msr vü - Met Platters terug naar de jaren vijftig Sippimaduwa als schakel tussen Dam en Broersvest n: VL65 swingt als grijze hippies VIAABDINGS DAGBLAD SGHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Hans Poldervaart (CPN): Weinig vakantiegangers op Costa del Solfeest Thalita viert jubileum met taptoe Inbrekers zijn uit op drank Landelijke waardering voor opzet Vlaardingse rampen bestrijding Vechtpartij: man blind aan één oog Politie zoekt eigenaar van voorwiel fiets In Proveniershuis in Schiedam: Peuter (2) verdrinkt in Moordrecht MAANDAG 28 MEI 1984 u|!iiriniiiiti2iJiiiiitiiHiiiiritiiiitiiiiiifji[iiifiiiiitiiiitiiiiiiiiiiiifif!iiiiii!iiiiiiii!ii9iiiiitiiiiiniiTriiiiiiiiiiniiii!riJiiJifiiiiiitniii!iiiiiii(iitiMiiiiiiiiiiiiii)ifiiJiimiiijiiiiniiiuiiiriiiiiiiift!iiiii[iiinitiiiiiiiiEii!XiiiiiiiiJtiuifiiii[[tt)^iirii]it]iniiiiii!riiiiiriirfiii^ Schiedam De Schie dammers bleven zater dag eens thuis, dat wil zeggen, thuis in eigen binnenstad. In de buur gemeenten was er toch niets extra's te beleven, bovendien ging het za terdagmiddag op.de Dam en op de Broersvest om eenvoudige attracties, die juist door een zekere in getogenheid van de kraambeheerders het duizendvoudige publiek konden charmeren. Je kon er tenminste winke len zonder dat iemand zich aan je opdrong. Dat is het nadeel van de Hoogstraat. Niet dat daar de winkeliers zich opdringen, want zij zijn ook aardige mensen, maar die winkel straat is lang en smal en als dan aan weerszijden markt kraam p je s staan, raakt Jan Publiek in de verdrukking. Wat dat betreft dienen.de Oostenrijkse dagen van vori ge week op de Hoogstraat als aardig vergelijkingsmateriaal voor de attractieve elemen ten van afgelopen zaterdag. Vooral de Broersvest heeft sinds de ."reconstructie wat meer ruimte voorN dergelijke- aardigheden. En bovenaan de vest begint de Koemarkt er zeer behoorlijk uit te zien, nu er al enkele opstalletjes door winkeliers betrokken zijn en het plaveisel bijna klaar is: baksteen van een milde wit tige kleur, waarvan het pa troon aangeeft waar vroeger de molens hébben gestaan. Die Koemarkt leek wel de meeste belangstelling te trek ken; kennelijk wilden veel Schiedammers wel eens op een mooie zaterdagmiddag zien hoe hun stadscentrum nu aan het worden is. De Koemarkt is duidelijk als knooppunt in de binnenstad in belangrijkheid toegeno- Tobben Daarentegen blijft het met de Lange Kerkstraat nog tob ben! Dat blijkt juist op zo'n zaterdag als eergisteren. Op de Broersvest vroeg SVV aandacht van de 'gewone man', terwijl aan het begin de karate-leerlingen die kyo- kushinkai-demonstraties ga ven tussendoor even uitblie zen op het terras van de Ara- stelbron de kraampjes en winkels zorgden verder voor een sfeervolle gaanderij. Maar bij de Hema aangeko men hield het op met de Square Jazz Band. En in de Passage hield het op bij een aankondiging van Anne Frank voor vorige week. 's Avonds zou daar heel wat meer te doen zijn, De Hoog straat is van zichzelf al aan trekkelijk en heeft dus geen Oostenrijkse dagen nodig al is dit een persoonlijke smaak maar de Lange Kerkstraat biedt niets om een doorsnee-publiek lang aan zich te binden. Hier ont brak eefr logische schakel om door te lopen richting stad huis en vervolgens de over steek te wagen naar de Dam. Derhalve nam de werkgroep Sippimaduwa zonder eni- j ge opzet die functie over. Deze werkgroep posteert zich i eik jaar met een op Sri Lan- I ka toegespitste braderie in de Korenbeurs. Dat is een van de mooiste gebouwen in de j stad en het is zonde dat daar niet elke week zoveel Schie- j dammers komen om even rond te neuzen. Als daar de j grote voordeuren openstaan, j prikkelt dat veel mensen tot i nieuwsgierigheid naar de beurs-achtige taferelen van j weieer. En gezien de belang- stelling kan gezegd worden; j dat Sippimaduwa veel pu- bliek over de streep trok om ook meteen de braderie op de j Dam even mee te pikken. j- Noemenswaardige activitei- ten waren voorts de curiosa- markt van het mannenkoor Orpheus op het museum- l plein, de wedstrijd wie de beste bierkenner van Schie- dam is in café The Pub op de Rotterdamsedijk, en het op- treden van de Westland Jazz Band op de Koemarkt en een muziekgroep op de afrol naar de. Lange Achterweg. ^iiiifiiii]iiiii!iiiiiiiiiiiirniii]iiiiiiiiHiij!i!iiiiiuii!iiiHiit!iitiiiiiEiiii[riiiiiirijiiiiiifMiiiiiiiiiiJiiinniiiiiifiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinifiiiiiiiiiriiiiiiiiiii!iiiiii!ii!iiiiiii]iiiiiiii)iitii!ititiiiiii<iiitiii!iiiiiriiiiiiiiririiiiiiiiiiiiiiitiiiiii(iiiif7 'OJC vo Maassluis Twee jeugdige in woners van Maassluis zijn za terdagavond door de politie op heterdaad betrapt, toen zij in braken in een supermarkt aan de Lange Boonestraat. De 14- en de 15-jarige Maassluizers waren 'het pand binnenge drongen door een deur te for ceren. Ze wilden drank mee- In de nacht van vrijdag op za terdag werd ingebroken in de Koningshof. Een casettedeck en een versterker verdwenen. De waarde van de ontvreemde apparatuur bedraagt enkele honderden guldens. Op de Industrieweg in Maas sluis trof de politie zaterdag een auto aan, die was gestolen in Spijkenisse, Nadat de auto daar geparkeerd was heeft de bestuurder bij een garagebe drijf in Maassluis een auto ge huurd. De politie is nog niet tot aanhouding, overgegaan. Vlaardingen -Het OJG - (operi jongerencentrum) aan de Zomerstraat in Vlaardingen wordt volgens CPN- raadslid .Hans Poldervaart „rijp gemaakt om het vol gende slachtoffer te worden van de gemeentelijke be zuinigingen." In de begeleidingscommissie die door burgemeester en wethouders wordt ingesteld zouden volgens Poldervaart alleen „mensen van de harde lijn" komen, die het met het OJC niet goed voor hebben. In een besloten commissiever gadering maakte wethouder Ary Maarleveld onlangs be kend wie hij heeft aangezocht om het OJC-bestuur te bege leiden. „Het is moeilijk genoeg om drie mensen te vinden", reageert de wethouder, „die zowel voor het OJC als voor de gemeenteraad aanvaard baar zijn. Meneer Poldervaart schijnt precies te weten wat er staat te gebeuren. Ik weet dat li iet zo goed. De uitkomsten van het werk van die begelei dingscommissie slaan voor mij niet vast." Met name de PvdA dringt al jaren aan op het instellen van een begeleidingscommissie. Het OJC zou zijn werk niet goed doen en zich niet vol doende richten op de doel groep. Het centrum zou een veel jonger publiek trekken dan eigenlijk de bedoeling is. De commissie moei dat contro leren. Een medewerkster van het Vlaardïngs centrum voor wel zijnsplanning (VCW) en ie mand die een hoge positie be kleedt in het bedrijfsleven, zijn echter volgens Poldervaart niet de juiste mensen om het OJC in rechte banen te leiden. Het VCW is bij het OJC en de buurthuizen de gebeten hond, omdat hei met het inmiddels door de gemeenteraad aange nomen voorstel - kwam. om vijftig procent van de barwin- sten van die instellingen naar de gemeente te laten terug vloeien. Iemand uit het be drijfsleven hoort volgens Pol dervaart a! helemaal niet thuis in de commissie. ;,Op deze manier sturen burge meester en wethouders bewust aan op een conflict met het OJC", meent Poldervaart. De CPN'er denkt dal gemeente op deze manier aan het centrum haar wil zal opleggen, „In een begeleidingscommissie", stelt Poldervaart, „moeten mensen zitten die veel meer verbon denheid met 'het open jonge renwerk hebben." Vlaardingen De gemeente Vlaardingen vervult een voor beeldfunctie voor het gehele, land met de wijze, waarop de rampenbestrijding in de ge meente is geregeld. Met name hety feit. dat de EHBO-briga- de nauw bij de rampenbestrij ding betrokken is, zodat in ge- yal van calamiteiten over een veel groter potentieel aan hulpkrachten kan worden be schikt, is een uitstekende zaak. Die waardering heeft de Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging voor EHBO vrijdag uitge sproken tijdens haar landelijke ledenvergadering, die in Mid delburg plaatsvond. Om de waardering in de richting van de Vlaardingse aanpak ie on derstrepen kregen burgemees ter Fred van Lier en voorzit ter van de bedrijfszelfbescher ming Roel Blom de gouden Dr. C.B. Tilanus Jr. medaille. Dat is de hoogste onderscheiding die door de vereniging wordt toegekend. De medaille wordt ieder jaar uitgereikt aan een persoon of instantie, die op grond van bijzondere verdien sten van landelijke betekenis is voor de EHBO, Dit jaar stonden bij de beoor delingvooral de hulpverlening bij rampen en de gemeentelij ke rampenplannen centraal. meester Fred (rechts) krijgt handen van drs. J.W van Hoorn van de EHBO-vere- gouden i De modeshow maakte ook deel uit van het feest. Schiedam De belangstelling voor het Costa del Solfeest in de foyer van het Passagelheater viel wat tegèn. Naar schatting ze ventig bezoekers bevolkten zaterdagavond de hal. De ster van de avond, zangeres Imca Marina, tiet het ook al afweten, wat de bezoekers overigens een gratis consumptie opleverde om de pijn liets te verzachten. Belangstellenden konden in de de bioscoop van hel theatercom plex genieten van de verrichtingen van de helden uit Star Wars en het krachtdadige optreden van James Bond. Ook een mode show maakte deeluil van het programma Het Costa del Solfeest was het vierde dat dit jaar in het theater werd gehouden. In november vorig jaar werd de tropennacht gehouden in verband met het vijftig jarig bestaan van het thea ter. Daarna volgden nog het Jaren.'30 feest en het Jordaanfeest. Ondanks deze tegenvaller, waarmee het seizoen wordt, afgeslo ten, worden er volgend jaar weer feesten gehouden rond een be paald thema. Schiedam Een twimigjarige Schiedammer heeft vannacht een uit de hand gelopen ruzie over een tatoeage moeten be kopen met een. blind- rechter oog. De dader, een eveneens twintigjarige inwoner van Pijnacker, gaf hem een klap in het gezicht met een kapot ge slagen bierglas. De vechtpartij vond plaats in zaal Irene aan de Nieuwe Ha ven. De inwoner van Pijnac ker maakte opmerkingen over tatoeages van een Schiedam mer. waarop het aamvezige dronken gezelschap over on weer begon te duwen en te trekken, Een vriend van de Schiedammer bemoeide zich ermee en deelde een klap uit. De jongen uit Pijnacktr daag de hem daarop uit om het in de grote danszaal uit te vech ten. Terwijl het tweetal naar de danszaal liep, sloeg hij een bierglas kapot en drukte dat in het gezicht van het slachtoffer. Zijn vrienden brachten de ge wonde Schiedammer direct naar het Schielandziekenhuis en van daaruit werd hij naar het Oogziekenhuis in Rotter dam gebracht, Daar consta teerde men dat de Schiedam mer zijn rechteroog zal moeten missen, Vlaardingen De politie is in hel kader van het onderzoek naar de steekpartij, die don derdagmiddag op de Maas- sluissedijk plaatsvond en waarbij de 34-jarige rijwiel handelaar A.J. Brobbel om het leven kwam. op zoek naar de persoon die kort geleden ie mand een voorwiel van een fiets heeft verkocht of gege ven, of naar iemand die een voorwiel mist. Het wiel heeft een rol gespeeld bij de repara tie, die de nog altijd onbekend gebleven man aan zijn fiets liet uitvoeren. Toen de man donderdagmiddag de gerepa reerde fiets kwam ophaalde ontstond onenigheid over de reparaiieprijs. De rijwielhan delaar werd daarop voor de deur van zijn zaak doodgesto ken. Ook zijn 73-jarige vader liep ernstige steekwonden op. Die ligt nog steeds in het zie kenhuis, maar zijn toestand is stabiel. De politie heeft het afgelopen weekend assistentie gekregen van het recherche-bijstands team. Veel concrete tips of aanwijzingen zijn nog niet bin nengekomen. Wie van de steekpartij op de Maassluisse- dijk getuige is geweest, iets van het voorwiel afweet of an derszins tips kan geven wordt verzocht contact niet de Vlaar dingse politie op te nemen via 34.23,55. De drumguards traden zaterdag Frans-gekleed op. Vlaardingen De Show brassband Thalita uit Vlaardingen heeft zater dagavond haar vierde lus trum gevierd met een tap toe op het veld van voet balvereniging Fortuna aan de Marathonweg. In 1964 werd het orkest op gericht na het opheffen van de gidsendrumband. Liefhebbers van marsmuziek, en dat waren er heel wat. ge noten zaterdagavond van op tredens van de Drumguards uit Delft. Ahoy uit Rotterdam, de Rijnmondband uïl Schie dam en Liberté en De Pijpers uit Vlaardingen. De deelne mende korpsen brachten allen een goede show, waaraan de belangstellenden veel plezier beleefden. Het muzikale ge beuren werd afgesloten met een gezamenlijk optreden van alle deelnemende korpsen. Voordat de korpsen aan hun optreden konden beginnen trad het all junior corps De Jonge Pijpers voor het voet licht. Aan de taptoe is hard gewerkt door dé leden van Thalita. Bij na een half jaar geleden start ten de voorbereidingen voor het evenement en werd be gonnen met het maken van een 'kasteelmuur', dat als de cor moest gaan dienen. De hoogte daarvan was ruim twee en een halve meier. De poort in de muur zelfs vijf meter. Schiedam AI weer zo'n 31 jaar geleden brachten ze hun eerste plaat uit: Only you. Een gevoelig werkje, dat meteen hun grootste hit werd. Een we reldhit, die ai gauw werd gevolgd door meer: The great pretender, Smoke gets in your eyes, I'm sor ry, It's magic en Thanks for the memory. Miljoe nen exemplaren werden er van verkocht en The Platters stonden dan ook tien jaar lang op de hoog ste sporten van de show- ladder. Nog maar 31 jaar is Joy Eman en nog maar vijf maanden zit hij in hel Schit'damse staclscafé liet Proveniershuis; het 17e eeuwso regen te nhu Ls aan de Ovcrschiesestraal. Elk week end treden daar. voor een pu bliek dat hoofdzakelijk bestaat uit 30-plussers. wel nationale of internationale artiesten op, maar Joy Eman vond al na en kele maanden dat al er best ruimté was voor een stuntje. Zodoende kon gisteravond een select gezelschap van ruim honderd liefhebbers in een sfeervolle ambiance genieten van ai die 'number ones', die door Cees Buitendijk miljoenen over de hele wereld al in vervoering brachten. Nadat de Rotterdamse zanger Lou Prince de zaal op tempe ratuur had gebracht, vierden gisteravond nostalgie en jeugd sentiment hoogtij en voor het publiek maakte het niets uit dat de huidige samenstelling van The PJatters niets meer te maken heeft met de groep die in de jaren vijftig hit na hit scoorde. Immers, in 1963 zet ten The Platters een punt ach ter hun roemrijke carrière en leadzanger Tony Williams, Paul Robi, David Lynch (in middels overleden), Herbert Reed en zangeres Zola Taylor hadden genoeg van het reizen en trekken, en van elkaar, en gingen rentenieren. Buck Ram, de man die The Plotters bij elkaar bracht en hun tek sten schreef, zétte de 'firma' The Platters echter voorten vond nieuwe mensen, die in middels ook al weer zijn ver vangen. Op die manier blijven The Plotters jong. Maar zij ne men het publiek nog steeds mee terug naar de muziek van de jaren vijftig. Vandaar ook dat het veelal oudere publiek, dat zich gisteravond in Het Proveniershuis vermaakte, veel enthousiaster reageerde dan bijvoorbeeld de 1500 jon geren die vorig jaar in de.Rot terdamse discotheek Rluetiek- Inri The Platters vrij gelaten meemaakten. Alleen al het in zetten van elke oude hit werd met applaus begroet en 'Only You' uit volle borst meegezon gen. En The Platters konden na afloop rekenen op een slaande ovatie. fiijiiiEiiiittiiiiiiiiiiitiittiiiiiiiJiJrfiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiirjiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiifiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiitiiiiiiJiiiiiiHj: Vlaardingen Drie kinderen liepen zater dag blindemannetje te spelen op de Oost ha ven kade. Eén moest haar ogen dicht doen, terwijl de andere twee steeds vroegen: „Waar ben je nu?" En één keer wist het meisje het ze ker: „Bij het Hollandia- gebouw," Ja, riepen de andere twee, „dat hoor je aan de muziek." Trap op. naar binnen. Swin gend jazzcombo in de hal. bedaagde heren en vrou wen aan een drankje, keu velend en koutend, gezellig onder elkaar, 'l ls maar een klein groepje. In de uitnodiging voor deze reünie van oud-leden stond het aldus: „VL65. als kunst zinnige vereniging zo esthe tisch opbloeiend, politiek haar hoogtepunt bereikend, om daarna apatisc.h ten on der te gaan." Het leek outi- Icden als Jos Noord hui zen, Ton Stolk, Betty van Apel doorn en Jack Tsang wel aardig om in VL65 nog eens nieuw leven in te blazen. Daar vonden zij 1984 wel een geschikt jaar voor: het jaar van 'Orwell or not". Het 'nieuw leven' blaast zich een volgend rondje in. Een -voordracht? Wordt daar een gedicht geprocla meerd? Nee. Staan daar oud-léden op om bodv-art toe te passen of om de gi taar ter hand te nemen? Nee. Gebeurt cr iets ener- vcrends? Nee. De laatste zinsnede in het citaat uit de uitnodiging klopt dus: apa tisch ten onder gegaan. Nog een trap op. Daar hangt de expositie van de kunstwerken, die VL65 vroeger maakte. Daar han gen mooie dingen, zeg. Jan de Winter, met zijn 'Vegeta tie' kennelijk toen al op dreef. Annette Braad, met een vakkundig lappenspel. Namen als Remi Poppe, Leen Stolk. Dirk Kats, Hans Molenkamp prijken op de catalogus. Het heeft de activiteit van die hippie jaren nog in zich, de nostal gie druipt ervan af. Dat klopt dus ook: esthetisch op bloeiend. Trap weer af. Van dat poli tieke hoogtepunt is Poppe overgebleven, maar we zien hem beneden niet zitten. Misschien komt hij nog. De heren en dames halen her inneringen op, praten over het Vlaardingen van nu en dat het tijd wordt een VL84 op te 'richten maar dat dat eigenlijk ook weer niets te betekenen heeft -ja hoor, het is net een bejaardente huis. 'i Is dat er een jazz- bandje, speelt eh niet het Viaardings Vissers vrouwen koor daaraan zie je dat die grijze haren uit hippies zijn gegroeid. Trap af naar buiten. Daar spelen die kinderen nog. „Waar zijn we nu?" Mom pel, mompel. In 1984, kin deren, maar opa is een beet je moe. :illlllillllllttl!lilllll!|[||||llltl!UliiljIllliMlilUllIlIlllllillHilllllt|lltltlll|11ll!ill||llllHUIIl!III)ltlltllllilllllllll|l|{||||||||||ltll!lilü!lll]llll>l!ll!UliltlIllj; Moordrecht De 2- jarige Zeborah Plomp uit Schiedam is zaterdagavond verdronken in Moordrecht. Het meisje was met haar ouders op bezoek. Bij werkzaamheden achter de Marijkestraat ontsnapte dé peuter aan de aandacht van de ouders. Even later werd het lichaampje van het kind in de sloot achter de Marijkestraat aangetroffen. Zij bleek te zijn overleden. 'I i I i v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1