Bodemvervuiling tast kwaliteit water aan Volkstuinder niet zo bang voor nieuwbouw IBinriil IFm vlaardings DA6BLAD i n LIIHIH I SGHIEDAMSCHECOURANT |IH||I I llnill NIEUWEWATERWEGCDDBANT Middenstand bang voor verlies streekfunctie Overname verrast personeel van HVO M HiH Hi WÊÊ sHI Hwl DISSDAG 10 APS!!, 1984 Aanvaring met twee auto's Koper lokt dieven naar bouwterrein Gemeente sluit Warande aan op nieuwe leiding Sram Politie met auto emblemen in de maag Telefooncel brandt uit NS: alle weer is strandweer Vlaardingen De midden- stand vreest dat Vlaardingen zijn streekfunctie nog verder zal verliezen. Volgens voor zitter (ad interim) Chris van Roon van Koopcentrum Vlaardingen komen de laatste jaren vanwege de parkeer problemen al steeds minder mensen uit omliggende ge meenten naar Vlaardingen om te winkelen. Hij zei dat gisteren na de overhandiging aan burge meester Fred Van Lier van een rapport naar de parkeer- behoefte in het centrum, dat het Centraal Instituut Mid den- en Kleinbedrijf in op dracht van de winkeliersver enigingen Koopcentrum Vlaardingen en d" Oude Hoogstraet heeft gemaakt. Uit het rapport blijkt, dat er momenteel in de Vlaardingse binnenstad op zaterdagen vijfhonderd parkeerplaatsen te weinig zijn. De midden stand pleit dan ook voor de spoedige bouw van een par keergarage aan de Afrol om de problemen het hoofd te bieden. De winkeliers zijn van me ning dat de gemeente niet om het geconstateerde parkeerte- kort heen kan. „We hebben dezelfde methodiek gebuikt als de gemeente in 1976. Ei genlijk hebben we het rap port over de parkeersituatie, dat toen in opdracht van de gemeente is vervaardigd, ge actualiseerd", aldus Van Roon. Sinds 1977 is het aantal par keerplaatsen al met vijf pro cent afgenomen. „Geef ons alstublieft snel die parkeer plaatsen", hield Van Roon burgemeester Van Lier en wethouder Floor Quast (ver keer) voor. „We verliezen nu al die streekfunctie en de middenstand heeft het al zo moeilijk." Burgemeester Van Lier be aamde dat de streekfunctie van Vlaardingen onder grote druk staat. „We hebben te maken met een overgedi- mensioneerd winkelcentrum en een teruglopend inwoner aantal. De consequenties daarvan zullen we moeten accepteren." Als voorbeeld dat het gemeentebestuur daar in het verleden al werk van heeft gemaakt noemde hij het tegenwerken van de plannen om de tram die over enkele jaren naar Schiedam- Noord gaat rijden door te trekken naar Vlaardingen. „Voor de bewoners van Holy zou dat zeker positief zijn", zei de burgemeester. „Maar het gemeentebestuur heeft die plannen in het belang van de middenstand bewust afgestopt. Dan zou er een te gemakkelijke verbinding ontstaan met Schiedam en Rotterdam met alle gevolgen van dien voor de midden stand." Frans Hoogendijk, voorzitter van winkeliersvereniging d' Oude Hoogstraet, noemde het 'waanzinig' dat de midden stand zelf zo'n rapport over de parkeerbehoefte heeft moeten maken. „Wij vonden het risico te groot dat de ge meente op basis van verou derde gegevens beslissingen zou nemen. Maar eigennjK had de gemeente natuurlijk een nieuw onderzoek moeten houden." De winkeliers heb ben 75.000 gulden voor het onderzoek moeten betalen. Onlangs kreeg de gemeente van de directie van provinci ale waterstaat nog te horen dat een studie naar parkeer- behoefte moet worden ge houden in verband met de invoering van het verkeers circulatieplan. Maar of Vlaardingen daaraan voldoet is de vraag. Barricades Zowel de middenstanders als burgemeester Van Lier ston den gistermiddag uitvoerig stil bij de dialoog tussen be drijfsleven en gemeente, die sinds kort weer op gang is gekomen. „Ik ben er blij om dat we nu een goed overleg met elkaar hebben, nadat jul lie enige tijd geleden nog let terlijk op de barricades klom men", zei Van Lier, daarmee verwijzend naar demonstra tieve afsluiting door de win keliers uit protest tegen het verkeers-eirculatieplan. „Jul lie moeten inzien dat we als Frans Hoogen dijk, voorzitter van d' Oude' Hoogstraet, over handigt burge-: meester Fred van; Lier hel in op-' dracht van de; winkeliers ver- vaardigde rapport over de parkeer- behoefte in het centrum. gemeente echt niet alleen maar autootje willen pesten. We zullen met elkaar moeten proberen een compromis te vinden om een leefbare bin nenstad te realiseren." Actieve matroosz Schiedam Door toedoen van een al te enthousiaste matroos van de Dordtse sleepboot En Avant kwam een duwbak gisteren zo snel op de kade van de Buitenhaven af. dat twee auto's die op de kade ge parkeerd stonden finaal geramd werden. Eén auto werd een meter opzij ge zet, de andere liep een for se deuk op. De matroos had er geen erg in gehad, dat de duw bak, waarmee doorgaans verontreinigde grond van het GTB-terrein wordt ge transporteerd, deze keer leeg was. Hierdoor kwam de kop van de bak zo ver omhoog, dat hij bij het af meren niet tegen de kade ketste, maar er overheen vloog. Het gebeurde ter hoogte van het magazijn van. Vroom Dreesman aan de Buitenhavenweg. De matroos had de lier, waar mee de duwbak naar de kant werd getrokken, met ferme hand bediend, Schiedam Het installatiebe drijf Kwekel BV uit Den Bosch heeft bij de politie aan gifte gedaan van diefstal van koperen pijpen ter waarde van 3500 gulden. De pijpen bevon den zich op een bouwterrein aan de Scheepvaartweg in Woudhoek-Noord. In de binnenstad verdwenen uit een nissen hut van bouw- maatschap SSN elektrisch ge reedschap en andere spullen, waaronder beionscharen. Het slot van'de keet was verbro ken. Van een cirkelzaag werd de motor gedemonteerd en meegenomen. Ook uit een woning aan de Thomas a Kempisstraat werd elektrisch gereedschap ont vreemd, alsmede kleding. De gezamenlijke waarde was 2300 gulden. Schiedam Schiedams meest milieu-actieve wethouder, Chris Zijdeveld, heeft vanmor gen met het overhandigen van drie zinken vuilnisemmers met geraniums op het Sint Li- duïnaplein de aktie Schoon Schiedam ingeluid. De planten waren bestemd voor de Erasmusschool en de Goeman Borgesiusschool, waarvan vanmorgen vijftig leerlingen begonnen met het schoonmaken van het Sint Li- duina plein en de Sint Lidui- nastraat Ook Schiedammer W. Lepair uit de Groen van Prinstererlaan kreeg van wet houder Zijdeveld een vuilnis emmer met geraniums aange boden. Lepair maakt al gerui me tijd zijn straat schoon. „Je hoeft niet alles over te laten aan de gemeente", vindt hij. „Al dat zwerfvuil vind ik een smerig gezicht. Als ik een half uurtje tot drie kwartier werk is de straat schoon," Ook nu stak Lepair de handen uit de mouwen. Samen met de vijftig leerlingen werd het Sint Li- du inaplein ontdaan van het zwerfvuil. Gewapend met har ken, prikstokken, bezems en schoppen stroopten zij de straat en het Sint Liduinaplein meter voor meter af. Het is voor de vijfde keer dat de ONS zo leerlingen van scholen betrekt bij een schone leefomgeving. Tot en met vrij- r, Leerlingen van de Erasmus- en de Borgesiusschool harken het perk langs de Sint Lïduinastraat. dag nemen door heel Schie dam scholieren straten en plei nen onder handen. Morgen nemen leerlingen van de Sint Jan/Aloysiusschooi en de plantsoenendienst een ge deelte van de Marconiweg on der handen. Donderdag steken de leerlingen van de Woud- hoekschool de handen uit de mouwen op het Faassenplein en vrijdag tenslotte wordt het Wiheminaplein door leerlin gen van de Gorzenschool aan gepakt. Maassluis» De Maassluise politie zit met circa 150 gestolen auto-emblemen in de maag. On langs stuitte de recherche op een groepje jon gens in de leeftijd van twaalf tot veertien jaar, die een sport hadden gemaakt van het verza melen van auto-merktekens. Degenen die het merkteken van hun auto mis sen, worden in de gelegenheid gesteld om vrij dag en zaterdag op het politiebureau aan de Westlandseweg te kijken of hun eigendom er bij zit. Schiedam De telefooncel op de hoek van BK-laan en Van Ostadelaan is gisteravond om half negen compleet uitgebrand. De brandweer ging de vlammen te lijf met een poederblusser, maar kon niet voorkomen dat de cel helemaal in het ongerede raakte. Het vuurtje was volgens de politie aangestoken door baldadige jongelui, die een vlammetje hielden bij de telefoonboeken. Toen de poli tie arriveerde, waren de daders verdwenen. De schade voor de PTT wordt aanzienlijk ge noemd. Schiedam Bodemverontrei niging op een terrein voor af valstoffen aan de Warande is van invloed geweest op de kwaliteit van het drinkwater in de buurt. „Het is bij herha ling helemaal geel en bruin geweest," aldus huisarts H.L. Hagens, die zijn praktijk om de hoek aan de Schoolstraat heeft. „Geregeld kwam het voor, dat het water vies was, zo erg dal je zei: dat kan niet." Een onderzoek van de Open bare Nutsbedrijven Schiedam heeft uitgewezen, dat de kwa liteit van het drinkwater is aangetast door bodemveron treiniging, Het is de buisarts noch andere'bewoners bekend, of er chemiealièn in het drink water terecht zijn gekomen en of de stoffen schadelijk zijn voor de volksgezondheid. De ONS heeft de woningen aan de even zijde van de Wa rande aangesloten op een an dere distributieleiding, aan de andere zijde van de straat. Het gaat om het gedeelte tussen de Schoolstraat en de Westerka- de. De bewoners hebben een brief van de gemeente Schiedam, in de bus gekregen, waarin ge tracht. wordt de onrust te be teugelen. Het drinkwater kan normaal worden gebruikt, laat de gemeente weten, hoewel met die woorden wordt beves tigd dat de bodemverontreini ging de kwaliteit van het drinkwater beïnvloedde. Uit voorzorg is echter overge gaan tot aansluiting op de an dere waterleiding in de Wa rande. Dat is gebeurd in over leg met de regionaal inspec teur voor de volksgezondheid en milieuhygiëne. Het onder zoek door de ONS werd voor afgegaan door een oriënterend bodemonderzoek, dat ingesteld was door de dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR). Vanavond vergadert in het Sehiedamse stadskantoor de commissie voor welzijn en volksgezondheid. De bodem vervuiling aan de Warande staat niet op de agenda, maar ongetwijfeld zullen raadsleden zonodig van de rondvraag ge bruik maken om de affaire- Warande aan de orde te stel len Stadsvernieuwing Schiedam-Oost Schiedam ,,Ik heb al zoveel plannen gezien daarboven in het stadskantoor, daar kan ik mij niet meer druk om maken. Voorlopig is er voor mij niks aan de hand. Ik heb de garan tie gekregen, dat ik hier nog viereneenhalf jaar mijn tuintje mag houden. Kijk, pas een nieuwe schuur gebouwd! Dat doe ik toch niet, als ik weet dat ik hier weg moet?" Volgens de 67-jarige Cor Ver beek uit Schiedam-Oost hoe ven de omwonenden van het Landje van Ris niet ongerust te zijn over de nieuwbouw- plannen van de gemeente. Van de 27 volkstuintjes tussen de Singelkerk en de Oostsingel heeft hij er sinds anderhalf jaar ook eentje in gebruik. Hij heeft er bedden aangelegd met bonen, uien, peen, knollen en kruiden, en tussendoor bloem bedden, „om en om, dat is be ter'zegt hij. Verbeek wijst op nog een paar schuurtjes, die er solide uit zien. „Prachtige duiventil is dat toch. daar? Ik houd zelf niet van duiven, maar ik vind zo'n til wel een mooi gezicht op dit terrein, hoor." Hij is er uiterst tevreden over, dat de gemeente de eigen rommel bij het Copernicusplein gaat op ruimen en er een fietsenstal ling wil neerzetten voor de buurtbewoners aan onder an dere de Laurens Costerstraat Tevreden Nee, voor Verbeek is er niets aan de hand. Hij moet nog maar eens zien, of de gemeen te daadwerkelijk gaat bouwen. Het kruisgebouw Schiedam- Oost zou aanvankelijk ook op het Land van Ris zijn ge bouwd, maar de locatie werd onder druk van bezwaren uit de buurt verlegd naar de Van Swindensingel, Daar staat het kruisgebouw nu. j Slooppanden De buuri toont zich over het algemeen wat meer bezorgd dan volkstuinder Cor Ver beek. Volgens het uitvoerings plan Laurens Costerstraat- /Land van Ris komen sommi ge huizen aan de Archimedes- straat, Simon Stevinsiraat en Lange Singelstraat „op korte termijn" al in aanmerking voor sloop- Op langere termijn zullen ook het Laurens Coster- hofje en enkele panden aan de Laurens Costerstraat en de Lange Singelstraat moeten wijken. In totaal gaat het om 110 slooppanden. Er zijn ook plekjes, die de ge meente wil renoveren of in ie der geval handhaven voor tien jaar, zoals de Christiaan Huy- gensstraat. Deze straat wordt evenals de Simon Stevinstraat met nieuwbouw verlengd en komt dan uit op het volkstuin complex. Na sloop aan de £r- chimedesstraat wti de gemeen te de Marconistraat verlengen; deze straat komt nu uit bij scheve woninkjes aan de Lan ge Singelstraat, Toch zegt de gemeente, dat zij de indeling van het bestaande gebiedje goeddeels ongewijzigd wil Ja- ten. Garantie Maar in de plannen wordt ook gesproken over nieuwbouw te genover de bestaande wonin gen aan het Copernicusplein en van inrichting van het Land van Ris als groengebied. Daar zijn de bewoners van de Oosisingel tegen. Ook het Lau rens Costerhof komt niet te rug. Er komt nieuwbouw aan de Lange Singelstraat; de ma nier waarop spreekt de bewo ners van de Eerste Tuinsingel niet aan. Er zijn handtekenin genacties gaande, jln totaal oenKt de gemeente aan 135 nieuwbouwwoningen. Di enige toezegging, die de be woners hebben, is dat de ge meente zorgt voor een goede garantieregeling, indien fhet heien voor de nieuwbouw scheurtjes zou veroorzaken in hun woningen. Maar het gaat om zachte veenbodem, dus ge meenteambtenaar Frans Grif fioen is daar niet zo bang voor: Cor Verbeek op het Landje van Ris: „Ik mag nog vier jaar blij ven." „Die palen zakken zo de prut Vlaardingèn Het bericht dat Thyssen-Bornemisza Europe HVO wil afstoten is bij het personeel ingeslagen als eeo bom. Voor een bedrag van een miljoen gulden wil Thyssen- Bornemisza het bedrijf over doen aan de heer J.H. Blok, al; gemeen-directeur van HVO. Bovendien wil het bedrijf HVO meer dan de helft van een achtergestelde lening van 16 miljoen gulden kwijtschel den. De transactie zou dë werkgelegenheid niet in ge vaar brengen. Als reden wordt opgegeven dat het moederbe drijf zich wil terugtrekken uit de scheepsreparatie. Vakbonden en ondernemings raad hebben nog geen officiële reactie gegeven. De reacties vanDiet personeel lopen uiteen van gematigd optimistisch tot ronduit pessimistieh, Piet Boorgaard, voorzitter van de bedrijfsledengroep van de in dustriebond FNV: „Ik heb na tuurlijk niet alle 737 perso neelsleden gesproken. Maar er zijn er die bang zijn voor een sluiting. Die beschouwen de overname als het begin van het einde." Boogaard is zelf tamelijk opti mistisch. „Het had ook heel anders kunnen uitpakken. Thyssen-Bornemisza had zich ook kunnen terugtrekken en verder niets. Ik leg die over name positief uit. Als Blok geen perspectieven had gezien, had hij zich ook kunnen terug trekken. Zo'n man kan overal aan de slag. Voor hetzelfde geld hadden we rnet een slui ting geconfronteerd kunnen worden." Enkele maanden geleden kwam HVO in het nieuws door een enquete van de direc tie onder het personeel. Om de financiële positie van hel be drijf te verbeteren werd het personeel gevraagd of hel loon wilde inleveren. Het alterna tief was vermindering van ar beidsplaatsen, Met de uitslag van die enquete en ook met enkele tegenvoorstellen van de FNV glijdende werktij den en een stroomlijning van de organisatie is nog steeds niets gebeurd. Donderdag pra ten vakbonden en directie verder over de overname. Liefhebbers van een stevi ge strandwandeling zijn vanaf volgende week niet meer afhankelijk van de luimen van de Nederland se Spoorwegen als zij naar Hoek van Holland'willen. Vanaf maandag rijden alle treinen naar Hoek van Holland door naar station Strand. In vorige jaren ge beurde dat alleen in de zo mermaanden en ais de NS vonden dat het 'strand weer' was. De Spoorwegen hebben bedacht, dat mensen over 'strandweer' verschillende opvattingen kunnen heb ben. De eén. gaat alleen naar het strand als de zon schijnt, de ander laat zich door een bewolkte lucht niet tegenhouden. De dienstregeling is daaraan nu aangepast. De eerste trein naar Hoek van Hol land Strand vertrekt 's morgens om negen minu ten over acht en de laatst vertrekkende trein vanaf Strand gaat 's avonds om kwart voor negen. De trei nen rijden om het half uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1