Sint Joris lonkt naar leegstaand tbc-gebouw Renovatie VOP: slager dient schadeclaim in Pub zit met geld voor goed doel in de maag Personeel van HVO wil niet inleveren sssw VIAARDINGS RAGILAO SCHIEDAM5CHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'n Volvo Winner van f17650,- kost bij ons niet meer dan f385,41 per maand A Seheeres heeft in weer Schiedam-Zuid wil 'eigen' bejaarden in nieuwbouw 5Schiedam vergadert niet in het geniep Recherche lost serie inbraken op 'Verkeerslawaai niet nadelig voor bouw Van Kinsbergen- plaats' Vrachtwagen schept vrouw Carnavalsgeld was al weg -v- verenigde spaarbank i Mil: I IIS De stedssteutel is weer op de plaats waar ie thuishoort: in de kast bij burgemeester Reinier Scneeres. De burgemeester was maar wat blij dat hij hem gisteravond op het sluitingsbal terugkresq van carnavalprins Hernri I van de Rietzeiiers Na vier dagen zwaaien, zwieren, leutert en drinken zit het carnaval sr weer op. Burgemeester Seheeres die in voorgaande jaren altijd in Bergen op Zoom' was te vinden, was dit jaar in Schiedam gebleven om zich in hei feestgewoel te storten. En niet on betuigd. Want diverse carnavalvierders vonden Seheeres geknipt om ooit nog eens prins der zot ten te worden. Vlaardingen Een meerderheid van het per soneel van het Vlaardingse scheepsbedrijf HVO lijkt niet bereid loon in te leveren, als het slechter zou gaan met de werf. Dat zou volgens de Industriebond FNV de uitkomst zijn van een enquête, die op initiatief van directeur J. Blok werd gehouden. Met die enquête wilde de directie peilen wat het personeel wil als de dalende tendens van het afgelopen jaar de werf leed in 1983 vier miljoen gulden verlies doorzet. Officiéél wordt de uitslag van de enquête pas in de loop van de volgende week bekend ge maakt. Op 'een hoorzitting op 16 fe bruari, toen de enquêteboekjes net waren uitgedeeld, maakten tweehonderd van de 770 werknemers al duidelijk wei nig te voelen voor loonoffers. De bedrijfsleiding moet eerst kijken naar de organisatie, vonden de aanwezigen. Zij be weerden dat er door fouten in de organisatie veel geld wordt vermorst. De directie heeft het personeel de keuze gegeven uit vier al ternatieven, waarvan de meest drastische zijn: helemaal niets doen, of 75 man ontslaan. Om een deel van die 75 man aan het werk te houden zou twee procent loon moeten worden ingeleverd en om ontslagen helemaal te voorkomen zou een loon offer van vijf procent nodig zijn. Als er niets gebeurt voorziet- de directie ook dit jaar een miljoenenveri ies. Van het personeel heeft, aldus een directiewoordvoerder, 54 procent de vragenlijst inge vuld. De directie wil nog geen commentaar geven op de uit slag van de enquête. „Er moet eerst met de bonden en de on dernemingsraad over gespro ken worden." Dat onderhoud vindt in de loop van de vol gende week plaats. Er is al wel een gesprek geweest tussen een afvaardiging van de on dernemingsraad en het hoofd van de afdeling personeelsza ken. Schiedam Ongehinderd door alle SSSW-perikelen be ter bekend als het Schiedamse bouwschandaal, heeft de be wonersvereniging Schiedam- Zuid de aandacht gevestigd op een routinekwestie: de toe komst van het complex van 44 bejaarden woningen, dat in aanbouw is op de locatie-Be- thelkerk. Deze woningen wor den door bouwmaatscbap SSN gebouwd in opdracht van de SSS W-corporatie Volkshuis vesting. Vroeger deden de bouwvere nigingen in Schiedam zelf de woningtoewijzing voor hun complexen, maar sinds de ja ren zeventig wordt die distri butie door de gemeente ver zorgd. De bewonersvereniging in Zuid heeft bedenkingen over de manier, waarop de ge meente dat doet. Schiedam-Zuid had gevraagd of de .bejaarden in de Gorzen voorrang konden krijgen bij de huisvesting aan de Nieuwe en Oude Maasstraat Volgende priSriteït zouden de ex-Gorze- naren moeten krijgen, die in de loop der jaren naar andere wijken moesten verhuizen we gens gebrek aan bejaardenwo ningen. B en W hebben er viereneen- halve maand over 'gedaan om dit verzoek van Zuid te beant woorden en wijst het af. Maar A. Bons, secretaris van de be wonersvereniging, begrijpt de redenatie van de gemeente niet helemaal, want B en W blijken er nu zelf ook van uit te gaan dat mensen met een historische binding zekere voorrang moeten krijgen. „Laat dat nou net ons verzoek zijn geweest..." zegt Bons, Hij begrijpt alleen niet, hoe de gemeente hierbij een urgentie- systeem wil toepassen, want daar wordt in het antwoord van Ben W ook over gespro ken. Wie gaat er nu voor? Met die vraag blijft Zuid zitten. WOENSDAG 7 MAART 1984 Schiedam De leegstand van het voormalige consultatiebureau voor tuberculose aait de Stadhouderslaan in Schiedam is hei on derwerp van schriftelijke vragen, die het PSP/CPN/PPR-staten- lid H. Pasman aan hei Zuidhoilandse college van gedeputeerde staten heeft gericht. Weet dit college, zo vraagt het statenlid, dat er nog steeds geen oplossing is voor de over dracht van het pand? Zijn GS er ook van op de hoogte, dat het gebouw nu al ruim twee jaar leeg strut, waarbij de hui dige eigenaar (de Provinciale Zuidhollandse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose) jaarlijks 60.000 tot 70.000 gul den heeft te betalen aan rente lasten, bewakingskosten en dergelijke? Schiedam „De gemeen teraad van Schiedam komt vrijwel nooit in besloten vergadering bijeen", con stateerde burgemeester Reinier Seheeres droog, toen gisteravond de com missie voor algemene en bestuurlijke zaken verga derde. Hij kwam met deze .mededeling, omdat de ge meente./. Schiedam vorig, jaar de notulen van de ge heime raadsvergaderingen uit de periode 1924 tot en met 1965 aan het archief had gegeven. „De eerstko mende keer dat we beslo ten vergaderen, moeten waarschijnlijk notulen van twintig jaar geleden wor den vastgesteld", zei hij. De laatste keer dat beslo ten werd vergaderd in Schiedam, ligt echter waarschijnlijk nog verder terug in de tijd. Noch WD-fractieleïder Gerard Verhukdonk noch CPN- raadslid Eef Collé kan zich een besloten raadsverga dering herinneren. Ver- hulsdonk na lang naden ken; „En ik zit er nu al 21 jaar in..." Eef Collé, die sinds 1847 in de gemeenteraad zit, zij het met onderbrekingen: ,,Er staat mij helemaal niets bij. Er werd weieens even besloten vergaderd, als het ging om verhoging van de salarissen van de wethouders, maar dat duurde dan een paar mi nuutjes. Maar eent beslo ten over politieke zaken... Nee." De geheime notulen mo gen overigens niet zomaar door iedereen worden in gezien, ook niet nu ze naar het archief zijn verhuisd. Deze stukken worden pas na een periode van vijftig jaar 'openbaar'. iiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiitimi! Het comité aan de stam tafel:" Marian Naterop (links) en Marian en Astrid van Vessem. Vlaardingen Slager A. Heyberg uit de Stationsstraat in de Vettenoordsepolder heeft bij de gemeente aan de bel getrokken. Door de stadsvernieuwingsactiviteiten in de buurt en de daarmee gepaard gaande tijdelijke terugloop van de bevolking, is zijn klantenkring flink uitgedund. Volgens de slager heeft hem dat de afgelopen jaren zeker tienduizend gulden aan inkomsten ge scheeld. Reden waarom hij bij de gemeente een schadeclaim van tien mille heeft ingediend. Vlaardingen De recherches van het Vlaardingse en het Maassluise politiekorps hebben met de aanhouding van zeven personen uit Vlaardingen en Maassluis een serie inbraken opgelost. Die zijn de afgelopen maanden gepleegd in Rozen burg, Delft, 's Gravenzande, Maassluis en Vlaardingen. De totale waarde van de ont vreemde goederen bedraagt ongeveer 117.000 gulden. De inbrekers richtten voor 55.000 gulden schade aan in de ver schillende gebouwen. Het ze vental opereerde steeds in ver schillende groepen en hadden een voorkeur voor bedrijfs panden, winkels, woningen, café 's en auto's. Hun grootste slag sloegen zij bij een bedrijf in 's Gravenzande. waar 30.000 gulden uit een kluis werd meegenomen. In een pand in Maassluis namen zij 28.000 gul den mee. Het onderzoek kon worden ge start, nadat op 1 maart bij een inbraak in een pand aan de Deltaweg drie mannen konden worden aangehouden. iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 'Nooit gedacht dat geld weggeven zo moeilijk is' Schiedam In een halfjaar spaarden de klan ten van The Pub precies 1735 gulden en 20 cent bij elkaar. Van de opbrengst zouden enkele kinderen uit Noord-Ierland van een zorgeloze vakantie in Schiedam kunnen genieten. Zou den, want het plan is inmiddels van tafel. De Britse ambassade, die om medewerking was ge vraagd, zwijgt al maandenlang in alle talen. Het speciaal opgerichte klantencomité stelde vervolgens voor de 'Ierse kinderer.' maar te schrappen en naar een ander goed doel uit te kijken. Enkele weken geleden namen de klan ten van de Engelse pub aan de Rotterdamsedijk het voorstel van het comité over om het geld dan maar te geven aéh de actie voor de Engelse Gemma. Het achttien maanden oude meisje had nog maar een jaar te leven als ze niet naar de Verenigde Staten kon voor een levertransplan- tatie. Maar de dag nadat dat besluit was geval len, lazen ze in de krant dat het benodigde be drag er ruimschoots was. vliegtuig overkomen en een week lang woraen ondergebracht bij gastgezinnen. Astrid: „We hadden al een heel programma op gesteld. Een dagje Blijdrorp, een molentocht, een boswandeling. Noem maar op. Er zijn zat leuke dingen te bedenken waar die kinderen daar niet aan toe komen door die gespannen si tuatie in Noord-Ierland. Of ze gewoon een knaak geven en ze een zak patat laten halen zonder dat er op iedere straathoek een militair staat." Alles was geregeld. Het geld was er, Met een luchtvaartmaatschappij was afgesproken dat het tweede en derde kind voor de halve prijs meemochten, maar de ambassade liet niets van zich horen. „We begrijpen er niets van waarom de ambassade niets van zich laat horen," ver zucht Marian van Vessem. „De laatste jaren is de buurt flink ontvolkt", zegt de slager. „Door de slechte economische situatie heb je natuurlijk ook wel wat omzetverlies. Maar dat is echt niet de enige reden. Ik kan goed merken dat hier minder mensen wonen. De huizen staan tijden leeg, omdat ze worden gerenoveerd en ook is er in de omgeving flink ge sloopt. De halve straat is mo menteel onbewoond. En het zal nog wel een paar jaar du ren voordat de mensen weer terug zijn," De slager heeft de hulp inge roepen van de Nederlandse Christelijke Ondernemers- bond. Die adviseerde hem een schadeclaim van tienduizend Dollen „Toen we er mee begonnen hadden we nooit gedacht dat het zo moeilijk zou zijn om geld weg te geven", zeggen comitéleden Marian Na terop en moeder Marian en dochter Astrid van Vessem in koor. De echtgenoot van de tweede Marian, cafébaas Henk van Vessem, knikt in stemmend. „De lol is er een beetje vanaf", meent Henk. „De laatste weken gooien de klanten nauwelijks meer iets in de pot, omdat er geen duidelijk doei meer is." Toen de actie begon was iedereen er voortdu rend mee bezig. Iedere nieuwe klant kreeg uit voering te horen waar de pot voor was en na ieder dubbeltje of kwartje dat er in werd ge gooid schreef cafébaas Henk van Vessem de nieuwe stand op het bord achter de bar, „We hebben Henk daar eens een avond mee zitten dollen", herinnert een van de stamgasten zich nog. „Had een van ons een grote zak met stui vers meegenomen. Om de paar minuten gooi den we weer een stuiver in de pot. En als Henk de nieuwe stand had opgeschreven en zich weer omdraaide gaf iemand anders weer een. stuiver." Het comité dacht dat de ambassade ze wel aan adressen kon helpen. „Er lopen daar sociaal werkers genoeg rond," meent Marian Naterop- „Het moet voor de ambassade toch een fluitje van een cent zijn uit te zoeken welke kinderen zon uitstapje hard nodig hebben." De geselec teerde kinderen zouden vervolgens op per Vertrouwen „Die brief hebben.we nog speciaal laten opstel len door een doctorandus in de Engelse taal. Om onduideljkheden te voorkomen. En we hadden hem aan de ambassadeur himself ge richt. We dachten dat we dan zeker bij de juiste persoon zouden zijn. Dat was in september en sindsdien is het wachten, wachten en nog eens wachten, We hebben er geen idee van waarom de ambassade er niets voor voelt. Enkele keren hebben we nog opgebeld en dan zeiden ze dat we nog wel wat zouden horen. Als ze zouden schrijven dat ze er geen vertrouwen in hebben, dan zeg ik nog alla. Dan weetje tenminste wat er aan de hand is. 't Is knap lullig. Je doet je best er voor, de klantqn drinken een pilsje min der om geld te kunnen geven en dan krijg je helemaal niets te horen." Blindenhond Onlangs heeft het comité, met instemming van de vaste klanten, besloten het geld te geven aan de blindenbond voorde opleiding van een blin dengeleidehond en die vervolgens te schenken aan een Schiedamse blinde. Het eerste telefoni sche contact is pas gelegd en de blindenbond heeft in principe ja gezegd. Inmiddels gaan ze in de Pub ook gewoon door met het sparen van stuivers voor Greenpeace. Verleden jaar kreeg de milieu-organisatie op die manier bijna driehonderd gulden. „Die zei den direct, ja", zegt Henk van Vessem. „Een te lefoontje was genoeg," Ontstemde VVD: Vlaardingen De VVD vindt de uitlatingen van PvdA-frac tievoorzitter Kees van der Windt, dat de Schiedamseweg desnoods moet worden afge sloten als dat nodig zou zijn om de bouw aan de Van Kins- bergenplaats veLig te stellen, „op z'n minst hoog ongeluk kig." Volgens de VVD is er geen verband tussen het ver keerslawaai op de Schiedamse weg en de bouw aan de Van Kinsbergenplaats. Van der Windt deed zijn uit spraken na gezamenlijk over leg tussen zijn fractie en die van de PvdA op maandag avond. De fractievoorzitter zei, dat beide partijen het van het grootste belang vinden, dat de bouw in de Oostwijk aan de Van Kinsbergenplaats door gaat In het uiterste geval zou daarvoor de Schiedamseweg moeten worden afgesloten. Ekrst zou echter een studie moéten plaatsvinden naar an dere maatregelen. De VVD, schrijft fractievoor zitter George Neyssel nu in een verklaring, is niet aceoord gegaan met een afsluiting van de Schiedamseweg. Hij ont kent in die verklaring het ver band tussen het verkeersla waai en de nieuwbouw in de Oostwijk. „De Schiedamseweg ligt toevallig wel in hetzelfde bestemmingsplan, dat moet worden goedgekeurd voordat er gebouwd kan worden." De WD houdt vast aan het met de PvdA gemaakte beleidspro- gram, waarin de afsluiting van de Schiedamseweg niet is op genomen. gulden bij de gemeente in te dienen. Slager Heyberg verwacht dat wanneer de stadsvernieuwing in de wijk is voltooid de ver koop weer zal aantrekken. „Het is altijd een mooie wijk geweest. Dat zal het zeer zeker weer worden. Die inkomsten derving door de renovatie zal me de nek niet kosten, maar ik vind dat de gemeente daar 1 voor moet opdraaien." Op het stadhuis laat projec tambtenaar Ad Smit Duyzent- kunst weten dat voorzover hem bekend in Vlaardingen nog nooit schadevergoedingen zijn verleend aan ondernemers in verband met stadsvernieu wingsactiviteiten. „De ge meente heeft er geen speciaal fonds voor. Het zal aan de ge meenteraad liggen of die sla ger een vergoeding krijgt. Bin nenkort zal de commissie voor economische aangelegenheden zich er mee bezighouden." Smit Duyzentkunst noemt het een moeilijk punt. „Je kunt zeggen dat juist door de stads vernieuwing er op den duur meer mensen in de wijk ko men wonen. Maar ik kan niet ontkennen dat door de sloop en de renovatie de midden stand tijdelijk een slechtere periode meemaakt." Statenlid Pasman maakt er melding van, dat het Sint Joris Gasthuis in Delft het bewuste pand zou willen kopen, om er een dagbehandeling van psy chiatrische patiënten onder te brengen. Er zou al overeen stemming zijn over de prijs. Hij vraagt naar de oorzaak van de vertraging bij deze transac tie: „Is er wellicht samenhang met een verschil van mening tussen regiobestuurders en het Sint Joris Gasthuis over de be heersvorm van de toekomstige psychiatrische voorzieningen in het gebied?" Pasman wil van gedeputeerde staten tenslotte de toezegging, dat zij eraan meewerken snel een einde te maken aan deze kostbare leegstand, in welke vorm dan ook. Schiedam Een 53-jarige Schiedamse is met schedellet sel in het Schielandziekenhuis opgenomen, nadat zij bij het oversteken door een vracht wagen was aangereden. Volgens de politie stak zij plot seling de Burgemeester Knap- pertlaan over, ter hoogte van de Penninglaan. De vrachtwa genchauffeur zag haar te laat en kon niet meer tijdig stop pen. Schiedam Inbrekers dach ten een vette buit binnen te halen, door in te breken in de kantine van voetbalvereniging Excelsior '20. De dieven, die binnen waren gekomen door een ruit in te slaan, kwamen echter bedrogen uit. De op brengst van het carnaval, dat zich gedurende drie dagen af speelde op het complex van de Thurlede-vereniging, lag al veilig in de safe bij een bank. De ongenode gasten namer. wel sigaretten, een versterker en een draaitafel mee. Computer gestolen Schiedam Bij een inbraak in het pand van Sandvik aan de 's-Gravelandseweg is com puterapparatuur ter waarde van 5900 gulden gestolen. De fietsenhandelaar aan het Wilhelminaplein mist na een inbraak twee fietsen en onder delen /ter waarde van 1000Q gulden. (ADVERTENTIE) Wie leg vandaag de dag het geld voor een nieuwe auto in éên'keer-op tafel? Bijna iedereen financiert zo'n aankoop. Als u het gsid w deze Voivo 340 Winner (3 drs.) wilt lenen, moet u maar 'ns met de Verenigde Spaarbank gaan praten. Dan blijkt dat u voor die f 17.650,- maar f385,41 per maand betaalt (Persoonlijke lening, i/Omnd. en een werkelijke rente vanll,8%).Komeensmetonspraten. We nemen daar graag de tijd voor. Wij zijn .tenslotte de makkelijke bank in de buurt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1