WATERWEG 21 'B en W te lief voor onwillige huisbazen' Zaterdagavondsoos krijgt impulsen De Hollandiaan uitdaging voor Pim van Reij Tien jaar dienstencentrum De Woudhoek Ursus rekent op aanleg waterput 'IK HEB ER ERG VEEL ZIN IN!'; Leen Schotting praat over tuchtrechtspraak 1M sJÊ&*rï'-- V" Vorderingscommissie wil dat gemeente tanden laat zien Cursus gezond heidszorg buitenlandse vrouwen van start Commissie afgelast Klok je slaat de lente Buurthuis Haven wil meer publiek trekken Cursus over eerste groep feministes t Voorziening laat nog steeds te wensen over, Hermes gelijk Prestatiebeker voor Son ja Stein Rotterdams Nieuwsblad woensdag RW 21 maart 1984 'Onze bezoekers zijn ouder en ook jonger' Schiedam Apetrots presenteerde de lustrnmcommis- sie gisteren de jubileumuitgave '10 jaar De Woudhoek' over het dienstencentrum aan het Heijermansplein in Schiedam-Noord. In de bejaardenflat, waaronder het dienstencentrum is gevestigd, werd het boekje onmid dellijk huis aan huis bezorgd. Volgens medewerkster Sies die in de maand april zijn ge- Meuwise vlogen gistermiddag pland om het tienjarig bestaan al tientallen aanmeldingen op te sieren, binnen voor de activiteiten, „We denken dat er veel be langstelling zal zijn voor de ac tiviteiten", zegt Sies. „Daarom raden we iedereen aan ziek zo snel mogelijk op te geven. Want vol is vol. De mensen kunnen het programmaboekje in het dienstencentrum afha len. We vonden het een beetje overdreven om het in de hele wijk te verspreiden Sies haast zich te vertellen dat het dienstencentrum er voor heel Schiedam-Noord is. „Veel mensen denken nog steeds dat het alleen voor de bewoners van de Heijermansflat is, om dat we in hetzelfde gebouw zitten. Natuurlijk komen hier wel veel mensen uit de flat, omdat het zo lekker dichtbij is. Maar gelukkig krijgen we ook veel bezoekers uit de wijk. Ze komen zelfs uit Rotterdam en Vlaardingen naar ons dien stencentrum. Mensen die niet op eigen gelegenheid hier naar '•arm/fif mr' Schiedam Burgemeester en wethouders zijn veel te lief voor huisbazen, die liever een woning jarenlang leeg laten staan in plaats van te verhuren. Hoewel het college regelmatig het advies krijgt een leegstaande woning via de rechter te vorderen, is dat nog geen en kele maal gebeurd. van Kleef van de vorderings commissie. „In een lijd, waarin nog steeds een grote woning nood heerst, kun je woningen niet moedwillig leeg laten staan. Onwillige huiseigenaren moeten hard worden aange pakt," „Als gemeente moet je je tan den laten zien en ze ook ge bruiken", zegt voorzitter Hans Waterweg Voor buitenland se vrouwen in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam start in april een cursus over ge zondheidszorg, De bedoeling is de vrouwen op te leiden, zodat ze later zelf eursussen kunnen geven aan groepen buitenland se vrouwen. Op de avond van donderdag 29 maart is er in het plaatselijk educatief cen trum aan de Cornells Hout manstra at in Vlaardingen een ken nismakingsbijeenkomst. Op die bijeenkomst wordt be sproken waar en wanneer de cursus wordt gehouden en welke onderwerpen zullen worden behandeld. De cursus gaat in ieder geval over de or ganisatie van de gezondheids zorg in Nederland, over ge zondheid en ziekte, voedings leer, hygiene en verzorging van baby en kleuter. De kennismakingsbijeenkomst in het gebouw aan de Hout manstraat 2a begint om zeven uur 's avonds en duurt tot ne gen uur. Nadere informatie is te verkrijgen bij Nanny Tuit (01899-19111), Lia Berber (734545) of Tineke Brinkman (600859). Vlaardingen De vergade ring van de commissie voor inspraakbegeleiding en me diabeleid die morgen, don derdag 22 maart, zou worden gehouden in het Vlaardingse stadhuis, gaat niet door. Er zijn te weinig agendapunten. gers van huiseigenaren en huurders zitten, 29 maal het advies om een woning, die ja renlang leegstaat, te vorderen. Zonder dat het tot een vorde ring voor de rechtbank leidde, besloten elf huisbazen hun leegstaande woningen alsnog te verhuren. Achttien wonin gen staan nog steeds leeg, om dat de gemeente niet tot een vorderingsproeedure overgaat Volgens wethouder Chris Zij develd is de gemeente nog geen enkele maal tot vorde ring overgegaan vanwege de juridische rim-ram" die er aan vastzit. „Het is tamelijk moeilijk om huurders te vin den die aan een vorderings- proeeduere willen meewerken. In de periode dat zo'n vorde ring loopt dat kan wel een half jaar duren kunnen ze geen andere woning accepte ren en bovendien willen de meeste mensen niet betrokken worden bij een rechtzaak te gen hun toekomstige huis baas." De wethouder meent dat voor al de preventieve werking van de mogelijkheid tot vordering de eigenaren doet besluiten een woning toch te verhuren. „We zijn erg voorzichtig met een vorderingsprocedure om dat we niet op onze bek willen vallen", verklaart Zijdeveld. „Want als dat eenmaal gebeurt is die preveniieve werking ook weg." PvdA-raadslid Hans van Kleef zegt niet erg onder de indruk te zijn van de woorden van Zijdeveld. „Het is niet zo'n sterk verhaal. Als je de zaken goed aanpakt, denk ik dal de gemeente zo'n vorderingspro cedure kan winnen. Zijdeveld denkt dat je de eerste de beste zaak verliest. Dat ben ik niet met hem eens. Het is natuur lijn een kwestie van lange adem. Maar die moeite mag ook wel, wanneer een huisbaas lak aan de gemeente heeft. Die gevallen heb je mischien maar tien a twintig keer per jaar. Maar iedere woning helpt in een tijd waarin nog steeds wo ningnood is." In de periode oktober '82 tot oktober '83 gaf de vorderings commissie, waarin behalve raadsleden vertegenwoordi- Wat zegt temperatuur? 't Was de laatste weken behoor lijk koud, maar de lente laat zich niet tegenhouden. Knop pen aan boomtakken zwellen en de naaktbloeiers onder de bomen en struiken geven al kleur aan het hout. Aan de Qu- decampsweg op de grens van Maasland en De Lier dienen deze sneeuwklokjes als geluid loze dorpsomroepers. Teza men vormen zij de naam 'Len te', waarbij de letters bijna een meter groot zijn. De voorjaars bloemen staan dankzij het zachte weer van de afgelopen weken al in volle bloei, leder een levert in, behalve de stille krachten van de natuur. toe kunnen, halen we zelfs op." Was het dienstencentrum de beginjaren uitsluitend be stemd voor 65-plussers, de laatste jaren komen er steeds meer jongeren om een kaartje te leggen, een praatje te ma ken. te biljarten of aan een van de andere activiteiten deel te nemen. Positief „Enerzijds zijn onze bezoekers ouder geworden", zegt Wil Kapel van de lustrumcommis- sie. „Dat zijn de bejaarden die hier al tien jaar wonen. Maar anderzijds krijgen we ook steeds meer mensen vanaf een jaar of vijftig. Vervroegd ge pensioneerden en werklozen." Sies Meuwise vindt dat wel, een positieve omvikkeling. „Hoewel het natuurlijk niet leuk is dat die mensen geen werk meer hebben, is het wel goed dat onze oudere bezoe kers meer contact hebben met wat jongere mensen. Dan ra ken ze niet in zo'n isolement." Een van de oudere leden van de lustrum com missie is niet zo gelukkig met de opmerking en haakt er meteen op m met de woorden: „Bejaard kun je al zijn met je veertigste. Dat ligt niet aan je leeftijd. Je bent net zo oud als je je voelt." Tien jaar geleden, om precies te zijn op 3 april 1983, ging het dienstencentrum van start. Be halve twee beroepskrachten zijn er ongeveer tachtig vrij willigers die het met elkaar draaiende houden. Op 4 april, wanneer de lustrumactivitei ten beginnen zullen die vrij willigers in het zonnetje wor den gezet. „Want," benadrukt Sies Meuwise, „zonder vrijwil ligers zouden we niets kunnen doen." De lustrumactiviteiten' op tredens van diverse artiesten, een super-bingo, een tentoon- steling van Rien Poortvliet, fancy-fair, klaverjastoernooi, en twee discussiemiddagen over de positie van ouderen anno 1984 zijn verdeeld over de hele maand april. Remmen los Sies Meuwise: „Zo'n heel pro gramma in een week zou te veel worden. De ene activiteit zou dan maar net zijn afgelo pen of de volgende zou dan al weer beginnen. Zo heb je er meer plezier van." Commissielid Jan Kop, die heeft getekend voor de organi satie van het slotfeest op 2? april, vindt dat alle remmen los mogen tijdens de jubileum viering. „Wanneer we na af loop onze schoenen uittrek ken, dan moet iedereen terug kunnen kijken op een geslaagd jubileum." Vlaardingen Het draait niet meer zo lekker met de zaterdagavondsoos, die buurthuis De Haven in het cen trum al anderhalf jaar houdt. Hel is er nog steeds ge zellig, maar veel nieuwe gezichten zien de medewer kers en de trouwe bezoekers niet. Het is meestal het vertrouwde kringetje van centrum-bewo ners, die op de zaterdagavond naar het buurthuis komen om elkaar weer eens te zien en een gezellige avond te hebben. Daarom wil het buurthuis de zaterdagavond wat nieuwe im pulsen geven om te proberen, om ook andere wijkbewoners te bewegen eens langs te ko men. Vrijwillig medewerkster An neke Hagebout denkt dat dat een goede zaak is. „Het is best gezellig op de zaterdagavond, maar echt druk is het zeker niet. Omdat anderhalf jaar ge leden, toen we eens de behoef te gepeild hebben via de buurtkrant, bleek dat veel mensen het toch fijn vonden dat het buurthuis juist op die zaterdagavond open is, willen we er zeker mee doorgaan. Vandaar het plan om te probe ren, de zaak wat nieuw leven in te blazen." Zestiger jaren Dat gaan de medewerkers pro beren door voorlopig elke veertien dagen de soos in een bepaald thema te plaatsen. Aanstaande zaterdag bijvoor beeld wordt alleen muziek ge draaid uit de zestiger jaren, en ook de aankleding van de zaal wordt daar wat aan aangepast en over twee weken zal eoun- Schiedam Het vrouwenontmoetingscentrum Barrika in Schiedam begint woensdag 4 april met een cursus over beroem de vrouwen uit de eerste feministische golf. Op drie achtereen volgende woensdagavonden wordt vanaf acht uur in het pand aan de Lange Kerkstraat 62 aandacht besteed aan de Engelse suffragettes en de Nederlandse feministen van het eerste uur: Betsy Perk, Mina Kruseman, WLiheïmina Drucker en Aletta Ja cobs. Deelneemsters kunnen zich voor 29 maart telefonisch opgeven bij Barrika, telefoon 734545, of Annelies van Veen, telefoon 266334. try western-muziek centraal staan. Ook wordt gedacht aan een soort zwerversfeest, waar in iedereen in oude kleren kan komen, en waar weer een heel andere sfeer moet zijn. „We moeten het helaas wel met eenvoudige middelen doen. Het is niet zo gemakke lijk om eens een bandje uit te nodigen, om er op die manier wat sfeer in te brengen. Dat kost geld, en zo'n activiteit moet nou eenmaal kostendek kend draaien. Want zo heeft het gemeentebestuur het be paald. Dat is erg jammer, want dan zijn de mogelijkheden om eens iets extras te doen erg beperkt", meent sociaal-cultu reel werkster Erna Lohmann. „De gemeente verwacht nou eenmaal steeds meer activitei ten in de buurthuizen, met steeds minder personeel en zonder dat het geld mag kos ten." Ondanks die financiële proble men is men vast van plan de zaterdagavond nieuw leven in ie blazen. De komende maan den zal moeten blijken, of men in die opzet slaagt. „En anders zuilen we toch iets anders moeten bedenken", meent An neke Hagebout. Buurtbewoners kunnen elke zaterdagavond het buurthuis vrij binnenlopen om eens wat van de sfeer te proeven. Door gaans sluit men pas in de klei ne uurtjes. Schiedam Het bestuur van IJrsus ziet nu al met angst en beven uit naar de zo mer. Net op het moment dat heel Neder land het nog zo prille lentezonnetje koestert als een uiterst kostbaar bezit, smeekt Ursus-voorzitter John Wiegman bijna om regen. „Ik vind het rot voor de Nederlanders, maar ik hoop echt op een natte zomer. Dan zijn wij tenminste van alle ellende af", laat een weinig optimis tisch John Wiegman weten. In de wintermaanden is het veld van de voet balvereniging uitstekend te bespelen. Zelfs bij algehele afgelasting van het district West-2, speelt de de club van oefenmeester John Cor- ver nog een oefenwedstrijd. „Dan is ons veld het beste van de hele omgeving, maar zodra het door Chris Woerts droog wordt is het mis. Dan is het veld nog har der dan beton en is er niet meer op te spelen". Bij de aanleg van het sportcomplex Tn den Langen Bogaert' hield de gemeente geen reke ning met de watertoevoer om het veld in de warme zomermaanden te besproeien. „We heb ben een opslagruimte waar we precies ander halve dag mee kunnen doen, dan is het water op en moeten we hopen op regen. Een andere methode is er vooralsnog niet", aldus een ge tergde voorzitter. Oplossingen Het bestuur van de afdelingsclub, momenteel weer op kop van de ranglijst en nu zeker reke nend op de zo fel begeerde promotie naar de KNVB, heeft al diverse malen contact gehad met de gemeente Schiedam. Tot op heden zon- der resultaat. Om moedeloos van te wordert. John Wiegman: „We hebben nu weer te horen gekregen dat we contact op moeten nemen met het hoogheemraadschap van Delfland of Schie- land. Welke wist de gemeente ook niet precies. Wat daaruit moet komen weten we ook nietT Het bestuur heeft zelf al een aantal oplossingen aangedragen, maar die zijn om financiële rede nen nooit uitgevoerd. „We zouden een waterpüt kunnen aanleggen, maar dat kost nogal wat. Öe gemeente wil gaan tot 5.000 gulden, waarvaflh wij dan ook nog eens de helft voor onze reke ning moeten nemen. Gaat het meer kosten dan geeft de gemeente niet thuis omdat het ook feen geld meer heeft". !cn aansluiting op de waterputten van de brandweer zou ook een mogelijkheid zijn, maar dat heeft Urus zelf van de hand gewezen. „Er zou dan een meter op komen en dan moeten we er voor gaan betalen en dat zijn we niet van plan". Inmiddels gloort er toch nog hoop voor de ver eniging. Een deskundige van de jfdehng water huishouding en watervoorziening van de pro vincie Zuid Holland heeft inmiddels poolshoog te genomen bij de club en het bestuur de verze kering gegeven dat technisch gezien niets de aanleg van een put in de weg staat. ..Binnen twee weken kunnen we nu mischien aan de slag en is het probleem dan de wereld uit. We hopen nu maar dat het allemaal goed komt". Vlaardingen Vorig jaar al had Pim van Reij de ambitie om als hoofdtrai ner aan de slag te gaan. „Het werken als jeugd trainer is wel leuk", aldus de oer-HVO'er, „maar op een gegeven moment wil je toch meer prestatiege richt bezig zijn". Hij kwam echter niet aan de bak, maar nu lukte het beter. Uit een aanbod van liefst 27 sollicitanten se lecteerde De Hollandiaan Van Reij als de nieuwe trainer, „Vorig seizoen was Henk van der Bend me voor bij TSB", al dus Van Reij (35), die dit sei zoen de selectie van HVO on der zijn hoede heeft. „Nu heb ik bij vijf verentgingen gesolli citeerd en kon er bij twee te recht". Het waren twee Vlaar dingse verenigingen, maar na ampele overweging koos Van Reij voor De Hollandiaan. „Het streelt me wel dat ik uit zo'n groot aanbod ben geko zen", zegt hij over zijn aanstel ling bij de zondag-vierdeklas ser. Schiedam Hermes DVS en Spirit werkten op Harga een aantrekkelijk oefenduel af. Na een boeiende vertoning werd het uiteindelijk 3-3. Hermes speelde duidelijk een klasse beter dan afgelopen zondag toen het nog met 0-4 klop kreeg. Via Peter Wanders kwam het op een 1-0 voor sprong, maar het wilskrachtige Spirit kwam sterk terug via treffers van André Tolk en André den Ouden. Na de rust scoorde de Roos voor Hermes de ge ui Km aker. In de spanopude slotfase kwam Spirit wederom op voorsprong door André Tolk, maar Martin de Zwart hracht beide elftallen weer op gelijke hoogte. Vlaardingen De prestatie- bekers van VZC zijn dit jaar in het bezit gekomen van Sonja Stein en Sandy van Dussel- dorp. Tijdens VZC 's traditio nele 400 meter wedstrijd wer den de bekers voor de beste prestatieverbeteringen uitge reikt aan de zwemsters van de Vlaardingse vereniging. Overigens is het bestuur van de ambitieuze vereniging nog steeds op zoek naar beter irai- ningsfaciliteiten voor de wed- strijdgroep, Door de bezuini gingen bij de gemeente Vloar- dingèn kan VZC niet optimaal gebruik maken van het Kolpa- en Holybad. "Volgens de trai ners van de club, die tot de grootste van Nederland mag worden gerekend, gaan die ge brekkige faciliteiten de vere niging nu opbreken. Tijdens de ontmoeting in het Kolpabad veroverden Danny van Hees. Rick van der Weerd, Léon van IJzerloo, Reinier van der Bend en Es ther Brouwer een gouden me daille. „Sportief gezien leek De Hol landiaan me aantrekkelijker. Het is een goed gerunde vere niging die nog altijd een be paalde naam heeft. Ik heb er erg veel zin in", laat de opvol ger van de opstappende Hans Voets enthousiast weten. Ge durende een vijftal wedstrij den heeft hij zijn nieuwe vere niging inmiddels al gevolgd. „Om al vast wat indruk op te doen", legt hij dat observerend uit. „Niet dat dat al zoveel zegt, want je moet toch nog maar afwachten wie er straks eventueel vertrekken en bij komen. Mijn huidige indruk is dat ze vrijuit spelen. De druk is er af, omdat Swift Boys al te ver weg is". Ook al wordt De Hollandiaan zijn eerste vereniging. Pint van Reij heeft zich als trainer toch al een keertje op de voor grond geplaatst. Dai was in het seizoen '80/*81, toen zijn vere niging HVO onder Wim van Trigt met elf punten uit zes tien wedstrijden zo maar naar de RVB leek weg te zakken. „Wat natuurlijk een ramp zou zijn geweest", aldus Van Reij. „want zie er dan maar weer eens uit te komen". De ramp voltrok zich echter niet. Van Trigt ging de laan uil en Van Reij maakte de rest van het seizoen vol. Het werd waarachtig nog erg succesvol. „In de volgende acht wedstrij den behaalden we eveneens elf punten waarmee we ruim schoots veilig waren. Boyen dien". glundert de al sinds jeugdige leeftijd kalende trai ner, „werden we meteen ook Vlaardings kampioen". Afgelopen Onder diezelfde Van Trigt zag Pim van Reij ook zijn actieve voetbalcarrière aflopen. Van Trigt besloot drastisch te ver jongen. wat ook Van Reij zijn plaats kostte. Van zijn I8de lot 32ste jaar was hij niet uit de hoofdmacht weg te denken. Van Reij kon op dat moment ook niet vermoeden dat hij nauwelijks een half jaar later zijn sportieve revanche kroeg door HVO als trainer van de gradatie te redden. „Na die verjonging van Van Trigt heb ik de knoop doorge hakt. Ik ben meteen als speler gestopt en jeugdtrainer gewor den. Lager voetballen zag ik niet zitten. Ik mis het voetbal len zelf ook niet, want als trai ner ben je er toch lekker mee bezig". In zijn opleiding had Van Reij Rob Jacobs ais do cent. „Een geweldige trainer, die misschien wat blufferig overkomt, maar toch waar maakt wat hij zegt". De HVO-man in hart en me ren (al 26 jaar lid) gaal nu zijn belangen verleggen naar De Hollandiaan. HVO had hem zelf niet nodig, want het ver lengde de succesvolle verbin tenis met Ger Pijl met een vierde seizoen. „Ik had er ook niet van moeten horen", aldus Pim van Reij. „dat ze Ger ten gunste van mij wilden wegstu ren. HVO heeft in hem een goede trainer. Maar ergens in mijn hart hoop ik toch nog eens een keer als trainer bij HVO terug te komen". Pim van Reij bekijkt De Hollandiaan, waar hij volgend jaar als trainer fungeert. Vlaardingen De voorzitter van de Sehïedamse scheidsrech- tersvereniging. Leen Schotting, zal morgen in de kantine van de Vlaardingse scheidsrechters vereniging aan de Marnixlaan een verhandeling houden over. de tuchtrechtspraak van de KNVB. Een zitting van het tuchtcollege wordt nagespeeld, met mede werking van enkele toehoorders uit de zaal Leen Schotting is zelf al jarenlang voorzitter van een beroepka"- mer en zal zeker zorgen voor een interessante verhandeling. De aanvang van de avond is 20.30 uur. De scheidsrechterseomrmssie van de KNVB zal op donderdag 5 april een avondvullend programma verzorgen voor de scheids rechters uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. De manifesta tie wordt gehouden in de kantine van de voetbalvereniging Schiedam op sportpark Harga. Aanvang 20.30 uur. a

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2