Scheeres luidt noodklok Schiedamse weg moet dicht van Rijnmond Hoogendijk: meer dienstencentra Winkeliers Hoogstraat treden in het huwelijk Dweilen door de stad SSSW mogelijk onder curatele VIAARDINGG DAGBLAD SCHIEOAMSGH COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT HET IS GRATIS VROLIJKHEID' 'Als Wilton sluit: dan zwaarste crisis van deze eeuw' SP: instanties laks met meldingen van geelzucht Mé. Christelijk onderwijs dreigt met opstappen immERWfEi VRIJDAG 2 MAART 1984 Positieve reacties op flankerend ouderenbeleid Vlaai-dingen Het gemeentebestuur van Vlaardingen zal initiatieven uit het bejaardenwerk om te komen tot gunstig gelegen dienstencentra positief beoordelen Daarbij wordt met name gedacht aan een nieuwe voor ziening in het centrum. Dat zei de heer Jacobs na mens wethouder Marïëtte Hoogendijk tijdens een fo rumdiscussie over flanke rend ouderenbeleid in Vlaar dingen. Het gemeentebestuur vindt evenals de instellingen die zich met ouderenbeleid be zighouden dat Vlaardingse bejaarden het moeilijker hebben dan de meeste leef tijdgenoten. Door een reeks natuurlijke barrières drukke wegen zijn veel voorzieningen slecht bereik baar. Een bijkomend probleem voor Vlaardingen is dat er relatief veel mensen boven de 80 jaar wonen. Momenteel zijn de wachtlijsten al lang. Uitgaande van de 7%- norm is er een tekort van 90 verzorgingsplaatsen. Juist om dat VJaardmgen tot de ver grijsde gemeenten behoort, be draagt het reèle tekort echter al 278. Het 'papieren' tekort zal in 1990 tot 199 zijn opgelo pen als de provincie de plan nen voor de bouw van verzor gingstehuis in het centrum in de ijskast houdt. Een volle grote zaal van de Meerpaal in Holy had vrijwel uitsluitend lovende woorden voor de Vlaardingse plannen voor flankerend beleid. Een beleid waarin centraal staat om bejaarden zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. Al lerlei voorzieningen zoals dag en naehtopvang in verzor gingstehuizen. tijdelijke ver zorging. alarmering, maaltijd- service en vervoer moeten dat beleid mogelijk maken. De discussiebijeenkomst was een eerste aanzet voor een meer uitgewerkte nota. In het tweede stuk wordt meer aan dacht besteed aan de samen werking tussen verpleeg-en verzorgingstehuizen en voor zieningen voor ouderen mi granten. mummummmmnu Schiedam Als het fout met Wilton-Fijenoord af loopt, dan zal dat rampza lig zijn voor de hele ge meente Schiedam. Vol gens burgemeester Rei- nïer Scheeres zal de stad in de ergste economische crisis terechtgekomen die zij in deze eeuw heeft ge kend. „De gevolgen voor de werk loosheid en de financiële draagkracht van de stad zullen mede gelet op de klappen die Schiedam al heeft moeten op vangen rampzalig zijn." Als laatste redmiddel om het on heil af te wenden heeft het Schiedamse college van burge meester en wethouders in een memorandum aan minister Van Aardenne de negatieve gevolgen van een gehele of ge deeltelijke sluiting van de scheepswerf opgesomd. Een poging varfB en W om de verantwoordelijke minister van economische zaken in een persoonlijk onderhoud met de neus op de feiten te drukken is op niets uitgelopen. Daarom is een tien pagina's tellend me morandum aan de bewinds man gestuurd, waarin hij met de neus op de gevolgen van een eventuele sluiting van de Schiedamse scheepswerf wordt gedrukt. „Dat hebben we niet alleen voor de ruim 2000 wanhopige werknemers gedaan, maar voor de hele gemeente Schie dam", verklaart burgemeester Scheeres. „Ik begrijp best dat de minister een drukke agen da heeft. Maar het stelt me te leur dat hij ons niet op korte termijn wil ontvangen om ons standpunt te vernemen. Ik vind het noodzakelijk dat het kabinet zich goed realiseert wat Wilton-Fijenoord voor de hele gemeente Schiedam bete kent. Volgens mij komt dat nu niet goed uit de verf." Scheeres wijst ook op de be langen van de vele toeleve ringsbedrijven, die voor tien tallen miljoenen guldens de boot in zullen gaan als een faillissement over Wilton-Fije noord wordt uitgesproken. Wat betreft de voorwaarden die de minister heeft gekop peld aan de overleving van de scheepswerf sluit het Schie damse gemeentebestuur zich aan bij het standpunt van di rectie en vakbonden. De afgelopen jaren is het aan tal n ensen met een uitkering in Schiedam al rampzalig toe genomen, Van 42 uitkeringen per 1000 inwoners in 1981 is dat gestegen tot 85 per 1000 in 1983. De gemeente heeft bere kend dat door een gehele of gedeeltelijke sluiting van Wil ton de werkloosheid in Schie dam kan oplopen tot 6000, of wel 25 procent van de afhan kelijke beroepsbevolking. „Dat zal een ramp voor de stad wor den", benadrukt Scheeres nog maals. Hij wijst op de klappen die Schiedam te verduren heeft gehad bij vorige sanerin gen in de scheepsbouw. „Juist op een moment dat de eerste tekenen van herstel zichtbaar worden, hangt ons dit weer boven het hoofd. De teruggang van de werkgele genheid lijkt tot staan te zijn gebracht, de woningvoorraad kent weer enige groei en de achterstand in voorzieningen in de oude wijken is ook gelei delijk ingelopen. Maar het met veel geld en energie op gang gebrachte herstel zal door een sluiting van Wilton-Fijenoord volledig teniet worden ge daan." 111immuuntwinnumum Compromis van B en W zet nieuwbouw Oost op 't spel Vlaardingen SP-raads- lid Mieke Paalvast vindt, dat Vlaardingen laks om springt met de zeven ge vallen van geelzucht, die sinds september vorig jaar zijn geconstateerd op de Erasmusschool aan het Westnieuwland. Volgens de GGD is de situatie, „helemaal niet verontrus tend". Maar het SP-raadslid is het daar niet mee eens. „In Gor- kum, waar twee scholen ■werden gesloten, zeiden ze in het begin ook dat het wel meeviel." De hygiënische maatregelen die tot nu toe zijn genomen vindt zij vol strekt onvoldoende. „Als je naar de wc geweest bent, heel goed ie handjes •wassen." Dat is net advies dat de kinderen op de Eras musschool krijgen. Nadat het eerste geval van geelzucht •'•werd opgemerkt, in sepiem- >ber vorig jaar zijn de toilet- ^groepen, volgens hoofdon derwijzer Z.J. van der Hou- ^wen, elke dag ontsmet en in •Tde weekeinden nog eens ex tra met zware vergiften be werkt om verspreiding van het virus te voorkomen, „Dat is afdoende", zegt mevrouw E. Maartense van de GGD. Die dienst heeft folders ver spreid op scholen om de leer lingen te wijzen op de nood zaak van hygiene. Het gaat volgens mevrouw Maartense zeker niet om een epidemie. „We spreken pas van een epidemie als er drie of vier ^gevallen van geelzucht in één klas voorkomen. Meer dan één of twee gevallen te gelijk zijn er nog niet voor gekomen." '*Mieke Paalvast is van me aning dat de school, zoals dat ook in Gorinchem werd ge daan, gesloten moet worden. „De maatregelen zijn tot nu toe bij lange na niet voldoen de geweest. Als de één net gezond is krijgt de volgende ;-het. Dat kan zo nog jaren 'jdoorgaan." Ze wijst er in /^schriftelijke vragen aan bur gemeester en wethouders op, jdat bij voorbeeld de trekker yvan de stortbak na elk ge bruik een bron van besmet- kan zijn. „Als er niet •meer maatregelen genomen Jworden kom je er nooit van af', beweert Paalvast Bij de gemeente wordt de noodzaak van extra maatre gelen echter niet Ingezien. ZWe hebben er wel over ge sproken natuurlijk", zegt Riet Zoutendijk, hoofd van de afdeling onderwijs, „we laten zoiets niet zomaar over ohs heen komen. Maar extra maatregelen werden niet no dig gevonden. Wat dat be treft vaar ik blind op het me disch advies.'' Zoutendijk vvindt dat de gemeente alert .sis opgetreden. Een mening die Mieke Paalvast beslist niet deelt. Vlaardingen De Schiedamse weg: moet worden af gesloten, vindt Rijnmond. Het openbaar lichaam É^aat onder geen voorwaarde akkoord met het com promis, dat de WD zo moeizaam uit de college-on derhandelingen sleepte. Daarin werd overeengeko men, dat de afsluiting van de Schiedamseweg ter hoogte van station Oost, zoals opgenomen in het VCP, zou vervallen. Daarvoor in de plaats zou een afsluiting op de kop van de 2e Van Leyden Gael- straat komen. Van kroegie naar kroegie: de carnavalsvierders 'dweilden' de Hoogstraat. Schiedam De twse winkeliersverenigingen van de Schiedamse Hoogstraat zijn deze week tot een defini tieve samenwerking gekomen. De verenigingen Hoog straat-Koopstraat en 'Van museum tot stadhuis' organi seerden al een jaar alle festiviteiten samen. „Na een verkering van een jaar zijn we in het huwelijk getre den", zeggen de optimistische winkeliers, die grootse plannen hebben. 'Van museum tot stadhuis' ontstond in 1979, nadat de vereniging City Centre het leven had gelaten, omdat zij te groot en te log was. „Wij keken daar met grote ogen naar", aldus Chris Coppens van de tot voor kon concur rerende vereniging. „Er werd wat leven geblazen in het tot dan toe wat doodse stukje aan het einde van de Hoogstraat en we vroegen ons af waarom wij niet het zelfde zouden doen." Vorig jaar werd Hoogstraat- Koopstraat opgericht, waar door de volgens Coppens bela chelijke situatie ontstond, dat er nu eens hier, dan weer daar op de Hoogstraat een braderie werd gehouden. Maar afgelopen woensdag heb ben de beide verenigingen de handen ineen geslagen. Er zijn meteen plannen gemaakt voor festiviteiten. Er is besloten om in ieder geval elk jaar-een in ternationale week te houden, waarvoor elke keer een ander land wordt uitgekozen. Dit jaar wordt dat. in mei, een Oostenrijkse week. Er zullen verschillende Oostenrijkse muziekgezelschappen worden gecontracteerd. Klapstuk van de Oostenrijkse week wordt een demonstratie van het ski-team van Peter Stuyvesant, dat ook vorig jaar al in Schiedam te zien was. Opnieuw zal er in Schiedam een heuse ski-piste verrijzen. Het definitieve programma wordt in april bekend ge maakt. Schiedam Hossen voor het Stedelijk Museum van Schiedam. Carnavalsvere nigingen De Rietzeilers en a.* Kasteiijners hebben gis teravond de Hoogstraat op stuiten gezet. In carnaval- staal heet dat dweilen. Niet dat de nijvere carna valsvierders gewapend met emmer en doek op de maat van de muziek van de Rietbouwers en de Kurketrekkers de winkel straat van alle vuil hebben ontdaan. Nee, dweilen is niets meer of minder dan alle winkels en etablisse menten al zingend, hos send en toeterend met een bezoek vereren. Hel was een gebeurtenis, die niet onopgemerkt aan het publiek voorbijging. De Rietzeilers lieten een spoor van verbaasde men sen achter. De reacties lie pen nogal uiteen. Sommi ge Schiedammers liepen stug door en zagen de her riemakers met enig mis noegen aan. „Het schijnt carnaval te worden", merkte een man op, kij kend naar de bonte stoet. „Ach, het is gratis vrolijk heid", reageerde de win kelier. Het merendeel van de winkelenden kon er wel om lachen en bleef het bonte gezelschap vol gen op de tocht door de Hoogstraat. De Rietzeilers zijn vorig jaar op bescheiden schaal met het dweilen begonnen en hebben, gezien de erva ringen van vorig jaar, ge meend er op groter schaal mee te moeten doorgaan. llllllllllllJililillltlflIHfllillllllHIIIIIIIII liiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiuiiifiiiiiiiiiiiiiniiiiini „Het was leuker dan ver wacht", deelde eerste grif fier (secretaris) Wim Schenkelaar onlangs mee. Dweilen is een Zuidneder landse gewoonte, die bij de Schiedammers in de smaak blijkt te vallen. Een andere carnavalsvere niging, De Kasteiijners, had voor gisteravond eveneens het 'dweilen' op de agenda staan. De Riet zeilers begonnen hun tocht bij het oude stadhuis en de Kasteiijners bij de Koe markt. Een ontmoeting tussen de twee groepen kon niet uitblijven en mid den op de Hoogstraat voor het Stedelijk Museum 'bot sten' de twee hossende groepen en musicerende orkesten op elkaar. Toen werd het pas echt gezellig. Na een polonaise gingen de beide groepen weer verder. De Rietzeilers moesten overigens in een redelijk tempo doorlopen, want voor gisteravond stond ook nog een bezoek aan verzorgingstehuis Thurlede op bet bezoek. Die oplossing betekent echter, dat het doorgaande verkeer zoveel lawaai oplevert, dat de nieuwbouw ten zuiden van de Van Leyden Gaelstraat, in het gebied Van Kinsbergen, teveel wordt belast. Alleen al dat verkeerslawaai zit 11 dB bo ven de norm die wordt aange houden. Rijnmond weigert daarom, toestemming voor de bouw te geven. Over de zaak wordt momen teel koortsachtig overleg ge voerd tussen Vlaardingen en Rijnmond. Wethouder Floor Quast (VVD) is een dezer da gen al naar Rotterdam gestapt om te proberen de zaak uit het vuur te slepen, maar bij stuitte op een onwrikbaar standpunt. Het verkeerslawaai is voor het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam de druppel, die de emmer doet overlopen. Eerder al waren er problemen over teveel industrielawaai en over een te hoge geluidsdruk vanwege de spoorbaan Rotter dam-Hoek van Holland. De problemen betekenen een gigantische tegenvaller voor de VVD-fractie in de Vlaar dingse gemeenteraad, die zich hard had gemaakt voor het openhouden van de Sehiedam- seweg-route. Het fel bevochten compromis dat uiteindelijk uit de bus rolde lijkt nu van de baan te zijn, tenzij er op uiterst korte termijn nog een oplos sing wordt gevonden. Volgens wethouder Floor Qua st wordt naar die andere op lossingen hard gezocht. „Er worden momenteel wat ande mogelijkheden doorgere kend- Ik heb zelf ook nog wat ïdeeen aangedragen. Of die een oplossing bieden moeten we nog afwachten. We willen die huizen hoe dan Ook ge bouwd hebben: dat moet zon der meer doorgaan. Maar als Rijnmond ineens met allerlei eisen en interpretaties komt, dan schuffel je wel met je rug tegen de muur." Ook fractieleider George Neyssel van de VVD is erg te leurgesteld in de opstelling van Rijnmond. „Het zou kun nen zijn dat we hierdoor toch, door omstandigheden van bui tenaf, gedwongen zouden wor den de Schiedamseweg af te sluiten. Maar we moeten eerst proberen die 11 decibel te win nen door wat verkeer van die route af te halen, bijvoorbeeld door er eenrichtingverkeer van te maken." Het Vlaardingse college van B en VV heeft zich in haar verga dering van dee week uitge breid over de moeilijkheden gebogen. In die eerste discus sieronde over de vraag of aan Rijnmond moei worden toege geven is men er echter nog niet uitgekomen. Volgende week dinsdag zal het college een besluit over de zaak moe ten nemen. Een snelle beslis sing is nodig omdat anders het woningbouwcontingent voor dit jaar, dat voor de Oostwijk is gereserveerd, in gevaar zou kunnen komen. Als op de Van Kinsbergenlocatie niet kan worden gebouwd, moet pijl snel aan de voorbereidingen voor een andere locatie wor den begonnen, omdat hoe dan ook op 1 oktober plannen op het ministerie moeten zijn in gediend Kan die datum niet worden gehaald, dan is Vlaar dingen het contingent ook nog kwijt. Inmiddels heelt ook de pro jectgroep voor de Oostwijk over de problemen vergaderd. De projectgroep vindt dat de nieuwbouw op de Van Kins- borgen-loeatie hoe dan ook moet doorgaan. „Dan moet maar een andere oplossing voor het verkeersprobleem worden gezocht: wonen gaat voor. Auto's moeten dan maar een stukkie omrijden", menen de bewoners in de project groep. Volgende week maandag avond wordt een extra verga dering ingelast met de fracties van PvdA en VVD om te trachten, een definitieve oplos sing voor de problemen te vin den. Vlaardingen Het bestuur van de Vereniging voor Chris telijk Schoolonderwijs heeft aangekondigd, geen overleg met bet gemeentebestuur meer te zullen voeren en niet meer samen te werken op onder wijskundig gebied, als de Ka- merlingh Onnesschool in de Westwijk open blijft. Met die dreigende taal wordt een briet-op-poten aan het college van B en W besloten. De vereniging is woest over het feit dat de PvdA-wethou- ders onlangs toch voor open houden stemden. Door dc sa menvoeging van de Savornin Lohmansehool en de Talma- school verliet het christelijke lager onderwijs als eerste het buurtje Lage Weide in de Westwijk, m de vaste overtui ging dat het katholieke en het openbare onderwijs dat ook zouden doen. De vereniging zegt alle argu menten voor het openhouden te hebben nagegaan, „Wij heb ben echter niets kunnen vin den dat ons enige houvast geeft. Moeten wij nu conclude ren dat door de meerderheid van het college een spel is ge speeld? Met andere woorden: wil de gemeente als lokale overheid en als bevoegd gezag van het openbaar onderwijs misbruik maken van haar dubbelfunctie door dc gelijke uitgangspositie ten eigen voor deel te gaan benutten?" Het bestuur wijst erop dat Vlaar dingen er prat op gaat. dat de verhoudingen met hot bijzon der onderwijs zo goed zijn „Naar onze inschatting zijn die thans ten zeerste in het ge- ding." Schiedam Het is niet uitgesloten, dat de ge meente Schiedam de SSSW onder curatèle zal stellen. De situatie bij de stichting Samen werkende Schiedamse Woningcorporaties zou kunnen vereisen, dat een speciale commissie zeer nauwlettend gaat toezien op de gang van zaken. Gemeenteraadsleden zou den in zo'n commissie de bevoegdheid kunnen krij gen om zich eerst in alle besxuurskwesties van fi nanciële aard te verdie pen, alvorens de SSSW uitgaven kan doen. Een andere mogelijkheid is en wethouder Van Tilborg zou daar voorstander van zijn om onder het SSSW-bestuur een onaf hankelijk secretariaat te benoemen, dat aanvullend en versterkend kan optre den en los staat van het werkapparaat van de SSSW zelf. Beide oplossingen zijn denkbaar, nu bij de ge meente onder andere door het onderzoek van de Nationale Woningraad de indruk is gewekt dat het bestuur van de SSSW onvoldoende deskundig is om zelf beleidsmaatrege len te treffen ten behoeve van de 4000 woningen, die de vijf corporaties van de SSSW in hun beheer heb ben. Het SSSW-bestuur, voor zover dat overgebleven is na het opstappen van de vier vertegenwoordigers van Sint Jozef en Scnie- Arie van Loenen dam Vooruit, werkt mo menteel aan een schrile lijke verklaring, waarmee men in de loop van vol gende week naar buiten zou willen komen. Waar schijnlijk gebeurt dat na de terugkeer van interim- voorzitter John de Keijzer, die tot donderdag afwezig is. Omdat het nog een open vraag is of de gemeente maatregelen neemt, wacht de woningbouwvereniging Schiedam Vooruit nog even af, welke stappen zij zelf neemt. Gisteravond heeft PvdA-raadslid Arie van Loenen, voorzitter van Schiedam Vooruit, zijn vertrek uit het SSSW- bestuur toegelicht in een vergadering van zijn eigen corporatie. Vanochtend deelde hij desgevraagd mee, dat Schiedam Voor uit wil afwachten wat er gebeurt, alvorens een be sluit te nemen over een eventueel opzeggen van de samenwerking. „Zover is het nog niet," aldus Van Loenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1