'De beste manier om drempels te verlagen' f:: Wethouder krijgt tegengas Culturele raad: toch geld voor manifestatie VIAABDMISS BAGBIAO SCHIEDAMSGHEBOIHMNT NIEUWE WATERWEG COURANT Stadsvernieuwing Sommelsdijksestraat: 'Kanjers van fouten' §3Êjk Schiedam vertelt over energie-arm bouwen Kunstkringloop slaat aan Beroepskracht moet discogangers in toom houden ~W V i - Medaille voor Vlaardingen Geslaagd jubileum op Weteringschool Twee branden op Hoogstraat Boxer bijt van zich af Rotterdammers stelen zakken Kelderboxen worden weer afsluitbaar Kunstverkoop in museum niet bedoeld als reddingsactie MAANDAG 21 MEI 1984 Vlaardingen Wethou der Arij Maarleveld, bij de presentatie van de eerste Vlaardingse Kunstkrin gloop al een tevreden man, had zaterdag geen reden tot klagen. De geza menlijke cultuur-promotie door een reeks van instel lingen trok zaterdag veel publiek. Het idee van de open dagen bij de Vlaardihgse culturele in stellingen is feitelijk afkomstig van de Vrije Academie. Zij sluit het seizoen al jaren af met een open dag. De andere instellingen hebben het initia tief dit jaar massaal overgeno men. Ondanks de geduchte concur rentie van de traditionele ge- raniummarkt wisten vier gale ries, de musea, het Zonnehuis, de Vrije Academie, de Stads gehoorzaal, de streekmuziek- school en het gemeentearchief het publiek toch warm te ma- ken voor hun activiteiten. Het geheim achter het succes van deze eerste 'kunstwande ling' was dat de instellingen allemaal net iets extra's boden. Zo had het Visserijmuseum een muzikaal duo in de hal neergezet en werden boven voortdurend boet-demonstra- ties gegeven. In de galeries waren speciale tentoonstellingen te zien, kon in sommige gevallen een kijkje in de keuken (het atelier) wor den genomen of Werden por tretten getekend. In de verschillende panden waren workshops (de Vrije Academie), werd muziek ge maakt of werd een rondlei ding gehouden {het gemeente archief). De muziekschool trok veel belangstelling met een reeks van optredens, terwijl sommige ongeschoolden voor de verandering zelf eens een instrument ter hand namen. De Stadsgehoorzaal presen teerde zich trots met het vol gens directeur Marten Putman 'beste theateraanbod dat Vlaardingen ooit heeft gehad'. Het slagen van de Kunstkrin gloop werd nog het best geïl lustreerd door uitlatingen van diverse bezoekers. Voor veel mensen was het kennismaking met onvermoede cultuuruitin gen. „Ik denk dat deze aanpak de beste is om de drempel die veel culturele instellingen toch blijken te hebben, te verla gen," aldus een Vlaardinger aan het eind van zijn wande ling. De Vrije Academie trok vee! be kijks met de workshops Schiedam vliegt over subsidiebedrag heen Schiedam De gemeenteraad van Schiedam is niet echt genoodzaakt vanavond alle uitvoeringsplannen >oor de stadsvernieuwing vast te stellen. Als de ge meenteraad voor de Hoofdstraat-Zuid en de Fabristraat de plannen vaststelt en ook de omstreden plannen voor de Sommelsdijksestraat en de Laurens Costerstraat- /Land van Ris daaraan toevoegt, zal dat allemaal toch niet betaald kunnen worden. .Het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu heeft voor de Schie- damse stadsvernieuwing een subsidiebedrag van 50,5 mil joen gulden gereserveerd in het kader van de interim-sal- doregeling (ISR). Stelt de ge meenteraad alle plannen vast, dan vliegt Schiedam er met vele miljoenen overheen. Dat zei vorige week Jules Peppe laar, de ambtelijke rechter hand van wethouder Van Til- borg, in diens bijzijn. In feite wil de gemeente Schiedam met haar extra plan nen alleen minister Winsemius duidelijk maken dat Schiedam graag voor zwaardere subsidi ëring in aanmerking zou wil len komen, als op 1 januari 1985 de tussentijdse regeling ISR afloopt en de wet op de stadsvernieuwing in werking treedt. Er zijn thans ook ISR- gemeenten, die er niet in sla gen de volle (gereserveerde) subsidie binnen te halen op basis van uitvoeringsplannen, aldus Van Tilborg, Schiedam wil laten zien, dat het haér wel lukt. Omwonenden van het Land van Ris en bewoners van de Sommelsdijksestraat begrijpen hieruit, dat zij de dupe worden Vlaardingen De nieuwe beroepskracht, die begin deze maand in dienst is ge treden bij het wijkcentrum 't Nieuwelant, moet proberen het gedrag van de bezoekers van de disco in het wijkcen trum te verbeteren. Dat schrijft het college van B en W in een ontwerp-antwoord- brief aan een bewoner van de Goudsesingel. Die bewo ner heeft al een paar keer geklaagd over de overlast, die de omwonenden onder vinden van de disco-avonden in 't Nieuwelant. Er zijn al maatregelen geno men om die overlast wat te rug te dringen. Zo is bij het wijkcentrum een zogenaam de fietsensluis geplaatst, zo dat het binnenterrein niet meer met brommers kan worden betreden. Via sluip wegen komen die brommers er toch, zodat de overlast nog steeds bestaat. Het college laat in de ont- werp-antwoordbrief, die vanavond wordt behandeld in de vergadering van de commissie voor sociaal-cultu reel werk, weten dat ook zij er naar streeft dat rond de disco voor alle partijen een aanvaardbare situatie ont staat van een 'presiigestrijd' van B en W. De PvdA/VVD-coalitie gaat ervan uit dat de twee om streden uitvoeringsplannen geen uitstel kunnen dulden. De betrokken wijkbewoners zijn het echter met de plannen niet eens. Inspraak hebben zij ervaren als een wassen neus. De Rotterdamse advocaat J. P. Vandervoodt is met de bewo ners van de Sommelsdijkse straat van mening, dat in de besluitvorming over dit ge biedje 'kanjers van fouten' zijn gemaakt. Dit staat in een open brief, die de bewoners vorige week stuurden aan alle ge meenteraadsleden. De bewoners geven te kennen van hun straat te houden. Zij wijzen er op dat zij (overigens uit eigen financiële middelen) hun huizen hebben gereno veerd, waardoor een unieke woongemeenschap ontstond. Of misschien was het wel an dersom, zeggen zij: juist door dat er een nechte band was, werden de woningen collectief opgeknapt. De bewoners vin den het onbegrijpelijk, dat B en W de huizen m hun straat weg willen hebben om er een parkje aan te leggen. Wethouder Van Tilborg heeft tijdens een toelichting op stadsvernieuwing in het alge meen verklaard dat de ge meente geleerd heeft van groepsprocessen. Hij noemde als voorbeeld het hofje in de Kortlandstraat, waar de mees te bewoners ook eerst voor be houd waren en anderen later weer tegen. „Nu smeken som migen ons zowat: koop het als jeblieft. Het zijn situaties, waarbij mensen elkaar bijna de hersens inslaan." Van Tilborg vindt dat de Som melsdijksestraat daarvoor be hoed moet worden. „Maar het is best vreemd dat ik als libe raal moet zeggen dat je als overheid moet ingrijpen in dit soort kwesties." De bewoners van de Sommels dijksestraat vinden deze rede nering belachelijk. Als de ge meente te kennen zou geven dat de straat behouden mag blijven, is er niets aan de hand, vinden zij. De gemeente zou alleen niet de fout moeten maken om uit te spreken dat het gebied nog slechts tien jaar mag blijven staan, zoals in de Kortlandstraat gebeurde, want dat leidt inderdaad tot verpau pering en apathie, omdat ge durende tien jaar tijd het uit zicht op behoud steeds meer verkleint, de woningverkoop' stagneert en niemand meer zal opknappen. Volgens de bewoners van de Sommelsdijksestraat zijn hun woningen reed3 zo grondig ge renoveerd, dat behoud van de woningen nog minstens 25 jaar mogelijk is. W i. De Vlaardingse wethouder IJsbrand van der Velden was vrijdagmiddag een van de eerste gemeentebestuurders die van de Socialistlese Partij het rapport 'Tijd voor tegengas' In ont vangst mocht nemen. De aardgasprijzen kunnen het komende jaar, gezien de hoge winsten van de energiebedrijven, met een dubbeltje per kubieke meter omlaag, betoogt de SP. Die partij pleitte er onlangs nog voor, dat de Vlaardingse kleinverbruikers net als de bedrijven geld terug moeten krijgen, omdat het Vlaardingse energiebedrijf In 1983 een mlljoenenwlnst boekte. In de komende weken zuilen gemeentebestuurders In het hele land de nota uitgereikt krijgen. Vlaardingen De culturele raad in Vlaardingen vindt dat de gemeente toch geld moet uittrekken voor de manifestatie over architectuur, die de kunststichting, de bewonersgroep centrum en de historische vereniging hebben georganiseerd. In een eerder advies was de raad nog huiverig om geld te geven, omdat de manifestatie geen open karakter zou heb ben. De initiatiefnemers zijn erin geslaagd die huiver weg te nemen. De bedoeling van de manifes tatie is, dat architecten en kunstenaars vrijblijvend plan nen maken voor het gat op de hoek van Markt en Maassluis- sedijk. Die werken worden tentoongesteld en aan de hand daarvan wordt in Eorums, met ondermeer de wethouders Goudriaan en Maarleveld, ge sproken over stedebouw in Vlaardingen. In februari vond de culturele raad, dat de manifestatie te zeer was toegespitst op die ene, omstreden plek aan de Markt en dat deelname aan het ge beuren niet voor iedereen open stond. Met dat advies in de hand we2en burgemeester en wethouders de subsidie aanvraag van de hand. Nu de initiatiefgroep een nieu we aanvraag heeft ingediend dringt de raad erop aan, dat de gemeente 1450 gulden bij draagt. Dat bedrag stond in de eerste aanvraag, in de tweede was dat verhoogd naar drie duizend gulden. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen krijgt eind deze week de gouden Dr. C.B. Tila- nus Jr.-medaille van de Ko ninklijke Nederlandse EHBO- vereniging. Die medaille is de hoogste onderscheiding, die de* vereniging jaarlijks toekent. Vlaardingen heeft de medaille gekregen wegens de grote aan dacht die onder het gemeente- personeel wordt besteed aan EHBO-opleidingen, BZB-oefe- ningen en dergelijke. De onderscheiding wordt vrij dag tijdens de algemene leden vergadering van de EHBO- verenigïng in Middelburg uit gereikt aan burgemeester Fred van Lier, die vergezeld wordt door Roel Blom, het hoofd van de bedrijfszelfbescherming. Vlaardingen -De viering van het 25-jarig jubileum van de Weteringschool tn de aan deze school gekoppelde kleuter school De Klimop in de West- wijk is vrijdagavond succesvol afgesloten met een druk be zochte reünie. Veel oud-leer krachten en -leerlingen van de school waren naar de Boi- sotstraat gekomen om elkaar nog eens te zien en te spreken. Het 25-jarig jubileum van de beide scholen is vorige week door zowel de leerlingen van de lagere school als van de kleuterschool gevierd. De kin deren konden onder meer meedoen aan een fietspuzzel- tocht, een levend ganzebord en vrijdag aan een tocht met versierde fietsen door de wijk en een feestelijke afsluiting met een programma, dat door een clown werd opgeluisterd. Vrijdagavond was net officiële slot met de reünie. Schiedam In twee winkels aan de Schïedamse Hoogstraat is dit weekeinde brand uitge broken. Zaterdagmorgen om vier uur moest de politie in actie ko men om een brandje te blussen in een leegstaande kledingboe- tiek. Onbekenden hadden een brandende krant in de brie venbus gestopt. De brievenbus en de deurpost werden door het vuur beschadigd. Gisteravond om elf uur moest de brandweer opnieuw in actie komen op de Hoogstraat. De etalage van de winkel stond in brand en door de hitte spron gen de ruiten van de deur. Omwonenden hebben gepro beerd het vuur met senuirn- blussers te doven, maar dat lukte niet. De brandweer blus te het vuur tenslotte op andere wijze. Brandstichting wordt door de politie niet uitgesloten. Schiedam Een bewoon ster van de Bagijnhof in Schiedam belde zondaga vond om acht uur de poli tie, omdat zij haar woning niet kon binnenkomen. Haar hond, een oude boxer, had zich tegen de deur gevlijd en daarbij een grendel verschoven. De buitendeur van het huis weigerde open te gaan. De hond protesteerde luid tegen alle pogingen van hulpvaardige omwonen den de deur open te krij gen, Een agent tenslotte wist de woning via het balkon binnen te dringen, maar moest de woedende boxer van zich afhouden met een wapenstok. Het dier zette zijn tanden in het hout en weigerde los te laten. Maar de agent .kon de buitendeur toch open maken. Schiedam Schiedam is met een stand van bijna veertig vierkante meter vertegen woordigd op de tentoonstelling Volkshuisvesting in Leeuwar den. Die wordt op dinsdag 22 en woensdag 23 mei gehouden. Er komen naar schatting 2200 vertegenwoordigers van Ne derlandse gemeenten naar de exposite, waar Schiedam aan dacht besteed aan de automati sering van het bureau hüisves- ting en de energiebesparing in woningbouw. De automatisering van het verdelen van woonruimte wordt gedemonstreerd aan de hand van een beeldscherm, een printer en andere appara tuur, die via een telefoonlijn is aangesloten op de centrale computer van dc ONS. Zo worden vrijwel alle mogelijk heden van net Schiedamse sy steem zichtbaar worden ge maakt. Een ander deel van de stand is gereserveerd voor de informa tie over de energiebesparing in de woningbouw. Er wordt aandacht besteed aan de mini mum-energiewoningen in Woudhoek, de woningen op het Schuttersveld, de Emma- flat en de Nieuwlandflat. Ver der is gezorgd voor foto's, te keningen en maquettes van bestaande gebouwen en nieuwbouwplannen in Schie dam. Schiedam -Een 42-jarige en een 43-jarige Rotterdammer zijn vrijdagmorgen rond tien uur door de Rotterdamse poli tie aangehouden, omdat zij eerder die nacht hadden inge broken in het pand van een zakkenhandel aan de Betto- weg in Schiedam. De twee zijn via een open staand raam aan de achterkant van het pand het gebouw bin nengegaan .en hadden zo de deuren van de bedrijfshal geo pend. Zij reden twee vrachtau to's naar binnen en laadden negentig balen van elk vijf honderd zakken op de vracht auto's. De waarde van de ge stolen zakken bedraagt 45.000 gulden. De twee konden wor den aangehouden, omdat zij bij controle niet over de juiste pa pieren bleken te beschikken. Maassluis Het gemeentelijk woningbedrijf van Maassluis zal de kelderboxen aan de Burgemeester Schwartzlaan en het Burgemeester Dommisse plein binnen enkele maanden afsluitbaar maken, Dar ge beurt op aandrang van de be woners. Die zijn het beu dat er telkens weer brand gesticht wordt in de gemakkelijk toegan kei Like kelderruimten. In november vorig jaar, februari en eind vo rige week zijn in totaal tien boxen door brand vernield. Een woordvoerder van het woningbedrijf zegt de klachten van de bewoners te kunnen begrijpen, maar wijst er op dat de deuren een paar jaar gele den ook op verzoek van de be woners juist zijn verwijderd. Zelfportret Marjan Veenman. Zoals op haar doeker bevinden zich er sym boien op, die verwijzen astrale Schiedam Het Stedelijk Museum Schiedam gaat et- een gewoonte van maken om verkooptentoonstellingen te organiseren van plaatselijke kunstenaars. Zaterdagmid dag opende wethouder Zijde veld de eerste expositie in dit kader, van Matjan Veenman. Enkele van haar werken hangen aan de muren in Zij- develds wethouderskamer. Het idee voor de verkoopten toonstellingen werd volgens museumsecretaresse Ctara Stroman al een jaar geleden geboren. Nu het plan tot uit^ voering komt, is het dan ook niet bedoeld als reddingsope ratie voor kunstenaars, die door bezuinigingen uit de beel- dende-kunstregeling (BKR) dreigen te vallen. Marjan Veenman bijvoorbeeld maakt van de BKR geen gebruik. Ook de amateurs van de kun stenaarsgroep S'45 zullen in december in aanmerking komen voor een verkoopten toonstelling. In juli is er een dergelijke expositie gepland voor Inge van Haastert en Pe ter Lindauer. Het is de bedoeling van het museum, dat de exposerende kunstenaar zoveel mogelijk zelf aanwezig zal zijn bij de ex positie, zodat er een band met het publiek kan ontstaan. Het museum strijkt zelf anders dan bij galeries geen per centage op van het aankoopbe drag van de verkochte kunst werken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1