Onrust na brand in Prins Mauritsstraat Sehiedamseweg wellicht toch dicht bij station Jeugdland gaat weer van start Derde windmolen in Schiedam-Zuid Protest tegen huurverhoging VI DAGBLAD SGHIEDAMSGBE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Lonkende kooi kan Pietje niet verleiden Sp< oorweg- overgang bij Kethel krijgt eind 1985 bomen Beeld uit etalage gegrist Amnesty sluit campagne met culturele avond af Gewond na botsingen Maandelijks film over sportvissen WflTERWEE Schiedam Ju de brandweer eraan te pas heeft moeten komen om een aangestoken vuurtje irj de leegstaande school aan de Prins Mauritsstraat te blussen, maken de omwo nenden zich opnieuw zorgen over hun lee fomgeving. Periodiek zorgt de leegstand van het grote schoolcomplex voor klachten. Jongeren zor gen er voor herrie, potentiële inbrekers be spieden de huizen in de omgeving vanuit de school en het brandgevaar is nu ook werke lijk aantoonbaar, aldus Elly Beljaars, woord voerster van de ongeruste buurt. In deze tijd van het jaar komt het bovendien telkens voor, dat de bomen pluizen. „Het sneeuwt hier 's zomers de hele dag," zeggen bewoners met tranen in de ogen. Ook de be woners. die geen last van hooikoorts hebben, kunnen toch de pluisjes niet verdragen.' Waarbij komt: de pluizen zijn uiterst brand baar. Ook dat geelt m de Prins Mauritsstraat, na het aangestichte brandje in het schoolge bouw, aanleiding tot angst- en paniekgevoe- lens. Opbouwwerker Arm and van Puy velde heeft een telefonisch onderhoud gehad met burge meester Scheeres, maar stuitte opnieuw op de problematische omstandigheid, dat de leeg staande scholen eigendom zijn van het rijk. De gemeente kan er niks mee. Scheeres zou hebben laten weten, dat het rijk te veel vraagt voor de gebouwen, dat in ieder geval de gemeente Schiedam ze te duur vindt om te kopen. Het rijk heeft echter geen plannen met de gebouwen. Volgens Elly Beljaars geeft dat de buurt een zeer machteloos gevoel: de situatie is kenne lijk niet snel op te lossen, vreest zij. Ook de bewoners van de Prins Frederik Hendrik straat hebben er veel last van. Vlaardingen Een gezin uit de Graaf van Hoornestraat in de Westwijk - heeft gisteren lange tijd pogingen gedaan een weggevlogen parkiet weer vei lig in zijn kooi te krijgen. Het beestje had in een onbewaakt ogenbiik de kuierlatten geno men en was neergestreken hoog in een boom in de straat. Pogingen om Pietje daar weer uit te halen mislukten. Nadat zoonlief in de boom was ge klommen, vloog het dier slim naar de volgende boom. Later op de dag werd de kooi van Pietje bovenop het straat naambord geplaatst. Met het speel belletje aan de zijkant, en iets lekkers uitnodigend in het etensbakje. De parkiet liet zich zelfs daar niet door verleiden.. Het beestje was gisteren aan het eind van de middag nog steeds voortvluchtig, in de meest letterlijke zin. Zelfs de kooi op het straat naambord mocht niet helpen. Pietje voelde zich in volle vrijheid het beste. Schiedam Schiedam krijgt waarschijnlijk een derde wind turbine. Afhankelijk van de financiële mogelijkheden ver rijst de windmolen aan de Maasboulevard in Schiedam-Zuid. Een bouwvergunning is door de gemeente aangevraagd. Het wordt een turbine met een vermogen van 120 kiloWatt. Dat is twee keer zo veel als de molen die op bet terrein van de ONS aan de Van Heek straat staat. Het wordt een tur bine, die verschilt van de ove rige twee windmolens in Schiedam. Deze krijgt een zo genaamde verticale as. „Dat betekent dat er een as door het lichaam van de molen loopt. Van boven naar beneden", zegt H. van Gog van het on derzoeksbureau van de ONS. „Daarvoor is gekozen om er varing op te doen met ver schillende typen molens." Schiedam heelt opdracht gege ven aan Stork FDO Wind Energy Systems in oktober met de bouw van een windmo len op het terrein van de werf Wilton Fyenoord te beginnen. Het wordt een windturbine met een vermogen van 300 ki loWatt. De windmolen wordt Schiedam Na jaren lang touwtrekken ziet het er eindelijk naar uit, dat de gevaarlijke spoor wegovergang bij de Kan- delaarweg in Kethel wordt beveiligd. Maar toch moet Kethel nog even geduld hebben. Als alles meezit zal de over gang in de tweede helft van volgend jaar worden voorzien van halve over wegbomen. Bovendien zal de weg over enkele tientallen meters worden verbreed en wordt de bocht over zichtelijker gemaakt. Ook zullen de hellingen in de weg aan beide zij den van het spoor min der stijl worden gemaakt, zodat weggebruikers een beter zicht krijgen over de spoorbaan. Volgens woordvoeder Van der Vaart van het bureau van uitvoering voor Midden-Delfland, dat de plannen coördi neert, hebben alle be trokkenen ingestemd met het plan. De kosten zullen worden gedeeld door de NS, het ministe rie van landbouw en vis serij, het recreatieschap Midden-Delfland en de gemeenten Schiedam en Botterdam. De omwonenden vragen al jarenlang om beveili ging van de overweg. De discussies daarover wer den regelmatig verhit als er weer een dode of ge wonde was gevallen op de onbewaakte overweg. Van der Vaart noemt als reden dat het zolang ge duurd heeft het grote aantal instanties dat erbij is betrokken. gebouwd op het voormalige golfterreintje bij de vroegere werf De Nieuwe Waterweg. Dat terrein wordt .nu nog door Wilton gebruikt voor de opslag van baggerspecie uit de haven. Verwacht wordt dat de molen, die langs de Nieuwe Waterweg verrijst, jaarlijks een opbrengst heeft van 330.000 kWh. Dat is zes maal bet vermogen van de ONS-wmdmolen aan de Van Heekstraat. De nu te bouwen molen levert voldoende stroom voor honderd gezin nen. Door de windturbine kan jaarlijks 150.000 kubieke meter gas worden bespaard. Met de bouw is een bedrag van een miljoen gulden gemoeid. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken is echter steun toegezegd aan het pro ject. Er is een krediet ver strekt van 200.060 gulden en een subsidie gegeven van het zelfde bedrag. Vrijwel naast de windturbine bij het gebouw van de ONS is inmiddels een tweede wind molen verschenen. Slagerij en worstmakerij J.E. Zijdebos heeft een turbine geplaatst met een vermogen van 60 ki lowatt-uur. In oktober van dit jaar wordt begonnen met de bouw van de tweede gemeentelijke turbine, zodat over een jaar de molen kan werken. De Schiedamse molen wordt een van de groot ste in Nederland. Hij wordt 35 meter hoog en de wieken heb ben v in diameter van 26,5 me ier. Grote verschillen in zwembad larie ven Rijnmond steil eis aan bouw Van Kins bergen pi a a ts Vlaardingen In het bestemmingsplan, dat momenteel wordt gemaakt voor de Oostwijk, moet toch de afsluiting van de Sehiedamseweg nabij het station Vlaardingen-Oost worden opgenomen. Onder die voorwaarde is het dagelijks bestuur van Rijnmond akkoord gegaan met het afgeven van de zogenaamde verklaring van geen bezwaar voor het bouw plan. De schriftelijke goedkeuring van Rijnmond is op het stadhuis nog niet binnen; momenteel worden nog wat redac tionele wijzigingen aangebracht op het punt van de geluids- hinder-bepalingen. bezwaar de nieuwbouw op do Van Kïnsbergenplaats is veilig gesteld. De plannen zijn in middels in grote lijnen rond, en dat betekent dat die op tijd kunnen worden ingediend in Den Haag. Dat is ook noodza kelijk, om het contingent wo ningwetwoningen, dat voor de bouw aanwezig is, niet te ver spelen. Een delegatie van de bewonersgroep biedt plaatsvervangend directeur De Rode de 110 bezwaarschriften aan Vlaardingen Een delegatie van de bewonersgroep van de Klijnwoningen in de Babberspolder bood plaatsvervangend di recteur De Rode van het Vlaardingse woningbedrijf gistermor gen 110 bezwaarschriften aan tegen de huurverhoging. „Die gaan onmiddellijk gestempeld en wel naar de huurcommissie", liet De Rode weten. Hij vertelde de bewoners echter ook, dat het nog wel even kan duren voor ze uitsluitsel krijgen, „De commissie heeft de bezwa ren over '82-'33 nog niet eens verwerkt", zei De Rode. „Dat gaat dus weer op de lange baan", concludeerde Marga Bron, voorzit ter van de bewonersgroep. De bewoners willen dat hun huizen snel opgeknapt worden, om dat ze last hebben van vocht en schimmel. De huuractie is een drukmiddel om dat doel te bereiken. Over de respons op de actie is de- groep uiterst tevreden, Marga Bron: „We 2ijn pas vier maanden bezig en nu doen al 110 van de 33? bewoners mee. Dat is fantastisch." Wat daar precies uitkomt moet nóg even worden afgewacht. Rijnmond stelt scherpe voor waarden aan de maatregelen, die Vlaardingen zal moeten nemen om de geluidhinder voor de nieuwe woningen zo veel mogelijk te beperken. Volgens een woordvoerder op het Vlaardingse stadhuis hoeft het opnemen in hei bestem mingsplan van de afsluiting bij het station nog niet te beteke nen, dat die afsluiting er in derdaad komt. „Dat kan later alsnog bekeken worden; wel licht is het toch mogelijk ande re geluidswerende maatrege len te nemen. Vast staat die afsluiting bij het station voor ons dus nog niet." Toch is de eis van Rijnmond, dat die af sluiting wel in het bestem mingsplan wordt opgenomen. veelbetekenend, is dat bestem mingsplan met die bepaling eenmaal vastgesteld, dan kun nen latere wijzigingen pas na goedkeuring van Rijnmond worden aangebracht. Indien die afsluiting er uitein delijk inderdaad zou moeten komen, dan zou dit een streep door een deel van het nieuwe beleidsprogramma van PvdA en VVD betekenen. In de on derhandelingen tussen de bei de partijen was juist overeen gekomen, dat de weg niet bij het station zou worden afge sloten. Kort daarna bleek dat Rijnmond met het openhouden van de route grote moeite had, in verband met de geluidsdruk die daardoor op het niew- bouwproject zou ontstaan. Voor het moment ziet het er naar uit, dat met het afgeven van de verklaring van geen Schiedam/Vl aardingen Er zitten enorm grote verschillen tussen de ta rieven voor leskosten in zwembaden, waar Schiedammers en Vlaardingers regelma tig toeven. Dat blijkt uit een onderzoek naar zwembadtarieven. Be werkgroep Schiedam van de Consumentea- bond zette de prijzen cp een rijtje. Tweemaal een half uur les in het Sportfondsenbad kost 1,77 gulden. In Holy moet maar liefst 9,76 gulden worden be taald, Tussen die twee uiter sten zijn de tarieven in zwem bad West in Vlaardingen 2,56 gulden, het Kolpabad 6,50 gul den en zwembad Zuid ir Schiedam 6,68 gulden. De ta> rieven zijn allemaal omgere kend naar de prijs voor in to taal een uur. De regelmaat waarmee men in de baden te recht kan voor een les ver schilt nogal. Ook de kaartjes voor een een malig bezoek zijn lang niet even duur. Kolpa en Holy vra gen 2,30 gulden. Sportfondsen 3,15 gulden en Zuid en West 3,25 gulden. Alleen de laatste twee halen voor kinderen iets van de prijs af. Die kaartjes kosten respectievelijk 2,50 en 3,00 gulden. Verschillen van zo'n veertig procent zijn er ook in de tien- badenkaarten. De prijzen va riëren van 20,70 gulden (Kolpa en Zuid) tot 28,50 gulden (Sportfondsen en West). In West kan men dan echter wel 12 keer voor die prijs terecht. yiaardingen Uit een etalage van een winkel aan de Korte Hoogstraat is gisteren een beeldje ontvreemd. Het beeld je, dat drie schoolmeisjes voor stelt, vertegenwoordigt een waarde van ruim duizend gul den.. Op verschillende plaatsen in de stad werden in totaal vier fietsen en een bromfiets gesto len. Schiedam Jeugdland start volgende week weer in Schiedam, Het festijn voor de vakantievierende jeugd duurt 2eventïen dagen. Het begint dinsdag met een groot openingsfeest op het stadserf bij het stadskantoor en ein digt vrijdag 3 augustus met een feest in het Beatrixpark. Evenals voorgaande jaren speelt Jeugdland zich af in alle wijken. Het programma vermeldt onder meer creativiteit, speleircuit, f ietscross wed strijd, sport en spel en diverse thea ter- en filmvoorstellingen. Coördina tor Joop van Broekhoven vertelt dat het accent ligt op actief bezig zijn. „We hebben weer een. hele nieuwe ploeg medewerkers. Dus we zijn ver zekerd van nieuwe ideeën." Van Broekhoven is erg gelukkig met enkele Turkse meisjes, die zich dit jaar hebben opgegeven als begeleider van Jeugdland. „Op Jeugdland ko men altijd veel buitenlandse kinderen af. Daar kunnen die Turkse meisjes mooi op inspelen. Bovendien dragen ze vaak hele andere ideeën aan voor spelletjes dan hun Nederlandse colle ga's." In de drie weken dat Jeugdland duurt staan 74 activiteiten op het program ma. De meeste onderdelen zijn gratis. Alleen voor theater- en filmvoorstel lingen moet een gulden worden be taald. „We hebben geprobeerd de drempel zo laag mogelijk te houden", verklaart Van Broekhoven, „Maar onder die gulden kom je niet uit. Dit jaar konden we vanwege de beperkte middelen ook geen grote theaterpro ducties naar Schiedam halen. We heb ben toch nog de kwaliteit weten te handhaven, vinden we zelf." Telefonische inlichtingen over Jeugd land worden op werkdagen gegeven van 9 tot 13 uur via telefoonnummer 732111, toestel 273. Schiedam De afdeling Schiedam van Amnesty International wil in sep tember tijdens een grote culturele avond in de aula van het gemeente museum aandacht vra gen voor haar martelin- gencampagne. Dat bete kent het einde van een actie, die is gericht tegen de regering van Zuid- Afrika. Inmiddels h'eeft de Schiedamse afdeling al duidelijke resultaten ge boekt. Tijdens standwerk in enkele winkelcentra hebben al meer dan vijf tienhonderd mensen hun handtekening gezet on der een petitie tegen de Zuidafrikaanse regering. Amnesty is de actie be gonnen, omdat onder verantwoordelijkheid van de autoriteiten, of op z'n minst met hun mede weten, honderden men sen in Zuid-Afrika zou den worden gemarteld. Aan de culturele avond in september wordt een tentoonstelling gekop peld met werkstukken en tekeningen van kin deren, die betrekking hebben op de campagne. In verband met de mar tel ingeneam pa gne zijn Schiedamse vrouwenor ganisaties, kerken en po litieke partijen benaderd om hun steentje bij te dragen aan de actie. Schiedam Een 16-jarige Schiedammer is gistermiddag naar hel Sehielandziekenhuis vervoerd, nadat hij bij een aanrijding gewond was ge raakt. Hij reed met zijn brom mer op de Dwarsstraat in de richting van de Willem Brou- vverstraat. Een 22-jarige Schie dammer, die met zijn auto uit de Houtstraat kwam, zag zijn jongere plaatsgenoot te laat. De bromfietser moest met een gescheurd bot inhet onder been naar het ziekenhuis. Een 20-jarige motorrijder uit Vlaardingen, die voor het Juli- anapark slipte en enkele ma len over de kop sloeg, moest één nacht ter observatie in het Sehielandziekenhuis worden opgenomen. Bij sporihal Margriet knalden twee auto's bovenop elkaar, toen de ene bestuurder geen voorrang verleende aan een andere op de Nieuwe Dam- laan. Een 59-jarige passagier van de aangereden wagen liep een gekneusde rib op. Zij werd in het ziekenhuis behandeld. Vlaardingen Het Visserij museum in Vlaardingen draait de eerste zaterdag van de ko mende maanden films, die niet direct de Nederlandse zeevi- seerij tot onderwerp hebben. Van juli tot en met oktober is dat de rolprent "De vis, de vis ser en hun element" over sportvissen in ons land. De film is destijds gemaakt in opdracht van het ministerie van CRM. Er wordt onder meer aandacht besteed aan het bouwen van een 'vistrap', hét opkweken van vis en de kwa liteit van het viswater. De film wordt teikens om 11 uur gedraaid. De toegang tot de filmzaal van het museum is 1.25 gulden. Kinderen tot en met veertien jaar kunnen voor twee kwartjes terecht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 1