ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 1 Schiedams hulp aan Wilton verrast zelfs gemeenteraad Off. ROEST VLEKl 0E^ VANDES1AD Kans oplossing van huurschuld Molukkers 50% Damen ziet ruiltje van 127 miljoen AVENUE Curren blijft doelwit van bestrijders apartheid ZATERDAG 10 MAART 1984 Wilton met gesloten beurzen overnemen Rotterdam De Gorkumse scheepsbouwer Kommer Damen wil Wilton-Fije- noord overnemen met 'ge sloten beurzen'. In de on derhandelingen zei hij geen contant geld op tafel te wil len leggen. RSV en WF vinden het voorstel onaan vaardbaar, vooral omdat zij het oneens zijn met de door Damen voorgestelde dui zend ontslagen. Damen heeft RSV nog al tijd de eigenaar van de Schiedamse werf voorge steld van WF een schulden last over te nemen van 127 miljoen gulden. Daar zijn de '35 miljoen gulden bij inbe- grepen, die hem het ontslag van de duizend werknemers .gaat kosten. In ruil wil Damen grond, op stallen, dokken en kaden van WF. Daarvoor heeft hij zestig miljoen berekend. De reste rende 67 miljoen wil hij mee krijgen als vordering op RSV. Het nagenoeg failliete concern heeft nog altijd inkomsten, en door Nico de Vries der meer van de Braziliaanse werf. Eerder had de overheid RSV verboden dat geld aan te wenden voor WF. Men was niet bereid om voor de Schie damse werf een stapje opzij te doen, omdat de staat nog altijd negenhonderd miljoen gulden van RSV krijgt. Maar voor Da men wil het ministerie van economische zaken een uitzon dering maken. Vice-voorzitter Wim van Schellebeek van de onderne mingsraad spreekt van een droevige zaak. „Indien de overheid geloofwaardig wil blijven zou het betreffende geld ook aan WF gegeven moeten worden. Dan hadden wo Damen niet nodig gehad, was er geen sprake geweest van duizend ontslagen en had de werf op eigen benen ge staan". Kwaad Kwaad zijn de ondernemings raad van WF en de vakbon den op Damen, nadat hij het plan lanceerde om negenhon derd tot duizend werknemers te ontslaan. Tegen de onderne mingsraad zei Damen gister morgen er direct achteraan, dat hij wel gedwongen zal zijn Directeur ir. Sluis en vakbondsbestuurder (rechts) ...eensgezind klappen... (ADVERTENTIES) SAMEN DE MOOISTE ZIJN. dal hpqim hij Av i-nui' Mod*-VOOR BRl'lD ENBRUDEGOM Ook winr damesmode een zeer uitgebreide Koliek tie MOI>I om driehonderd man inleen- personeel op de werf te halen. Damen zei dat de sleepdienst, de algemene bedrijfsdienst en de bewakingsdienst in zijn vi sie overbodig zijn. Minder per soneel is volgens hem op ter mijn ook nodig in de machine fabriek en koperslagerij. Ver der wil Damen een reductie bij de nieuwbouw- en de repara- tiewerf. Het personeel van Wilton-Fij- enoord steunde de Industrie bond FNV in haar oproep de werf te bezetten, zonder het werk neer te leggen. „Die dui zend man gaan de poort niet uit. We laten niet met ons sol len, dat is duidelijk", zei vak bondsbestuurder Dik Nas gis termiddag. Kerngezond Directeur Ir. B. Sluis van Wil- ton-Fijenoord beklemtoonde gisteren tegenover het perso neel dat de werf kerngezond is, maar Is leeggeplukt door RSV. Hij bestreed krachtig de opmerking van Damen dat de financiële positie van WF al- lerbelabberst zou zijn. „Wij hebben zeventien miljoen gulden winst gemaakt, waar van na aftrek van belasting twaalf miljoen gulden over blijft. En deze berekening heeft de goedkeuring van ac countants zei hij. De onverwachte steun van de gemeente Schiedam werd gis termiddag bij Wilton-Fye- noord als een verademing tus sen alle droeve berichten door ontvangen. Volgens Nas is de door Schie dam toegezegde veertig tot vijfenveertig miljoen gulden voor grond (in erfpacht weer uit te geven aan WF) en op stallen (voor een gulden door WF te kopen) voldoende de werf zelfstandig voort te zet ten. „De banken hebben twintig miljoen gulden toegezegd, de Vingers op voor bezetting: 'Duizend man gaan de poort niet uit'. overheid veertig en met Tai wan is een regeling getroffen om de leegloop op de nieuw- bouwwerf op te vangen", re kende hij voor. Directeur Sluis bevestigde dat honderd miljoen gulden vol doende zijn om uit de narig heid te komen. Niet treurenméar: pak de Roest Viek- kentovenaar. Voor 60 verschillende vlek ken zijn erCitin Vlekkentovenaars bij uw drogist en warenhuis. Haal ze in huis. Vlek weg! Met Cltin Vlekkentovenaar. Schiedam Het besluit van Schiedam om Wilton-Fije- noord te steunen met 40 mil joen gulden is gistermiddag om twaalf uur genomen door twee leden van het college van b en w: burgemeester drs. Reinier Scheeres en wethouder voor financiën Cor van Tilborg. Alle fractieleiders in de raad* waren gisteravond totaal over rompeld door het besluit. Vol gens PvdA-fractieleider Gé Brouwer belde wethouder Chris Zijdeveld hem thuis op om te vragen, wat er aan de hand was. Het besluit is nog zo pril, dat het door de andere wethouders geformaliseerd moet worden om het als voorstel aan de ge meenteraad voor te leggen. Mogelijk komt de raad in een extra-vergadering bijeen. In principe zijn alle fractieleiders bereid het plan van Scheeres en Van Tilborg te steunen. De grond, die Schiedam van WF aankoopt om het vervol gens in erfpacht uit te geven, brengt de gemeente zoveel erf pacht op dat het Schiedam uit eindelijk niets kost en de werf gered is. „Het is serieus bedoeld", aldus wethouder Van Tilborg, „maar het is wel zo dat wij hiermee nadrukkelijk aan de kaak wil len stellen hoe de regering de door Kor Kegel zaak traineert en het vertikt te helpen. Als minister Van Aar- denne zich zo'in de kaart laat kijken, dat hij niet op tijd met het nota bene toegezegde geld voor Wilton over de brug wil komen, dan doen wij het zelf wel. Van Aardenne probeert Wilton doelbewust kapot te maken", „Wij vine en die executie mei nodig. Met ons voornemen willen wij voorkomen dat een op zichzelf gezond bedrijf als Wilton voor een habbekrats aan het gemarchandeer van de minister wordt prijsgegeven. Nu wij zo duidelijk hebben ge zegd: Van Aardenne, barst maar met ie zootje, verwach ten wij toch enig kritisch zel fonderzoek van deze bewinds man om alsnog een helpende hand toe te steken", zei hij. Voor burgemeester Scheeres en wethouder Van Tilborg speelde in hun besluit mee, dat een faillissement van Wilton de gemeente op een jaarlijkse last brengt van vijf a zes mil joen gulden. Ook bij duizend ontslagen bij Wilton, zoals Da men bij overname van het be drijf eist, zou de stad voor een 'ramp' komen te staan. Verder is Schiedam één van de schuldeisers van Wilton. De gemeente krijgt nog zes mil joen van de werf voor onder meer gas, water, electriciteit en onroerend goedbelastiog. De constructie, waartoe Scheeres en Van Tilborg giste ren besloten, was wel in het college van b en w aan de orde geweest. Het idee is afkomstig van oud-Pvd A-senator drs. Jan Simons, Niet voor de eerste maal plaatsen wij In deze serie kleurenplaten van Pieter van den Doel een kijkje op de vooroorlogse, nog niet gedempte Schie. We kijken ditmaal in een andere richting, zó zag het er uit voor iemand, die op de Delftsepoort standplaats zou hebben gekozen. Met opzet kiezen we een paar weken lang voor platen van onderwerpen, die al eens aan de beurt zijn geweest De vele, vele liefhebbers zullen toch hun hart kunnen ophalen aan de sfeer op een regenachtige dag in 1937. En het geeft - ons de gelegenheid in de kolommen van de rubriek Rotterdam Centraal wat 'bij te komen' met de reacties, die de vorige platen in overvloed hebben opgeleverd. Rotterdam De werkgroep Rotterdam tegen Apartheid blijft zich verzetten tegen de deelname van de Zuid-Afri kaan Kevin Curren aan het ABN-tennistoemooi, dat maandag in Ahoy van start gaat. De topspeler wordt inmiddels 'heel erg moe' van dergelijke acties. Curren vanuit Brussel: „Ik kan goed tennissen, Maar omdat ik nu toevalig uit Zuid- Afrika kom zou ik straks aan geen enkel groot toernooi meer mee kunnen doen. Het is natuurlijk helemaal niet goed wat er gebeurt, maar wat kan ik er aan veranderen?" Gistermiddag toog een met sandwich-borden uitgedoste afvaardiging van de werk groep naar het hoofdkantoor van de ABN aan de Blaak. Daar werden aan voorbijgan gers en mensen, die het bank- febouw verlieten folders over- andigd. waarin gesteld werd dat de deelname van Curren in strijd is met het anti-apart-* heidsbeleid van de Nederland se regering, Curren heeft via België een visum voor de ge hele Benelux gekregen. Gistermorgen hadden enkele mensen van de werkgroep nog een onderhoud met de Rotter damse wethouder Ries Jansen. „Dat gesprek was heel teleur stellend", aldus woordvoerder Henk van Drunen. „De wet houder wilde helemaal niet toezeggen dat hij zich in het vervolg tegen Zuidafrikaanse deelname zal verzetten." Leden van de werkgroep wil len wanneer Curren voor het eerst op de Rotterdamse ten- nisvloer acteert opnieuw in ac tie komen. Bij die gelegenheid willen ze hem het begin deze week verschenen zwartboek over apartheid overhandigen. De tennisser heeft hier echter weinig behoefte aan. Capelle aan den IJssel „Wij zullen alles laten afhangen van de komende gesprekken, 2owel met de huiseigenaar SVB, de gemeente Capelle, als met de minister van binnen landse zaken Rietkerk, die binnen een maand moeten worden afgerond. Ik schat de oplossing op fifty-fifty-basis". Aldus een reactie van een woordvoerder van het actieco mité van de Molukse wijkraad op de uitspraak van de Rotter damse kantonrechter gister morgen. Deze stelde dat de huurachterstand van 96 Mo lukse gezinnen binnen een maand moet worden betaald, anders zullen deze huizen in de Molukse wijk worden ont ruimd. Uitgangspunt hierbij was dat bij de Molukse gemeenschap geen ander standpunt mag worden ingenomen dan bij an dere huurders, maar dat niet de typische problematiek van de Molukkers uit het oog mag worden verloren. „In dit land heeft ieder zich te houden aan uitspraken van de onafhanke lijke rechter", vindt de Moluk se woordvoerder. „Zegt hij een termijn van één maand, dan zullen wij binnen die termijn moeten proberen tot een oplos sing te komen". Donderdag heeft een gesprek plaatsgevonden tussen de Mo lukse wijkraad, minister Riet kerk en de staatssecretaris van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. „Er zijn bepaalde aanbiedingen ge daan", merkte het wijkraads lid op, „maar die houden we nog voor ons in afwachting van het volgende gesprek dat op zeer korte termijn zal plaatsvinden, zo heeft minister Rietkerk ons toegezegd. Ik wil afwachten". alleen zeggen dat naar aanlei ding van dit.laatste gesprek we net vertrouwen hebben dat er een oplossing wordt gevon den. Ik schat deze op fifty-fif ty-basis, want hoe de SGW en de gemeente Capelle denken weten we niet, daarmee heb ben we geen enkel contact meer. Het zou ook voor het eerst in de geschiedenis zijn sinds de komst van de Moluk kers naar Nederland, dat de minister van binnenlandse za ken rechtstreeks in contact staat met de Molukse wijk; raad". I Capelle wacht af De gemeente Capelle aan den IJssel neemt na de uitspraak van de kantonrechter een af* wachtende houding aan. „Na de uitspraak zou de ministef contact opnemen", reageert wethouder Dinie Kroos. „Daal zullen we rustig op wachten"; Het college van B en W is ver der uiterst summier in haar commentaar. Sinds de Moluk se wijkraad het overleg met de gemeente heeft verbroken, hebben deze partijen niet meer samen rond de tafel gezeten. De wethouder denkt dat een nieuw gesprek binnenkort op het ministerie zal plaatsvin den. Kroos kan er geen zinnig woord over zeggen of binnen een maand een oplossing is ge vonden. Hoe dat dan zou moe ten verlopen, gezien de uit spraak van minister-president Lubbers dat geen uitzettingen meer mogen plaatsvinden, kan zij ook geen commentaar ge- yen. „Er is nu een maand de tijd. Wij als gemeente moeten afwaï i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1