VI aar dingen wil bevolkingsregister automatiseren Drinkwater vervuild met agressief afbijtmiddel SNEL BESLISSEN «NfiZAAM BEIAIEN ,,t siiiMyfi- VllARDINGS DAGBLAD SGHIEDAIISGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schoenmakers twijfelt nog Auto's turven Eindelijk gas voor Këthel-Noord ONS bouwt tweede windmolen SSSW opent kluis van ex-directeur Uitbreiding van computer systeem Werkgroep bekijkt bescherming Van privacy Gemeente feest mee met Hermes Directeur Spring Grove: 'Zelf gebruiken wij het niet' Baronie-pijp gesloopt y'"p* Verzet bij controle op alcohol m»"" Koopt <M' t. ovan Wie een nw»* betalen. Bij sw cent rente in 3 ^aanden weer af importeur)- r:ürL: n;,FEuWBV. AUT0M. BEDRIJF^,,,„,„.292900 porrEI®Alt.S|uis' -",32 lel.01°-16 BRECOBV. Dierenartsen worden gepolst over vervuilde Broekpolder Brand velt slooppanden in de Baan Vlaardingen vervangt apparatuur met pcb's WOENSDAG 11 APRIL 1984 ÏÏÏÏT-?* ™eerd«* VIJf Jaar bewonersactie is het zo ver Kethel-Noord wordt aangesloten op het aardgasnet. ue werkzaamheden starten volgende week woensdag. Samen met enkele wijkbewoners zal burgemeester Reinïer Seneeres de eerste spa in de grond steken. Het actiecomité is zo blij met het behaalde resultaat dat het de wijkbewo ners heeft opgeroepen de vlag uit te steken en allemaal aanwezig te zijn bij de officiële start. De bewoners waren voor verwarming aangewezen op olie of kolen, die beide duurder zijn dan gas. Tevens zal Kethel-Noord worden aangesloten op de riolering. Momenteel wordt het rioolwa ter via een septictank geloosd in de sloten. Schiedam De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) gaan een tweede wind molen bouwen op een terrein aan de Nieuwe Waterweg straat. Burgemeester en wet houders van Schiedam hebben ONS-directeur Jaap van Willi gen daarvoor toestemming ge geven. De eerste windturbine van de ONS staat op het eigen terrein aan de Van Heekstraat, nabij de Schie. Ook de tweede turbi ne komt aan het water te staan, op een plek waar geen hoge gebouwen staan die de windkracht kunnen breken. Schiedam De vooraitter van de stichting Samenwerkende Scbiedamse Woningcorpora ties (SSSW), Henk van Game ren, wil niet bevestigen dat het om zwart geld gaat, want dat moet volgens hem nog aangetoond worden. Maar feit is, dat het SSSW-bestuur op dracht heeft gegeven om de kluis van de in verband met bouwschandalen ontslagen di recteur te openen en dat in die kluis een geldkistje met een onverwacht bedrag aan con tant geld werd aangetroffen. Van Gameren onthoudt zich liever van cv', hm entaar. Ook waarnemend SSSW-di- recteur Kees Kamminga van de Nationale Woningraad kan er weinig over kwijt. Hij heeft met zijn bestuur afgesproken zich 'bescheiden' op te stellen naar de pers toe. Volgens voorzitter Van Game ren komt de SSSW langzaam uit de problemen. Er loopt nu een sollicitatieprocedure voor een nieuw hoc-fd van de tech nische diens*- bet oude werd reeds vóór de directeur ontsla gen. In verband met de gestagneer de renovatie aan het Fabri- plein heeft de PvdA zijn raadslid Arie van Loenen ver zocht uit de besturen van de SSSW en Schiedam Vooruit te treden. Gesproken wordt van een lastige vermenging van functies. Van Loenen heeft ge hoor gegeven aan het PvdA- verzoek. Schiedam Kandidaat-gemeenteraadslid Theo Schoen makers zegt diverse verzoeken te krijgen van partijgenoten uit het CDA om toch vooral zijn benoeming tot lid van de gemeenteraad te aanvaarden. Schoenmakers zou dan ko men in de vacature-De Koning. Schoenmakers wi! bedenktijd, zeker zolang hij niet op een fatsoenlijke manier door het CDA-besfuur benaderd wordt. Het bestuur liet hem via een koel briefje weten, dat Schoenmakers moet bedanken, omdat hij niet zoals De Ko ning lid van de KVP was, maar in plaats daarvan recht streeks CDA-Iid. Zo'n zeventig uitzendkrachten hebben giste ren in Vlaardingen auto's zitten te turven in op dracht van gemeentewerken. Het onderzoek duurde van 's morgens zeven tot 's avonds ze ven uur. Al het autoverkeer op de op- en afrit ten van rijksweg 20 en de grote kruisingen in de omgeving werd geteld. Er is alleen gekeken naar autoverkeer. Fietsers en bromfietser hoefden niet meegeteld te worden. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen wil haar compu tersysteem in het gemeentelijk automatiseringscentrum uit breiden om het mogelijk te maken, ook de bevolkingsadmi nistratie te automatiseren. Dat moet op een dusdanige wijze geschieden, dat een deel van de gegevens die in die admini stratie worden opgeslagen ook door andere gemeentelijke diensten zoals de sociale dienst op te vragen zijn op de terminals, die men daar al in gebruik heeft. Zo'n gekoppeld systeem heeft grote voordelen. Er is inmiddels een werkgroep ingesteld, die nog voor de in-' voering van het systeem gaat studeren op de maatregelen die moeten worden genomen om de privacy."van de burgerij te kunnen^garanderen. ..Daar- moeten uitgeofeide Voorschrif ten voor komen. De bevolkingsadministratie van de gemeente gebeurt op het Vlaardingse stadhuis mo menteel nog via een pons plaatjes-systeem. Die appara tuur is tlink versleten, maar heeft ook nog tal van andere nadelen: het is geen efficiënte manier van werken. Ook de rijksinspectie van de bevol kingsregisters heeft aange drongen op vervanging van dit verouderde systeem. Als het register wordt geautomati seerd, dan zal dat wel een ver mindering van het personeels bestand op de afdeling bevol king en bij andere diensten en bedrijven ten gevolge hebben. Hoe groot die personeelsver mindering is, is nog niet be kend. De directeuren van het automatiseringscentrum en van de centrale personeels dienst hebben de opdracht ge kregen, die personele conse quenties te bestuderen. Voor het automatiseren van het bevolkingsregister is uit breiding van de bestaande computerfiguratie nodig. De bestaande apparatuur zou moeten worden uitgebreid met een extra systeem, dat net als de overige computers in het automatiseringscentrum gele verd zou moeten worden door Honeywell Bull. De aanschaf van dat extra systeem vergt inclusief bijkomende kosten een investering van zo'n an derhalf miljoen gulden. De diverse raadscommissies moeten binnenkort over het automnatiseren van het bevol kingsregister ren advies uit brengen. Schiedam De wehijnscommissie is gisteravond akkoord gegaan met een bijdrage van 10.000 gulden aan de feestelij ke activiteiten bij de honderdjarige voetbalvereniging Her mes DVS. Wel moet de sportclub het geld gebruiken voor jeugdactiviteiten en niet alleen voor de eigen jeugd. Boven dien sprak PvdA-afdelingsseeretaris en Trechter-coördina tor Hans Verlinde in de commissievergadering de mening uit. dat Hermes het geld niet behoort te gebruiken voor feestavonden of recepties, omdat een gemeente dat niet hoort te subsidiëren, zeker niet in een tijd van bezuinigin gen. ^DvtHTSNTtE Schiedam Het drinkwater aan de Warande blijkt vervuild te zijn geweest met het chemische oplosmiddel tetrachloorethaan, een naar chloroform ruikende, giftige stof die ook wel gebruikt wordt als afbijtmiddel en voor onkruïdbestrijding. Volgens de regionale inspectie voor de volksgezondheid en milieuhygiëne zal het zeer moeilijk zijn om te achterha len, hoe groot de gevaren zijn geweest voor de gezondheid van de Warande-bewoners. De woningen zijn inmiddels aan gesloten op de waterleiding aan de overkant. Bovendien zijn kunststofbazen vervan gen door koperen leidingen. Het kleurloze tetrachlooret haan was door de kunststof Heen gedrongen. Het goedje lost niet op in water. De inspectie voor volksge zondheid baseert zich op gege vens van de dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR), die zijn bodemonder zoek heeft verricht op een ter rein tussen de Nieuwe Haven en de Warande. Een woord voerster van de inspectie 'noemt de naam van de chemi sche wasserij Spring Grove Services BV aan de Nieuwe Haven 81, gevestigd naast de firma in afvalstoffen J.M. Nij- man. Eén der directieleden van Spring Grove liet vanochtend .weten, dat de wasserij zelf geen tetrachloorethaan ge bruikt. De directeur omschrijft hei als een „veel te agressief en milieu-onvriendelijk mid del", dat echter wel door ma chinefabrieken wordt ge bruikt. Langs die weg kan het mogelijk in de wasserij terecht zijn gekomen. Gisteravond stelde CPN-frac- tieleider UUerd Bruseker de bodemvervuiling aan de orde in de commissie volksgezond heid, maar verantwoordelijk wethouder Luub Hafkamp hoorde ervan op. Hij zei niets te weten van het milieupro bleem. Na afloop van de ver gadering zei Hafkamp dat een vreemde zaak te vinden, te meer omdat er overleg is ge weest tussen de gemeente Schiedam en de regionale in spectie voor volksgezondheid. Hafkamp vermoedt, dat dit overleg is gevoerd door de ONS, die tegenwoordig onder wethouder Zijdeveld valt. De inspectie voor de volksge zondheid heeft lof voor de snelle aanpak van de gemeen te Schiedam. Wel 2al nog een extra controle uitgevoerd wor den, of het drinkwater nu in orde is. Uit een definitief on derzoek van de DCMR moet blijken, of de bodem van Spring Groove of Nijman moet worden afgegraven. De Haagse aannemer Blans- jaar is de afgelopen twee dagen bezig geweest een schoorsteen te slopen van de voormalige chocoladefabriek Baronie. De schoorsteenpijp staat nabij het vervuilde terrein aan de Waran de. vanwaar moleculen door drongen in het drinkwater, maar de sloop ervan heeft hier niets te maken, zoals sommige omwo nenden veronderstelden. De Ba ronie (ooit opgericht door de he ren Barendse, Rotte en Nieu- wenhuizen, die de eerste letters van hun namen gaven aan hun chocoladefabriek) is enige tijd geleden verder gegaan in Oos terhout en slaagde er recentelijk in de opstallen in Schiedam te verkopen. De schoorsteenpijp was zwaar verouderd en zou nauwelijks meer te restaureren zijn geweest. Hoek van Holland De poli tie heeft een 25-jarige automo bilist en z'n 20-jarige passagier, beiden uit Monster, bekeurd wegens bedreiging en geweld pleging. Zij hadden zich tij dens een controle op alcohol gebruik hevig verzet tegen de procedure die daarbij dient te worden gevolgd. De bestuur der van de auto bleek uitein delijk inderdaad te veel te hebben gedronken. NIEIIl zesii'"nrHffielnruiiwuu'""-- ...rhjenKnjy|L,ze! te, 010-7620'° Vlaardingen De gemeente, gaat de dierenartsen in Vlaar-1 dingen polsen of hen iets be kend is over klachten bij hon den die in de Broekpolder worden uitgelaten. Dat is be sloten nadat vorige week ge ruchten de kop op staken dat honden last hadden van geïr riteerde poten na een wande ling in de met havenslib opge spoten polder. Volgens een dierenarts zou dat komen door de bodemvervuiling. Naar aanleiding van de ge ruchten heeft gemeentewer ken al op drie plaatsen 'een grondonderzoek gedaan, maar dat heeft geen schadelijke stof fen. opgeleverd. Wethouder Goudriaan hield de raadscom missie voor milieu voor dat in opdracht van Rijnmond mo menteel een grondonderzoek in de Broekpolder wordt ge daan naar de mate van bodem verontreiniging en dat de re sultaten moeten worden afge wacht voordat conclusies kun nen worden getrokken. „Ik loop daar zelf iedere week met mijn hond en die heeft ner gens last van", aldus Goudri aan. Schiedam De brandweer heeft vannacht om kwart over twee in de Baan enkele gevel§' van twee slooppanden omgetrokken, nadat daar een brand had gewoed. De pan den waren reeds in bouwval lige staat. Na de brand leek het veiliger de gevels meteen maar te slopen. Voor de sloop waren zij toch bedoeld, Vlaardingen Het gemeentelijk ener-, giebedrijf gaat aüe transformatoren die met pcb-houdende koelvloeistoffen zijn gevuld vervangen. Hoewel al lang be kend is dat bij brand gevaarlijke dioxine-- achtige Stoffen kun nen vrijkomen, is met het besluit ge wacht totdat enkele- weken geleden de minister van VROM een subsidieregeling instelde voor de ver vanging van appara tuur die met pcb's zijn gevuld. Tevens is een verbod ingesteld op de toepassing van- pcb's (polvgechla- reerde bifenylen), omdat de stof kan kerverwekkend is en niet afbreekt wan-, neer die eenmaal in het milieu is terecht gekomen. Met de vervanging- van de transformato ren is een bedrag ge moeid van ruim 84.000 gulden. De ge meente verwacht een tegemoetkoming van het rijk van onge veer 30.000 gulden. De transformatoren zullen naar Engeland worden vervoerd, waar ze bij een spe ciaal toegerust bedrijf 2ullen worden ver brand. Ook zullen een tweetal bedrijven, in Vlaardingen, waaronder HVO, die eveneens met pcb's gevulde transforma toren hebben, op de hoogte worden ge bracht van de rijks- Raadslid Remi Poppe' (SP), die onlangs nog aandrong op vervan ging van met pebs gevulde transforma toren vroeg zich af waarom dat niet eer der had kunnen ge beuren. Tevens wees hij er op dat in veel, boor-olies pcb's zit ten. Het raadslid drong aan te onder zoeken wat voor boo ra li en de Vlaar dingse bedrijven ge bruiken en wat er met de afgewerkte olie gebeurd. .J* moet er niet aan den: ken dat ze in het ooi terecht komë»-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1