•Vlees niet gestolen, maar verduisterd' Mini-taptoe voor Wilton Fijenoord Brandweer meer paraat dan voorheen Dieetkeuken in culinaire oase 'GSD wordt fabriek van uitkeringen' VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSEHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Advocaten betwisten dagvaardingen Achterban berust in lege PvdA-zeteï Publiek vindt SGP/RPF niet 'lief VVD: Zaak is afgedaan Mariëtte Hoogendijk: Door vernieuwde kazerne Man verhangt zich in politiecel Vlam in pan Inbraak in Landvreugd VRIfDAG 6 APRIL 1984 Schiedam In het culinaire hart van Rijnmond, zoals de VW de stad Schiedam graag noemt, is ruimte gevonden voor een nieuw initiatief. Alex Greatbanks, een voormali ge werknemer van de bistro Hosraan Frères, wil op de Dam een dieetkeuken beginnen. Daar zullen maaltijden geserveerd kunnen worden, die on der andere geschikt zijn voor diabetici. Dat is een uniek plan in de Schïedamse horeca, die verder alleen wat zou tarme en vegetarische gerechten kent. Zoals gebruikelijk heeft de bewoners vereniging Schiedam-Centrum bezwa ren kenbaar gemaakt; de vereniging is tegen alles wat ho reca is, omdat het het leefklimaat in de binnenstad zou aantasten. De plek die Greatbanks op het oog heeft, is te genover de Korenbeurs, in het pandje waar voorheen Oase zat. Het biedt uitzicht over de Schie en de Lange Haven, Rotterdam Voor de Rotterdamse rechtbank zijn gisteren straffen van een en anderhalf jaar ge ëist tegen vijf Schiedam mers, die worden ver dacht van diefstal van een partij vlees met een waar de van een kwart miljoen gulden. Het ingevroren vlees, dat in een container zat, verdween in de Sin terklaasnacht van het vo rige jaar van een bewaakt haventerrein in de Botlek en werd naar Bergschen- hoek gebracht. Een jongere broer van één van de vijf, die alleen had gehol pen met uitladen, hoorde drie maanden celstraf tegen zich eisen. Nadat het vlees was uit geladen, wilden de Schiedam mers zich van de vrachtwagen ontdoen in Den Haag. Dat nep fout, want in de buurt van vliegveld Zestienhoven trok de combinatie de aandacht van de politie. Na een wilde ach tervolging over rijksweg 13, waarbij een agent een schot loste door de voorruit van de vrachtwagen, konden de vleesdieven worden aangehou den- In alle gevallen pleitten de raadslieden vrijspraak, omdat de in de dagvaardingen ten laste gelegde feiten niet door hun cliënten waren gepleegd. „Als dit diefstal is, ben ik een konijn", hield raadsman rar. Ivens de reehbank voor, „De portier heeft alle medewer king verleend, toen ze wegre den met die container. Het is hoogstens opïirhting of het zou verduistering kunnen zijn. Ik zeg niet dat zoiets mag, maar op deze dagvaarding kunt u geen veroordeling baseren." Officier van justitie rar. Flint bleef er echter bij, dat er spra ke was van diefstal. De raadsman van de hoofd verdachte, een 51-jarige hore ca-exploitant, stelde dat zijn cliënt geen uitlokking van diefstal kon worden verweten. Hij zou het vijftal 30.000 gul den in bet vooruitzicht hebben gesteld als ze de container met vlees ophaalden bij de Beatrix- haven. Raadsman mr, Szegedi: „Tegen de portier van het ha venterrein deden ze zich voor als rechthebbende en die gaf ze toen de papieren, waar ze zo mee konden wegrijden. Dat is geen diefstal, maar oplichting. Dus kan er ook geen sprake van uilokking van diefstal zijn." Zijn cliënt ontkende overigens alles en zei dat het vijftal hem een loer had willen draaien door hem aan te wijzen als op drachtgever. Hij zou alleen hebben gezegd dat hij de vleeshandel in wilde, omdat de lasten van zijn twee restau rants hem boven het hoofd groeiden. Raadsman mr. Van Meurs, die het broertje verdedigde dat had geholpen met uitladen, kwam ook tot de conclusie van vrijspraak. Zijn cliënt werd beschuldigd van het vervoeren van gestolen vlees. Mr. Van Meurs hield echter vol dat los sen niet kan worden be schouwd als vervoeren naar elders. Een andere verdediger hield staande dat zijn client niet kon worden veroordeeld voor het stelen van de vrachtwagen. Hij meende dat het om joy-riding ging, omdat het plan was om de trekker na gebruik ergens achter te laten. Uitspraak over dertien dagen. Schiedam De achterban van de PvdA heeft zich gister avond morrend neergelegd bij de verklaring van PvdA-frac- tieleider Gé Brouwer, dat er in de fractie geen wethouders kandidaat kon worden gevon den om de vacature-Scheeres te vervullen. De achterban zal nu niet verder aandringen. Er waren twee kandidaten, maar zij kregen elk slechts de steun van een halve fractie en niet van het hele collectief. Zou de kandidatuur van één van beiden toch doorgedrukt worden, dan riskeert de PvdA een scheuring. Daarom laat men het liever zo. Hoewel er geen wantrouwen in de fractie werd uitgespro ken (het ongenoegen werd deze keer zeer omzichtig ge formuleerd) vond Jan Vlee senbeek wel dat er een idiote situatie is ontstaan. Hij rede neerde, dat de situatie niet on denkbaar is dat in navolging van Scheeres ook de wethou ders Zijdeveld en Posthoorn misschien nog eens ergens burgemeester worden. „En zal de fractie dan opnieuw niet in staat zijn hen op te vol gen? Moeten wij in dit college van B en W dan verder met één of met nul wethouders?" Vleesenbeek trok de conclusie, dat er in 1986 bij de opstelling van de kandidatenlijst 'snip pers' moeten vallen. Vlaardingen De twee mansfractie van SGP/RPF beeft zich gis teravond met opmerkin gen over het nut van vrouwenemancipatie weer eens de woede op de hals gehaald van men sen op de publieke tribu ne, en dan vooral van vrouwen die aanwezig waren. Cor de Jongste (RPF) merkte bij de be handeling van het soci aal-cultureel plan op, dat kinderopvang niet pri mair bedoeld mag zijn om de vrouwenemanci patie te bevorderen. Die opmerking had woest gesnuif en veront waardigde uitroepen vanaf de publieke tribu ne in de trouwzaal ten gevolge. ,,De vrouw is gelijk aan de man, maar de vrouwenemancipatie is in strijd met de bijbelse gedachte over de rol van ae man en de vrouw in de samenleving", verdui delijkte De Jongste zijn betoog. Het maakte de minachting op de tribune alleen maar groter. De overige gemeente raadsleden werden niet boos vanwege de opmer kingen van de RPF'er. Zij zijn inmiddels aan dit standpunt van de fractie gewend. Alleen Henny Goedknegt (PvdA) liet later in het debat weten; „Ik heb het al zo vaak zo moeilijk met mannen uit progressieve partijen. Er is nog zoveel te strijden, dat ik zeker geen tijd heb voor conservatieve man nen." Waarop de SGP'er Rien Lensvelt interrumpeerde met: „Het gaat ons er om dat je met al die emanci patie ook kunt doorslaan naar de andere kant! Kijk naar het Rotterdam se ex-CPN-lid Heiltje de Vos: die heeft haar partij verlaten omdat ze er niets voor voelde man- nenhaatster te worden. Probeert u toch wat man-liever te zijn!" De opmerking vanuit de fractie hielp niet meer: de vrouwen op de tribu ne vónden het tweetal niet lief. Wassenaar- affaire' loopt met sisser af De Ambrosiusband tijdens de afmars, na het optreden op de werf. Schiedam Zes Schiedamse muziekkorpsen hebben gisteravond het personeel van Wilton-Fijenoord een hart onder de riem willen steken met een serenade voor de hoofdingang van de werf. Onder het motto 'Er zit muziek in Wilton' waren de korpsen vanuit diverse* hoeken van de stad naar de werf in Schiedam-Zuid ge marcheerd. Niet demonstratief, zo onopvallend moge lijk. Elk korps dat arriveerde bracht in het kielzog een scha re fans mee. Alles bij elkaar lokten de korpsen enkele hon derden Schiedammers naar de werf, die genoten van het con cert, dat precies een half uur in beslag nam. De voettocht was door de Schiedamse G"e- meenscbap aangekondigd als morele steun van Schiedam mers aan Schiedammers. Hier toe is eind vorige maand beslo ten na een oproep van de stichtïngsraad. „Het is bijna gezellig", sprak een muziekminnende Schie- gen weer naar de warme club huizen. FNV'er Dik Nas sloot de bij eenkomst in de open lucht af met de mededeling, dat de be sprekingen in Den Haag van daag voor Wilton een gunstige wending hadden genomen. Hij had uit de'mond van VVD'er Jacobse vernomen, dat de fractie zich tegen het stand punt van minister Van Aar- denne had gekeerd: hij moet van nieuwe pogingen afzien de werf te laten overnemen door Damen. „Van Aardenne riskeert nu een aanvaring met de hele Kamer en dat zal hij niet snel doen", aldus Nas. damse, de hand voor haar mond houdend als had ze iets beschamends gezegd. Tussen de klappende en lachende be zoekers en werknemers van de werf door renden zenuw achtig de leden van de bewa kingsdienst, de portofoons op zichtig voor de borst houdend. De Harmonie Wilton Fije noord opende de mini-taptoe, gevolgd door showkorps OBK, de Rijnmondband, drumband Ambrosius, muziekvereniging Gusto en tenslotte de drum band Juliana. De korpsen marcheerden onmiddellijk na hun optreden weer af en spoedden zich door de motre- Vlaardingen Wethouder Mariëtte Hoogendijk (maat schappelijke dienstverlening) gaf tijdens de gemeente raadsvergadering van gisteravond toe, dat de gemeen telijke sociale dienst (GSD) in de dagelijkse praktijk in derdaad steeds meer het karakter krijgt van een uitke ringen-fabriek. „Het aantal aanvragen voor uitkeringen neemt zo enorm toe, dat de medewerkers van de dienst nauwelijks meer aan iets anders toe komen. Dat is voor hen zelf zeer frustrerend: dat levert op de GSD best spanningen op." De zaak kwam aan de orde naar aanleiding van de mede deling van het college, dat een ontwerp-nota die over de GSD is gemaakt niet zal worden uitgebracht. De aandacht die in die ontwerp-nota wordt be steed aan maatschappelijk werk, dat de GSD zou kunnen doen, is in de praktijk achter haald: daar komt men nauwe lijks meer aan toe. De mededeling van het college werd tegelijkertijd behandeld met hel plan voor het sociaal- cultureel werk en de maat schappelijke dienstverlening voor de periode tot en met 1988. Op onderdelen van dat plan kwam meer kritiek. Met name de samenvoeging van de diverse particuliere instellin gen in de maatschappelijke dienstverlening tot één koepel werd door het CDA, SGP/GPV, de CPN en D'66 afgekeurd. Nel van der Linden van het CDA had betoogd dat eerst maar eens wat beter met de instellingen moest worden overlegd, voor zo'n principebe sluit zou worden genomen. Een amendement in die rich ting kreeg echter geen meer derheid. Ook kritische opmer kingen over de zogenaamde pooling van opbouwwerkers, bet onderbrengen van de nu nog bij de buurthuizen gesta tioneerde medewerkers in één orgaan, hadden niet tot gevolg dat dat voornemen van de baan werd geveegd. Met name de CPN'er Polder vaart had betoogd dat dat de doodsteek van het opbouw werk zou berekenen. „Doel matigheid en efficiency lijken de toverwoorden te zijn: het lijkt wel of het vierjarenplan is opgesteld door het organisa tiebureau van McKinsey. Wat blijft er zo nog van het werk over?", mopperde hij. Het vieijarenplan werd echter toch door de raad aanvaard, al stemden SP, CDA, SGP, CPN en D'66 legen. Vlaardingen De WD-fractie in de Vlaardingse gemeente raad blijft van mening, dat de WD-wethouders hun aandeel in de 'be zinningsdagen' die het college van B en W on langs in Wassenaar heeft doorgebracht, zelf hadden moeten betalen. De fractie vindt nog steeds dat dergelijke vergaderuitstapjes bui ten de deur eigenlijk niet kunnen, zeker niet op kosten van de ge meenschap. De fractie, die die mening tijdens een interpellatie in de gemeenteraad gister avond nogmaals onder streepte» wenste echter geen consequenties te ver binden aan het 'foute' ge drag van zijn eigen wet houders. Nadat burge meester Van Lier had toe gezegd dergelijke zaken voortaan eerst in de com missie voor algemene za ken te brengen waar mee een vorig jaar door Poppe ingediende motie van die strekking, die toen geen meerderheid had gekregen, en passant werd uitgevoerdwas de zaak voor fractieleider George Neyssel afgedaan. De interpellatie was aange vraagd door CDA-leider Jo Schriel, die op subtiele en deskundige wijze trachtte de VVD-wethouders Hoogen dijk en Quast en de liberale fractie uit elkaar te spelen. Hij speelde nauwkeurig in op de opmerkingen, die de VVD-fractie toen nog aangevoerd door MariêUe Hoogendijk, die nu inmiddels in het college 2it vorig jaar had gemaakt over een sortgelijke vergadering bui ten de deur in het Hilton-ho tel. Hij had een slimme motie sa mengesteld, waarin die wet houders die vorig jaar van mening waren dat de meer kosten van zo'n weekend door de deelnemers zouden moeten worden betaald, wer den uitgenodigd de rekening alsnog te voldoen. Ook de SP'er Remi Poppe, die zich al eerder fel tegen de beide affaires had afgezet, deed pogingen het college onderuit te halen. Hij kwam op de proppen met de beide moties die vorig jaar al wa ren ingediend en die toen mede waren ondertekend door de VVD. Neyssel bleef onverstoorbaar: hij liet het bij die afkeurende woorden en steunde geen van de inge diende uitspraken. „Nou breekt mijn klomp!", zuchtte Jo Schriel nog, maar zelfs dat maakte geen indruk meer.. Zie ook 'Achtergrond' op pagina 23 Burgemeester Van Es en*brandweercommandant Van "t Woud bij een duikersuitrusting Maassluis Het Maassluise brandweerkorps heeft sinds gistermiddag officieel de beschikking over een vernieuwd kazernecomplex..In het oude brandweerge bouw moest er bij ieder alarm eerst een wagen worden weggereden, vóór de spuitgasten hun werkkledij kon den pakken. Aan deze en andere onmogelijke situaties is nu een eind gekomen. In de brandweerkazerne aan de Johan Evertsenlaan verza melden zich gistermiddag een groot deel van de 200 vrijwilli gers van het korps, een ambte lijke afvaardiging van vrijwel alle diensten, drie wethouders, burgemeester van Es. de aan nemers en uitvoerders en mensen die geholpen hadden dit resultaat te bereiken Sinds december is er gewerkt aan een nieuwe vloer in de voertuigenruimte. De oude vJoer was verzakt en gaf aan de uitrukkende wagens veel ongemak. De doucheruimtes werden herzien en de meest opvallende veranderinbe treft wel de garderobe ruimte Overzichtelijk hanger. nu aan metalen rekken ck jassen van de brandweermannen en erbo ven liggen de 200 helmen. Bo ven iedere jas zit een naam plaatje en bij alarm staat het korps binnen drie minuten in vol ornaat. Brandweercommandant Piet van 't Woud vermeldde in zijn openingsspeech de laatste keer dat de Maassluise brandweer massaal moest uitrukken. „In Maassluis gebeurt dat niet zo vaak, maar paraatheid blijft geboden. Daarin vormt deze vernieuwing een belangrijke aanwinst." De genodigden kregen na de speeches de gelegenheid te zien wat er met de drieëneen halve ton gemeenschapsgeld gedaan was, .De brandweer commandant had iedere aan wezige zelfs gevraagd even tuele op- en aanmerking direct te berde te brengen. Kennelijk was ieder zeer tevreden, want tijdens de daarop volgende 'borrel' werd geen kritisch woord gehoord. Vlaardingen Een 53-jarige Vlaardinger heeft zich gis teravond in een cel van het Vlaardingse politiebureau aan de Delf se veer opgehan gen aan zijn overhemd. De man, die sinds de dood van zijn vrouw enige jaren gele den in depressieve toestand verkeerde, werd rond tien, uur door een politieman die de ronde deed levenloos aan getroffen. Broekriem, strop das en schoenveters waren de man afgenomen. De offi cier van jusitie mr. Copper is ingelicht. De man werd gisteravond door een winkelier overge dragen aan de politie na een winkeldiefstal. Mr.Copper heeft besloten geen onder zoek van de rijksrecherche te doen instellen. Schiedam Een zwartgebla kerde keuken was gisteravond bet resultaat van een keuken brand in een flatwoning aan de Goeman Borgesiuslaan in Schiedam. De vlam was in een pan met vet geslagen. Toen de brandweer rond half tien de woning binnen ging, sloegen de vlammen al uit de keuken. De bewoner probeer de om de brand te blussen. De spuitgasten hi*?»sn hem daar bij en hadden het vuurtje snel gedoofd. Schiedam Bij een inbraak m boerderij Landvreugd in Schie dam zijn gisteravond twee draaitafels en een cassettedeck ont vreemd. De dader kwam het cultureel-eentrum aan de Sweel- tncksïngel binnen door een ruitje te forceren. De buit heeft een waarde van ongeveer 120Q gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1