|PvdA overrompelt CDA in eigen interpellatie Geen huizen plat in Anthonie Muijsstraat Huisartsenpraktij ken gaan dinsdag open Scheeres 'verkoopt' Rijnmond 'Erfpachter niet I vrijwaren voor vervuilde grond' J t/UARDINGS DAGBLAD SCHHDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Alleen D766 steunt teruggave GEWB-winst OJC-bestuur hekelt 'sterfhuisconstructie' «r Over conflict met woningcorporaties: ij-Man ramt paal jien rijdt door Schuurtje uitgebrand Rond leidingen in eendenkooi N A. NIEHOT OokNiehot heeft9wilde' vestiging Gewapende mannen na achtervolging gearresteerd VRIJDAG 8 JUNI 1984 VIaardingen De CDA- fractie in de Vlaardingse >-gemeenteraad is gister avond door de PvdA •r overrompeld tijdens de ^interpellatie, die door I; datzelfde CDA was aan- gevraagd. Het CDA had in die interpellatie dui- (lelijkheid willen heb- ben over het conflict tus- sen de gemeente en de woningbouwverenigin gen, eh had wat kriti sche opmerkingen in petto in de richting van het college. Uiteindelijk was het echter de PvdA, die een motie over de zaak indiende, welke door alle fracties, behal ve die van het CDA, werd ondersteund. De aanleiding voor het de batje, dat aan het eind van de raadsvergadering^ plaatsvond, vormden de berichten over het feit dat de woningbouw corporaties er niets voor voe len het verfijnde puntensys teem van de gemeente te ge bruiken bij de vaststelling van de huurverhoging per 1 juli. Om de woonlasten zo laag mogelijk te houden was de gemeente 20 ver mogelijk gegaan bij het verlenen van aftrekpunten, omdat daar door de huurverhoging zo be perkt mogelijk gehouden kan worden. De woningbouwver enigingen wilden 'om exploi tatie-redenen' niet dezelfde weg volgen. CDA'er Cees Bot vroeg zich tijdens de interpellatie af, •waarom geen nieuw overleg met de corporaties gevoerd was, en waarom de zaak niet in de betreffende commissies aan de orde was gesteld. Wethouder Bas Goudriaan (PvdA) ging uitvoerig in op de voorgeschiedenis en con stateerde uiteindelijk, dat de woningbouwverenigingen niet bereid waren aan te ge ven, waaróm het verfijnde puntensysteem zo problema tisch zou zijn voor de exploi tatie. Het gemeentelijk wo ningbedrijf immers zou door de huurverhoging zo laag mogelijk te houden slechts een huurderving hebben van 20.000 gulden, en hij veron derstelde ook dat het de wo ningbouwverenigingen niet zo'n gigantisch bedrag zou hoeven kosten. „Je moet niet alleen naar de exploitatie kij ken: menselijke aspecten spe len ook mee en dat mogen ze niet vergeten. We hebben af gesproken om de woonlasten zo Wperkt mogelijk te hou den; dat is wat we als ge meente hebben geprobeerd." Steun Tot verbijstering van de CD A-fractie diende PvdA- leider Kees van der Windt vervolgens een motie in, waarin steun werd betuigd aan het beleid dat door het college was gevoerd, en waarin het college werd uit genodigd opnieuw overleg met de woningbouwvereni gingen te gaan voeren. De CDA-fractie zat met die motie aardig in haar maag. Hoewel ook het CDA meen de dat het een goed beleid is de woonlasten te beheersen, en hoewel ook het CDA wil de dat er nieuw overleg zou worden gevoerd met de cor poraties, wees de fractie de motie toch geïrriteerd van de hand. Een enkele zinsnede kon volgens Bot uitgelegd worden als kritiek op de wo ningbouwverenigingen. Die zwakke argumentatie van het CDA en het tegenstem men van de fractie zorgde voor heel wat hilariteit bij de coalitie-partijen. „Hebben we ze niet aardig gepakt, tijdens hun eigen interpellatie?", grinnikte een van de demo cratisch -socialisten. Vlaardingen De Socialis- tiese Partij, die tijdens de raadsvergadering van gister- avond nu ook formeel het voorstel indiende over de GEWB-winst kreeg alleen de n steun van D'66. De SP wilde, dat de winst, die door de ge meentelijke energiebedrijven wordt gemaakt, aan de be volking wordt teruggegeven door de tarieven kostendek kend te maken en de even tuele winsten te gebruiken om de woonlasten te verla gen. Een motie van die strekking, die door het SP- raadslid Mieke Paalvast werd ingediend, werd met overgrote meerderheid ver worpen. Wethouder IJsbrand van der Velden had betoogd dat het alleen maar lijkt of de bevol king met het terugkrijgen van die winst iets opschiet. „Nu wordt dat geld gebruikt om 'de begroting sluitend te maken. Als ie dat niet doet, moet dat toch op een andere manier geschieden. Dan wordt de bevolking dus er gens anders op gekort." Schiedam Een 51-jarige 'j Schiedammer is gisteravond doorgereden, nadat hij met 'J, zijn auto een paal had geramd. "y De man sloeg vanaf de P.J. Troelstralaan linksaf de Bur- gemeester van Haarenlaan. Daarbij kwam hij op de ver- keerde rijbaan tereent. -Vervolgens ramde hij met de rechterzijde van zijn wagen een paal op een verkeersheu- yel. Enkele honderden meters verder liet hij zijn auto achter '■en ging naar huis. De politie, die de Bestuurder wist te ach terhalen, constateerde drank- gebruik. Vlaardingen Een schuurtje aan de Zeelandlaan is gister- 1 middag, ondanks bluswerk - van de bewoner en later de brandweer, helemaal uitge brand. De oorzaak van de brand is mot bekend. Rond twee uur gistermiddag zag de bewoner dat het schuurtje in lichterlaaie stond. Het lukte hem niet het vuur te blussen. De brandweer slaagde daar wel in, maar toen waren schuur en inhoud al volledig in Vlaardingen In de eendenkooi Aal keet Buiten, een mooi stukje natuurgebied tussen Vlaardingen en Maas land, worden zaterdag 16 juni rondleidingen verzorgdKoolmezen vinken, torenvalken, ransuilen, en zanglij sters nestelen er in een- dekorven en nestkas tjes. De duizend jaar oude eendenkooi aan de Broekpolderweg wordt allang niet meer ge bruikt om eenden te vangen, maar juist om vogels een beschermd, rustig plekje te geven. In een straal van ruim een kilometer om de kooi mag niet gejaagd worden. Nu het broedselzoen is afgelopen verzorgt P.van Vliet op 16 juni drie excursies door het gebied. D'e door de VVV georganiseerde rondleidingen beginnen om half elf, half twee en half vier. De deelna me is gratis, maar een bijdrage voor de stich ting Vogeiolieslaehtof- fers wordt op prijs ge steld. Belangstellenden kunnen zich tot en met vrijdag 15 juni aanmel den bij de VVV, tele foon: 346666. Joop Dopper en Peter van Hoeve zijn vrijwel klaar met de verbouwing van hun praktijkpand. »Ook Aad Niehot opent op 12 juni zijn VOP-praktijk. Vlaardingen Direct na het Pinksterweekeinde gaan de twee nieuwe huisartsen praktijken in de Vettenoord- sepolder in Vlaardingen open. Vanaf dinsdag heeft de wijk daarom drie huisart- Schiedam Schiedams burge meester Reïnier Scheeres vindt dat overheid en bedrijfs leven meer moeten samenwer ken om nieuwe bedrijven naar het Rijnmondgebied te halen. Op een congres ter gelegen heid van de beurs 'Ports and Transports' in Rotterdam hield hij gisteren een. gloedvol be toog over de voordelen die Groot-Rotterdam heeft te bie den. Scheeres vertelde dat het be leid van de gemeenten en het openbaar lichaam Rijnmond de laatste jaren veel meer. te gemoet komt aan de wensen van ondernemers. „Tot voor enkele jaren hielden de ge meentebesturen zich nauwe lijks bezig met economische problemen. Het idee bestond dat de industrie goed in staat was zijn eigen boontjes te dop pen en geen speciale aandacht nodig had van de lokale bestu ren. Maar dat is aan het ver anderen." Daarbij gaf hij het voorbeeld van Wilton-Fijenoord, dal on der meer door actief optreden van de gemeente Schiedam uit de surséance van betaling is gekomen. Ook wees hij op het dereguleringsbeleid, dat het ondernemers makkelijker moet maken. Hij maakte zijn gehoor erop attent dat bijna iedere ge meente tegenwoordig een functionaris heeft die, bedrij ven, die zich in de regio willen vestigen, adviseert welke su»p- fien zij dienen te nemen. „De aatste jaren is die dienstverle ning aanmerkelijk verbeterd." Bovendien wees Scheeres erop dat de Rijnmond-gemeenten nauw samenwerken bij het uitgeven van industrieterrei nen waardoor het voor in de regio geïnteresseerde onderne mers veel makkelijker is ge worden om een geschikte ves tigingsplaats te kiezen. sen: de samenwerkende art sen Joop Dopper en Peter van Hoeve in het pand PKD 1P die samenwerken met de wijk vereniging, en dokter Aad Niehot, die zijn prak tijk opent in de Verhey- straat 6. Met de start van die twee huis artsenpraktijken is de jacht op patiënten in de Vettenoordse- polder dus toch geopend. Vrij wel alle betrokkenen zijn het er over eens, dat de twee praktijken met drie artsen het moeilijk zullen krijgen, omdat er zeker op korte termijn niet voldoende patiënten te vinden zijn om beide praktijken be staansrecht te geven. Dat het toch zover gekomen is is een gevolg van het feit, dat de plaatselijke huisartsen vereni ging en de wijkvereniging, die al jaren strijd voor een artsen praktijk in de VOP en die Dopper en Van Hoeve naar Vlaardingen heeft gehaald, niet tot overeenstemming kon den komen. De vestiging van de 'alterna tieve' sa menwerkingspraktijk in de PKD, waarvan de artsen volop willen samenwerken met de wijkvereniging, heelt niet de goedkeuring van de vestigingscommissie en de plaatselijke huisartsenvereni ging. Het gaat dus om een zo genaamde wilde vestiging, waarbij de beide artsen met kunnen meedraaien in het be staande systeem van avond en weekenddiensten. De beide artsen hebben echter onder ling de 24-uurs bereikbaarheid gegarandeerd. Diezelfde situa tie geldt in feite ook voor de praktijk van dr. Niehot, zo geeft de voorzitter van de huisartsenvereniging, dr. Mey er, aan. Ook Niehot wordt met officieel door alle overige huisartsen gesteund. Slechts met enkelen van hen zijn af spraken gemaakt over waar neming. De wijkvereniging in de Vet ten oordsepolder heeft vandaag een brief bij alle wijkbewoners bezorgd, waarin de praktijk van Dopper en Van Hoeve wordt aanbevolen. „Het is mo gelijk dat u binnenkort door uw huisarts gevraagd wordt naar een andere arts te gaan. U moet zich dan realiseren dat u zelf uitmaakt wie u als huis arts wilt." Volgens opbouwwerker Sjaak Sluijters hebben enkele pa- tiénten van hun huidige huis arts al te horen gekiegen, dat zij binnenkort over zullen moeten naar Niehot, en dat vindt hij - in het kader van de vrije artsenkeuze een verwerpelijke zaak. Dopper en Van Hoeve houden op 23 juni vanaf 14 uur een open dag, waarop iedereen met hen kan komen kennis maken. Schiedam Het projectteam West vindt dat er geen stedebouwkundige rede nen zijn om op grote schaal panden te slopen in het stadsvernieuwingsgebied rond de Anthonie Muijsstraat. Slechts twee huizen, Aleidastraat 32 en 34, zou den moeten worden gesloopt. De overige zijn nog goed ge noeg om enkele jaren te kun nen blijven staan. Het stads vernieuwingsplan, dat door het projectteam is opgesteld, legt daarom de nadruk op een verbetering van de woonom geving en het aanbrengen van enkele welzijnsvoorzieningen. Het overgrote deel van de straten in het gebied rond de Anthonie Muijsstraat valt on der de verblijfsgebieden. Al leen de Aleidastraat is een verkeersader voor het gebied je. De woonstraten zijn voor "het grootste gedeelte in over leg met de bewoners in het verleden al opnieuw ingericht. Veel zichtbare veranderingen komen er in de toekomst dan ook niet meer. Alleen stelt de projectgroep voor ten noorden van het scholencomplex aan de Huijsmansstraat een door gang aan te leggen om de schooi beter bereikbaar te ma ken. Door de bouw van een nieuw wijkcentrum in de Alei dastraat worden daar nog en kele voetgangersoversteek plaatsen aangelegd. In het gebied rond de Antho nie Muijsstraat zijn volgens de voldoende par- voor auto's. Bij tellingen is gebleken dat er bij de 306 woningen en de tien winkels die het gebied heeft 175 auto's geparkeerd stonden. Volgens de projectgroep heeft het gebied ruim voldoende aan de 202 parkeerplaatsen, die door een effectieve indeling van de straten allemaal kun nen worden aangelegd. Alleen bij het nieuwe wijkcentrum moeten wat extra parkeer plaatsen komen. Wel is de projectgroep er voor stander van de wijk een wat groener aanzien te geven. Er itggen in het gebied wel twee zogenaamde groen locaties, maar die zijn kiem. Het Sint Liduinaplein is niet geschikt als speelgebied, zodat alleen ten noorden van hel nieuwe wijkcentrum wat speeltoestel len kunnen worden geplaatst! Het tekort aan blokgroen kan voor een gedeelte worden op gevangen door het terrein van het te vervangen gymlokaal daarvoor te gebruiken. ^iiiiiiuiiiiimiiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiiifiiifiiiuiiifimiii^ Vlaardingen Het college van B en W voelt er 3 niets voor, in de erfpachtvoorwaarden een bepa- ling op te nemen, dat de erfpachter gevrijwaard wordt voor schade die ontstaat als later blijkt 3 dat grond, die in erfpacht is genomen, veront- 2 reinigd is. Omdat de verantwoordelijkheid daar- Ij voor niet door de gemeente is te overzien is het 3 te riskant, dat risico bij de gemeente te leggen. Dat stelde wethouder Mariette Hoogendijk ff (VVD) gisteravond tijdens de raadsvergadering ff in Vlaardingen. j§ Het RPF-raadslid De Jonge had erop aangedrongen, een dergelijke regeling te treffen bij de voorwaarden die voor het in erfpacht uitgeven van grond zijn op- jjj§ gesteld. Hij vond dat iemand die een stuk grond in erfpacht krijgt aangeboden, er een garantiebewijs bij zou moeten krijgen dat de grond niet vervuild is. 2 -Volgens Hoogendijk is het geven van zo'n garantie 3 onmogelijk. „Ook vroeger was de gemeente gevrij- 3 waard voor verborgen gebreken. Als de gemeente die grond zelf ook verworven heeft, dan weet je nooit 3 wat er eventueel mee is. Iemand die een stuk grond ff in erfpacht wil nemen kan echter altijd een grondon- 2 derzoek laten verrichten voor hij een beslissing neemt; de gemeente zal daar alle medewerking aan geven." S Wethouder Bas Goudriaan voegde daaraan toe, dat bij nieuwe bouwlocaties altijd eerst een globaal grondonderzoek wordt gedaan. Pas als dat niets ople- vert wordt de vergunning voor de bouw afgegeven. S Verder moet van opgebrachte grond de herkomst be- 3 5 kend zijn. „Institutionele beleggers die een bouwpro- 3 iect financieren gaan vaak nog een stap verder: die 3 3 laten dikwijls eerst een uitgebreider onderzoek doen. S Dat is dan voor hun eigen rekening." S 3 Een motie, die De Jonge over dat onderwerp had willen indienen, hield hij bij nader inzien wegens ge- g H brek aan steun in de raad maar achterwege. 3 ^lllUllKIIItlllUUfUlEUUIIlllllIillllfllIltllllKtlKIlltlllllKIIIIUtllllllllllllllIIISIIIIIItllllM Vlaardingen Hef Vlaar dingse open jongerencen trum heeft het overleg met de gemeente over het instel len van een begeleidings commissie, die orde- op za ken moet stellen bij het OJC, opgeschort. Burge meester en wethouders moe ten terugkomen op hun be sluit van 1882 om een vaca ture niet meer op te vullen, vindt het bestuur. Dat be sluit is in mei door de Raad van State vernietigd. „De misstappen van de gemeen teraad moeten worden recht gezet", vindt het OJC. Die misstappen zouden zijn: hel niet opvullen van de vaka- ture van een sociaal-cultureel werker en het opeisen van vijftig procent van de barwin- sten. Als die besluiten worden teruggedraaid is een begelei dingscommissie niet meer no dig en kan het OJC de activi- Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft gisteravond na een korte achtervolging een 33-jarige Capellenaar en een 30-jarüge Hagenaar aangehouden, van wie het vermoeden bestond dat zij in net Vlaardingse industriegebied een geldloper wilden over vallen. De Capellenaar, die een schietklaar vuurwapen bij zich had, werd na een achtervolging door straten en stegen m het cen trum gepakt. Hh rende in volle vaart tegen een poline-auto op, waarbij nij een knie kneusde. s: De twee, die in gestolen auto's reden, werden rond negen uur 's avonds op de kruising van de Marathonweg en de Westlandse- weg door de politie tot stoppen gedwongen. De Hagenaar verzet te zich daar niet tegen, maar de Capellenaar gaf vol gas, stapte m het centrum uit zijn auto en maakte benen. Na een korte achtervolging werd hij aangehouden. Naar de be doelingen van het tweetal wordt nog onderzoek gedaan. De poli tie sluit niet uit dat er in deze zaak meer arrestaties volgen. teiten uitbreiden, redeneert het bestuur. Het werk van het jongerencentrum zou door de gemeenteraad zijn uitgehold. Met de begeleidingscommissie zou het gemeentebestuur het werk van bet OJC alleen maar verder willen afbreken. Het OJC-bestuur spreekt van een „politieke sterfhuisconstruc tie." Het jongerencentrum is vooral gebelgd over het feit, dat wet- au der Ary Maarleveld voor de commissie die orde op za ken moet stellen, een mede werkster van het bureau voor welzijnsplanning heeft ge vraagd. Datzelfde bureau heeft de voorstellen voorbereid om te bezuinigen op het OJC. „Dat lijkt duivelswerk van wethouder Maarleveld." Eer der maakte CPN'er Hans Pol dervaart bezwaar tegen de voorgestelde samenstelling van de commissie. Volgens mr.J.L. Stofbergen, die voor de Raad van State het besluit van de gemeente ver dedigde, zal er geen sprake zijn van het rechtzetten van misstappen. „In de uitspraak in hoger beroep is het beshi.it van de gemeente vernietigd, omdat het onvoldoende was gemotiveerd", aldus Stofber gen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1