moet bedrijfjes van vrouwen stimuleren' Ook in Straatsburg moet getuigenis doorklinken SUM VAKANTIEKADO VAN KODAK BIJ 2 KODACOIDR VR FILMS. 500ste compostvat voor volkstuinder 'BEWONERS DE^UPE VAN POLITIEK GEHANNES' Eerste drie van klein rechts in Vlaardingen 'Dolle Mina' uit de gratie j - Huur- bevriezing voor gif wijk aangevraagd Inbraak in auto Knuffelen in zwembad- Zuid Nieuw gebouw voor de Rijnmond- school Kodacolor \R ZO IS'TEEN TASJE, EN ZO HEB JE EEN KUSSENTJE... WOENSDAG 13 JUNI 1984 Vlaardingen Het aandeel van vrouwen in de Vlaar- dingse werkgelegenheidsprojecten moet groter worden, vindt de contactraad emancipatiezaken. Zij schrijft dat in een advies aan burgemeester en wethouders. Hat aan de meeste projecten uitsluitend mannen deelnemen kan volgens de contactraad niet uitsluitend worden toege schreven aan de vrouwen zelf. Het aandeel van vrouwen is minimaal, bevestigt een woordvoerder op het stadhuis. Alleen in De Kastanje, een ecologische consumenten kring, zijn vrouwen werk zaam. Verder hebben twee vrouwen een plan ingediend voor een kinderopvangproject en daarmee is voor wat het vrouwelijk deel in de projec ten de kous af. Volgens de woordvoerder staat echter niets de deelname van vrou wen in de weg. De contactraad vindt het ech ter te simpel om te zeggen dat het alleen aan de vrouwen zelf ligt, dat zij minder in de pro jecten zijn vertegenwoordigd. „In andere steden spelen Vrouwenbedrijfjes' een voor trekkersrol", constateert de contactraad, „maar ook daar is gebleken dat het voor vrou wen extra moeilijk is om zo'n project van de grond te krij gen." Dc raad vindt dat het gemeen tebestuur projecten van vrou wen meer moet stimuleren. Er zou een vrouw in de advise rende stuurgroep moeten wor den opgenomen en een cursus Vrouwen en eigen bedrijfjes', zoals die Ook in Schiedam be staat, zou in Vlaardingen ruim )a#an moeten krijgen. Door het vrouwenhuis en de vrouwen raad wordt zo'n cursus voorbe reid. „Ook een emancipatie werkster", schrijft de contac traad, „zou in deze nuttig werk kunnen doen." Blijkens een ander advies aan burgemeester en wethouders vindt de contactraad emanci patiezaken dat werken met be houd van uitkeringen, zoals dat in de projecten gebeurd, niet de beste manier is om het werk eerlijker over iedereen te verdelen. Met name ar beidstijdverkorting zou een beter manier zijn om iets aan de werkloosheid te doen. Maar, schrijft de contactraad, „wij kunnen de ogen niet slui ten voor het gegeven, dat er voor veel werklozen geen an dere weg open staat dan wer ken met behoud van uitke ring." Maassluis Burgemeester en wethouders hebben de minis ter van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieuzaken toestemming ge- Gemeente torpedeert renovatie Fabriplein Schiedam He renovatie van de negentig: woningen rond het Fabriplein kan niet doorgaan. Burgemees ter en wethouders hebben een stokje gestoken voor de oplossing om het tekort van twee miljoen gulden te putten uit de bedrijfsreser ve van woningbouwvereni ging Schiedam Vooruit, Waarnemend-directeur Cees Kamminga van de SSSW zie gistermiddag geen mogelijkheden meer te zien om de renovatie, die enkele maanden geleden is stopgezet, weer te hervat ten. De renovatie ging aanvanke lijk in maart van start. Enkele weken later werd het werk plotseling stilgelegd, omdat er ernstige fouten in het bestek zaten. Na overleg met de ge meente stelde de SSSW, de overkoepelende organisatie van woningbouwverenigingen, een nieuw plan op. Dat verliep al met de nodige strubbelin gen, omdat de gemeente eiste dat het gewijzigde plan op nieuw bij de provincie ter goedkeuring zou worden aan geboden. Na enkele weken vertraging bleek dat echter niet nodig. „De bewoners zijn de dupe ge worden van het politieke ge hannes van de gemeente", meent Kamminga, die door de SSSW is aangesteld om orde op zaken te stellen na het ont slag op staande voet van. direc teur Prins. „Het komt er op neer dat we nu een trap terug krijgen voor de SSSW-affaire. Deze oplossing kost de ge meente geen cent, alleen maar vertrouwen. Natuurlijk zijn er door de SSSW fouten ge maakt. In het belang van de bewoners hebben we dte zo goed mogelijk proberen te her stellen. Ik vind de houding van de gemeente ronduit schandalig Waar is de ge meente in godsnaam mee be zig?" Tegenover de bewoners commissie kondigde Kammin ga gistermiddag aan op het mi nisterie in Den Haag te gaan praten „om dat politieke ge hannes de kop in te drukken." Woningbouwvereniging Schie dam Vooruit mag van B en W slecht de helft van het tekort van 2,1 miljoen gulden uit de bedrijfsreserve halen. Ook kan er geen sprake zijn van de overdracht van nieuwbouw woningen in de Mariaslraat aan de woningbouwvereni ging, die een deel van de h uu ropbrengsten wil gebru i - ken om de bedrijfsreserve weer aan te vullen. Bovendien staan B en W op het standpunt dat een huurverlaging van tien gulden, die de bewoners van het Fabriplein enkele maanden geleden hebben ge had. ongedaan wordt gemaakt. Misselijk Onder de bewoners van het plein heerst grote verslagen heid. 'Misselijkmakend', noemt Jannemieke van de Gem van de bewonerscommissie de op stelling van de gemeente ,Van gemeentewege is ons meerdere malen verzekerd dat de reno vatie door kan gaan. Wethou- vraagd om de huurverhoging per 1 juli in de Steendijkpoïder achterwege te mogen laten. Het gemeentebestuur vindt dat de jaarlijkse huurverhoging aan de Steendijkpoïder voorbij dient te gaan, omdat de bewo ners nog steeds in onzekerheid leven over de mate waarin de grond in de wijk is verontrei nigd. De bewoners van de 373 femeentewoningen in de wijk ebben geruime tijd geleden al aangedrongen op een huurbe vriezing. Op grond van de ministeriele voorschriften is het niet moge lijk de huren in een wijk met mogelijke bodemverontreini ging te bevriezen. Vandaar het verzoek aan de minister. Schiedam Een radio cassetterecorder, een foto toestel en gereedschap was de buit, die een dief m de nacht van maandag op dinsdag uit de auto van een 70-jarige Schiedam mer wegnam. De auto stond op ccn parkeerter rein aan de Vlaardinger- dïjk. De dader sloeg de achter ruit in en maakte vervol gens hel portier open. De schade aan de auto be droeg ruim duizend gul den. „Dat plantje kan mooi in het compostvat als het uitgebloeid is", zei W. Groeneweg lachend. Schiedam Tuinenthousias- teling W. Groeneweg kreeg gistermiddag uit handen van wethouder Chris Zijdeveld een compostvat uitgereikt, het vijf honderdste dat via de ONS zijn weg vond naar een Schie- damse hergebruiker van afval. De contairfer krijgt een plaats je aan de Dovenetellaan in hel volkstuinencomplex Thurlede. waar de familie een tuintje en een huisje heeft. Sinds mei 1982 leveren de openbare nutsbedrijven in Schiedam tegen een geredu ceerde prijs compostvaten aan particulieren. De gemeente steekt daar geld in, wat zij hoopt terug te verdienen door- dat. dank zij de vaten, minder huisvuil wordt geleven" aan het verwerkingsbedrijf VAM. Groeneweg. een groot voor stander van hergebruik, was de vijfhonderdste Schiedam mer die een compostvat aan schafte Zijdeveld kwam daar speciaal voor naar de ONS in de Van Heekstraat, waar hij behalve een vat ook een plant je voor de familie Groeneweg had. „Dat kan dan mooi in de container als het uitgebloeid is", zet meneer Groeneweg la chend. Vlaardingen Als enige plaats in Nederland beleef de Vlaardingen een forum avond, waar de eerste drie van de lijst van SGP, RPF en GPV voor de Europese verkiezingen zich gezamen lijk presenteerden. In een volle zaal Triangel, ver sierd met rood-wit-blauw en oranje wimpels, riepen zij hun achterban op voor een zetel in Straatsburg te zorgen. „Opdat ook daar, ver weg, in die grote verga derzaal, de getuigenis moge doorklinken", zei de inleider, nadat hij de schi^ft had gelezen. SGP-raadshd Kien Lensvelt, de voorzitter van het forum, glunderde over de hoge op komst. „Dn had ik zelfs niet verwacht", zei hij handenwrij vend. Het publiek was vooral bang dat het deel van de SGP, dat mensen oproept om niet te gaan stemmen, de zetel in het Europarlement in gevaar zal brengen. „Betreurenswaar dig". vond ook SGP-lijsttrek- ker ir. L. van der Waal, „Maar zo de Heer het wil zullen ve len met ons donderdag optrek ken naar de stembus." Van der Waal waarschuwde tegen het streven naar politie ke eenheid in Europa. „Macht, prestige en economische wel vaart in een federaal Europa zijn met een verbazingwek kende vanzelfsprekendheid tot doelstelling verheven. Dat is een heilloos streven waar we met elkaar tegen zijn. We zeg gen wel 'ja' tegen praktische samenwerking tussen de soe vereine staten." Een van de gevaren van dat federale Europa was het Vlaardingse publiek wel dui delijk. „In sommige landen gaan de mensen op de dag Gods ter stembus. Moeten wij daar onze stem niet tegen ver- beffen?", vroeg iemand. Een van de voordelen van onze soevereiniteit, legde E. van Middelkoop (GPV) uit, was nu juist dat er in Nederland op zondag niet gestemd zou wor den en dat ook de uitslag niet op zondag bekend zou worden gemaakt. „Dat ben je kwijt in een verenigd Europa. We heb ben nu nog de gelegenheid om daar onïe slem tegen te ver heffen." Op ineer dan één zetel durf den de lijsttrekkers van klem rechts niet te rekenen. Maar, zei GPV'er mr. R van Dam: „Ook Luther en Calvijn voch ten tegen een grote meerder heid, en zie hoe God hun strijd heeft willen zegenen. Laten we werken zolang het nog dag Schiedam 'Dolle Mina' Wilhelmina Drucker krijgt in Schiedam geen eigen straat- Dit in tegen stelling tot negen andere strijdbare dames, die zich hebben ingezet voor de Nederlandse democratie. Dolle Mina is door de ad viescommissie voor het ge ven van straatnamen te licht bevonden, omdat zij na de Eerste Wereldoorlog ondanks haar goede werk, volgens dc commissie fas cistoïde ne.-gingen ten toon spreidde en zich tegen de SDAP, de vakbonden en de parlementaire demo cratie keerde. Schiedam gaat ir. Woud- hoek-Noord op verzoek van Truus de Nijs-Loos (PvdA) en Hans van Kleef (PvdA) negen straten ver noemen naar strijdbare vrouwen. Volgens de com missie komen Elisabeth Koeten, Harkje Ben them. Mina Krusemann, Aletta Jacobs, Ann ie Salomons, Carry Pothuis, Johanna Naber, Betsy Perk en Mary Zeldenrust wel in aanmerking Voordat de gemeenteraad de straatnamen officieel goedkeurt buigt de com missie voor Ruimtelijke Ordening zich er dinsdag 19 juni over in het stad huis aan de Grote Markt. der van Tilborg heeft zich be gin dit jaar zelfs ingezet om dat tientje huurverlaging er bij het ministerie- door te krijgen. En nu zou dat weer terugge draaid moeten worden. Eerst maakt de wethouder zich druk om die renovatie te laten door gaan en nu laat 'te ons in de stront zakken Volgens de waarnemend-di recteur van de SSSW is de suggestie van de gemeente om de renovatie goedkoper uit te voeren waardeloos. „De reno vatie is minimaal Nog meer schrappen zou onverantwoord zijn Gemeenteambtenaren hebben geopperd om de kozij nen dicht te smeren en over te lakken Dcit kan met, want dan zitten we over een paar jaar weer met de brokken Schadeclaim Kamminga acht de kans niet uitgesloten dat Schiedam door de ontwikkelingen de rijks- steun verspeeld voor de reno vatie van de negentig wonin gen „Voor 20 juni moeten we beginnen met het werk, an ders loopt de machtiging van het ministerie afOok wijst hij er op dat de woningbouw vereniging door de vertraging al een schadeclaim van ruim 30.000 gulden van de aanne mer heeft binnengekregen. Bovendien hebben de meeste bewoners van hel plein al een renovatiecontract getekend, op grond waarvan ze eveneens een schadevergoeding kunnen eisen als de renovatie niet doorgaat. Dc raadscommissie voor stads vernieuwing zal vanavond over de kwestie praten. Aan de hand van rapporten, waar in do directeur gemeentewer ken de vloer aanveegt met (het verleden van) de SSSW. zullen de raadsleden debatte ren over de kwestie. Mangel De bewoners van het plein zullen vanavond ook in groten getale naar het stadhuis ko men om duidelijk te maken wat hen wordt aangedaan. Vijf gezinnen zitten al enkele maanden in een iwssc-lwoning te wachten op de hervatting van de renovatie. „We willen nu eindelijk eens duidelijk heid," zegt bewoonster Janne mieke van de Gein. „Je kunt niet eens een vakantie bespre ken. omdat je met weel of de renovatie doorgaal We zulten de raadsleden aan hun ver sland moeten brengen dat ze niet over onze hoofden de SSSW een loer rnoeten draai en. Wc hebben jarenlang tegen de SSSW aangeschopt, ma.ir nu is het de gemeente die ons in de mangel neemt. Ze heb ben hel telkens over de reno vatie van negentig huizen, maar ze vergeten dat er ook mensen ui wonen." Luchtdouches en sproeipalen Schiedam Zwembad Zuid gaat moderniseren. Voor het bedrag van bijna 325.000 geilden wordt de in richting veranderd en het zwembad 'ludiek' aange kleed. Dat betekent dat dc bezoeker straLs mag genieten van nieu we attracties zoals luchtdou ches en sproeipalen Het zwembad wordt zelfs verrijkt mei een knuffelmuur. De wa ter lief hebbers kunnen dus in de toekomst behagelijk met de rug tegen dc muur staan Door onder andere deze nieu we attracties moet het bezoe kersaantal van het zwembad stijgen. De Stichting Zwemba den Schiedam, eigenaresse van het zwembad, zegt dat de be zoekers tegenwoordig het zwembad opzoeken om er te recreeren en in mindere mate om te zwemmen of te leren zwemmen Daarom moet er meer aandacht worden besteed aan gezelligheid en comfort. De stichting Zwembaden is van plan het zwembad Zuid uit de breiden met een serre, sa una-voorzieningen en een aantrekkelijker inrichting van dc entree van het zwembad en ontvangstruimte. Al deze ex tra's moeten de komende maanden worden aangebracht. Tegelijkertijd wordt het ge bouw geïsoleerd en ruim 131.000 gulden uitgegeven aan groot onderhoud. In totaal is er met deze eerste opknap beurt en uitbreiding van het zwembad een bedrag van 575.000 gemoeid. Om het beno digde geld te kunnen lenen moet de gemeente Schiedam echter borg staan voor do le ning. De stichting wil volgend jaar 660.000 gulden uitgeven aan het vervangen van het dak en het plaatsen van een installa tie, die warmte terugwint. Schiedam De Rijn mond- school krijgt een nieuw onder komen. De Schiedamsc lom school, die nu nog gevestigd aan de Warande krijgt het leegstaande schoolgebouw aan de dr. Visserlaan in Schiedam- Nieuwland. De Rijnmondschooi is sinds dc* oprichting in 1970 onderge bracht geweest in het uu 19H stammende schoolgebouw aan de Warande. Later werd ook het pand Warande 157 betrok ken dat m 1894 werd ge bouwd. De school aan de dr. Visser laan wordt gerenoveerd, voor dat do Rijnmondschooi er in trekt. Het achterstaIIig onder houd moet worden wegge werkt. Dat gi.-m ongeveer 353000 gulden kosten. De ge meente Schiedam schiet het bedrag tijdelijk voor. Het be drag krijgt men van het minis terie van Onderwijs terug (ADV6RTENT/Q 24 Of 36 opnamen. En zolang de voorraad strekt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1