Onderkomen voor zwakzinnigen in laardingen of Schiedam Warme maaltijd voor bej aarden goedkoper mmm Personeel HVO woedend op OR Rioleringswerk schiet op VLAARHNGS DAGBLAD SGH1EDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Uit nota van Goudriaan blijkt: Nieuwe stichting vraagt steun van ministerie aan Woningen en winkel rond garage Korting voor plaatselijke verenigingen Brandweer spuit olie van de weg Sehaftwagen voor fietsen stalling Autokraker actief Man valt van balk Jeugdig duo op inbrekerspad Auto vernield Winkel beroofd WATERWEG VR1JEAG 15 JUNI 1984 Vlaardingen/Schiedam De nieuwe Stichting Zwak zinnigenzorg Nieuwe Waterweg wil binnen een jaar of vijf een nieuwe centrale zwakzinnigenvoorziening stichten m Vlaardingen of in Schiedam. Binnenkort zaï de zogenaamde planningsverklaring, die voor de bouw van zo n voorziening nodig is, bij het ministerie voor volksgezondheid worden aangevraagd. Gaat het ministerie met de plannen akkoord, dan zal de bouw geheel door het rijk worden gefinancierd. Hoeveel geld. daarmee is gemoeid is nog niet exact bekend, maar de stichtlngskosten zullen toch wel in de miljoenen lopen. Al jaren wordt door diverse instellingen in het Rijnmond gebied overleg gevoerd over de intramurale voorzieningen in de zwakzinnigenzorg. Vorig jaar september leidde dat tot de intentieverklaring, dat ge zamenlijk initiatieven zouden worden ontwikkeld. De Ange- lastichting, de stichting Sancta Maria en de Rooms-Katholie- ke Noletvereniging hebben in april van dit jaar de nieuwe stichting opgericht. Die stich ting is in Schiedam gevestigd. Volgens voorzitter H. Klop van de stichting is het de be doeling, dat de bestaande kin- der kliniek Beatrix/Irene op de linker Maasoever wordt omge vormd tot een volwaardige al gemene inrichting. Op de rechter Maasoever is ook nog ruimte voor een dergelijke voorziening, en die zou in Vlaardingen of Schiedam moeten komen. Met het ge meentebestuur van Vlaardin gen zijn hierover al gesprek ken gevoerd. In de wijk Holy is een stuk grond in het be stemmingsplan, dat daarvoor uitstekend geschikt zou zijn. De nieuwe inrichting zou een grootte van 10U tot 200 verzor gingsplaatsen moeten krijgen. Daarnaast denkt de stichting aan het realiseren van wonin gen op het terrein zelf of in een dichtbij gelegen woonwijk, waar verstandelijk gehandi capten die daar de mogelijkhe den voor hebben zoveel moge lijk zelfstandig kunnen wonen. ,,Het klassieke opbergen is niet meer van deze tijd. ,Als er zwakzinnigen zijn die de mo gelijkheden hebben om zelf standig te wonen, dan moet je die gelegenheid zeker bieden. Dat past ook uitstekend in het beleid van integratie in de sa menleving", aldus de stich tingsvoorzitter. Afhankelijk van de uiteinde lijke grootte van de inrichting zouden er 300 tot 500 perso neelsleden aan het werk kun nen worden gezet. De stichting denkt dat het nog heel wat tijd zal vergen, voor de noodzakelijke voorziening daadwerkelijk tot stand geko men is. „We denken aan een vijfjarenplan", aldus Klop. Parkeergarage Afrol gaat gemeente veel geld kosten Vlaardingen Realisering van een parkeergarage aan de Afrol is slechts haalbaar, als de gemeente bereid is gedurende een reeks van jaren een bedrag van zo'n 125,000 gulden per jaar voor haar rekening te nemen. Die jaarlijkse bijdrage aan de exploitatie zal wellicht zelfs nog wat groter worden. Dat blijkt uit een vertrou welijke nota van wethouder Bas Goudriaan (stadsont wikkeling), die hij tot nu toe alleen aan de raadsfrac ties van PvdA en WD heeft gezonden. Uit de nota blijkt dal, op wel ke manier de garage ook wordt geexploiteerd, er de eer ste jaren altijd flink geld bij zal moeten. Pas als een gemid delde bezetting van 40 procent van de beschikbare parkeer- In de voorlopige plannen voor de parkeergarage aan de Afrol is rekening ge houden met de bouw van bijna S0 woningen rond de garage. Gerekend wordt op 51 bovenwoningen en 38 appartementen voor al leenstaanden of kleine ge zinnen. Volgens de voorlo pige berekeningen zouden de huren voor de boven woningen op 363 gulden per maand uitkomen, en van de HVAT-woningen 249 gulden per maand. In het project is ook een winkel met een vloerop pervlak van 1400 vierkan te meter opgenomen. Voor die winkel is een bedrag van 2,3 miljoen gulden ex clusief btw als stichtings- kosten geraamd Maasland Plaatselijke verenigingen zullen goed koper gebruik van de Maaslandse sporthal kun nen maken dan clubs van buiten het dorp. Voor de hal, die in okto ber wordt geopend, wor den voor het seizoen '84- '85 drie basistarieven ge hanteerd. De gemeenteraad buigt zich dinsdagavond over deze voorstellen van B en W. Het college doet tevens de aanbeveling het vaststellen van de huur aan burgemees ter en wethouders over te la ten. Het college is er nog niet uit of het wenselijk is aparte ta« rieven te creëren voor on rendabele uren. Een tarief voor het verhuren ten behoeve van commercië le activiteiten is evenmin be kend. In voorkomende ge vallen zal daarvoor een ho ger tarief worden berekend. plaatsen is bereikt kan de ga rage winstgevend worden, en kan de gemeente er mogelijk ook wat inkomsten uit ver wachten. In de onderhandelingen die het gemeentebestuur heeft ge voerd met de projectontwikke laar Van Wijnen, die kandi daat is voor de Afrol-garage, zijn diverse mogelijke exploi tatievormen aan de orde ge weest. In de vertrouwelijke nota van Goudriaan worden drie varianten genoemd: een exploitatie die geheel door de gemeente wordt gevoerd, een variant waarbij alleen het be heer aan derden wordt over gelaten en een exploitatie die geheel door een particulier wordt gedaan, waarbij de ge meente dan wel een bepaalde bezettingsgraad zou moeten garanderen. Die laatste vorm komt het meeste overeen met wat de gemeente met betrek king tot zo'n garage voor ogen heeft. Harde eisen Van Wijnen heeft harde eisen gesteld, waaraan moet worden voldaan voor de projectont wikkelaar bereid is de Afrol- garage te bouwen. Als rand voorwaarde is bijvoorbeeld ge steld, dat binnen een straal van 500 meter rond de garage geen vrij parkeren meer mag voorkomen. Volgens Goudri aan is die eis niet haalbaar. Als die 500-metergrens zou wor den ingevoerd, dan zou voor een aanzienlijk aantal bewo ners van het centrum en de Oostwijk een dure belangheb- bendenregeiing moeten wor den gemaakt. Ook alle bezoe kers van bewoners in de om geving zouden dan in de gara ge moeten parkeren. Verder zou het aantal parkeercontro- leurs moeten worden verdrie voudigd. Goudriaan wil daar om voorlopig aan de 150 me ter-grens vasthouden. Andere eisen die Van Wijnen heeft gesteld zijn onder meer, dat vóór de garage in gebruik wordt gesteld betaald parke ren wordt ingevoerd, zodat de automobilisten alvast aan het idee dat ze voor een parkeer plaats moeten betalen kunnen wennen, en dat terreinen die momenteel oneigenlijk als par- *den ber 'VX/X'/' SKI 58 De brandweer was meer dan een uur bezig met het schoon spuiten en aanvegen van de 'vettige' Marathonweg. Vlaardingen De Vlaarding- se brandweer is gisteravond anderhalf uur bezig geweest om een spiegelgladde Mara thonweg schoon te vegen en te spuiten. Een vrachtauto had in de bocht naar de Maassluisse- dijk nabij bij de Ary Koplaan een spoor van eetbare olie ach tergelaten. Een aantal auto's gleed van de gladde weg de berm in. maar de schade bleef beperkt. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het oliespoor was meer dan tweehonderd meter lang. Wie de vettige substantie is verloren is niet bekend: de chauffeur is door gereden. Schiedam Voor een be- drag van 262000 gulden zal 1iOOClSIX3cll een noodweg worden aange legd naar het tenniseomplex VOOI" Woudhoek-Noord. Het ten- niscomplex ten noorden van tenmSCentrUIÏl verpleeghuis Drie Maasstede is momenteel slecht bereik baar. De ontsl ui tings weg zal langs het zandlichaam van 'rijks weg 19 naar de Brederoweg komen te lopen. Daardoor zal de aangrenzende woon wijk worden ontlast van het verkeer naar de tennisbaan. Bewoners hebben daarover herhaaldelijk bij de gemeen te geklaagd. Vlaardingen Onder het personeel van HVO is grote woede ontstaan over het gedrag van de ondernemings raad. Die boosheid richt zich er op dat de OR-leden bij de Vlaardingse scheepswerf afwezig waren toen de na men bekend werden van de negentig mensen die zul len worden ontslagen. „Dit is een bandietenstreek van de eerste orde", stelt een zestigjarige werknemer, die liever anoniem wenst te blij ven. „Als je bij die gedwon gen ontslagen hoort, moet je toch met leden van de on dernemingsraad kunnen pra ten. In de ondernemingsraad zitten alle kaderleden van de vakbonden. Juist als je die mensen nodig hebt zijn ze er niet. Ik als zestigjarige heb jonge mannen staan te troos ten, die stonden te huilen. Die mensen lopen met hun zie! onder de arm en ze we ten niet naar wie ze toe moe ten. Want de vakbonden zijn op cursus. Dat is toch puur onbeschoft. Ze laten de men sen gewoon doodvallen!" Dinsdag werd bekend welke" negentig mensen ontslagen,, zuilen worden en woensdag vertrokken de or-leden naar' Veluweoord in Nunspeet' voor een driedaagse cursus, keerruimte worden benut een andere functie krijgen. De projectontwikkelaar wil de garage wel voor eigen risico exploiteren, maar de gemeente zou dan een garantie voor de gemiddelde bezetting moeten geven. Zou die bezetting niet worden gehaald, dan zou de gemeente het verschil moeten bijpassen. Vervolg zie pagina 19 Voorbijgangers moeten gedacht hebben, dat het oude sluis je in de Veerstraat werd afgebroken of gedempt. Dat is ech ter zeker niet het geval, maar voor de dragline was geen an dere plaats dan bovenop de sluis. Maassluis Het aansluiten van huizen in de Maassluise bin nenstad op de riolering verloopt geheel volgens plan. Het aannemingsbedrijf Verboon uit Maasland hoopt nog voor de bouwvakvakantïe de belangrijkste werkzaamheden achter de rug te hebben. Als het karwei gereed is, dan zijn zo'n 45 pandjes aan de Veerstraat, de Markt, de Dr. Kuyperkade, de Zuidelijk en de Noorddijk op het riool aangesloten. Momenteel lozen de bewoners van deze woninkjes hun at- valwater nog steeds op het oppervlaktewater van de vlieten. Zeker in de zomer wil het water daardoor nog wel eens flink stinken. Het hoogheemraadschap van Delfland heeft enige tijd geleden aangekaart, dat de betreffende panden zo lang zamerhand toch op de riolering moeten worden aangesloten. Die aansluiting moet in fasen geschieden. Vlaardingen Het dage lijks bestuur van Vlaar dingen heeft besloten een sehaftwagen beschikbaar te stellen aan de toekom stige bewakers van de fietsenstalling op het Veerplein. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen hebben daarmee definitief 'ja1 gezegd tegen de fietsenstalling op het Veerplein. Het is een initiatief van een aantal Vlaardingers, die de stalling met behoud van uit kering willen starten. Het project wordt begeleid door het Siso. Als het experiment op het Veerplein slaagt ligt het in de bedoeling ook op andere plaatsen in Vlaardingen, bij voorbeeld bij het Kolpabad, bewaakte fietsenstallingen te beginnen. Schiedam Pas na de zo mervakanties, in augustus, wordt besloten of de war me maaltijdservice voor bejaarden in Schiedam wordt uitgebreid. Nu kunnen bejaarden drie maal per week een warme maaltijd kopen tegen een be drag dat boven de zes en een halve gulden ligt. Het is de be doeling dat straks zes maal per week die mogelijkheid wordt geboden tegen een prijs, die bovendien lager is dan de hui dige. Voor een warme hap gaat een bejaarde straks 'slechts' vijf gulden betalen. De verbeterde service gaat echter wel dertigduizend gul den per jaar extra kosten. Schiedam heeft bij het minis terie voor Volksgezondheid subsidie aangevraagd, maar een beslissing moet nog wor den genomen. De stichting Baad voor het Ouderenwerk in Schiedam be reidt momenteel drie maal per week op verschillende plaat sen in Schiedam warme maal tijden voor bejaarden, die op verzoek thuis worden bezorgd. Een aantal bejaarden komt eten in dienstencentrum De 4 Molens. In februari bleek dat de raadsleden er geen voor stander van waren de subsidie aan de warme maaltijdsservice te stoppen. Het college stelde dat toen voor. De raadsleden vonden dat de ouderen in staat moesten worden gesteld kwa litatief goede maaltijden le ontvangen tegen een betaalba re prijs. B en W hebben nu een tussen oplossing voorgesteld totdat de definitieve beslissing is geno men. De prijs wordt voorlopig teruggebracht naar vijf gulden per maaltijd, maar het aantal- maaltijden dat wekelijk kan worden afgenomen blijft voor lopig gelijk: drie keer per week. Schiedam Bij de politie zijn gisteren drie aangiften gedaan van diefstallen uit auto's. In alle gevallen werd geluidsapparatuur ter waar de van enkele honderden guldens uit de wagens gesto len. Het gaat om wagens die geparkeerd stonden aan de Parkweg, de Horvathweg en het Emmaplein. Bii alle drie de auto's is de zelfde werkwijze toegepast om ze open te breken. Met een scherp voorwerp werden de sloten van de linker voor- portieren bewerkt De politie vermoedt dat het om dezelf de dader gaat, Schiedam Een 36-jarige Schiedammer is met hoofd en rugletsel in het Schie- landziekenhuis opgenomen na een val van drie meter. De man was in de Joppelaan bezig met renovatiewerk zaamheden. Hij zat op een balk op een hoogte van drie meter, toen hij zijn even wicht verloor en met zijn hoofd naar beneden op de grond terecht kwam. Schiedam De politie heeft vananacht twee jeugdige Schiedammers (vijftien en zeventien jaar) aangehouden die hadden ingebroken bij de Gusto-autoelub aan de Maas dijk. Aanvankelijk ontkende het tweetal iets met de in braak te maken te hebben, maar later op het bureau volgde een bekentenis. Van morgen was nog niet bekend waaruit de buit bestond. Vlaardingen Vandalen hebben de afgelopen nacht een personenauto die gepar keerd stond aan de Hofsingel lelijk beschadigd. Vermoede lijk hebben de onverlaten over de auto gelopen en te gen de linkerzijkant ge schopt. De schade aan de auto bedroeg 1500 gulden. Vlaardingen Uit een siga renwinkel aan de Binnensin gel is vannacht een nog on bekende hoeveelheid shag en sigaretten gestolen. De inbre ker kwam door een kla- praam aan de achterzijde van de winkel naar binnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1