Mercurius wil meer aan de weg timmeren Nieuwelaan hekelt blufpoker Goudriaan SPORT 'De meiden hebben het Kees Brugman twijfelt over aanblijven voor het zeggen' Nieuwenhitóeii nog drie weken uitgeschakeld Geen banen Dat zou voor mij juist een stimulans zijn Bewoners: 'Raadsleden laten zich afschepen' tiffe VLOS werkt aan documentatie ontwikkelingswerk Inwoneraantal van Schiedam zakt 't snelst SSSN: drukte neemt af mmsmmHBHHp'v Pim Visser laat SVV ongewijzigd Leen Torn is er bijna 2= M^shiis „We hebben nooit zo erg aan de weg getimmerd en daar hebben we nu de gevolgen van. Het zal niet meeval len om dat in korte tijd weer recht te zetten." Karin Leeuw lit als aspirant adjuct-directeur van de Maassluisse Merenri- us-afdeling opgescheept met de gevolgen van zeven jaar fa lend publiciteitsbeleid. Of liever het ontbreken van publici teit. Mercurius is een onderwijsin stelling, die al van oudsher on derwijs aan volwassenen ver zorgt. De eerste decennia ge beurde dat in de avonduren en de laatste tijd ook overdag. Over het randstadgebied ge spreid zijn er 22 afdelingen. Eén van de jongste afdelingen is die in Maassluis, waar men zeven, jaar geleden begon met een zogenaamde moedermavo. Er zijn zeven docenten en Ka rin is daar één van: zij geeft Duits. ,,Toen we hier begonnen kreeg je de indruk dat Maassluis stond te trappelen. De mensen waren blij dat er nu dicht bij huis een mogelijkheid was om wat bij te leren. In dat eerste jaar kwamen er zeventig aan meldingen", vertelt Karin. In de loop van de jaren taande die belangstelling echter. „Dit cursusjaar kregen we nog maar twintig aanmeldingen en als dat zo doorgaat, kunnen we volgend cursusjaar wel inpak ken." „Ik denk niet dat mensen het leren maar opgeven omdat er toch geen banen zijn; dat zou voor mij juist een stimulans zijn om het wel te doen. Er zijn zoveel mensen die de tijd dat ze zonder werk zitten nut tig maken door er een diploma bij te halen." Karin Leeuw denkt evenmin dat Maassluis geen behoefte meer heeft aan een voiwassenenmavo, maar wijt het teruglopend leer lingenaantal voornamelijk aan het ontbrekende publiciteits beleid. De moedermavo telt drie klas sen. Het komt tegenwoordig steeds minder vaak voor dat leerlingen een volledig pakket nemen en een 'totaal' Mavo- diploma behalen. De meeste leerlingen beperken zich tot een of twee vakken. Manja Korving is zo'n uitzondering. Zij zit in het laatste jaar en hoopt in mei haar volledige di ploma te behalen. Manja: „Toen ik aan de oplei ding begon, had ik net een I Manja Korving (links) en Karin Leeuw: „Mercuri us moet in Maas sluis blijven." vervelende ervaring met solli citeren achter de rug. Ik werd afgewezen omdat ik geen di ploma's had. Ik dacht: dat ge beurt me niet meer en ben toen aan m'n mavo begonnen. Nu ben ik bijna klaar en Ik zou nog wel een baan willen, maar ik zit er niet om te sprin gen. Ik vind leren echt leuk en na de mavo wil ik verder leren. Klasgenoten zijn in een parttime-opleiding erg belang rijk. De teamgeest maakt dat je erdoor komt. Je stimuleert elkaar, hè?" „Het is mijn ervaring, dat de genen, die het eerste jaar door komen, het verder tot aan het examen redden", zegt Manja en Karin knikt instemmend. „Als je begint, denk je dat het vooral gezellig koffiedrinken en wat kletsen is. Maar je komt er snel achter dat het veel leren en maar een beetje koffiedrinken is." Een cursus bij Mercurius kost 165 gulden per jaar. Daar komt in het eerste jaar nog zo'n 150 gulden aan boeken bij. Dat geldt voor een volledig pakket. door Mari Timmermans De lessen in Maassluis worden gegeven in de Van Egmond- mavo aan de Burgemeester Van Reesstraat. Een modern schoolgebouw dat van alle ge makken voorzien is. Karin: „Ik hoop maar dat we voor het volgend cursusjaar voldoende aanmeldingen krij gen om als afzonderlijke afde ling door te gaan. Het zou toch zonde zijn als een mogelijk heid voor volwassenen-dagon- derwijs in Maassluis verloren zou gaan?" Vlaardingen In de Nieuwe laan .worden de schouders wat meewarig opgehaald als wet houder Bas Goudriaan in een vergadering van de commissie stadsvernieuwing dreigt met onteigening wanneer de bewo ners zijn sloop- en bouwplan nen blijven dwarsbomen. Ze zeggen 'het inmiddels wel ge wend te zijn dat 'Goudriaantje', zoals ze hem consequent bijna vertederend noemen, met bluf poker probeert zijn zin door te drijven. Het duo Cockie van Dijk/Joke Droog is niet meer boos te krijgen, wanneer er.weer een hoofdstuk wordt geschreven van het vervolgverhaal dat Nieuwelaan heet. Vergaderin gen, waarbij de lang slepende problematiek weer eens aan de orde komt, bezoeken ze al niet meer, „Of het moet zijn om de boel een beetje te ver stieren. Onze aanwezigheid is vaak al voldoende daarvoor," stelt Cockie glimlachend. Op het stadhuis laten ze af en toe hun neus zien om brieven op te vragen, die ze al lang heb ben. Het felle verzet van weleer, dat zich kenmerkte door een enorme honger naar allerlei dênkbare juridische en plano logische informatie over stads vernieuwingszaken, heeft plaats gemaakt voor een veel afstandelijker aanpak. Geamuseerd Ze zeggen dan ook meer gea museerd dan teleurgesteld te zijn over de meest recente ont wikkelingen. Het past alle maal binnen het verwach tingspatroon. Cockie daarover: „Wij vragen al jaren om het kostenplaatje, waarnaar Poppe in de com missie nu vroeg. Het is niks nieuws. Zo langzamerhand zijn we er ook aan gewend dat de raadsleden zich door Gou- Joke Droog en Cockie van Dijk: „Raadsleden sla pen." driaan laten afschepen. Dat is nu ook weer gebeurd. Ze ac cepteren het gewoon dat hij weigert zo'n kostenplaatje te produceren en sputteren ook niet tegen als hij het over ont eigenen heeft. Al die jaren is nauwelijks over het kostenas pect gesproken." De raadsleden slapen, vinden Cockie en Joke. Jaren geleden zijn ze ter plekke op de hoogte gebracht van de Nieuwelaan problemen. „Ze schijnen het allemaal weer vergeten te zijn", is de conclusie aan de hand van de gelatenheid waarmee tegenwoordig wordt gereageerd. Bovendien zou al le rlè.- informatie voor zoete koek worden geslikt. Joke noemt enkele voorbeelden: „Goudriaan doet voorkomen dat er nu sprake is van goed overleg. Dat is'niet waar, maar de commissie gelooft het wel. Goudriaan zegt ook dat ver schillende bewoners hun huis vrijwillig te koop hebben aan geboden. Hij wekt daarmee de indruk dat er in goede harmo nie wordt gewerkt. Ook dat is niet waar. Die mensen voelen zich door omstandigheden ge noodzaakt hun huis aan te bie den. Van echte vrijwilligheid is geen sprake. Door het sloop- besluit dat op de panden rust, kunnen ze hun huis met geen mogelijkheid aan een particu lier kwijt." Met dat alles zou Goudriaan :*r? een eventueel komend ge sprek met de bewoners al bij voorbaat de grond hebben in geboord. Echt bevreesd voor de toekomst zijn de Nieuwe laan bewoners niet. Ze menen dat er niets kan gebeuren zo lang er geen goed bestem mingsplan voor het gebied is. De mededeling van Goudriaan dat er wellicht nog dit jaar ge bouwd kan worden is volgens Cockie en Joke dan ook alleen maar een intimidatiepoging. „En als Goudriaan met de Nieuwelaan uiteindelijk toch nog zijn zin krijgt, komt dat door de laksheid van de raad en niet omdat zijn plannetjes zo goed zijn", is hun vaste overtuiging. Vlaardingen De stichting Vlaardingen Voor Ontwikkelingssamenwerking (VLOS) is druk doende in het mondiaal icèntrum Interlokaal aan de Cornells Houtmanstraat een documentatiecentrum bp te zetten. Om dat centrum bemand te krijgen is inmiddels een aanvraag voor ben WVM'er ingediend- Secretaresse Ag nes van Ardenne verwacht over enkele dagen groen licht te krijgen voor zo'n Ikracht De behoefte aan een documenta tiecentrum is gebleken uit een vorig jaar gehouden enquête waarin de Vlaardingse activiteiten op het terrein van ontwikke lingssamenwerking zijn geïnventariseerd. De uitkomsten van die enquête worden over enkele weken bekend gemaakt. Ag ues van Ardenne zegt versteld te staan van wat er in Vlaardingen op dit terrein allemaal gebeukt- „We zijn op activiteiten en groepen gestuit waarvan we vaak niet eens wisten dat ze bestonden." Als een dissonant binnen de reeks positie ve reacties wordt een brief van de Socia- listiese Partij ervaren. Mieke Paalvast stelt daarin dat de SP niet wil meewerken aan een dergelijke inventarisatie. „Al te veel organisaties in Nederland houden zich bezig mei inventariseren en coördi neren van alle mogelijke door anderen ge voerde activiteiten. Veel subsidiegeiden gaan hieraan naar onze mening verloren", verklaart zij de afwijzende houding van haar partij, Bovendien zou Vlaardingen te klein zijn om een dergelijk onderzoek te rechtvaardigen. Vooral het doel, het ont wikkelen van een meerjarenprogramma, wordt door de SP gekraakt. „Veel ge schreeuw en weinig wol," meent Paalvast, die de VLOS tenslotte oproept 'gewoon maar eens te beginnen*. „Wat jammer", is de eerste reactie van Van Ardenne. „Vreemd trouwens dat we, zoals zo vaak via de pers, moeten horen dat de SP ons die brief heeft geschreven." Vooral het idee als zou de VLOS tot he den volstrekt inactief zijn geweest, steekt haar. Als opfrïssertje roept ze de bezighe den van de laatste jaren in herinnering: een alfabetiseringsproject in Nicaragua in '80-81, een actie voor Eritrese vluchtelin gen in '83 en een verbouwingen van het Mondiaal Centrum in datzelfde jaar. Vol gende stap is het documentatiecentrum. „Dat moet een soort projecten bank wor den. Iedereen, maar vooral scholieren kunnen er terecht." Directe aanleiding tot het houden van een enquête was een politieke avond medio vorig jaar. Toen werd geconstateerd dat de plaatselijke politiek, die nota bene in 1978 het initiatief tot de VLOS had geno men, de stichting sindsdien in de kou heeft laten staan. Agnes van Ardenne zegt er weinig voor te voelen door te gaan met het op ad hoe-ba sis opzetten van projecten. „Het is veel zinvoller na te gaan welke ideëen er leven bij de Vlaardingers. De enquête heeft ons daarbij enorm geholpen." De kritiek van de SP raakt volgens haar dan ook kant noch wal. l Schiedam Nergens in Rijn mond daalt het inwoneraantal zo snel als in Schiedam. In 1982 nam het aantal inwoners met 2,2 procent (511) af. Medio '83 stonden er nog 70.541 men sen le boek als Schiedammer. Schiedam heeft daarmee de twijfelachtige eer de kopposi tie van Rozenburg van 1981 te hebben overgenomen. Daar ging het inwoneraantal toen met 2,3 procent omlaag. De dalende lijn gaat op voor zeven gemeenten. Ook Vlaar dingen deelt met een 'verlies' van 1,3 procent in de malaise. In absolute cijfers is Schiedam de laatste drie jaar 1855 inwo ners achteruit gegaan. Voor Vlaardingen ging het om 900 inwoners. Na Rotterdam is Schiedam ook de Rijnmondgemeente met de meeste bejaarde ingezetenen: 10.760 ofwel 15,1 procent. In verreweg de meeste gemeen ten ligt dat percentage onder de 10 procent. Vlaardingen be hoort met 11,5 procent even eens tot de ietwat 'vergrijsde' gemeenten. Maassluis scoort het hoogst met de bevolkingsdichtheid; 4.481 per vierkante kilometer. Krimpen aan den IJssel is met 4.009 overtuigend tweede. Schiedam (3.932) en Vlaardin gen (3.190) scoren eveneens hoog. Beide gemeenten blijven grote broer Rotterdam (2.833) ruimschoots voor. Koos Gijsman coördinator Schiedam Zonder kleur- scheuren heeft de stichting Sa menlevingsopbouw Schiedam- Noord (SSSN) haar tweede openbare vergadering sinds de 'grote stilte' kunnen beëindi gen. De kritiek, die anderhalf jaar lang op de organisatie be staan heeft, is langzaam aan het luwen. „De drukte op de vergaderin gen neemt nu al af en dat is een goed teken, want het is al leen maar druk als er rottig heid is," stelde SSSN-secreta- rls Henk Ravensbergen vast na afloop van de vergadering in de Blauwe Brug. Ravensbergen ziet voor het verbeterde klimaat twee be langrijke oorzaken: de uit spraak van de kantonrechter dat het ontslag van de op bouwwerker in oktober 1982 terecht was en de indiensttre ding, met ingang van morgen, van de nieuwe coördinator Koos Gïjsman uit Leiden. De SSSN vergaderde onder andere over de structuur van het welzijnswerk in Schiedam- Noord, waar een verzelfstandi ging van de stichting OJC mee samenhangt. Belasting- FNV-leden, die hun belastingformu lier willen laten invullen door men sen van de bond, kunnen daarvoor vanavond tussen zeven en negen uur persoonlijk een afspraak maken in riet Volksgebouw aan de Valorius- straat 53 in Vlaardingen. Ze moeten dan wel een geldig lidmMtschapsbe- wijs of het betalingsbewijs van de laatste maand meenemen. Boeken In het biblioiheekfiliaal aan de Van Hogendorplaan 100B in Vlaardingen worden donderdagmorgen van tien tot twaalf uur afgeschreven boeken verkocht Rotterdams Nieuwsblad woensdag KW 2e f'.-.L; uan 1934 Vlaardingen Cor Nieu- wenhuizen staat nog zeker drie weken op non-actief. De scheidende oefen meester van het Vlaardingse Zwalu wen, die tijdens een 'on schuldig' partijtje volleybal een ernstige oogkwetsuur opliep, moet zich dan op nieuw bij de hem behande lende oogarts vervoegen. Het zicht in het geteisterde linkeroog bedraagt nog altijd slechts veertig tot zestig pro cent, waardoor Nieuwenhui- zen de nadrukkelijke opdracht heeft gekregen zich niet tn te spannen. Tot het herstel van door Donald Bax Nieuwenhuizen blijft assistent trainer Ton van cfer Leije de verantwoordelijke man bij Zwaluwen. „Ik zou het trouwens niet eens kunnen", zegt Nieuwenhuizen behoorlijk teneergeslagen. „Ik sterf s avonds werkelijk van de hoofdpijn. Misschien dat ik voorlopig bij Zwaluwen op een andere manier bij de organisa tie betrokken kan blijven. Daar hebbe we echter nog niet over gepraat". Nieuwenhuizen heeft zich on derwijl driftig op de trainers- markt gestort, die in de afgelo pen weken even wei al aardig is volgeboekt. De Zoe*er:neer- se sportinstructeur heeft er alle vertrouwen in, dat hij ook volgend seizoen een club on der zijn hoede heelt. „Binnen veertien dagen teken ik er gens", wil hij niet het achter ste van z'n tong laten zien. Afwezigheid Hoewel de afwezigheid van Nieuwenhuizen daaraan be slist niet ten grondslag ligt, is Zwaluwen inmiddels naar een voorlaatste en dus uiterst be denkelijke positie afgegleden. Bovendien kan het in de eerst volgende wedstrijden niet be schikken over Bas van der Leije. die halverwege vorige week werd bevrijd van het gips rond zijn gebroken enkel. Tegen RVVH ontbrak voorts Leen Pijpers, de "nummer tien' die Zwaluwen zo ontbeerde, wegens minder plezierige fa milie-omstandigheden. Impro viseren geblazen dus voor- Zwaluwen, dat dit seizoen van' start ging met de pretentie om het kampioenschap mee i&.l spelen. ..Daarom", is Nieuwen-;; huizen, die in Ridderkerk nog.» even met zijn opvolger Arnold". Lobman van gedachten wissel de. overtuigd, „is deze klasse-, ring tijdelijk. Ik heb zelf de in-; druk. dat we die slechte perio de nu achter de rug hebben". Vlaardingen „Als de speelsters mij niet zien zit ten voor volgend seizoen, dan is dat voor mij een heel goede reden om met coachen te stoppen". Kees Brugman, coach van de basketbal da mes van het Maassluise Green Eagles, laat daar geen twijfel over bestaan. Zelf zou hij het echter zwak vin den om op te stappen nadat zijn ploeg gedegradeerd is. Aan degraderen uit de pro motiedivisie valt voor Brug man en zijn team immers in middels niet meer te ontko- .Theoretisch zijn alle kansen om in deze divisie te blijven, verkeken", beaamt Brugman. Een nogal grote overgang ver geleken met vorige seizoenen. „We hehben de voorgaande vier seizoenen heel weinig verloren". Speelsters die men taal niet zo sterk zijn, hebben het vooral halverwege de com petitie nogal moeilijk gehad met die overgang. Brugman: „Het is ook makkelijker om de moed erin te houden als het goed gaat dan wanneer er veel wordt verloren". Problemen Behalve het mentaliteitspro bleem, kreeg Brugman ook te maken met sterkere tegen standers, met positieverande ringen binnen zijn team, met allesbehalve optimale trai- mngstijden en met het gege ven dat alle debutanten in de promotiedivisie het heel moei lijk hebben. Brugman: „Bo vendien heb je, als je onderaan staat, niet direct de scheids rechters mee. Dat blijkt ook wel als je ziet dat we in verge lijking met verleden jaar nog niet half zoveel strafworpen Kees Brugman wil Green Eagles niet in de steek (aten. Schiedam Interim- trainer Pim Visser stuurt vanavond in en tegen Eindhoven dezelfde for matie 'de wel' in, die te gen De Graafschap voor de derde seizoen zege te kende. Op de heenreis zal Visser met aanvoer der Leen War naar, die Eindhoven onlangs met 5-0 van De Graafschap zag verliezen, de te vol gen taktiek doornemen. Een hernieuwd succes, na de 3-1 op De Graaf schap, zou tevens een ex tra cadeautje betekenen voor de 'stofzuigende' middenvelder Mark Wotte, die gisteren in het huweliik trad. „Het is te hopen'aldus Visser, „dat Mark vanavond de wedstrijd van z'n leven speelt". „Willen we tegen FC Twente wat meer pu bliek trekken, dan moe ten we zeker één punt pakken èn een behoorlij ke wedstrijd spelen vervolgt Visser. „En dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Als het te gen Cambuur gelijk speelt, heeft Eindhoven zekér geen slechte ploeg", houdt Visser een slag om de arm. De thuis wedstrijd, nog aan het begin van de competitie, won SVV met 3-L Opstelling SVV: Dïrven, Van der Heide, Warnaar, Salari, Kiebert, Wotte, Könemann, Koevermans, Oost, Dercks en Swanen- burg. mee hebben gekregen. Het aantal persoonlijke fouten dat ze ons toebedelen is daarente gen wel veel meer". Dat blijkt ook wel, wam de laatste wedstrijden heeft de Maassluise ploeg niet met vijl mensen kunnen uitspelen. „Een combinatie van het te kort aan speelsters dat we nu eenmaal hebbenen van het optreden van de scheids rechters", weet Brugman. Het aantal speelsters was aan het begin van dit seizoen al niet ruim: slechts zeven. Na het stoppen van Laura van Hoorn (halverwege de competitie) werd het allemaal nog moeilij ker. „Zij was een van de lan gere speelsters die we deze competitie waar alle ploegen veel lange speelsters hebben hard nodig hadden", gaat de basketbalcoach verder. „Hele maal jammer is het als dan blijkt dat er geen anderen zijn om de open gekomen plaats op te vullen. Er is nog steeds een groot gat tussen de dames en de junioren. Bovendien kun je van junior-speelsters als Ria Cats niet verwachten dat 2e meegaan naar Groningen om daar te verliezen". Onkosten Ondanks de sponsor die de Green Eagles sinds vorig jaar financieel steunt, betalen de dames en dus ook de af en toe meespelende junioren, alle on kosten zoals bijvoorbeeld een retourtje Groningen zelf. En dat zal voorlopig wel zo blij ven ook. want het damesteam is slechts één van de teams- binnen een vereniging, waai? bijna alles om de jeugd en hét eerste herenteam draait. „Wij spelen met de dames nog hoger dan de heren", zegt Brugman die tegelijkertijd zelf in het eerste herenteam uit?., komt. „Kijk alleen al maar naar de absurde irainingstij- den van de dames. Andere, teams lachen je uit als je ze- vraagt om *s avonds van negen, tot elf uur een oefenwedstrijd, te komen spelen op een door deweekse dag". En: ..Over wat er volgens sei zoen gaat gebeuren, kan ik. nog geen zinnig woord zeggen'.. Wel staat vast dat de dames in ieder geval allemaal nieuwe' ploegen tegenover zich krij-; gen. In het ene jaar dat wij weg zijn uil de eerste divisie is ook daar veel veranderd, en- dat is een leuke stimulans voor do dames", zegt Brugman. Of hij ook volgend seizoen nog coach bij de Eagles-dames is. weet hij niet. „Zelf vind ik hete zwak om een ploeg die gedcST gradeerd is in de steek te la^ ten. Het laatste en beslissende woord is aan de meiden. Als" zij een nieuwe coach willen, isv dat hun goed recht. Enkele!' voorwaarden waar mijn opvolg ger aan moet voldoen heb ik wel. De belangrijkste is dat hij het ook moet zien zitten met- de huidige speelstersgroep. Na^T tuur lijk zijn nieuwe speelsters; altijd welkom. Wc moeten al~ leen wel het zogenaamde Frits Spaak-effect vermijden. Geen; coaches dus die met hun sterk*' ste spelers alle ploegen in dC omgeving afreizen." Vlaardingen In de voorlaatste ronde van het Vlaardings dam kampioenschap heeft koploper Leen Torn wederom een over winning behaald. Torn versloeg in een directe confrontatie zijn grootste concurrent Wim Niestadt. Met een slagzet wist hij Nies-- tadt op de knieën te krijgen. Wim Heuvelman moest win nen om m de race te blijven voor het kampioenschap.Erie de Heide kon de aanval van Heuvelman niet weerstaan en moest de partij dan ook al snel uit handen geven. Gerrit van Mastrigt verraste DirkTam boer al in de opening met een slagzetje. De overblijvende stelling wikkelde hij vervol gens af tot winst. In de siotronde van het dam kampioenschap wordt het nog erg spannend. Wim Heuvel man heeft twee punten achter stand op Leen Torn. maar bei de dammers onmoeten elkaar luist in de laatste ronde. Torn heeft aan remise voldoende om de titel van Dick van der Kerkhoff over ie nemén. WinC Heuvelman, dan komt er nog eer» extra partij. In de eerste klasse won Varr; Woerden van Koos Vermeulen en eindigde de partij tussen" Mast en Van Oudheusden in^ remise. Scholsberg heeft ecti.-" ter de beste kans om het kam pioenschap naar zich toe te- trekken. .y, In de tweede klasse kwam- Kars met Geldof remise over een. De voornaamste titelkan didaten, Jaap Voerman en Paul Metzger, kwamen niet in actie. In de derde klasse ten,:, slotte won Mosiert van Gorter? en met drie punten voor-" sprong op Smid moet het web heel vreemd gaan, wil MosterF de titel nog. ontglippen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3