'Ernstige ongelukken kunnen niet uitblijven' 'Schiemond hoort thuis tussen andere bedrijven Maassluis net op tijd met woonwagen plannen VLAARDINfiS DA6BIAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWE6 COURANT Huisartsen vestigen zich in Schiedam-Zuid Bewoner Rembrandtstraat dringt aan op maatregelen Afgraving van sloopterreinen aan Schiekade Nieuwbouw Ligthartschool gaat snel beginnen Zoon directeur zit zonder auto Afvalproblemen op expositie Nu toch ophoging van Hoogkamer J ^SSê Eerste paal aan Nieuw-Mathenesserstraat Huisvesting centraal op forum over buitenlanders Bejaarde door ruit geduwd? VRIJDAG 20 APRIL 1984 ;*yiaardingen „Er komt ^én dag dat hier een kind ernstig letsel oploopt, of .erger nog, dood wordt ge reden", zegt Rob van •Leeuwen, bewoner van de ■Rembrandtstraat. Aan die 'straat ligt sinds twee jaar 'een speelplaatsje en er ^taat een aantal scholen in de buurt, maar automobi listen houden daar geen rekening mee, aldus Van Leeuwen. Hij vindt dat de gemeente maatregelen moet nemen voor het te laat is. Twee jaar geleden werd, met inspraak van de omwonenden, een kleine speelplaats aange- lègd, voor een deel aan het oog onttrokken door een lange, be tonnen muur. „De kinderen kunnen plotseling vanachter die muur de straat op schieten. Het is eigenlijk een wonder dat we tot nu toe gespaard zijn gebleven voor ernstige onge- Tukken", meent Van Leeuwen. Er is dan wel een speelplaats gekomen, maar de gemeente verzuimt de automobilisten te dwingen om hun snelheid wat te matigen. „Er wordt veel te hard gereden", aldus Van Leeuwen. Vooral op woensdagen en za terdagen, als er aan de Broek- weg markt is, rijden er veel auto's van marktgangers en kooplui door de Rembrandt straat. Die zouden de bredere Groen van Prinstererstraat moeten nemen, vindt Van Leeuwen. „Die is daar voor bedoeld. Maar de mensen ne men voor het gemak de Rem brandtstraat en soms de Jan Steenstraat, waar bewoners ook al geklaagd hebben." De gemeente gelooft wel dat het op marktdagen iets drukker is in de straat, maar hoe gevaar lijk de situatie is wordt nog door de politie en de verkeers dienst van gemeentewerken onderzocht- Van Leeuwen heeft de ge meente in een brief wat sug gesties aan de hand gedaan om de rembrandtstraat veiliger te maken voor spelende kinde ren. Verkeersdrempels neer leggen, plantenbakken plaat sen, paaltjes neerzetten. Bor den zouden de automobilisten erop opmerkzaam moeten ma ken, dat ze een speelplaats na deren. „Ik ken straten waar dat minder hard nodig was, maar waar ze het wel gedaan hebben. Zolang het college deze situatie op zijn beloop laafe. is het volgens mij ook verant woordelijk voor eventuele on gelukken." 4 De kinderen In de Rembrandtstraat lopen gevaar, vindt Rob van Leeuwen. Schiedam De gemeente Schiedam gaat deze zomer de sloopterreinen aan de Schieka de afgraven. De grond, die verontreinigd is met lood en metalen, moet worden gestort aan de overkant van de weg en daarom is bij Rijnmond een hinderwetvergunning aange vraagd. De autoslopers, die aan de Schiekade hun bedrijf hebben, krijgen nieuwe terreinen, die verhard worden en waterdicht worden gemaakt om bodem vervuiling in de toekomst te gen te gaan. Er is een plan voor zes verharde terreinen en een loods, waaraan het rijk drie ton meebetaalt. Dat is de helft. De slopers krijgen een rekening voor de overige drie ton. SSSW biedt kruiswerk consultatiebureau aan Schiedam De Kruisvereniging Schiedam heeft een bouwvergunning aangevraagd voor een deel van het complex, waar vroeger het aannemersbedrijf BV Kuy- pers gevestigd was: aan de Westerkade. Daar staat nu ook de houten keet, die als consultatiebureau dienst doet. De bewonersvereniging Schie- dam-Zuid vindt het echter geen goede ontwikkeling, dat het kruiswerk zich wil vesti gen temidden van bedrijfspan den, Zij vindt dat zo'n voorzie ning middenin de wijk thuis hoort. Na overleg met de stich- Vlaardingen De plannen zijn nagenoeg gereed voor de nieuwbouw van de Jan Ligt- hartschool op het stuk grond ten noorden van het gemeen te-archief aan het Plein Emaus/ Kethel weg. De gemeenteraad moet begin volgende maand het benodig de bedrag van bijna twee mil joen gulden ter beschikking stellen. Het schoolgebouw, ont worpen door architect Piedro Ham mei, was aanvankelijk niet erg welkom in de buurt, maar het gemeentebestuur wist uiteindelijk de bezwaren weg te nemen. Wat ontwerp betreft is al volledig rekening gehouden met de integratie van kleuter- en lagere school tot basisschool nieuwe stijl. In dé school komen twee werklo kalen en een speellokaal voor de kleuters en de jongste leer lingen en zes lokalen voor de oudere kinderen. Daarnaast is ïnThet plan een gemeenschaps ruimte opgenomen en ver schillende dienstruimten. De aanbesteding van het kar wei is nog niet geschied. Bur gemeester en wethouders heb ben de gemeenteraad voorge steld enkele aannemers uit te nodigen om in te schrijven, zo dat een onderhandse aanbeste ding kan plaatsvinden. Schiedam Uit het bedrijfs pand van de Schiedamse Vulstoffenfabriek BV aan de Kommiezenlaan is gisteren een personenauto gestolen. De wagen was eigendom van een zoon van directeur H. van Overhagen. In één der' nieuwbouwwo ningen, die de SSN heeft ge bouwd aan de Westvest, heb ben inbrekers zich voor 2000 gulden aan elektrisch en handgereedschap toegeëi gend. De Katholieke stichting voor Sociaal-Culturele Arbeid (KSCA) heeft aangifte ge daan van diefstal van een telmachine uit clubhuis Zuid aan de Dwarsstraat. ting Samenwerkende Seine- damse Woningcorporaties (SSSW) is gebleken, dat er een consultatiebureau zou kunnen worden gevestigd in de nieuw bouw op de locatie-Bethelkerk op de hoek van Oude en Nieu we Maasstraat een project, waarvan de uitvoering al ver gevorderd is. De SSSw zal nog voor de Pasen dit aanbod doen aan de Kruisvereniging Schie dam. En de bewonersvereni ging hoopt dan, dat deze orga nisatie er ook op ingaat. De aan te bieden ruimte is wel kleiner dan waarover Schie- dam-Zuid destijds onderhan delde met de gemeente, de SSSW, het kruiswerk en het maatschappelijk werk. De be wonersvereniging had toen haar zinnen gezet op de tot standkoming van een sociaal- medisch centrum in de wijk. Dat is nog steeds een voorzie ning, die de vereniging wense lijk vindt, omdat men ervan verwacht dat het de bereik baarheid van en de samenwer king tussen medische beroeps beoefenaren verbetert. Het medisch centrum ketste echter af op financiële gronden. Vestiging Nabij de plek, Ivaar nu alsnog het kruiswerk zich zou kun nen vestigen, hebben zich aan de Nieuwe Maasstraat 38 twee jonge huisartsen gevestigd. Hun praktijkruimte wordt mo menteel verbouwd. In met be ginnen zij. De bewonersvereniging Schie- dam-Zuid is zeer verheugd, dat de twee artsen, een man en een vrouw, 2ich op eigen initiatief middenin de wijk hebben willen vestigen. Er had in Schiedam-Zuid geen enkele huisarts zijn praktijk, wat enkele jaren geleden nog leidde tot een hoogoplopende discussie over de noodzaak van een gemeentelijke vesti gingsverordening voor artsen. Deze discussie is goeddeels verstomd, wat te maken heeft met landelijke ontwikkelingen in deze richting. Tot op heden kunnen artsen zich vrij vesti gen. Dat er nu twee huisartsen naar Schiedam-Zuid zijn geko men, verheugt de bewoners vereniging bijzonder. Vlaardingen In de foyer van de Stadsgehoorzaal gaat op 3 mei een expositie over ons afval van start. De Vereni ging tegen Milieubederf koos voor dit onderwerp, omdat het afvalprobleem steeds nijpen der wordt en iedereen ermee wordt geconfronteerd. Het is de bedoeling bezoekers een beeld te geven van de angstwekkende proporties, die het afvalprobleem nu al heeft aangenomen en om een waar schuwing te geven voor de ge volgen, De expositie duurt tot 19 mei en is dagelijks geopend. Vlaardingen Het buurtje Hoogkamer in de West wijk krijgt nu toch een flinke opho gingsbeurt. Naar verwachting zal in juni volgend jaar kun nen worden begonnen met de ophoging en de tegelijkertijd uitgevoerde herinrichting van de wijk. Aanvankelijk was de bedoe ling, dat de ophoging van dit deel van de Westwijk zou plaatsvinden, nadat soortgelij ke werkzaamheden in de Lage Weide waren afgerond. De voortgang van de werkzaam heden werd echter onderbro ken, omdat bleek dat de wijk Holy-Zuid, die ernstig aan het verzakken was, met spoed moest worden aangepakt. Na de ophoging in de Lage Weide zijn de werkzaamheden in de Westwijk gestaakt. De bewoners van de Hoogka mer-buurt krijgen gelegenheid uitgebreid mee'te denken over de herinrichting van de wijk. Op het stadhuis wordt gewerkt aan de voorbereiding van een uitgebreide inspraak-procedu re, waarbij zoveel mogelijk be woners moeten worden be trokken. Schiedam Tegen het decor van de stukgoed bedrij ven aan de Merwehaven is gistermiddag om drie uur de eerste paal geslagen voor het nieuwe complex van bed rijf sgemeenschap Schiemond. Dat gebeurde door de rijksconsulent voor sociale voorzieningen in Zuid-Hol land, J.C. van der Eijk, en een werknemer van de soci ale werkplaats, Frans Meyninger. Schiemond-werknemer Frans Meyninger (rechts) en rijksconsulent Van der Eijk na afloop van het slaan van de eerste paal in gesprek met burgemeester Scheeres (links). In. Rond het bouwterrein tussen de Gustoweg en de Nieuw-Ma thenesserstraat verzamelde zich een flink aantal ambtena ren, politici, maar vooral ook personeel van Schiemond zelf. Jarenlang heeft het terrein braak gelegen: er zou het be drijfsverzamelgebouw Ber eken rode komen. Dat wordt nu dus Schiemond en het wordt gerealiseerd door bouw maatschappij SSN, die zelf twee straten verderop geves tigd is. Toen de locatie gekozen werd alweer geruime tijd geleden was er nog de gedachte dat het te ver buiten het stadscen trum zou liggen. Tenslotte, de huidige vestiging van Schie mond aan de Vijgensteeg ligt vrij centraal tussen de binnen stad en Nieuwland (ofschoon slecht bereikbaar met open baar vervoer) en ook vroeger, toen de WSW nog gehuisvest was in verpauperde panden aan de Boterstraat, was er al thans op de ligging niets aan te merken. De plannenmakers vroegen zich af, of verplaat sing naar het industriegebied niet als negatief zou worden ervaren. Daar bleek gisteren niets van. Toen de plechtigheid met de paal na afloop gevierd werd ïn De Stuurhut aan de Maasbou levard, zei burgemeester Rei- nier Scheeres in zijn toespraak dat het bedrijfsmatige karak ter van Schiemond het best tot zijn recht zou komen temidden van andere bedrijven. De nieuwbouw komt tussen het stukgoed aan de Merwehaven en het op één na grootste be drijf van Schiedam, de glasfa briek. En daar hoort Schie mond thuis. Scheeres zei dat niet zomaar. In het bedrijfsleven heeft men nogal eens de neiging met scheve ogen aan te kijken te gen WSW-voorzienïngen, die soms concurrentievervalsend worden genoemd. SSN-direc- teur Cees Bokx wees erop, dat zo'n visie een misvatting is. Ook rijksconsulent Van der Eijk ging erop in. Evenals bur gemeester Scheeres wees hij op de functie van Schiemond iiimiiiiiiiiiiiiiiiiitiittiiuiiiiiiiiuiiiiiuiitiiiittEiiiNiiiiiiiiiiiiuuiiiiiuiiiiiiitiuuttiiiuiHHiiiiiiiiitiiHtiuintiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiutiiniiiiiir Maassluis Net op het nippertje begint Maassluis met de voorbereidingen voor de aanleg van een woonwa gencentrum, waartoe de gemeente door het Provinciaal Woonvvagenplan 1980-1985 verplicht is. In 1985 moet het centrum met vijf plaatsen aan het einde van de Schweitzerdreef in de wijk Steendijkpolder-Noord klaar zijn. „Dat kan nog net", aldus het hoofd van de afdeling stadsontwikkeling Cor de Jongf. In afwachting van een defi nitief 'ja' van het ministerie van Volkshuisvesting is stadsontwikkeling opgedra gen om alvast te beginnen met de voorbereidingen. Maassluis heeft met de plan nen gewacht, totdat het Pro vinciaal Woonwagenplan voor de volgende vijf jaar be kend zou zijn. „Stel dat daar in Maassluis voor zeven plaatsen was opgevoerd, dan hadden we de plannen weer moeten aanpassen. Maar ook in dat plan staat dat we een centrum met plaats voor vijf woonwagens moeten aanleg- gen." Het centrum kon volgens De Jonge niet meer midden in de wijk worden aangelegd. „Daar was geen ruimte, maar we hebben het wel zo dicht mogelijk tegen de bestaande bebouwing gepland. We vol doen aan alle moderne idee ën over integratie", aldus het hoofd stadsontwikkeling, die zegt dat er al een aantal aan vragen binnen is. Maassluis heeft in een grijs verleden weieens een woonwagencen- trum gehad aan de Industrie weg, maar dat is al bijna twintig jaar weg. „Wij willen er een mooi cen trum van maken", vertelt De Jonge. „We kunnen wellicht volgend jaar beginnen met de aanleg. En als wet dat moeten doen dan doen we het ook zo keurig mogelijk. De bergruimten en de toilet ten, dat wordt allemaal tradi tionele, stenen bebouwing, geen golfplaten-rotzooi." De kosten van aanleg zullen wel iets boven het landelijk ge middelde uitkomen, omdat Maassluis op 'slechte' grond moet bouwen. Maar De Jon ge verwacht daarover geen problemen met het rijk. Schiedam Huisvesting is het thema van een forumdiscussie, die donderdag 26 april plaats vindt in buurthuis Nieuwland aan de Albardastraat en die georganiseerd wordt door de werkgroep buitenlanders Nieuwland. De discussie be gint om half acht. Juist in Nieuwland is huisves ting van buitenlanders de laat ste jaren een teer punt ge weest. Het zou dus ïn de rede liggen, dat er veel wijkbewo ners naar het buurthuis ko men, maar de ervaring bij vo rige themabijeenkomsten was nogal teleurstellend. Niettemin heeft de werkgroep geprobeerd een volledig beeld te geven. Behalve een forum debat zal er ook film en video zijn over het thema. Een inlei ding wordt gehouden door de huisvestingsambtenaren Van de Noll en Schot, die samen met de dames Den Hollander en Goumeri van het maat schappelijk werk ook zitting in het forum hebben. als productiebedrijf en leve rancier van administratieve diensten, die niet gratis gege ven worden en dus aan kwali teitseisen onderhevig zijn, ter wijl honderden mensen er zin vol werk vinden. Handicap In dit verband had Scheeres zware kritiek op het kabinet- Lubbers, Hoewel Schiemond- directeur Van der Veen de ge dachte uitsprak dat over drie jaar al uitbreiding van Schie mond nodig zal zijn, noemde Scheeres dat een volstrekte il lusie. „Ook de sociale werk voorziening valt steeds meer ten prooi aan de bezuinigingen van de rijksoverheid. Al enige jaren is er een nulgroei. Sinds kort ziet het er zelfs naar uit, dat het personeelsbestand met twee procent per jaar zal moe ten verminderen. Dat betekent dat mensen, die vanwege hun handicap op de sociale werk voorziening zijn aangewezen, er nog een handicap bij krij- gen." Scheeres wees erop, dat ook de Vereniging van Nederlandse Gemeenten dit rijksbeleid scherp heeft afgekeurd. „Dit beleid valt niet te rijmen met de hoge politieke prioriteit, die aan het additionele werkgele genheidsbeleid wordt gege ven," aldus Scheeres. SSN-direeteur Cees Bokx me moreerde dat üjjehiemond op geleverd zal zijn, als ook de Deltadijk langs de deur wordt aangelegd. Dat zal eens tijd worden, vond Bokx. Hij wees op het belang van de buiten waterkering. „Het rijk heeft zeker jarenlang gedacht, dat als je negentig procent van Nederland afsluit, het water niet weet dat het nog door een gaatje van tien procent kan," sneerde de aannemer. Schiedam Of hij nu een duw gekregen heeft, kan hij zich niet goed meer herinne ren; het staat hem vaag bij. Feit is in ieder geval, dat vannacht om één uur een 71- jarige heer uit Utrecht door een ruit viel op het station Schiedam/Rotterdam-West. Hij liep snijwonden, rugletsel en een hersenschudding op. De GGD bracht hem naar het Schtelandziekenhuis, waar hij vannacht gebleven is. Vanochtend zou worden bekeken, of de man de paas dagen thuis kan vieren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1