Klein verbruikers ook wat geld terug Hele buurt keert zich tegen sloop Kruisraket gaat in vlammen op TELEFONISTE/ TELEXISTE VLAAROINGS DAGBLAD SCHIERAMSCRE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT SP in schriftelijke vragen: Pan vergeten: keuken zwart 'Kinderopvang blijft gebrekkig geregeld' Meer samenwerking volwasseneducatie C.S.I. Ridderkerker kandidaat voor woningbedrijf Inbrekers bedreigen bewoners met wapen Diploma's voor 175 EHBO'ers Duo bewerkt met spuitbus Vlaardinger vernielt ruit van politiebureau Sommelsdijksestraat rJk Emancipatienota: vrouwen voorrang bij solliciteren O pbouwwerlter voor buitenlanders Gemeentewerken filmt onder water Beurssluis verpauperd Proveniersbrug wordt onder handen genomen VRIJDAG 11 MEI 1984 Via a rdingen /Ridderkerk De huidige directeur van het geween telijk woningbedrijf in Ridderkerk, ir. F.M. Me lis, wordt genoemd als de .belangrijkste kandidaat voor de vacature van directeur van het Vlaardingse wo- 'ningbedriji. Melis zou als eerste op de voordracht van B en W staan. Ingenieur Melis is 53 jaar. Hij werkt sinds 1975 in de gemeente Ridderkerk; eerst als hoofd van het woningbe drijf, later in de functie van directeur. In zijn huidige baan heeft Melis heel wat ervaring opgedaan met het renoveren van het oude wo- ningbestand in Ridderkerk, en van die ervaring zal hij in Vlaardingen zeker kun nen profiteren. Ook hier moet de komende jaren nog heel wat aan het gemeente lijke woningbezit worden opgeknapt. Melis zou, als de gemeente raad de voordracht van B en W volgt, worden benoemd als opvolger van ir. J. den Bakker, die binnenkort als directeur van het gemeente lijk woningbedrijf met VUT gaat. Schiedam Bewoners van een woning aan de Fazantlaan in Schiedam wachtte vannacht bij thuiskomst een zeer onaan gename verrassing. Drie man nen waren hun woning bin nengedrongen en maanden het echtpaar onder bedreiging van een wapen de kluis te openen. Nadat de kluis volledig was leeggeroofd kreeg de man en kele ferme klappen op het hoofd, terwijl de vrouw werd vastgebonden. Het trio maakte zich vervolgens uit de voeten. Het geschrokken echtpaar kon de politie vannacht slechts een zeer gebrekkig signalement van de inbrekers verschaffen. De politie weet ook nog niet of zij werden bedreigd met een vuur- of steekwapen. In de grootte van de buit be stond vanmorgen evenmin in zicht. Vlaardingen De So- cialistiese Partij in Vlaardingen vindt dat er een eind gemaakt moet worden aan de 'scheefgroei' tussen de tarieven die grootver bruikers en kleinver bruikers betalen voor elektriciteit. Zij stelt dit in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders van Vlaar dingen. In het contract met energieleverancier Rotterdam is bepaald dat de tarieven voor bedrijven, die al lager liggen dan die voor huishoudens, opnieuw" omlaag gaan. Laat de kleinverbruikers ook profiteren van de mil joenenwinst van het GEWB, vindt de SP. De Socialistiese Partij stelt de vragen naar aan leiding van een besluit van burgemeester en wethouders om aan de grootverbruikers 230.168 gulden terug te betalen. Dat maakt de verhou ding nog schever, rede neert de SP, want de kleine afnemers leveren het energiebedrijf de meeste winst op en zij krijgen niets terug. Verlaging van de tarieven voor huishoudens is volgens zowel het oude als het nieu we contract met Rotterdam niet mogelijk, maar het staat de gemeente vrij om een deel van de winst terug te laten vloeien, stelt de SP. Als dat in dezelfde mate gebeurt als bij grote bedrijven zouden de kleinverbruikers dertien gul den terugkrijgen, maar dat kan volgens raadslid Remi Poppe ook meer zijn. De SP wil dat de gemeente de mogelijkheid onderzoekt om geld aan kleinverbrui kers te restitueren. Via de schriftelijke vragen wil Pop pe ook te weten komen waar het grote tariefsverschil tus sen kleine en grote afnemers op gebaseerd is. Poppe wijst er in zijn vragen op, dat de energiemaatschappijen in Zeeland en Friesland, die ook miljoenen winsten ma ken, wél geld terug betalen aan de gebruikers. Maassluis Honderd vijfenze ventig scholieren, die de cur sus jeugcl-EHBO met goed ge volg hebben doorlopen, heb ben gistermorgen hun diplo ma's en speldjes uitgereikt ge kregen. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in de burger zaal van het Maassluisse stad huis. Burgemeester Hans van Es reikte de diploma's uit. Schiedam Twee Schiedamse jongens zijn gisteravond laat in de Fabristraat zonder enige aanleiding door twee jongens van ongeveer 16 jaar met verf spuitbussen bewerkt. Het duo liep een schade van ongeveer 300 gulden op aan zijn kleding. milium Schiedam De PTT mag in reclamecam pagnes veel lovends zeggen over alle voorde len die de telefoon biedt; nadelen kleven er zeker ook aan. Dat heeft een 65-jarige be woonster van de Van Leeuwenhoekstraat in Schiedam gistermiddag ondervonden. Net nadat zij in de keuken een pannetje op het vuur had gezet, ging de telefoon. Na het ge sprek was zij het pannetje helemaal verge ten. Toen zij rook wat er was gebeurd, was het al te laat. De keuken was zwart van de rook. De brandweer moest er aan te pas ko men om de keuken weer enigszins toonbaar te maken. iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiKiiiiiiiiiitiiiiitiiiiiuitiniiiiiiHtiiiiiiiimiiiiimiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiiiiiitiiiiimiimitiiiiiiiiimi' Vlaardingen Een 21-jarige boze Vlaardinger heeft gis termorgen een ruit van de toegangsdeur van het Vlaar dingse politiebureau ver nield. Donderdagmorgen liep hij zonder zich te melden naar de wachtcommandant om daar zijn in beslag genomen auto terug te eisen. Met het antwoord dat de wachtcom mandant hem gaf, was de Vlaardinger niet eens en al scheldend werd hij het bu reau uitgezet. Even later keerde hij echter terug en vernielde de ruit van de toe gangsdeur. De man werd aangehouden, maar mocht na het opmaken van een proces-verbaal weer naar huis. Schiedam Ook bewoners van de Middelharnissestraat, de Pendrechtse- en de Zuidlandsestraat keren zich te gen het plan van de PvdA/VVD-coali- tie om de Sommelsdijksestraat te slo pen. Het plan komt in dit deel van dc Gor zen als zeer impopulair over, wijst een enquête van de bewonersvereniging Schiedam-Zuid uit. Het leeuwendeel van de-omwonenden is helemaal niet blij met een open stuk groen, dat de gemeente zou willen aanleggen na de sloop van Jacobastraat, de Sommels dijksestraat en de Berendinastraat. De buurtbewoners vrezen alleen maar overlast van jongeren en hondepoep op zo'n open veld. Het alternatief van de Planwinkel Delft, dat ondersteund door de bewo ners van de drie direct betrokken straatjes, ontmoet heel wat meer sym pathie. In grote lijnen komt dit alter natief overeen met dat van de gemeen te: hierin is eveneens ruimte voor par keerplaatsen, evenals voor nieuw bouw van een twaalftal woningen aan de zijde van de Groenelaan (het wijk- bejaardenwerk en de garage zouden dan verdwijnen). Het enige verschil is dat in het alternatief van de Planwin kel het hofje Sommelsdijksestraat blijft staan. Wel sneuvelen de Jacoba straat en de Berendinastraat, maar daarover is iedereen het eens. Ook de bewoners van de verdere om geving zien meer in dit plan. Tenslot te wordt bij sloop van twee van de drie straatjes ook al meer 'groen, licht en lucht' in de wijk gebracht, terwijl in dit geval geen overlast van jonge ren (bromfietsen, voetballers) of van hondepoep is te verwachten. Open plekken groen middenin een woon wijk leiden doorgaans tot klachten, weet opbouwwerker Armand van Puyvelde uit ondervinding. De PvdA en de WD voelen er echter niet voor om twee straatjes te slopen en het derde te laten staan. Schiedam krijgt er dan te weinig voor terug, re deneert wethouder Van Tilborg. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieu kan de ge meente Schiedam pas rekenen op een stadsvernieuwingssubsidie voor het plan, als daadwerkelijk met de uitvoe ring wordt begonnen. Door bezwaar schriften van de betrokken buurtbe woners zou dat ernstig vertraagd kun nen worden, waarmee de gemeente de subsidie op het spel zet. Want de subsi die blijft wel voor Schiedam gereser veerd, maar vertraging kan leiden tot hogere kosten. Het alternatief van de bewoners zou door niemand bestreden worden. Maandag heslist de gemeenteraad. In de commissie stadsvernieuwing bleek de hele oppositie voor het plan van de bewoneis te zijn, maar de PvdA/VVD- coalitie heeft de meerderheid. Waterweg In de regio Nieuwe Waterweg-Noord kwamen gisteren rond twaalf uur honderden mensen bijeen om te de monstreren tegen de kernraketten. In Vlaar dingen werd gedemon streerd voor de poorten van bedrijven, in Schie dam kwamen de actie voerders naar de pleinen en in Maassluis werd een stiltekring gevormd. De opkomst was niet zo groot, maar groot genoeg om voor een paar verkeersop stoppingen te zorgen. Een enkele automobilist maakte zich daar kwaad over, maar de meesten on dergingen de vertraging gedwee. „Het is vijf minuten voor twaalf", kondigde de FNV-ac- tievoerder voor de achterpoort van het Vlaardingse havenbe drijf HVO door zijn megafoon aan. Het gemurmel onder de honderd mensen aan de Vul- caanhaven verstomde een mo ment en de spreker keek nog eens op zijn horloge. „Het is vijf voor twaalf, met alleen voor mij, maar voor heel Ne derland. Vijf minuten later ging er tot besluit van de actie een kruisraket, gemaakt van karton, in vlammen op. Op het Rubensplein in Schie dam verzamelden zich ook zo'n honderd mensen. Een veel te trage cassetterecorder probeerde de aanwezigen te bewegen het vredeslied van Jules de Corte aan te heffen. Schoorvoetend gaven de mees ten daaraan uiteindelijk ge hoor. Tussen vijf voor twaalf Bij HVO ging een kartonnen kruisraket in vlammen op. en twaait uur werd de weg door actievoerders afgezet. Op een enkele uitzondering na ac cepteerden de meeste automo bilisten de kortstondige file. De honderden betogers die aanvankelijk op het Emma- plein stonden werden om kwart voor twaalf opgeroepen om naar de ingang van het stadskantoor te gaan. jZij wil den de ambtenaren bewegen naar buiten te komen. Een deel kwam weliswaar het stadskantoor uit, maar de meesten bleven binnen en •volgden van achter de ramen de gebeurtenissen op straat. Opvallend was het grote aan tal scholieren dat met span doeken naar het stadskantoor was gekomen om te demon streren. In het stadskantoor ging een man, gewapend met trompet, alle etages langs om de réveil te blazen. In verpleegtehuis Driemaas- stede legden zestig werkne mers het werk voor een kwar tier stil. Op het terrein bij de sociale werkvoorziening BGSW in Maassluis staakten 28 man personeel het werk voor een kwartier. Die lijd werd ge bruikt om een stiltekring te vormen. „Ook als deze actie niet helpt", klonk het aan de poort bij HVO, „moeten we doorgaan met de strijd." Toen de actie voerders al vertrokken moes ten de chauffeurs met hun vrachtwagens nog even wach ten. Niet elke autobobilist on derging de vertraging ge dwee. Deze automobilist pro beert over het trottoir langs de demonstranten te komen. Maassluis De kinderop vang in Maassluis is nog tamelijk gebrekkig gere geld en ook de ontwerp- emancipatienota biedt weinig aanknopingspun ten voor verbetering. De zinssnede in de nota dat 'partners die beiden wer ken samen de gevolgen moeten regelen' is de in- spraakgroep voor de emancipatie-nota dan ook in het verkeerde keelgat geschoten. De vrouwen vinden dat de beperkte opvangmogelijkheden hun ontplooiingskansen ver kleinen. Naast die kritiek werden tij dens een hoorzitting die deze week werd gehouden ook lo vende woorden over het hoofdstuk gezondheidszorg geregistreerd. Zo wordt in de nota gesteld dat de vestiging van vrouwelijke huisartsen in Maassluis moet worden bevorderd. De gemeente zegt daarin voorts activiteiten in de sfeer van zelf- en mantel zorg te zullen bevorderen. Hetzelfde geldt voor gezond heidsvoorlichting en -opvoe ding. Hoewel het emancipatiebe leid vanwege de Haagse re gelgeving op gemeentelijk niveau grotendeels een 'volg- beleid' is, ziet het gemeente bestuur openingen voor een eigen invulling. Bijvoorbeeld met haar personeelsbeleid wil de gemeente daaraan werken. Bij de opvulling van vacatures zal voortaan aan vrouwen de voorkeur wor den gegeven. Daarbij wordt bedongen dat vrouwen de zelfde studiebereidheid moe ten hebben als mannen. Ver der zullen deeltijdbanen waar mogelijk worden be vorderd. De gemeente waar schuwt er voor dat van dat uitgangspunt geen wonderen mogen worden verwacht. „Door stagnaties in de ar beidsmarkt zal het aantal personeelsmutaties niet al te groot zijn", meldt de nota. Bovendien trekken deeltijd banen een stevige wissel op de gemeentekas. Twee deel tijdbanen betekenen onge veer 7 procent méér perso neelskosten dan een volledi ge baan. Ook bij de benoe ming van schoolhoofden wil de gemeente vrouwen een gelijke kans gunnen. De gemeente vindt net als de inspraakgroep dat er een overlegplatform voor eman cipatiezaken moet komen. Ook vindt Maassluis dat het aantal activiteiten verder moet worden uitgebouwd met cursussen en studiemo gelijkheden. Waterweg-Noord Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaan nauwer samenwerken op het gebied van de volwasseneducatie In het verleden gebeurde dat al incidenteel, maar de samenwerking is nu officieel be krachtigd. De eerste gezamenlijk daad van de drie gemeenten is een verzoek aan de minister van sociale zaken en werkgelegenheid om op rijkskosten een functionaris aan te mogen stelten die zich gaat bezighouden met de ont wikkeling van de beroepseducatie van (jongjvolwassenen. Volgens de gemeentebesturen is de samenwerking vooral nodig voor het realiseren var» voorzieningen waarvoor de gemeenten apart te weinig deelnemers hebben, De samenwerking wordt tevens als noodzakelijk ge zien in het contact met de rijksoverheid en de instellingen op het terrein van de volwasseneducatie die m een groter gebied werken dan een ge meente (ADVERTENTIE) Instrumentatie voor Meet- en Regeltechniek Fabriek van industriële computerappara tuur zoekt per direkt een die naast het afhandelen van telefoon- en telexverkeer ook wat lichte administratieve werkzaamheden wil verrichten. Enige kennis van de modemee talen, voorname lijk Engels, is gewenst. Kandidaten kunnen zich telefonisch wen den tot mej. M. Bakker. Cc I l James Wattweg 16 .a.l. D.V. 3133 KK Vlaardingen Tel.: 010-351411 Vlaardingen Ook m Vlaar dingen zal een opbouwwerker voor buitenland ers worde n aangesteld. Nadat de betrek ke:. raadscommissie positief hebben geadviseerd hebben B en W hel licht op groen gezet. Daarmee wordt het verzoek van het stedelijk overleg mi granten ingewilligd. De opbouwwerker zal twintig uur per week buitenlanders m Vlaardingen ter zijde staan. Omdat voor 1986 in Vlaardin gen hel aantal opbouwwerkers in verband met de bezuinigin gen terug moet van vijf naar drie, zal eerst worden gepro beerd binnen die groep be langstellenden voor de functie te vinden Schiedam Binnenkort zal gemeentewerken een onder zoek houden naar de situatie waarin de Beurssluis verkeert. Dat zal gebeuren door een on der watervideo-inspect ie. Aan de hand van de opnamen zal een herstelplan worden opge steld voor de sluis, Schiedam Gemeentewerken gaat de toestand van de Beurssluis in Schiedam onder zoeken. B en W hebben daar deze week opdracht voor gege ven, nadat meldingen waren binnengekomen dat de sluis deuren in zeer slechte staat zijn. Voor het onderzoek is 30.000 gulden uitgetrokken Schiedam Het wegdek van de Proveniersbrug in het cen trum van Schiedam moei wor den aangepast in verband met de aanleg van de trambaan. Maandag 14 mei worden de werkzaamheden aan het ooste lijk deel van de brug, die tot 23 juni van dn jaar duren, gestart. Al het gemotoriseerde verkeer wordt tn die periode geleid over het westelijk deel van de brug. Er blijft dan maar een rijstrook per rijrichting over De werkzaamheden hebben de komende weken ook gevolgen voor het fiets- en voetgangers verkeer. Fietsers en voetgan gers moeten gebruik maken van het westelijk deel van de brug. Er wordt ook nog gewerkt aan de aanleg van de trambaan op de 's-Graveiandseweg en het begin van de Burgemeester Van Harenlaan. Ter hoogte van de Johan Braakensiek- straat kruist de trambaan straks de Van Harenlaan. om via de Nieuwe Damlaan naar Schiedam-Noord te rijden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1