Motie van wantrouwen tegen CDA- bestuur Oude wijken staan voor scheuring in opbouwwerk - .sal 3 I V,3 Jaar geëist tegen 'hopeloos geval' VIAARBINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE GOUBANI NIEUWE WATERWEG COORANT 'Rijnmond voert gespleten beleid' *P. Gemeentewerken werkt onderzoekers tegen Tijden veranderen ook bij Vijfsluizen Tekorten zwembaden blijven gelijk Forse buit Gevolg van bezuinigingen igl| mm SP wil opening van zaken 'Tarief compostbedrij f slechts negen gulden' Rechtbank: 'Wat moeten we nu met jou?' VRIJDAG 27 APRIL 1984 Schiedam De zwembaden Groenoord en Zuid hebben de ge meente Schiedam in 1982 niet meer gekost dan in 1981. Het tekort voor 1982 bedroeg bijna 725.000 gulden. Het jaar daarvoor was dat 724.000 gulden. iBij bad Groenoord moest in 1982 minder geld worden bijgepast •dan was verwacht: 'slechts' 193.654 gulden. Er was in de begro- ting rekening gehouden met een tekort van 327,000 gulden. Dat •voordeeltje werd veroorzaakt door minder personeelskosten en i meer bezoekers. Ook zwembad Zuid had een gunstiger resultaat dan was voor zien in de begroting. Het tekort was begroot op 610.000 gulden. Het werd 'slechts' 531.333 gulden. Dit voordeel werd behaald door minder personeel en een hogere opbrengst van badgelden. De stichting Zwembaden Schiedam» die de beide baden beheert, moet echter een bedrag van 213.758 gulden terugbetalen aan de gemeente, omdat ze dat als voorschot te veel heeft gehad. "ïeh«nrumak>jM uitl in «mar; Vlaardingen In een woning in de le Van Leij- den Gaelstraat in 3 3 Vlaardingen heb- ben inbrekers 3 S een flinke slag 3 1 geslagen. Zij gin- 3 gen met geluids- 3 3 apparatuur en 3 3 een kistje met 5 daarin geld en 3 3 cheques aan de 3 haal. De totale 5 waarde van de 3 buit bedroeg on- geveer 23.000 gul- 3 den. Ook werd 3 een zilveren hor- 3 loge meegeno- 3 men. Men is bin- 3 nen gekomen 3 door de draad- 3 glasruit in de 3 voordeur re ver- 3 nielen. ^limillHllllllllEHIIIIIlMMIllft Schiedam De situatie in het opbouwwerk dreigt te leiden tot fikse tegenstellingen tussen de bewonersver- eniging Schiedam-West en -Centrum enerzijds en -Oost en -Zuid anderzijds. i SSWO-bestuursleden Hans Bakker, Heieen Povei en Hans Coster zitten bij de pakken neer. Aan de onderhandelingen, die de opbouwwerkstichting SSWO over het toekomstig op bouwwerk heeft gevoerd met de gemeente, wordt afbreuk gedaan doordat de vier oude wijken piet op één lijn zitten. Een scheuring dreigt. De SSWO kan dan wel ophouden te bestaan. Dit alles blijkt te hebben mee gespeeld in het besluit van de Schiedam Theo Schoenmakers heeft zijn benoe ming tot lid van de Schiedamse gemeenteraad niet aangenomen. De 30-jarige CDA'er heeft dat giste ren na een maand bedenktijd gemeld bij het stem bureau. Maar voor het CDA-bestuur is daarmee de kous niet af: Schoenmakers zal op de eerstvolgen de ledenvergadering een motie van wantrouwen tegen het bestuur indienen. Voor die stap vindt Schoenma kers enkele aanleidingen. De druppel, die de emmer deed overlopen, was het artikel van bestuurslid Henk Metaal in het nieuwe CD A-pamflet Facet ten. Hierin ging Metaal in de Nederland Cifvrij: geen woningbouw in Broekpolder Vlaat dingen Nederland Gïfvrij, het samenwerkings verband van landelijke milieu organisaties, vindt dat Rijn mond nu eens moet afstappen van het voornemen de1 Broek polder in Vlaardingen tot woongebied te bestemmen. De koepelorganisatie verwijt Rijnmond in een brief een 'ge spleten beleid' te voeren. „Aan de ene kant kost het u de grootste moeite oplossingen te vinden voor een gifwijk als de Steendijkpolder in Maassluis. Aan de andere kant blijft u vasthouden aan de woonbe stemming van de sterk ver vuilde Broekpolder," ver woordt coördinator drs.R. Buisman het onbegrip namens Nederland Gifvrij. Het schrappen van de bouw plannen zou de eerste stap moeten zijn. Aansluitend wor den een nader onderzoek naar de vervuiling in de polder en effectieve saneringsmaatrege len verlangd. Nederland Gifvrij vindt het krampachtig vasthouden van Rijnmond aan een woning- houwbestemming temeer vreemd, omdat het daar in de periode 19591976 gestorte slib zeer ernstig verontreinigd zou zijn. Het gaat om circa 25 miljoen kubieke meter slib af komstig uit de havens ten oos ten van de Botlek. Er zijn ta melijk hoge concentraties zwa re metalen en pesticiden in het slib aangetroffen. „Zelfs wanneer een reeks voorzorgsmaatregelen wordt getroffen is een woonbestem ming nog absoluut uit den boze," meent Buisman. Ook een bestemming als extensief recreatiegebied zegt Nederland Gifvrij onder de huidige om standigheden uiterst dubieus te vinden. Het verzoek om sanerings maatregelen te treffen baseert de koepelorganisatie mede op een onderzoek van het Water loopkundig laboratorium in sa menwerking met het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid. Hun navorsingen hebben een 'duidelijke verspreiding van schadelijke stoffen in een langzaam doch gestaag tempo* aan het licht gebracht. Die verspreiding moet volgens Ne derland Gifvrij zo snel moge lijk een halt worden toegeroe pen. ogen van Schoenmakers zeer Insinuerend in op de ontstane situatie na het overlijden van Jan de Koning, een voormalig KVP'er, die volgens het fusie protocol van het CDA door een andere ex-KVP'er opge volgd zou moeten worden. Schoenmakers is rechtstreeks CDA-lid. In aanmerking kwa men daarom CDA-voor2itter Jan den Brinker en anders CD A-secretaris Ru Hartog, beiden afkomstig uit de KVP. Op de kandidatenlijst voor de gemeenteraad stond Schoen makers genoteerd vóór Den Brinker. Op hoge poten wend de het bestuur zich daarom schriftelijk tot Schoenmakers met het dringende verzoek het CDA-bestuur te laten weten, dat hij zou bedanken voor de vacature-De Koning. Hoewel Metaal in CD A-Facetten bena drukt dat hiermee tijd uitges paard wordt, beschouwt Schoenmakers het als een ver zoek om „niet overeenkomstig de kieswet te handelen". Het bestuur had moeten weten, dat hij zich tot het stembureau moest wenden, niet tot het be stuur waarvan enkele leden persoonlijke belangen bij de kwestie hebben. Zwijgplicht Dat is echter niet de hoofdre den, Vorig jaar bracht een ge schillencommissie van het CDA een verslag uit, waaruit het CDA-bestuur zijn conclu sies had moeten trekken. Inzet was een naar later bleek opgeblazen en ongegrond conflict over een door Schoen makers georganiseerde excur sie naar Straatsburg. Het be stuur bleef ondanks als ernstig beschouwde kritiek van de commissie zitten. In een besloten vergadering, waar Schoenmakers overigens niet bij was, diende het be stuur in plaats van af te treden een motie van vertrouwen in zichzelf in, die oud-gemeente secretaris Melis Blok ziedend deed opstappen en waarover de stemmen staakten, terwijl het bestuur zelf nog had mee- gestemd. De CDA-leden kre gen vervolgens een zwijgplicht over het gebeuren opgelegd. Zelfs Schoenmakers kreeg er niets over te horen, hoewel hij erbij betrokken was. Het tekent de situatie. Voor Schoenmakers is echter het knelpunt, dat het CDA-be stuur er nog zit ondanks het bindend advies van de geschil lencommissie. „Afspraken zijn er om je aan te houden. Dat doe ik, ik heb dan ook be dankt voor de gemeenteraad ingevolge het fusie protocol. Waarom heb ik daar nu een maand mee gewacht? Om het bestuur te laten voelen, wat eraan schort. Het bestuur mist het morele gezag om van an deren te verlangen afspraken na te komen, als het dat zelf niet doet. Ik constateer onvol doende bereidheid fouten toe te geven. Dit bestuur is het CDA onwaardig," zegt hij. Schoenmakers signaleert een inconsequente handelwijze van het dagelijks bestuur, dat enkel uit ex-KVP'ers bestaat. De andere 'bloedgroepen' ARP, CHU en CDA komen hierbij niet aan bod. „Hanteer je het systeem van de bloed groepen nu altijd, of alleen als het je toevallig zo uitkomt?" vraagt Schoenmakers. Vlaardingen De Socialistiese Partij heeft opening van za ken geëist over hei onderzoek naar het functioneren van de dienst gemeentewerken. Het bedrijfsonderzoek, waarvoor B en W opdracht hebben gegeven, dreigt vast te lopen. Volgens SP-raadslid Remi Poppe ligt de schuld bij de directie van ge meentewerken, die de onderzoekers tegengewerkt. De Gemeenschappelijke Oplei ding Personeelswerk (GOP), die het onderzoek uitvoert, heeft te kennen gegeven op deze manier niet verder te willen. Het onderzoek dat studenten van de GOP nu bij gemeente werken uitvoeren is een ver volg op een eerder onderzoek van de GOP. Daarin werd ge concludeerd dal de overhead kosten van gemeentewerken te hoog waren, terwijl die niet in voldoende mate werden doorberekend. Een andere conclusie die daaraan werd verbonden was dat op een per soneelsbestand van 350 hel aantal van vier directeuren te hoog is. Directeur Gerritze zet te de nodige vraagtekens bij de uitkomsten van het onderzoek. Maar B en W besloten een vervolgopdracht aan de GOP te geven. Ditmaal 2ou de inter ne organisatie van gemeente werken orfder de loep moeten worden genomen. Stroef Doordat de directie van ge meentewerken eerst commen taar op het eerste onderzoek wilde geven, kon het tweede pas twee maanden later dan gepland van start gaan. Sinds dien verloopt het onderzoek bijzonder stroef, omdat het on derzoeksteam van de directie nauwlijks medewerking krijgt bij het verkrijgen van noodza kelijk cijfermateriaal. Een an der punt van kritiek is dat B en W de directie van gemeen tewerken opdracht hebben ge geven om de stijgende overhe adkosten zelf te onderzoeken. „Een volstrekt verkeerde gang van zaken", aldus SP-raadslid Remi Poppe. „De directie is duidelijk partij en kan zodoen de nooit tot een onafhankelijk onderzoek komen." Poppe vindt dat er een gemeenschap pelijke vergadering moet ko men van de raadscommissies voor personeelszaken en fi nancien en bedrijven, waar voor ook de GOP-onderzoe- kers uitgenodigd moeten wor den. „Gezien de uilkomsten van het eerste onderzoek is het on aanvaardbaar als het tweede wordt stopgezet", stelt Poppe. „Dat geeft de indruk dat er iets is te verbergen." Westland Het storten van tuinvuil bij het composte- ringsbedrijf in Hoek van Holland gaat kwekers slechts een bedrag van ongeveer ne gen gulden kosten. Dat is iels duurder dan het tarief dat thans op de regionale stort plaats in Zoetermeer moet worden betaald (8.70 gulden). Voordeel voor tuinders in het Westland is dat de trans portkosten veel lager worden als zij in De Hoek terecht kunnen. Dit is de stellige verwachting van voorzitter Th. van Prooxjen van de Stichting Verwerken Tuinafval West land. De aanloopverliezen van het compostenngsbe- drijf, dat naar verwachting eind dit jaar de poorten opent, worden gegarandeerd door de Westlandse gemeen ten en veilingen. Bij een jaarlijks aanbod van 160.000 kuub" zou de prijs aanvanke lijk 11,80 gulden per m3 be dragen, Het ministerie van landbouw en visserij heeft inmiddels een subsidie van 1,3 miljoen gulden toegezegd en van het ministerie van vrom wordt een bedrag van 1,2 miljoen gekregen, indien ook het probleem van het verwerken van doorgedraai de prod ukten (tomaten) van de Westlandse veilingen wordt opgelost. Die subsidies worden op de prijs in minde ring gebracht. Bovendien is een subsidie-aanvrage bij de EEG nog in behandeling. Ook in dit sfeervolle stukje Schiedam, waar zelden iemand komt. veranderen de tijden. De laatste tijd heeft dn gemeente wat kleigrond gestort aan weerszijden van de Vlaardingerdijk. Zowel voor de Vijfsluizerhaven als voor het doodlopende stukje Poldervaart zullen er wat consequenties zijnwanneer de 'oor tjes' aan rijksweg 19 nabij de Beneluxtunne! eenmaal open gaan voor het gemotoriseerd verkeer. Dat er verkeersaanpassingen nodig zijn, is de laatste maanden rond de Vlaardingerdijk wel te merken geweest. Het is allemaal niet zo ingrijpend, dat de Vijf sluizerhaven geheel gedempt zal worden al ziet het daar door de bergen klei wellicht naar uit. Voorlopig kan het vee nog gra zen op het niemandsland, dat ingeklemd ligt tussen Wiiton-Fije- noord. de rijksweg en de Nieuwe Waterweg met zijn ongebruikte zijhaventje. zes SSWO-bestuurders om hun portefeuilles ter beschikking te stellen. De SSWO strooit niet eenzijdig kritiek uit over de hoofden van ambtenaren en politici, maar verwijt de be wonersverenigingen laksheid en passiviteit. Het zijn juist de bewonersverenigingen, die be stuursleden afvaardigen naar de SSWO. „Door de tegenstellingen ont staat echter een in zichzelf verdeeld huis," aldus secreta ris Heieen Povel gisteravond m een toelichting, „Het is niet werkbaar. Zo ontvalt ons be staansrecht. Wij kunnen ex geen soep meer van koken." Daarbij komt volgens SSWÖ- bestuurslid Hans Bakker, dat de organisatie met de gemeen te niet meer 'on speaking terms' is. Bakker „Wij hebben geen boter op ons hoofd. Er zijn best eerder conflicten met de gemeente geweest. Maar het laatste incident de ont slagprocedure rond Retié de Jongh was voor ons even nieuw als voor de gemeente zelf. En als je dan zo n blaffe- rige brief krijgt, waarin de ge meente je laakbaar handelen verwijt, dan knapt er wat." Signaal Povel meent, dat er nu een duidelijk signaal is voor de be wonersverenigingen, dat zij gezamenlijk in actie moeten komen De SSWO heeft zelf geprobeerd tot varianten te komen in de opbouwwerk structuur, waardoor zowel West en Centrum (zonder op bouwwerkers) als Oost en Zuid (elk met een opbouwwer ker) tevreden konden worden gesteld. Dat is in eerste instan tie mislukt. De SSWO-be stuurders willen dan ook óf vervangen worden of onder de voorwaarde van collectiviteit in de achterban verder gaan. „Letterlijk afgetreden zijn wij nog niet. Wij stellen onze por tefeuilles ter beschikking en dat is meer dan een nuance verschil. In dit geval wordt onze positie in de beroepspro cedure tegen de bezuinigingen niet ondergraven, wam het bestuur blijft aanwezig." De A rob-procedure loopt bij de beroepscommissie uit de ge meenteraad. Varianten voor de toekomst lopen volgens Bakker stuk op keiharde cij fers, waar de gemeente geen enkele souplesse in wil leggen. Bakker: „De gemeente be steedt het opbouwwerk uit aan een stichting en vervolgens gaat zij die stichting beschou wen als iemand, die om steun komt vragen. Wij zijn geen carnavalsvereniging, die een zaaltje wil huren. Nee, wij doen Iets wat de gemeente zelf en alle politieke partijpro gramma's onderstrepen dat gerealiseerd wil zien. Alleen redeneert de gemeente nu: hoe krijgen wij daar geld uit? En niet vanuit de optiek, hoe be houden we de kwaliteit van het opbouwwerk?" Heieen Povel: „De SSWO is geen actiegroep, maar een buf fer tussen de gemeentebelan gen en de wijkorganisaties. Nu worden wij door de gemeente gebruikt om een sanering tot stand te brengen, waar wij als bestuur onmogelijk achter kunnen staan, en de wijken verwachten van ons iets, waar zij zelf geen stap voor willen verzetten." Rotterdam De rechtbank in Rotterdam zat eigenlijk met de handen in het haar. „Wat moeten we nu met jou?", vroeg presidente mevrouw mr. Lensink-Bosman zich hardop af. „Na verloop van tijd kom je weer op vrije voeten en ga je wéér op rooftocht." Een hopeloos geval, een 19-jarige Vla f 20 werd laardinger gis teren gekenschetst. Voor offi cier van justitie mr. Van Leeu wen was dit reden om meteen maar korte metten te maken met de jongeman, die onder meer werd beschuldigd van een roofoverval op een bejaar de vrouw in Gouda. Hij eiste een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van één jaar. „Hem zolang mogelijk van de straat houden: dat lijkt mij in dit ge- vai de enige oplossing", aldus Van Leeuwen. Psychiatrische behandeling was om formele redenen niet mogelijk. De offi cier zei mei zo erg te geloven in de drugsverslaving van de verdachte: „Hij vertelt nu eens verslaafd te zijn en ontkent dat weer wanneer het hem het beste uitkomt." De jongeman had al een behoorlijk straf blad. En dat terwijl ziin feite lijke leeftijd vermoedelijk veel lager is dan de 19 jaar, die hij volgens de burgerlijke stand zou tellen. Daarnaast heeft de Vlaardin- ger een hele reeks andere overvallen, diefstallen en in braken in Gouda, Den Haag en Rotterdam bekend. De rechtbankpresidente had geen goed woord over voor de laffe wijze, waarop deze overvallen werden gepleegd. „De slacht offers waren steevast oude" vrouwen en homofielen. Die werden speciaal uitgezocht. Oude vrouwen kunnen ten slotte weinig uitrichten tegen dieven, terwijl homofielen ge heel ten onrechte vaak geen aangifte durven te doen van diefstal, omdat zij bang zijn dat hun geaardheid dan bekend wordtmeende een geërgerde Lensink-Bosman. Op 12 februari beroofde de jongen in Gouda samen met een vriend een 78-jaiige vrouw van haar handtas, Tijdens de schermutv/ïlmgen liep de vrouw kneuzingen op. De jongens werden kort daar na gepakt. Uitspraak op 9 mei.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1