WATERWEE Doele sluit seizoen af met auto's slopen DRIES 171 Zestien jachten varen race Rotterdam - Azoren v.v. i»T?mrni Caravan controle Wandelconcert in Grote Kerk Nieuw weggetje door Delfland Den Hartogh gelooft in hulp nieuwe stijl ■:;Nieuw j en evermuseum 'hangt' op financiën Weer minder Wandeling langs verdwenen molens Kunstenaar Cobra komt in Schiedam Th. J. van Dam Zaterdag middag start bij Hoek van Holland Zestien jachten varen race kop A I - Dries voor preventie1 .'Vlaardingen Lucie van Oortsmerssen (fluit) en Albert Moerman (orgel) geven zater dag een wandelconcert in de VfGrote Kerk van Vlaardingen. Tussen dne en vijf uur spelen, _zij verschillende werken van '-Bach, Buxtehude, Kellner en 'jScheidemann. Vanaf half drie -"verzorgt stadsbeiaardier Addie de Jong een beiaard concert met stukken van onder andere Timmermans, Andriessen en Wagenaar. Schiedam Om de bewoners Van Schiedam de mogelijkheid te geven een 'ommetje' door Midden-Delfland te maken zal '^enkele kilometers ten noorden van de bebouwing een fiets-, voet-, en ruiterpad tussen de Harreweg en de Groene Weg worden aangelegd. De paden komen te lopen over de huidi ge Spuitkade bij Spaland. Ten zuiden van de weg zal be planting komen, zodat het met 'Kavenslib opgespoten Spaland "aan het gezicht wordt onttrok- ken. Het werk wordt uitge voerd In opdracht van de re constructiecommissie Midden- Delfland. 'Identiteit van instellingen gewaarborgd' De verbouwing van het open depot is bijna klaar: nog een paar weken. Schiedam De verbouwing !van het Nationaal Gedistil leerd Museum is nog niet in kannen en kruiken. Welis waar zijn er vergevorderde plannen om in de catacomben ,van het Stedelijk Museum de toonstukken van Schiedams jeneververleden anders te si tueren. aangevuld ook met Rein Melchers' collectie van duizenden likeurflesjes, maar een betengrijk punt is nog de goedkeuring door B en W en de gemeenteraad. De museumstaf heeft niet de indruk, dat er reden is tot zorg over die financiële afweging, want van verschillende zijden werd al instemmend gerea geerd op de kelderplannen. Maar zekerheid zou wel fijn zijn, aldus museumsecretaresse Clara Stroman. Het zit er in ieder geval niet in, dat die verbouwing in 1984 zowel begonnen als afgerond kan worden. Dat wordt 1985, als alles doorgaat. Het komt er op neer, dat de horeca-onder- nemer Sonneveld, die in de huidige ruimte van het Natio naal Gedistilleerd Museum een café wil beginnen, nog ge ruime tijd geduld zal moeten hebben. Een vergunning voor het café zelf heeft hij op zak. Alleen is er nu nog de kwestie: wanneer begint de verbou wing? Want het is de bedoe ling, dat bij die verbouwing ook meteen een aparte toegang tot het café - buiten het mu seum om wordt gecreëerd. De verbouwing van een ande re ruimte in het museum, waar het open depot moet ko men, verloopt spoedig. Over een maand zal de gehele kunstcollectie hier onderge bracht zijn. Het is dan moge lijk een indruk op te doen van het museumbezit. Vlaardingen De steeds wijzigende argumenten van vier Vlaardingse instellingen voor maatschappelijke dienstverlening tegen samenvoeging hebben het ge meentebestuur niet kunnen vermurwen. De bundeling van krachten moet begin volgend jaar zijn beslag krij gen. De belangrijkste reden: het komt de kwaliteit van de dienstverlening ten goede. Van bijkomend belang is dat die operatie een besparing van rond 85.000 oplevert. Daarmee is de grote mep van de noodza kelijke bezuiniging van 120.000 al opgehoest. Het res tant kan worden gevonden door een halve formatieplaats op te offeren. Onzalige plan nen, vinden het JAC, Pro Ju- ventute. Burgerraadslieden en het Centrum voor Maatschap pelijke Dienstverlening. Zij kunnen slechts hopen op de minister, die bij machte is de Vlaardingse plannenmakers terug te fluiten door er het on- Maassluis Het aantal inwo ners van Maassluis daalt lang zaam maar zeker in de rich ting van 33.000. Per 1 juni had de gemeente nog 33.039 inge zetenen, 44 minder dan de maand ervoor. In januari ston den nog 33.107 mensen als in woner van Maassluis te boek. Schiedam Clubhuis Sint Jo ris Doele in de Brandersbuurt sluit zaterdag het seizoen 1983- 1384 af met spelletjes, een rommelmarkt, auto's slopen en een barbecue. Om een uur 's middags kun nen kinderen van zes jaar en ouder meedoen aan speurtocht door de oude binnenstad van Schiedam. Op het plein voor de Doele begint dan ook een kleine rommelmarkt. In de af gelopen tijd zijn daarvoor door bezoekers goederen verza meld. Belangstellenden met een hard hoofd kunnen deel nemen aan het zak-slaan. Twee deelnemers zitten op een balk boven een bad en probe ren met een behulp van een zak elkaar van de balk te slaan. Hei spel, dat vorig jaar tijdens de zeskamp voor de vrede weer onder de aandacht van velen werd gebracht, is weer populair. Om drie uur begint de wed strijd auto slopen. Ploegen van' maximaal tien personen mo gen met behulp van alle denk bare gereedschappen de sloop auto's te lijf gaan. Er zijn door de leiding van de Sint Joris Doele drie auto's gereserveerd. „Het gaat erom dat de deelne mers zoveel mogelijk onderde len heel uit het voertuig ha len", zegt Christien Pauw. Volgens haar hebben zich twee ploegen aangemeld: die van de Dijk, en clubhuis De Doele. Of er een afvaardiging van clubhuis Oost meedoet is nog onzeker. Hiermee wordt de rest van de middag gevuld. „We weten nog van vorig jaar dat er een enorme puinhoop ontstaat bij die wedstrijd. De rommel moet ook opgeruimd worden. Daar voor hebben we nogal-wat tijd ingeruimd", zegt de stafkracht van de Doeie. 's Avonds begint om acht uur bij de Doele een barbecue. Daarvoor kunnen belangstel lenden zich tot en met zater dagochtend opgeven. „We zijn wat laat aan de plan ning begonnen", zegt Christien Pauw verontschuldigend, „maar alle beschikbare tijd wordt gestoken in de bouw van de kano's." Zaterdag wor den ook twee kano's gedoopt. Die twee zijn door 'de bezoe kers van het clubhuis ge bouwd, om aan het eind van deze maand mee op vakantie te gaan. Er zijn op de zolder van de Sint Joris Doele nog twee van die vaartuigen in de maak. In totaal acht bezoekers gaan met kano's op pad. In de komende weken wordt het eeuwenoude gebouw, waarin het clubhuis is onder gebracht, verbouwd. ADVERTENTIE Jaar in, jaar uit, gebruikt u uw caravan. Realiseert u zich dat door tijdige controle uw caravan veiliger is! Dries weet precies waar hij op moet letten. Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam, tel. 010- 154540. SPAANSEPOLDER Schiedam Stichting De Schiedamse Molens houdt za terdagochtend om elf uur een korte wandeling langs de verdwenen brandersmolens op de Broersvest. Men kan met de oude molens nog in gedachten de markerin gen inspecteren, die bij de reconstructie van de Broers- vest in het wegdek zijn aan gebracht. De wandeling begint bij de Hema, waar de secretaris van de stichting, Frans Geer- des, een molenpaneel zal ont hullen. Via de Broersvest, op de uitnodigingskaart om schreven als een 'stadsboule vard van grootsteedse allure', gaat de voettocht naar de Koemarkt. "Daar is, tegenover de VVV, op de gevel van Hans van Heelsbergens textielzaak, een gevelversiering aangebracht. Deze is gemaakt door de Schiedamse kunstenaar Arie Castelein, die zijn creatie een 'sgrafito' noemt. Het is een herinnering aan molen De Meyboom. In café 't Sterretje aan de overkant van de Bui tenhavenweg zal de wande ling worden beëindigd. Vroeger stonden op de Broersvest vijf molens: de Witte, de Oost, de Washing ton, de Eendragt en de Bata vier. Op de Koemarkt stond de Meyboom, evenals twee eerdere molens, de Steene Molen en de Suytwinteoren- molen. Op voorstel van stichting De Schiedamse Molens, die de vier overgebleven graanmo lens beheert, zijn markerin gen in het wegdek aange bracht. Schiedam Theo Wolve- camp, een Cobra kunstenaar die jarenlang geweigerd heeft te exposeren, krijgt in december een tentoonstelling in Schiedams Stedelijk Mu seum. Directeur Hans Paal man Reeft de kunstenaar na herhaald aandringen weten te strikken. Het Schiedamse museum heeft een beroemde collectie van Cobra-kunstenaars, on der andere het jongste werk van Karei Appel en Cornel 1- /e, In de museum-aula zijn deze momentcel te zien. Bin nenkort zal meer van Cobra te zien zijn: begin november is het 36 jaar geleden, dat kunstenaars uit Kopenhagen, Brussel en Amsterdam de be weging startten. Het museum zou graag ter gelegenheid daarvan een Cobra-catalogus samenstellen en uitgeven, maar de kosten hiervan zijn dermate hoog, dat met span ning wordt afgewacht of B en W het licht hiervoor op groen willen zetten. In december komt er dan aansluitend op de Cobra-ten toonstelling de specifieke presentatie van de nu zestig jaar oude Theo Wolvecamp. Th, J. van Dam is op 1 juli af getreden als financieel direc teur van het Vlaardingse isola tiebedrijf Cleton Insulation aan de George Stephenson- weg. Hij blijft wel tot 1986 a'. adviseur verbonden aan het bedrijf. Zijn taken worden overgenomen door de in 1983 benoemde directeur J. E. Koenders. door Joop Breedveid aanvaardbaar over uit te spre ken. Binnenkort gaat een ambtelijke delegatie op het mi nisterie praten over de 'maat schappelijke dienstverlening nieuwe stijl*. Wil den Hartogh stond aan de wieg van de 'bundel-optie'. Be gin vorig jaar werden de con touren van het plan zichtbaar, toen een onderzoek naar het bereik van de vier instellingen uitwees dat er van vergaande overeenkomsten sprake was. „Natuurlijk heeft het JAC een andere doelgroep dan bijvoor beeld Burgerraadslieden, maar de aard van het werk heeft toch duidelijke overeenkom sten. In alle gevallen gaat het om de functies informatie, ad vies en begeleiding. Wat is er dan tegen om instellingen die met nagenoeg dezelfde instru menten vrijwel dezelfde doe len nastreven tot een geheel te smelten?", verklaart Den Har togh. De vier hebben het antwoord al maanden klaar. De eigen identiteit gaat verloren. Im mers: Pro Juventute kent een andere grondslag dan bijvoor beeld het JAC. Den Hartogh gelooft echter niet zo in heit verlies aan eigenheid. „We hebben daarmee met de uit gangspunten voor de nieuwe instelling rekening gehouden. Die behelsen bijvoorbeeld dat het een laagdrempelige voor ziening moet zijn, die boven dien uitgaat van de positiever betering van groepen. Ook is daarin de mondigheid van de hulpvragers geregeld. Kortom, de meest principiële punten van de hulpverlening zijn vastgelegd. Ik ben bang dat te weinig wordt beseft hoeveel de instellingen gemeenschap pelijk hebben". Een niet onbelangrijk pré van de nieuwe aanpak is volgens Den Hartogh dat de instellin gen met elkaar in discussie kunnen gaan over het werk. „Dat kan verfrissend werken". Logisch effect van het samen gaan is een besparing op huis- vestings- en administratiekos ten. Maar ook daarin hebben de instellingen weinig vertrou wen. Zij vrezen, zo blijkt uit diverse brieven aan het ge meentebestuur, dat met de nieuwe constructie zelfs extra kosten 2ijn gemoeid. Een derde verschil van me ning gaat over de opstelling van het ministerie. De instel lingen beroepen zich op een circulaire waarin de bewinds man wijzigingen in de positie en taakstelling van de maat schappelijke dienstverlening van de hand wijst. Dat doet hij met het oog op de nieuwe wet die nog in de maak is. Hoe stringent de minister zich daaraan wenst te houden moet binnenkort uit het onderhoud met hem blijken. Den Hartogh: „Als we worden teruggefloten, ontstaat er een heel nieuwe situatie. Hoe dan ook, de ombuiging van 120.000 gulden gaat door. Dus zou je voor '85 een aantal tijdelijke krachten kunnen laten inleve ren. Je krijgt dan de vreemde situatie dat de instellingen hun zin krijgen, maar wel zo'n twee formatieplaatsen kwijtra ken". Alles bij elkaar vindt Den Hartogh dat de instellingen te veel ophef over de samenvoe gingsplannen hebben gemaakt. „De kwaliteit is gewaarborgd, het verlies aan arbeidsplaatsen wordt tot een minimum be perkt en de keuzemogelijkheid van de hulpvrager is ook gega randeerd. Verder vindtn wij dat er een goede klachtenrege ling moet komen", aldus Den Hartogh. Hij heeft er overi gens wel begrip voor dat de besturen van de instellingen die nu goed zicht op hun 'zaak' hebben, denken dat overzicht in de toekomst kwijt te raken. RW Rotterdams Nieuwsblad donderdag 12 juli 1984 De Blauwhoed van schipper F.C. van Leeuwen Rotterdam Zestien jachten gaan komende za terdagmiddag even buiten de Nieuwe Waterweg van start voor de zeilwedstrijd Rotterdam Mid-Atlantic '84: een race over 1.700 zeemijlen naar Ponta Del- gada op het Azoren-eiland San Miguel. De befaalde zeezeiler Conny van Riet schoten zal de schepen vanaf het startschip Hr.Ms. Bloys van Treslong om twee uur 'weg schie ten'. In de middag van 5 augustus varen de jachten in race-verband ook weer terug naar Rotterdam. Een kwartier na „de start van de race vertrekken zaterdag bovendien nog eens twaalf jachten voor een toertocht, naar dezelf de eindbestemming. Rotterdam Mid-Atlantic '84 is de derde oceaan-zeilwedstrijd van de Stichting Specerijen Race. De eerste race van deze Rotterdamse stichting werd in 1980 tussen Jakarta en Rotter dam gevaren; winnaar was schipper Gerard Dijkstra met het jacht Flying Wilma, In "82 won Dirk Nauta met de Fro- dent een race van Rotterdam naar New York. De stichting wil over twee jaar opnieuw een wedstrijd naar de Azoren zien op te tuigen en in *87 we derom een race organiseren tussen Jakarta (of Hongkong) en Rotterdam. Handicap-systeem De zestien deelnemende jach ten aan de Azoren-race varen volgens een handicap-systeem, waarmee de ongelijkheid in grootte wordt gecompenseerd. Elk schip moet tenminste vijf bemanningsleden hebben. Het snelste jacht zal waarschijnlijk elf dagen nodig hebben om m Ponta Delgada te komen. De Nordwind van schipper Jan Schoen zou normaal gespro ken als grootste jacht als eerste moeten, arriveren. Het lang zaamste jacht mag volgens de handicap-formule 88 uur na dit jacht aankomen om nog winnaar van het heen-traject te kunnen worden. Tijdens de race zullen de deel nemers vooral worden getest op hun navigatie-takliek en op hun weerkundig inzicht. Rond de Azoren ligt namelijk een subtropisch gebied van hoge luchtdruk en hel kenmerken- Rotterdam Midatiantic 84 de van zo'n gebied is hel sy steem van zwakke en veran derlijke winden, die vaak moeilijk te bezeilen zijn. De deelnemers mogen overigens gebruik maken van moderne door Bram Oosterwijk navigatie-apparatuur en van weerkaarten- of weerberich- tontvangers De wedstrijd voert niet door erkende storm ge bieden. Niet temin zijn dc veiligheidseisen die het wedstrijd-comité stelt, zwaar. Diverse jachten moes ten deze week zelfs een twee de maal worden gecontroleerd of ze wei aan die eisen volde den. Elke middag om twaalf uur zullen de jachten hun positie doorgeven aan het 'wacht schip' Pen tax, dat een sterke radio-installatie aan board heeft. Schipper Adriaan van Stolk van de Pen tax geeft die posities vervolgens per radio- telefoon door aan Schevenin- gen-Radio en via een compu ter van hel Koninklijk Neder lands Watprsport Verbond gaan de gegevens uiteindelijk naar de race-organisatie in Rotterdam, die dus permanent over een actueel wedstrijd- overzicht beschikt, In konvooi De zestien wedstrijdjachten en de twaalf toertocht-schepen varen zaterdagochtend in kon vooi van de Veerhaven - waar alle schepen op dit mo ment liggennaar het start punt voor de kust bij Hoek van Holland. De jachten varen na de start eerst richting Sche- veningen. waar ze ter hoogte van de Pier een boei moeten ronden. De organisatie heeft deze 'omweg' ingevoerd om het publiek langs de kust iets van de jachten te kunnen la ten zien. De deelnemers aan race en toertocht totaal gaat 't om ongeveer 180 manworden morgenmiddag om vier uur ontvangen door de Vereniging Historisch Delfshaven, Om acht uur 's avonds geeft de Marinierskapel in het kader van dit zeilgebeuren een con cert in Delfshaven. Home Pori Race Het eerste jacht van de terug race wordt omstreeks 16 au gustus in Rotterdam verwacht. Voor de snelste schepen op het heen- en terugtraject zijn be kers te winnen, die zaterdag avond 8 september feestelijk in Rotterdam zullen worden uitgereikt: op de dag dat ook de deelnemers aan de Home Port Race (waarschijnlijk 250 jachten!) in de Leuvehaven •zullen zijn afgemeerd. Die race wordt op 7 en 8 september ge varen vanuit Zierikzee, Stel lendam, Seheveningen en Den Helder. Aan deze wedstrijd doen ook enkele 'Azoren'-jach- ten mee. Er nemen zestien jachten deel aan 'Rotterdam Mïd-Atlantic '84', Hun namen, schippers en thuishaven zijn: Naam schip Amie Bierkaai Blauwhoed Hestia Horizon Levenslust Mustang Nordwind Pentax Pepsi Raspa Redskin Samantha Sarabande Stad Rotterdam Waterland Advicer Schipper B.J.Broeren H.KIunder F.C.v.Leeuwert N.R.v.d.Vloed J.v.d.Matel A.C.Stobbe S.Noordzi) J.Schoen/T.v.Os A.v.StOlk J.J.Smith J.M.Valstar F.v.Tongerloo F.Duin J.J.Hozee S.T.Nauta K. Ruiter Thuishaven Hellevoetsluis Rotterdam Rotterdam Enkhuizen Hellevoetsluis Seheveningen Hellevoetsluis Curapao Breskens Seheveningen Seheveningen Antwerpen Enkhuizen Breskens Medemblik Andljk i De bemanning van de Bierkaai, aan dek verzameld in de Veerhaven

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1984 | | pagina 2