WATERWEG Werkgroep Buitenlanders wil vooroordelen afbreken SPORT 23 Monique I leysier en Marco Maaswinkel naar EK-bowlen Twee balken en een motor daar begin je mee SW tegen MW voor onmogelijke opgave Internationale activiteiten kweken goede verstandhouding Opbouwwerk oude wijken in impasse Van der Louw opent Kunst Carroseriebouwer Van der Horst: Dertig vrijwilligers voor lokale omroep 'We horen bij de eerste drie' SPORTAGENDA Wim Freriks weg bij DHS Poulus naar VDL Schiedam Het afbreken van de vooroordelen. Dat is een van de meest be langrijke doelen, die de leden van de Werkgroep Buitenlanders Nieuwlana - (WBN) voor ogen hebben. Deze uit ongeveer twintig personen bestaande werk groep probeert sinds het begin van dit jaar door in ternationaal gerichte acti viteiten een goede ver standhouding tussen de groepen bewoners- van de Schiedamse wijk te kwe ken. Dat doen zij op aller lei manieren: voorlich tingsavonden, culturele bijeenkomsten en meerta lige publiciteit. Voordat de WBN begin dit jaar met ihaar aktiviteiten be gon is door provinciaal vor mingsleider Ismail Kayalik en enkele vrijwilligers onderzoek gedaan naar de wensen van de wijkbewoners. De uitslag daar van is de basis voor het pro gramma en de activiteiten voor de komende tijd. Enkele vrijwilligers van de WBN. v.l.n.r.: Ton van der Gaag, Ismail Kayalik, Tulay Celik, Has- *san Sener, Emel Ozbek en Sadi Bayak. Noodzaak Door een eerste onderzoek zijn de leden van de werkgroep tot de conclusie gekomen dat toe nadering van de bevolkings groepen een noodzaak is. „Tien procent van de bevol king in Nieuwland bestaat uit niet-Nederlanders", zegt vrij williger Ton van der Gaag. „Men voelt zich bedreigd. Dat heeft zich nog niet concreet geuit, maar er wordt achter de hand over gesproken. Waar rook is, is vuur." Met het oog op het aantal bui tenlanders wordt het medede lingenblad van het clubhuis Nieuwland, waar de WBN haar aktiviteiten ontplooit, vertaald in het Nederlands en het Turks. In de toekomst komt daar waarschijnlijk Ara bisch bij. Tulay Celik heeft het vertaalwerk op zich genomen. De leden van de werkgroep zijn nu aan een tweede enqüe- teronde begonnen..Er werdem enkele tientallen Nederlands» gezinnen ondervraagd over de buitenlanders in hun stads wijk. De uitslag daarvan wordt binnen twee tot drie weken verwacht. Ismail Kayalik wil die uitslag bespreken met de politieke partijen van Schie dam. „De fracties krijgen een uitnodiging voor een gespreks- avond. Het gaat hier uiteinde lijk om een politiek probleem. Door de stadsvernieuwing ver dwijnen er veel goedkope hui zen in de binnenstad. De enige plaats in Schiedam waar die huizen voorhanden zijn is Nieuwland." Aktiviteiten Tot op heden beperken de ac tiviteiten van de WBN zich tol voorlichtingsavonden. Daar van zijn er inmiddels twee ge houden. De belangstelling wis selde sterk. De maandelijkse bijeenkomsten zijn voorbereid door een speciale werkgroep in samenwerking met gast sprekers'. De eerstkomende informatiebijeenkomst wordt op dinsdag 26 april gehouden en gaat over huisvesting, Dins dag 22 mei is bet' thema: de vreemdelingenwetgeving en de tweede generatie buitenlan ders. Er worden door Tulay Celik en Emel Ozbek naar deelne mers gezocht voor een inter nationale meisjesgroep. Doel: het verbeteren van de onder linge contacten in een gemak kelijke sfeer. Ismail KayaliK probeert een toneelgroep op te richten. Hij wil enkele produc ties maken over de tweede ge neratie buitenlanders. „Het is het meest actueel", vindt hij. Belangrijk in het werk van de WBN is de ontspanning. Ver broedering komt nergens beter tot stand dan op een feest Aan de ontspanningsavond, die in december in de 4 Molens is ge houden bewaart Hassan Sencr, lid van de werkgroep, de beste herinneringen. Er waren rond de tweehonderd bezoekers. „Het was er gezellig", zegt hij. „We hebben er naar gevraagd, maar iedereen was tevreden. Aan het begin van de avond zaten de Nederlanders aan de ene kant van de zaal en de buitenlanders aan de ande-e kant, maar naarmate het later werd gingen er steeds mensen naast elkaar zitten en praatten met elkaar. Daarom hebben we besloten hiermee door te gaan." Er wordt op dit mo ment gewerkt aan een nieuwe ontspanningsavond. Om communicatiestoornissen met Nieuwlanders tot een mi nimum te beperken wil de WBN in de toekomst taalcur sussen opzetten voor buiten landers. Een cursus Arabisch voor Nieuwlanders is nog niet gepland. „Maar, als er belang stellenden zijn zullen we zeker zo'n cursus Starten", besluit Is mail Kayalik. Beroepszaak tegen gemeente Schiedam De welzijnscom- missie wil niet, dat Sehiedam- West de dupe wordt van het conflict tussen de gemeente en de SS WO. die het opbouw werk in de oude wijken coör dineert. Door de bezuinigingen, die de gemeente de SSWO heeft op gelegd. is Schiedam-West in middels zijn opbouwwerker René de Jongh kwijtgeraakt. Volgens wethouder Hafkamp heeft de SSWO inmiddels be roepsprocedures in gang gezet tegen de gemeentelijke han delwijze. Dat maakt verder onderhan delen over de nieuwe struc tuur van de SSWO volgens Ha/kamp ondoenlijk. „De SSWO werkt niet mee aan een oplossing, zoals wij die voor ogen hebben. Men is daar op de rem gaan staan." Volgens Bart de Leede (PSP/PPR) mag dat Hafkamp niet verbazen. „De situatie lag al vrij geïrriteerd, voordat de gemeenteraad een besluit nam. Het was toen al bekend, dat de SSWO de gang van zaken mei zag zitten. Maar ondertussen zit Schiedam-West nu wel zon der opbouwwerker. De vrij willigers in de wijk moeten nu heler'aal alles zelf doen, zon der enige ondersteuning," Daar zag Hafkamp niet snel een oplossing voor. Hij ant woordde op een suggestie van Truus de Nijs (PvdA) om de SSWO ambtelijke ondersteu ning te geven, dat het van die club zelf afhangt. De Nijs vond ambtelijke ondersteuning no dig, omdat het SSWO-bestuur bestaat uit goedwillende ama teurs, die ook niet alles zelf kunnen. „Geef ze een opbouw werker!" spotte iemand op de publieke tribune. Vlaardingen Galerie houder Jos Noordhuizen heeft Rijnmondvoorzitter And ré van der Louw we len te strikken om zijn nieuwe galerie Kunstk aan de Hoogstraat 53 te openen. De openingshan deling wordt voorafge gaan door een inleiding van Pierre Jansen. Dat gebeurt zaterdagmiddag om vijf uur- Galerie Kunst4- was voor heen gevestigd in de gara ge onder de doorzonwo ning van Noordhuizen in Holy. De ruimte was daar echter te beperkt. Van daar de verhuizing naar heb centrum. Aad van der Horst aan het werk. „Het moet wél goed gebeuren." Vlaardingen Het leven van Aad van der Horst <47) wordt al bijna 25 jaar be heerst door de carrosserie- bouw. Dat is te merken. In zijn taalgebruik wemelt het van de technische termen. Op de meest onverwachte momenten echter blijkt hij ook van andere dingen verstand te hebben en praat hij bijvoorbeeld over kunst alsof hij er al zijn le ven lang mee te maken heeft. Een veelzijdig man, die niet snel om woorden verlegen zit. „Toen mijn vader in Vlaar dingen begon was er nog be hoorlijk wat concurrentie. Dat was in 1924. Het werk aan de boerenwagens begon meer en meer plaats te ma ken voor de auto. Die eerste auto's waren over het alge meen T-fordjes die op alle mogelijke manieren konden worden opgebouwd", vertelt van der Horst. „Hoe mijn vader in Vlaardingen. te recht kwam? Nou, zijn va der, mijn opa dus, had een wagenmakerij in Katwijk. Er staat trouwens nog een wagen van hem in het Openluchtmuseum. Hij had drie zoons en voor de jongste werd het oude bedrijf van de heer Koster aan de Vlaar- dingse Markt gekocht." Verhuisd Over die tijd weet Aad van der Horst alleen maar dat wat hem verteld is, „In 1936 verhuisde het bedrijf naar de andere kant van de Markt. Op de hoek van de Maassluisedijk. In 1954 werd dat pand helemaal ver bouwd tot een bedrijfsapper- vlak van 125 vierkante me ter Daar waren we toen best wel trots op." In het midden van de zeventiger jaren bleek ook deze ruimte te klein en te onpraktisch. „Gezellig was het wel, zo in het centrum, maar het werd langzamerhand zo ingewik keld met die grote wagens. Hier kan je zogezegd beter ademhalen." In 1976 ver huisde het bedrijf naar de industriebuurt. De Netten- boetsterstraat. Daar kreeg men de beschikking over een werkvloer 2500 vierkan te meter. „Alleen al in het materiaal is er zoveel veranderd. In het begin werden de wagenfra mes nog met hout uïtgevuld. Toen kregen we de tijd dat de hele opbouw van ijzer werd, met de platen daarop gepotnageld of gepuntlasu Daarna kwam het montage door Mari Timmermans ben we er speciaal bijgeno men om niet helemaal af hankelijk te zijn van het be drijfsleven." Met Aad van der Horst moet je niet beginnen over total- loss-gevallen, Dan krijg je meteen een hele verhande ling over het verschil tussen technisch en economisch to tal-loss. „Een wagen die om welke reden dan ook opge knapt moei worden krijgen we hoe dan ook weer punt gaaf in orde." „Verfspuiten is ongezond werk hoor. Als je niet stipt alle veiligheidseisen opvolgt lig je zo in het ziekenhuis. Ik heb eens een spuiter in dienst gehad die verdomde het om zijn masker op te zet ten Ik heb hem toen voor de keus gesteid: eruit of dat ding voor je gezicht. Ik ben daar heel fanatiek in." systeem waarbij hele wagen- delen als mecanopakketten binnenkwamen. Daar kwam weinig ouderwets vakman schap aan te pas. De alumi- niumbouw, die daarop volg de, was wat dat betreft weer leuker. Tegenwoordig zijn kunststoffen erg populair. Playwood heet dat. Dat is al lemaal pre-fab spul en daar is geer. uitdeuken meer aan." Tegenwoordig werkt de fir ma van der Horst met veer tien personeelsleden en naast iedere bedrijfsauto kan elke personenwagen volle dig worden behandeld. „In feite kunnen wij alles behal ve het motorische aan auto's doen. Dat ML-station heb- Tensens „De tendens is nu een beetje aan het doorslaan naar het opnieuw gebruiken van een carrosserie. Dan moeten we de zaak overbouwen. Dat moet ook goed gebeuren, hoor." Hij wijst naar een wa gen in de bedrijfshal en zegt: „Kijk, dat ding hebben ze}tn Duitsland overgezet. Nou, het lijkt wel of ze met de va tenkwast het dak hebben ge daan, Dan doen wij het toch beter." Twee weken geleden vierde het bedrijf zijn zestigjarig bestaan. Meer dan tweehon- derdvijftig relaties kwamen Van der Horst gelukwensen. „Mijn zoon is binnenkort af gestudeerd en ik hoop dat hij weer een jaar of wat het bedrijf gaande kan houden. Dat zou dan de vijfde gene ratie zijn." Vlaardingen Er melden zich veel vrijwilligers voor de Lokale Omroep Vlaardingen. De initiatiefgroep wordt over stroomd met aanmeldingen van mensen, die in de toe komst willen meewerken aan programma's. Volgens secreta ris Wim Benard hebben zich tot nu toe tussen de vijfen twintig en dertig personen ge meld bij de lokale omroep. Ook het aantal reacties van medewerkers aan piratenzen ders is groot. Volgens de plan ning zou de de lokale zender begin volgend jaar in de lucht komen. Er wordt overwogen enkele mensen al in de voor bereidingsfase in te zetten. Op het initiatief zijn veel posi tieve reacties binnengekomen. Benard spreekt van 160 over wegend positieve reacties. „Dat had ik met verwacht. Meestal laten alleen de men sen die het er niet mee eens zijn iets van zich horen." Er is door de initiatiefgroep inmid dels contact opgenomen met een Sliedrechtse notaris om de stichtingsacie te laten passe ren. Dat moet volgens Benard binnen twee weken gebeuren. Het voorlopige bestuur wordt gevormd door de leden van de initiatiefgroep. De Lokale Om roep Vlaardingen is inmiddels lid van de Organisatie van Lo kale Omroepen in Nederland. Rotterdams Nieuwsblad vryetag RW 3 3 apn! 1984 ra Midden-Delfland De Midden-Delfland Vereni ging houdt dinsdag 17 april haar jaarlijkse algemene le denvergadering in De Mag neet aan de Huis te Velde- laan in Maasland. Aanvang 20.00 uur. Na de pauze houdt D. Hooijkaas, medewerker van het kadaster in Zuid- Holiand, een voordracht met dia's over het werk van het kadaster. Over hetzelfde on derwerp wordt een film ver toond door de spreker, die tevens werkzaam is op het uitvoeringsbureau van de re constructiecommissie. Reuma De Reumapaüentenvereni- ging Nieuwe Waterweg- Noord houdt dinsdag 17 april weer een bijeenkomst in het Schiedamse dienstencentrum 4 Molens (Nieuwe Damlaan 766), De apothekers Jansen en Wiegman zullen het een en ander vertellen over de ferking van geneesmiddelen en de bijwerking ervan. Aanvang 19.30 uur. Schiedam SW staat voor d? schier onmogelijke opga ve om het morgenavond in De Ceusselt in Maastricht koploper MW lastig te ma ken. De Schiedammers ac teerden vorige week in eigen omgeving zo bedroevend slecht tegen Heracles'74, dat het ergste moet worden ge vreesd voor de Schiedamse semi-profs. Vorig jaar evenwel was SVV in Maastricht te sterk voor MW. Onder leiding van toen nog Nol de Ruiter werd de eerste wedstrijd van de compe titie in winst omgezet. Hoe an ders is de realiteit nu. MW staat met 'schreeuwlelijk' Cle- mens Westerhof onbedreigd aan de top van de ranglijst en de promotie naar de eredivisie is nog slechts een kwestie van tijd. Een gehavend SVV zal het moeten opnemen tegen de koploper. Richard Dercks maakt wel weer deel uit van de basis, maar Pim Visser moet het nog steeds stellen zonder Jeffrey Oost en Mark Wotte. die de laatste wedstrijd schorsing uitzitten. Hoe "dff aanval er van de Schiedanjk mers uit gaat zien is helemaal nog een vraagteken. Zowel- Jan Koneinann als EdWjtf Bleiksloot speelde vorige week ver beneden de maat en het isf nog maar de vraag of Visser daargaat met het tweetal. Mis* schien dat Rob van Hemerf weer een (laatste) kans krijgt: Maassluis/Vlaardingen Vol vertrouwen stappen Marco Maaswinkel (16) en de Maassluise Monique Pleysier (17) zondag in het vliegtuig om af te reizen naar Nörköppïng. In de Zweedse stad worden volgende week de Europese kampi oenschappen bowlen voor junioren afgewerkt en de Neder landse ploeg geldt als één van de favorieten voor de titel. „Ik zeg met dat we eerste wor den", laat Marco Maaswinket opgewekt weten. „Maar bij de eerste drie van Europa horen we momenteel zeker. De meeste concurrentie kunnen we verwachten van de Scandi navische landen, die zijn echt ontzettend sterk, maar mis schien pralen ze daar ook wel zo over ons". In de thuishaven, bowling De Kangoeroe in Vlaardingen, heeft het ambitieuze tweetal zich samen met de tramster van de nationale junioren- ploeg, Cock Pols. voorbereid op de Europese titelstrijd. Ze zijn er klaar voor, want in de voorbereiding op de EK werd titel op titel binnengehaald. Zo werd Marco Maaswinkei enke le weken geleden nationaal kampioen btj de junioren en dat met een ptnfall, die bij de senioren zeker niet zou mis staan. En juist het afgelopen weekeinde werd de nationale titel binnengehaald bij het trio-bowlen. Talent Talent kan Marco Maaswinkel en de frêle Monique Pleysier dus zeker niet worden ont- zeed: "..Wil ie een beetje mee- Zaterdag 14 aprit: ICNVB-voelbol: 19-30 uur MVV-SVV, 15.00 uur Excel sior M-Hoerjansdam. 14.30 uur PPSC-ASWH; 14.30 uur Zwaluwen Vlaardingen-Viiesse Delft; 14.30 uur DVO'SZ-Katwiik; 14.30 uur MVV'27- Hoekse Boys; 14.30 uur TSB-De Al- blas; 14.30 uur HBSS-Umcum; 14.30 uur Satelliet-Vlaardingen; 15 30 uur Herkingen-DSS'26; 15 15 uur WFB- HVO; RVB-voetboIr 14.00 uur SC Botlek-Cion: 15 0D uur Goudswaard- se Boys-GTB. 13.00 uur GSS-Lom bard i)en; 13.30 uur Nalson-VDL; 14.00 uur SVDPW-Energie Boys, Korfbal: 16 00 uur De kapcUen-Spirif, 16 00 uur ODl-Poortugaal-2. 16.00 uur ODO-Kinderdijk; 16 00 uur Oranje Nassau-DKC; 16 00 uur Succes-Thor, Zondag 15 april: KNVB-voetbal: 14.00 uur VfOS-Hermes DV$; 14 30 uur EBOH-Forluna Vlaardingen; 74.30 uur ODS-DHS, 14 00 uur RFC- Marlinit; 14.30 uur Excelsior'20-DHZ; 14 30 uur VDL-Transwazlia, 14.00 uur Hoek van Holland-Hilleger 5 berg; 14 30 uur FCK'66-Svj«lt Boys; 14,30 uur DBC-Schiedam; 14 30 uur SIOD- De Hollandiaan; RVB-voetbal: 14.00 uur Olympus Schiedam-Anlmo H; 14 00 uur Bolnes-SFC; 14.30 uur Do- mos-DRC; 14,30 uur Progress- SVOPW; 14 30 uur Ursus-SCiVZwart Wil, 14.30 uur Schiedamse BoyS-Roc- kanje. Korfbal: 14.00 uur Vlaardin- gen-Eureka; 14.00 uur Harga-Keep Fit. Honkbal: 14.30 uur Vlaardingen Holy-Gopbers. Handbal: Heren: 14.45 uur UVG-DWS; 13.45 uur De Hollan- diaan-Actief, 12.00 uur Hercufes-WIK; 12.15 uur Snelwiek-2-Unilas; 14 45 uur Wilton Feyenoord-Achilles; 11.15 uur HVK-Oliveo- Oamet; 11.30 uur UVG-HVK; 15.00 uur De Hollandtaan- Snelwiek; 13.20 uur MMO-DWS; 13.00 uur Heitas-WIK; 11.15 uur Ac- tief-2-ünitas; 12.15 uur Wilton Feye- noord-Indus. Hockey: Heren: 14.45 uur Spirit-De Bommel; 14,45 uur Aeo- lus-Asvlon; 14.45 uur VCL-Evergreen; 14.45 uur Poiluk-Krlmpen, Dames: 13.00 uur DordrecM-Pollux; 12.30 uur DSHC-Evergreen; 12.30 uur Asvion* Aeolus; 13.00 uur Spint-Ring Pass. teflen", aldus Maaswinkel, „dan moet je gemiddeld wel tussen de 160 en 170 punten per game gooien". Vult Moni que Pleysier aan: „We hebben natuurlijk geluk dat Cock ons traint. Dat is een enorme sti mulans voor ons. Als we pro blemen hebben dan kunnen we altijd bij haar terecht. Dat komt ae prestaties natuurlijk ten goede. Daarom spelen we ook allebei in Vlaardingen. Er is ontzettend veel jeugd bij De Kangoeroe en dat is beter voor onze ontwikkeling". Beiden trainen gemiddeld zo'n zeven a acht uur per week om in de juiste vorm te blijven. In het weekeinde wordt dan ook nog eens deelgenomen arm al lerlei wedstrijden. En nu wacht in Nor kopping de Euro pese titelstrijd, waaraan hefst twaalf bowlers uit Nederland meedoen „De sfeer in het team is ontzettend goed", weet Monique Pleysier. „Moei ook wel. want we doen met alleen aan de individuele kampioen schappen mee. maar bok aan de teamkampioenschappen Heb je een hekel aan elkaar dat kunnen de prestaties nooit goed zijn Cock Pols zorgt er echter wel voor dat de sfeer binnen het team optimaal bluft". Nederland, al willen Marco Maas winkel en Monique Pley- Schiedam Wim Fre riks heeft zijn werk als oefenmeester bij het Schiedamse DHS met onmiddellijke ingang neergelegd. Het werk Freriks wordt nu over genomen door tweede trainer Bert van Hees, die, als de KNVB dis pensatie geeft, ook vol gend seizoen actief zal zijn aan de Schïedamse- weg. Veel wil Wim Freriks niet over het voortijdig afhaken kwijt: „Met het bestuur kon ik niet goed opschieten, met het grootste gedeelte van de spelersgroep wel. De meesten von den het ontzettend jam mer dat ik er mee ben gestopt. De hele groep komt nog een keer bij mij langs om afscheid te nemen. Het is een complex van factoren. Het was gewoon het beste om er direct mee te stoppen". Marco Maaswinkei (links), trainster Cock Pols en Monique Pleysier gaan vol vertrouwen naar het Zweedse Norkopping om daar mee te doen aan ,de Europese titelstrijd bovdqr* voor junioren. sier er eigenlijk mets van we ten. dus wel degelijk favoriet voor de Europese titel. „Het moeilijkste is nog om tijdens de wedstrijden je concentratie vast te houden", blikt Marco Maaswinkel alvast vooruit naar de strijd, die maandag van start gaat en tot vrijdag zal duren. „Je gooit altijd wel eens minder. Je rr.oet je dan met kwaad maken, maar gö- woon rustig blijven, dan kom je vanzelf weer in het juisle ritme. Zie ik mijn tegenstan der echte! tduchl gooien. da,n ga ik juist heter spelen MJqk ik mijn tegenstander gelijk-af en dat is, denk ik. wel mijn sterkste punt. Buiten de baan moet je met iedereen vriende lijk om gaan natuurlijk, ma'tfr op de baan moet je met nie mand medelijden hebben". De jeugdige bowlers aan hei begin van een internationale loopbaan. De bowhngsporl wmt. ai gaat hel niet zo snel als met het surfen, langzaam maar zeker aan populariteit. ZeJfs Studio Sport kon er on langs niet omheen en zond /&- waar een item over de sport uit. „Het kan nog beter", is de mening van zowel Mal co Maaswinkei als Monique Pley sier. „Eigenlijk moet er ledpre week iets over bowlen op d'ü televisie komen", aldus Marco Maaswinkel „Kijk eens naar Amerika, daar kan het wel"-. „Daar zou ik nu eens groiqi naar toe willen", Iaat Monique Pleysier, die haar baan m de horeca opgaf om zich volledig te concentreren op het bowlen, haar gedaehtcn afdwalen naiir het mekka van de bow!ir(gs- port. „Eens hoop ik daar nog eens rond te mogen neuzen Hel gaat er in Amerika na tuurlijk puur professioneel aan toe. Daar trainen ze acht, np- gen uur per dag. Dat zullen wij m Europa wel nooit berei ken, maar het lijkt me waan zinnig om dat eens van dicht bij te mogen bekijken". Ruud Ronberg trainer DWS Schiedam Het bestuur van handbalvereniging DWS heeft Ruud Rondberg aangetrokkqp als trainer voor de herenseleé- lie. Om alvast te wennen ajan zijn nieuwe werkkring heeft Rondberg de training inmid dels overgenomen van inld- rim-trainer Ruud Hendriks.' Maasluis - Wim Poulus volgt volgend seizoen bij VDL Ger Robbemond op als oefenmees ter. Wim Poulus heeft momen teel nog twee verenigingen onder rijn hoede. De Schiedammer is op zater dag actief bij Satelliet en .Qp zondag bij Olympus Schiedam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2