Streekschool en GAB zetten cursussen op Elektriciteit wordt goedkoper I Rood Vlaardingen valt in slaap: 'Lapzwansen' Kruiswerk kiest voor Westerkade lflAAROINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COUBANT NIEUWE WATERWEG COURANT Mini-Kleine Aarde aan Westfrankelandsedijk Vanaf 1 juli voor een gemiddeld huishouden Werkloosheid stijgt door schoolverlaters Verkeerde keelgat Jongeman berooft bejaarde vrouw Bedrij fsongeval Dubbele beenbreuk Politieman onderscheiden In (He voor dokter Imhoff Uitbreiding politiebureau in gebruik Geen zwemles in tweede klas Rijnaak ramt bedrijfspand WATERWEG VRIfDAG 29 JUNI 1964 Schiedam Het geweste lijk arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord en de streekschool voor KMBO in Schiedam hebben de handen ineen geslagen» Samen hebben zij vij£ schakelcursussen opgezet voor jongeren tot 23 jaar» Het gebied dat wordt be streken omvat Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland, Maas land en Rozenburg. De cursussen zijn vooral be doeld voor jongeren die met hun vooropleiding niet terecht kunnen bij vervolgopleidingen of onvoldoende opleiding en ervaring hebben om ergens aangenomen te worden. Er kunnen zo'n 100 jongeren aan de cursussen deelnemen. Directeur J.A. van Lent van het arbeidsbureau spreekt van een duidelijk vraaggerichte aanpak. „Toen de situatie de arbeidsmarkt een stuk flo*- rissanter was gingen we veel meer uit van de behoeften van de werkzoekenden. Dat is, ook vanwege de geringe financiële middelen die voor herscholing beschikbaar zijn, niet meer haalbaar. We redeneren nu primair vanuit de marktsitua tie." De vijf cursussen waarom het gaat zouden dan ook wel dege lijk uitzicht op een baan bie den. „Het gaat om sectoren waar procentueel gezien nog een redelijke doorstroming is", meent Van Lent Hij tekent er overigens direct bij aan dat er geen sprake kan zijn van ga ranties, want tegenover de 11.000 -werklozen staan slechts zo'n 60 vacatures. De spoeling blijft dus onverkort dun. De schakelcursussen zijn: be drijfsadministratie/informati ca, administratief assistent, werken in de winkel, verple gende en verzorgende beroe pen en een sollicitatiecursus. De cursussen duren van drie maanden tot - maximaal een jaar. Deelnemers krijgen 26 uur per week les op de Streekschool en kunnen zich door stages bij instellingen of bedrijven oriënteren en ervaring op doen. De uitkering gaat gedu rende de looptijd van de cur sus gewoon door. Uitbreiding van het aantal cursussen, die deels door het arbeidsbureau deels door het ministerie van financiën wor den bekostigd, zit er niet in. Van Lent: „Op z'n gunstigst kunnen we het huidige aanbod de komende jaren consolide ren. Ook hier geldt dat er wei nig geld beschikbaar is. Er komt pas een verschuiving naar andere cursussen als de marktsituatie daartoe noopt." Waterweg Het aantal werklozen in de regio Nieu we Waterweg-Noord is in de maand mei met 315 geste gen, vooral als gevolg van het grote aantal, vooral vrouwelijke, schoolverlaters dat 2ich liet inschrijven. Die trend zal zich de komende maanden voortzetten. Desondanks is directeur J.A, van Lent van het geweste lijk arbeidsbureau niet pessi mistisch. Er werden in de maand mei meer vacatures gemeld en er werd in meer vacatures voorzien. Het totale aantal werklozen in de regio kwam vorige maand op 10946. De stijging van het aantal ingeschreven werklozen was het grootst onder kantoorpersoneel. De jeugdwerkloosheid bedragt nu 30,6 procent van het to taal aantal werklozen, tegen 30,1 procent eind april. Vlaardingen De elektriciteitstarieven in Vlaardin gen worden verlaagd. Een gemiddeld huishouden, dat zo'n 2000 kiloWatt-uur verbruikt, kan met ingang van 1 juli rekening houden met een lagere elektriciteitsre kening van zeven gulden per jaar. Daar bovenop komt, bij de eindafrekening, nog een restitutie, die over een jaar berekend uitkomt op zo'n acht gulden. Ook de ta rieven van zakelijke kleinverbruikers en van grootver bruikers gaan omlaag. Schiedam Een 16-jarige Vlaardinger is gistermid dag met jpoed naar het Holyziekenhuis afgevoerd, omdat hij het benauwd had. De jongen reed op zijn brommertje rond vijf uur op de Vlaardingerdijk 'in Schiedam. Hij had zijn 'mond een stukje open en slikte een insect in. Het •zoemende diertje schoot echter bij hem letterlijk in het verkeerde keelgat. In het ziekenhuis werd echter geconstateerd dat het beestje weer verdwe nen was. Nadat hij weer wat op adem was gekomen mocht de Vlaardinger naar huis. Schiedam Een 77-jarige vrouw uit Schiedam is gister avond rond half twaalf be roofd van haar tas. Dat ge beurde in flatgebouw De Zwa luw aan de Zwaluwlaan in Woudhoek. De vrouw reisde per tram en bus vanuit Rotterdam naar haar woning. Toen zij de flat wilde binnengaan, liep de jon geman, die ook in de tram en de bus was meegereisd, het ge bouw binnen. Zijn oma woon de daar, vertelde hij de vrouw. In de hal gaf hij haar echter enkele klappen en ging er vandoor met de handtas van de vrouw. Hierin zaten 1000 gulden, een paspoort en enkele persoonlijke bescheiden. Vlaardingen Bij een be drijfsongeval heeft een 18-jari- ge jongen onderdelen van de schijf van een slijpmachine in de buikstreek gekregen. Hij kon na onderzoek in het Holy ziekenhuis weer naar huis. De politie vermoedt dat het onge luk voortkomt uit ondeskun dig gebruik van de machine. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Vlaardingen Een 17-jarige bromfietser uit Rozenburg heeft gistermorgen in Vlardin- gen bij een ongeluk een onder en bovenbeenfractuur opgelo pen. Op de Deltaweg werd hij aangereden door een perso nenauto, bestuurd door een 21- jarige vrouw uit Vlaardingen. Zij had de jongen bij het weg rijden niet opgemerkt. Het college van B en W heeft deze week tot die verlaging besloten. De gemeenteraad moet er volgende week nog of ficieel zijn goedkeuring aan hechten. De wijziging heeft enerzijds te maken met de verlaging die in Rotterdam al heeft plaatsge vonden daar komt immers de Vlaardingse elektriciteit vandaan maar anderzijds komt het ook door verlaging van de zogenaamde brandstof - factor. Niet-huishoudelijke kleinver bruikers met een wissel - stroomaansluiting met één fase krijgen per 1 juli een basis prijs, die verlaagd is van 13,3 naar 12 cent per kWh. Groot verbruikers krijgen, afhanke lijk van hun aansluiting, een restitutie van 0,3 of 0.45 cent, terwijl bij de vaststelling van de zogenaamde vergoedingsbe dragen een aanvankelijke prijsverhoging van 16% onge daan wordt gemaakt. Huishoudens krijgen bij de verlaging van de eTektriciteits- tarieven met twee zaken te maken. Bij de eerstvolgende jaarafrekening zal, over de pe riode van één jaar, een restitu tie van 0,4 cent worden toege past, die zoals gezegd uitkomt op een gulden of acht. Daar naast betekent de verlaging van de brandstoffactor een verlaging per 1 juli van de ki- loWattuur-prijs met 0,35 cent. Schiedam Hoofdagent A.P. van den Berg van de Schiedamse politie heeft vanmiddag uit handen van burgemeester Scheeres de eremedaille in zilver verbon den aan de Orde van Oranje- Nassau gekregen. De agent besloot gisteren zijn loopbaan bij de politie. Hij gaat met pensioen, functioneel leef tijdsontslag noemen ze dat bij de politie. De stem van Van 'den Berg was de laatste jaren vaak te horen op de politie- radio. Op een drukbezochte recep tie op het hoofdbureau kwa men vele collega's en beken den de pensionaris vanmid dag de hand schudden. Schiedam Een enorme rij wachtende mensen vormde zich gisteravond zelfs tot ver buiten de Stadsgehoorzaal. Binnen reci pieerde dokter H.A. Imhoff, die zijn jarenlange werk als huisarts vanuit zijn praktijk aan het Verploegh Chasséplein heeft neer gelegd. Dokter Imhoff met pensioen; dat betekende dat vele honderden patiënten en oud-patiënten hem voor de laatste maal de hand wilden drukken. Velen moesten uren wachten ook buiten, in de regen voor ze daar de kans voor kregen. Het laatste gesprekje met de dok ter en bet overhandigen van een geschenk en daar kreeg de dokter er zeer vele van mocht echter niet te lang duren, want er waren nog vele wachtenden achter hen. De belangstelling voor de receptie was werkelijk overweldigend. Een laatste hand voor dokter Im hoff. Maar wel snel, want er ston den nog heel wat mensen te wachten. De Vlaardingse politie zit er sinds gisteren aanzienlijk ruimer bij. Toen namen di verse afdelingen de semi- permanente uitbreiding van het bureau aan de Delftse- veerweg in gebruik. Dat be tekende sjouwen met bu reaus, ordners en andere ma terialen, om te trachten zo snel mogelijk alles weer op orde te krijgen. De uitbrei ding wordt binnenkort offi cieel geopend. Deze week is ook de depen dance van het politiebureau aan de Broekweg, die jaren in gebruik is geweest, defini tief verlaten. De afdelingen die daar werkten, wijksur- veillance, bijzondere wetten en gevonden voorwerpen, zijn op de Delftseveerweg ondergebracht. Ook het re gionale bureau Mobiele Een heid is daarheen gegaan. De uitbreiding van het poli tiebureau is een jaren ge koesterde wens geweest. Het hoofdbureau, dat destijds was opgezet ten behoeve van een politiekorps met een veel kleinere omvang dan tegen woordig, was zo krap gewor den dat zelfs cellen moesten worden gebruikt als werk ruimte. Uren wach ten In de rij. De file stond tot ver buiten de Stadsge- hoorzaal op y** de Schle- dams©weg. Vlaardingen Het be stuur van Rood Vlaardin gen (RV), het pandje in het Weeshuis dat beaoeld was als ontmoetingspunt voor linkse Vlaardingers, heeft besloten alle activi teiten te stoppen. Oprich ter Jos Noordhuizen, die er een paar jaar geleden wegens tijdgebrek uitstap te, wil liever niet praten over het afsterven van de 'culturele tak' van de linkse politiek. „Het blijft toch een beetje je eigen kind en het is rot om te zien hoe een stelletje lap zwansen dat de nek om draait." Rood Vlaardingen, dat linkse boeken verkocht, films uit het alternatieve circuit draaide en thema-avonden hield, leidde al een tijd een zieltogend bestaan. Het bestuur had dolgraag PPR, SP, CPN en PvdA erbij gehaald, maar het bleef een PSP-aangelegenheid. Pogin gen om andere partijen erbij te betrekken strandden, alleen een paar CPN'ers waren wel eens actief in de stichting. Jos Noordhuizen denkt dat Rood Vlaardingen dat voor een groot deel aan zichzelf te danken heeft: „Als je daarover gepraat had zag je een week later weer die PSP-vlag aan de muur hangen. Het bleef een PSP-image houden. Terwijl het vanaf het begin bedoeld was als een plek waar linkse mensen mei geestverwanten eens over iets anders dan poli door Aad Rietveld tiek konden ouwehoeren. Maw er is nooit een fuck van terechtgekomen." Toen de ge meenteraad in november 1983 een amendement van de VVD aannam, om de subsidie voor de filmavonden in een half jaar af te bouwen, werd de kansen op overleving van Rood Vlaardingen helemaal twijfelachtig. Zijn vrouw Rita, die een paar jaar geleden het voorzitter schap overnam, noemt het ge brek aan vrijwilligers als de grootste oorzaak van de teloor gang van Rood Vlaardingen. „Het groepje FSP'ers zat er ei genlijk verschrikkelijk mee in z'n maag. Politieke activiteiten slokken zoveel tijd op... Men sen van andere partijen heb ben daar ook hun handen vol aan. Aan ondersteunende cul turele activiteiten kom je dan al helemaal niet meer toe." Niet alleen waren er weinig vrijwilligers, ook de toeloop van publiek was minimaal. Jos: „De tijden zijn veranderd. Het is al lang niet meer zo, dat als je iets organiseert de men sen gelijk in drommen voor de deur staan." „Het is jammer dat Rood Vlaardingen niet geconti- zegt nueerd kan worden Rita, „maar eigenlijk ben ik wel blij dat ik er eventjes van af ben. Als er geen vrijwilli gers zijn om het werk voort te zetten dan ga ik het niet in mijn eentje doen." Klaas Hob belman, een van de trouwste vrijwilligers die jarenlang het pandje bemande, relativeert dat: „Geen vrijwilligers? Al had ik er elke zaterdag moeten zitten, dan had ik dal met lief de gedaan. Maar het schijnt dat ik wat weerstanden oproep in het bestuur." Oprichter Jos is helemaal niet onder de indruk van links in Vlaardingen en ziet Rood Vlaardingen als een afspiege ling van die onmacht. „Als je met z'n allen niet eens een stichtinkje kunt runnen dan hoef je er natuurlijk al hele maal niet aan te denken een stad te besturen." De stichting blijft een slapend bestaan lei den. Rita heeft de stille hoop, dat er in de toekomst nog eens een groepje vrijwilligers zal zijn dat Rood Vlaardingen nieuw leven In wil blazen. Na de vakantie komt er nog een laatste vergadering, een bezin ning op de toekomst. De boe ken in het onlangs opgeknapte pandje gaan dan waarschijnlijk in de uitverkoop. garantie RADIO HENFLI 707143 Schiedam Wijkbevvoonsters in Schiedam-Zuid stre ven ernaar een complex moestuinen te realiseren bene den aan de Westfrankelandsedijk. mische aanpak is een vergelij king met De Kleine Aarde in Boxtel op haar plaats, al zal het complex ui Schiedam-Zuid kleinschaliger van opzet wor den. Er wordt gedacht aan tui nen van vijftig vierkante me ter. Een groenstrook rondom kan gemeenschappelijk onder houden worden; de opbrengst (eventueel bramen) kan wor den gedeeld. Overblijvende groenten kunnen worden ver kocht of onderling geruild al zal dit plan nog uitgewerkt moeten worden. Geïnteres seerden kunnen terecht bij Annabell Eng les in clubhuis Zuid aan de Dwarsstraat. De bewonersvereniging hoopt van de gemeente een plek hiervoor toegewezen te krijgen tegenover zwembad Zuid en tussen hel bejaardenhuis Fran cois Haverschmidi en het jon* gerenoroiect De Diik in. Bet is de*bedoeling"van de ini tiatiefneemsters om in de tui nen groenten en fruit op biolo gisch verantwoorde wijze te verbouwen. Dat houdt in: geen kunstmest, geen insecticiden en andere chemische bestrij dingsmiddelen. Er zal bij voor keur gebruik worden gemaakt van biologisch geteelde zaden. Vanwege die biologisch-dyna- Vlaardingen De sug gestie om in Vlaardingen al in de tweede klas van de lagere school met schoolzwemmen te begin nen, wordt in een ge meentelijke notitie over dat onderwerp van de hand gewezen. De exploi tatie van beide gemeente- illlliillllllllIllllUlllflIliilllllllllEMIIlllllill Schiedam De rijnaak Hennie, bestuurd door een 41-jarige Rotterdamse schip per, heeft gistermiddag om half twee een bedrijfspand aan de Buitenhaven in Schiedam geramd. Het ge bouw, dat op de hoek van de Hooikade en de Buitenhaven ligt, liep een scheur in de buitenmuur op van ongeveer een meter. Het schip kon de reis zonder grote schade ver volgen. lariiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiifiiiiiiiiiiiiiiiinifi Schiedam De Kruisver eniging Schiedam heeft een aanbod van de wo ningstichting SSSW afge slagen. Er komt geen con sultatiebureau in de nieuwbouw aan de Oude Maasstraat, waar vroeger de Bethelkerk stond. Het bestuur van de Kruis vereniging heeft definitief gekozen voor vestiging van een consultatiebureau aan de Westerkade, in een voorma lige werkplaats van BV Kuy- pers en schuin tegenover de noodkeet waar het consulta tiebureau nu zit. B en W van Schiedam h°b- ben een bouwvergunning in middels verleend. Zowel bin nen als aan het exterieur wil de Kruisvereniging verande ringen aanbrengen. Voor de locatie-Westerkade is geko zen, omdat het in de visie van de Kruisvereniging meer centraal ligt dan aan de Oude Maasstraat. Weliswaar ligt de door de SSSW aange boden locatie middenin de Gorzen, maar het consulatie- bureau moet zich ook richten op een groot deel van Schie- dam-WesL De plaats heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. De bewonersvereniging heeft al tijd gepleit voor een sociaal- medisch centrum in Schie dam-Zuid. Onder meer door toedoen van de Kruisvereni- ring bleek dat niet haalbaar. lijke zwembaden onder vindt dan te grote nadeli ge gevolgen. De samenstellers van de noti tie zijn vooral bang dat het aantal uren dat zwemvereni gingen en zwemscholen het Kol pa- of het Holy-bad huren dan flink afneemt. Onder druk van het dalend kinde raantal en de economische re cessie hebben die instellingen het toch al moeilijk. Boven dien zou bij een eventuele ver laging tot de tweede klassen de onlangs genomen bezuini gingsmaatregel als gevolg van het vergroten van de loopaf stand van 1.000 naar 1.250 me ter weer worden terugge schroefd. Die bezuiniging le vert de gemeente jaarlijks 11.000 gulden op. Vlaardingen is om die redenen niet van plan het Schiedamse voorbeeld te volgen. Daar krij gen kinderen uit de tweede, derde en vierde klas zwemles. Dat aan schoolzwemmen op zich niet getornd mag worden is volgens de gemeentelijke notitie duidelijk. „Het is van essentieel belang voor het in dammen van het verdrin kingsgevaar,"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1