verbetering van het open baar vervoer in plaats van verslechtering. De EVP protesteert fel tegen he; idee, dat de tramlijnen 2 en 3 in Den Haag een hogere tfzettingsgraad moeten krij gen ten koste van het door gaande busvervoer vanuit het Westland. De rechtstreekse verbindingen met het Centraal Slation, de ziekenhuizen en het Haagse winkelcentrum mogen, aldus schrijft de partij, niet worden opgeofferd. Vol gens de EVP zijn de plannen in tegenspraak met het het be leid van de regering, dat wijzi gingen in het openbaar ver voer niet mogen leiden tot ex tra oponthoud. Sciucdam De stichting Raad voor het Bejaardenwerk is tweehonderd gulden en een aantal postzegels armer. In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in het kan toortje van de stichting in dienstencentrum De Woud- hoek aan het Heijermansplein in Schiedam. De inbreker sloeg een ruitje in en forceerde, eenmaal binnen, twee laatjes van een bureau in het kantoortje. Daar lagen de postzegels en stond het geld kistje met tweehonderd gul den. Vlaardingen De vereniging van ondernemers in het win kelcentrum Holierhoek in Holy heeft zijn hoop gevestigd op het nieuwe college van B en W van Vlaardingen met betrekking tot de busbaan Pa rijslaan-Kor hoen laan. In een brief aan het college slaakt de vereniging de noodkreet dat die busbaan weer voor alle verkeer moet worden openge steld. „In zakelijk opzicht hebben velen van ons vreselijke jaren achter de rug. Bijna allen za gen hun omzet zeer sterk ver minderen. waardoor ook het netto-resultaat in negatieve zin beïnvloed werd. Er vielen gedwongen ontslagen. Sommi gen van ons dreigen onder het bestaansminimum te komen." In het nieuwe beleidsprogram ma dat PvdA en VVD hebben samengesteld wordt niet over het openstellen van de bus baan gesproken. Schiedam De Rijnmondge- m een ten kunnen van de Schiedamse aanpak van de be strijding van de werkloosheid veel leren. Het instellen van een speciale afdeling op het stadhuis, die de gemeente pro moot als vestigingsplaats voor bedrijven, verdient navolging. Dit heeft John Ranshuijsen, coördinator van het werkgele genheidsbeleid bij Rijnmond, verklaard tijdens de eerste dis cussie-avond over werkgele genheid van de Schiedamse Federatie (SF). De SF wil in samenwerking met de werk groep Ideefiks in totaal vier gespreksavonden houden over dit onderwerp. Leo Herwig, de coördinator van de Schiedamse Federatie, was teleurgesteld over de op komst. Hij had gehoopt dat er meer instelingen zouden ko men om deel te nemen aan de discussie en te luisteren naar de inleiding van John Rans huijsen. Ranshuijsen vond dat de Rijn- mondgemeenten door gebrek aan inzicht nogal eens dreigen te vluchten in alternatieve werkprojecten en te weinig zoeken naar duurzame oplos singen. Als voorbeeld van een structurele aanpak noemde hij de stichting Startfonds, die Rijnmond samen met de NMB heeft opgezet. Ondernemers die een goed idee hebben kun nen daar tegen gunstige voor waarden geld lenen. Vaak melden zich volgens Ranshuij sen belangstellenden in een opwelling aan en blijken de ideeen niet voldoende uitge werkt te 2ijn. Gevolg daarvan is vaak dat het idee verloren gaat. De aanwezigen stelden aan Ranshuijsen voor een in ventarisatie te maken van de goede ideeën zodat anderen daarmee hun voordeel kunnen doen. Een aparte plaats in de proble matiek neemt de groep jonge ren in, die na de lagere school vrijwel geen opleiding meer hebben gevolgd, Zij dreigen volgens Ranshuijsen buiten de boot te vallen. Er wordt naar zijn mening te veel geautoma tiseerd om hen in de toekomst nog aan werk helpen. Hij pleitte daarom voor een aan vullende opleiding eventueel in de vorm van een leer-werk- project. V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1