Wethouder ontkent toezeggingen aan Maassluise werf Koortsachtig overleg over fusie scholen Trammelant in het CDA over H nieuw raadslid PvdA en klein links willen vergaderen over kernwapens Huizen GTR-terrein nog het goedkoopst 'Wij besturen een land. Niet de krant9 VIMRDINGS DAGBiAO SGHIEDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT VLOS koopt voor dertig mille aan leermiddelen 'n Volvo Winner van f17650,- kost bij ons niet meer dan f385,41 per maand Piraten zender aktief voor Wilton STEMMING WELLICHT VANAVOND AL Bestuur eist dat Schoenmakers voor eer bedankt IKV bedankt gemeenteraad Inbraak bi j DHS Geen ijsbaan op Maasboulevard verenigde spaarbank WATIRWEG WOENSDAG 4 APRIL 1984 Schiedam De bewonersver eniging Schiedam-Zuid denkt 'schokkende cijfers* op tafel te kunnen leggen na een prijs vergelijkend onderzoek onder de nieuwbouwwoningen, die de laatste twee jaar tot stand zijn gekomen. Uit het onderzoek zal blijken, dat betaalbaar bouwen nauwe lijks denkbaar is door het re geringsbeleid. Ook voor de ge plande nieuwbouw op het GTB-terrein rollen nu bedra gen uit de bus van 600 gulden aan woonlasten per maand (dat is inclusief huur en stook kosten). „Wij vinden dat nog steeds te hoog voor de meeste Schie dammers, ondanks de huur subsidie die ervan afgaat", al dus de bewonersvereniging- Maar het is roeien met de rie men die we hebben, zo veront schuldigt de vereniging zich. Gezien de andere projecten in de stad mag Schiedam-Zuid nog niet mopperen. De vereni ging prijst het plan voor het GTB-terrein dan ook aan on der de leus: de goedkoopste, de grootste en bijna de energie zuinigste woningen van heel Schiedam. De datum, waarop de nieuw bouw kan starten, is met twee maanden vertraagd. Dat komt door moeilijkheden rond de afvoer van de verontreinigde GTB-grond naar de vroegere werf Nieuwe Waterweg, een transport dat overigens zonder merkbare hinder voor de wijkbewoners verloopt. Van middag gaat de commissie stadsvernieuwing er een kijkje nemen om op de hoogte te blij ven. Aansluitend is er dan een vergadering in het stadhuis. Schiedam „Wij blijven net zo lang in de lucht tot alle ontslagen van de baan zijn", zegt een woordvoerder van Wilton Actieradio, een zender die vanaf de bezette werf informatie over de toestand bij Wilton- Fijenoord uitstrooit over Schiedam. In een groot deel van de stad was de 'piraat', die gisteren met de uitzendingen begon, te horen. Uit het personeel van Wilton is een team van disk jockeys en technici gevormd. Het idee om radio uitzendingen de lucht in te sturen is spontaan geboren onder de actievoerders op de bezette werf. „Zolang de actie duurt blijven wij uitzenden", aldus een vastberaden woordvoerder. De piraat is te vinden op de FM-band, op 99,5 MHz en zendt uit van acht uur 's morgens tot zes uur 's avonds. „Het team draait als een klok", zegt de presentator. Mensen die een verzoekplaat willen aanvragen hoeven slechts de werf te bellen en te vragen naar Wilton Actieradio. Vlaardingen Tussen de diverse raadsfracties in de Vlaardingse gemeenteraad is gisteravond en vannacht koortsachtig overleg ge voerd over de fusie van de openbare scholen in de Westwijk. De gemeenteraad moet in haar vergadering, die vanavond begint, een definitieve uitspraak doen over het al dan niet samen- gaan van de Kamerlingh Onnesschool en de Van Maerlandtschool. Juist omdat het college ver- deeld is over de kwestie is er heel wat vooroverleg ge weest in de afgelopen da gen. Dat overleg is in he vigheid zelfs nog toegeno men, nu de ouders van leerlingen van de Kamer lingh Onnesschool sinds gistermorgen de school be zet houden. Tussen de frac ties wordt getracht, een compromis te bereiken, r of zo'n compromis in de raadsvergadering enige kans maakt is nog niet dui delijk. Reacties Intussen is de bezetting van de school zijn tweede dag ingegaan. De afgelopen nacht hebben vijftien ou ders in de school in de Lage Weide doorgebracht op slaapzakken en stretchers, „Het was reuze-gezellig, maar veel geslapen hebben we niet", meldde vanmor gen een van de bezetters-. Vooral gisteravond, na de uitzending van het Jeugd journaal waarin uitgebreid aandacht aan de voorgeno men sluiting van de school werd besteed, kwamen er heel wat reacties bij de be zetters binnen. Ook kwam er een adhesietelegram uit Leeuwarden, met als tekst 'Wij steunen jullie actie', al hadden de ouders vanmor gen nog geen idee van wie dat telegram precies af komstig is. Ook dfverse politieke par tijen kwamen gisteravond in de bezette school op be zoek. Leden van D'66 kwa men een kijkje nemen, en de Socialistiese Partij reed met haar erwtensoepwagen voor, die de afgelopen da gen vooral bij Wilton in Schiedam was gebruikt. Het gemeentebestuur heeft gisteren besloten, voorlopig niets te doen om de bezet ting van de school te bre ken. Onderwijs-woordvoer- der Baris: „We gaan er van uit dat men met de actie stopt als de gemeenteraad een uitspraak heeft gedaan. Als dat niet zo zou 2ijn, dan ontstaat een nieuwe situatie en moet alsnog bekeken worden, wat we er aan moeten doen." Het ziet er overigens naar uit, dat de discussie over de onderwïjsperikelen al van avond in de gemeenteraad zal plaatsvinden. Het punt staat vrijwel achteraan op de agenda, en daarom leek het aanvankelijk waar schijnlijk dat het onder werp pas morgenavond aan de orde zal komen. Waar schijnlijk wordt vanavond besloten het punt eerder te behandelen, zodat alle be trokkenen snel duidelijk heid krijgen. Maassluis De fracties van de PvdA en de PPR/PSP in de gemeenteraad van Maas sluis hebben het college ver zocht voor maandag 7 mei ien extra raadsvergadering uit te schrijven. Er moet tij dens die bijeenkomst gespro ken worden over het plaat sen van nieuwe kernwapens ïn Nederland. PvdA en PSP/PPR vinden dat de uit eindelijke verantwoordelijk heid voor plaatsing berust bij de regering en het parle ment. Toch heeft de plaatselijke overheid volgens hen in deze ook een eigen verantwoorde lijkheid. Men vindt dat de lo kale gemeenschap over het onderwerp van gedachten moet kunnen wisselen en de gemeenschap zich van veelzij dige informatie moet voorzien om zo tot een afgewogen siandpuntsbepaling te komen. „Daarnaast achten wij het een taak voor een lokaio overheid om indringende en massale signalen vanuit de bevolking te melden bij de instanties die met de besluitvorming zijn be last", schrijft raadslid Robert Punt namens de fractie van de PvdA en de PPR/PSP. Beide raadsfracties vragen aan het college of zij het standpunt van de partijen over de eigen verantwoordelijkheid deelt. Ook willen de partijen weten wat het college heeft gedaan en denkt te ondernemen om de gedachten wisseling over dit onderwerp te bevorderen. De nvee partijen vragen of het college voor de extra raadszit ting een hoorzitting te houden „door een wat ruimere inhoud te geven aan het inspraakmo- ment voorafgaand aan die ver gadering." De twee partijen willen verder dat college cen traal in de hal van het stad huis een hand teken ingenregis- ter aanlegt dat tegenstanders van de plaatsing van kernwa pens kunnen tekenen. les van der Knaap: geen toezeggingen... Theo H.B. Schoenmakers. Vlaardingen De VLOS koopt voor 30.000 gulden aan leermiddelen om die per con tainer naar Eritrea en Soedan te verschepen. Door de aan koop kunnen ongeveer 750 vluchtelingen onderwijs vol gen. De aankoop heeft plaats in overleg met- een Eritrese humanitaire hulporganisatie, de ERA. Er wordt geen geld gestuurd, maar in Nederland materiaal gekocht. Er zijn on derhandelingen gaande met verschillende fabrikanten on derhandeld over de hoeveel heden leermiddelen. De ERA koopt een oude con tainer aan, die wordt opge knapt en in Soedan en Eritrea als mobiel hospitaal kan wor den gebruikt. In de container worden niet alleen de leermid delen, maar onder andere ook bedden verscheept. De aan schaf van de container en de kosten van het verschepen ko men voor rekening van de ERA. Door de VLOS worden nu plannen ontwikkeld voor het inzamelen van. geld voor een documentatiecentrum over ontwikkelingssamenwerking. itiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniHiniiiiiiiüiimNiiifiiiiiiiiiiifiiiiiiniiiiiiiiiiiii' Vlaardingen De IKV, Vlaardingen tegen kernbewapening en 50-plussers tegen kerngeweld hebben in een brief de burgemees ter en de gemeenteraad bedankt voor de medewerking die ze het afgelopen jaar van die kant hebben gekregen. Het is maan dag precies een jaar geleden dat de bordjes 'kern wapen vrije ge meente' aan de grenzen van Vlaardingen werden geplaatst. De Vlaardingse vredesbeweging gaat nog steeds door met acties, die in de week van 6 tot 12 mei een hoogtepunt moeten berei ken. De medewerking van de gemeente kwam in het verleden met name tot uitdrukking in een vredesconferentie met alle po litieke partijen, die werd geopend door burgemeester Van Lier. iiKiifiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiijuiiiJiiiiiiKiiiiiiiiHitiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitii 'Schoorsteenveger' besteelt oude man Schiedam Een 80-jarige be woner van de Leliestraat in Schiedam is gisteren bestolen door een man die zich uitgaf voor schoorsteenveger. De be jaarde man raakte zevenhon derd gulden kwijt. De 80-jarige Schiedammer moest tientallen gulden voor uit betalen. De man ging het geld halen en de schoorsteen veger glipte mee het huis in. Toen hij weg was bleek er ze venhonderd gulden te zijn verdwenen. Schiedam Uit de kantïrtb van de Schiedamse voetbal club DHS werden in de nacht van maandag op dinsdag een kleurentelevisie, een radio en wat shag en sigaretten gesto len. De inbrekers vermelden de voordeur en braken een voorraadkast en de lade van de jukebox open. De breek- schade bedroeg vijfhonderd gulden. Schiedam De bewonersver eniging Schiedam-Zuid meldt in haar maandblad, dat er op de Maasboulevard geen ijsbaan komt. Daarover blijkt overleg te zijn gevoerd met de ge meente. Maar omdat er al ten aanzien van de landijsbaan in Kethel financiële problemen waren, is overeengekomen een ijsbaan voor Schiedam-Zuid voorlopig even in de ijskast te zetten. Schiedam Het door veel CDA'ers verfoeide fusieprotocol tussen KVP, ARP en CHU, dat nog tot 1986 van kracht is, beeft in Schiedam opnieuw geieid tot verdeeldheid binnen de christen-democratische gelederen. Aanleiding is de benoeming door het stembureau van Theo Schoenmakers (30) tot ge meenteraadslid, in de vacature van de onlangs overleden nes tor Jan de Koning. De CDA- fractie telt negen leden en Schoenmakers stond op de kandidatenlijst op nummer tien. Volgens de kieswet komt hij dus als eerste in aanmer king. De Koning was echter van ori gine KVP-lid. En hoewel het fusieprotocol door veel CDA- leden als een lastig, onwerk baar instrument wordt be schouwd omdat het de drie 'bloedgroepen' van het CDA in stand houdt, grijpen nu vooral voormalige KVP'ers dit proto col aan om niet Schoenmakers, maar één hunner in de ge meenteraad te loodsen. Dat zou dan Jan den Brinker moe ten worden, nummer elf op de kandidatenlijst. Hij is voorzit ter van de CD A-afdeling Schiedam. In een aangetekende spoed- brief heeft het CDA-bestuur Schoenmakers laten weten, dat hij een aan het partijbe stuur gerichte afstandsverkla ring hoort m te vullen. Schoenmakers kijkt daar ech ter van op: „Mocht ik mijn be noeming niet aanvaarden, dan behoor ik dat het stembureau te laten weten en niet een af delingsbestuur, al beschouwt het zich als episch centrum van de politiek. Kent het be stuur de goede procedures soms niet?" Moreel Maar Schoenmakers is er nog met uit. „Volgens de kieswet kan ik het raadslidmaatschap aanvaarden. Formeel kan ik het ook, want ik heb nooit een verklaring ondertekend, waar in staat dat ik mij aan het fu sieprotocol zal houden. Den Brinker heeft destnds. voor de raadsverkiezingen," verzuimd om mij zo'n verklaring voor ie leggen. Later hield Ru Hartog (huidig secretaris) mij wel die verklaring onder de neus, maar ik kreeg van hem de tijd niet om het eerst even door te lezen." Of Schoenmakers het raadslid maatschap aanvaardt, is voor hem dan ook louter een more le kwestie. „En ik ben niet im moreel," voegt hij eraan toe. Wat in zijn besluitvorming echter een rol van gewicht speelt, is hoe hij nu benaderd wordt door het CDA-bestuur, Er is achter zijn rug om verga derd, hij kreeg een aangete kende brief met een onjuist procedurevoorstel „en dat geeft mij niet het gevoel, dat ik als meedenkend partijlid word behandeld. Ik zou eerder een telefoontje mogen ver wachten, in de trant van: Theo, wat doe je? Maar niet 20'n strikt formele, koele, za kelijke, afstandelijke benade ring." Een aanvaring met Den Brin ker in de loop van 1983 geeft Schoenmakers bovendien de indruk, dat ais de rollen omge draaid waren, er ook niet zo schappelijk zou warden opge treden. „Ik heb niet de indruk, dat Den Brinker in een derge lijke situatie zomaar het raads lidmaatschap zou laten schie ten. Maar dat mag voor mij verder niet meespelen. Wat er nu feitelijk gebeurt, is dat Den Brinker destijds een fout heeft gemaakt door mij iets niet te laten ondertekenen en dat nu geprobeerd wordt die fout te verdoezelen. Want ik kom nu natuurlijk weer over als de dwarsligger," aldus Schoenma kers. Het hangt dan ook vooral af van de manier, waarop het CDA-bestuur hem verder be nadert, of Schoenmakers afziet van zijn benoeming. Geruchten Er gaan in de partij geruchten, dat als Schoenmakers zijn raadszetel aanvaardt, het hem over twee jaar een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst kost. Schoenmakers gaat daar liever niet op in. „Ik vind de kwestie al vrij onverkwikke lijk. gezien de omstandigheden waardoor de vacature ont stond. Dat is gebeurd door een zeer tragisch incident, het overlijden van De Koning. Dat is nog zeer kort geleden. En nu staat men al te trappelen. Ik vind dat met ^thisch." Hei fusieprotocol leidde ook op de CDA-vergadering, waar twee jaar geleden de kandida tenlijst werd samengesteld, al tot enige gewetenswroeging. Een meerderheid verfoeide het protocol, maar voelde zich gedwongen het te hanteren bij de Iijstsa mens teil mg Hierdoor kwamen rechtstreekse CDA- leden, onder wie Schoenma ken». niet m aanmerking voor een verkiesbare plaats. Dat woog minder zwaar dan het protocol. ADVERTENTIE Wie legt vandaag de dag het geld voor een nieuwe auto in eért keer op tafel' Bijna '«dereen financiert zo'n aankoop Als u het geld voor deze Volvo 340 Winner (3 drswilt lenen. moei. u maar 'ns met de Verenigde Spaarbank gaan praten. Dan blijkt dat u voor die f 17650- maar f385,41 per maand betaalt fPersoonlijke lering, 60 mnd en een werkelijke rente van ll,8%).Komeensmetonspraten. We nemen daar graag de tijd voor Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. Maassluis Wethouder Izaak van der Knaap heeft gisteravond in de Maassluisse gemeenteraad elke toezegging voor fi nanciële steun aan scheepswerf De Haas ont kend. Van der Knaap had het gisteravond in de Maassluise gemeenteraad moeilijk. John Scheerstra, de fractievoorzitter van de VVD in de raad legde hem het vuur na aan de schenen. Hij vond de schriftelijke antwoorden van het colle ge op vragen die hij had gesteld verre van duide lijk. „Ik ben blij dat het college niet de toezeggin gen neeft gedaan, die in de krant zijn genoemd. Dat is tenminste duidelijk. Anders hadden wij ons in een niet acceptabele posi tie gemanoeuvreerd." De Haas meldde een dezêr dagen aan onder meer deze krant, dat er wel de gelijk toezeggingen waren gedaan. Vreemd Scheerstra wilde weten of de wethouder mogelijk soms iets anders had toegezegd. Hij vond het vreemd dat er van de bijeenkomst tussen de wethouder en de vertegen woordiger van de scheeps werf geen verslag was ge maakt. Scheerstra vond het noodzakelijk dat er in het vervolg bij zulke belangrijke besprekingen ambtenaren aanwezig zijn om een verslag te maken. „Al is het alleen maar om het verkeerd uit leggen van bepaalde uitspra ken tegen te gaan", verdui delijkte hij. Wethouder Van der Knaap ontkende in alle toonaarden ook maar een enkele toezeg ging te hebben gedaan aan vertegenwoordigers van de scheepswerf. Scheerstra wil de van geen wijken weten: waar rook is, is vuur. ,,Ik kan me niet voorstellen dit de directie zomaar om een onderhoud met de wethou der heeft gevraagd", zei hij Scheerstra ging er van uit dat er toch wel iets tegen de directie van het bedrijf was gezegd. Het onderhoud met de verte genwoordigers van de scheeps werf had volgens wethouder Van der Knaap niet ze veel om het lijf gehad. „Op verzoek een gesprek onder vier ogen. Zoiets heeft elke bestuurder wel eens." Over de waarde van het krantebericht wilde hij niet verder uitwijden. „Wij besturen een land. Niet de krant", reageerde hij. „Als aan alle berichten, die m kranten versehïinen waarde moet wor den gehecht, dan kunnen er wel elke dag schriftelijker vra gen worden gesteld", zei hij Volgens Van der Knaap zijn er wel notulen gemaakt van die bijeenkomst. Ze waren alleen nog met klaar op het moment dat de vragen waren binnen gekomen, Hij wist uiteindelijk de VVD'er te overtuigen. „Ik heb geen enkele toegzegging gedaan. Ik heb mets meer ge zegd dan van de raad mag. „Als er kan worden aange toond, dat De Haas orders m:s- loopt, omdat de haven te ou diep is, dan moet dat direct ge meld worden. Dan wordt de haven uitgebaggerd. De ge meente moet zoiets voor de be drijven overhebben." In 1982 heeft Maassluis een krediet ge voteerd voor het uitbaggeren van het Hellinggat. Wethouder Izaak van der Knaap verwijst naar het op diepte brengen van de Maas sluise haven op verzoek van het sleepvaartbedrijf Smit- Tak. „Die onderneming heeft er om gevraagd en wij ïorgen voor het uitbaggeren", rea geerde hij desgevraagd. 7

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1