ROTTERDAM 23 JE BENT ER ZO! Recreatie in Rijnmond.Mooi naast de deur Hoekschewaards Philharmoniseh Orkest slaat zijn vleugels uit Architect piramidehuizen heeft hoop op Schiedam gevestigd X\ Serieuze plannen voor groot regionaal symfonieorkest Dit jaar beginnen ~#nna tot golfbaan. bet Kralingse Bos is Rijnmond rijk (utn ruiterpaden. Zoals 't gebied élke recreant ruim baan biedt. Oók de golfer. i Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 12 mei 1984 Klaaswaal „Een regio naal symfonie-orkest, met zeker zestig leden, dót is ons ideaal. We hebben zo'n machtige blazers- groep, daar kunnen mak kelijk meer strijkers bij. Het móet mogelijk zijn". Aan het woord is Gerard Vis- seher uit Klaaswaal, oprichter en voorzitter van het Hoek- schevvaards Philharmoniseh Orkest (HWPhO). Samen met zijn echtgenote en de bekende dirigent Dirk Koster probeert hij een symfonieorkest voor het hele gebied rond Rotter dam van de grond te tillen. Hiermee zou onder meer het gat moeten worden gevuld, dat door Bart Verkade het Gewestelijk Orkest achter laat. Het twee jaar oude HWPhO moet als basis dienen voor het regionaal philharmo niseh orkest, dat Visscher voor ogen staat. In het orkest wil hij amateurmusici bijeenbren gen uit Voorne-Putten, de Hoeksche Waard, IJsselmonde en Goeree-Overflakkee. „Het doel is, een bredere basis en een hogere kwaliteit te krij gen", zegt hij. In de korte tijd van zijn be staan is het HWPhO uitge groeid tot een volwaardig en succesvol orkest. In tegenstel ling tot de meeste andere ama teur-orkesten, kan het zich be roemen op een complete bla ze rsbezetting. „Bij andere or kesten moeten altijd blazers worden bijgehuurd. Wij heb ben zelfs een harpiste en een pianist", aldus Gerard. „We krijgen ontzaglijk veel aanvragen voor concerten", zegt Gerards vrouw Marja, die de publiciteit rond het HWPhO verzorgt. „Vooral voor begeleiding van koren worden we veel gevraagd. Vroeger werd daarvoor meest al het Gewestelijk Orkest uit genodigd, maar dat was een nogal kostbare aangelegen heid". Uitbouwen „Vanuit de basis willen we de zaak stevig uitbouwen op re gionaal niveau aldus Gerard. „De Hoeksche Waard kennen we wel; we willen nu de strij kers van de andere eilanden wel eens horen. Het moet niet moeilijk zijn. Als je ziet wat we hebben bereikt in een streek als de Hoeksche Waard, waar zo weinig mensen wo nen, dan moet het succes hele maal voor het grijpen liggen in dichtbevolkte gebieden als Voorne-Putten en IJsselmon de". Visscher beseft dat het in standhouden van het regionaal orkest ook een hele klus zal zijn. „Je moet begrip hebben voor het feit, dat je tezamen bepaalde idealen beter kunt bereiken dan ieder afzonder lijk. Wij willen iedere amateur de kans geven, in een orkest te spelen. Wij hebben met het HWPhO over medewerking uit de omgeving niet te klagen gehad, We kregen subsidie en de plaatselijke harmonie in Klaaswaal verhuurde ons een avond per week haar splinter nieuwe repetitiegebouw". Dirigent Koster pakt de zaken naar de mening van het echt paar Visscher professioneel aan. „Hij verstaat de kunst, de blazers continue bij de repeti tie te betrekken. Bovendien zoekt hij altijd muziek uit voor een vol symfonieorkest", aldus Maija. Onderbouw De Visschers en dirigent Kos ter hebben niet alleen plannen voor een groot regionaal or kest. Ook voor een zogenoemd B- of jeugdsymfonieorkest worden voorbereidingen ge troffen. Visscher: „Het fijne daarvan is, dat we dan geen enkele violist of cellist om het niveau hoeven te weigeren. Ook de minder geroutineerde strijker oud of jong kan in dit B-orkest aan zijn trek ken komen". „Een belangrijk facet van het B-orkest is ook, dat het 'grote' orkest een goede onderbouw krijgt. Je zorgt voor een zeke re doorstroming. Dat moet ook wel, anders hou je het niet vol. Wij verzorgen zelf ook viool-, cello- en contrabaslessen". Het Klaaswaalse echtpaar is de laatste weken volop aan de slag gegaan, om orkestleden te werven buiten de Hoeksche Waard. Belangstellenden wor den uitgenodigd op de repeti tie-avonden (iedere donderdag vanaf 20.00 uur in Klaaswaal) of kunnen een knipselkrant over het orkest bestellen. Voor inlichtingen kan contact worden opgenomen met Ge rard Visscher (018641245) of niet W. van Strijbos in Heer- jansdam (018572035). Het Hoekschewaards Philharmoniseh orkest onder leiding van Dirk Koster moet uitgroeien tot een regionaal symfonieorkest. ^uiiiiJimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNuiimtiMiiiiiimiiiiiiiiiiinmiiiiiiiMiiiimiiiiimiiiiiiitiiiiiHiiiiiiitiijitiiiiiiniittiiiiiiiiiimiiiMiii^^^^ Schiedam „Ik ver- lang er enorm naar te laten zien hoe het ook kan. Geen kant en klare hokjes bouwen met subsidie, die alle- maal moet worden op- gehoest. Maar de men- sen zelf hun huis laten bouwen zonder betut- teling van de over- heid. Je eigen nest bouwen, dat is zoiets moois. Samen bouwen is een feest" Architect Gerard Schouten doet 1 enthousiast uit de doe- ken hoe de door hem ontworpen piramide- §j woningen moeten worden gebouwd. De architect uit de Ach- ff terhoek gelooft heilig in I de haalbaarheid van het plan, hoewel het tot nu toe nergens is gelukt zijn ideaal te verwezenlijken. Het plan strandde al di- .rl verse malen, óf omdat er p geen grond was óf het j paste niet in het bestem- mingplan. Ook stuitte 1 1 het op weerstanden bij ee de overheid. In Schie- dam lijkt het er eindelijk 1 van te komen. „Als het daar niet lukt, dan lukt het nooit meer. De grond H is er en het gemeentebe- E stuur heeft medewerking toegezegd" stelt Schou- ren opgewekt vast. Gerard Schouten be- schouwt zijn piramidewo- S ning als een probaat middel tegen maatschappelijke pro- blemen. Mensen op een op- li timale manier met elkaar laten samenleven èn 2uinig omspringen met energie en het milieu wa^en enkele ja- g ren geleden uitgangspunten bij het ontwerpen van de zelfböuw-piramidewomng. i Verkeersgoten De architect vindt vereen- H zaming en verveling de s grootste problemen van de huidige samenleving, „Het leefklimaat beter maken j= vanuit de invalshoek bou- s wen", verklaart hij zijn op- stelling. „De straten zijn verkeersgoten geworden. H Een winkel een supermarkt s met een piepding. Zo zijn er E veel meer zaken op te noe- men, waardoor menselijke H contacten in de knel ko- men. De vooruitgang heeft mooie dingen gebracht 1 hoor. Maar het aantal huis- vrouwen, dat 's ochtends vroeg al aan de sherry zit, 5 wordt steeds groter. Aan drugs verslaafde jongeren vormen net zo'n verhaal. De mensen krijgen steeds 'Samen bouwen is een feest Bij de piramidehutzen die onlangs in Huizen zijn opge leverd heeft de overheid een veel te betuttelende rol gespeeld een kas gepland, die kan worden gebruikt voor groenteteelt. Het ontwerp is uiterst ge schikt voor zelfbouw. De fundering, het leidingstelsel en de vier ribben worden door een aannemer ge plaatst en de toekomstige bewoner kan de rest doen. Volgens Schouten is het op die manier mogelijk al voor dertigduizend gulden een piramide neer te zetten. Daar komen de kosten voor de grond nog bij. meer vrije tijd, terwijl ze nauwelijks weten \vat ze er mee moeten doen. Politici hoor je ook vaker zeggen dat werkloos zijn tot psy- door Hans van Reeuwijk chisch zieke mensen leidt. Dan kun je wel proberen de werkloosheid op te lossen door meer te produceren. Maar het gevolg is dat de mensen nog meer consume ren en dat betekent ,nog meer verveling. En denk ook eens aan de gevolgen voor het milieu!" Schoutens oplossing is om mensen een zinvolle vrije tijdsbesteding te bieden, „Niet passief, maar actief. Dan zeg ik: bouw je eigen nest. En doe dat zo dat je ook je eigen groente kunt verbouwen. Niet omdat het moet, maar omdat het fijn is en gezond." Gerard Schouten: „Creati viteit, daar draait het om" Volgens Schouten zou dat bouwen gezamenlijk moe ten gebeuren. „Samen met je toekomstige buren. Dan ontstaat er een prima band tussen mensen." De pirami dehuizen zijn met aan een straat gepland, maar in groepjes. „Net als een cam ping. Dat geeft veel meer mogelijkheden voor mense lijke contacten." Schouten heeft voor de piramide vorm gekozen vanwege de voordeden die die biedt. De begane grond groter dan de eerste verdieping, omdat er voor het slapen veel minder ruimte nodig is dan voor hel wonen. De grondmaat is acht bij acht. Bij het ont werp is veel aandacht be steed aan energiebesparing en de toepassing van zonne- energie. In de woning is Verknip! Onlangs zijn in de gemeen te Huizen al enkele pirami dewoningen opgeleverd, maar daar heeft de archi tect geen goed woord voor over. „Mijn plan is daar verknipt en verkracht. We hadden een enthousiaste groep mensen die oen stich ting wilde oprichten om zelf te gaan bouwen. Maar de gemeente vond dat niet goed. Die stond erop dat het project zou worden gereali seerd door een erkend bouwheer. Toen is het Bouwfonds erin gespron gen. Maar dan moest met subsidie worden gebouwd, in de premie-A-seetor. Om dat aan allerlei eisen moest worden voldaan, werd het duurder. De mensen die daarover moeten oordelen snappen er niets van. Ze hebben het opgedeeld in hokken. In de woonkamer moest bijvoorbeeld een hal- detje komen, in plaats van een open trap naar boven. En in de keuken een plaats voor een afwasmachine. Belachelijk! Er is nota bene gipsplaat gebruikt, terwijl ik uitsluitend milieu-vrien delijke produkten wilde ge bruiken. Waar het mij vooral omgaat is het zelf- bouwen zonder subsidie. Anders gaat de overheid de boel betuttelen en dan wordt het nog duurder ook. Creativiteit, daar draait het om. Aan kerels die allerlei formuliertjes invullen en naar de regeltjes kijken heb je geen fluit. De bedoeling was om dit jaar al piramide huizen in Schiedam te gaan bouwen. Omdat er niet genoeg belang stelling was is het daar niet van geko men. „Ik snap er niets van", zegt architect Schouten. „Overal is volop belangstelling, maar in Schiedam is het niet gelukt. En dat terwijl er grond is en het gemeentebestuur zijn medewerking heeft beloofd. Boven dien hebben enkele studenten van de TH in Delft toegezegd dat ze de zelfbouwers van begin tot eind willen begeleiden als afstu deerproject. De voor waarden zijn nergens zo gunstig." Schicdamsc Connie Groenewegen (tel.374460) heeft Schouten laten weten dat ze bereid is een initiatiefgroep op te richten. „Samen met man en kind woon ik nu in een oude wo ning. Het lijkt ons prima om in zo'n pira mide, die we zelf heb ben gebouwd te wo nen. We voelen er niets voor om een duur huis te kopen en aan een hoge hypo theek vast te zitten." Gerard Schouten benadrukt nogmaals het mooie van sa men een huis bouwen. „In Nieuwegein hadden we ook een groep die het wilde proberen. Dat is niet gelukt, want de grond bleek veel te duur. Toen hebben die mensen gezamenlijk een groot huis gekocht en dat opgeknapt. Die piramides zijn dan wel niet doorge gaan, maar de groep is wel bijeengebleven. Die mensen leven echt samen, terwijl iedereen zijn privacy heeft. Als het lukt met die pirami des, verwacht ik dat de be woners in het begin alle maal een afrastering om hun stukje grond zullen zet ten om die na verloop van tijd af te breken. Dat is toch magnifiek mooi!" Tiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii uiiMMiiiiiiiiiiiiiinuiNiiMiiiriiiiiiiijjriiiiiEniiiiiijjjiiri Met 't openbaar Bus, tram, metro en trein vervoer, brengen u, met de regelmaat van de klok, naar de mooiste Rijnmond recreatie-plekjes. Allemaal instappen. De mooiste Van Rockanje tot de Rotte meren, visstekkies. van Haek van Holland lot de Oude Maas. Fijne vismat ertjes voorde liefhebbers. En... nooit ver weg. Van ruiterpad Van de Weslmomse duinen tot Bon voor gratis informatie Zendentum VuoH Rijnmond. 1 \MIII AiiiuvordrtummerZW. I, Botterdam f.etvn postzegel) Mnn o/bel010-riJS20 tijdens I Kistende KnonpUbils kaMtrnrutvn tussenben uur 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1