16 ROTTERDAM Het Juridisch steekspel duurt voort Scheepsbouwer Klip: de 'Michels van WF Ex-directeur Patrimonium gearresteerd Entrepot-project voor Heyplaat tedere millimeter heeft Buitenlanders leren fietsen in Kralingen Vegen om een hoekje 'Enkele miljoenen9 over voor Schiedam-optie Lekke hoofdleiding: grote wateroverlast Wl nu ook in de lucht Booy Clean heeft bezwaar tegen intrekken vergunning Jongeren verzamelen in Fietsen- fabriek Centrum komt in particuliere exploitatie Plavuizen gratis gelegd Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 3 jpnl 1984 EZ/EV/RY/KW Sinds enkele dagen beweegt zich een vreemd voertuigje over stoepen en pleinen, als een insect zijn kostje bij eikaar scharrelend. Het is een nieuw type veeg machine, speciaal ontwikkeld om het moeizaam vegen van winkelcentra met de hand te vereenvoudigen. De rijdende stofzuiger is voorzien van twee borstels, die door montage op beweegbare armen In staat zijn om elk hoekje en gaatje te bereiken. De Rotterdamse Roteb overweegt twee van deze veegmachines aan te schaften om, ondanks het inkrimpen van de veegdienst, de winkelcentra toch schoon te kunnen houden. Daarnaast wil de Roteb de veegdienst uitbreiden met drie 'normale' veegmachines. Alleen op plaatsen waar geen enkele veegmachine vat op het straatvuil kan krijgen, zal in de toekomst nog met de hand worden geveegd. Rotterdam Een lek in de hoofdleiding van de Drinkwaterleiding (DWL) heeft gistermiddag op de hoek van de Oudedijk en de Avenue Concordia voor grote wateroverlast ge zorgd. Over een afstand van enkele tientallen me ters kwam de straat onder water te staan. Het water bereikte een hoogte van zo'n dertig centimeter. Bewoners moesten op blo te voeten naar buiten om hun auto's in veiligheid te Stellen. De schade aan wo ningen was klein. De Drinkwaterleiding herstel de de leïdingbreuk later. De brandweer had ruim een uur nodig om al het water weg te pompen. Schiedam Er is gisteren weer een etherpiraat bij gekomen; de Actieradio Wilton-Fijenoord. Enkele werknemers van de Schie- damse werf zijn dagelijks van 9 tot 18 uur met een programma in de lucht. Er wordt muziek gedraaid en er wordt melding gemaakt van allerlei berichten, die met WF van doen hebben. Gisteren kostte het nog nog de nodige moeite het programma (op de 102 mHz, FM-band) te ontvan gen, maar één van de be trokkenen verzekerde vanmorgen, dat er nu een sterkere zender is ge plaatst, met een bereik van ongeveer 25 kilome ter. Rotterdam Booy Clean is begonnen met de voorbe reiding van een civiele pro cedure nadat de Raad van State vorige week het tank-schoonmaakbedrijf in het gelijk stelde. De voor zitter van de Raad van Sta te besliste dat Booy Clean niet als enige verantwoor delijk gesteld kan worden voor de vervuiling van de Geulhaven. Het gaat om een schadevergoedings- claim van 8 miljoen gul den en 13 miljoen gulden aan ten onrechte achterge houden subsidies voor de afvalwaterstromen hij het bedrijf. Minister Neelie Smit van Verkeer en Wa terstaat vond dat Booy Clean voor alle kosten moest opdraaien. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat moet binnenkort opnieuw een beslissing nemen over het al dan niet verlenen van een saneringsbijdrage aan Booy Clean. Gebeurt dat niet naar de zin van Booy Clean dan zal het bedrijf de sane ringsbijdrage waarop het recht meent te hebben vorderen. Booy Clean heeft in maart 198D subsidie aangevraagd voor de bouw van een water zuiveringsinstallatie. Deze aanvraag is afgewezen omdat het bedrijf niet loosde via een wal-installatie, maar met be hulp van een drijvend ponton. Daarvoor zou geen subsidie gelden. De Raad van State oordeelde medio 1983 dat het ministerie zich in die uit spraak ten onrechte had be roepen op een nieuwe subsi dieregeling (1981), maar een regeling uit 1973 diende te hanteren. Volgens de Raad van State* staat vast dat Booy de lozings- wet heeft overtreden, alleen de mate waarin is niet duide lijk. Er zal volgens de Raad van State eerst een gedegen onderzoek moeten komen naar de aard en de hoeveelheid vervuiling en het aandeel van Booy Clean daarin. Dat zal moeten gebeuren in een be zwaarschriften-procedure. die het ministerie op gang zal moeten brengen. Lozingsvergunning Het juridische steekspel tussen het Rijk en Booy Clean gaat onverminderd voort. Booy Clean zal in de loop van deze week bij de Raad van State formeel beroep aantekenen te- gen de intrekking van de lo zingsvergunning per 31 maart 1984. Volgens directeur J. Booy komt dit echter na de uit spraak van de Raad van State in een geheel ander daglicht te staan. Booy Clean is door de Raad van State niet op voor hand als enige schuldige aan gewezen voor de verontreini ging van de Geulhaven. Het bedrijf vindt dat ze door de minister ten onrechte is uitge sloten van de besprekingen om te komen tot een haven en ontvangstinstallatie voor het schoonmaken van schepen in de Rotterdamse haven en de verwerking van de tan- kresten. Rotterdam Een groep van ongeveer vijftig jongeren heeft zich vanmorgen verzameld in het grote pand van de voorma lige Fietsenfabriek aan de Jensiusstraat. Zij verwachtten vandaag een ontruiming. De jongeren gingen er vanuit dat de deurwaarder al om ne gen uur zou verschijnen, maar dit bleek niet het geval. Wel houdt de Rotterdamse politie het pand in het oog. Naar ver luidt zou er echter vandaag niet tot ontruiming worden overgegaan. Het pand is in november vorig jaar gekraakt. Er wonen twee mensen in. Daarnaast is een aantal kleinschalige bedrijfjes in bet pand opgericht, waarbij ongeveer 25 jongeren uit de buurt betrokken zijn. Er is on der meer een meubelmakerij, stencil-drukkerij, elektronica- werkplaats, theater en een ate lier. Rotterdam De Nederlan der stapt per traditie al op zeer jeugdige leeftijd op de fiets. Na het driewielertje, de step en de kinderfiets is het deelnemen aan het 'grote verkeer' nog maar een fluit je van een cent. Althans, zo g-aat het in Nederland. We zijn, in de ogen van veel bui tenlanders, tenslotte een 'fietsend volkje'. Maar als je bent opgegroeid in Marokko, Turkije, Suriname 'of de Nederlandse Antillen ligt dat allemaal even anders. Dan zijn die tweewieïars maar 'enge dingen', waar je een ge weldige smak mee kunt ma ken. Om de buitenlandse vrouwen in de Rotterdamse wijk Kralingen te helpen die angst te overwinnen, zijn de medewerkers van het wijk centrum Vredenoord gestart met een cursus 'leren fietsen'. En net als dit het geval is bij de Nederlandse jeugd, gebeurt het op driewielers, zogenaam de pickniekfietsen. Na een aantal lessen om de eerste angst te overwinnen volgen nog verkeerslessen die worden verzorgd door de Rotterdamse politie. Het ligt in de bedoeling dat ook andere Rotterdamse wijken het Kralingse intitia- tïef gaan overnemen. Medewerksters van het wij'kcentrum Vredenoord brengen de cursisten de eer ste beginselen van het fietsen bij. SnXM* Vervolg van de voorpagina Rotterdam De Lekkerkerkse scheepsbouwer A. Klip kan Wilton- Fijenoord helpen met het verbeteren van .het management. Klip, die daartoe door de Schiedamse werfdirectie is verzocht, heeft in het weekeinde gezegd als 'adviseur op tijdelijke basis' mee te willen wer ken. Bij het doorgaan van de Schiedam-optie is hij bo vendien bereid om deze oplossing 40 tot 45 miljoen guldén voor op stallen en grdnd van de werf met 'enkele mil joenen' te ondersteunen. Werk zegt hij te hebben voor de koperslagerij, de machinefabriek en de zware apparatenbouw van Wilton-Fijenoord. „Het moet lukken WF op orde te krijgen, ook al ken ik alle bijzonderheden achter de huidige problemen nog niet", zei Klip, die zichzelf ziet 'als een soort Rinus Mi- chels', gisteravond. Rotterdam/Bergschenhoek De voormalige topman van Patrimoniums Woningstichting (PWS), Pieter van Gemcren, is gisteren gearresteerd onder verdenking van valsheid in geschrifte en verduistering van gelden van de woningstichting. Rotterdam Op het ter rein van de vroegere qua rantaine-inrichting in Hey plaat wordt een nieuw en trepotcentrum gebouwd, dat in particuliere exploi tatie komt. De gemeente Rotterdam is van plan het huidige, ruim honderd jaar oude Vrij Entrepot aan de Entrepothaven (Feije- noord) over enige tijd te sluiten en de gemeentelij ke entrepotfunctie af te stoten. Het is de bedoeling dat het stuwadoors/opslag- bedrijf Steinweg Handels- veem het nieuwe entrepot gaat exploiteren. De eerste entrepot-activiteiten in Heyplaat kunnen op z'n vroegst eind '85 beginnen; de gemeenteraad moet nog met het plan akkoord gaan. De ge meente Rotterdam zal enkele tientallen miljoenen guldens in het Heyplaat-terrein moeien investeren: in de bouw van een 300 meter lange kade voor zeeschepen en in aanleg-facili- teiten voor de binnenvaart. Ook de sloop van de opstallen van de (verlaten) quarantaine- inrichting komt voor rekening van de gemeente. Sterke positie Steinweg Handelsveem, dat zich de laatste jaren een sterke positie heeft verworven in de opslagsector van de Rotter damse haven, moet investeren in kranen en in entrepot-lood sen. Deze loodsen zullen op grond van de douane-wetge ving voor entrepots o.m. aan speciale beveiligingseisen moe ten voldoen. In entrepots wor den doorgaans hoogwaardige goederen (sigaretten, drank e.d.) opgeslagen, waarvoor nog geen invoerrechten zijn be taald. Ook doorvoer-goederen worden er tiidelijk neergelegd. De nieuwe entrepot-construc tie houdt wel in dat de ge meente Rotterdam directe in vloed od het gebeuren zal be houden "(mogelijk via een com missaris-post). Het gemeentelijke Vrij Entre pot heeft op dit moment twaalf medewerkers in dienst: zij zullen waarschijnlijk kun nen worden ingepast in de nieuwe entrepot-opzet. Over sloop van het huidige entre pot-gebouw 'De Vijf Wereld- door Bram Oosterwijk deeien' is nog geen beslissing genomen. Mogelijk is er een andere bestemming voor te vinden. Handelscentrum In gemeentelijke kring sluit men niet uit dat een eventueel handels- en distributiecentrum voor goederen uit de Volksre publiek China in het Hey- plaat-project zou kunnen wor den ingepast. Rotterdam en China hebben enkele jaren ge leden reeds over de realisering van een dergelijk centrum ge sproken en tijdens de recente reis van een Nederlandse mis sie aan China heeft delegatie voorzitter mr. Chr. van Veen deze zaak opnieuw aangesne den. Het gaat in eerste instantie om een handelscentrum dat door vertegenwoordigers uit China zal worden geëxploiteerd; zij zullen namens hun land van uit Rotterdam de verkoop var» de Chinese goederen (voe dingsmiddelen, textiel e.d.) gaan stimuleren. In een latere fase zou er een distributie- an nex opslagcentrum van de grond kunnen komen, van waaruit snelle leveringen mo gelijk zijn. Ir. H. Molenaar, directeur van het gemeentelijk havenbedrijf, geeft voor zo'n centrum qua plaats de voorkeur aan Eem- haven-Zuid: het terrein waar op de ECT nu containers op slaat. Dit centrum heeft een tijdelijke bestemming en het zal worden opgeheven zodra ECT volgend jaar een (tweede) terminal op de Maasvlakte in bedrijf heeft Ook het Waalha ven-gebied kan als plaats in aanmerking komen voor een dergelijk centrum. Het op Pier 2 gevestigde stuwadoorsbedrijf Multi-Terminals behandelt in Rotterdam de meeste inko mende en uitgaande schepen van de Volksrepubliek China; op het bedrijfsterrein van Multi-Terminals is ruimte be schikbaar voor nieuwe activi teiten. De ex-directeur van Rotter dams grootste woningbouw corporatie zal naar alle waar schijnlijkheid nog deze week aan de officier van justitie, mevrouw mr. C.M.P. Flint- van Noort, worden voorgeleid. Bij zijn arrestatie heeft de poli tie tevens een huiszoeking naar Van Gemerens privé- boekhouding gedaan. Het strafrechtelijk vooronder zoek naar malversaties binnen de 'Patrimonium-groep' startte vorig jaar naar aanleiding van de serie 'De Handel en Wandel van Patrimonium Ontwikke ling BV', die in augustus in het RN verscheen. Daarin werd de geschiedenis beschreven van de BV, die in '73 buiten medeweten van het Rotterdamse gemeentebestuur werd opgericht om villa's te gaan bouwen in Bergschen- hoek. Op talloze manieren is door PWS gehandeld in strijd met de normen, die het minis terie voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer stelt. Het Rotter damse gemeentebestuur is daar nooit krachtig tegen op getreden. Bovendien onthulde het RN, dat de in CD A-kringen erken de volkshuisvestinesspecialist zichzelf op verschillende ma nieren had verrijkt ten koste van de woningstichting. Zijn eigen villa bouwde hij voor een spotprijs, terwijl hij bij de SPB - waarvan hij zelf secreta ris is - een zeer voordelige hy pothecaire lening afsloot. DeZe lening loste Van Gemeren overigens nauwelijks af. Wèl betaalde hij contant een appar tement in Valmorel, een ski oord in de Franse Alpen. Via de BV had hij tien jaar lang een jachtopziener Drenthe in dienst: salariskos ten bedroegen ruim een ton. Hij schonk de Bergsehenhoek- se tennisvereniging Triomf een bedrag van 75.C00 gulden voor de bouw van een kantine. De schuld van Van Gemeren aan de 'Patrimonium-groep' bedraagt op z'n minst 650.000 gulden, hetgeen blijkt uit ac countantsverklaringen. In werkelijkheid schijnt dit be drag echter hoger te liggen. Ook heeft Van Gemeren een fikse belastingschuld. De be lastingdienst legde in decem ber '83 beslag op zijn huis. Hij moet nog aanslagen betalen daterend uit '74, '78 en '82. BIJ PLAVUIEENHUIS PLATEMO WORDT UW KAMERVLOER GRATIS GELEGD. rood/bruin 22x22p:m2 spierwitte plavuis 20x2036,50 p/m2 steenbok beige-bruin59,50p/m2 kerkdrlel handvorm type antiek.59,50 p/m2 Kijk en vergelijk bif: Plavuizen huis Platemo Dordrecht VOORSTRAAT 221, TEL, 078-130070. GEOPEND WO. T/M ZA.. DO. KOOPAVOND. InhralfPTl Rotterdam - De politie heeft met de weg. Hij zette de buit om in inüraKen aanhouding van een negentienjarige De politie hield hem aanbij een inbraak in nnirnlAcI Rotterdammer zeven inbraken in een sportzaak aam de ScTuhJains OpgeiOSI sportwinkels opgelost. De verdachte nam verdachte is vandaag voor de officier van hierbij voor vijftien mille aan sportkleding justitie geleid. Ondernemingsraad en vak bonden reageerden gisteren uiterst verbaasd op het aanbod van de Lekkerkerse scheeps bouwer. „Ik kijk er met de no dige scepsis tegenaan", zei vice-voorzitter Wim van Schellebeek direct na afloop van een vergadering met de directie. Bestuurder Dick Nas van de Industriebond FNV sprak van een 'oplossing, die van weinig waarde is'. Adrie Klip, die zijn carrière begon als kermis-exploitant en buis-aan-huis-verkoper van wasprodukten, verwierf in 1963 de Lekkerkerse werf Van Duijvenbode. Hij haalde een groot aantal orders binnen, on der meer voor de Duitse reder Hansa, waarna hij kort daarna de werven Zaanstad in Zaan dam en Boot in Alphen aan den Rijn bij zijn bezit voegde. Ook Schulz Rijnvaart in Rot terdam werd in die jaren zijn eigenclom. Rode cijfers Na de oliecrisis van 1973 ba lanceerde hij op het randje van faillissement. Klip zat voor twaalf miljoen in de rode cijfers, ontstaan na de bouw van acht verliesgevende kot ters in Lekkerkerk. Om de problemen de baas te blijven, verkocht Klip zijn woningbe- zit in Lekkerkerk, vier sche pen en de scheepswerven in Lekkerkerk en Zaandam. In 1975 gingen de werven De In dustrie en De Vooruitgang in Alphen aan den Rijn de deur uit. In 1981 bewoog Klip zich weer voor het eerst op de on roerend -goedmarkt en kocht het Rijswijkse Duijker en Fuel Master. In mei 1983 kwam de werf en machinefabriek Van Zutphen in Nieuwegein in zijn handen. „Bedrijven die het stuk voor stuk nu goed doen, maar die wel eerst failliet moesten'', merkte Klip gisteravond op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 3