DRIES I SüllftI Fracties akkoord met reddingsplan WF Toneelgroepen brengen sfeer in De Harmonie VLAARDINGS 0AB8IAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Swingend de zaterdag in Schade aanuvvauto? I Sint Joris Doele unctie Inbraken op rij in Holy-ÏNoord Clubhuis Zuid organiseert 'bruggenloop' Actiecomité verlangt maatregelen van gemeente Kies Dries! Da's pas voordeel! Gewapende overval op pompstation Juwelendief zit in tram Vanavond première Geuzenfilm Inwonertal Maassluis schommelt Sigaret vergeten Zwartrijder naar asiel GEMEENTE REILT GROND MAANDAG 12 MAAST 1984 VlaardingenDe zaterdag begon lawaaierig voor een stel be woners van de Van Beethovensingel. Hun 27-jarige buurman was rond zes uur 's ochtends thuisgekomen na langdurig cafébe zoek en had er schik in nog een tijdje de radio aan te zetten. Maar hij deed dat zo hard, dat de buren swingend uit hun slaap werden gerukt En het bleef aan de gang. De politie werd erbij gehaald en waarschuwde de herrieschop per een keer. Maar toen de muziek rond negen uur nog schalde over de singel, ging de politie tot effectiever optreden over. De geluidsapparatuur werd in beslag genomen en de wakkere eige naar kreeg een proces-verbaal. Schiedam Alle fracties in de Schiedamse gemeenteraad zijn het in principe eens met de steunverlening van veer tig miljoen gulden aan Wii- ton-Fijenoord. Op een inderhaast belegde vergadering, zaterdagmiddag in het oude stadhuis, hebben de fractievoorzitters zich ach ter het plan geschaard. Zij toonden zich aanvankelijk nogal verrast, maar konden toch begrip opbrengen voor het snelle besluit na een uitleg van burgemeester Seheeres. "Wethouder voor financiën Cor van Tilborg rekent op steun van de provincie Zuid-Holland voor het miljoenenplan om Wilton-Fijenoord te redden. Omdat Schiedam één der schuldeisers is van het bedrijf (de gemeente heeft zes miljoen tegoed), verwacht Van Tilborg geen moeilijkheden. „Gedepu teerde staten zullen goede gronden moeten hebben om het voorstel af te keuren. Want wij als crediteur van Wilton zitten dan met miljoe nen minder." De fractieleiders van PvdA. CPN en PSP/PPR tillen er niet zwaar aan, dat zij via de media moesten vernemen van het besluit van burgemeester Seheeres en weihouder Van Tilborg om op de kapitaal markt veertig miljoen gulden te lenen om daarmee grond en opstallen van Wilton-Fije noord te kopen. Het onverwachtse besluit viel echter VVD en D'66 nogal rauw op het dak. terwijl het CDA-fractieleider Piet Roosen aanvankelijk zo vreemd voor kwam, dat hij zijn eigen initia tieven om met FN V-districts bestuurder Dik Nas te spreken en om een telegram naar mi nister-president Lubbers te sturen meer gewicht toekende. 3n het telegram verklaart het CDA onthust te zijn door de wijze waarop de kwestie door de regering dreigt te worden afgehandeld. Wethouder Van Tilborg spreekt van een 'sale/lease- back-contract": de grond wordt aangekocht en meteen in erf pacht gegeven, zodat Wilton uit de surséance van betaling kan worden gehaald. Het plan berust volgens hem op 'goed vertrouwen in Wilton-Fije noord'. Het idee was in een PvdA- vergadering al eens geopperd door oud-senator drs. Jan Si mons. Het gemeentelijk bu reau economische aangelegen heden had het daarna aan een lijstje mogelijke oplossingen toegevoegd, maar de chef van dit bureau, mr. Jaap Brouwer, toonde zich ook zeer verrast dat Seheeres en Van'TUborg op eigen houtje de suggestie reeds hadden overgenomen. De afdeling voorlichting stond met de mond vol tanden, toen na een telexbericht namens B en W aan de ondernemings raad van Wilton de telefoon tjes losbrandden. Zo ook de fractieleiders. „Ik dacht, gut, gut, ik hoor er ze ker niet meer bij", aldus VVD- leider Gerard Verhulsdonk. „Als het nou om een tientje ging, was het wat anders, maar over veertig miljoen had ik wel verwacht enige voorken nis te krijgen." Zijn PvdA-col lega Brouwer wilde over de handelwijze van Seheeres en Van Tilborg snel heen stap pen. want. zei hij: „Ik ben be reid veel door de vingers te zien, als het Wilton helpt. Daar is mij het meest aan gele gen." Zonder voorbehoud toonden CPN-leider drs. Ulferd Bruse- ker en zijn PSP/PPR-coIIega ds. Herman Noordegraaf zich voorstander van het 'Schie damse reddingsplan'. Bruseker was de enige, die in duidelijke termen en zonder voorbehoud de loftrompet stak over het be sluit van Seheeres en Van Til borg. bij Goeman jaren gevaarlijk Schiedam De actiegroep 'speelstraat' van de Goeman Borgesiusschool heeft de gemeente Schiedam in een open brief negen suggesties aan de hand gedaan om de gevaarlijke situatie tijdens pauzes te verbeteren. Jaap van der Reyden met zijn solo-act 'Rouwproces'. Vlaardingen Van cultuur wordt wel eens gezegd, dat het bloeit in crisistijd. Als dat zo is, zit Vlaardingen middenin een crisis, want de toneelmarathon die er vrijdag en zaterdag plaatsvond was een hartverwar mend evenement. Het is jammer, dat buiten ner gens aan te zien was dat in De Harmonie leuke eenakters werden gespeeld, want dan had veel winkelpubliek op de Schiedamse weg vast even.de motregen ontvlucht om onder een kopje koffie goed ama teurtoneel te aanschouwen. Dat had nu helemaal in de sfeer gepast. Cees Romers, vobrzitier van het Vlaardings" centrum voor amateurtoneel, concludeerde dat hij voor een „goed stukje cultuur" niet mëer zijn stad uithoefde. Overweldigend was de belang stelling niet. Vrijdagavond was het wel druk, taehtig mensen in.de zaai, maar zaterdagmid dag kwamen er nog geen vijf tig bezoekers. De meesten zul len de mededeling niet gelezen hebben, die op de ehtreedeur .hing, want als die deur open stond was het niet te lezen en als de deur dicht was zat ie dereen binnen in het donker. Dë mededeling kwam erop neer, dat geen briljant acteer talent verwacht moest worden, maar dat het veel belangrijker was om 'iets nieuws' uit te pro beren en uitgeprobeerd te zien. Het was een onnodige "mededeling. Want briljant was net bij vlagen wel en 'iets nieuws' klinkt te pretentieus. Hét bijzondere van het eenak terfestival was nu juist, dat men zeer beslist zonder pre tentie op het podium stond, al leen maar met het doel het pu bliek iets te geven, en dat het publiek er zat om de spelers hun aandacht terug te geven. Die uitwisseling bevorderde een sfeer van vriendelijkheid en warmte. Briljant was bijvoorbeeld Jaap van der Reyden in zijn eenak ter 'Rouwproces', waarin hij een schrijver speelde die zich al te chaotisch inleefde in pro bleemsituaties. De groep Ba- neel, die voortgekomen is uit de Wereldwinkel-organisatie en voor het eerst aan het Vlaardings festival meedeed, bracht een meer experimen teel stuk, dat zich een beetje traag voortsleepte, maar daar ging het juist om. Kees Over- siuizen, bekend van theater groep Krijt die de avond tevo ren had opgetreden, liet het publiek weten dat hij met zijn afstudeerproject nog niet zover was dat hij het voor uitvoering geschikt achtte. Hij brengt het nu eind van de maand in het cultureel centrum Hollandia. Het is een willekeurige greep uit het programma, dat zich uitsmeerde over de vrijdaga vond, de zaterdagmiddag en de zaterdagavond. (ADVERTENTIE) -Dries spoort elke vervorming op. Deukt vak- .kundig uit. Spuit in de juiste kleur met de ■ibeste autolak. Regelt 20 u wilt de schade met uw verzekering. Rokelweg 100, 3125 AD Schiedam, tel. 010-154540. SPAANSEPOUXR De onlangs in het leven ge roepen actiegroep denkt vooral aan snelheidsbeper- kende maatregelen zoals een maximumsnelheid van 30 ki lometer, het opwerpen van forse straatdrempels en het opnieuw aanbrengen van een knik in de rijbaan. Ver der zou een ouderbrigade de bevoegdheid moeten krijgen gegevens van verkeersovert- reders te noteren en door te geven aan de politie. Ook zou er hij de school een par keerverbod moeten gelden. De brief is een zoveelste po ging van verontruste ouders en personeel van de Goeman om oplossingen te vinden voor het 'speelprobleem'. De slepende affaire dateert al vanaf 197ï(!). „Het is toch een heel ongewone situatie dat een straat als speelplaats dienst doet," stelt de heer G. van Oorschot namens het ac tiecomité. De problemen zijn ontstaan nadat behalve de Goeman ook de Erasmusschool en de kleuters van De Regenboog gebruik moesten gaan ma ken van de speelplaats. Het totaal van 260 leerlingen is veel te veel om alle kinderen er te kunnen laten spelen. Bijkomend probleem is dat de speelplaats direct grenst aan de klaslokalen van de Erasmus en Regenboog. Daardoor is gesplitst gebruik van de speelplaats een on doenlijke zaak. Omdat verkeer vanuit de Muysstraat en de Liduina- straat regelmatig verbods borden negeert, zou er spra ke zijn van een levensge vaarlijke situatie. Eerdere pogingen om de straat met hekken af te sluiten hadden geen enkel effect: auto's re den er omheen en probeer den zich 'langs de spelende kinderen te wringen'. Het comité vindt dat er nu eindelijk maar eens structu rele oplossingen moeten ko men. Eén daarvan zou kun nen zijn om het Liduinaplein als speelplaats in te richten. Schiedam Met een speur hond heeft de politie twee mannen proberen te achter volgen, die zaterdagavond een gewapende overval pleegden op een benzinestation aan de Horvathweg. De overvallers vluchtten via het spoor, maar eenmaal achter het station Schiedam/Rotterdam-West, nabij de vuilcontainers van de VAM, raakte de politie het spoor bijster. Men vermoedt, dat hier een auto heeft klaar gestaan. Zaterdagavond om half negen kwamen de twee mannen het pompstation aan de rijbaan richting Schiedam binnen. Eén van hen was gemaskerd.. Met een buks bedreigde hij een 21-jarige Vlaardingse stu dent, die parttime in het ben zinestation werkte. De jonge man werd gedwongen op de grond te gaan liggen, terwijl de overvaller, die geen nylon kous over zijn hoofd droeg, de kassa plunderde, De student moest even later een bureaula de openen, waaruit eveneens geld werd gehaald. In totaal namen de overvallers onge veer 750 gulden mee en een onbekend aantal betaalkaar ten. im§M Ouder publiek in hot clubhuis: veel jongeren van weleer.. Schiedam Vijfendertig jaar Sint Joris Doele: de jubileumviering werd zaterdag avond na een geslaagde feestweek afgeslo ten met een receptie, waarop veel vrijwillige medewerkers en bezoekers van weleer nog eens kwamen kijken in hun oude honk. Op vallend was het, boe weinig gezichten er waren te zien uit het actieve Schiedam anno 1984. Er kon een desinteresse uit worden af geleid voor wat de Sint Joris Doele momen teel allemaal presteert en voor het clubhuis zelf is dat alleen maar vervelend in een tijd, dat de gemeente naarstig blijft zoeken naar nieuwe mogelijkheden tot bezuinigen. De bezoekers zelf waren voor een deel het le vend bewijs van het nut van de Doele. Ikn aantal van hen moet vroeger behoord heb ben tot de rumoerige jeugd uit Schiedam- Oost, die het clubhuis een naam bezorgde als centrum voor lastige jongeren. Het bleek, dat die lastige jeugd tot is uitgegroeid tot heel keurige burgers, die overigens niet zon der jeugdsentiment hun streken ophaalden. Een toespraak werd gehouden door de op richter van de Doele en op een grote plaat aan de muur, waarop het clubhuis was gete kend, zette het publiek de handtekeningen. Het was een tweedimensionaal receptieboek. Vlaardingen Holy-Noord is opnieuw op geschrikt door een fors aantal inbraken. Dit weekeinde werd voor het eerst ook ingebro ken in de zgn. Hoevenbuurt. Tot heden wa ren de ongenode gasten nagenoeg uitslui tend in de Drevenbuurt actief. Er werd nu ingebroken in zeven woningen aan de És- doorndreef, de Terschellinghoeve en - de Bols ward hoeve, waarbij geld en goederen werden ontvreemd. Ondanks extra toezicht van de politie wordt al drie weken lang bij na elke avond een aantal inbraken gepleegd in deze wijk. Uit woningen aan de Terschellinghoeve ver dwenen geld, een beauty-case en sieraden. De inbreker kwam via de achterzijde de huizen binnen. Uit een woning aan de Es- doomdreef werden goederen ter waarde van driehonderd gulden gestolen en werd voor vijfhonderd gulden breekschade aange richt. Een paar gevulde spaarpotten verdwe nen uit een woning aan de Bolswardhoeve. Bij drie inbraken in huizen aan de Esdoorn- dreef kon niet worden vastgesteld wat er ge stolen was. mtm mmê ■f .*eJt -Isrt 1 "ifcs»»1:, Op een alternatief gastenboek zetten de Doele-bezoekers hun handtekenin gen. Schiedam Glasgerin kel in de Passage: zater dagavond half tien sneuvelde de ruit van de snuisterijen- en sie radenhandel De Key- zer. Een man graait in de etalage, haalt er voor 3800 gulden aan bijoute rieën uit en zet het op een lopen. Maar iemand ziet het, belt de politie en beschrijft het signa lement van de ruiten tikker. De politie rukt uit naar de Passage, ziet op de Broersvest juist de tram aankomen. De conduc teur wordt tot stoppen gemaand, want wie weet. „En laat ie er nou in zitten!" zegt adjudant J. van Hemmen over de dief. Sieraden worden teruggebracht, de dief gaat de cel in. Het is het waar gebeurde verhaal over de aanhouding van een 25-jarige man uit Ridderkerk, nog geen halve minuut na zijn iisdrijf. Vlaardingen In de Bethel- kerk aan de burgemeester Ver kadesingel in Vlaardingen wordt vanavond voor de eer ste keer de film vertoond over de onthulling van het Geuzen- monument op de Grote Markt door Koningin Beatrix. Ook is de tentoonstelling 'De achttien doden' in de film opgenomen. De rolprent is gemaakt door Ton van de Water en Ernst Hoogstraten. 3n aansluiting daarop volgt een diapresenta tie van Jan Anderson en M. Struis. De avond wordt belegd door het bestuur van de Stichting collecties Jan Anderson r-n is een evaluatie van de afgelopen jaren. Bovendien worden de plannen ontvouwd voor dit jaar en volgend jaar. Maassluis Maassluis beleef de in de maand februari een minieme bevolkingsaanwas. Hel inwonertal ging met 5 om hoog. Er werden twee huwelij ken gesloten en vier echtschei dingen voltrokken. Het aantal Maassluizenaren, dat in janua ri met 18 daalde, blijfl schom melen rond de 33.0C0. Schiedam Ten gevolge van zijn eigen onachtzaamheid zit de bewoner van een huis aan de Botter met een zwartgebla kerde muren en plafonds. De man zat zondagmorgen op zijn gemak een sigaret tc roken op het toilet. Toen hij klaar was vergat hij de brandende peuk echter van de rand te halen. Schiedam De politie heeft vrijdagmiddag een zwarte bou vier uit RET-bus 59 gehaald. De hond was in Spangen zon der begeleider ingestapt en be zorgde de passagiers de nodige angstige ogenblikken door in de bus heen en weer te lopen en aan iedereen te snuffelen. Op het Stationsplein in Schie dam kwam een einc! aan het gratis busritje voor de hond- Het beest zit nu in hei dieren asiel nu te wachten op zijn baas. Schiedam Het elubhuiswerk Schie dam Zuid viert dit jaar hel eerste lus trum van haar verkeersprojeet. Voor de vijfde maal in successie worden fietsen gekeurd, lessen gegeven op scholen aan de hand van een zelfgemaakte diaserie en kunnen de kinderen een rijvaardig- heïdstest afleggen. Als locatie voor de test wordt niet langer de Maasboulevard gebruikt. Dit jaar wijken de kinderen uit naar het Sterrebos. De verschillende verkeerssituaties zijn daar gemakkelij ker na te bootsen. Eind maart, de exacte datum is nog niet bekend, wordt de zogenaamde 'Brug- genloop' gehouden. Het parcours voor deze prestatieloop voor het hele gezin, voert over de bruggen van Schiedam- Zuid. Het is de bedoeling dat de presta tieloop een jaarlijks terugkerend evene-. ment wordt. Ook geprolongeerd wordt de Zeskamp voor de Vrede. Dat sportieve evene ment, dat vorig jaar ter gelegenheid van bevrijdingsdag werd gehouden, staat voor zaterdag 5 mei op het programma. Het clubhuis zoekt momenteel dringend vrijwilligers die willen helpen met de organisatie. Zij kunnen zich ook opge ven bij het opbouwwerk. Niet alles verloopt op rolletjes. Schie- dam-Zuid heeft de nodige moeilijkhe den om het badminton en gymnastiek voor dames te kunnen voortzetten. Door de sloop van de gymnastiekzaid in de Willem Brouwerstraat zitten de dames nu zonder zaal. Het clubhuiswerk ver wijt de gemeente dat van die kant niet voor een tijdelijke, vervangende ruimte is gezorgd. „Een onverteerbare zaak," meent de redactie van het huisorgaan De Dwarsligger. Vlaardingen Om een foutje in de plannen van een kantoorpand op de hoek van Galgkade en de Westhavenkade goed te maken moet de gemeente een stuk grond met de aannemer ruilen. Voor de bouw van het kantoorpand, waar onder meer het Riagg zal wor den gehuisvest, mist de aannemer een hoekje van drie vierkante me ter. Daarentegen heeft de aannemer aan de andere zijde van het bouwter rein een stuk van 24 vierkante meter teveel in erfpacht. Aannemer en gemeente zijn nu over eengekomen beide per ceeltjes te ruilen. De kos ten voor het verleggen van de elektriciteitska bels komen voor reke ning van de aannemer, die voor eigen risico het kantoorpand neerzet. Ook zal hij moeten op draaien voor de kosten die zijn gemoeid met de akte van ruiling.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1