Weer tien maanden cel t 'Kijk uit waar u 9 Du? Raad wil KO-school in augustus dicht llfllifjgS DAGBLAD SCHIÏDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT BUIT VAN DRIE MILLE 'Pas op voor de zwanen' KNUPDEKAT'NS IN HET DONKER! ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Partijen willen prioriteiten lijst Afgraving GTB-terrein: Ouders in beroep bij Raad van State 'Het wordt tijd dat we een vuist maken' DONDERDAG 5 APRIL 1984 Schiedam De officier vétn justitie in Rotterdam heeft tegen een 19-jarige Schiedammer, die meteen nadat hij in december uit de gevangenis was vrijgekomen weer aan het inbreken was geslagen, nog eens tien maanden gevangenisstraf geëist. Die straf komt bovenop de vijf maanden, die de jongeman nog zal moeten uitzitten van zijn vorige veroordeling. Volgens de raadsvrouwe van de ver dachte heeft zo'n lange gevan genisstraf geen enkele zin, om dat de vorige keer al is geble ken dat dat geen invloed heeft op het gedrag van de jonge man. De Schiedammer had half vo rig jaar ook al voor het hekje gestaan en was toen voor het plegen van een flink aantal in braken veroordeeld tot vijftien maanden cel, waarvan vijf voorwaardelijk. Eind decem ber was hij vrijgekomen, en al begin januari was hij samen met enkele vrienden weer vol op aan het inbreken gegaan. De officier van justitie had hem slechts drie zaken ten las- te gelegd waaronder de diefstal van ^en grote partij sportkleding en spqrtschoenen uit een winkel aan de Kerk- laan maar uit het onderzoek was gebleken dat hij bij veel meer inbraken in winkels en woningen betrokken was ge weest. Daarnaast had hij sa men met zijn maten enkele autodiefstallen op zijn kerfs tok, waarbij een opmerkelijke voorkeur voor het model Fiat 127 was gebleken. De Schiedammer toonde voor de rechtbank veel berouw, en meende dat hij het in de toe komst ook beter zou doen om dat hij nu sinds enkele maan den een vriendin heeft. Zowel hij als zijn vriendin hadden ook een brief aan de recht bank geschreven waarin om een zo laag mogelijke straf werd gevraagd. „Ja, het is makkelijk uitgesproken, datje er spijt van hebt, en dat je je leven ïult beteren", meende rechtbankpresident mr. Mee- ter. „Dat heb je de vorige keer ook beloofd, maar het ging toch weer mis." Volgens de raadsvrouwe was dat vooral een gevolg van de omstandig heden: de jongeman had na zijn vrijlating geen geld en geen onderkomen gehad. De rechtbank doet op 18 april uitspraak. Massaal waren ouders van de Kamerlingh Onnesschool óp de publieke tribune aanwezig. Hun acties hadden echter geen resultaat. Buurt rond Singelkerk wil groene bufferzone Alleen CDA en PvdA voor extra krediet museum Maassluis De verbouwing van het gemeentemuseum in Maassluis kan beginnen. De raad heeft deze week besloten een aanvullend bedrag van ruim 85.000 gulden beschik baar te stellen om de verbou wing te kunnen uitvoeren. Verschillende raadsfracties staken hun teleurstelling over het verhogen van het krediet niet onder stoelen en banken. VVD, RPF en PPR/PSP stem den tegen, het CDA was voor en de PvdA kondigde aan 'met moeite akkoord te gaan'. Alle partijen hielden wethou der Izaak van der Knaap voor dat hij had beloofd binnen de ramingen te blijven. Voor de verbouwing was in een eerder stadium al zeven ton beschik baar gesteld. De VVD zei ern stig in Van der Knaap teleur gesteld te zijn. Volgens fractie voorzitter John Scheerstra had er gewacht moeten worden met het verstrekken van het geld. Er stonden nog zoveel 'leuke dingen' op het lijstje, die met het geld uit het fonds ge daan konden worden. Hij drong opnieuw aan op een in ventarisatie van de wensen van de raad en vreesde dat het fonds Bijzondere Doeleinden te weinig middelen meer zou bevatten om alle wensen in te willigen. Hij viel wethouder Van der Knaap er op aan dat dat -lijstje er nog steeds niet was. PPR-raadslid Jaap van der Griend steunde Scheerstra en sprak van een lobby, die haar werk deed en de verbouwing van het museum doorduwde. CDA'er Wil van Dinter trok partij voor Van der Knaap. Zij wees haar collega-raadsleden op de raadsvergadering van vorig jaar juni, waarin volgens haar was gekozen voor de ver bouw van het museum. Zij sprak van een goede continue ring van het beleid. Volgens wethouder van der Knaap was de overschrijding aan een aantal zaken te wijten. Door de bezwaren van de om wonenden tegen de verbouw moest het bestek worden aan gepast: een betere bereikbaar heid van het museum, een be tere brandveiligheid en een andere indeling. Bovendien was de inschrijving gegund aan een plaatselijke aannemer. Dat werkte allemaal kosten verhogend. Van der Knaap vond dat de raad zich geen zorgen hoefde te maken over het fonds Bijzondere Doelein den. Dat was volgens hem groot genoeg om de wensen van de raadsleden in te willi gen. Scheerstra wilde eerst alle wensen onder ogen heb ben gehad om te kunnen oor delen. Hij drong er bij het col lege op aan het voorstel terug te nemen. Alleen de,. PvdA en het CDA bleken het college te steunen. De commissie stadsvernieuwing inspecteert de afgraving van het GTB-terrein. Voorzichtig tuurt VVD-raadsiid Annie Renskers over een damwandje, waarachter het gif ligt te stinken. Schiedam Op een ouderavond van de Gorzen-school aan de Dwarsstraat in Schiedam vroegen ouders deze v/eek of hun kinderen geen gasmasker op hoefden. „Het had kennelijk nogal indruk gemaakt, dat hier mensen in speciale beschermende kleding rondlopen. tenslotte een Schiedamse mi lieuprobleem van de eerste orde en wethouder Van Til- borg wilde met eigen ogen wel eens zien of het afdoende wordt opgelost. Daarom ging het gezelschap na een wande ling over het GTB-terrein ook naar het opslagdepot aan de Nieuwe Waterweg, op het vroegere terrein van de gelijk namige scheepswerf, aan het eind van de Nieuwe Water wegstraat. Per schip gaat de verontrei nigde GTB-grond hier naartoe. In de Nieuwe Haven zijn pa len geslagen, waarover een halve brug is aangelegd en via die brug warden de afgesloten containers gifgrond aan boord van tien lallen meters lange duweenheden gebracht. Via de Buitenhaven en de Voorhaven wordt dan koers gezet naar het NW-terrein. Er is een op slagplaats voor het gif tussen de plek, waar het overslagbe drijf Soufflet zich zal vestigen en de firma C. Steinweg, be kend van de transporten met tienduizenden 'aluminium- broodies'. En dan krijg je al gauw pa niek," zegt opzichter A. Laan van het adviesbureau van de Heidemij, die dagelijks de af graving van het GTB-terrein controleert. Hij heeft de ouders verteld dat zij niet ongerust hoeven te zijn. Weliswaar geurt de grond ontzettend en hangt er een zv are olie-achtige lucht boven het terrein, waar vroeger de gasfabriek stond, maar gevaar voor de volksgezondheid is er niet, zolang er maar niemand op de omgewoelde bagger loopt. Op sommige plekken slaat de bodem 'Berliins blauw' uit. Het is cyanide. Ook waar vroeger een teerput was teer is een residu uit de gaswinning sij pelen de polycyclische aroma ten onophoudelijk door de op gestuwde zandlagen heen. „Kijk uit waar u loopt", zegt Laan. Gistermiddag leidde hij de commissie stadsvernieuwing rond. Schuchter keken de raadsleden over een dam wandje heen naar al die stin kende drab. Zij kwamen pools hoogte nemen: kijken hoe het met de afgraving staat. De gif vondsten in de bodem van de vroegere Gemeentelijke Tech nische Bedrijven vormden Kill Afgedekt door een waterdich te laag folie ligt hier de troep te wachten, totdat over twee a drie jaar de grond kan worden afgevoerd naar de Afvalver werking Rijnmond (AVR). Dat het zolang duurt heeft te ma ken met de capaciteit bij de AVR. Laan hoopt dat er tegen de tijd dat de gifgrond ver werkt moet worden verbeter de technieken zijn, want dat kan dan kostenbesparend uit pakken. De witte bergen doen denken aan de afgedekte mesthopen in het boerenlandschap. Alleen ontbreken de autobanden. Bo vendien is het chemisch spul letje minder natuurlijk. „Het moet waterdicht afgedekt wor den", zegt Laan, „anders loopt al die narigheid de Nieuwe Waterweg in. En dan krijg je hier het nieuwe milieuschan daal." De afgraving van het GTB- terrein wordt gedaan door de wegenbouwer Omtzigt uit Bos koop onder toezicht van de Heidemij. Er zit de klad in de wegenbouw, dus ondernemers zoeken in andere richtingen en dan ligt afgraving van grond redelijk in het verleng de, want de schone delen van het GTB-terrein vooral stukken beton, afkomstig van funderingen leveren een goede grondstof op voor ver hardingsmateriaal voor bij voorbeeld fietspaden. Omtzigt heeft daarom een enorme puinbreker op het GTB-ter rein geïnstalleerd, cue grote beton brokken in een handom draai vergruist tot korrels van vier centimeter. Op sommige plekken zal die per dan viereneenhalve meter moeten worden gegraven, zegt Laan. De dienst centraal mi lieubeheer Rijnmond eist keu ringsmonsters, „maar zelf wil len wij ook op zeker varen", aldus de opzichter. „De Gor zen is oud land, vooral be staande uit rivierkle». Dat laat zich moeilijk door verontreini ging aantasten. Zo gauw wij dus op een schone laag stuiten, kan je er gif op innemen dat er geen viezigheid meer onder ligt, Maar wij gaan dat wel steeds na." Waar gegraven wordt, gaan steeds damwanden verticaal de grond in, om afwatering te gen te gaan. Aan de randen van het GTB-terrein is de grond schoon. Alleen moet tot vlakbij de muur van de Gor zen-school nog gegraven wor den. Schiedam Bewoners van de Oostsingel en de Eerste Tuinsingel zijn handtekeningenacties ge start uit protest tegen de stadsvernieuwingsplan nen voor het Landje van Ris, de Laurens Coster- straat en de Lange Sin gelstraat. Hoewel de voorbereidingen voor sloop en nieuwbouw ai twee jaar duren, beklagen de omwonenden in de buurt ach ter de Singelkerk zich erover, dat pas nu iets van inspraak van gebleken is. „De nieuw bouw blijkt pal tegen onze tuintjes aan te komen," aldus Ellen Eggink -Scheurkogel, initiatiefneemster van de actie in de Tuinsingel. De bewoners van de Oostsm- gel gaat het vooral om het be houd van de groene zone tus sen hun huizen, de Singelkerk en het Copernicusplein. Hier liggen volkstuintjes, die de buurt het liefst gehandhaafd ziet. Woningbouw op het zoge naamde Land van Ris is hen een doorn in het oog. Namens de bewoners sprak Ria Groe- neweg haar vrees uit voor ver keersdrukte, hondepoep en kattekwaad, alsmede voor ver zakking van de grond ten ge volge van heien en onhogin- gen. De bewoners, die gisteravond massaal naar het stadhuis wa ren gekomen om bij de com missie stadsvernieuwing te klagen over de plannen, had den dan ook alleen applaus over voor het in deze buurt geboren en getogen PSP/PPR- raadslid Herman Noordegraaf. Hij bepleitte als enige uitstel van de plannen, omdat in zijn ogen andere gebieden in Schiedam dringender voor stadsvernieuwing in aanmer king komen en er bovendien een groot tekort is aan groen in Schiedam-Oost. Hij zou m plaats van nieuwbouw liever een buurtparkje aangelegd zien: een soort groene buffer zone pal ach lei de kerk. Wethouder Van Tilborg deed het voorkomen, alsof de bewo ners erop vooruitgaan, omdat zij nu met een duidelijk plan geconfronteerd worden waar uit de bestemming 'verkeers- doeleinden' verdwenen is. Want hoewel er in de praktijk geen sprake van is, heeft het gebiedje wel een verkeersbe- stemming: volgens verouderde plannen zou de Stephenson- straat worden doorgetrokken naar de Marconistraat. Schiedam Een Inbreker heeft uit een woning aan de Ber kenlaan in Schiedam voor drieduizend gulden aan sieraden ontvreemd. Hij maakte een raam vanaf de buitenkant open en klom naar binnen. Schiedam Evenals in voor gaande jaren heeft de plant soenendienst zwanen uitgezet in vijvers, zoals in het Beatrix- park, Groenoord, Bijdorp, park Nieuwland en bij de Stadhouderslaan. Dat is ge beurd m de hoop, dat de zwa nen er gaan broeden. De plantsoenendienst waar schuwt dat het gepaard kan gaan met wat ongemak, als men de beesten te dicht na dert. Vlaardingen Met de kleinst mogelijke meerderheid, 18 tegen 17 stemmen, heeft de gemeenteraad gister avond besloten dat de Kamerlingh Onnesschool in de Westwijk nog dit jaar zal moeten fuseren met de Van Maerlantschool. De fracties van het CDA, de VVD (met uitzondering van fractieleider George Neyssel, die afwijkend stemde) en SGP/RPF bleken ook na urenlange discussies niet te vermurwen tot enig uitstel van executie. Een compromis voorstel van Nel Kester (D'66), waarvan de afgelopen dagen was gebleken dat het een re delijke kans maakte, haalde het in de politieke lobby niet. De ouders van de Kamerlingh Onnesschool, die zich met alle middelen tegen de fusie op zo korte termijn hebben verzet en die sinds dinsdag de school bezet hielden, zijn uiterst te leurgesteld door het besluit van de raad. Vanmorgen heb ben ze via de advokaat mr. Pieter Hoogenraad, lid van de Maassluisse PvdA-fractie, een beroepsprocedure aangespan nen bij de Raad van State. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State zal worden gevraagd, het fusiebesluit hangende de be roepsprocedure te schorsen. De argumenten, die tijdens het raadsdebat van diverse zijden naar voren werden gebracht, wierpen geen nieuw licht op de problematiek. Nagenoeg alle raadsleden waren ervan overtuigd dat de fusie onont koombaar was; aileer» over het tijdstip waarop dat zou moeten gebeuren waren de meningen verdeeld. De PvdA hield, ge steund door de klcin-linkse partijen, aanvankelijk vast aan het minderheidsvoorstel van het college om de fusie uit te stellen om de school nog een kans te geven, maar al bij de aanvang was duidelijk dat dat voorstel het zeker niet zou ha len. Daarom had de D'66'er Nel Kester de afgelopen dagen hard gewerkt aan een compro mis-voorstel om de fusie een jaar uit te stellen, zodat de bei de scholen meer tijd zouden krijgen het samengaan goed voor te bereiden. Ze kon ech ter geen enkel liberaal raads lid overtuigen, en dat was waar ze op had gehoopt. Ook de fractie van de Socialis- tiese Partij kreeg ze niet om: het duo Poppe en Paalvast koos principieel voor het openhouden van de schooi op langer termijn, ook aJ stond toen al vast dat die keuze het met zou halen. Wethouder Arij Maarievetd had nog een poging gedaan het tij te keren door te benadruk ken, dat een fusie in drie maanden tijd een zeer moeilij ke zaak zou worden. „U heeft bij een vorig agendapunt be sloten dat de Kraanvogel- school moet luseren met de Hugo de Grootschool en de WieJewaaischool. Daar is wel anderhalfjaar van overleg aan vooraf gegaan. Nu in drie maanden, dat wordt heel moeilijk." De ouders van de Kamerlingh Onnesschool, die massaal op de publieke tribune aanwezig waren, verlieten toen het be sluit eenmaal gevallen was te leurgesteld en boos het stad huis. In de op dat moment nog bezette school werd vervol gens besloten, de beroepspro cedure in werking te stellen. Rond kwart over twaalf werd de bezetting opgeheven. Voorzitter Fred Zweere van de oudercommissie. „We had den natuurlijk ook kunnen blijven zitten, maar dat heeft op dit moment geen enkele zin." De Van Maerlantschool is daarentegen wél tevreden over de fusie. Lid van de me dezeggenschapsraad Stigter had in het spreekhalfuur be toogd: „Die fusie moet door gaan. Dat is alleen maar be vorderlijk voor de kwaliteit van het onderwijs." Uitkerings trekkers: Vlaardingen „Wij vereni gen groepen, die niet gewend zijn om actie te voeren'*, zei George Herders gistermiddag namens het VI aar dm gs uitke- ringsgerechtigdenberaad op een forumdisussïe in zaal Tri angel. „Maar nu wordt het tijd dat we een vuist maken tegen de"maatregelen die ons boven het hoofd hangen." Met FNV en CNV liep het VUB te hoop tegen plannen van de regering om weer te korten op de uit keringen. „Het 1 juli-pakket is nogmaals een onaanvaardbare aanslag op de sociale voorzieningen. De offers moeten weer komen van het deel van de bevolking dat toch ai de klappen heeft gevoeld", hield Herman Bode (FNV) zijn toehoorders voor Vlaardinger Cor de Bruyne van de invaliden bond sprak van 'een flinke oplazer voor onze uitkeringen'. De verte genwoordigers van het VUB riepen iedereen op om op 18 april met hen om de tafel te gaan zitten om acties op touw te zetten. Noteer m.i.v. het Rotterdams Nieuwsblad: F) eze bijzonder practische knijpkat, handig m huis ol in de auto, wordt uw eigendom als u de (kleine) moeite doet een vnend of kennis te interesseren voor onze krant en hem of haar opgeeft als abonnee. Altijd licht bij de hand. Nooit batterijen nodigf^^gi^ als abonnee v adre postcode/ woonplaats: telefoon: j Deze abonnee ontvangt de krant de eerste 14 dagen gratis j Stuur als dank voor de moeite een knijpkat naar: j I naam: 0 1 adres:^ postcode/woonplaats: telefoon: Stuur deze bon in open envelop, geen postzegel plakken, naar: Antwoordnummer 8343000 VB Rotterdam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1