Onenigheid over huuraanpassingen Against all odds Maak meer van uw vakantiegeld. Maassluis betaalt stil alarm niet Carolina kiest het ruime sop Consument kan vele tientjes besparen VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE G0DBAN1 NIEUWE WATEDWEG CODBANT Recht van 'starters' op nieuwbouw erkend 'Mensen zonder Werk' doet beroep op college zmasmem Puntensysteem Vlaardingen genuanceerder 9Corporaties denken alleen aan het geld9 Weekopbrengst verdwenen Automobilist krijgt hartaanval Tas gestolen uit sporthal WOENSDAG AL IN DE BIOSCOOP Auto's gekraakt Regio verzet zich tegen 'meeliften verenigde spaarbank WATERWEG DINSDAG 29 MEI 1984 Schiedam Wethouder Zij develd wü blijven streven naar nieuwbouw van meer kleine woningen, want vol- 'gens hem hebben ook de zo genaamde starters er recht op in nieuwbouw te wonen. Voor de doorstroming is het weliswaar niet gunstig, want als starters in een nieuw op geleverde woning trekken laten zij "geen leeg huis ach ter, zoals bij verhuizende ge zinnen wei het geval is. Maar zouden starters alleen aangewezen zijn op doorstro ming, dan zijn zij volgens Zijdeveld altijd gedoemd om een oud huis te gaan bewo- nen. Dat kan volgens de wethouder niet de bedoeling zijn. Doorstroming levert over het algemeen het beeld op, dat de eerste 'golf' van ver huizende Schiedammers het best af is. Zij komen in de nieuwbouw terecht. De hui zen, die zij achterlaten, staan in oudere stadsdelen en heb ben als voordeel, dat de woonlasten er minder hoog zijn. In financiële zin is dus ook de tweede golf de 'echogolf goed af. En bij herhaling van die golven, wat de doorstroming in feite is, staat voortdurend tegen over het nadeel dat de wo ningen ouder worden, het voordeel dat de huren er la ger van zijn. Aan het eind van een doorstroomketen' bevinden zich de slechtst ge huisveste mensen, die dan kunnen overgaan naar een iets minder oude woning dan zij hadden en die even eens betaalbaar kan worden geacht. Zijdeveld wijst erop, dat er onder de starters (mensen die voer het eerst zelfstandig gaan Wonen) veel mensen zijn die hogere woonlasten kunnen dragen. Dat pleit er volgens hem extra voor om in nieuwbouw rekening te houden met een differentia tie, waarin woningen voor een- en tweepersoonshuis houdens zijn opgenomen. Vlaardingen De vereni ging 'Mensen zonder Werk' heeft een beroep op het col lege van B en W gedaan om de raad voor te stellen, bij de minister van sociale zaken protest aan te tekenen tegen de nieuwe bezuinigingen, die op de schouders van de bij standstrekkers zullen wor den afgewenteld. Het gaat om het zogenaamde ont- werp-besluit voor wijziging van de landelijke draag kracht-criteria, welke wijzi ging volgens de vereniging als effect zal hebben dat een deel van de bijstandstrekkers gekort zal worden met be dragen rond de 300 gulden netto per maand. „Dat deze zaak onverteer baar voor ons is zal u duide lijk zijn. Wij vragen ons al leen af of dit ook geldt voor uw college en de gemeente raad van Vlaardingen. Wij vragen dan ook aan u of u met uw billen, bloot een 'voorstel aan de raad zal doen om aan het adres van de mi nister protest aan te tekenen tegen deze voorgenoemde bezuiniging. Wij verwachten dat u fel zal reageren tegen deze bezuiniging", schrijft Willem Oranje namens de vereniging aan het college. Vlaardingen/Maassluis De raadscommissie voor onderwijs in Maassluis voelt er niets voor mee te betalen aan het stil in- braakalarm, dat de VBO- UOM-schooi Het Kompas in Vlaardingen heeft aangelegd. Het bestuur van de Stichting voor Christelijk Schoolonder wijs in Maassluis, onder wiens verantwoordelijkheid de school valt, zegt bij monde van W. Vos nogal teleurgesteld te zijn over de weigering. Gebleken is dat de installatie is aangelegd nog voor er aan Maassluis om toestemming was gevraagd. „Hierdoor is de mo gelijkheid om de in de wet omschreven procedure te vol gen afgesneden. Overeen komstig de terzake geldende jurispredentie dient de aan vraag te worden afgewezen", meende het Maassluisse colle ge. De raadscommissie voor onderwijs volgde het advies van het dagelijks bestuur van de gemeente op. „Er is om for mele redenen nee gezegd te gen het voorstel", aldus een woordvoerder van de afdeling onderwijs van de gemeente Maassluis. De installatie is aangeschaft door de beheerscommissie van de stichting. Daarmee is voor uitgelopen op het zelfstandig worden van de Vlaardingse dependance in augustus 1985. Het onderwijzend personeel van de school zou het vreemd vinden als het stil alarm weer uit het gebouw aan de Ambon- laan 2ou worden verwijderd, want sinds augustus van het vorige jaar is er drie maal in gebroken in het schoolgebouw en sinds het stil alarm is geïn stalleerd, heeft de politie twee personen kunnen aanhouden, die wilden inbreken in het ge bouw. „Het is een investering geweest die zichzelf terugver dient. Als er een kleurentele visie wordt gestolen, mag die zo weer gekocht worden. Zo duur is onze alarminstallatie niet eens", zegt Vos. „Typisch iets voor ambtenaren om er zo over te oordelen. De installatie wordt in elk geval nooit uit het gebouw gesloopt. Desnoods betalen we hem uit eigen mid delen." De stichting wil de zaak via de rijksinspecteur aanhangig maken. Maassluis Uit een mode huis aan de Dr. Kuijperkade in Maassluis is de gehele weekopbrengst van 2000 gul den verdwenen. Onbeken den hebben dat bedrag bij een inbraak weggenomen. Men kwam waarschijnlijk binnen met een valse sleutel. Vlaardingen De huurcommissle is het vanaf 1978 oneens ge weest met de manier, waarop in Vlaardingen de huuraanpassin- gen werden berekend. In dat systeem behoren aan de hand van zaken als luchtvervuiling, verkeersla waai, ontploffingsgevaar, groen in de wijk en scholen en winkels in de buurt punten te worden toegekend of afgetrokken van de waardering van een huis. In Vlaardingen gebeurde dat veel te ongenuanceerd, was de klacht van de commissie. De stank en hef gevaar van de industrie was tot nu toe in Vlaar dingen het enige criterium om punten in mindering te brengen. Ten zuiden van de Maassluissedijk werden 20punten in minde ring gebracht, ten zuiden van de rijksweg 10 punten. „In her sy steem dat we nu hebben", zegt milieudeskundige J.A.M. Moole- naar, „hebben we veel meer criteria meegewogen.Er is twee jaar gerekend en getekend om alle factoren die meespelen in de waardering van een woning in het systeem te bef rekken. „We zijn nu uitgegaan van de meest aanvaardbare uitgangspun ten, waar de woningbouwverenigingen geen speld tussen kon den krijgen. Maar ze konden zich niet verenigen met de einduit komsten. Bet nieuwe puntensysteem, waar Vlaardingen zoveel werk in heeft gestoken, zal overigens naar alle waarschijnlijk heid maar één jaar geldenomdat naar verwachtingen het rijk volgend jaar met nieuwe richtlijnen komt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiMiiiiiiitiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii Vlaardingen De veertigjari ge Amsterdammer C.H. Bell is vannacht aan de gevolgen van een hartaanval overleden. De man werd onwel toen hij met zijn auto op de Van Hogendor- plaan reed. Door politieagen ten werd nog hartreanïmatie toegepast. Maar in het Holy- ziekenhuis werd geconstateerd dat de man was overleden. Schiedam Een 27-jarige Vlaardingse is gisteravond in de sporthal aan de Mgr. Nolens- laan in Schiedam een tas vol waardevolle spullen kwijtge raakt. De tas werd gestolen uit een niet afgesloten kleedkamer. De vrouw js ernstig gedupeerd, want in de tas zat niet alleen haar poi tem on nee met vijftig gulden, maar ook haar rij- en kentekenbewijs, autosleutels, ringen en armbanden. imiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiimiiiimiiiii DE FILM - de nieuwe hit van de maker van ,An Officer and A Gentleman" DE STER - een zinderende rol van Rachel Ward (De Doom vogels) DE SONG - Phi! Collins' smash-single .Against All Odds" A TAYLOR HACKFORD FILM "Wie met vuur speelt.." Mel een druk op de knop stelde burgemeester Scheeres de lier in werking en lichtte zo het anker. Schiedam Schiedam heeft er een toeristische attractie bij. Gistermiddag heeft de salon boot Carolina, met als thuisha ven Schiedam, voor het eerst een rondvaart gemaakt in het Rotterdamse havengebied. Het motorschip kon van de kade bij het Hoofdplein in Schie- dam-Zuid wegvaren, nadat burgemeester Rei nier Scheeres het anker van het schip had gelicht. Scheeres vond het initiatief van eigenaar Jacques Moo ren erg belangrijk. Volgens hem is het een uitstekend middel om iiiiiiriiniiiiiiiiiifiiiiiiniiiiiiiriiiiiiiiiiiiui Vlaardingen In de nacht van zondag op maandag is een autokraker actief geweest op een parkeerterrein aart de Ha venstraat. In totaal werden drie personenwagens openge broken. De dief ging er van door met geluidsapparatuur ter waarde van zestienhonderd gulden. Schiedam meer onder de aan dacht van toeristen te bren gen. Hij bleef overigens niet lang aan boord van het vaar tuig. Even nadat het schip de Voorhaven had verlaten voer het de Koningin Wilhelmina- haven in om Schiedams eerste burger weer aan wal te zetten. Scheeres moest weer op tijd aanwezig zijn in het stadskan toor voor de raadsvergadering over de aankoop van de be drijfsgebouwen van Wilton Fijenoord. De Carolina gaat op zondagen, en bij voldoende belangstelling ook op woensdagen, rondvaar ten verzorgen. In samenwer king met de Schiedamse VVV kunnen dagtochten worden gemaakt naar onder andere de Biesbosch, Schoonhoven, Wil lemstad, de Deltawerken en het Rotterdamse havengebied. Met enige aanpassingen kon de Carolina geschikt worden gemaakt voor feesten voor ge zelschappen tot honderd per sonen De voormalige binnen: Jacques Mooren kocht de rohna in maart vorig jaar aan en maakte het schip voor dit doel gereed. iHimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiimmii Vlaardingen De Vlaardingse woningbouwverenigin gen Patrimonium en Samenwerking '77 doen niet mee met het nieuwe puntensysteem voor huuraanpassingen, waar een gemeentelijke werkgroep twee jaar op heeft gestudeerd. Met dat systeem worden de jaarlijkse huur verhogingen vastgesteld. Het gemeentelijk woningbe drijf heeft het al wel toegepast bij de verhogingen, waarvan de aanzegging dezer dagen bij de huurders op de mat ploft. Goudriaan meent dat de cor poraties hebben afgehaakt, omdat er aan het stelsel finan ciële nadelen verbonden wa ren. „Ze hebben alleen naar het financiële plaatje gekeken en niet naar het sociale"; aldus de wethouder. „Voor een jaar hadden ze dat risico moeten nemen." „We hadden met Patrimonium, al afgesproken dat het oude systeem gehandhaafd zou blij ven tot volgend jaar de nieuwe richtlijnen van het ministerie komen", zegt directeur Nico Nieuwstraten van Samenwer king '77. „De gemeente was daarvan op de hoogte. Boven dien werden wij veel te laat ingelicht, want ae aanzeggin gen moesten al in juni de deur uit." Nieuwstraten zegt dat het nieuwe systeem geen financië le consequenties heeft voor de huurders, maai ambtenaar Frans Kok beweert dat de ver hogingen die het woningbe drijf aanzegt de laagst mogelij ke zijn. Het verhaal dat Patri- monium en Samenwerking te laat op de hoogte waren is vol gens zowel Kok als Goudriaan baarlijke nonsens. „Ze hebben de onderhandelingen gewoon maanden zitten rekken, tot wij met onze rug tegen de muur stonden", aldus Goudriaan. Kok voegt daaraan toe, dat de onderhandelingen al twee jaar aan de gang zijn in de advies groep van verhuurders en huurders, waarin de twee ver enigingen vertegenwoordigd zijn. Kok: „In januari hebben ze nog een brief gehad van burgemeester en wethouders, waarin ze gevraagd werd vooral mee te doen. Maar de intentie om mee te werken was er vanaf het begin al niet." Het conflict is, zegt Goudriaan, vooral vervelend voor de huurders. „Tot nu toe zijn wo ningbedrijf en corporaties sa men opgetrokken. Het is nu erg verwarrend naar de huur ders toe." Hoe de huureommis- sie in conflicten gaat bemidde len is niet duidelijk, want om dat Samenwerking en Patri monium niet met het systeem akkoord gaan heeft ook de huurcommissle haar goedkeu ring eraan onthouden. Goudriaan: rend... ...Verwar- Waterweg-Noord Het blad Koopkracht van het Konsumenien Koniakt lijkt ook in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis een rage te ontketenen om de verontreinigingsheffing van de maan delijkse energie nota's te schrappen. ïn Vlaardingen zijn al enke le tientallen gevallen bekend van mensen die de heffing niet langer betalen. Volgens Konsumenten Kontakt zou het Hoog heemraadschap Delfland juridisch geen mogelijkheden hebben het geld later alsnog te innen. Dat betekent aat Vlaardingse, Schiedamse en Maassluise gezinnen dit jaar enkele tientallen guldens kunnen besparen. Koopkracht heeft naar aanlei ding van de uitspraak in een kort geding dat december vo rig jaar voor het Arnhemse ge rechtshof diende, uitgezocht hoe het zit met het innen van de heffing via de energienota. Die constructie' die in vakter men 'meeliften' wordt ge noemd, is volgens Koopkracht niet verdedigbaar, „Een een malige belasting moet ook in (ADVERTENTIE) Zet uw vakantiegeld even opzij totdat u helecht nodig hebt, voor uw vakantie of andere doeleinden. Onze Girospectaakekening is daar bij uitstek geschikt voor. Die biedt u een hoge rente (momenteel 53/<% per jaar) en de mogelijkheid om i 3.000,- per maand, zonder kosten, op te nemen. Dat is pas echt makkelijk sparen. Wijzijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt jNLICHTINGËKr~RÊGiö~HÜÖFBi^NT00OÖTfËRDAM BÓTËR- SLÖOT25. TH. 0I0-b71ttIl een keer worden geïnd", aldus een voorlichter van Konsu menten Kontakt. Wanneer het bedrag van de heffing wordt geschrapt en cr een bezwaar schrift bij het hoogheemraad schap wordt ingediend, zou de consument geen risico lopen om later alsnog met onplezie rige financiële consequenties te worden geconfronteerd. „Althans, wanneer het be zwaarschrift precies volgens de regeltjes wordt ingevuld", aldus de consumentenorgani satie. Daarom Is in het blad een voorbeeldbrief afgedrukt Van het bezwaarschrift moet vervolgens een afschrift aan het energiebedrijf worden ge stuurd. Zelfs als Nederland massaal gebruik maakt van de mogelijkheid de heffing voor de rest van het jaar te ontdui ken. komen de ontvangende instanties volgens Konsumen ten Kontakt niet in de proble men. „Hun reserves zijn zo gi gantisch groot, dat ze dergelij ke tegenvallers gemakkelijk kunnen verwerken", meent hun woordvoerder. Voor de energiebedrijven kle ven er nauwelijks financiële gevolgen aan het niet betalen. „Wij ontvangen en dragen af', aidus administrateur Appels van de Gemeentelijke Ener gie- en Waterleidingbedrijven Vlaardingen. „We krijgen al leen een heel geringe vergoe ding voor onze administratieve bemoeienis". In Schiedam heeft de Bewo ners Vereniging Schiedam- Zuid het initiatief genomen om de heffing niet langer te betalen. Hei gemeentebestuur is gevraagd de innning via het energiebedrijf te staken. In Maassluis'is men niet zo ge-( lukkig met de 'misleidende actie van Koopkracht. „Uitein delijk moeten mensen juist méér gaan betalen", aldus een woordvoerder van de verbrui- kersadminstratie. Wanneer Delfland zelf voor de inning moet gaan zorgen, lopen de administratieve kosten aan zienlijk op. „Omdat wij het ad ministratieve apparaat toch at hebben, blijven die kosten nu beperkt".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1