JAN DEN BRINKER BEDANKT ALSNOG Raad unaniem voor plan Land van Ris Verzet huiseigenaren tegen hogere erfpacht Verdeeld college sticht verwarring over crossterrein V1AARDIN6S DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NKOWE WATERWEE COURANT Geen kappen op nieuwbouw centrum Cowboy Gerard presenteert Tros-festival RET stemt bus 59 af op West nederland Nel Kester komt op standpunt terug M Migrantenwerker dankzij meevaller Driejaar cel voor Schiedammer Met geweer over straat Meisje op straat mishandeld Nieuw stembureau in Woudhoek- Noord WOENSDAG 23 MEI 1984 Schiedam CDA-afde- lingsvoorzitter Jan den Brinker is teruggekeerd op zijn schreden naar een ze tel in de Schiedamse ge meenteraad. Aanvankelijk had hij de be noeming aanvaard, maar deze week bleek het onderzoek naar zijn geloofsbrieven van de raadsagenda te zijn afge voerd. Den Brinker had het stembureau alsnog laten weten van het raadslidmaatschap af te zien. Hierdoor ontstaat voor het CDA opnieuw stagnatie bij de opvolging van de onlangs overleden nestor Jan de Ko ning. Burgemeester Seheeres maak te bekend dat Den Brinker alsnog bedankt had, omdat zijn raadswerk 'negatieve conse quenties zou kunnen hebben voor zijn zakelijke belangen'. Den Brinker heeft een schil dersbedrijf aan de Breedstraat. Volgens een partijgenoot krijgt hij ook opdrachten van de ge meente. Er zou nu sprake van zijn dat het bedrijf die op drachten verspeelt, als direc teur Den Brinker zelf in het gemeentebestuur gaat functio- Eerder ai waren er problemen rond de vaeature-De Koning, toen Theo Schoenmakers ge sommeerd werd voor benoe ming te bedanken. Schoenma kers is niet uit de KVP afkom stig, was de beweegreden. In derdaad zag hij van benoe ming af, maar er hangt het CDA-bestuur in verband hier mee wel een motie van wan trouwen boven het hoofd. Huis eigenaren ongerust over de woonlasten: „Ja, maar kan het niet wat lager dan?" Schiedam De vereniging van huiseigenaren Woudhoek heeft gisteravond een werk groep geïnstalleerd, die gaat uitzoeken waarom de gemeen te volgend jaar de erfpacht in deze Schiedamse wijk met een kwart wil verhogen. Contrac tueel mag de gemeente dat doen, maar de huiseigenaren vinden dat om een aantal re denen niet reëel. Volgens woordvoerder Marcel Hout kamp gaat men minimaal 450 gulden per jaar meer betalen. „In sommige gevallen zelfs meer dan duizend gulden", zegt hij. „Het staat inderdaad in de contraeten, maar toen die zijn afgesloten, waren de voor- uizichten aanmerkelijk beter. De canon is gebaseerd op de waarde van de grond, maar die is in de afgelopen jaren juist gedaald, dus ik vraag me af of de verhoging wel correct is. We hebben nog nooit goede argumenten gehoord, behalve: het staat in het contract, dus het mag." Omdat de gemeente vasthoudt aan de verhoging en de politieke partijen hier niet aan willen tornen, moet de werkgroep een actieplan gaan ontwikkelen. Echtscheidingen maken woningnood onoplosbaar Schiedam De hausse in echtscheidingen is volgens wethouder Chris Zijdeveld 'een ramp voor de wo ningnood'. Schiedam bouwt volop en toch gaat het inwoneraantal zienderogen achteruit (69.655 inwo ners per 1 april). Ook de woningnood wordt maar niet kleiner. Het aantal woningzoekenden bij bureau huisvesting blijft schom melen tussen de zeven- en acht duizend. Hier zitten veel com plete gezinnen bij, maar het aantal alleenstaanden is ook be hoorlijk. En onder die alleen staanden bevinden zich veel 'starters'. Dat zijn mensen, die nog geen zelfstandige woning hebben. Vaak zijn dat jongeren, maar een groot percentage be staat uit gescheiden mensen. Het gevolg is dat steeds meer wonin gen door alleenstaanden of onvolledi ge gezinnen bewoond gaan worden. Er komen steeds meer huizen, zonder dat het inwonertal toeneemt. Zijde veld sprak zijn zorg hierover uit bij de presentatie van een sociografisch rap port, dat de ambtenaren Frans Griffi oen en Aad Kalisvaart hebben ge maakt over het effect van de nieuw bouw in Woudhoek-Noord op de doorstroming in de stad. Op zichzelf geeft dit rapport een redelijk gunstig beeld. Vlaardingen De kappen, die de woningbouwvereni ging Samenwerking '77 op de eerste vijftig nieuw bouwhuizen in het Vlaar- dingse centrum wilde, ko men er niet. De bewoners wilden die kappen onder geen beding, omdat het ruimte kost in de huizen. De commissie stadsontwikke ling was gevoelig voor dat ar gument. „Daar moeten we eerst intern over praten", wil de Jos van Bergen Henegou wen van Samenwerking de boot afhouden. Maar daar moest wethouder Bas Goudri- aan niets van hebben. „Ik ver wacht morgen een telefoontje van de directeur", zei de Gou- driaan kortaf. Al maanden wordt er in de projectgroep, die de nieuw- bouwplannen voor de kaalslag in het centrum moet voorbe reiden, heen en weer gepraat over de vraag of er op de eer ste vijftig huizen, die in het gebied achter de Nieuwelaan zullen worden gebouwd, schuine kappen moeten ko men of niet. De woningbouw vereniging hield stug vast aan die kappen, omdat dat beter zou passen tussen de huizen die er al 'staan. Maar de bewo ners willen van die schuine daken niet weten. Compromis voorstellen bleken het steeds niet te halen. „We zitten er aardig mee in de nesten, we komen er niet uit", verklaarde ambtenaar Jan Does. De commissie koos al snel voor het compromisvoorstel van de architect, waarin de huizen een plat dak hebben, maar een puntdakje op de trappenhuizen. „Een accentje om de skyline wat te verle vendigen, daar wordt het ge heel wat vriendelijker van", verdedigde Goudrlaan dat plan. Hij toonde zich net als de bewoners een tegenstander schuine kappen. „Weet je wat het is met een schuine muur, je kunt er zo moeilijk een schilderij aan ophangen", grapte hij. De weigering van de woning bouwvereniging om zich direct in de vergadering voor of te gen het plan uit te spreken ac cepteerde hij niet. „Dit is flau wekul. We zijn grote jongens en ik verwacht morgen een antwoord. Dan kunnen we nog dit jaar gaan bouwen en daar gaat het om." Het onderzoek is toegespitst op 257 wo ningen in de Botenbuurt, die een paar jaar geleden zijn gebouwd. Uiteraard hielp de gemeente hjermee 257 huishou dens aan een nieuwe woning, maar de effecten waren groter, want veel van die huishoudens lieten op hun beurt een woning achter. Daar konden dan ook weer woningzoekende Schiedammers mee worden geholpen. En als die dan ook weer een huis achterlieten, ont stond een nieuwe 'echogolf' in de ver- huisbewegingen. Uit het rapport blijkt nu, dat de bouw van de 257 woningen, van de Botenbuurt uiteindelijk nut heeft gehad voor 566 huishoudens, wat neerkomt op ongeveer 1500 personen. Hoe meer 'echogolven' er ontstaan in de verhuïsbewegingen, des te langer wor den de doorslroomketens genoemd. Onder de 566 uiteindelijk geholpen huishoudens bevinden zich 138 'star ters'. Van de bewoners van de Boten buurt is 22 procent uit de oude wijken afkomstig, wat ruimte schept voor stadsvernieuwing. Mede hierdoor was het mogelijk, dat de nieuwbouw aan de Mariastraat in Sehiedam-West voor vijf tig procent werd bestemd voor bewo ners van die wijk zelf. Schiedam Gerard de Vries, beter be kend als cowboy Gerard, is aangetrok ken om zaterdag 2 juni vanuit het Julia- napark in Schiedam voor de Tros-radio een country western programma te presenteren. Tussen twee en vijf uur zijn de microfoonrepetities en tussen acht en elf uur wordt het programma opgenomen. Wie die dag optreden, is nog niet be kend. Zeker is dat de winnaars van het countryfestival, dat 30 mei in Uden wordt gehouden, acte de présence'zullen geven. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV of kunnen telefonisch worden besteld on der nummer 733000. Een kaartje is zo wel 's middags als 's middags geldig. llIimilHlIllllllllllIllllllllHV Vlaardingen/ Schiedam Westnederland en de RET willen hun buslijnen tussen Vlaardingen en Rotterdam beter op elkaar afstemmen. Met ingang van 3 juni zullen de bussen overdag rijden met een frequentie van 7,5 minuut, In het personeelsblad Versnelling spreken de twee openbaar- vervoersbed rij ven van een doelmatiger bedrijfsvoering en een beter aanbod voor het publiek. De gemeenten Schiedam en Vlaardingen en het ministerie van verkeer en waterstaat hebben hierop aangedrongen. Het resultaat is een soort samenvoeging van RET-lijn 59 en de WN-lijnen 125 en 126. Op werkdagen zal de frequentie van 7,5 minuut gelden tot en met de avondspits. Hierna staakt de RET de dienst, waarna de Westnederland aanvankelijk een 15- minutendienst en later een halfuurdienst rijdt. Daardoor blijft de doorgaande verbinding vanuit Den Haag en Maassluis naar het Marconi plein gehandhaafd. Voordat in 1986 de metro wordt doorgetrokken tot aan het Mareoniplein, zullen de ervaringen met de nieuwe opzet op een rij worden gezet, zodat er wellicht een verdere integratie kan ontstaan. illllllf llltlllllllIlllIIIIIlliUDIIl Vlaardingen Het college van burgemeester en wethou ders van Vlaardingen is verdeeld over de vraag waar in d'i stad het terrein van de fietscrossclub moet kcunen. Dat heeft wethouder Bas Goudriaan (PvdA) gister avond in de vergadering van de commissie voor de stads vernieuwing toegegeven. Vorige week koos de commis sie verkeer in meerderheid voor het terrein ten noorden van de boerderij van Moer man. Dat terrein was door wethouder Floor Quasi gepre senteerd als één van de twee- voorkeuren van het college. Drie wethouders zijn echter tegen die plek en geven de voorkeur aan een terrein m het industriegebied bij de Ja mes Wattweg. Dat vermeldde Quast vorige week met. „Dat kom ik nu terug op mijn standpunt van vorige week", zei een onthutste Nel Kester (D'66), die in de commissie verkeer nog voor het 'Moer- matuerrein' had gestemd. De argumenten van wethouder Bas Goudriaan tegen die loca tie veroorzaakten de omme keer. „Ik wist niet dat het col lege verdeeld was Drie wethouders vinden dat midden in de stad geen cros sterrein kan worden aange legd. „Je krijgt gegarandeerd overlast van die rottige brom mers", zei Goudriaan. „Of je dat terrein nu afsiuit of met, die komen er." Hij wees er bo vendien op dat parkeerplaat sen moeten worden aangelegd als de crossbaan op het 'Moer manterrein' komt. De VVD en PvdA'er Willem Kwakkelstem bleven tegen de locatie James Wattweg, omdat de kinderen, die gaan crossen, dan helemaal naar de rand van de stad moeten. De rest sachaarde zich achter de wet houder en koos voor een cross baan in het industriegebied. .-> - --Mi - Lp v" -?!,•i De Simon Stevinstraat is een kort doodlopend straatje in Schiedam-Oost. De gemeenteraad heeft besloten er wat panden te kopen in verband met de stadsvernieuwing. Voort de buurt werd een globaal plan vastgesteld. Schiedam Ondanks be swaren van buurtbewoners is de gemeenteraad ak koord gegaan met het uit voeringsplan voor de Lau rens Costerstraat en het Land van Ris. Er is onder andere nieuwbouw ge pland bij het Copernicus- plein en in delen van de Laurens Costerstraat en Lange Singelstraat en zij straten. Wel had de PSP/PPR-fractie bedenkingen, omdat er weinig groen in Schiedam-Oost is en er een poten tiele locatie voor een buurtpark verloren gaat. En ook had het CDA een bete re schaderegeling willen zien voor de omwonenden, die ang stig uitkijken naar het heien en eventuele grondverschui vingen. Maar overwegende be zwaren waren dat niet. De raad stond unaniem achter het uitvoeringsplan van B en W. Over de door CDA-raadslid Els Heil wig bepleite schadere geling zei VVD-wethouder Van Tilborg, dat het nog geen 5 december is en de gemeente Schiedam Sinterklaas met is. „Uiteraard zullen wij te zijner tijd wel zorgen voor een ade quate schaderegeling," aldus Van Tilborg. Tegen Herman Noordegraaf, woordvoerder van klein links, zei de wethouder dat er in Schiedam-Oost ineer locaties zijn, die in de toekomst als groene plekken m de wijk aangemerkt kunnen worden Hij noemde het Boerhaave- plein en het Edisonplein in het bijzonder Vlaardingen Het Stedelijk Overleg Migranten krijgt na jaren zijn zin. Vlaardingen krijgt voor 20 uur *>en onder steunende kracht voor buiten landers. Die werker moet mi grantenorganisaties ondersteu nen en de toegankelijkheid van de algemene voorzienin gen voor migranten vergroten. Daaraan zou het nogal schor- B en W hebben zich tol heden op het standpunt gesteld dat het ministerie van wvc met geld over de brug zou moeten komen. Aangezien een extra rijkskorting voor het sociaal- cultureel werk onlangs is inge trokken, heeft Vlaardingen plotseling financiële speel ruimte gekregen. Hen W hebben als voorwaar de g 'eld dat er eerst onder de huidige beroepskrachten naar iemand voor de nieuwe functie moet worden gezocht. Vooruitlopend op de poolvor- ming van het opbouwwerk wordt een gecombineerde aan stelling (20 uur migranten- werk/20 uur opbouwwerk) niet uitgesloten. Rotterdam De Rotter- E damse rechtbank heeft een 24-jarige Schiedam- 5 mer conform de eis ver- S oordeeld tot drie jaar ge- vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De man S had zijn plaatsgenoot Har- ry Vleghaar op 3 februari in diens woning door een S pistoolschot in de rechter- sj long om het leven ge- bracht 5 Zijn verdediger had vrij- ss spraak bepleit omdat er sprake zou zijn geweest van noodweer. Het slacht- offer was 's nachts met twee vrienden het huis S van de Schiedammer bin- nen gedrongen om een schuld van enkele honder- den guldens te vereffenen. De Schiedammer zei te hebben geschoten om zijn H vriendin te beschermen, die door het slachtoffer werd vastgehouden en ge- stom Dl Spijkenisse De politie van Spijkenisso heeft gistermiddag een 31-jarige Rotterdammer aangehouden, die op de Pool sterstraat liep met een geweer, De man is aangehouden en overgebracht naar het bureau Vlaardingen De Vlaardtng- se politie zoekt getuigen van een mishandeling, die gister middag rond kwart over een op het Verploegh Chasséplem bij de Middenstandsbank plaatgreep. Een 18-jarig meisje werd tijdens het oversteken door een onbekende man aan haar haren gelrokken en kreeg een stomp in het ge zicht. Toen zij zich probeerde te verzetten, kreeg zij nog een aantal stompen m de maag streek en werd achter een abri met een scherp voorwerp be werkt. Schiedam - Bij de Europese verkiezingen, dte donderdag 14 juni worden gehouden, heeft Schiedam een stembu reau meer dan bij ae gemeen teraadsverkiezingen m 1982. De minimum-energiewoning aan de Hoepelmakershof in Woudhoek-Noord is er bijge komen voor de bewoners van de nieuwbouw. Enkele stembureaus zijn in een ander gebouw in Schie dam ondergebracht. Boven dien zijn enkele stemdistricten gewijzigd. Veertien van de achtenveertig stembureau's zijn toegankelijk invaliden met een rolstoel. Moet er wor den gestemd op een stembu reau dat voor invaliden niet of moeilijk bereikbaar is, dan kan de oproepkaart warden omgezet in een kiezerslegïti- matiekaart. Daarmee kunnen invaliden op een van de spe ciale stembureau's terecht. Daarvoor moet contact worden opgenomen met het bureau verkiezingen van de gemeente in het kantorenpand aan de 's- G ravelandseweg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1